Export voor zoute haring r|oopt niet geheel naar wens pe£Si SIOTOR RIJSCHOOL „REIJM" AUTO RIJSCHOOL „REIJM" KOELKASTEN Motortrawlers vinden baatbijfilters voor smeer- en stookolie Agenda voor Beverwijlk Boottrein-Vlissingen INKORT VERHAAL DOOR ALEID VAN RIJN ,l6.4ngus'us 1950 it ,KrfN OUDE STAD lan ook hier te hoog liggen voor de wereldmarkt j»l«9Prl's kamer van een kantoor, zoals de Vlaardingse Westhavenkade er jen ouóe ]aat ieunen, heeft een jonge rederszoon het verhaal van de >1" !f?enj,e zoute haring, die in houten vaatjes naar Amerika gaat en 2etiaan'| winkels vult met de penetrante geur van plaatsen als Katwijk, waar al honderden jaren de smalle straten ruiken naar ^voorjaar de schepen naar zee lokt. da M00rd" de verse harmg met geen stok over de grens is te krijgen, .:ffaarin »^plaar van de Westhavenkade die Machiel Kwakkelstein heet, niet ":f*-er'haJ°stisch zijn over de gang van zaken, wel de klad gekomen hl,"werTwe'rrëns onprettig «iters want fr t en kwaliteit en in tl 53 Lfe„ van de tweede wereld- tï Jrjva dJ nuteh herring" m het ver- daar aan de overkant. r'ï! !Sben de exporteurs met te «t «fbelangrijk terrein aan verloren is- p het 1 Haringcontróle werkt nuttig Jie vooroorlogse knoeierijen is v<«i te T dienst voor de fis gekomen, die heus wel Ineddiik verpakt kantje ha- .«■Sfw keren als „de pak" s= M is en de buitenlandse klant "5 Sjn rechtmatige trek komt. n D-' fLVniet altijd even goed be- "'IL weede en hiermee hangt dan lan het product op de binnen- S j.« van de Zuid dokteren nametijk sm aan een opvangregeling. die een 'fffmarkt moet leggen: Donderdag irratiering over een opvangprns van wSl en daar zal nog wel eens woordje over te praten zün. jjM' Wl najaar de vangsten van en de Engelse wal loskomen, («SyfiESniet gehandhaafd San omdat het buitenland zich waarschijnlijk niet laat be- I 5?ft* wel, maar dat is dan ook O «range steurharing. *S4" blijven de vangsten van de sJ.^'echter nog laag. Als er meer S E™ de wal zou komen, was er reden Ei; vrese, want de markt is toch al 'Ster gestemd vanwege het kwijnen it uitroer naar Duitsland: als er met w-ter wat ruimte komt - en de ex- ."■rtkent er al min of meer op dat fïs'el met Duitsland tegen die tijd r' i-in er weer eens gepraat worden, 'owakije geeft al dezelfde treurige ■enten als voor de verse haring: J kwesties dreigen de behoefte van u te verdringen en hoewel er in het handelsverdrag een aanzienlijke 'post is opgenomen, houdt de expor ter voorlopig maar op, dat hier in i-i weinig van terecht zal komen, [vr je vanouds een flinke klant van Kindse maatjes maar de handels- i'üat de jonge Joodse staat zo weinig \c: vreemde valuta over, dat haai en de hogelijk beminde Hollandse Waarschijnlijk minder vaak op het r.-jci zien dan hun lief is. isrs over het tweede kwartaal van '-duszeker niet het beste kwartaal it export van zoute haring laten scaler niet zo bijster veel muziek in iai zit. De exporteur op Amerika is we tichel al eerder niet ontevreden, te 1949 zette hij bijvoorbeeld JSWJ „kegs" (kleine vaatjes of ton- aje) zoute haring naar de Verenigde Staten af, waar het product het on- nks de traditionele verpakking het Mijnt te doen, misschien wel om it geen enkel ander land de haring te". ZO levert en omdat de Canadese «Amerikaanse haring niet haalt ie Hollandse. 3ii de próbletren voor „de Zuid" wat ie export betreft, minder drukkend zijn ADVERTENTIE ÏIGEIINGERWEG 134 - TELEFOON 8930 SANTPOORT V.V.B. krijgt een druk weekeinde Jkie nieuwe voetbalcompetitie in het «nt zal de voetbalvereniging If^P de nog resterende gelegenheid "««en niet onbenut laten; zij krijgt p.3U Mn druk weekeinde. ktêwste VVB-elftal neemt als elk jaar, nde Elswout-tournooi van 1 w te Haarlem. Zondagmorgen wordt de wedstrijd tegen de vierdeklasser lüifinm' e daaropvolgende Zondag nte.f', de Zaanse derdeklasser Zil- H™» in een door „Assendelft" te •««s tournooi. r—S staat een door WB geor- L' tournooi op „Watervliet" voor Keiop het Programma om de Pavil- »ÏVB. lers zijn ADO '20, VVE, Waterloo ^^Kel-beekr'-tournooi voor junior- wordt Zondag op „Watervliet" rn vte- Scholen- stormvogels, VSV S&r aar Won Stormvogels de Edel- Handicap 1500 meter-loop «Schoonenberg" 'fctnL?1° jP van Su°mi-athleten, welke Mïfètriw de Pauze van de voet- jritesllJL ^i.sp,ortPark «Schoonen- dan bij de verse haringcollega's in „het Noorden", moge duidelijk zijn, dat zij .ech ter niet van gevaar ontbloot zijn onder meer omdat de Nederlandse opvangprijs wat aan de hoge kant ligt ten opzichte van het internationale niveau, verheelt geen enkele reder of handelaar zich. fep.raceWOr<len Sehouden, wordt een han- feojil*8.11' ,dat onder de midden-lange ty «J onS,."?uomi" zich een aardige tfe- oj. w'k.-.elen, omdat de sterkeren trachten de voorgift-tijd gte,njn te bpen. ADVERTENTIE HAGELINGERWEG 134 - TELEFOON 8930 SANTPOORT Fietsers reden elkaar in de wielen Een zeventienjarige magazijnbediende uit Amsterdam en een zestienjarige leerling bankwerker uit Velsen die Maandagavond omstreeks zeven uur in tegenovergestelde richting op het rijwielpad langs de Amster damse weg reden, kwamen met elkaar in botsing doordat de Velsenaar niet op het verkeer lette, te veel links reed en daar door in onzachte aanraking met de Amster dammer kwam. De Amsterdammer viel en liep enige hoofdwonden en een lichte hersenschud ding op. Hij werd naar het Antoniuszïeken- huis in IJmuiden vervoerd, van waaruit hij, na behandeld te zijn, naar zijn woning in Amsterdam werd gebracht. „KINDERVREUGD" HEEFT 9 SEPTEMBER FEEST. Het vijfentwintigjarig bestaan van de Velsen-Noordse Speeltuinvereniging „Kin dervreugd" zal op Zaterdag 9 September in gebouw „Concordia" worden gevierd met een feestelijke bijeenkomst. In deze bijeenkomst zal een toneelspel de hoofdschotel vormen. Onder regie van de heer J. Engelhart wordt opgevoerd door de Beverwijkse toneelvereniging ..Oefening Baart Kunst" „Saigon Milly" van C. J. Pieters en W. Bishot. De kinderen worden 's middags in „Con cordia" verwacht voor een filmvoorstelling. ADVERTENTIE „ELECTRO-LUX" BAD. en DOUCHE GEYSERS vanaf 99.50 ROMEYN Zeestraat 34 - Tel. 3537 Beverwyh fck, WKo>aan ,'n deze 1500 m l0°P doorV^ct Adelaar, na 10 seconden i Kot» dip yf?andi G- Oudendijk en fc'lsd'tonton j urt na 10 seconden '-Xrt,,d,00r E- Hoffmanns, :?ea en w v no«tnanns, H. van *aaS^'J"?e£.00r- Ten slotte volgt 'ïer 5 «a j Smit en als laatste s- - 5 seconden later H. v. Wijngaar- SCHOUW. „Schulpen" begint het seizoen De buurtvereniging „Schulpen", die in September haar eerste lustrum viert, zal ter gelegenheid daarvan met de eigen toneelvereniging een toneelavond geven. Donderdag 7 September wordt in het Ken- nemer Theater te Beverwijk opgevoerd „Het Chinese Landhuis" onder regie van de heer Paul J. van Ginkel Jr. „Schulpen" gaat van de jaarlijkse vis wedstrijd een traditie maken, want ook nu staat deze op het programma. Er wordt gevist in twee groepen en wel voor kinde ren tot en met twaalf jaar en voor oudere kinderen en volwassenen. De wedstrijd begint Zaterdagmiddag te 4 uur en is aan; de oever van het Noordzeekanaal nabij de' Plaatwellerij. Het bestuur heeft voor aar dige prijzen gezorgd. Tweede predikant bij de Hervormde Gemeente Door de Ned. Herv. Gemeente van Velsen is wegens de binnenkort te bezetten tweede predikantsplaats met speciale bestemming voor Velsen-Noord, toezegging van beroep uitgebracht op ds. H. P. Huisman, thans te Makkum. KANAAL-CANDIDATEN KONDEN NIET ZWEMMEN Twee IJmuidense knapen, een van 13 en een van 14 jaar, vatten gisteravond het snode plan op het Noordzeekanaal over te zwemmen. Daar zij de edele zwemkunst echter slechts zeer ten dele meester waren geraakten zij al spoedig in moeilijkheden. Hangende aan een balk dreven zij in een zwemgordel rond. Een jongeman heeft de zwemmers met een kano naar de wal ge bracht. Palvu komt met „Van ander ras' De