PÖM I Vijftien kinderen bedolven onder ;et puin van omgevallen muur Engelse kring is nu gesloten De radio geeft Dinsdag Kosten voor levensonderhoud in Italië rond 50 maal zo hoog als voor de oorlog PANDA EN DE MEESTER EDELMAN 1 Maandag 14 Augustus 1950 Zes doden en zes ernstig gewonden Trein raakte hek dat aan pasgemetselde muur vastzat Op de losplaats van het veilinggebouw „Dc Eendracht" te Groningen is bij het rangeren een goederenwagon tegen een hek gereden, dat bevestigd was aan een in aan bouw zijnde muur van ongeveer drie meter hoogte. De muur stortte hierdoor in en vijf tien kinderen, die naar het voorbijrijden van de trein stonden tc kijken, werden door het puin bedoiven. Zes kinderen kwamen hierdoor om het leven, zes werden zeer ernstig gewond. Sinds enige dagen werden door de vei lingvereniging „De Eendracht" voor het vervoer van groenten en verpakkingsmate riaal goederenwagens gebruikt, welke door een rangeerlocomotief over het terrein werden gereden. Voor de kinderen was dit een nieuwtje en steeds stonden dan ook kleuters bij het veilinggebouw te kijken. Bij de uitgang van het terrein wordt een nieuwe afrastering gemaakt. De vorige week was een stenen muur bij de uitrit afgemetseld. Als afsluiting had de aanne mer voorlopig een hek aangebracht, dat met ijzerdraad aan de muur was bevestigd. Toen Zaterdagmiddag om vijf uur een lo comotief en enkele goederenwagens door de opening in de muur reed, draaide het hek om zijn steunpunten, waardoor het in aanraking kwam met een der wagens. Het hek werd weggeduwd met het gevolg dat de muur, waaraan het was bevestigd, om viel. Vijftien kinderen werden onder de brokstukken bedolven. Omwonenden en personeel van de veiling snelden toe en probeerden de kinderen onder het puin vandaan te halen. Toen men allen had be vrijd, bleken zes kinderen reeds overleden te zijn. Zes waren zeer ernstig gewond. De namen van de overleden slachtoffers zijn: Klaas Hoeve (zeven jaar); Reinie Hoeve (vier jaar); Willem van der Molen (vier jaar); Piet Bergman (14 jaar); Dirk de Vries (negen jaar) en Jan van der Laan (8 jaar). Ernstig gewond werden Peter Mekkes 6 jaar); Gerrit Kuipers (11 jaar); Hilda Hoeksema (6 jaar); Ankie Hoeve (5 jaar); Klaas Been (6 jaar). Licht gewond werd de 5-jarige Wubbo Fleurke. De toestand van Gerrit Kuipers is mo menteel niet zonder levensgevaar. De politie heeft een onderzoek ingesteld, dat nog niet geëindigd is. De officier van justitie te Groningen heeft bevestigd, dat een der wagons in aanraking is gelrornen met een provisorisch aangebracht hek, dat slechts met een ijzerdraad boven aan de muur verbonden was. Aan de onderkant had dit hek geen steun. Nametingen heb ben uitgewezen, dat het hek slechts een minimale ruimte laat voor doorlating van een trein. Het behoeft slechts even naar binnen te draaien om in aanraking te ko men met een wagon. Dit is Zaterdagmid dag gebeurd. Het hek werd tegen de muur gedrukt, welke bij zijn fundament is afge broken. De muur was enkele dagen gele den afgemetseld. Gebleken is, dat de specie, welke aangebracht is tussen de boven- gronde eerste rij stenen, sporen van voch tigheid vertoonden. Het onderzoek heeft voorlopig uitgewezen, dat voor de locomo tief een rangeerder liep. De machinist van de locomotief zou op deze rangeerder heb ben gelet en geen aandacht hebben ge schonken aan de weinige ruimte, welke er was om de wagons door te laten. De kinderen bevonden zich op de open bare weg op het trottoir. „Europees