[nr isc Monster-Rallye van de Middellandse Zee dwars door Afrika naar Kaapstad Nederlandse gramofoonplatenindustrie ontwikkelt zich voorspoedig Aan de Theems wordt een feeststad zonder weerga gebouwd Een levende encyclopaedic Het kostbare deposito Dinsdag 15 Augustus 1950 AUTOMOBILISME Vijftienduizend kilometer door woestijn en jungle Tegen het eind van dit jaar zullen uit Algiers, Casablanca, Oran en Tunis auto's uit allerlei landen vertrekken voor de zwaarste Rallye die ooit gehouden is: dwars door Afrika naar Kaapstad. Vóór hen zal dan een traject liggen van omstreeks 15.000 kilo meter woestijn en jungle en hun route zal op vele stukken over wegen voeren, die alleen maar zo genoemd kunnen worden, omdat er hier en daar kilometerpalen staan. De équipes zullen het hard te verduren hebben in de zandstormen en de gloeiende hitte van de Sahara en in de broeikas atmosfeer van de rimboe. Zij zullen talloze malen blijven steken in het losse zand en de modder, zij zullen rivieren door moeten trekken en zij zullen zonder twijfel met alle mogelijke pech te kampen krijgen. Het is onmogelijk te voorspellen welke moeilijk heden zij allemaal zullen moeten overwin nen, maar dat het er vele zullen zijn, dat staat wel vast. Vandaar het enthousiasme van vele geroutineerde automobilisten voor deze monster-Rallye, die gehouden wordt op initiatief van de „Association des Amis du Sahara". Want per slot werd de Rallye de Monte Carlo de laatste tijd eigenlijk maar een tam en geciviliseerd ritje, dat ten hoog ste was sneeuw en gladde wegen in petto kon hebben en dat is voor de avonturen-lust van de rechtgeaarde Rallye-rijder' te tam. Wanneer men zich enigszins een indruk wel vestigen van dit Indianen-spel voor vol wassenen en wie zou daar niets voor voelen doet men het beste het reglement op de voet te volgen, want daar wordt, als gold het de gewoonste zaak ter wereld, over allerlei preparaties gesproken, die voor ons van nogal verrassende aard zijn. Alle soor ten wagens mogen aan deze Rallye meedoen (behalve renwagens, zegt het reglement olijk). Zij moeten ten minste door twee per sonen bemand zijn. Dat het nog een aardige scheurpartij zal worden, blijkt wel uit het voorgeschreven minimum-gemiddelde van 35 km. per uur. Voor iedere km. per uur meer krijgt men echter winstpunten tot het maximum van 55 km. per uur. Teneinde in ieder geval een beslissing te forceren zal er tussen Johannesburg en Kaapstad (1532 km.) geen verplichte stop zijn. Op dat laatste stuk zal dan ook wel bar en boos hard gereden moeten worden, wanneer de wagens, die tegen die tijd wel rijp voor de sloop zullen zijn, daar nog toe te bewegen zijn. Vrolyke maatregelen We lopen echter op het reglement vooruit en gaan dus terug naar artikel 10 dat de aanwezigheid van wapens en munitie aan boord verplicht stelt. Een vrolijke gedacht»-, Het reglement dwingt de deelnemers voofy om hun collega's te helpen wanneer zij in moeilijkheden verkeren. Men moet bijvoor beeld een passagier van een gestrande wa gen naar de volgende post meenemen, met dien verstande dat er nooit iemand alleen bij een wagen mag blijven. Ook al weer zeer opwekkend. Voor wagens die het onderweg begeven, is overigens een vrij uitgebreide reddingsdienst georganiseerd. Dat er nogal wat van de wagens gevergd zal worden blijkt uit de adviezen die het reglement over de uitrusting geeft. De deel nemende wagens moeten of nieuw of com pleet gerevideerd zijn. Geplakte binnenban den zijn taboe en buitenbanden en reserve banden moeten gloednieuw zijn Er moet een watertank aan boord zijn met 15 liter per passagier plus anderhalf maal de inhoud van de radiateur. De