arbeiders-toneelvereniging PALVU geeft op 25 en 26 October in de Thalia- schouwburg de eerste voorstellingen in het nieuwe seizoen. Opgevoerd zal worden „Van ander ras" door Arnaud d'Usseau en James Cow, in vorige seizoenen hier te lande vertoond door het Amsterdams Toneel-Gezelschap. Het stuk geeft een beeld van de in de Zuidelijke staten van Noord-Amerika nog steeds bestaande ras sendiscriminatie. Een nieuwe toneelvereniging „De Phoenix" heet de nieuwe toneelver eniging, die door enkele oud-leden van de arbeiderstoneelvereniging PALVU is op gericht. De heer H. van Dokküm, die voor de oorlog gedurende tientallen jaren PALVU heeft geregisseerd, zal zich met de spelleiding belasten. Men heeft in studie genomen „De meid" van Herman Heijermans. Belgen enthousiast over nieuwe Amerikaanse vindingdie nu IJmuiden wil veroveren De druk der exploitatie-kosten heeft de Nederlandse visserij gedurende de na-oorlogse jaren voor steeds groeien de problemen gezet en van verschil lende zijden zijn dan ook reeds min of meer ernstige „aanslagen" op deze kosten gepleegd, die echter meermalen als een boemerang bleken te werken. Een grote Amerikaanse maatschappij heeft echter in en na de oorlog een filter ontworpen en geperfectionneerd, dat nur voor het eerst in Nederland kan worden toegepast, en dat de vis serij wellicht onschatbare diensten kan bewijzen. Dit filter-element blijkt namelijk in staat te zijn zowel de verontreinigingen in stookolie (die onder meer verstopte ver stuivers in de motoren der trawlers en vastlopende brandstofpompen plegen te veroorzaken) als de logische vervuiling van de smeerolie afdoende op te heffen. Wanneer de nu nog renteloos verdwij nende hoeveelheden smeerolie der motor schepen na elke 1500 a 1700 draaiuren hierdoor zouden kunnen worden omgezet in olie, die nog eens minstens 1500 uren meekan zonder haar smerende eigenschap pen te verliezen, zou zulks inderdaad voelbaar gaan worden op de exploitatie rekening van de reder. Wanneer bovendien de schepen minder vaak stil hoefden të liggen met vervuilde brandstoftoevoer of verstopte verstuivers, Arbeiders zijn te Veere druk aan het werk om de sluis begin 1951 geheel vernieuwd te hebben. Een der belangrijkste onderdelen van het werk is het aanbrengen van het 400 tons stalen stempelraam tussen de damwanden. Verder worden de sluisdeuren gemoderniseerd en de verbinding tussen de grote en kleine schutkolk gedicht. Een overzicht van de „boven-waterse" werkzaamheden. zou hun rentabiliteit niet weinig kunnen stijgen. Deze Amerikaanse filters worden sinds kort in Nederland op de markt gebracht door een IJmuidense firma en ondanks een sceptische houding in den beginne, hebben wij moeten constateren, dat deze filters voor dë vissersschepen inderdaad kosten besparend kunnen werken. Geheim van de rol De filters, die met verschillende capa citeit worden vervaardigd, bevatten een op het oog eenvoudige katoenen rol, met cel- stof gevuld, waar de te filtreren vloeistof onder een zekere temperatuur wordt door geleid. Toen al gauw bleek, dat zij op een nor male serie-automobiel een oliebesparing van minstens 100 opleverden de smeerolie ging niet alleen meer dan dubbel zolang mee, maar bleef ook volkomen helder met alle voordelen voor cylinder- wanden, zuigerveren en lagers van dien zijn voorlopige proeven met zwaardere en dus meer kostbare motoren genomen. Het principe van de filters, die speciaal voor de reiniging van smeerolie worden gemaakt, komt er op neer, dat het zuur- gehalte van de olie, dat door het •voort durend rouleren in de motor na ongeveer 1700 draai-uren zo hoog wordt, dat de smerende functie snel achteruit loopt, op chemische basis in het filter tot de oude proporties wordt teruggebracht. Na 7000 uur bleek het laboratorium der oliemaat- maatschappjj, die de betrokken olie voor een Belgische motortrawler leverde, de aldus gefiltreerde substantie nog volledig bruikbaar te achten en het carterdeksel