Jongerencontact" houdt een conferentie Te Wassenaar is in het conferentieoord „De Haven" een conferentie geopend, wel ke is georganiseerd door de slichting „Europees Jongerencontact". Deze confe rentie, die een week duurt, wordt, behalve door Nederlanders, ook door enige groepen buitenlanders bijgewoond. In zijn openingswoord' sprak de voorzit ter, ir. C. J. M. Peeters uit Steenbergen, er zijn vreugde over uit dat zo veel jonge mensen uit verschillende delen van Europa bijeen zijn gekomen. Allen interesseren zich voor het doel: de Europese geest te bren gen in deze verbrokkelde wereld. „Econo misch is ons doel hetzelfde als dat van de ouderen: de Europese integratie. Wij zullen de ouderen moeten stimuleren en hen moeten steunen met onze studies en rap porten", zei Peeters. „Als materialisme en egoïsme nog meer veld winnen zal Eui-opa opnieuw worden gestort in een geestelijke en daardoor ook algemene crisis". Ir. Boeke sprak over onderwijsvernieuwing De Werkgemeenschap voor Vernieuwing van Opvoeding en Onderwijs houdt tot 17 Augustus een zomerconferentie in kasteel Eerde te Ommen. De conferentie is geopend met een inlei ding van ir. Kees Boeke, die zeide, dat onze tijd de onderwijsvernieuwing voor bijzon dere moeilijkheden plaatst. Na een overzicht te hebben gegeven van het ontstaan van de vernieuwingsgedaehte, waartoe de eerste wereldoorlog de stoot gaf en die in Engeland leidde tot de oprich ting van de „New Education Fellowship", vergeleek ir. Boeke de toestand in ons land met die in andere landen. Ons land met zijn drie zuilen-stelsel neemt een uitzon derlijke plaats in. Ir. Boeke betreurde deze toestand ten zeerste. Het ideaal zou zijn, v/anneer de kinderen samen werden opge voed als kinderen van één volk. In Engeland worden thans radicale wij zigingen aangebracht, eigenaardig genoeg bij het hoger onderwijs. In het probleem van de opleiding van leerkrachten komt nu een kentering, aldus ir. Boeke. Door samenwerking van een aantal progressieve verenigingen wordt er in de herfst een begin gemaakt met de op leiding voor lager en middelbaar onderwijs. ADVERTENTIE Wie pijn lijdt leeft maar half. ADVERTENTIE Britse afgevaardigden zijn het roerend eens over trapsgewijze methode Examens HOOFDAKTE Bij de examens hoofdakte te Haarlem wer den op 12 Augustus geëxamineerd 7 candi- ;Ven voor gedeelte A. Geslaagd: mej. M. R. Schollen te Bergen CN.H.) en de heren: J. II. Krudde te Winkel en C. A. W.m. van Warmerdam te Santpoort. Voor gedeelte B 8 candidaten. Geslaagd: mej J. M P. Verrijt te Amsterdam en de heren: P. Boer te Huizen en G. van der Laan te Winschoten. HANDENARBEID Te Haarlem zijn op 11 en 12 Augustus ge slaagd de heren: K. T. Balkema, A. H. Ver hoeven. P. Broekhliysen, H. W. Brouwer, Th. W. van Dam, J. P. van Gestel, A. W. Harden- bol, J. Jansen, B. Klunne, F. J. J. M. Paan akker, B. J. J. G. Timmers, S. Gosselaar, A, Verkerk. Afgewezen: geen. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.30 Waterstanden. 9.35 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Amuse mentsmuziek. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Viool en piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Pla ten. 12 30 Weerbericht. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Kwartet. 13.00 Nieuws. 13.15 Financiëel overzicht. 13.25 Orgel en bas. 14.00 Mezzo-sopraan en piano. 14,30 Platen. 16.30 Voor kinderen. 17.30 De stem van Amerika. 18 00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Platen. 