van het zelfbeklai -■ Het Hek van de Dam. Brits luchtvaartministerie had vrijwillige opsporingsdienst in Vijfhuizen SCHOOLBOEKEN 16 Augustus 1950 fdfD'»3.- jiurwners en stapels brieven log voorbij was stonden er enkele tienduizenden op de verlieslijst van de Tö,n ÖC .^luchtmacht omtrent wier lot niets meer bekend was dan dat ze van een f"'1 a ht boven het bezette Europa niet waren teruggekeerd. Thans, vijf jaar «men door nauwgezet speurwerk van het grootste deel dezer vermisten liltr. heiwaar en in w elke omstandigheden ze zijn gesneuveld en waar zij UaSfH na' of: zo de vermisten het leven er hadden afgebracht en krijgsge- Wr,ven gemaakt: waar de vroegere tegenstander ze heen had gedirigeerd rttóenf" laatst en weer overgeplaatst, vooral toen de krijgskansen waren gekeerd. overgep novinsswerk-, dat afgezien van het DilnSf p S vaak ook juridische be- veriiens'e had, dat het dui- uitsluitsel gat in de knagende faitBouders vermiste kinderen, (sekerheid den vreemde moest jSfflgewoon moeilijk. Hol- ffSS't"! van geallieerde piloten wa- „Lakt had teveel aan eigen zor- 1(11 eisen vermisten om zich ter- P j,eel ™°r dit mdangrijke werk te ,,tten Toch was de hulp van de ^"ikozr onmisbaar, omdat deze van vele °:1 .fiiweer-suceessen tegen wil en n* "rïgeweest. Een van deze die in zijn vrije tijd reeds di- s .Sten voor de opsporingsdienst **l£2U is de heer P. Klaassen in Dj j,eer Klaassen bij de beantwoording een der talrijke brievendie bij hem Huenkomen. Op zijn schrijftafel ligt het ine model van een Mosquito-bommen- tdftr. dat hem door een dankbare Engel- itonilie werd gezonden en daarnaast een I fcijws uit een neergeschoten Wellington- j «{ie!. De fabrieksnummers er op stelden it Engelse autoriteiten in staat, het vliegtuig te identificeren. 'Suizen. Hij heeft in de afgelopen jaren svens weten te verzamelen over 120 miste vliegers, verspreid over België iSwerland. Vooral het Engelse lucht- raartministerie zag naast zijn attaché in i een belangrijke medewerker in „uister Claus in Fivehouse'', zoals deze daar bekend stond. Vele gegevens al in de oorlog verzameld Toen op 3 Mei 1943 boven Noordholland een RAF-eskader van elf „Ventura's" op een toestel na werd neergeschoten door itse jagers, die toevallig wegens een c van Christiansen op Schiphol wa ren gestat ionnee I'd, begon de jonge Vijf- kzenaar met zijn nasporingen. Toen nog alleen met het doel, de families der ge keuvelde bemanningen na de oorlog te kunnen verwittigen. Hij had na de bevrij ding nog maar enkele families ingelicht over het lot van hun zonen en, aangewak kerd door berichten in de Engelse pers, die er ook al aandacht aan ging besteden, kwam een stroom van brieven binnen. Daarmee begon het werk van de heer Baassen pas goed. Het opvragen van foto's nn gegevens over de laatste vlucht bij het ministerie, het nazien van wrakstukken naar fabrieksnummers, die de Engelse autoriteiten in staat stelden het toestel te deze nuttige vrije tijds- van de heer Klaassen werd steeds omvangrijker. Beleefde informaties en har telijke dankbetuigingen uit Engeland, Ca nada, Nieuw Zeeland en andere gealli eerde landen namen in aantal toe. Een van zijn oproepen in een Nederlands dagblad om gegevens over een bommenwerper, die na een vlucht naar Keulen ergens in Gel derland moest zijn neergestort werd door zestig briefschrijvers beantwoord, die sa men niet minder dan veertig verschillende Plaatsen noemden, waar het vliegtuig vol lens hen was neergekomen! Aan de heer •vissen