c J Gefusilleerde gijzelaars herdacht ZWITSALETTEN Radio geeft Donderdag Wat moeten wij in ons land overnemen van Amerika? Parijs neemt voorzorgsmaatregelen Critiek der Tweede Kamer op het defensiebeleid PANDA EN DE MEESTER EDELMAN I I Woensdag 16 Augustus 1950 Gedenksteen onthuld in Goirle Gisteren was het acht jaar geleden dat de Duitsers vijf gijzelaars uit het kamp „Beekvliet" te St. Michielsgestel, de heren Robert Baelde, Christoffel Benne- kers, Otto graaf van Limburg Stirum, Willem Ruys en Alexander baron Schimmelpenninck van der Oye, op het landgoed „De Rovert" onder Goirle heb ben gefusilleerd. Twee maanden later, op 16 October 1942, werden drie gijze laars, de heren Jan Haantjes, Koos van den Kerkhoff en Hein Vrind, in een bos bij Woudenberg doodgeschoten. Zij zijn gisteren herdacht in een bijeen komst op „De Rovert", waar een gedenk teken is onthuld. Hun namen staan op een koperen plaat, die bevestigd is aan de voorzijde van een grote Drentse kei. Aan de achterzijde van de kei bevindt zich eveneens een koperen plaat met het op schrift: „Om de fiere geest van het Ne derlandse volk te breken hebben de Duit sers in de zomer van het jaar 1942 vele honderden burgers als gijzelaars gevangen gezet in de seminaria te St. Michielsgestel en Haaren. Acht hunner zijn door de vijand doodgeschoten. Opdat het nage slacht hun kostbare offer, gebracht voor, het vaderland, niet vergete en er zich aan sterke, hebben hun mede-gijzelaars deze gedenksteen geplaatst". Uit alle delen des lands waren de oud- gijzelaars naar Goirle gekomen om de ge vallenen te gedenken. De plaats van de executie was door de familie Van Puyen- broek, eigenaresse van het landgoed, in de oorspronkelijke toestand hersteld. Toen men zich om het gedenkteken ver zameld had, begroette mr. J. A. H. J. van der Dussen, burgemeester van Hengelo (O.) de vertegenwoordiger van de Koningin, W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, Kamerheer in Buitengewone Dienst, voorts de nabestaanden der slacht offers, daarbij getuigend van de verbon denheid met de gevallen makkers. Jegens de familie Van Puyenbroek uitte hij zijn erkentelijkheid ervoor, dat zij deze plaats wil bewaren in de toestand zoals zij was op de ochtend'van 15 Augustus 1942. Nadat het Tilburgs Mannenkoor het ..Écce quomodo moritur" had gezongen, sprak jhr. dr. C. G. C. Quarles van Uf- ford, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, een herdenkings woord. Hij herinnerde aan hetgeen de kerken hadden gedaan om de plannen van de bezetters ongedaan te maken. Aanvan kelijk zouden vijftig gijzelaars gefusilleerd worden. Ds. De Wilde heeft langdurig ge pleit bij de rijkscommissaris. De lijst werd eerst gehalveerd en toen teruggebracht tot vijf personen. Spreker herinnerde aan de ontsteltenis in het kamp, toen het bericht der fusillering bekend werd. De laatste woorden der slachtoffers waren: „Leve de Koningin". Q Na verklaard te hebben, dat dit gedenk teken ook de gefusilleerden te Wouden berg geldt, zeide hij, dat de oud-gijzelaars de nabestaanden der gevallenen niet ver geten. „Uw lijden is ons lijden. De grote ADVERTENTIE cYïlaak met s PUIVEW korte metten! Gebruik HILVERSUM I, 402 M. -7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Amu sementsmuziek. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Orgel. 11.45 Tuinbouwpraatje. 12.00 Chan sons. 12.30 Weerbericht. 12.33 „In "t spionne tje". 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Platen. 14.00 Cabaretliedjes. 15.00 Voor zieken. 