18.50 Reportage. 19.00 Fanfareorkest. 19.30 „Hier is Londen". 19.35 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 De komende reünie van de ex-politieke ge vangenen. 20.15 Promenade-oikesi, koor en solisten. 21.15 Platen. 21.30 Buitenlands over zicht. 21.45 Gevariëerd programma. 22.30 Musette-orkest en solist. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HFLYT'RSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Plat"n 8.55 Pontificale hoogmis. 10.30 Platen. 11.00 Populair concert. 11.30 Platen. 11.35 Lich'hnken. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Wee^ericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws 13,20 Platen. 14.00 „Ja. zo was 'tklankbeeld. 15.00 Platen. 16.00 Voor zieken 16.30 Lof 17.00 Voor kinderen 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00: Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit' is leven" 19.40 Amusementsorkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.12 Kerkkoor. 21.00 Concertgebouworkest en solist 22.05 Piano. 22.40 Godsdienstige causerie en avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12 00 Gevariëerde muziek. 12.30 Weerbe richt. 12.32 Trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Amuse- men ts-esemble en solisten. 13 30 Voor de soldaten. 14.00 Romantische muziek. 14.40 Mysteriespel. 15.00 Licht ensemble. 15.45 Op en bel canto-programma. 17.05 Kro niek van het heilig jaar. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Muziekdrama 18.25 Financiële kroniek, 18.30 Godsdienstig half uur 19.00 Nieuws. 19.30 Zang. 19.50 Spot vogels. 20.00 Hoorspel. 20.30 Pianoduo. 21.00 Omroeporkest. 21.30 Gewijde muziek 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Stemmige muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Symphonische muziek. (Van een onzer redacteuren) Churchill's rede in de Europese Assem- blée is louter eh alleen gewijd geweest aan eèn onderwerp dat. merkwaardig ge noeg, statuair buitèn de competentie van de Assemblée valt, of liever gezegd: viel. Want er is tot nu toé door bijna alle spre kers over Europa's defensie georeerd, en Churchill hakte de knoop door rnel; te ver klaren, dat de Assemblée dit onderwerp blijkbaar aan zich getrokken heeft en dat men deze uitbreiding van de adviserende -bevoegdheid eenvoudig als een-voldongen feit zal hebben te aanvaarden. Dit laatste met een betekenisvol glimlachje in dé richting van de ministersbank, waar de voorzitter van het ministerscomité, de Ierse minister MacBride, toegeeflijk terug glimlachte. Men kan het toejuichen dat de Assem blée aldus blijk geeft van een doortastend zelfbewustzijn, aan de andere kant is deze ontwikkeling gevaarlijk voor de koers der discussies en b'esluiten. De rede van Chur chill was er reeds een voorbeeld van: geen woord over politieke eenheid, geen zinsnede gewijd aan de mogelijkheid van een drastische stap in de richting van een Europese politieke autoriteit, doch slechts gruwzame schilderingen van het militaire gevaar uit het Oosten, van de militaire zwakte van het Westen en van de moge lijkheden ener Russische overheersing. En daaraan toegevoegd suggesties tot een Europese militaire krachtsinpsanning, neergelegd in een motie, door Churchill zelf ondertekend, die voorstelt over te gaan tot de onmiddellijke vorming van een verenigd Europees leger, onderwor pen aan een Europees democratische lei ding en opererend in volledige samenwer king met de V. S. en Canada. Trapsgewijs