van de motor toonde geen spoor van ver vuiling de beruchte „sludge" of „drab" was dus in het filter achtergebleven. De filters voor de stookolie zuiveren deze vloeistof niet op chemische basis maar halen er „alleen maar" het vuil uit: de machinist van een der Belgische „proefkonijnen" vertelde na 9 maanden in zijn logboek, dat hij gedurende die tijd geen nieuwe verstuivers nodig had en er was geen sprake geweest van een vastzit tende brandstofpomp. Hoewel de Nederlandse regering voors hands nog geen toezeggingen kan doen over een grote dollar-aankoop van deze filters, zal de toekomst moeten leren of dit argument niet wijken moet voor de be sparende tendenzen voor een hele bedrijfs tak, welke ongetwijfeld in deze nieuwe vinding schuilen. WOENSDAG 16 AUGUSTUS Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Abbott en Costello in het wilde Westen. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Tromba. DONDERDAG 17 AUGUSTUS Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Christopher Columbus. Raadhuis Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken. Arnhems kinderkoor zong in Velserbeek Gedurende deze week zijn ruim honderd leden van het Arnhemse kinderkoor „De Jonge Slem" gastvrij opgenomen in de ge zinnen van de leden der „IJmuider Volks stem". De jonge zangers en zangeresjes hebben Dinsdagavond eens laten horen, wat ze gezamenlijk presteren en talrijke belangstellenden waren in het park Vel serbeek samengestroomd om te luisteren naar de zang van de bezoekers uit het Gelderse. Dirigent J. G. van Beekum heeft de lei ding over een groep, die inderdaad zingen kan. Het openingslied, een lofzang op Gel derland met zijn Veluwe, Betuwe en Olde Graafschap, liet er geen twijfel meer aan bestaan. Fris en goed van maat en wijs hebben de jonge keeltjes onvermoeid een uur lang achter elkaar hun kinderliedjes ten beste gegeven. Dat waren niet alleen de goede bekenden uit de gebruikelijke zangbundels, maar ook devan goede smaak getuigende koren uit een door de dirigent gecomponeerde kinderoperette, waarvan vooral de leuke „Eekhoornmars" de melodieuze „Bloemencantate" en een in stijl geschreven slotkoor uitmuntten. Ca- nonisch zingen was voor „De Jonge Stem" ook geen puzzle meer: de vertolking van ,.,De klokken van Haarlem" heeft dit met zijn gave veelstemmigheid onomstotelijk bewezen. Tenslotte voegde zich de „IJmuider Volkstem" bij de bezoekers uit Arnhem en klonk het „Morgenrood" uit tweehon derd kelen door de avondstilte. Het was een indrukwekkend slot van een geslaagd optreden. De wethouder van Onderwijs en Cultu rele Zaken, de heer II. de Boer, heeft in de pauze namens het gemeentebestuur een welkomstwoord gesproken en gezegd het aangeboden concert zeer op prijs te stellen. Spreker wenste de gasten een px-ettig ver blijf te Velsen toe en hoopte dat de ge meentenaren uit dit bezoek lering zullen trekken door eveneens over te gaan tot de oprichting van een kinderkoor, dat dan te zijner tijd net zo flink voor de dag zal komen als „De Jonge Stem" dit nu doet. SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen 15 Augustus: Hazewind van Göteborg. Radrune van Hamburg. Hed- wig Panbakker van Rotterdam. Dotterell v. Liverpool. Patria van Göteborg Phrontus v. Rotterdam. Merad van Aabo. Skangum van Indonesië. Hvassafell van Haugesund, Han- nie van Aalborg. Bestevaer van Manfred. Roelof van Le Palice. Cudzon van Aarhus. Vertrokken 15 Augustus: Mizar naar Bos ton. Rose Marie naar Terneuzen. British Pilot naar Rotterdam. Nestor naar Hamburg. Gezina naar Scheveningen. Waterland naar Hamburg. Unie E. naar Huil. Boschfontein naar Hamburg. Berkelstroom naar Huil. Menopia naar Dublin. Falcon naar Londen. Surte naar Londen. Amstelstroom naar Lon den. Wilpo naar Rouma. Frisian Coast naar Newcastle. is w'ITj Sjer en Wethouders van ^ou\vS, j MaandaS 21 Augus- «1 worriL yateren van Velsen- worden gehouden. Zonder vaart te verminderen kletterde