;r Vlaardingse stoomlogger kreeg na een en leven de naam van de thuishaven bewogi Predikbeurten Velserbad moet van Maandag af gesloten blijven TAXI! TAXI! Tel. 5563 PHILIPS RADIO fa. Taxi tel 4333 Opvangregeling voor verse haring is niet elastisch en dus niet reëel Kennemer Lantaarn Zaterdag 5 Augustus Ï950 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Onderduikerin de ware betekenis )E GESCHIEDENIS begint een kleine halve eeuw geleden, om precies te zijn in 1901. De Vlaardingse Stoomvisserij, een maatschappij die onder directie stond van de heer Adr. IJzermans, nam toen een splinternieu we stoomlogger in gebruik, die was gebouwd bij de Gebr. Van der Windt, een werf die hoog stond aangeschreven op het gebied van stoomloggerbouw. ïh-anciscus Antonius VL. 193 was de naam van de nieuwe aanwinst en schipper G. Smits ging er het eerst mee naar zee. De rederij is er mee doorgegaan, evenals andere rederijen, want twee jaar later kwam de Maria Josepha VL. 3 er bij, Schipper Smits ging daarop over en de VL. 193 kwam onder commando van Wijnan- dus van der Velden. In datzelfde jaar had de firma IJzermans de beschikking over acht loggers en een sloep. Een kleine veertig jaren heeft de Fran- ciscus Antonius aan de firma IJzermans behoord. In 1938 bestond deze vloot uit zes stoomloggers, doch van enkele werd toen afstand gedaan. De vloot van IJzer mans werd ingekrompen en op zekere dag gaat de Franciscus Antonius over aan de N.V. Zeevisserij Mij. v.h. A. Verboon, die op dat moment een stoomlogger, de Hen- drika Adriana VL. 84 en twee loggers had varen. Als Neptunus VL. 193 werd het oor spronkelijk bezit van de firma IJzermans aan dit drietal toegevoegd. Niet lang heeft de firma Verboon profijt van de Neptunus gehad. De oorlog brak uit en bij de gevor derde schepen behoorde ook dit schip. De bezetter maakte er een z.g. Tauch- logger van en onder Kiel 15 ging het vaar tuig een onbekende bestemming tegemoet. Toen de oorlog op z'n eind begon te lopen werd de Kiel 15 met vele andere schepen in Kiel tot zinken gebracht. Er lagen al zoveel schepen, dat onze oude Neptunus er ook nog wel bij kon. Hoe lang de logger onder water heeft gezeten, is niet bekend, maar toen men het wrak boven water had gehaald, heerste er aan boord de grootste wanorde. Toch is in October 1946 de Helga langszij gekomen om de gewezen „Tauch- logger" naar IJmuiden te brengen. Daar ging er wat anders met het schip gebeuren. De firma Verboon deed het on ooglijke vaartuig over aan de Visserij Mij. Mercurius. Als stoomlogger had de VL. 193 afgedaan. Er gingen wel twee jaren mee heen, maar toen kwam er werkelijk een vernieuwd schip voor terug. Tevens vond een naamsverandering plaats en het kreeg de naam van de niet uit Duitse dienst teruggekeerde Odin VL. 78. Derde eigenaar Onze foto is genomen toen het vaartuig in 1948 de Vlaardingse haven verliet voor een proeftocht. Als stoomlogger bedroeg de bruto inhoud 155 reg.ton. Tegenwoordig is het schip als motorlogger 163 bruto- en 76 netto reg.ton groot. De lengte bedraagt 32.72 meter, de breedte 6.34 en de holte 3.37 meter. Voor de ketel en machine is eer? 240 pk Ruston motor in de plaats gekomen. Enkele maanden geleden werd het ADVERTENTIE Voor aparte geschenken ARTISTIEK KENNEMERLAAN 5 TELEFOON 5705 IJMUIDEN ZONDAG 6 AUGUSTUS IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10.30 u.: ds. J. Bronsgeest van Haarlem; 19 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Geref. Kerk, Kanaalstraat, 9 uur: ds. R. D. Beukema; 15.30 uur: dr. R. van der Meulen van Scheveningen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 10 en 17 uur: ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. Drenth van Amersfoort. Doopsgezinde gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, Heilige Dienst; 19 uur: Vespers. Woensdag 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 12.45 uflf: Zondagsschool; 19 uur: Open- luchtsamenkomst; 20 uur: Verlossings samenkomst. ÏJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: de heer H. Remiëns. Geref. Kerk, Goede Herderkerk, 9 uur: dr. R. van der Meulen van Schevenin gen; 16.30 uur: ds. R. D. Beukema. Ver. v. Vriiz. Herv. Geen dienst. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broptzijstraat. 10 uur: de heer A. Vis- scher van Rotterdam. Woensdag 19.45 u.: Openluch'samenkomst Sanderstraat hoek Popelstraat. Vergadering van Gelovigen. 10 uur: Wll- lemsbeekweg 78. DRIEHUIS: Geref. Kerk. koffiekamer Westerveld, 10.30 uur: dr. R. van der Meulen van Scheveningen. VELSEN: Ned. Ilerv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, geen opgaaf ontvangen. BEVERWIJK: Doopsgezinde gemeente, 10 uur: dr. Alb. Vis. Maranatha, Zaterdag 20 uur: Openlucht- samenkomst aan de Noorderlaan te Vel- sen-Noord. Zondag. 10 uur: de heer H. J. Ki'aak van Den Helder. Lcircr des Heils. Zaterdag 19.30 uur: straatzan Zondag 10 u.: Heiligingsdienst 12 uur: Zondagsschool; 19 15 uur: Open- hichfcarrv-^korns1: 20 uur: Verlossinflssa- menkorr-' Donderdag! 20 uur: Heili- gi-i t. De dimrlen staan onder lei— v r ennnt T, E. J. Veeninga. XNTT'OORT: Herv K>»-k. 10 uur: ds. J. van der Wiel van IJmuiden. De Toorts, 10 uur: ds. P. A. Tichelaar. Kapel, 17 uur: ds. L. Brink, van Velsen. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 10 en 15 uur: ds. N. Bruin. bijna vijftig jaar oude schip voor de derde maal verkocht en thans treffen we het aan onder de vloot van de Visserij Mij. Vlaar- dingen, niet als Odin maar als Vlaardingen VL. 78, de naam dus van de thuishaven en de rederij. De eveneens aan de Mij. Mer curius behorende motorlogger Freya VL. 79 ging tegelijk mee over, die thans te boek staat als Maas VL. 79. De Mij. Mercurius is dus niet meer, zelfs de namen van de schepen zijn verdwenen. Deze maatschappij is de enige nog over gebleven rederij geweest van de firma Joost Pot, die in 1873 in Vlaardingen werd gevestigd. Dit was indertijd niet alleen de grootste, maar in de volksmond ook de gelukkigste rederij. Het enige wat nog gehandhaafd is gebleven zijn de nummers VL. 78 en VL. 79. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden.) Aanvraag oorlogsherinnerings- kruis voor visserijpersoneel Zij, die tussen 9 Mei 1940 en 6 Mei 1945 buiten door de vijand bezet gebied hebben dienst gedaan aan boord van visserij- schepen, varende onder Nederlandse vlag en in aanmerking wensen te komen voor definitieve toekenning van het Oorlogs- herinneringskruis, dienen daartoe vóór 1 Januari 1951 een aanvraag in te zenden bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, Bezuidenhoutse- weg 30 te 's-Gravenhage. Onderlinge wedstrijden van „De Jump" Woensdagavond heeft men bij ,.de Jump" in het clublokaal hotel „Kennemerhof' een „Howell" en een teamwedstrijd gespeeld. Team 7. BornMoot en JonkerMains won van team 4. de Haas—Kramer en Kuys Porck met 6723 m.p. Uitslag „Howell": 1. LigthartWonink 29 p.; 2. BreurKuiper 27 p.; 3. echtpaar De Groot 24'! p.; 4.LamanVan Pel 24'i p.; 5. Van den BurgZandwijk 22'4 p.; 6. dames KonzRolloos 20K- p.; 7. MaarleveldWeij 20 pnt. De „Odin", direct na haar verbouwing. Voor een vijftigjarige nog een „kras schip". Hygiënische toestanden uitgesproken slecht Naar wü vernemen is de exploitatie vergunning van liet Velserbad te IJmuiden ingetrokken op hygiënische gronden. Maandag zal het bad geslo ten worden op last van het Velsense