lijst van verplicht mee te nemen reserve-onderdelen is zo lang, dat men haast wel een complete motor mee mag voeren, hetgeen trouwens toegestaan is. Ver der moeten er planken, staalkabels, ladders, schoppen en cricks aan boord wezen. De boord-apotheek moet niet minder dan zeven tien geneesmiddelen (waaronder allerlei sera) bevatten en voorts injectiespuitjes en allerlei verbandmiddelen. Bovendien moeten de deelnemers van tevoren van onder tot boven volgespoten worden met talloze ziektewerende zaken. Tot slot krijgen de deelnemers nog een paar tips als daar zijn: wandel nooit alleen in de „bush", drink alleen maar gefilterd, gekookt of gechlori- neerd water, slik kinine, baad alleen maar in bronwater en geef de inboorlingen die u een dienst bewijzen een klein geschenk. Kostbare zaak. De route telt verplichte en facultatieve stops. Er zijn namelijk gedeelten die men maar liever niet 's nachts moet doorkruisen. Bij de facultatieve stops kunnen enthou siastelingen. die aan een dag-étappe nog een paar honderd kilometer verder hossen willen vastknopen, hun gang gaan, Na de woestijn trajecten komen alle routes in Fort Lamy in Frans Equatoriaal Afrika tezamen. Vandaar gaat de reis naar Bamgassou en dan de Bel gische Congo in over Stanleyville, Costers- manville en Elisabethsville. Eventueel mag men hier ook over Nairobi. Over Lusaka en Bulawayo gaat het dan naar Zuid-Afrika. Het valt te begrijpen dat de onkosten voor de deelnemers niet mis zijn. De organisatie begroot ze op 10.000 gulden voor de inschrij ver en 5000 gulden voor iedere passagier. Hierbij zijn niet de kosten voor de terugreis inbegrepen. Wat de auto in Kaapstad zal opbrengen, is ook nog maar de vraag. De serieuze deelneming zal dan ook wel hoofd zakelijk beperkt blijven tot équipes van fabrieken, die reclame voor hun merken willen maken en tot Afrikaanse particulie- den die een onschatbare ervaring hebben. Er zullen in ieder geval wel een boel gega digden zijn ook Hollandse voor een plaatsje in een équipe voor deze Rallye, die officieel ten doel heeft aan te tónen „dat het mogelijk is om onder normale omstan digheden Afrika met een auto te door kruisen". Daarbij mag men wel even grinniken. Politie-r echter Reiziger belaagde Haarlemse spoorman ""in het avonduur van de 31ste Maart vloog er in de hal van het Haarlemse sta tion een gaatjestang van de ene hoek naar de andere en verbrijzelde daar een spiegel ruit. Een spoorweg-ambtenaar had deze tang als uiterste verweermiddel naar het hoofd van 'n los werkman geslingerd, om dat deze hem naar aanleiding van een ver meende belediging met zijn vuist bewerkte. De eerste treffer was reeds via het loket geplaatst. Met de zitting van zijn stoel als schild en de tang als wapen kwam de spoorwegambtenaar uit zijn glazen huisje en incasseerde nog een paar opstoppers van de losse werkman met de nóg lossere vuisten. Toen slingerde hij zijn gaatjestang in de spiegelruit. Op dat rumoer kwamen an dere spoorwegmannen te hulp en be vrijdden hem „uit de ring". „Ik had gewoon geïnformeerd, hoe laat de trein naar Hilversum ging", zei de bokser, die voor de politierechter ver scheen. „En toen vroeg hij of ik van domme ouders kwam en dat neem ik natuurlijk niet". De spoorwegman had alleen maar gezegd, dat de losse werkman zich er niet mee hoefde te bemoeien. Dit sloeg niet op de trein naar Hilversum maar op een juffrouw, die tevoren door de ingang het station wilde verlaten en door de ambte naar naar de uitgang was verwezen. De man in het loket dacht dat de werkman voor deze juffrouw in de bres wilde springen. ,Ik heb die juffrouw heel niet gezien", zei de bokser. Het eenzijdige vuistgevecht was dus een vergissing. De werkman kreeg, conform het verlangen van de Officier, een week gevangenisstraf. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat in Utrecht de eerste gemeentelijke autobussen in dienst werdéfa genomen. In Heemstede werd een „cultureel centrum" geopend De Nederlandse gramofoonplatenindustrie, die voor de oorlog niet bijzonder floreerde, heeft na de bevrijding, in weerwil van de vele materiële belemmeringen een hoge vlucht genomen. Zoals men weet interesseerde Philips zich ook voor dat deel van de electro- techniek en nam het Eindhovens concern financieel deel in de Decca-gramofoonpla- tenfabrieken, die ongeveer een jaar gele den een nieuw bedrijf in Doetinchem openden. Tezelfder tijd verleenden de „Electrical Musical Industries Ltd." de overkoepe lende trust waarin de merken His Masters Voice, Columbia, Parlophone en Odeon, Pathé en nog enkele minder befaamde eti ketten samenwerken een licensie voor het persen van platen, waarvoor de matrij zen afkomstig waren van deze fabrieken, aan de N.V. Verkoopmaatschappij Bovema. Deze onderneming stichtte een kleine doch efficiente fabriek in Heemstede, die op 1 Januari 1947 in bedrijf kwam en sindsdien ongeveer 100.000 tot 150.000 zwarte schijven per maand heeft gepro duceerd. De opening van een „cultureel centrum op muziekgebied" in een in Zwitserse trant gebouwde villa aan de Bronsteeweg in Heemstede, die dezer dagen plaats had heeft een nieuwe faze in de ontwikkeling der Nederlandse gramofoonplatenindustrie in geluid. Parade der prominenten In „Columbia house", zoals het pand nu heet, is niet alleen het gehele verkoops apparaat voor de in Nederland geperste platen van de reeds genoemde merken ge vestigd, doch ook de artistieke afdelingen zijn er onderdak gebracht. Binnen- en buitenlandse artisten, zaken relaties, vertegenwoordigers van overheid en aanverwante bedrijven worden hier ontvangen. Er is een auditie-ruimte inge richt, waar huisconcerten kunnen worden gegeven. Tot de prominenten, die reeds voor de officiële opening van Columbia- house hun handtekening in het gastenboek hebben geplaatst behoren de Amerikaanse dirigent André Kostelanetz, de Engelse bandleider Victor Sylvester en de Franse chansonnière Edith Piaf. Wij vernamen van de heer G. M. Oord Jr., de directeur van de Bovema, dat bin nenkort een bescheiden begin zal worden gemaakt met het opnemen van Nederlandse artisten, waardoor de mogelijkheid tot export van nationaal talent is geschapen. Deze opnemingen geschieden in een studio in Den Haag. Er zijn evenwel plannen om in de toe komst bij het gebouw in Heemstede een studio te doen verrijzen, indien men er niet in slaagt een bestaande zaal te vinden, waar de accoustiek zodanig is, dat ze zich voortreffelijk leent voor het opnemen van gramofoonplaten. Een ander project, dat reeds in het ko mende seizoen zal worden verwezenlijkt, is de productie van een speciale reeks pla ten die voor het muziekonderwijs op de scholen geschikt is. Men heeft daartoe de medewerking van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen reeds verkregen Een groot repertoire is voor dat doel reeds ter beschikking. In September zal in Columbia-House een tentoonstelling worden gehouden, die aan dit onderwerp is gewijd. Geen revolutie Uiteraard kwam het gesprek met de heer Oord reeds spoedig op de jongste techni sche vinding in de discusindustrie: de plaat met lange speelduur De heer Oord liet een exemplaar horen, waarop het orkest van André Kostelanetz zijn strijkers- en blazersmassa op het rag fijne „Clair de lune" van Debussy en de melancholieke „Pavane pour une infante