Churchill heeft verder de nadruk gelegd op zijn overtuiging dat de vorming van een Europees parlement trapsgewijs tot stand zal moeten komen. Voordat hij zijn speech begon, verklaar de de Engelse liberaal Lord Layton on dubbelzinnig het hierin met zijn conser vatieve en Labour-collega's eens te zijn. „De tijd voor een Europees parlement is nog niet gekomen", zeide Layton, „doch wij beschouwen dit niet als een devies tot niets doen." De Engelse kring is nu dus gesloten! Er is geen twijfel meer over het feit dat alle Engelschen te Straatsburg het roerend eens zijn ten aanzien van de methode der Europese samenwerking. Churchill ver tolkte de Engelse zienswijze der militaire samenwerking, MacMillan had reeds eer der met zijn hervormd Schumanplan de industriële en economische Engelse voor nemens vertolkt. Het is en blijft echter de grote vraag hoe de Engelsen zullen reage ren wanneer het er op aankomt een be slissing te nemen over de vastberaden voornemens van een aantal West-Europese staten om over te gaan tot onmiddellijke aanvaarding ener politieke autoriteit. Het is en blijft mogelijk dat hun voorstellen, zowel de economische als de militaire, bruggen zullen blijken waarover zij aar zelend weliswaar, zullen komen naar het punt waar een deel der nationale souve- reiniteit moet worden gedeponeerd en door een aantal andere regeringen dan reeds gedeponeerd zal zijn. Vooraanstaan de Nederlandse zegslieden te Straatsburg blijven in deze laatste mogelijkheid gelo ven. De zeer overtuigend klinkende uit lating der Duitsers niet te zullen meedoen in een verenigd Europees defensief front aleer de Europese politieke autoriteit een feit zal zijn, werkt in dit opzicht natuur lijk zeer stimulerend. Britse methode Wanneer men de Engelse methode van zich uiten hier in Straatsburg analyseert, komt men tot de conclusie, dat er een zekere lijn zit in de wijze, waarop zij ten aanzien van de verschillende aspecten der Europese samenwerking van hun overtui gingen blijk geven. Zij blijven zorgvuldig deze aspecten gescheiden houden, duiden voor ieder aspect slechts vaag de kwestie der hoogste gezagsvoering aan, vermijden alle definitieve omschrijvingen waarin af brokkeling der Engelse souvereiniteit be sloten zou liggen en weten toch ondanks dat alles de suggestie levendig te houden dat zij bereid zijn de Europese samenwer king een bepaalde "permanente basis te geven. Intussen is een stem uit Sandinavië, die van de Noor Moe, het Engelse koor ko men versterken. Na een (enigszins be krompen aandoend) relaas van de moei lijkheden. die in de vorming van een poli tieke eenheid in Europa zouden besloten liggen, verklaarde de heer Moe zich vóór de „langzaam-aan-methode" en wees hij op de volgens hem reële mogelijkheid dat een Europese politieke eenheid de Atlan tische eenheid zou splitsen en vernietigen. Hij zag als enige niogelijkheid de gede centraliseerde, functionele samenwerking, ingevoegd in het Atlantisch pact. Toen Churchill zijn rede geëindigd had, trok een stoet Franse Studenten uit Straatsburg en omgeving het plein voor het gebouw der Assemblée op, de Euro pese vlag met zich meedragend, voor een betoging om de Assemblée aan te sporen „niet te aarzelen, niet te praten, maar te doen wat de volken van West-Europa bo ven alles verlangen: West-Europa vereni gen tot een sterk, eendrachtig en onver brekelijk geheel. Weg met de Europese grenzen!" Het was een spontaan en inspi rerend gebaar, dat opnieuw de aandacht der gedelegeerden