was dan het karwei om de juiste P-aats van de „crash" te vinden. Ook de weduwe van Guy Gibson Older degenen, die zich tot hem wend- VWas °°k de weduwe van de vermaarde de historische aanval op de nc-cam in Duitsland had geleid, wïng- ar-der Guy Primrose Gibson, schrij ver van het in ons land bekende boek „In zoeklichten en afweervuur". Behalve het veelvuldige bezoek dat de heer Klaassen ontving van familieleden der gesneuvelde piloten toonden ook ver scheidene hoge autoriteiten grote belang stelling voor zijn werk, onder meer de Engelse luchtvaart-attaché, general Heber Percy en de commandant van de Britse Opsporingsdienst in Europa, general Fel- lowes Hawkins. Leugens achterhaald Op een dag kreeg hij een officier van de Amerikaanse Secret Service op visite, die meer wilde weten over het lot van de bemanning van een vliegend fort, dat in Februari 1944 vermist was geraakt. Deze had de Duitsers hierover- ondervraagd en die hadden eenstemmig verklaai'd, dat de bemanning was gesneuveld. De heer Klaas sen wist hem van het bedoelde toestel te bewijzen, dat het een geslaagde nood landing had uitgevoerd en dat de hele be manning ongedeerd in krijgsgevangen schap was weggevoerd. Dit laatste toonde hij aan met foto's die aan de bezetters wa ren ontfutseld. Daarmee bewees hij de geallieerde rechtspraak over oorlogsmis daden een goede dienst. Ook een Duitse jachtvlieger, die bij de reeds genoemde luchtslag van 3 Mei 1943 de parachute van een Engelse piloot aan flarden schoot, zo dat de laatste te pletter viel is door derge lijke gegevens zijn straf niet ontgaan. Speurderswerk nog niet ten einde Het opsporingswerk naar vermiste leden van de geallieerde luchtmacht en daarmee ook de vrijwillige dienst, die de heer Klaas sen aan de vroegere bondgenoten bewijst, zijn nog niet afgelopen. Van velen is nog niets bekend en daaronder zij.n er, waar van men wel nooit iets te weten zal komen omdat ze in zee zijn gestort. Aangemoedigd door de grote dankbaar heid, die de heer Klaassen van vele nabe staanden ondervindt, pakt hij steeds weer nieuwe raadselen aan. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: P. de Bruyn, spuitinrichting, wonende te Koog aan de Zaan, Jan Bestevaerstraat 18. Rechter-commissaris: mr. C. W. de Visser. Curator: mr. W. Glastra, advocaat en procu reur te Haarlem. A. C. Vos, kleinhandelaar in groenten en fruit, wonende te Purmerend, Plantsoen 1. Rechter-commissaris: mr. C. W. de Visser. Curator: mr. J. Lieu wen, advocaat en procu reur te Purmerend. M. Gatsonides, technicus, wonende te Bentveld, gemeente Zandvoort, Bentvelds- weg 10. Rechter-commissaris: mr. C. W. de Visser. Curator: mr. dr. F. A. Bijvoet, advo caat en procureur te Haarlem. J. Lasschuit, koopman, wonende te Haar lem, Dr. Schaepmanstraat 21. Rechter-com missaris: mr. C. W. de Visser. Curator: mr. H. C. van der Woerdt, advocaat en procu reur te Heemstede. Bevordering van de handel met Brazilië Vereniging in Rio de Janeiro verleent bemiddeling De Nederlandse handelsbelangen in Bra zilië waren tot het uitbreken van de tweede wereldoorlog van betrekkelijk geringe om vang. Na de oorlog is hierin een verande- gekomen, doordat de Nederlandse in dustrie en de exporteurs tengevolge van de gewijzigde internationale verhoudingen naar nieuwe afzetgebieden hebben moeten uitzien. Vele Nederlandse firma's zijn er toe overgegaan om in Brazilië dochtermaat schappijen te vestigen of vertegenwoordi gers aan te stellen. De toeneming van de Nederlandse