de boottrein over de wissels bij Rilland Bath. Een zware zwarte smook sloeg tegen het kleine stationsgebouw en hulde het voor een ogenblik in een roetige scheme ring. In gedachten verzonken staarde de ma chinist Verwoerd naar de manometers. Blikte even naar de leerling, die slakken weghax'kte uit het laaiend vuur. Luid gil lend bij de onbewaakte overwegjes, snelde de trein door het Zeeuwse land. Hier en daar stonden bij de nette boei-en-erven wat melkemmers te blikkeren in de laat ste stralen van de ondergaande zon. 21 April morgen.. En terwijl zijn hand de poetslap greep en hij het glas van de manometers schoonveegde, dacht Ver- woerd er aan met een stille blijheid, dat deze verjaardag wellicht de heerlijkste van zijn leven zou zijn. In Rotterdam had hij hem gezien. Tussen de honderden mensen, die elkaar verdrongen op het drukke eer ste perron. Dadelijk had hij zijn zoon her kend. Zijn Geurt, Als een man van de we reld had hij bij zijn koffers gestaan, in zijn lichte i-egenjas; zijn hoed nonchalant op het blonde haar. Vijf jaar geleden was het, dat Geurt het ouderlijk huis verlaten had aan de Koukerkse weg in Vlissingen. Geurt. Buitenbeentje. Als kind al stond hij boven zijn ouders. Boven zijn onder wijzers. Boven zijn gehele omgeving. Schrandere kop. Steeds nummer één van de klas. Toen op het Middelburgse gyih- nasium. Zonder mankeren doorlopen. Di rect een goede baan op een Bank. En toen was het al dadelijk misgegaan. Verkeerde vrienden, boven zijn stand. Uitstapjes met de auto. Nachten weg. Een kleinigheid met de politie. Daarna grote hotelinbraak in Den Haag. Geurt verdacht. Gered door een handig in elkaar gezet alibi. Vrijwillig ontslag bij de Bank. Naar het buitenland. Een oplichterij op grote schaal te Londen, waarbij Geurt betrokken was. Half jaar hechtenis. Hollandse kranten hadden zijn initialen vermeld. En zoals met korte vlagen de boottrein .langs de stationnetjes raasde, zo vlogen de laatste jaren als in een versnelde film aan de gedachten van Verwoerd voorbij. En nu had hij zijn jongen gezien. Een witkiel had zijn koffers in deze trein ge zet. En een wilde hoop was in het hart van de vader gekomen. Zou Geurt op weg naar huis zijn? Had hij vaarwel gezegd aan zijn leven van eerloosheid en schande? Met donderend geweld stormde de Jum bo met zijn lange sleep rijtuigen langs het station Kruiningen-Iei'seke. Verwoerd keek op zijn horloge. Nog een goed half uur, en dan was Vlissingen bereikt. Daar kwam Goes al in 't zicht. Automatisch drukte hij de lat néér en minderde stoom. Langzaamaan veranderde het jagend tempo van de voortjakkerende machine in een meer gelijkmatige gang en met een rustige snelheid passeerde hij het sche merige perron, waarop enkele mensen- stonden te wachten op het treintje naar Hoedekenskerke. De avond viel nu snel. Tussen het prille groen schitterden de lichtjes uit de kleine huisjes van 'sHeer Arendskerke. Als een flits schoot het miniatuurstationnetje van Lewedorp voorbij, en toen de trein de Sloedam naderde, was een stille, prachtige avond gedaald over het effen, groenig ge kleurde water van de Schelde. Machtig en voornaam, maar tegelijk ook lieflijk en simpel, lag Walcheren in de reine voor jaarsavond. Bij Arnemuiden stonden wat vissers te praten onder een gaslantaarn Castricum Castricum hield kermis De afgelopen drie dagen werd in Castri cum de jaarlijkse kermis gevierd; de ker misexploitanten kunnen tevreden zijn over de behaalde resultaten. Liet het bezoek Maandagavond wel wat te wensen over, Zondagavond en Dinsdagavond was het op het kermisterrein en in de cafés in de om geving zeer druk. Op het kermisterrein was het vooral de opgeschoten jeugd, die voor het nodige vertier zorgde. Tot excessen kwam het over het algemeen niet, hoewel in verschillende cafés wel eens gevochten is, zonder dat echter de politie hoefde in te grijpen. De kermis van Castricum betekent nog immer zeer veel voor'de