16.00 Gevariëerd programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Thea terorkest. 19.00 „Hindelopen", klankbeeld. 19.25 Accordeonorkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Philharmoinsch orkest. 21.15 „Hallo, Kansas City", hoorspel. 21.35 Dameskoor en solisten. 22.05 „Spreken de stenen?", causerie, 22.20 Metropoleorkest. 23.00 Nieuws, 23.15 Zigeuner muziek. 23.25 Dansmuziek. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.40 Lichte muziek. 10.00 Platen. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Viool en piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. '12,55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Piano. 13.45 Platen. 14.00 Amusementsmuzeik. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Kamerkoor. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.15 „Land- en tuinbouw", causerie. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor postzegelverzame laars. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 21.00 Omroeporkest en solist. 21.45 Kamerkoor. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor landbouwers. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Klassieke muziek. 15.00 Omroeporkest en soliste. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Syndicale kroniek. 18.25 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Opera muziek. 19,50 Causerie. 20.00 Verzoekpro gramma. 21.00 Klankbeeld 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwar tet. 22,50 Piano. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. Tijdens de plechtigheid op „De Rovert''; na de onthulling van het gedenkteken voor de in 1942 gefusilleerde gijzelaars. Geheel links de commissaris der Koningin in Gel derland jhr. mr. C. G. C. Quarles van Ufford en de vertegenwoordiger van de Koningin kamerheer in buitengewone dienst W. .4. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye. schare blokgenoten zal hen en u niet ver geten. Wij moeten trachten te vergeven tot wij kunnen vergeven, zoals onze Va der in den hemel ons wil vergeven". Spre ker besloot ziin rede met „Onze Vader". Daarna las hij als dodenappèl de namen der gefusilleerden voor. De vertegenwoordiger van de Koningin onthulde hierna het gedenkteken, aan de voet waarvan hij namens Hare Majesteit een krans legde. Andere kransen en bloemstukken volgden. Tot besluit speelde de harmonie van Goirle het Wilhelmus. De heer E. H. ten Broeke, voorzitter van de afdeling Tilburg van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen .uit de Bezettingstijd, heeft de oud-gijze laars nog dank gebracht voor wat zij heb ben gedaan voor de gevangenen van Haaren. Spaartegoed in Juli gedaald Uit de door de Nederlandse Spaarbank- bond gepubliceerde cijfers wijzen uit, dat in Juli bij de algemene spaarbanken is in gelegd 29.85.914,en terugbetaald 38.065.480,Het spaartegoed vermin derde dus met 8.179.566, Bij de bankspaarbanken waren inleg- en terugbetaling in Juli respectievelijk 2.364.215,en 3.067.565,zodat hier het tegoed verminderde met 703.350, De douane op Schiphol heeft een Ame rikaan aangehouden die onder zijn kleren dunne platen goud ter waaide van ongeveer f 50.000 had verborgen. Het goud is in beslag genomen en de Amerikaan in bewaring gesteld. In gierkelder bewusteloos geraakt en later overleden Hedenmorgen zijn in Eext, gemeente Gieten, de landbouwer H. Brinks en zijn 17-jarige zoon bij het schoonmaken van een gierkelder bewusteloos geraakt door de giftige dampen. Pogingen van drie dok toren om met zuurstofapparaten de levens geesten op te wekken bleven vruchteloos. Laatste