gemeentebestuur. Het gemeentebestuur heeft in de afge lopen maanden herhaaldelijk op verbete ring van de hygiënische omstandigheden aangedrongen, maar de exploitant van het bad deelde mede, dat hem het geld daar toe ontbrak. De gemeente heeft toen steun verleend en ook de schadeuitkeringen werden de directie van het zwembad uitbe taald ofwel toegezegd, zodat zij een credietwaardig onderpand bezat. Maar er bleven belangrijke eisen over die in de vergunning vermeld zijn, zoals goed functionnerende douches, het stof en vuil vrij houden van de diver se onderdelen van het bad en het periodieke onderzoek van het water. De gemeente heeft enige tijd geleden een ultimatum gesteld, waaraan de expoi- tant zich niet heeft gehouden. Mede op advies van de Gemeentelijke Gezondheidsdienst, die de situatie onhoud baar achtte, wordt het bad nu voorlopig gesloten. Directie met vacantie De directie van het Velserbad is wegens vacantie niet te bereiken, zodat ons van die zijde geen toelichting op de situatie gegeven kon worden. Wel vernamen wij, dat reeds enige verbeteringen zijn aange bracht, maar deze worden door het ge meentebestuur verre van voldoende ge acht. Door de afwezigheid der directie zijn wij niet in de gelegenheid gesteld het bad in zijn huidige staat in ogenschouw te nemen. ADVERTENTIE DENNEN8TKAAT 11 ADVERTENTIE COSTUUMS naar maat gemaakt v.a. f 140.— Kleding-atelier „GASTR A" KANAALSTRAAT 60 IJMUIDEN St. Caecilia concerteert in Santpoort Dinsdagavond concerteren de R.K. Harmo nie „St. Caecilia" onder leiding van de heer J. Laarveld en de R.K. Zangvereniging „On der Ons" onder leiding van L. Tervoort in het Burgemeester Rijkenspark te Santoport. Het programma van St. Caecilia vermeldt: Telefunken van J. Evert; D' Iphigenie en Aulide, Ouverture van Ch. W. Gluck; Oberon, Ouverture van C. M. von Weber. De R.K. zangvereniging „Onder Ons" brengt hierna ten gehore: Ave Maria van Arcadelt en Beati-Mortui van Felix Mendelssohn. Na de pauze vervolgt „Onder Ons" met Drei Laub auf einer Linde van Satz von Brant; De Molen van Dina Apeldoorn en Van 'n meisje en 'n schipper van H. J. den Hertog. „St. Caecilia" besluit het concert met: Valse Triste van Jean Sibelius en Sla- vonie-Rhapsody van C. Friedemann. Het publiek wordt beleefd doch dringend verzocht gedurende het uitvoeren der num mers niet heen en weer te lopen, maar stil te staan. Donderdag 10 Augustus geeft de Harmo niekapel „De Eendracht" een concert in Velserbeek. Schermkap van slijptol trof bankwerker Vrijdagmorgen sloeg tijdens het proef draaien van een slijptol in de werkplaats van de Hoogovens de steen uit elkaar, waardoor de schermkap werd weggerukt welke de bankwerker D. de Z. uit Haar lem in het gezicht trof. Met enige verwon dingen werd De Z. naar het Rode Kruis- ziekenhuis in Beverwijk vervoerd. Opening strandhuis IJ.R.B. vervroegd De officiële opening van het strandhuis van de IJmuider Reddingsbrigade is ander half uur vervroegd en zal nu Zaterdag avond om zeven uur geschieden. De be slissing is genomen om de demonstratie nog bij daglicht te kunnen laten doorgaan. TIEN SCHOUWEN VOOR ZEE VERKENNERS In opdracht van de nationale padvinders- raad heeft de IJmuidense firma Mulder en Röke tien schouwen gebouwd welke be stemd zijn voor de Nederlandse zeeverken ners. Donderdagavond zijn de bootjes naar hun voorlopige standplaats Ter Horne in Friesland vertrokken, vandaar zullen zij worden verdeeld onder de diverse betrok ken padvindersorganisaties. MARKTBERICHTEN 4 Augustus 1950 Prijzen Heilbot 21,95; gr. long 3,302,85; gr.m. tong 2,552,20; kl.m. long 1,821,47; kl. tong I 0,76—0,65; kl. tong II 0,60—0,40; tarbot I 1,540,94, per kg. Tarbot II 