défunte" van Ravel losliet, afgewisseld met een wals van Lehar en besloten met het zoetige „Poème" van Fibich. Vier-en- twintig minuten muziek voor één geld en de andere kant is van hetzelfde laken een pak. Toch is het niet zo, zoals werd be weerd, dat de „normale" platen nu met een slag onverkoopbaar zijn geworden Immers deze langspeelplaten zijn niet „interessant" voor de duizenden die van tijd tot tijd van hun zakcentje een amuse- men tsplaat willen kopen: men komt er nu een keer vlugger toe drie tot vijf gulden uit te geven, dan te sparen tot men vijf-en- Vier étage-bussen. ggg|g kenmerkend voor het Londense stads beeldzijn dezer dagen een tocht van drie maanden begonnenwelke f zich zal uitstrek ken van Oslo tot Marseilleteneinde reclame te maken voor Engeland en het komende fes tival. Ze zijn inge richt als rijdende tentoonstellingen, die reeds een klein beeld geven van wat er dit jaar aan de zogenaam de stillekant van de Theems te zien zal zijn. In Amsterdam is het Museumplein als standplaats gekozen. Bij mooi weer gaan de bussen, die bij Winschoten ons land binnen komen, ook naar Scheveningen, anders naar Den Haag. Zij blijven van 24 tot 29 Augus tus binnen onze grenzen. (Van onze correspondent in Londen) Men moet de voortvarendheid bewon deren, waarmee de Engelsen, ondanks de druk der tijden, het grote „Festival of Bri tain" voorbereiden, dat volgend jaar van Mei tot September gehouden zal worden. Dit festival, dat in zijn soort uniek is, wil alle aspecten van het Engelse bestaan be lichten. Het zal een levende encyclopaedic worden van de Britse beschavingsgeschie denis, wetenschap en techniek. Het jaar 1951 is gekozen ter herdenking van de be roemde wereldtentoonstelling van honderd jaar geleden in het later door brand ver dwenen Kristallen Paleis in Hyde Park. Aan de „stille" kant van de Theems, schuin tegenover het parlementsgebouw, verrijst op wat eens een puinhoop was, een feeststad, die zijn weerga niet vindt. De grote nieuwe concertzaal, die het Lon- dens Philharmonisch Orkest tot permanent domicilie zal dienen, is al onder de kap. Het onlangs gereed gekomen stalen ge raamte van het ronde tentoonstellingsge bouw geeft geen geringe indruk van wat er komen gaat. Troepen van de genie hebben bij Charing Cross een Baileybrug over de rivier gelegd, alleen voor voetgangers, waardoor het festival practisch in het cen trum van Londen is komen te liggen. Op de zanderige oever wordt een boulevard met plantsoenen en terrassen aangelegd. In de nieuwe uitbreiding, grenzende aan het gebied waar zich in Shakespeare's tijd Lon- dens culturele leven afspeelde en waar later de Old Vic geboren werd, heeft deze bedrijvige millioenenstad er een rustpunt bij gekregen, dat hard nodig was. Enkele mijlen verder Oostelijk wordt het bekoor lijke Battersea Park herschapen in een tweede feestterrein, dat enigszins doet den ken aan de Tivoli-tuin in Kopenhagen, een vermaakcentrum als tegenwicht van de ernstiger zaken die elders de aandacht zul len vragen. twintig gulden voor een plaat met lange speelduur bij elkaar heeft. Bovendien heeft iet nieuwe procédé ook het nadeel, dat de samengedrongen groeven bijzonder gevoe lig zijn voor stof, terwijl de fabricage zeer onvoordelig is wegens het hoge percentage mislukkingen. Voorlopig zal de plaat met 78 omwentelingen dan ook wel niet ver dreven zijn. Rick schoof gauw het raam open. Het vogeltje wipte naar binnen. „Wel, zei Rick vriendelijk, wat betekent dat aardige bezoek?.... Is dat briefje soms voor ons?" Het vogeltje knikte. Rick nam het briefje aan; Bunkie was ook opgestaan van tafel en keek nieuwsgierig toe, terwijl Rick het