reizigerstreinen op Haarlemmermeernet verdwijnen Naar wij vernemen worden de resterende lijnen van het Haarlemmermeernet dei- Nederlandse Spoorwegen, dat reeds in 1936 voor het grootste deel werd geliquideerd na een noodlijdend bestaan, dat ongeveer twintig jaren duurde, per 2 September opgeheven. Het betreft hier de dienst op de trajecten AmsterdamAalsmeer en Am- sterdam-Uithoorn-Nieuwersluis/Loenen. Deze baanvakken zullen voorlopig alleen nog voor het goederenvervoer worden ge bruikt. Men zal zich herinneren, dat een uitlo per van dit net, waarvoor de eerste plan nen reeds in 1864 werden gemaakt, vroeger in Haarlem eindigde. Dat was de lijn over Hoofddorp naar Aalsmeer, die eveneens in 1936 voor het laatst werd bereden. Het gedeelte van Hoofddorp naar Aalsmeer bleef als raccordement voor het goederen vervoer in gebruik. De reizigers zullen aiu ook op de in Sep tember vervallende reizigersdiensten naar de lijnen van de N.V. Maarse en Kroon worden verwezen, die reeds lang parallel aan de spoorwegen diensten onderhouden. Gezondheidszorg in de V.S. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Door prof. dr. R. Remmelts) Zoals uit voorgaande artikelen blijkt ge loof ik dat het eerste wat wij goed zou den doen in te richten is een meer uitge breider opleiding in gezondheidszorg en preventieve geneeskunde. Evenals in Ame rika zal dit instituut research-werk moe ten verrichten en daarbij voorzien in on derwijs aan de medische studenten, zowel als aan artsen die betrekkingen als: in specteur van de volksgezondheid, directeur van een gemeentelijke geneeskundige dienst, directeur van een ziekenhuis, schoolarts, bedrijfsarts, e.d. gaan "vervul len. Onderwijs aan andere groepen, zoals dit in Amerika geschiedt aan: ingenieurs, apothekers, tandartsen, veeartsen, ver pleegsters, kan misschien later aan de orde komen, maar is niet onze allereerste zorg. Als belangstelling voor de ziekte in verband'met de maatschappij gewekt is bij de medische studenten en een groter aantal artsen geleerd heeft ziekte niet alleen te beschouwen als een afwijking van één mens, maar als een maatschappe lijk verschijnsel en tevens meer kennis heeft verkregen van de mogelijkheden om ziekte te voorkomen, kan men gaan den ken aan verbreiding van deze kennis bij andere groepen en bij het grote publiek. Artsen.toch zullen als leiders bij dit werk, mogelijk gemaakt door vermeerdering van onze kennis, moeten optreden. De belangstelling voor deze zijde van de geneeskunde is inderdaad groeiende. Zo kreeg ik in de laatste maanden drie stu denten op bezoek, die inlichtingen kwa men vragen hoe ze de beste opleiding zou den kunnen krijgen voor bedrijfsarts, di- Communisten schijnen een tegenactie voor te bereiden (Van onze correspondent te Parijs) Tot dusverre besteedde Frankrijk in ver gelijking tot de andere grote mogendhe den slechts een betrekkelijk klein percen tage van haar begrotingsgelden aan bewa peningsdoeleinden. Nu is echter het mi litaire budget aanzienlijk verhoogd. Het contingent recruten, dat in October zou afzwaaien, wordt voor onbepaalde tijd on der de wapënen gehouden en de volgende lichting zal zes weken eerder worden op geroepen. De economie zal geleidelijk op de oorlogsbehoeften worden ingesteld. Een belangrijk deel der Marshall-dollars zal aan de defensie worden besteed en de .ac tiviteit der communisten wordt van hoger hand met intensiever belangstelling gade geslagen. Teneinde evenwel te voorkomen dat zich van het publiek een paniekstemming meester zou maken een stemming, ADVERTENTIE OOGSTEN