50; tarbot III 35; tarbot IV 28; gr. schol 5746: gr.m. schol 5747; kl.m. schol 5545; kl. schol I 28,5020; kl. schol II 20,50—4,20; schar 16—11; v. haring 13.20— 10,60; makreel 13,508,50; gr.m. schelvis 38; kl.m. schelvis 2927,50; kl. schelvis I 21.50 18,50; kl. schelvis II 21,5011,50; wijting 138; gr. gul 19,50—18; midd. gul 16.5014; kl. gul 1413; kl. haai 17,5017 per 50 kg. Gr. kabeljauw 13253; gr. koolvis zw. 25—21, per 125 kg. Aanvoer 125 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 765 kisten schol, 25 kisten schar, 1330 kisten haring, 185 kisten makreel. 85 kisten schelvis, 110 kisten wijting. 65 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten haai, 10 kisten koolvis, 10 kisten diversen. Totaal 2716 kisten. Besommingen SCH 91 Abraham f23.040. KW 7 f3960; KW 24 f1230. KW 189 f 400; IJM 23 f 800; IJM 213 f 68. ADVERTENTIE f 225.- Radio's v.a. f 105.—. Radiotafe]fi hebben wij: Hoover Wasm™®''»*A -• "1,es aan. zuigers vanaf 94— Electr. kachels v.a 39.—. artikelen. Electr. 14.15; ï'- Verder alle verlichÊ^Spii: e'lt'tr- Wij ontvingen een pracht sortering HUISKAMERLAMPFf' prijzen. x teSeiii&. WILLEM BARENDSZSTRAAT 21 TELEFOON 5736 SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 4 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Wilhelm Mure van Oskar ham. Libelle van Rotterdam. Cordoba van Beunos Aires. Rijnstroom van Londen. Exmore van Sydney. Baltic van Lovisa. Gal lium van Caen. Tiny van Gdynia. Houtman van Cornsbolvick. Ary Scheffer van Gdy nia. Grett van Rafsö. Eminentie van Goole. Rijnkerk van Rotterdam. Vertrokken zijn: American Counseler naar Rotterdam. Mobidick naar Rotterdam. Brio naar Rotterdam. Frans van Gothenburg. Egbert Wagenborg naar Skotskar. Hollandia naar Rotterdam. Strabo naar Rotterdam. Stefonia naar M'bro. Hirefordshire naar Liverpool. Hecuba naar Bremen. EEN STEEN DES AANSTOOTS In de Kennemerlaan reed een 11-jarig meisje met haar rijwiel over een steen, waardoor zij de macht over het stuur ver loor. Zij viel en kreeg een schaafwond aan haar rechterknie en een snijwond boven het rechteroog. De heer A. P. Bakker ver leende eerste hulp. ADVERTENTIE ZEEWEG 275 DAG EN NACHT De groothandel verwijt: „Goede haring voor vismeel, tweede kwaliteit naar de consument De IJmuidense visserij loopt vast. Wan neer wij eventuele schuldvragen en poli tieke achtergronden met rust laten, moet de conclusie zich opdringen, dat de stillig gende export een der meest fnuikende oor zaken vormt van de huidige penibele situa tie. Dat er echter ook in IJmuiden zelf een kleine maar hevige strijd gaande is tussen de verschillende groepen van belangheb benden moge blijken uit een beschouwing, die wij ontlenen aan opmerkingen van ter zake kundige exporteurs en groothande laren. De opvangregeling, zoals zij dit jaar dooi de IJmuidense redersvereniging met bijna algemene stemmen is aanvaard, kan de handel over het algemeen weinig bevredi gen. Verleden jaar, aldus redeneert men in exporteurskringen, werd de tweede kwali teit haring opgehouden voor f 10.50, nu is dat f 11 geworden en daarmee wordt direct de internationale positie van de Nederland se verse haringuitvoer bedreigd. Wanneer er bijvoorbeeld een vergelijking met Duits land wórdt gemaakt wij deden dit reeds in een vorig artikel, maar minder gedetail leerd blijkt dat onze Oostelijke buren de opvangrpijs elastisch houden en hem dus mede laten bepalen door de grootte van de aanvoer. Wordt de markt bijvoorbeeld op een kwaad moment overstroomd met verse haring, zoals de laatste dagen het geval was (vier dagen geleden werden 30.000 Duitse kisten tot vismeel verwerkt en drie dagen terug 25.000) dan zakt de opvangprijs. Thans is