terugtrok naar het grote doel, waarvoor zij gekomen waren en dat door de beslommeringen van deze ochtend wellicht enigszins in het vergeet boek dreigde te raken ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, "s avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Een inwoner van Dallas (Texas) betoogt op deze wijze tegen de ook in de Verenigde Staten weer oplevende hamster-rage. Op de borden die hij meedraagt staan leuzen' als: „Hamster niet, terwijl onze zonen in Korea sterven". Arbeider heeft het echter iets ruimer dan vroeger Losse havenarbeiders in Rotterdam staken Hedenochtend is in de Rotterdamse ha ven een staking uitgebroken, die buiten de bonden omgaat. De staking omvat de grote meerderheid der losse havenarbeiders. Een klein deel van het aantal vaste arbeiders heeft zich bij hen aangesloten. De stakers verlangen een loonsverhoging van 10 pro cent. De scheepvaartvereniging Zuid neemt het standpunt in, dat men hier met een wilde staking te doen heeft. Zij wei gert met het stakïngscomité te onderhan delen. (Van onze correspondent te Rome) Is Italië een arm land? Dit is een vraag, die men in zijn alge meenheid niet kan stellen, laat staan be antwoorden. Welstand immers is een be trekkelijk begrip en het is daarom juister te vragen: „Hoe verhoudt zich het levens peil van de gemiddelde Italiaan, bepaald door zijn inkomsten en uitgaven, tot het levenspeil in andere landen?" en verder: „Neemt de welvaart er toe of af?" Op die laatste vraag is het antwoord niet moeilijk. De kosten voor levensonderhoud zijn in Italië thans ongeveer 50 maal zo hoog als in 1938. Bij het vaststellen van dit cijfer neemt men aan dat het „voorbeeld gezin" een geblokkeerde huishuur betaalt, die slechts zesmaal zo hoog is als de voor oorlogse. Wie echter een zogenaamd „nieuw contract" heeft, betaalt zestig tot zeventig maal de vóór-oorlogse huur. De lonen der arbeiders hebben zich vol komen aangepast: een fabrieksarbeider ontvangt 58 maal het voor-oorlogse loon, een boerenarbeider 64 maal. Deze grote categorieën kunnen zich dus meer veroor loven dan vroeger en men merkt dit op velerlei gebied. De arbeider gaat beter ge kleed, veel meer dan vroeger gaat hij met zijn gezin of zijn vrienden eens eten in een klein restaurant en in de zomer worden 's Zondags kleine uitstapjes gemaakt. Een heel enkele maal ontmoet men bovendien tegenwoordig, zelfs in Rome, wel eens een dronken man. (In Napels of op Sicilië, waar het met eerbied gedronken glas wijn nooit door een tweede gevolgd wordt,-komt dit niet voor). Het witte boordje Bezien wij nu de salarissen var. ambte naren, onderwijzers, kantoor- en winkel bedienden, dan zien wij dat die zich slechts 38 tot 40 maal vermenigvuldigden. De man met het witte boordje is de nieuwe arme van Italië. Nog veel slechter zijn natuurlijk gepensionneerden er aan toe en vooral ouden van dagen, die een lijfrente hebben gekocht en thans van de verzekeringsmaat schappijen een bedrag ontvangen in lire. waarvan de koopkracht een vijftigste be draagt van wat zij destijds hadden ver wacht. Treurig is ook het lot van de geheel of gedeeltelijk werklozen, wier aantal door de regering op één, door linkse poli tici op twee millioen wordt geschat. Een andere groep van misdeelden is die der kleine huiseigenaren: de geblokkeerde huren zijn nu enkele malen verhoogd, doch blijven beneden het zesvoudige der voor oorlogse huren. Nog altijd verwonen de meeste Romeinen niet meer dan 20 gulden per