han delsbelangen in Brazilië en de vele moei lijkheden, die zich na de oorlog in het in ternationale handelsverkeer, ook met Bra zilië, voordoen hebben in Rio de Janeiro gevestigde Nederlandse zakenlieden er toe gebracht een vereniging op te richten, die ten doel heeft de belangen van alle bij het Nederlands-Braziliaanse ruilverkeer be trokkenen te steunen, te bevorderen en waar nodig te beschermen en wensen of klachten met de Braziliaanse autoriteiten te bespreken. Het bestuur wordt gevormd door de heren M. C. van Agt, adviserend directeur van Philips do Brasil, voorz.; G. Keiler, hoofd vertegenwoordiger van de KLM, vice-voor- zitter; L. de Zwart, directeur-president der Quimica e Farmaceutica „Proquifar", se cretaris; mr. R. J. H. Fortuyn, inspecteur- generaal voor Brazilië van de Koninklijke Hollandse Lloyd, penningmeester; R. de Rooy, directeur van de Muinck Importacao en Exportacao. Hoewel de vereniging het doel van een Kamer van Koophandel nastreeft, is deze naam niet gekozen, aangezien de financiële opzet nog niet toelaat alle werkzaamheden, welke van een Kamer van Koophandel verwacht worden, uit te voeren. De vereniging zal een maandelijks bulle tin uitgeven met economische overzichten en berichten van belang voor Nederlandse zakenlieden in Nederland en Brazilië. Auto botst tegen boom Twee doden, vier gewonden Dinsdag tegen middernacht is op de Amersfoortseweg ter hoogte van Nieuw Millingen een personenauto, bestuurd door mevrouw B. uit Beekbergen, tegen een boom gebotst. Mevrouw B. kreeg een lichte hersenschudding. Haar achtjarig zoontje en mevrouw Van der B.-Van der P. uit Apeldoorn, die naast haar zaten, werden zo ernstig gewond, dat zij vrijwel terstond dood waren. Van de drie overige inzittenden kreeg mevrouw A. L. A. B. uit Apeldoorn een schedelbasisfractuur. Haar 13-jarig zoon tje brak een been. De 18-jarige mej. D. L. uit Den Haag kreeg een lichte hersen schudding. Twee geschiedkundige congressen in Amsterdam In het Kriterion-theater te Amsterdam zijn het zesde internationale congres voor de geschiedenis der wetenschappen en het twaalfde congres van de Internationale Vereniging voor de geschiedenis der ge neeskunde geopend. De congressen duren tot 21 Augustus en worden gehouden in de laboratoria aan de Nieuwe Prinsen gracht te Amsterdam. Dr. J. A. Volgraff uit Leiden en prof. dr. M. Laignel-Lavestine uit Parijs hielden de openingstoespraken tot de congressisten, onder wie zich enige honderden buiten landers bevinden. De opening werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provin cie Noordholland en vertegenwoordigers van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de Unesco. Talrijke buitenlandse gedelegeerden spraken de congressisten toe. Onder hen was dr. G. Urdang uit de Verenigde Staten, de enige hoogleraar ter wereld in de geschiedenis van de pharmacie. Dr. Douglas Guthrie uit Edinburg her innerde eraan, dat de universiteit van zijn stad tweehonderd jaar geleden werd ge sticht, waarbij de leermethoden van de Leidse universiteit als basis werden geno men. Prof. dr. F. S. Bodenheimer, hoogleraar aan de univex'siteit van Jeruzalem, hoopte dat het volgende congres in Israël zou wor den gehouden. Examens hoofdakte Voor de hoofdakte werden le Haarlem op 15 Augustus geëxamineerd voor gedeelte A 6 candidaten. Geslaagd zijn de heren: A. C. Boonstra te Amsterdam; J. A. Thasing te Amsterdam; C. Chr. L. Boerlijst te Eind hoven; G. C. Donia te Heilo. Voor gedeelte B 7 