e Frankrijk staat voor ingrijpende beslissingen Franse televisie heeft zorgen Bevilacqua achtervolgingskampioen na enige onfrisse verwikkelingen .Clowntje Riek Sport in het kort Het kesfbare deposito Woensdag 16 Augustus 1950 Komt De Caulle in actie? (Van onze correspondent te Parijs) Het memorandum inzake de militaire plannen dat uit naam der Franse regering en op Amerikaans verzoek door premier Pleven en minister Moch werd opgesteld, is reeds van groot belang gebleken. In dit beknopte document het telt circa twee duizend woorden wordt een volledig constructief regeringsplan ontvouwd, het geeft Europese en zelfs Atlantische richt lijnen aan en blijkens de eerste binnen landse en buitenlandse reacties zal het memorandum dan ook wel niet het lot van zovele staatsstukken beschoren zijn en hun weg naar de spoedige vergetelheid niet behoeven te volgen. „A dammed good paper", moet met de hem eigen directheid de Amerikaanse gezant Bruce hebben ge zegd, toen hij het stuk voor het eerst had gezien. De kwaliteiten, waardoor het stuk uit munt zijn: logica, helderheid en openhar tigheid. De Franse en anderer verantwoor delijkheden worden er duidelijk in afge bakend. „Herbewapening? Goed!", zeggen de Fransen, maar wij kunnen de kosten daarvan niet alle op eigen schouders dra gen. Onze begroting voor het volgend jaar vertoont al een tekort van 400 milliard. Dat is zowat een kwart van het budget. Laten we dus een Atlantische oorlogsbe groting opstellen. Meer soldaten? Accoord! Wij zullen voorlopig ons aandeel verdrie voudigen: 15 in plaats van 5 divisies. Maar daarmee is Europa nog niet gered. Wij hebben minstens 75 divisies nodig, willen we bij voorbaat een aggressor ont moedigen. Komt dus zelf ook over de brug. Uw „G.I.'s" en „Tommies" kunnen we niet missen. Laat Londen dus een andere methode volgen dan in 1939, toen wij ruim 3 millioen soldaten onder de wapens hadden en Engeland vrijwel geen. En gij, Washington, breidt vooral uw bezettings leger in Duitsland ingrijpend uit. Een Duits leger duchten we nog steeds, doch Duitse soldaten, opgenomen in een Euro pese legermacht, juichen we van harte toe. Reynaud en Bidault hebben daarop beide te Straatsburg dezer dagen weer ge wezen. Zoals men ziet: de hele Atlantische stra tegie en de ganse Europese politiek wor den in feite door het Franse memorandum op de helling geplaatst. Tot dusver had men getracht de diverse defensieve taken te verdelen: de infanterie voor Frankrijk, het luchtwapen voor Amerika, de vloot voor Engeland. Dit is een foute zienswijze gebleken en het is de verdienste van het Franse stuk, dit helder te hebben aange toond. Wanneer het memorandum dus van grote betekenis is, gezien in internationaal perspectief, het blijkt op het binnenlandse plan nauwelijks minder ingrijpend. Tussen de regels door leest men duide lijk dat de Franse economie geheel van karakter zal moeten wijzigen. De oorlogs- taak zal de vervulling der vredesbehoeften spoedig verdringen. Uit particuliere, doch betrouwbare bron vernamen wij voorts, dat een der condities van de jongste lening van 80 milliard francs zou luiden, dat de Franse auto industrie in de naaste toekomst vrijwel uit sluitend voor de Amerikaanse markt zal moeten werken. Dë bedoeling is duidelijk: men wil voorkomen dat de Franse (com munistische) arbeiders de indruk zullen krijgen, oorlogstuig te maken. Alle vrees voor een communistische tegenactie wordt daardoor natuurlijk nog niet opgeheven. Bovendien zijn er tekenen dat De Gaulle evenmin zijn armen over elkaar zal hou den. Een zijner officieuze woordvoerders, de journalist André Stibio, heeft zo juist in een provinciaal dagblad een artikel ge publiceerd waarin de bedoelingen van de „grote zwijger" zouden zijn onthuld. De Gaulle werd, aldus Stibio, door het Franse memorandum in hoge mate onthutst. „In- plaats van het fiere geluid van de besliste kruisridder", verneemt men volgens hem uit dit stuk, „het onderdanig geluid van een bedelaar". De toestand is zo meent de generaal thans met 1940 te verge lijken. Ook déze regering is onmondig en afhankelijk van het buitenland. Onder die omstandigheden dringt zich een gelijk soortige actie op, en De Gaulle zou dus een nieuwe oproep tot verzet overwegen. Wij moeten hierbij opmerken dat De Gaulle, zélfs uit de eigen kring, herhaal delijk revolutionaire voornemens werden toegedicht, die vervolgens door hemzelf zijn gedementeerd. Tot dusver heeft de generaal-bevrijder altijd nagelaten, de autoriteit dér regering door een daad van directe actie te ondergraven, doch wij moeten eveneens opmerken dat de leider der R.P.F. meermalen met vuur heeft ge speeld. En ook dat de toestand sedert hij afdaalde in de arena der „dagelijkse poli tiek", nog nimmer zo dreigend heeft ge leken- Een Rembrandt-tentoonstelling in het Edinburgh-Festival Ter gelegenheid van het Festival te Edinburgh zal een Rembrandt-tentoon stelling worden gehouden. Jhr. D. L. Roëll, hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam is dezer dagen in Schotland aangekomen als begeleider van een drietal schilderijen van Rembrandt, namelijk „Titus" afkomstig uit het Rijksmuseum, het portret van Rembrandts broer uit het Mauritshuis en de Familiegroep uit het museum tte Brunswijk. Dit laatste doek is het vorige jaar in Amsterdam schoonge maakt. Ook uit andere landen van Europa zijn Rembrandts voor deze expositie afge staan. De hoofdzaak is evenwel afkomstig uit Engelse musea en uit Engels particu lier bezit. Ook stratenmakers in Amsterdam staken Hedenmorgen is onder de stratenmakers en de „handlangers" in dienst van de af deling Publieke Werken te Amsterdam, een staking uitgebroken. Hierbij zijn onge veer vijfhonderd man betrokken. Zij verlangen 5 procent loonsverhoging en plaatsing in een hogere loonklasse. Een delegatie van de stakers heeft van morgen een onderhoud gehad met de wet houder van Arbeidszaken, de heer B. C. Franke. Deze heeft hun medegedeeld dat de gemeente niet met stakers in onderhanr deling kan treden. Hoe staat het hier met de televisie? Dat is de vraag, die w-ij aan een aantal Franse deskundigen hebben voorgelegd. Wij hadden ons daarvoor begeven naar een pand van middelmatige grootte in de Rue Cognac-Jay te Parijs, waarin het gehele Franse televisiebedrijf is geconcentreerd. Het leek nauwelijks imposant: een drietal verdiepingen met kantoorkamers en stu dios, waar drie opneem-camera's waren geïnstalleerd. „Het is inderdaad wel weinig", gaf een operateur toe, „vooral als u rekent dat wij voor één uitzending