maand. Het gevolg is dat de huizen schromelijk verwaarloosd worden en de vreemdeling nooit weet of hij Italië moet beoordelen naar het haveloos voorkomen der huizen of de overladen étalages der luxe-winkels. Toenemend gebruik van genotmiddelen Een goede waardemeter voor de wel stand van een land is het gebruik van ge notmiddelen. In het jaar tussen 1 Juli 1949 en 30 Juni 1950 verbruikte het Italiaanse volk 30 milliard sigaretten, benevens 3 millioen kilo sigaren en vijf millioen kilo pijptabak. Tabak is een staatsmonopolie, zodat dë px-ijzen zeer hoog zijn (ongeveer twee gulden per pakje van 20 sigaretten). De netto-opbrengst voor de schatkist was 290 milliard lire. In het voorafgaande jaar werden drie milliard sigax-etten minder gerookt., in 1938 slechts 18 milliard en in 1914 niet meer dan vier milliard! Nog opvallender is het toegenomen ver bruik van suiker: 320 ton in 1938 en 454 ton in 1949. Het gemiddeld verbruik per hoofd der bevolking is thans tien kilo per jaar (in Nederland 30 kilo), waarbij men moet bedenken dat ook in dit geval de Ita liaan meer geld uitgeeft om zijn geringe behoeften te bevredigen dan de bewoner van andere landen voor veel groter hoe veelheden. Suiker kost hier namelijk f 1.80 per kilo. Toegenomen is ook het gebruik van kof fie, hoewel de prijs f 10 per kilo niet direct aanmoedigend is. Thee, waarvoor wij drie gulden en meer per ons moeten betalen, wordt hier bijna niet gebruikt. Iedere maand een nieuwe cinema Het bioscoopbezoek, dat in vele landen óok in Amerika sedert enkele jaren af neemt, blijft in Italië in zo sterke mate toenemen dat in steden als Rome en Milaan bijna iedere maand een nieuw theater wordt geopend. De toegangsprijzen variëren van vijftig cents in de meest populaire zaaltjes tot vijf gulden en meer in de mo derne cinema's. Voor de Nedexlandse huisvrouw is het misschien wel aardig iets meer te horen over de prijzen in dit Zuidelijke land, waarbij. dan moet worden bedacht dat het loon van een werkman te Rome ongeveer 300. gulden pex' maand bedraagt, dat van een kleine ambtenaar 250 en dat van een hoofdambtenaar 800 tot 1000 gulden. Inko mens boven de duizend gulden vindt men alleen in de Vrije bero.epen, vooral bij art sen en advocaten. Filmacteurs, wielrenners, beroemde .voetbalspelershebbèn vaak. het tienvoudige - van de laatstgenoemde be dragen. De huishuur is óf minder dan 30 gulden (oud contract) óf meer dan 300 gulden (nieuw contract) per maand; tussenvor men bestaan niet. Een paar nylonkousen kost 9 gulden, een paar herenschoenen van 30 tot 80 gulden. Een confectiecostuum (weinig gebruikelijk, daar de Italiaan ij del is) ongeveer 100 gulden, een costuum naar maat van 200 tot 500 gulden. Voor een ons kaas vraagt men, al naar de soort, van 70 cents tot een gulden, voor een ons boter (margarine is onbekend) 80 cents, een ons ham een gulden, een liter goede wijn 90 cents, een kilo aardappelen van 50 tot 70 cent, sinaasappelen in de winter 50 cent, in de zomer f 1.50 en meer, een kilo jam f 2.50, een kilo rundvlees zeven gulden, een liter melk, (steeds af geroomd) 60 cent, een kilo brood 80 cent. Het is dus duidelijk dat het Italiaanse gezin bij deze prijzen het wat zuiniger moet aanleggen dan het Nederlandse gezin, maar tevens moet gezegd dat voor de grote massa* voor de werkende stand, een kleine vex-betering valt waar te nemen ten op zichte van de vooroorlogse jaren. Treinbotsing in India Ten minste 23 passagiers zijn om het leven gekomen en 