zij bijvoorbeeld RM 7, waarmee de realiteit naar het oordeel der handelaren gediend wordt. Immers, het buitenland koopt liefst tegen de laagste prijs, het exporterende land raakt zijn haring graag kwijt en wie dus het laagst in de markt ligt geniet de voor keur. De IJmuidense handelaren menen dan ook te mogen voorspellen, dat de Nederland se markt in Oostenrijk hoe relatief on belangrijk zij dan ook in feite moge zijn SPORTHUIS MOOY voor Schoen- en Koffer-reparatie het aangewezen adres TASMANSTRAAT 24 TELEFOON 4795. Trombone-melk Een nijvere IJmuidense mellcwinkelier uit de Maarten van Heemskerkstraat, wiens collega's met vacantie waren had dezer dagen het luisterrijke idee zijn klanten, die de melk gedurende een week bij zijn wagen moesten afihalen, tot deze daad op te roepen door een solo op de trombone. Deze melkslijter bespeelt dit in strument namelijk met veel succes in de rijen van „Wil- helmina" en hij bevroedde zo, dat de geachte clientèle liever de trombone dan een meer daagse bel beluisterde. Terecht, want men hoorde met genoegen hoe de slijter met „wil je niet opstaan, moet je maar weten, wat er van komt" en andere opwekkende liederen de drommen ten kar- re lokte. Maar eilacie: het musiceren op de openbare weg is gebon den aan een onoverzienbare reeks van verordeningen en daaruit voortvloeiende ver gunningen. Een passerende agent herinnerde zich dit en richtte zijn schreden tot de bolwangige blazer, die met zijn aubade stoppen moest. For meel is dat allemaal perfect in orde. Slechts rest de vraag, of thans visventers-met- fantasie ook gebonden gaan werden aan een zang vergun ning. Om van voddenmannen nog maar kies te zwijgen. Vlag op de ren Verleden jaar heeft de Velsen se politie :en gerieve van ver dwaalde kleuters op het IJmuidense strand een kip penren gefabriekt, waar deze jongelieden en -dames ten aanschouwe van het hele .strand worden opgesteld meestal hevig krijtend. In an dere badplaatsen wordt veelal eenzelfde systeem gevolgd maar in Noordwijk heeft de politie er wat op gevonden om de beangste ouders kond te doen van de aanwezigheid hunner nakomelingen in de vergaarbak. Daar wordt na melijk als er voorraad is een levensgrote vlag met een knaap van een vraagteken er op geborduurd gehesen, zodat onmiddellijk een iege lijk weet dat er peuters voor het uitzoeken zijn. Het be spaart de ouders een vergeefse loop, de politie vruchteloze antwoorden en het lijkt ook voor de IJmuidense stranden geen onhebbelijk idee. Vier voor een kwartje Santpoorts postkantoortje heeft er een belangwekkende gevelversiering bij: een brief kaarten-automaat, die na con sumptie van een nikkelen kwartje vier briefkaarten en een cent levert. De voogd van dit kantoor en zijn helpers zullen het kunnen merken in de drukte en Santpoort zal het kunnen waarderen. Nu nog een postzegel-automaat en de dorpelingen nemen diep de hoed af voor Tante Pos. Laag bij de grond Er heeft zich een man van langs-de-weg beklaagd over de bloedarme afrasteringen der voortuinen van vele nieuwe Velsense huizen een net persoon overigens wiens in stemming met de wederop bouw allerminst onder de be kende stoelen of banken der zure critiek verdwijnt. Hij zegt meermalen zijn stalen rossinant over zo'n laag bij de gronds hekje te hebben zien kantelen, wat natuurlijk verre van plezierig is voor de be gonia's en de dahlia's, die daar net onder bloesemen. Of het hekje is laag, of het is een voorzichtig bouwwerkje waar een fiets niet los tegen ver trouwd is, zegt hij. De bezui niging op huizenbouw gaat inderdaad wel eens wat ver de wijsheid voelt zich nu al en over twintig jaar misschien helemaal bedrogen. Niet „arme windhonden' Als vanavond