candidaten. Geslaagd de dames: E. M. Th. Huijbregts te Heerhugo- waard; A. L. M. Kluck te Bussum; de heer J. A. Thasing te Amsterdam. handenarbeid Voor de akte handenarbeid zijn te Haar lem geslaagd de dames: A. Brommersma; J. Brouwer; J. J. Cromjongh: G. Harmsen; A. Janssen; H. Kuiper; W. H. Lunbeck; L. van Musscher; H. J. Oosterwijk; H. Schraa; A. H. Niemeyer; J. H. Tieskens; H. Boon. Afgewezen: geen. hbs Na de in 's Gravenhage gehouden Extraneï examens HBS A en B werd aan de volgende leerlingen van Haarlems Avondlyceum het diploma uitgereikt: Th. Adriaanse; F. v. Amesvoord; J. Koller; J. Nijdeken; T. Plomp: N. Vis; C. J. v. d. Weyden; J. Woldering. Afgewezen werden 2 candidaten. De Victoria Regia in de Hortus Bota nicus te Amsterdam bloeit. Zij is heden- en Donderdagavond van 20 tot 22 uur voor het publiek te bezichtigen. ADVERTENTIE voor alle inrichtingen van onderwijs SCHOOLBOEKHANDEL H. DE VRIES Jacobijnestraat j Ged. Oude Gracht 27-270 IN TEGENSTELLING tot de jaren na de eerste wereldoorlog kan de Duitse film industrie na 1945 niet op gang komen. Wat wij tot nu toe hebben kunnen zien waren werken, die weliswaar van routine en vak kennis getuigden, doch die tevens geken merkt werden door aarzeling en onzeker heid, door een 2ucht tot verbloemen van de waarheid, tot het vergeten van een ver leden. Een verfilming van „Wozzeck" was ty perend voor deze tendenzen: door het op het witte doek brengen van een negen tiende eeuws sociaal drama kon regisseur f A. Georg Klaren zijn landge- j T7*l j noten de illusie schenken, I f* Hm I dat ziJ n°8 aan het begin j stonden van de periode van S maatschappelijke hervor mingen waarin zij zoveel hebben bedorven. Wij herinneren ons de eerste Duitse film „De moordenaars bevinden zich in ons midden", die tot ons kwam waarbij overigens niet onopgemerkt mag blijven, dat niemand in Nederland om Duitse films heeft gevraagd, waarin een volkomen ver valst beeld van de houding van de gemid delde Duitser tijdens de periode van het nationaal-socialisme werd gegeven en die werd ingegeven door zelfbeklag van een volk, dat er niet toe kan komen de ver antwoordelijkheid voor.de eigen daden te aanvaarden. Dat egoïstische medelijden vormt toch eigenlijk ook de ondergrond van „Berlijnse ballade", een werk dat tijdens het Holland- Festival zijn Nederlandse première beleef de en de volgende maand in roulatie zal komen. Maar hier wordt de ondergrond gemaskeerd door een ironisch vernisje, dat doet denken aan die typisch Duitse humor waarvan Rudolf Nelson en de zijnen in Nederland het monopolie hebben. „Berlijnse ballade" werd geregisseerd door R. A. Stemmle, een oude rot, die in deze. zijn eerste grotere productie een staalkaart geeft van alle tics en trucs, van alle filmclichés, ook die de vooroorlogse Duitse en Oostenrijkse films eigen waren. „Berlijnse ballade" roept herinneringen op aan „Driestuiversopera", „Het congres danst" en andere rolprenten, waarin revue, toneel- en operette-fragmenten bont ge mengd waren. De film is trouwens geba seerd op een toneelwerk van Günther Neu mann en men moet zich dan ook niet ver wonderen, wanneer een scène in een dok- tersw^phtkamer aanleiding is tot een revue liedje met een lichtelijk filosofische onder grond. De geschiedenis is die van een vrijgelaten krijgsgevangene, die moeite heeft zich aan te passen bij het tegenwoordige leven in de voormalige Duitse hoofdstad, waarvan de puinhopen voor de cineasten een nimmer falend middel blijken om bij de toeschou- enige