ORANJEBOOM BIER! In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting voor 1950 van het ministerie van Oorlog menen zeer vele leden de waarschuwing te moeten laten horen dat „onze defensie niet te mooi moet worden opgetuigd. De opzet moet zo zijn, dat de minister snel en krachtig er. even tueel improviserend kan optreden. Het is een voorname militaire deugd zich altijd te weten te redden". Vele leden verklaarden de overtuiging te hebben, dat de beide staatssecretarissen de minister tot grote steun zijn. Is, zo vroegen zij, die minister niet van mening, dat het geven van "leiding aan het ene ministerie van rijksverdediging zal wor den vergemakkelijkt door de instelling mede van een staatssecretaris voor de luchtmacht? Vele leden vonden de „topleiding" van onze legerorganisatie veel te kostbaar. Verschillende leden waren van oordeel, dat er teveel met hoge rangen wordt ge werkt en dat de administratie veel te groot en te ingewikkeld is. Vele leden stelden het op prijs, dat de minister vasthoudt aan de diensttijd, vast gesteld in de Dienstplichtwet. Mag daaruit, zo vroegen zij, de gevolgtrekking worden gemaakt, dat nu ook de toestand der bui tengewone omstandigheden is geëindigd? Wanneer men nagaat, aldus deze leden, welke verwarring dreigt te ontstaan door de gekozen organisatievorm (bij de troepen te velde gedeeltelijk Amerikaans, gedeel telijk Engels en gedeeltelijk Engels en Amerikaans), dan beving hen' de vrees, dat deze troepen noch in de Nederlandse de fensie, noch in het kader van de West- Europese defensie een hanteerbaar orga nisatorisch geheel zullen vormen. De troepen voor territoriale verdedi ging zullen snel verplaatsbaar moeten zijn. Waarom wordt het op te richten regiment infanterie, dat deel zal uitmaken van deze troepen, uitgerust met rijwielen en waar om wordt het niet gemotoriseerd? Deze leden betwijfelden of de oplei ding bij de Luchtstrijdkrachten aan de gestelde eisen voldoet, mede door het groot aantal ongelukken, dat zich de laatste tijd heeft voorgedaan. Vele leden stemmen in met de passages in de Defensienota, waarin de samen werking binnen het Atlantisch Pact wordt gesteld als enig mogelijke basis voor de verdediging van het Westen. Wanneer echter dc opsomming van de taken, die de Nederlandse krijgsmacht te vervullen heeft, in de nota gevolgd wordt door de mededeling dat deze opgave geen prioriteit inhoudt, dan wordt, zo meenden deze leden, op een gevaarlijke wijze uit de weg gegaan voor een der moeilijkste pro blemen bij het opbouwen van onze Neder landse bijdrage in de Atlantische verde diging. De opmerking omtrent de enigszins ver eenvoudigde, op Amerikaanse leest ge schoeide oorlogsonderdelen is in de hoog ste mate verontrustend. Komen er in Europa volwaardige divisies en vereen voudigde divisies al naar gelang de fi nanciële draagkracht der betrokken lan den?. Dat achtten deze leden onaanvaard baar. Zij vroegen zich voorts af of in het huidige stadium van voorbereiding der Atlantische verdediging nog langer ge zwegen kan worden over het vraagstuk van een bijdrage van de West-Duitse re publiek aan deze verdediging. Aan het slot van het voorlopig verslag merkt de commissie van rapporteurs op, uit de pers vernomen te hebben, dat de regering heeft medegedeeld de nota in zake het defensiebeleid niet meer in haar ge heel te handhaven en ingrijpende wijzi gingen in het in de nota aangekondigde defensiebeleid te hebben aangebracht. Het wil de commissie ongebruikelijk voorko men dat de volksvertegenwoordiging op deze wijze kennis moet nemen van