al twee apparaten ge lijktijdig nodig hebben. Het derde toestel" zo voegde de technicus er spijtig aan toe, „is meestal in de reparatie. Ons materiaal raakt, wat je noemt, vermoeid. Bij iemand anders informeerden we naar de redenen van die bescheiden in richting. Financiële zorgen?, aldus vroegen we naar de bekende weg. ,Zegt u maar gerust dat wij paria's zijn. Wij werken hier tegen salarissen waarvoor in het particuliere bedrijf geen enkele be hoorlijke kracht te krijgen zou zijn. En wat ons werkbudget betreft: een der groot ste televisie-programmaleiders in Amerika beschikt voor een uur wekelijkse zendtijd over een budget van tien millioen francs. Wij zenden 24 uur uit per week en krijgen daarvoor ongeveer een kwart millioen in de handpalm gedrukt". „Van wie?" „Van de staat. De televisie is in Frank rijk een filiaal van de nationale radio en wordt dus door de schatkist van middelen voorzien. Ofschoon er wel vele voorstan ders van zijn, aarzelt het parlement nog feeds reclame in de aether toe te laten, gelijk dal voor de oorlog wel gebruikelijk was. Materieel gezien zou zo'n regeling ons zeker over het dodepunt heen kunnen helpen." .Officieel zijn er in Frankrijk" aldus onze zegsman „thans een 20.000 „kijk- vinken", in Engeland 350.000 en in Ame rika vijf en een half millioen. In werke lijkheid is het aantal in Frankrijk echter aanmerkelijk hoger en het stijgt bovendien voortdurend. Dit is ook weer een kwestie van de duiten, want een televisie-ontvanger is nog altijd tamelijk duur. Doch op de volgende „salon" zullen er apparaten van 40.000 francs 440,worden aange boden, die op afbetaling gekocht kunnen worden. Men verwacht daarvan een grote uitbreiding van het televisie-publiek". „En de programma's?" „Onze programma-leider Jean-Luc is er voortdurend op uit, het terrein van zijn activiteit te vergroten. Een dagelijkse nieuwsdienst bezit al een vast publiek. Verder worden er flink wat korte films, actualiteiten en documentaires vertoond. Helaas verzetten de meeste makers van films zich nog tegen uitzending van hun laatste pi-oducten uit vrees voor de con currentie, die dat de bioscoop zou aandoen. Dan is er een nieuwe programma-serie in de maak, waarbij voor het eerst getracht zal worden, muziek met televisiebeelden te „illustreren". Iets in de geest dus van Walt Disney's „fantasie". En tenslotte ver liezen we de sport niet uit het oog. Voor het eerst zijn we er dit jaar in geslaagd gedurende de Tour de France elke dag een beeld indruk van de Ronde uit te zenden. Volgens ons bestaat er voor geen enkele ondernemer gevaar voor concurrentie. Wij menen integendeel dat onze televisie-uit zendingen bijvoorbeeld voor de sport een goede propaganda kunnen maken". „En hoe staat het met de internationale samenwerking?" Het gezicht van onze zegsman betrekt bij deze vraag. „Van Frans standpunt be keken" aldus antwoordt hij „niet al te best. U weet natuurlijk, dat wij het beeldsysteem van 819 lijnen huldigen, dat volgens ons de beste resultaten garan deert. Amerika zendt uit over 525 en En geland over 405 lijnen. Toen wij ons systeem na een gedegen studie definitief aannamen, hadden wij nauwelijks hoop de Angelsaksers tot onze inzichten te kunnen bekeren, maar wel meenden wij de res terende Europese