meewarigheid voor het lot van de bewoners daarvan op te roepen. De centrale figuur wordt min of meer spottend aangeduid als „Otto Normalver- braueher", een term ontleend aan de distri butieschema's: hij is het zinnebeeld van de gewone man, die nog steeds niet beseft, dat hij zijn lot in eigen handen heeft en dat hij niet de speelbal van machtsverhoudingen behoeft te worden, wanneer hij daartoe de kracht en de moed opbrengt. Otto Normal- verbraucher is de man, die nooit weet wie er gelijk heeft, die de loop der dingen in de wereld altijd „aan de omstandigheden" wijt en die dus precies past bij de twijfel zucht en de verwarring waaraan het na oorlogse Duitsland ten prooi is. Wanneer men deze onder de oppervlakte verscholen tendenzen onderkent, kan men „Berlijnse ballade" aanvaarden als een kundig en vaak zelfs virtuoos verfilmd tijdsbeeld, dat hier en- daar van een kostelijke zelfkennis blijk geeft, zoals in de scène met de tram conducteur, die, zich bewust van zijn waar digheid, een pijnlijk zwijgen bij zijn pas sagiers te jveeg brengt, wanneer hij met stemverheffing zegt; „Ik ben hier de lei der" en er onmiddellijk kleintjes op laat volgen: „van de tram bedoel ik". Zulke aan de revuepodia van de Keurvorstcndam ont- Dinsdagmiddag arriveerde aan de Javakade te Amsterdam het Noorse schip „Skaugum" met 1793 man troepen aan boord. Eén hunner, de huzaar M. Huizinga van het tweede regiment Huzaren van Bor'eel, was de honderdduizendste repatrieërende militair. Namens de regering werd huzaar Huizinga begroet door de generaal-majoor W. J. K. Baay. Troepenschip „Groote Beer" morgenochtend in Amsterdam Het troepenschip „Groote Beer" wprdt in de nacht van Woensdag op Donderdag in ÏJmuiden venvacht. De ontscheping zal onvoorziene om standigheden voorbehouden Donderdag morgen om 8.00 uur in de haven van Am sterdam beginnen. Agenda voor Haarlem to»bïï;ss!?ag 16 augustus i,2 - "Fe? avontuur in Napels"', 14 hWelijksre?c" n VUr" Pa,ace: -v«f °P dG Lavnr- f> leeft- 2. 4.15, 7 en 9.15 alle leeft ,»De mooiste tijd van je leven", meisje met hbt ki' en ,9"15 uur' city: ,,Het ic Planken" !u ,uwe hoedie". 11 uur: "°P uur sSL' Ie leeft- 2-15- 4-30, 7 en 9.15 leeft. 9 RnT "GGm?skerde vrijbuiters", alle ^tehavpl^lo d5„uur' Frans Ha,s: -De DOVnf»*^" 30- 7 en 915 uur- Grote JeÏH17 augustus B'Mcooen- \r -Gr2e^espeling E. Vos, 2 uur. °WnluchtthpJ»ag" avondvoorstellingen. Bloemcndaal: „Twee d. 8 uur. De top roept Het is vandaag, om ten naaste bij precies te zijn, achttien jaar, vier maanden en anderhalve week geleden, dat het perceel gelegen aan het plein, waar de Rooseveltlaan en Churchill-laan te zamen vloeien voor het eerst in de gelegenheid wend gesteld aan de wolken te krabben. Ter gelegenheid van dit hoog verheven jubileum hebben wij ons aan de beklimming der 9 x 2 x 12 216 treden gezet, die naar de bovenste ver dieping leiden. De wil tot deze mani festatie van eerbetoon voelden wij des te meer klemmen, daar geen der buurt bewoners zijn pand had versierd of de vlag uitgestoken, op één belendende winkelier in snuisterijen na, die het heuglijk feit echter combineerde met de terugkomst van zijn zoon uit de voormalige wingewesten Evenmin werd er een historische markt gehouden, hoewel er toch voldoende meters grond aanwezig zijn om een tierig tekort te kweken. Wij willen niet ontkennen dat wij een zekere mate van pioniersgeest over ons vaardig voelden worden, toen wij aan de voet stonden van het machtige gla zen trappenhuis, dat