Castricumse bevol king, vooral voor de boerenbevolking, die het gehele jaar spaart om „te kermis te kunnen". Er worden dan ook nu en dan grote bedragen verteerd. Van de zijde dei- exploitanten wordt elk jaar deze kermis als een evenement beschouwd. COLLECTE VOOR DE KANKERBESTRIJDING Binnenkort zal in Castricum huls aan huis een folder met een mapje worden bezorgd met de bedoeling, dat via dit mapje een be drag wordt gestort voor het Koningin Wil- helminafonds, ter bestrijding van de kanker. met kunstig smeedwerk. In het gras langs de dijk stoeiden wat kinderen. Een hoge meelfabi'iek. Fabrieken. Huizen. Een sta tion. Dat was Middelburg. Verderop pink ten hier en daar de rode staketsellichtjes van het vliegveld Souburg. Dan: als slan gen, die zich bedreigd voelen en zich op richten, staken de ijzeren constructies der kranen van „De Schelde" af tegen de klare hemel, waarlangs een zilveren maan naar boven klom. Vlissingen. Verwoerd drukte de lat nu geheel naar beneden. Grote wolken stoom slierden langs de steeds rustiger draaiende wielen van de locomotief. Als een grauwe, onhei'lcenbare massa doemde het stationsgebouw op. Knarsend, schokkend, stond de trein stil. Met een vuile zakdoek veegde de ma chinist zijn voorhoofd af, waarop kleine zweetdruppels parelden. Een ongekende spanning kneep zijn borst samen. Van alle kanten stroomden kruiers, als witte vlekken op het helder verlichte per ron naar de trein en bodem hun diensten aan. Half uit zijn machine leunend, keek Verwoerd naar de wriemelende mensen stroom. Daar, bij een lantaarn, zag hij zijn zoon. Zou hij recht doorlopen naar de controle?.... of zou hij rechtsom gaan via de douaneloods naar de boot? Daar was hij vlakbij. Met luchtige stappen liep Geurt naar voren. In iedere hand een kof fer. De jas los. Een sigaret tussen de lippen. Alsof er geen locomotief bestond, waar op wellicht zijn vader zou zijn, liep hij voorbij. Sloeg rechtsom en verdween in de loods. Een snik en een vloek welden naai de keel van Ver woerd. Zijn handen prop ten de poetsdoek tot een bal; rukten haar weer uit elkaar. „Geurt!" Als de kreet van een gewonde leeuw kwam deze naam over zijn lippen. Hees, rauw, nauwelijks hoorbaar. De hoofdconducteur met zijn koffertje keek even naar boven, toen hij langs de loco motief kwam. „Prettige verjaardag, Ver woerd", riep hij. En hij stak een hand op. Nadruk verboden GESLAAGD. De heer S. de Groor uit Castricum be haalde te Utrecht na een vijfdaags examen het diploma Kleermakersgezel A. ST. THOMAS HAALT DE SCHIJVEN VOOR DE DAG. Maandagavond zullen de leden van de Castricumse damclub St. Thomas in het Jeugdhuis te Castricum een vergadering houden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe seizoen. DIRIGENT VAN ST. ALOYSIUS VOOR DE MICROFOON Zaterdagavond om 6.35 uur zal het fanfa recorps „Amicitia" onder leiding van diri gent H. N. van Ossenbruggen, tevens dirigent van St. Aloysius uit Castricum, voor de V.A.R.A.-microfoon te beluisteren zijn. Dit is het tweede concert, dat de heer Van Os senbruggen voor de omroep dirigeert. Hoogstwaarschijnlijk zal deze dirigent van de winter voor de derde maal in de aether komen, maar dan voor de K.R.O.-microfoon met het Castricumse fanfarecorps. Zondag 22 October zal St. Aloysius op het door het fanfarecorps Loon op Zand te Oudenbos georganiseerde concours deelne men in de eerste afdeling fanfare van de R.K. Federatie van Muziekgezelschappen, Als verplicht nummer zal uitgevoerd worden „Maskerade fantasie" van G. Boedljn. Weinig. Er wik Dinsdag weinig aan voer van de kleine schepen en het gevolg was dat de prijzen van de kleine schol op een redelijk niveau bleven. De pufscholle- ook hoge prijzen: f 31 per kist. De tongen schol II tot ruim 20. Schol I noteerde ook hoge prijzen: 13 per kist. De tongen wisten hun noteringen van Maandag te be houden met uitzondering van de tong II welke wederom op 65 cents per kilogram bleef hangen. Grote