landen voor de 819 lijnen te kunnen winnen. Die hoop is nu vrijwel in rook vervlogen. Italië en Zwit serland voelen meer voor het Amerikaanse systeem. België leek lange tijd naar ons plan over te hellen, want van de 21 con structeurs aldaar stemden er 19 vóór de 819 lijnen. De betreffende minister heeft echter anders beschikt en het 625 lijnen systeem voorgeschreven, zoals dat ook in Nederland gebruikt wordt. Het ongeluk is, dat we de materiële middelen missen om de kwaliteit van ons systeem overtuigend te demonstreren, vooral nu er nog geen onlvang-apparaten zijn waarmee men televisie-uitzendingen volgens verschil lende lijnsystemen op kan vangen. Aan zulke toestellen wordt echter wel intensief gewerkt en wanneer het zover komen mag, dan behoeven wij Fransen de con currentie niet meer te duchten, omdat iedere objectieve waarnemer dan wel zal moeten erkennen, dat ons procédé de meeste voldoening verschaft. Bij gebrek aan fondsen wachten we dus maar af tot de voortschrijdende techniek ons de hel pende hand komt rijken". Hoe groter het aantal „beeldlijnen", hoe beter de beeldkwaliteit. „Keukenhof" bereidt zich voor op 1951 Bouw van drie grote warenhuizen Stilte heerst in het Keukenhofbos, waar eens de stemmen van vele duizenden be zoekers in vele talen weerklonken, en on kruid woekert over de paden waar hun voeten gingen. Het kuren van de woud duiven, het roepen van een verre koekoek, accentueren nog de stilte die heerst op de plaats die tot voor enkele maanden een centrum van bedrijvigheid was. De bollen zijn gerooid, de oorspronkelijke vegetatie van varens en onkruid probeert haar rech ten te hernemen. Maar temidden van die stilte klinken de hamerslagen van de werklieden die nabij het theehuis werkzaam zijn met de oprich ting van drie grote warexxhuizen, waar in het voorjaar de producten vaxi'het bloem bollenvak, de narcissen, tulpen en hyacin ten, de bezoekers zullen worden getoond lang voor ze bloeien op de koude grond. Want het Keukenhof-bestuur heeft zich ge realiseerd, dat verscheidene vroege bezoe kers dit jaar teleurgesteld heengingen, om dat er nog niet veel anders te zien was dan wat narcissen. Ook al omdat de tentoon stelling wel heel vroeg werd geopend. Het is de bedoeling dat in 1951 iedere bezoeker, hoe vroeg hij ook arriveert, een indruk zal krijgen van de schoonheid van de voornaamste bolbloemen, ook al bloeien ze nog niet in de vrije natuur'. De ontwerper, de heep Van der Lee, is reeds ver gevorderd met zijn plannen voor de show-1951 en hier en daar is men zelfs a^ bezig op de stands der inzenders. Het zal niet lang meer duren of de planttijd breekt aan. In Keukenhof is men op alles voor bereid en van plan ervoor te zorgen, dat Keukenhof-1951 de tentoonstelling van 1950 in alle opzichten overtreffen zal. Sprinter Patterson de sterkste amateur-achtervolger De Union Cycliste Internationale heeft kans gezien, de naam van de internationale wielrennerij nog wat meer in discrediet te brengen. Zij schiep een incident, dat men bij andere takken van sport vrijwel niet kan verwachten, maa rdat bij het wielrennen niets bijzonders is, sinds de Fransen en soms ook de Italianen er in zijn geslaagd, hun landgenoten op onreglementaire wijze een overwinning te bezorgen. Van Est: „doe het zelf" Wim van Est, nu weer op dreef, reed de finale tegen de Italiaan Bevilacqua, na vrij gemakkelijk de Luxemburger Gillen te heb ben verslagen, die hem verleden jaar nog de pas afsneed. De Nederlander lag op twee ronden voor het einde een flink stuk achter en maakte weinig kans op de overwinning. Hij kreeg toen een lekke band en behoorde de rit volgens het reglement over te rijden. Dit zou voor Bevilacqua een strop zijn ge weest, want de Nederlander is taaier dan hij en zou dus een betere kans hebben gehad. Wij herinneren ons echter dat Gerard Peters in 1946 na zes maal opnieuw starten in Zwit serland tegen Piel zijn kampioenschap be haalde (om half een 's nachts!). Toen was een Nederlander de sterkste In Luik besloot men nu maar even gauw, de wedstrijd voort te zetten op het punt waar de renners zich tijdens het springen van de band bevonden. Van Est zei toen: „doe het zelf maar" en zo mocht Bevilacqua alleen het restantje afrijden onder gejoel (ten onrechte) en applaus (terecht) van het publiek. Bakker niet In de finale De herkansingsrit der stayers bracht onze landgenoot Bakker geen geluk. Aanvankelijk was hij met de Belg Meuleman de enige, die niet door de verbeten rijdende Zwitser Hei man werd gelapt. Plotseling viel hij echter terug, Toch is niet Meuleman de tweede finalist geworden, maar zijn oude landge noot Michaux, die zijn krachten tot het einde spaarde en toen in één rush naar de tweede plaats snelde. Hedenmiddag wordt de finale gehouden, met als deelnemers Frosio (Italië), Pronk en De Best (Ned.), Heiman en Besson (Zwitser land), Sérès en Lesueur (Frankrijk) en Mi chaux (België). Patterson heeft toch succes. De Australiër Patterson, wereldkampioen der amateur-sprinters 1949, werd dit jaar al in de kwartfinale uitgeschakeld. Hij Cricket Veel tijdverlies door regen in laatste test-match Tengevolge van de regen kwam er giste ren een vroegtijdig einde aan de derde dag van de laatste testmatch van Engeland tegen West-Indië, want na de thee-pauze kon er nog slechts een uur worden gespeeld. Als antwoord op de 503 runs van West-Indië scoorde het Engelse team Dinsdag 282 runs voor het verlies van vier wickets: Compton (run out) 44, Simpson 30, Sheppard 11. Dewes (gevangen door de intussen herstelde Worrell) 17. Hutton bleef not out met 160 en Bailey met 9. Lage totalen in de wedstrijd Flamingo'sSandhurst Wanderers Op de eerste dag van de cricketwedstrijd tussen de Flamingo's en de Sandhurst Wan derers te Enschedé bereikte het Nederlandse team het magere totaal van 83. Alleen Albers (14), Herklotz (33) en Strolnk (10) kwamen in de dubbele cijfers. Major Lyon bowlde 2 voor 23, Longdale 4 voor 20, Welsh 2 voor 21 en Stevens 2 voor 8. De Sandhurst Wanderers brachten het tot 104. waarvan Sharp 19, Rimbault 17, Long dale 21 en Howard Jones 20. De bowling- cijfers van de Flamingo's waren: De Waard 2 voor 39, Klink 2 voor 25 en Alders 5 voor 25. De wedstrijd wordt vandaag voortgezet. Voor de kinderen Bunkie en Rick waren het er natuurlijk direct over eens, dat ze de uitnodiging van de Kabouters graag zouden aannemen, „Nou moesten we eigenlijk dadelijk terugschrijven, dat we willen komen," vond Rick. „Maar hoe krijgen we dat antwoord daar?" Toen keek hij naar de vogel, die nog