belang rijke wijzigingen in het beleid der rege ring, dat bij haar nog ter nadere beschou wing op dit punt in behandeling is. De commissie zou het wel op prijs stellen te vernemen, welke de aangekondigde ingrij pende wijzigingen zijn en welke invloed deze zullen hebben op de uiteindelijke be grotingscijfers. Ook zal de commissie gaar ne van de minister vernemen, of hij de gelegenheid heeft gezocht om met de de fensiecommissie omtrent de aangebrachte wijzigingen in het beleid van gedachten te wisselen. welke men volkomen misplaatst acht en die bovendien alleen maar onheil kan ver oorzaken worden al deze maatregelen met grote omzichtigheid voorbereid, aan gekondigd en uitgevoerd. Zo hoedt men er zich officieel bijvoorbeeld voor om over „economische mobilisatie" te spreken, waar eën aantal der getroffen maatregelen toch ongeveer op neer komt. Voorts wenst de regering evenmin de communisten col lectief in de ban te doen. De regering acht het voorshands verstandiger de gan gen der kopstukken met wat groter aan dacht te volgen. Aan de andere zijde in het Franse com munistische kamp zijn overigens overeen komstige maatregelen waar te nemen. Men bereidt zich daar voor op een even tuele ondergrondse actie, die in- geval .van* nood voor hen onvermijdelijk wordt ge acht. Een symptoom /Van die wijziging van strategie ziet men in een recente instructie van hét communistische partijbestuur om de „bedrijfscellen"-van 7 tot 3 leden terug te brengen. In de illegaliteit, zo redeneert men daar, dienen de „gevechtseenheden" zo klein mogelijk.te zijn en bovendien ho- .pen' de.cpmmuniS,j;i'sch^P'röëdërs;;dbdr déze' interne-'reorganisatie ^'zwakken' 'én oribè- 'trouwbaren gemakkelijker' weg' te-kunnen zuiveren, subsidiair: beter onder toezicht te kunnen stellen. Communistische reislust Het .is. echter onwaarschijnlijk,,-zo werd ons door een woordvoerder van het mi nisterie' van Binnenlandse Zaken ver klaard/ dat de buitenlandse reizen, waar voor ongeveer een derde der comrrfunis- tische parlementsleden visa hebben aan gevraagd, in direct verband staan met die verandering van tactiek. Vele kamerleden wensen zich wel is waar op hun voorge nomen reis achter het ijzeren gordijn door hun familie te doen vergezellen, maar van hogerhand kan men niet geloven dat hier sprake van een massale uittocht-voor-goed zou 2ijn. Ten eerste is het moment daar voor stellig nog niet aangebroken een oorlog in Europa lijkt, aldus onze zegs man, niet tot de onmiddellijke moge heden té behoren en ten tweede plegen de betrokkenen in zo'n geval, naar de practijk elders wel bewezen heeft, aan merkelijk omzichtiger hun vertrek voor te bereiden. Wat de oorzaak van deze uit tocht dan kan zijn? De r-eden, welke dc- betrokkenen zelf op geven, namelijk het bijwonen van een serie kunstfestiv^ls in de „gordijnlanden", gelieft de Franse regering overigens met een korreltje zout te nemen. Dat hun reis plannen verband houden met het plegen van o.verleg met de buitenlandse commu nisten inzake de acties, die de volgends maanden in West-Europa ontketend zullen worden, ligt dus voor de hand. Over de juiste onderwerpen van dit overleg is men in Franse officiële kringen nog niet nauw keurig ingelicht, of men wenste tegenover ons daarover niets los te laten. Zeker is echter, dat de Franse autori teiten en de Franse communisten, elk van eigen kant, zich op een scherpe strijd voorbereiden. Het moment, waarop die strijd ontketend zal worden, is evenwel vooralsnog onbekend. rectqur van een ziekenhuis en hygiënist bij de Wereld Gezondheids