de windhon den op het Santpoortse „Vlugt- hoven" hun naam eer aan zul len doen in een race, struikelt er vast en zeker menig teder, dierminnend hart over zulk een gesol met dieren en uit de Vereniging tot bescherming van Dieren is al een schuchtere stem opgegaan om stelling te nemen tegen dit soort vermaak. Dat hoeft toch heus niet, want windhonden hebben zo ver tellen kenners met nadruk plezier in zo'n race, omdat ze zich dan eens plezierig kunnen uithollen. Dat de inspectie van de Dierenbescherming desniet temin op haar qui-vive moet blijven, is een ander feit. LAMPENIER In een vorig artikel, waarin de groot handel zijn visie gaf op de exportbe lemmeringen voor verse haring, welke dit seizoen zo somber doen beginnen, zijn de verschillende mogelijkheden wellicht beter ware het te spreken van „onmogelijkheden" besproken. Daar de huidige problemen met een enkele beschoiLwing niet te omschrijven zijn, menen wij er goed aan te doen, nog maals de groothandel aan het woord te laten. Hierbij wordt ditmaal ook aan lacht geschonken aan een aantal geschil- punten tussen handel en reders. weggevaagd dreigt te worden door. de Duitse concurrentie, die haar beweeglijke en dus veel lagere opvangprijzen mee heeft. Sterker nog: de handelaar vraagt zich af, of de totale export niet getorpedeerd wordt door wat hij noemt: de Nederlandse star heid in het miskennen van de werkelijk heid. Ten opzichte van voor de oorlog zijn er toch principiële wijzigingen in het buiten landse marktbeeld gekomen, zo redeneert de handel. Vroeger consumerende lan den hebben nu zelf een vissersvloot Duitsland bijvoorbeeld, Nederlands natuur lijke achterland, kan op het ogenblik bijna zijn behoefte dekken en het resterende woi-dt liever elders gekocht danvoor. de hoge Nederlandse opvangprijs. Deze weerstand zet de vertegenwoordi gers der Nederlandse handelspolitiek vaak voor onoverkomelijke moeilijkheden. Waar dan nog bij komt, dat de zoute haring door een hoog invoerrecht (f 7 per vat van 100 kilo) wordt belast, dus daar is ook weinig te verdienen. België 1 Januari 1952 vrij? Oost-Duitsland kent zijn zware betalings- en politieke moeilijkheden, Polen en Tsje choslo wakije zitten in hetzelfde schuitje Voor de oorlog? „Beste afzetgebieden, me neer" zal elke exporteur u kunnen ver tellen. Ook het Belgische afzetgebied is voor een deel verloren gegaan het opgevoer de Belgische productie-apparaat kan de eigen vangst vaak niet aan de straatstenen kwijt. Wanneer echter de uitvoer van vis serijproducten per 1 Januari 1952 vrij is, hoopt men in handelskringen op een leven diger uitvoer. Frankrijk wil alleen verse, volle haring hebben op een tijdstip dat onze opvang prijzen te hoog zijn en Marianne zelf let terlijk zwemt in de verse volle.Enge land is van geringe betekenis en daarmee is het rondje door Europa gemaakt. En de cirkel sluit zich weer bij de op vangregeling de opvangregeling waar de handel het maar moeilijk mee eens kan zijn. Hij beweert zelfs, dat door het stellen van de twee huidige opvang- prijzen voor grote verse haring de mo gelijkheid bestaat, dat de allerbeste haring (die, welke voor f 12 wordt opgehouden) naar de vismeelfabrieken afvloeit en dat de mindere, tweede soort voor de consument overblijft. (Inderdaad is dit de afgelopen week enige malen gebeurd. Red. IJm. Crt.) GESLAAGD Mej. I. J. Hillebrink slaagde in Amster dam voor het eerste gedeelte van het examen Kinderrecht. Agenda voor Velsen Zaterdag 5 Augustus Thalia,7 en 9.15 uur: „Tromba". Rex, 8 uur: „Schep vreugde in het leven". Zondag 6 Augustus Thalia, 3 uur: „Rinkelende Sporen". 