steeds geduldig op 't kozijn zat. Het diertje keek hem met slimme oogjes aan. „Wacht eens.zou het. de bedoeling zijn, dat hij onze brief mee terug neemt?" Het vogeltje knikte met z'n kopje en tjilpte. „Aha!" zei Rick tevreden. Zit't zo„Nou, dan schrijf ik gauw even een briefje". In 'n ogenblik was dal gebeurd. Hij schoof de brief in een envelopje en toen reikte hij 't briefje aan de vogel, die 'm stevig in zijn snaveltje klemde. „Goeie reis, vogeltje!" riepen Rick en Bunkie het beestje na, toen het in de hoogte verdween wedde echter op een tweede paard: Patter son als achtervolger. In de halve finale ver sloeg hij in een zeer spannende race de Italiaan Messina met 3/10 sec. Hij was trager dan zijn tegenstander begonnen maar reed constant door. In de laatste ronde liet hij nog even zien dat hij het sprinten niet hele maal is verleerd en het in elk geval beter doet da nzïjn Italiaanse collega. In de finale had hij weer een snelle Ita liaan tegenover zich: Gandini. Dit mannetje startte als een pijl uit een boog en had al spoedig een twintigtal meters voorsprong, die hij tot de helft van de strijd kon hand haven. Maar opnieuw won de constante Pat terson. Hij liep zijn achterstand in en maakte er in de laatste ronde één seconde voor sprong van. Een wild geestdriftig publiek brulde hem toe, toen hij zijn ereronde reed. Dit eerbetoon was niet alleen bestemd voor zijn goede rennerscapaciteiten, maar ook voor zijn eeuwig rustige, sportieve optreden. Tennis Mevr. Jonquière uitgeschakeld voor nationaal kampioenschap Zonder enige onderbreking zijn Dinsdag zowel van het herenenkelspel als van het damesenkelspel de beide eerste ronden in Den Haag afgespeeld. In geen van deze ron den kwamen verrassingen van groot formaat voor. In het damesenkelspel werd een van de geplaatste speelsters, mevr. Jonquière, geslagen door de Zuidelijke speelster mej. Piederiet was te snel voor haar tegenstand- wacht resultaat, doch qua spel normaal. Mej. Piederit was te snel voor haar tegenstand ster. Voor het overige hadden alle partijen een normaal verloop. De 16 speelsters, waar uit nu de 8 moeten voortkomen, die het Donderdag zullen opnemen tegen de vrij gestelde speelsters, staan thans vast. In het enkelspel heren viel het zeer goede spel op van Tonjes, die met 62, 60 de Hil versummer Goest versloeg. Ook Jos Windt had succes. Hij won van de om zijn vastheid bekend staande speler Ketjen met 62, 63. Voor het overige was het verloop van de verschillende partijen ook hier zonder ver rassingen. Uit de 16 winnaars van deze tweede ronde komen nu eveneens de 8 win naars voort, die Donderdag zullen spelen tegen de 8 vrijgestelden. Of een van hen tegen deze uitverkorenen succes zal hebben, is de grote vraag, want uitblinkers zijn er nog niet geconstateerd. De uitslagen van de tweede dag luiden: Heren enkelspel, Ze ronde: Klinkspoor sl. H. Goris 6—2, 7—5; Stas sl. Molten 6—1, 6—2; Dehnert sl. Tierie 6—3, 61; v. Swaay sl. v. Heel 63, 63: Taminiau sl. Bouwer 6—3. 