200 werden gewond toen Zondagochtend vroeg de sneltrein Calcutta- New Delhi op een ontspoorde goederentrein reed. Het ongeluk gebeurde ongeveer 65 km. ten Oosten van Benares, op een kleine brug. Men gelooft, dat de goederentrein door sabotage ontspoord was. De locomotief, vier passagiersrijtuigen en de bagagewagen van de sneltrein stort ten van de 6 meter hoge spoordijk. Twee passagiersrijtuigen en een goederenwagon schoven in elkaar. Het land naast de spoor dijk staat als gevolg van een ovex-stroming onder water. Het. reddingswerk duurt voort. 62. Ja, die Joris was weer eens flink aan de gang! Hij had Panda uitdrukkelijk het zwijgen opgelegd, en nu was hij helemaal alleen aan het woord. Graaf Isen Grim trilde van ingehouden woede, de Koning lerende aandachtig wat voorever op zijn troon, en die Hertog Bruno stond er ook nog maar altijd bij in zijn slaapbroek, maar die begreep er helemaal niets van. „Zoals gezegd, Majesteit," hernam Joris Goed- bloed, „zal ik u nog een verder bewijs le veren voor het feit, dat Graaf Isen Grim de Gemaskerde is....". „Ja, maar...." riep Panda. „Zwijg toch, ongelukkige!" kreet Joris. „Put het geduld uws leermees ters niet uit! Ik nader het belangrijkste punt van mijn betoog. Ziehier, Majesteit. het portret van de Gemaskerde, dat door de politie verspreid werd met een harts tochtelijke oproep tot de gevangenneming van dit sujet. Een duidelijk portret, niet waar? Indien deze Gemaskerde niet ge maskerd was, zou men hem van dit por tret zekerlijk kunnen herkennen! Maar lioe nu, wanneer wij Graaf Isen Grim, de ver dachte, eens op dezelfde wijze maskeren?" En terwijl hij sprak, haalde Joris snel een zwart masker te voorschijn, dat hij met een handige beweging om het van woede vertrokken gelaat van de Graaf wierp. „Weg met die stinkende lap! Bedrieger!" brieste de Graafmaar het was niet te ontkennen dat hij werkelijk sprekend op dat portret leek! Opkomst. Zonoa. T teraads\'erkiezm; 10 Tnifc., !iT I de eerste bericht.? 8 lloc<i« Vn meen het succes fl? °w» he, !f J de jongste ve-kic? denHetperfeS»^? is uiterst klein entóf""® kfc streken slechts 15^ Tragedie. Bij vliëaa' buurt van Zurich 4 de bekende Zwii!ï het Siegbert Maurer on a'W»litiï duizend meter in !;en boogte v, tot het tartte SfejftuSC yeiligheidsgorde! van tongen, die hij als cen U-iitfe Uod lostemieï&'bft:; niet snel genoeg L 2el*5 tcS valscherm het ?„eSnlef®« tbans zijn eigen leven iff" t. den. Hij kwam er J ui been af. De jongen vSf geb-'te stel te pletter. 2 VleI met W Burger af. Radio-Ankara dat alle communisten in t e staatsburgerschap zuUea vSt* te is volgens de radio ve?kSKf minister van Justitie, ajjf? 4 commissie is bezig 1 die zin voor te bereiden BW Invasie. Italiaanse autoriteiten Joegoslavische grensbe,2 bewegen J„egosCr.„fte",l«4 de grens te komen teneü! M ,,e vrienden in Italië te ontml., T' de Italiaanse kapt den komen. Dit heeft te l l:'-- dat Zondag ongeveer 5 ooft J™ de Italiaanse stad Goriza 11 len. De straten van de« ldr;'' stad, die 25 km te Noorte" !S ligt waren overvol van hix lachende mensen, die elksï K eerst sinds vijfjaar Lf' De grensbewaking kon verwerken. Vijf mensen moS ziekenhuis worden op™ "R handtastelijkheden met SStf In Goriza moest de politie worden om orde te kunnen ho2? de „jen mensen, die zich gevom L den voor de winkels van leveïg len, medicamenten en andere arliU- die in Joegoslavië blijkbaar n» te krijgen zijn. Zondagavond bejZ de bezoekers, met volle koffen nT ken, naar