briefje openmaakte. „O!" riep Rick verrast uit. „Een brief van onze vrienden, de Boskabouters"! Wat aardig, hè?.... Die hebben ze aan dit leuke vogeltje meegegeven! „Ja," zei Bunkie. „En wat schrijven ze?" Samen lazen ze de brief. „Zode Kabouters vragen, of wij 'n tijdje bij hen willen komen logeren. Fijn zeg!Ik heb er best zin in, het was daar wat leuk! „Ik ook!" viel Bunkie hem verheugd bij. Geheel Engeland, want het feest beperkt zich geenszins tot Londen, wordt de vol gende zomer min of meer een grote ker mis, met vuurwerk en vreugdevuren, histo rische optochten en volksdansen. Er komen rondreizende tentoonstellingen, onder an dere in een schip, die het besté, dat Enge land op industrieel gebied voortbrengt, aan volk en vreemdeling zullen tonen. De hoofdstad wordt versierd en verlicht. Schouwburgen, concerten en bioscopen zul len bijzondere programma's samenstellen. De kunst staat trouwens in het middel punt. George Lloyd en Benjamin Britten zijn bezig opera's te schrijven, die op het festival hun première zullen beleven, Ro bert Gittings en Dorothy Sayers dragen religieuze toneelstukken bij, Sir Arnold Bax componeert een symphonie. De beeld houwers Epstein, Henry Moore en Barbara Hepworth, benevens vijftig Engelse schil ders zijn uitgenodigd een speciale expositie te houden. Ook is er een aantal prijzen voor poëzie ingesteld. Op het festival-terrein zal een kerk ver rijzen, waar diensten voor de diverse ge zindten zullen worden gehouden. Ook komen er openluchtdiensten, onder meer in Hyde Park, waar tienduizend personen verwacht worden. De verschillende con gregaties uit omliggende stadsdelen zullen zich met de geestelijken in processie daar heen begeven. Er komt in Londen ook een Bijbeltentoonstelling, welke tevens een overzicht zal geven van de invloed van de kerk op de Britse samenleving, in het bij zonder wat betreft de sociale verbeteringen. Op een origineel idéé berust de bouw van een volledige moderne volkswijk met winkels en scholen, welke als „levende" architectuur-tentoonstelling is bedoeld. Er staat ook een reeks exposities van oude en nieuwe boeken op het programma. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Nieuwe plebaan benoemd Gister is de benoeming bekend gemaakt van de zeer eerwaarde heer H. W. Achterhof tot plebaan van de Kathedrale Basiliek van Sint Bavo te Haarlem. De nieuwe plebaan werd in 1904 geboren. Hij studeerde aan het seminarium „Hage- veld" bij Heemstede. Van 1929 tot 1931 was hij kapelaan in Lisse, daarna werd hij secretaris van de Rooms-Katholieke bis schop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. De nieuwe plebaan is lid van de R.K. nationale commissie voor huwelijksvoor lichting en voorzitter van de Diocesane raad voor huwelijksvoorlichting. Door zijn benoeming is in de vacature van wijlen mgr. Filbry voorzien. Mgr. Achterhof doet 1 September zijn intrede in de Basiliek. Oud-Katholieken in Bussum bijeen Het Michael House, centrum van Oud- Katholieken te Bussum, is deze week het trefpunt voor honderden Nederlanders en buitenlanders. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Sint Michaels- centrum wordt een bijeenkomst gehouden waaraan Oud-Katholieken uit elf Europese landen, Cuba en de Verenigde Staten van Noord-Amerika deelnemen. De bijeenkomst wordt geleid door mevrouw Van Eeghen- Boissevain, vice-presidente van de St. Michaels Foundation. De bisschoppen mgr. Vreede en mgr. Viking zullen de deelnemers toespreken. 32ste 1 worden. Do, klompeXuï"'3 van ons land U«eurs u 1 - op het terrein M sterdam is de eerste van 5 Hetnv*t t» stenen voor de nieuw? op zijn voetstuk genka S de ijzeren schoorsteen is 82 2.6 ton - In Vhssingen is aan ?eterS Panamese tankschip „Alfred v*n u Antwerpen kwam, een w g?" ontdekt. Hij is bij Roosembl6 Vettekeb£ gische grens gezet. 