7 en 9.15 uur: „Tromba". Rex: 3 en 8 uur: Als Zaterdag. Maandag 7 Augustus Thalia, 8 uur: „South of St. Louis". Rex, 8 uur: Als Zondag. Raadhuis, 1012 uur: Spreekuur burge meester. Al hebben velen ri« sluiten van de directiet*. PfJ al enige maanden rKl!r» i het feit dat de kwestie S,a™ s««a voor reders ongewone Üï'Kk "W de doeken gedaan is lPts srhpnf «„,.1 - bewijst »a in '•H ast optimisme vï de „buitenwacht» «er X",e» J visserij en de resultaten deï ,11> 4 reders is allerminst u:t Guldens, er zelfs sterk op gen met langer op zul,erL H™""» varen maar om de affaire z0?h,kt rollende te houden. Inmiddels komt 'lJmuiden em te zitten. Hoe men 1 keert of wendt: floreren d0« k K bedrijf al lang niet meer L ,v®a belangstelling voor emigrie m?"<- de vissersbevolking spreekt i„aoïs boekdelen. m dit opzk» Hoewel wij op grond van info»- niet aannemen dat er gevaren de hele visserij, al®11 waarschijnlijk nog een aantal vei aan de Zuidzij m petto houden Eensgezindheid onder de reders i, moeilijke uur een eerste eis rangregeling welke hoe dan ook 'JZ? wordt is geen opvangregeling er maar drie dissidenten zijn kf u Lde hele aangefegenheid spaak if? Maar dan dient die daLde hele aan!lcleg<Mheid maX? Maar dan dient die opvan, bevredigend te zijn voor de narin a" de overkant van de visseiti namelijk de handel. Anders zou heen zo prettig groeiende plant der"™ werking tussen reders en handelaan eens plotseling kunnen gaan venw. Dat het verse haringskoen goed is begonnen, kan onmogelijk nu-i worden en er zijn alweer een p sr!g klappen gevallen. De vangsten lopen w lswaar - terug maar bij een piek m de aanvoer ontstaat er onin». lijk een hachelijke situatie, die de i' voor de opvangregeling ook niet bi li blijven benen. IJmuiden kan zijn tiv niet m het buitenland eri voor 60 cent de kilo kleinh niet in het binnenland kwijt eiidefe telijkste boksjes verdwijnen dan ook mi tragische regelmaat in de vismeelfabrieka Wij zouden een vraag willen «tellen r vermoedelijk niet onmiddellijk beantwL kan worden: Past deze gang van zab wellicht m het regeringsbeleid ten zichte van de visserij?. Valt dit „elkaa doodvaren" misschien nauwkeurig saw met een drang naar selectie - naar de overleving van de sterkste? Is dit we!, óverwogen politiek? Tromba (Thalia). Als in het dras Krone de „Orlando's" hun gevaarlijk toeren aan de trapeze verrichten, staat beneden bij de ingang van de manége dompteur Tromba, de blik van zijn don kere ogen strak gericht op het meisje, dat in de nok van de tent haar salto's maakt Er zijn meestal ongelukken gebeurd ais Tromba zoiets doet, de directrice van br. circus verloor er haar man door en rad zelf invalide. Tromba biologeert niet alken zijn tijgers, maar ook de jonge meisjes te der het circuspersoneel en brengt ze ii door letterlijk of figuurlijk ten val. Maar een van de bedrogen meisjes wraak. Tromba is een morfinist; hij kan zijn tijgers alleen in bedwang houden als hij zichzelf vlak voor zijn optreden êg injectie geeft. Het meisje vertapt «1W een hevige scène in Tromba s wagei morfinespuit. Wat er daarna in de a gebeurt, laat zich gemakkelijk raden, Men ziet in deze spannende «reu5™; een product van de na-oorlogse - filmindustrie, René Deltgen in oe hooi en enige van vroeger bekende acteurs actrices in bijrollen. Maandag, Dinsdag schijnen Alexis Smith en Joel Thalia's witte doek om m een omlti» van corruptie en spectaculaire tijen de Amerikaanse burgeroorhe beelden, „South of St. Louts rolprent heet, zal liefhebbers zeker aantrekken. Santpoort aanbesteding Voor het aanleggen van f3 r'°fcS klinkerbestrating, waterpartij mende werkzaamheden te -m j^jf reken/de het Santpoortse a f-c^ver Joh. «Dienaar als laagste t 58.900,—.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 8