Joegoslavië terug te stroma Tevergeefs. Op order van generaal Cc. pentier, bevelhebber van de Frai strijdkrachten in het Verre oS heeft een Franse militaire missie Zaterdag naar Foe Ti, op 85 km ia Noord-Oosten van Hanoi, begeven 'L einde zich in verbinding te stellen r' afgevaardigden van de regering E> Tsji-Minh met het oog op een uitwisse, ling van burgerlijke en militaire' s. vangenen. Na uren wachten moeste Franse delegatie tegen de avond ca- verrichterzake naar Hanoi terugkeren Inwoning. Dertigduizend Grieken, oud- leden van de verzetstroepen van'«ene. raai Marlios, zouden zich in het ge bied tussen Goerlitz en Pook-Sii*^ bij de Duits-Poolse grens hefóc vestigd.' zo meldt de „Neue£ir> die -het bericht- ontkent- au-wtfe. ringen van Poolse vluchtelingen. M Poolse dorpen zouden hiervoor lij&tat- ruimd. Debiteur. De Sovjet-Unie is de V.S, no; een bedrag van ongeveer elf duizend millioen dollar schuldig voor Ameri kaanse leveringen volgens de leen* en pachtwet. De V.S. hebben over betalbs van dit bedrag tot nu toe vergeefs stappen bij het Kremlin gedaan, éi', thans echter heeft toegezegd binnen kort hierop te zullen antwoorden T( Washington werd Zaterdag vernomen, dat de Sovjet-Russische onder-minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, deze verzekering heeft gegeven. Verdronken. De 58-jarige H. A. uit Cape!>. aan de IJssel i? in het Ziekenhuis Compiègne (bij Parijs) overleden. Sfc had hem bewusteloos gevonden iirêe rivier. Zijn lichaam vertoonde .gea sporen van geweld, wei was hetinftaal van uitputting. Hij werd reeds sedert twee Augustus vermist in Bonneuil-en- Valois, waar hij met zijn vrouw op va- cantie was. Defensie. Bioscoop-eigenaren uit tére Europese landen, te Parijs bijeen, hes- ben een organisatie gevormd om na te beschermen tegen de televisie. De groep, die 31.000 bioscopen hw land, Frankrijk, Italië, Belgie, Neder land, Luxemburg en Zwitserland ver tegenwoordigt, zal de volgende te Venetië bijeen komen om naar ,,o- fensie"-politiek te bespreken. Tweede reddingsdemonstrolie voor het Zandvoortse strand Naar aanleiding can de v?i?haUng'a gekomen verzoeken om een lie leven van de «ddingsdcmcnatral op 22 Juli met zoveel succes gegeven vóór de Strandweg te_z^L™a,Kb«ï Noord-Zuidhollandse v««Sl- Zaterdag een ge kimpB- thans voor „Riche-bad om h,. fej. ders in de gelegenheid te stellen dingswerk aan onze Noordzeekust Sl Aaii deze demonstratie -fdne$K motorstrandreddingboot ld b' tcn porus Zandvoort, de nwtórreddinglboM» Rijkers" uit Den Helder en .je rêi- Scheven in^en, terwijl ae ,erking jua dingsbrigade eveneens haa. m t0fre wis" voor dit even^t. d»L vlot verloop had, nog ^nmerkeUjK belangstelling dan de vorige heer Het publiek zag het lancfr® "Sg^a'a éc dok", die daarop metmedewer de Doruf „Arthur" schipbreukelingen va yer. Rijkers afhaalde, welke hc|dcr.e aiï kerende boot voorstelde ver yefbij of meer ernstig gf,wond he, binnenlef verondersteld, welks Za-dTOortse van de „Dudok" door de Zanwo» ye;. dingsbrigade werden ov p3g3ndist étr zorgd. De heer Wxtpen, P door een NZ.H.R.M,, lichtte een en a microfoonverslag toe. _sbr|gade 'gaf De Zandvoortse neddS nog afloop van deze ia leerzaam overzich. vanh«ySQ verscbü gade door het doen uit van dreve lende oefeningen in het - ]ichI door lingen. per microfoon toegc heer K C. van der Mije 'i.-T toea --rt* Het was reeds len6iotie thur" en „Dorus S JM W i ven huiswaarts richtten.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2