31 0ver de BeU het Nederiands^Rode K^^eftaa» eventueel nodige hulp derlandse strijdkrachten d£ f e? aa» treden Het Nederlandse i- dit aanbod in dank aanvaSd6 «JHAA Benoemd tot control™ '*''tVpiC Belastingen de comaSSsSSJLT5 's ra makers en J. Koopmans, be£C;S<5 K®' lemmermeer. aen te g:5t. 1 Mejuffrouw D. van n*,i laan 49 te Bloemendaal herriep." Werf Conrad en Stork Hijsc"Sj tS 03 te De toeneming der bevolking Ver9f'jikiri9 lussen 1652—173} en 18501950 2 Over het verloop der boorte en sterfte) In vroeger eeu7rat staan met veel gegevens. Dit is tevrrB.» omdat er toen nog geen burgerlijke was- Die is pas door Napota» Ti?' o'v-t" T.Wat gegevens te nutte, uit kerkelijke archieven. In het boek van Schrevelius over de pa. schiedenis van Haarlem vonden «ij i, lfjst van het aantal huizen in het Km» en het Zuiderkwartier. Die lijst door een zekere Liefhebber, iemand1. blijkbaar liefhebberij had in het veraré len van cijfermateriaal. In het Zuiderkwartier (zich uitstrekte de van Beverwijk tot Dordrecht) stond* in 1632 59.983 huizen en in 1732 8097? Voor het Noorderkwartier (Alkniaar Hoorn, Enkhuizen, Edam, Monnikendi' Medemblik en Purmerend) waren de ciifen' in 1632 12.772 en 1732 11.079. Tezamen geteld: 1632 72.755 huizen' 1)32 92.049. In een eeuw dus een k jslde K ■f3 5' u 'H scb ic( van 19.294 of 26,5 procent. Er kan worde: aangenomen dat de bevolkingstoenemiu overeenkomstig is geweest. In die eeuw ij er dus slechts een betrekkelijk gain» toeneming der bevolking geweest. Ter ver gelijking zijn te nemen de cijfers over de eeuw 1850-1950. Toen is de bevolking van Nederland toegenomen van 3.100.000 tot 10.000.000. Een stijging dus van ruim 30 procent. Dus meer dan 10 maal zoveel ak in de eeuw 1632-1732. Dit is in het bij. zonder een gevolg van de verbeterde rcig voor de Volksgezondheid, waardoor de levensduur der mensen belangrijk verleed is. Vooral de sterfte onder de zuirekgi is zeer sterk verminderd. Het lijstje van Schrevelius geeft cd it cijfers over Haarlem. 1632: 6490 huia:; 1732: 7963. Een stijging dus van 1473 ol 22,7 procent. Haarlem telde in 1850 25.888 inwoners, in 1950 waren het er 162.000. Over die eeuw was de toeneming dus 470 procent Beverwijk zag zijn huizental oplopen van 333 in 1632 tot 440 in 1732. Enige tijd geleden gaven wij vergelij kende cijfers over de groei van de grote gemeenten in ons land in het tijdvak 1850- 1950. Nu zowel Amsterdam, Den Haag ah Rotterdam vermeld staan in de lijst van Schrevelius is ook vast te stellen hoe de toestand in 1632 en 1732 was. aantal woningen in: 163:1 1732 Amsterdam Den Haag Rotterdam 1605 1 26035 3160 6164 50 4 8 6621 In 1632 was Amsterdam dus slechts keer zo groot als Haarlem (nu 5 keer). Haarlem was toen 2 keer zo groot als Den Haag en ook nog iets groter dan Rotterdam. Maar Den Haag groeide toen al sterk, wan: in die 100 jaar vermeerderde het aanta huizen met bijna 100 procent. Maar toch had Den Haag in 1732 nog 1799 huizen minder dan Haarlem. Rotterdam nam ook nog slechts weinig in bevolking toe, de stijging in die eeuw was namelijk 33 pro cent. In de laatste eeuw zijn Den Haag en Ko terdam snel in zielental toegenomen. Nu zijn de cijfers: Den Haag 555.000 en Rotter dam 672.000. Leiden was in 1632 niet alleen Den Haag en Rotterdam de baas, maar overtrof oos Haarlem. Het had namelijk 8374 huizen, dus 1884 meer dan Haarlem. Ook in 1732 was Leiden nog groter dan Haarlem (Leiden 10891 huizen, Haarlem 7963). Nu ligt Leiden ver achter bij naar- lem, want tegen 'de 162.000 Zielen van Haarlem kan Leiden er nog geen 8WJW stellen. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 66) „Ik niet," hijgde Dutley, die zich snel herstelde. „Sappristi, wat heb je hen bang gemaakt!" Hij strompelde overeind. Er klonken bui ten zware voetstappen, het geluid van de bel en bonzen op ae deur. „De politie, Kassim. Laat ze binnen", be val zijn meester. „Wacht even!" Hij bukte zich en beging de eerste dief stal van zijn leven. HOOFDSTUK XXVI. Dutley, die in zijn goed zittend pak met donkere overjas en ronde hoed, zijn wan delstok onder de arm, er zeer presentabel uitzag, maakte de indruk, dat hij de wereld nog zo'n slechte plaats niet vond. Hij liep de volgende middag om één uur in Bond Street met het idee om in de Embassy Club een cocktail te gaan drinken voor hij ge volg gaf aan een afspraak om te gaan lun chen. Terwijl hij zijn weg zocht door de groep mensen, die in de ingang stonden, kwam hij plotseling tegenover Lucille en haar broer te staan. Zij bleven onwille keurig staan. „Wel, hoe gaat het met de familievete?" vroeg Dutley. Lucille's beweging van schrik en klaarblijkelijke verlegenheid negerend. „Is het mij veroorloofd jullie goedenmorgen te wensen en enig commentaar te leveren op de lente-achtige kwaliteit van 't weer?" „Doe niet zo gek, Charles," zei Lucille. „Er is geen familievete, wat mij betreft. Wat hoor ik daar allemaal van een inbraak in je huis, die gisteravond" zou hebben plaats gehad?" „Het is een lang verhaal, dat ik je beter zou kunnen vertellen, als we ergens gingen zitten." „Wel, wat zeg je van een droge sherry?" stelde Ronnie voor. „Het voorstel heeft een zekere aantrek kelijkheid," bekende Dutley. „Ik vind de atmosfeer in de zittingzaal van de politie rechter altijd deprimerend, ofschoon mijn tegenwoordigheid aldaar hedenmorgen een zuiver formele kwestie was." „Daar moeten we alles van horen," hield Lucille aan. „De bladen waren erg geheim zinnig over deze affaire. En wat doe jij eigenlijk in Londen? We dachten allemaal, dat de hele boel je zo stierlijk verveeld had, dat je op een andere expeditie uitge trokken waart." „Daar heb ik ook een ogenblik over ge dacht," gaf Dutley toe, terwijl zij de brede ingang van de Embassy Club betraden. „Maar op het ogenblik geloof ik, dat Lon den voor mij vol avonturen zit. Gisteren avond slenterde ik op een zeer behoorlijk uur ongeveer drie uur 's morgens, geloof ik huiswaarts en ging met mijn huis sleutel naar binnen. Daar mijn sloten goed geolied zijn en ik rubberzolen onder mijn schoenen had, liep ik blijkbaar onopge merkt mijn studeerkamer binnen en vond daar twee totale vreemden, die zich daar gezellig geïnstalleerd hadden." Zij liepen de trap af. Dutley negeerde de ademloze belangstelling van zijn toe hoorders en wachtte tot hij een aardig hoekje gevonden had en cocktails had be steld, voor hij verder ging. „De gehele affaire," ging hij door, „werd tot op een zeker ogenblik op een nette ma nier afgehandeld. De inbreker, die zijn werk geëindigd had, was al bezig zijn in strumenten in te pakken en zijn metgezel, wiens copieën van mijn handtekening wer kelijk wonderbaarlijk goed waren, behalve dan, dat ik nu weet, dat hij een beroep van deze schone kunst maakt, verzekerde mij op pathetische toon, dat zij niet de bedoe ling hadden mij te beroven. Zij zochten alleen naar een zeer informeel document, dat verband hield met een depót van aan delen bij mijn bank, hetgeen naar mijn beste weten van weinig belang was. Ge durende het verdere verloop van de ge beurtenissen, kwam echter een kameraad van de inbreker, die mijn kamers boven had doorgezocht, binnen