Organisatie. Alle artsen met een taak op het gebied van gezondheidszorg en preventieve ge neeskunde zullen in de kring waarin ze werkzaam zij n, moderne begrippen over dit deel van de medische wetenschap kun nen uitdragen. De schoolarts heeft de zeer dankbare taak onderwijzers en leerlingen te bewerken, terwijl de bedrijfsarts zeer veel heeft te leren aan directeur, perso- neelleiders en werknemers over ziektever zuim, hygiëne in de werkplaats en taak verdeling in verband met physieke en psychische mogelijkheden. Er zijn verschillende wijzen om het pu bliek te bereiken. In het algemeen is het minder vruchtdragend, wat betreft bepaal de onderwerpen, grote groepen leken te trachten op de hoogte te brengen. Men bereikt meer als men zich op boven uit eengezette wijze wendt tot bepaalde groepen, die dan een uiteenzetting krijgen over voor hen in het bijzonder belangrijke onderwerpen. Zo is op het gebied van moeder- en zuigelingenzorg veel meer be reikt door het opvoeden van vroedvrou wen, kraamverpleegsters en kraamver zorgsters dan door het onderwijs direct aan de moeders. Ook onderwerpen als tu berculose, kanker, tandverzorging zullen met meer succes op deze indirecte wijze de bevolking bereiken, dan door lezingen in grote zalen voor een uitgebreid publiek. De tussenpersonen als tandartsen, apothe kers, vroedvrouwen, pleegzusters en huis bezoeksters zullen er beter in slagen de juiste wijze van behandeling voor hun toe hoorders uiteen te zetten dan de in de volle zalen sprekende .geleerde. Kanker-onderzoek In Amerika zag men ook wel een zeer uitgebreide propaganda voor de strijd te gen sommige ziekten, direct gericht op het grote publiek. Kanker was gedurende de eerste maand, die ik in New York was, het grote onderwerp! Er was een maand lang een hevige actie om geld bijeen te brengen voor de kankerbestrijding. Vlag gen van het kankerfonds aan alle grote winkels, wandplakkaten, advertenties, radio-omroepen, die het programma meer malen onderbraken, televisie-uitzendingen, collectes. Het was niet gering. En daar naast een actieve propaganda om de ziekte direct te bestrijden door te wijzen op het belang van een vroegtijdige diagnose. Het is ook voor ons land van belang hier nog eens op te wijzen. Nog al te veel treft men hier de mening aan, dat als kanker is ge- diagnostiseerd de patiënt als verloren moet worden beschouwd. Dit is'niet waar. De tegenwoordige middelen zijn goed genoeg om de beginnende gevallen van kanker te genezen en de vooruitgang van de genees wijze is langzaam maar gestadig. Laat ik hier. dadelijk aan toevoegen, dat men door te wijzen op het gevaar van kanker niet behoeft te duchten, dat er kankervrees gezaaid wordt. Natuurlijk komt er na zo'n campagne wel eens een patiënt zich laten onderzoeken, maar dit is geen kanker vrees. Wanneer wordt medegedeeld, dat niets verontrustends te vinden is, gaat de patiënt gerustgesteld naar huis. Kan kervrees is een psychische afwijking: de patiënt- loopt van, dé ene dokter naar de andere en is niet gerust te stellen. Dit wordt niet veroorzaakt door zo'n kanker campagne; maar -komt door de geestelijke toestand van de patiënt, die toch ook zon der de campagne wel eens van kanker zou horen. Kahkervrees behoeft dus geen be letsel "te zijn tegen de kankercampagne en in Amerika leest men dan ook op muren, films en in kranten en hoort men door de radio over de „zeven tekenen van kanker' en wordt ernstig geraden de huisdokter te raadplegen voor met name genoemde verschijnselen. Ook zag ik in Baltimore en New York speciale