kabeljauw vond ko pers voor 90 per kist van 125 kg. In de haringprjjzen trad nog geen verandering en dezelfde prijzen als de voorgaande da gen hielden de markt op een laag peil. Mooi. De „Berger." welke Maandag aan de afslag was te Hull met 1600 kisten (1500 kitt) maakte de mooie besomming van 1912. Het schip was hiervoor 10 dagen uit geweest. Nog dezelfde middag is de trawler weei- ter visserij vertrok ken. Engeland vraagt grote haring. De schipper van de „Batavia" die oorspron kelijk Woensdag in Huil zou markten is bij het vernemen, dat er van de daar Dinsdag aan de afslag liggende „Allan Water" vele kister. werden afgekeurd om dat de haring (Zuidharing) te klein was, maar weer naar IJmuiden gaan stomen om hier nog Woensdag aan de afslag te kun nen zijn. Ook van de „Bergen" werd een gedeelte afgekeurd wegens de geringe afmeting. De Engelsen die de haring verwerken tot kippers kunnen er alleen de grote soor ten voor gebruiken. De gevraagde soorten worden echter met het oog op de seizoen visserij ook door de eigen schepen in ge ringe mate aangevoerd, zodat er nogal wat vraag naar bestaat. Dit markten op Engeland kan toch niet lang meer duren, daar de Zuidharïng steeds kleiner wordt. De „Klavei-bank haring", die veelal kuit- ziek is, kunnen de Engelsen voor de kippers helemaal niet gebruiken. „Shamrock" in Vlaardingen. De .Shamrock" welke Zondag binnen kwam en Dinsdag een partij verse haring (onge veer 285 k.) in de afslag wilde lossen, on dervond moeilijkheden met de bestaande losregelingsvoorwaarden en is, om verdere strubbelingen te voorkomen, naar Vlaar dingen gegaan om daar te lossen. De ha ring bracht daar ƒ11 op. Van de „Shamrock", die binnenkwam met een lading steur- en pekelharing en een lading verse haring, had volgens de bestaande losregelingsvoorwaarden 'ook de steur en pekelharing gelost moeten wor den. Toen de „Shamrock" zijn gewone verse haring in de afslag wilde laten bren gen bleven de lossers echter op hun stand punt staan. Engelse zeeverkenners. Dinsdag kwam in IJmuiden binnen het Engelse op leidingsschip der zeeverkenners. Het was de „Trybar", een omgebouwde drifter, met aan boord een 15-tal knapen. Naar zee. Dinsdag gingen van de trawlers weer naar zee de „Maria van Hattum". Van de haringloggers vertrok weer de Katwijk 18 en Katwijk 25. De Katwijk 151, welke was uitgegaan, moest wegens een mankement aan de motor weer terugkeren. Vandaag zijn aan de afslag de „Ba tavia" met 1600 kisten haring en makreel, de „Tzonne" met 3600 kisten haring, 500 kl. k. haring en 50 div. en de „Dirkje" met 260 schelvis, 250 makreel en 50 di versen. Voor Donderdag komt de „Hoop" met 1450 kisten haring en verder is thuissto- mende om de Dondevdagmarkt nog te ha len de „Zeelandia" met 1000 k. haring. Zonder tussentijdse wijzigingen komt voor Vrijdag verder nog de „Araham" met ruim 2100 kisten. Voor Maandag wordt weer een grote aanvoer van haring verwacht. „Allan Water". De ..Allan Water" welke Dinsdag te Huil markte heeft aldaar verkocht: 80 kitt vis 820 kitt haring werd verkocht voor 32 tot 26 shilling, 340 kitt werd voor de pufmeelfabriek toege wezen. (De prijs van de pufmeelfabriek is in Engeland 15 shilling). De totale besom ming van de „Allan Water" bedroeg der halve 1562 (ongeveer ƒ16000). De traw ler is Dinsdagmiddag weer naar de vis serij vertrokken. Heemskerk DUIVENSPORT De Heemskerkse duivensportvereniging „Assumburg" hield een wedvlucht van Ciney in Frankrijk. De uitslag was: 1. J. van Stra len, 11-34-6, 20 punten; 2. H. van Tunen 11-35-20, 19 p." 3. J van Stralen. 11-35-33; 4. J. Pekel 11-36-20, 17 p.; 5. G. Seignette 11-40-4; 6. G. Seignette 11-40-28; 7. P. Lotter- man 11-41-28, 14 p.: 8. J. Castricum 11-41-29, 13 p.; 9. C. Veldhuis 11-41-45, 12 p.; 10. D. Andringa 11-42-46, 11 p.: 11. G. Seignette 11-44-40; 12. P. Beentjes 11-45-26, 9 p. Junioren: 1. J. Dam 11-31-23, 10 p.; 2. J. Koper 11-35-26, 9 p.; 3. J. Koper 11-44-52; 4. J. Castricum 11-46-21, 7 p.; 5. J. Koper 11-53-31. SCHEEPVAART Aalsdfjk, 14 pass. Scilly's. Aïcor, 14 pass. Oporto. Altair, 14 pass. Beachuhead, AndïJk, 14 te Londen. Annenkerk. 