en van dat ogen blik af werd de atmosfeer minder vriend schappelijk. Prosit!" „Je bent werkelijk een groot artist, Alfred!", zei hij. „Laat eens kijken waar was ik gebleven?" „Heb je een van de inbrekers herkend?" vroeg Ronnie. „Neen, dat kan ik niet zeggen. Ik ben er zeker van, dat een er van een Ameri kaan was en ik geloof, dat ik hem wel herkennen zou, als ik hem weerzag." „Wat gebeurde er nadat de derde man binnen gekomen was?" vroeg Lucille. „Wel zoals ik je al zei, werd de atmos feer minder vriendschappelijk. Er werden voornemens tot persoonlijk geweld geuit en om kort te gaan, zag het er naar uit, dat het op een stevige herrie zou uit draaien. Maar toen gebeurde er iets, dat ik voor ik weet niet wat gewild had, dat jullie bijgewoond hadden. Het waren de meest verbazingwekkende zestig seconden, die ik ooit van mijn leven meegemaakt heb. Alfred, nog een cocktail." „Oh, ga door," vroeg Lucille ongeduldig. „Wat gebeurde er?" „Kassim „gebeurde". Toen die Abes- sïniër in de straten van Bagdad voor mij op de knieën viel en ik hem nolens volens wel mee naar huis moest nemen, had ik nooit gedroomd, dat die vent mü zulke ogenblikken van onvermengde vreugde zou schenken. Er was niets ter wereld mee te vergelijken. Cinemas hebben dat wel eens geprobeerd, maar het was watèr-en- melk, vergeleken bij de werkelijkheid." Hij zweeg, om een sigaret op te steken en Lucille schudde hem bij de arm. „Hou nu niet telkens op zo'n irriterende manier op," smeekte zij. „Ga door, alsje blieft." „Wel, midden in onze kleine onenigheid," ging Dutley voort, zijn aansteker met een klik sluitend, „weerklonk het meest bloed stollende lawaai, dat je je kunst voor stellende strijdkreet' van de Tangias, een van de Abessijnse grensstammen, waarvan Kassim afkomstig is. Ik kan je vertellen, dat, toen hij als een wervelwind, zijn vreselijke kreten uitstotend, die naar men zegt geen Europeaan ooit zonder een rilling gehoord heeft en met zijn knots boven zijn hoofd zwaaiend, de trap af kwam stormen, ik niet geloof, dat zelfs een regiment van de Garde stand zou heb ber. gehouden. Zij* zouden gedaan hebben, wat mijn bezoekers deden. Twee van hen gingen door een van de ruiten naar buiten en naar wat ik het laatst van hen gezien heb, zou ik zeggen, dat ze nog rennen. De derde was te verschrikt, om zich te be wegen en Kassim gaf hem even een tik tegen de zijkant van zijn hoofd. Hij ligt nu in het ziekenhuis en ze zeggen, dat hij van geluk mag spreken, als hij binnen een week bijkomt. Toen kwam natuurlijk de politie opzetten. Er kwamen boekjes op de proppen en vragen zoeken naar sporen, enz. enz. „En die twee kerels, die door het raam verdwenen zijn?" vroeg „Die zijn weggekomen. Ze hadde schijnlijk om de hoek een wagen s i hen opwachtte." „0.rrM. „Is er dan helemaal niemand gearres teerd?", vroeg Lucille. „Wel, ze hebben die arme kerel, die ee tik van Kassim geïncasseerd heet ooil al dan niet voor de rechter zal hangt van de dikte vani ztjn „Hebben die andere twee te pakken g kregen, wat zij hebben wilden. Ronnie angstig. Tk huurtje „Neen, want het was er met een safeloket in een van die safe b£_ inrichtingen en stopte 1daar langrijke papieren in. Moetvow een beetje teleurstellend ge zaak ging hij voort. „Ze hadden heel aardig uitgewerkt. Ik he der schriftvervalsingen gea moet je zeggen, dat ik maty1 eea voor dit we#k. Hij liet op nJ waarbij brief achter gericht tot mijn a0'0throyd- zij geïnstrueerd werd m'Jn „tehend met aandelen te verkopen en g dat mijn naam op een dysda®1tdjfel<i zon ik er zelf geen ogenblik aan g .verü hebben. Het was een

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6