kankerklinieken, waar men gratis een systematisch en diepgaand onderzoek kan ondergaan op kanker. Over het nut van deze instellingen voor de kankerbe strijding in verhouding tot de kosten is men het niet geheel eens. Ik geloof ook niet dat het aanbeveling zou verdienen hier te lande zulke „kankerconsultatie- bureaux" op te zetten. Het resultaat was wat kanker betreft matig. Men vond ongeveer 5 kankerpatiënten op 1000 perso nen, die zich yoor onderzoek aanmeldden en moet dus betwijfelen of dit de vrij hoge kosten (enige doktoren), verpleegster, analyste, administrateur) waard is. Er zijn echter wel enkele bijkomstige, nuttige re sultaten van deze spreekuren. Zo werden in 10 procent der gevallen goedaardige gezwellen ontdekt, waarvan een groot ge deelte ook beter weggenomen kan worden en in 60 procent der gevallen vond men een afwijking, die aanleiding was om de patiënt met een uitvoerige brief naar de huisdokter te verwijzen. Men krijgt met deze resultaten de indruk, dat er meer be hoefte is aan een consultatiebureau voor ouden van dagen, althans ouderen, dan aan een speciaal kanker-èonsultatie- bureau. Zo kan men uit hetgeen een vooruitstre vend land doët, veel leren, en als men iets achteraan komt hiervan profiteren door niet paden in te slaan, die men elders weer heeft moeten verlaten. (Nadruk verboden) 64. Toen de scheldende Graaf Isen Grim het vertrek uit was gebracht, hoopte Panda dat hij nu eindelijk óók eens iets zou kun nen zeggen, maar daar vergiste hij zich in! Nog voordat hij goed en wel begonnen was. zat die koning alweer te praten. ..Wij zijn u zeer dankbaar voor het ontmaskeren van de Gemaskerde, Baron Goedbloed van Malpertus," sprak Zijne Majesteit. „Dat is flink werk! Ilc zal over .u laten schrijven in de geschiedenisboekjes, dat beloof ik u.' En ik nodig u hierbij uit, om aanwezig te zijn bij de rechtzitting over Isen Grim, die ik over een half uur zal houden!" „Dat stel ik zeer op prijs!" riep Joris uit. „En zorgt u vooraldat er flink veel jaartallen bij mijn naam komen in dat geschiedenis boekje. Dat staat altijd zo aardig, vond ik. En nu zou ik mij gaarne even terugtrekken in mijn particuliere vertrekken, om van al deze vermoeienissen te bekomen." „Ja maar...'." riep Panda. Wat is dat toch voor een soort schildknaap?" vroeg de Ko ning verstoord. „Die roept maar aanhou dend ,ja maar"! Wat betekent dat?" „Ach, Uwe Begrijpende Majesteit.'' verklaarde Joris glimlachend, terwijl hij Panda met vaste hand weer het zwijgen oplegde, „het ventje is geheel ontdaan var. de verrukke lijke triomfen zijns meesiers! Het is wat zenuwachtig geworden van mijn succes, anders niet! Laat het u niet hinderen ik zal het knaapje een zenuwtabletje toe dienenWe moeten het maar een beetje toegeven wij zijn toch zelf ook jong geweest, nietwaar?" En vóórdat Panda nog iets had kunnen zeggen, had Joris hem al de zaal uit gesleurd. T0Kn, J08E05!aviéïeeit nen. De and»*» vn Jöe* tehuizen. n 2IJR in Kofe'?** Eer en recht. Het w van oudgedienden u ufce de natie 5n de »k., Iais'Sc 1L s'eld". Het "rffiS Duits vredesverdrag an n O AurVdbev^be» kelijkheidsdag inhetoSi?"", is wreed verstoord door.?" ,an3 die m West-Bengalen a de Oostelijke S Provincies heett gewoed t '**4 srötf1 VCrj i ..maximum intensiv mannen, vrouwen en kLiegen'^ angst uit de huizen. InS ontstonden grote scheni- en de bewoLrs naar buiten vluchten^» «oen, aan de voet van s»- :sS K aan de grens van Tihc c0^e isa. s onbevestigde berichten"? hebben opgelopen. Er jfï «s melding gemaakt van doden 11 Opinie. Volgens het resultaat