naar de blauwe lucht torende gelijk een steedse Mat- terhorn. Wij beproefden onze veilig- heidstouwen, voelden in onze rugzak ken naar de noodrantsoenen, slopen behendig langs de duttende portier en alla, daar waren we al op de eerste verdieping. Het was duidelijk dat ge durende lange tijd niemand zich aan een bestijging had gewaagd, want het stof lag over de trappen als een Per zisch tapijt en slechts hier en daar ver raadde een eenzame aardappel op een trede, dat er nog een ravitaillerings- poging met Eigenheimers had plaats gehad. De kleine platformpjes, die achter de flats de trappen afwisselden, gaven echter een duidelijk beeld hoezeer de Nederlander, zelfs al krabt hij wolken, op een erfje gesteld is waar hij over bodige gebruiksvoorwerpen onder het het motto „jekenniewete" kan bewaren. Op de tweede etage troffen wij bijvoor beeld een lege sigarenkist aan, waarop stond „Forelle, die bekömmliche Zeh- ner-Zigarrg". Het leek hier en daar met permissie wel een mooie uitdragers winkel met twaalf verdiepingen. Eén van de meest opvallende zaken, die wij er aantroffen was wel een fiets met drie versnellingen. Dat is natuurlijk wel gemakkelijk bij het bestijgen van de trappen, om van het afdalen dan maar niet eens te spreken. Wij wilden hier echter niet te lang verwijlen, want binnen in ons zei een stem: „De top roept!" Zo klommen wij weer verder langs lege weck- en Bols- flessen, kwamkwammers (dat zijn oude komkommers), kamerschermen waar op dames in kimono zaten te snoeken, twee paar linkerschoenen, een wagen park voor juniores bestaande uit een autoped, een vliegende Hollander en een stervende rubber-zwaan, allerhande uitgewoond slaapgerei en ander huis houdelijk tutti-frutti. In en uit de wolken Op de laatste trap ontmoetten wij een man mét een fuik op zijn rug, gaande naar het dakterras, die als antwoord op onze verbaasde blik verklaarde: „Je kan nooit weten waar de aal kruipt". Toen wij boven waren gearriveerd ont rolde zich voor onze ogen een schitte rend panorama. Nadat het uitgerold was, zagen wij hoe de rivier de Berlage onder de gelijknamige brug kroop en zich in de verte ongedwongen glinste rend tussen de groene weilanden slingei'de. Onze vreugde omtrent het natuur schoon werd echter plotseling bedorven door de schrik, die ons beving toen wij zagen dat de trams zo klein waren ge worden, dat wij wel naar huis zouden moeten lopen. Over schrik gesproken: één van de treffendste verhalen over wolkenkrabbers behandelt de reini gingsdrift van een Hollandse huisvrouw, die er op stond dat de ramen op de veertigste verdieping ook aan de bui tenkant gelapt zouden worden. Zij zette zich daartoe schrijlings op het uiteinde van een over de vensterbank naar bui ten gestoken strijkplank, maar niet dan nadat haar echtgenoot binnenskamers voor het gewenste tegenwicht had ge- zorgd. Zij lapte er lustig op los, toen er plotseling gebeld werd. „Blijf maar", zei de man. „Ik ga wel even". Hij daalde de trappen af en deed beneden de deur open. „Gut was jij het", zei hij toen hij zijn vrouw zag staan. Wij gingen wat bedaarder omlaag, want al kan men wanneer men per strijkplank naar beneden zeilt ook zeggen: „Dat valt mee!" prettig is het toch niet. Zo ben je in de wolken, zo ben je er uit. Werken is zalig Nadat wij het gebouw zo van top tot teen bekeken hadden, hebben wij nog even gekout met de concierge, die achterdochtig de zegswijze -„Spreken is zwijgen, zilver is goud" zat te huldigen en aanvankelijk geen enkel ander