14 te Port Said. Averdijk, 15 3 u. H. v. Holland verw. Abbedijk. 14 v. Fort Aleza n. Pemambuco. Albireo. 14 pass. Ouessant. Aagtedijk, 13 te New Orleans v. Havanna. Algenib. 11 te Santos v. Rio de Janeiro. Appingedam. 14 te Amsterdam. Arendsdljk. 14 v. Bahia. Arnedijk, 13 te New Orleans. Alphacca, 15 v. Philadelphia te Baltimore. Amsteldiep, 14 v. Calcutta n. Rangoon. Amstelland, 14 pass. Ouessant. Amstelstad, 15 te Marseille; Agamemnon, 14 v. Jacksonville n. New York. Axeldijk, 14 v. Boston n. Philadelphia. Bantam, 15 te Suez. Berlage, 11 v. Lorenzo Marques. Boissevain, 14 v. Manilla n. Hongkong 16 verv/. Borneo. 14 400 m. ZO. Colombo. Bengkalis, pass. 14 Anderhalfgraadskanaal. Blommersdijk, 15 te Antwerpen. Bloemfontein, 14 te Mombassa. Barendrecht (t). 14 830 m. Z-ZW. Scilly's Barito. 14 210 m. O. Malta Bennekom, 14 170 m. NO. Port del Gada, Boskoop, 14 830 m. N.NO. Trinidad Caltex Delft, 14 pass. Tobruk. Caltex The Hague, 14 pass. Kp. Bougaronl. Cameronia. 15 te Colombo verw. Celebes. 14 v. Aden. Ceram, !5 te Madras. Coolhaven, 11 v. Philadelphia n. Cork. Clio, 12 v. St. Lucia n. Martinique. Caltex Pernis (t). 14 pass. Finisterr*. Caltex Utrecht, 14 60 m. Z. Kreta. Domburg. 14 v. R'dam n, Casablanca. Duivendijk, 14 390 m, W. Flores. Duivendrecht (t). 14 110 m. Z.ZW. Kp. Blanco. Eemland, 14 v. Buenos Aires n. Santos. Eemdilk, 14 320 m. NO. Flores. Edam. 14 350 m. ZO. Cape Race. Esso Den Haag (t). 14 760 m. Z.ZW. Scilly*». Friesland, 14 340 m. W. Scilly's. Groote Beer, 14 pass. Finisterre. Grootekerk, 15 te Mombassa. Hestia, 14 v, A'dam n Hamburg. Hecuba. 14 260 m. ZW Fayal. Helena, 14 220 m. Z ZW. Port del Gada. Hydra, 14 670 m. Z.ZW. Scilly's. Jaarstroom. 15 te Dakar. Japara, 14 v. Aden. Jagersfontein, 14 nog in Beira Baai. Joh. v. Oldenbarnevelt. 14 pass. Finisterre. Jobshaven, 14 v. La Pallice. Kota Agoeng, 13 v. Port Said. Koningshaven, pass. 12 Gibraltar. Klipfontein, 14 pass. Liberia. Lissckerk, 14 te Khorramshar v. Basrah. Lutterkerk. 14 te Cochi. Laertes, 14 pass. Finisterre. Loppersum, 16 13 u. tc R'dam verw. Langlee Scott. 13 v. Aden. Limburg, 11 te Mobile. Luna. 14 pass. Ouessant. Lekhaven. 14 te Huelva v. Genua. Molenkerk, 15 pass. The Brothers. Malvina, 13 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Mapia, 14 v. Aden. Marken. 14 v. Marseille n. Genua. Maetsuycker, 11 te Djakarta. Meerkerk. 12 v. Suez. Marlsa 16 verw. tc Tarakan v. Sydney. Maaskerk. 14 v. Accra. Nestor, 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Oranje, 15 v. Belawan. Ossendrecht, 14 te Taranto. Orion. 14 te Thesaloniki. Phrontis, 14 v. Rotterdam n. A'dam. Prlns Alexander, 14 480 m. W. Lands's End. Ridderkerk, 14 v. Suez. Raki, 14 v. Madras n. Colombo. Rempang. 14 te Amsterdam. Roepat. 15 verw. Soerabaja. Smgkep, 14 pass. Gibraltar n. A'dam. Sonimelsdijk, 14 pass. Fayal. Sigli, 12 v. Belawan n. Rangoon. Stad Schiedam, 13 v. Takoradi n. River Sess. Surriënto, 12 v. Singapore. Skaugum, 15 te A'dam v. Indonesië. Stad Breda. 15 verw. Lorenzo Marques. Stanvac Talang Akar (t). 14 n. Bangkok. Stentor, 14 pass. Ouessant. Sumatra, 15 verw. te Tandjong Priok. Tallsse. 14 pass. Kp. Guardafui. Tamo. 14 te St. Vincent. Tawali, 14 v. Djakarta n. Belawan. Tosari. 14 v. Tj. Priok. Tabian, 16 verw. te Aden. Ternate, 14 te Calcutta. Titus. 14 v. Famagusta. Tabinta. 15 pass. Lissabon. Van "t Hoff, 14 pass. Minicoy. Van Riebeeck, 14 v. Singapore. Volendam, 14 540 m. NO. Cane Race. Waterland, 15 v. A'dam n. Hamburg. Waterman, 15 v. Soerabaja te Menado verw. Willem Ruys, 14 670 m. O. Dondrahead. Waiwerang. 14 op rede Atapoepoe. Zeeland, 15 te Belawan verw. Zuiderkruis, 14 rede Makassar v. Soerabaja. Zonnewijk, 15 pass. Pantellarla.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3