opime-onderzoek. gepubliceerd I«" blad „Jomoen Sjimboen" koien ft cent van de Japanse bevoË enigde Staten als de Sen waar zij het meest van t.i kwam Zwitserland met 39S'A Sovjet-Unie werd door 16 XS! »3 kozen. Dit land nam met de eerste plaats in bïd7S2fi;; van de vraag: „Aan welk SS 15 de grootste hekèlV Voor de pauken. De 59-jarige J, componist Sergei Prokokitf JS jaar geleden in een decreet muziek wegens zijn „foraalST tiseerd werd, heeft een nieuw num, „Op wacht voor de »i,i? titeld, voltooid, lin een -artikel a Russisch blad zegt hij, dat im. num „de duistere, onheilsoeV,, logsstokers en zakenlieden van street veroordeelt, die met hun b» dood en verderf op Korea bieni™ Orde. Om de politieke ordetehei Dinsdag een patrouille van gekozen mannen van de Ook-I vólkspolitie naar het mijndistriïi tensleben aan de grens van de zóne gezonden, aldus het West-i persbureau D.P.A. Deze politiema zouden als eerste taak krijgen de Sovjet-Russische gevoelens werkers, die tot geschillen n« Sovjet-autoriteiten geleid zouden"'he> ben, de kop iri te drukken, Deplsife. lijke communistische Imclimkm zouden erover geklaagd tófoa. h mijndistrict „een schuilplaats vo« perialistische oorlogsstokers" mtijaa dat de arbeiders dikwijls knipsels West-Duitse kranten op de muren fe gebouwen plakten. Ook zouden de mijt- werkers „de resoluties van de SIZX genegeerd" hebben. Op mars. De Oost-Duitse communisSó jeugd heeft het plan 3 September sa „massa-vredesmars" door Berlijn houden, aldus Reuter. Leden van js „Vrije Duitse Jeugd" en de „JongeK» niers" zullen opgeroepen worden vx een „strijdweek" van 20 Augustus 3 September. Een Britse woordvceï verklaarde, dat de „gebruikelijke vee-1 zorgsmaatregelen" getroffen zullen wee- den. Met Pinksteren namen 700.000per* so nen deel aan de demonstratie ie Be lijn. Het duurde toen acht uur ywès de stoet langs de leiders der Oost-k-2 regering getrokken waren. Gegrepen. Een dief stal een speeluunvei van een kerk te Saint-Omer (Noord- Frankrijk). Hij werd gegrepen, omitt kinderen het uurwerk in zijn zak M Maria" hooiden spelen en de waarschuwden. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARffl BLIKSEMAFLEIDERS Voorziening in kapitaalbetó der Spoorwegen Ingediend is een wetsontwerp btW» de de voorziening in de kapitalM»» van de N.V. Nederlandse toekenning van bijdragen in de vennootschap ten gevolge vani ce - omstandigheden en de be2e't,J» derland geleden schade. In van Toelichting wordt thans bestaande kapilaalbeboef N. S. voor het overgrote deel «OT» wordt door de geleden malende twre schade en de bedrijfsschade, geleWP durende de periode van king, alsmede door de be2ft'ln"t fc:. Tot einde 1947 heeft het herstel een drag van 329 millioen S^rdad- Terzeifder «d is dere herbouw van het sp ontworpen, uit te voeren m d tot en met 1952. Het omvat niet meer hetgeen voor de instandhouding vervoer noodzakelijk is- Het urgentieplan, dat m 19 is opgesteld, vroeg in tota - van 775 millioen. Van drt Aedn» 1948 uitgegeven 200 mllio 181 millioen. De begrotmg 1950. 1951 en 195„2„ beS4 isl- 183 millioen, 102 55 „.j:® iioen, waarbij een bedrag ™^e. «p nog over deze jaren moest worn deeld, al naar gelang van de mogaw van uitvoering. j De verhoging van den en de aansluitu-gsko «n distributie en ru.me agE:nêrï^ radiotoestellen hebben een teruggang van het aantaI luis teraars. tot gevolg £e|ja ,(,0458, Op 1 teraars bedroeg op 1 J peiL In Noord- was dit tot 438.412 terugge^g ffle{ holland verminderde nei 13 in Zuidholland met o A

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2