ant woord op onze vx-agen gaf dan met zijn wenkbrauwen. Hij maakte een aange name doch enigszins behaarde indruk, die wel voox-namelijk werd gewekt door een dichte bebossing tussen neus en lippen. Zij.n afwachtende houding ver klaarde hij echter even later met de mededeling dat het onder zijn beheer staande perceel de laatste tijd bezocht was geweest door „van die balstenen" (volgens de Dikke van Dale: gladde, enigszins ronde keien), hetgeen voor hem aanleiding was zijn klantjes eerst eens te monsteren. Zo was er naar zijn zeggen onderlaatst een lid van een min of meer extremistische politieke partij geweest, die er op gestaan had zijn in dnjk verschenen geïmporteerde ge dachten, persoonlijk langs de deuren te leuren. De politie was er tenslotte aan te pas gekomen. Overigens leek zijn functie ons wel geschikt voor iemand die uitgaat van het motto: „Werken is zalig, zeiden de begijntjes'en zij waren met. zeven om een ei te klutsen". Hij vertelde ons dan ook, dat hij in alle jax-en, dat hij er werkzaam was, nog nooit boven was ge weest. „Wat mot ik er doen?" vroeg hij vol ondernemingslust. BOEDA Vandaag en morgen geeft het A.T.G. onder regie van Louis Saalborn we derom twee voorstellingen van het Ierse blijspel „Zij kregen wat ze wil den". In de Doelenzaal aan de Klo veniersburgwal wordt Vrijdag en Zaterdag het blijspel „De twee edel lieden van Verona" voor het voetlicht gebracht door het Nederlands Volks toneel onder regie van Ferd. Sterne- berg met Jan Vreeken en Wim Hart in de titelrollen. In het Oosterpark wordt Vrijdag avond wederom een openluchtcon cert gegeven. De concertzalen blijven nog tot September gesloten. Evenmin zijn er nieuwe tentoonstellingen. De directie van het Rijksmuseum heeft bekend gemaakt dat reeds 62.000 personen een bezoek hebben gebracht aan de expositie van 120 beroemde schilderijen uit het Kaiser In de hoofdstad uit Friedrich Museum in Berlijn, die tot 17 September geopend blijft. Vooral in de middaguren is de drukte over stelpend, zodat men er verstandig aan doet des morgens of omstreeks lunchtijd te gaan. Voor de volledigheid delen wij nog mede dat de volgende cabaretpro gramma's lot aan het einde van deze maand worden vertoond: ,,'t Is mij een raadsel" door Wim Sonneveld en de zijnen (met Conny Stuartin het Leidseplein Theater, „Vlucht in de ruimte" met Chiel de Boer in het Theater de la Mar en „Copacabana" met Willy Walden en Piet Muyselaar in Carré. In het Centraal Theater spelen en zingen Johan Boskamp, Truce Speyk en vele anderen in „Zo- 7nerparade 1950" en in de Kleine Komedie wordt nog steeds de klucht Als je maar een verleden hebt" van Arnold Bach vertoond, met Mies'Vcr- steegh en de komiek Sylvain Poons. Gert Probe als „Otto Normalvcrbraucher" in de film „Berlijnse Ballade". leende grapjes zijn er meer en zij zullen velen eerder met dit product van de Oos terburen vex'zoenen dan het nogal school meesterlijke einde, waarin een vredelievend preekje de ballade besluit. In de Cinetone-studio's werd onder lei ding van Paul Kijzer een voortreffelijke Nederlandse tekst vervaardigd, die door Hans Tiemeyer met verve wordt voorge dragen. J. H. B, De blijde gebeurtenis in Clarence House Nieuwe Prinsesje gaat wellicht Victoria heten Onze correspondent in Londen telefo neerde ons hedenmorgen: Algemene vreugde heerst er in Engeland over de geboorte van Prinses Elizabeth's tweede kind. Reeds dagenlang was er veel belangstelling geweest voor Clarence House, de woning van Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh, maar gisteren, spoedig na het bekend worden van de blij de gebeurtenis, verdrongen duizenden zich om de geboorte-aankondiging te lezen, welke met de hand was geschreven op een velletje briefpapier en door de vier dokters van de Prinses was ondertekend. De hertog van Edinburgh, die natuurlijk de eerste was, die de kamer van Prinses Elizabeth betrad om de baby te zien, trac- teerde het personeel van Clarence House onmiddellijk op champagne. Ook Koningin Elizabeth kwam een ogenblik naar haar tweede kleinkind kijken. De Koningin zal nog enkele dagen in Londen blijven en dan naar Schotland gaan, waar ook de Koning momenteel verblijf houdt. Het is een traditie in de Koninklijke familie dat een pasgeboren baby omdat dat geluk zou betekenen een trap naar boven wordt gedragen en niet naar bene den. Daarom zal ook de nieuwe Prinses, zodra zij de kamer van Prinses Elizabeth verlaat, naar een kinderkamer op een hoger gelegen verdieping worden gedragen. Na de geboorte van Prins Charles duurde het een maand voordat zijn namen bekend werden gemaakt. Er zal ook nu enig geduld nodig zijn voordat men zal weten hoe de nieuwe prinses heet. De laatste voorspel ling is: Victoria Mary, of Jacqueline. Behalve de gebruikelijke 41 saluutscho ten, die ook gisteren in Hyde Park en van de Tower werden gelost, blijven in Enge land meestal uiterlijke tekenen van vreug de over de geboorte van een kind van de Koninklijke familie achterwege. Er waren vanochtend in Londen dan ook geen vlag gen te zien. In Bondstreet, de beroemde winkelstraat, zullen de étalages echter feestelijk v/orden uitgedost. De hertog van Edinburgh is gisteren ge promoveerd tot .lieutenant-commander". Einde van deze maand zal hij belast wor den met het commando van het fx-egat „Magpie". In de City van Londen werd de gebruike lijke bekendmaking gedaan door de Lord Mayor, die zelf het bulletin aan zijn ambts woning ophing. De eerste foto's van de baby zijn pas over zes weken te verwachten. Naar men verwacht zal de doopplechtig heid over vier of vijf weken worden ge houden. De aartsbisschop van Canterbury, de Primaat van de Kerk van Engeland, zal voorgaan. De baby krijgt de titel van Prinses en is (tenzij Prinses Elizabeth nog zoons zou krijgen) na haar moeder en Prins Charles hel derde lid van het Koninklijk Huis in de rangorde voor de troonsopvolging. Bankbiljetten-omloop is verder gedaald Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt, dat dc bankbiljettencirculatie met 22 millioen is gedaald tot 2837 millioen. De bijzondere rekening van de schat kist, waarop de tegenwaarde der Marshall rekeningen wordt geboekt, steeg met ƒ66 millioen tot 1087 millioen. De deviezenportefeuile verminderde met 16 millioen tot 1201 millioen. Internationaal concours voor viool en plano Het volgend jaar zal te Parijs in de Salie Gaveau, onder auspiciën van de Franse regering, het Internationale Concours Marguérite LongJacques Thibaud voor pianisten en violisten worden gehouden van 20 tot 30 Juni. Candidaten moeten de 15-jarige leeftijd hebben bereikt en mogen niet ouder zijn dan 32 jaar. Een uitzondering wordt ge maakt voor oud-strijders en krijgsgevan genen, die tot de leeftijd van 35 jaar wor den togeelaten. De inschrijving staat open tot 15 Mei 1951 en de daaraan verbonden kosten bedragen 2000 francs. Het concours bestaat uit drie gedeelten, te beginnen met twee afvahvedsti'ijden.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5