3—6, 6—1; Windt sl. Ketjen 6—2, 6—3; Timmers sl. v. Oort 61, 61; De Vries sl. Vliegenthart 63, 62; Tonjes sl. Goelst 62, 60; Adama van Scheltema sl. De Rooy van Zuidewijn 64, 62. Dames enkelspel, 2e ronde: mej. Piederiet sl. mevr. Jonquière 64, 61; mej. Hoog houdt sl. mej. Schouten 61, 61; mevr. Bokhorts sl. mej. v. Dalsum 5-7, 6—3, 64; mej. Tekelenburg sl. mej. Poortenaar 75, 6—0; mej. Smeets sl, mej, Ledeboer 63, 63; mevr. Thung sl. mej. Jurgens 63, 6—8, 62; mevr. Wackwitz sl. mej. Coebergh 64, 6—0; mevr. De JagerHartog sl. mej. v. d. Lem 60, 57, 61; mevr. Van Loon sl. mej. Van Cu3rck 60. 61; mej. Schraa- gen sl. mevr. Eerenveld 63, 48, 6—3. Gemengd dubbelspel, le ronde: mej. v. d. Berkv. Gasselt sl. de heer en mevr. Wack witz 5—7, 8—6, 11—9. 2e ronde: mej. Van Dalsum en Dehnert sl. mej. SmeetsStas 6—1. 9—7: mej. Schaagen en Klinkspoor sl. mevr. BokhorstAdama van Scheltema 86, 62. Tafeltennis Nederland verslaat voor het eerst Belgisch tafeltennisteam jETe Weert werd Dinsdag de tafeltennis-lan- denwedstrijd NederlandBelgië gespeeld, die met 6—3 door de Nederlandei-s werd gewon nen. De gedetailleerde uitslagen luiden: Pelser (N.) sl. Van Ganzen (B.) 22—24, 21—15, 2115: Van Zoelen (N.) verl. van De Kern- per (B.) 18—21, 14—21; Cor du Buy (N.) sl. Somers (B.) 21—12, 2112; Van Zoelen verl. van Van Ganzen 921, 1721; Pelser sl. Somers 18—21, 21—14, 21—11; Du Buy sl. De Kcmper 21—16, 15—21, 21—18; Van Zoelen verl. van Somers 2119, -1621, 1821; Du Buy sl. Van Ganzen 21—17; 21—10; Pelser sl. De Kemper 17—21, 21—17, 21—9. Paardensport Guy Hanover goede winnaar van Hoornse-Hopprijs in Alkmaar De uitslagen van de draverijen te Alk maar luiden: Gastenprijs: afstand 2040 m.: 1. New Alle gheny (L. Ensing) 3.14.5; km 1.36.3; 2. Nerva (C. Bak) 3.15.3, 1.35.8; 3. Njonjah (B. U. de Jong) 3.16.8, 1.38.4; toto wïnn. ƒ4,40, pl. ƒ1,20, ƒ1,20, ƒ1,20, gekoppeld ƒ3,70, cov. ƒ3,50. Hoornse veemarktprys: afstand 2340 m. I. Keesje Axkit (P. M. Smit) 3.30,3, 1.29.1; 2. Mary R. Reynolds (R. v. Wieringen) 3,32,6, 1.30; 3. Nero Major (D. Zuidland) 3.38, 1.34; toto winn. ƒ15.60, pl. ƒ5.30, 2,70, ƒ8,— gekoppeld 27,80, cov. ƒ8,50. Hoornse-Hopprys: afstand 2040 m. 1. Guy Hanover (S. J. v. Leeuwen) 2.59.2, 1.26.2; Linotte S. (J. Wagenaar) 3.03, 1.30.6; 3. Mr. Fried (D. Heerema) 3.03.4, 1.31.7; toto winn. ƒ6,—, pl. ƒ1.60, ƒ1.40, ƒ1.90, gekoppeld f 12.90, cov. ƒ8.60. Turfhavenprys: afstand 1640 m., 1. Lucky Axcille (D. de Graaf) 2.32.2, 1.32.8; 2. Martine v. Axkit (W. de Graaf) 2.32.6, 1.29.8; 3. Louis F. H. (G. Poppen) 2.34. 1.31.7; toto winn. 8,70 ,pl. ƒ3,90, ƒ1,90, gekoppeld ƒ15.80, cov. f 4,10. Automobilisme Fangio winnaar Van Prix van p Dinsdag werd de Grot* u gehouden. De uitslag ÏÏL ï1JtVan P*,, met Alfa Romeo 412 800 wL Fan§io (A^r? middelde snelheid I3537ÏV? 3-0257- (Fr.) met Talbot 2. r> met Alfa Romeo 3.03 li-' Uttel met Talbot 2. Alfa Romeo 3.03.15-' 4' L3^0'1 (IwiÜ met Talbot op een rnni - ^celin rp met Talbot op een rondere HliïW T-! Maserati op twee ronden 'ppa «U i® Zwemmen Duitser zwemt uit pro)es, snoepreisje van 160 km Ernst Strobel, een 3S-iarl„ teling uit Oost-Pruisen st,5. Jv* vl»4- dag dicht bij Bonn vrij ih. Dmsi"iö>. het water van de Rijn n.d.fl'1™'1 uit meter van Wiesbaden at ta af M ti mende had afgelegd. Naar z n "»'3- een nieuw wereldrecord lanS-So ,af is men, want tot nu toe stond dl. J? k*»- een Rus, die voer de ruim 155 kilometer had alselezd c, Maandagmorgen om 11.45Inr een boot met een bemanning .1 4w in Wiesbaden de Rijn inwaadïe ili'4'1 zijn start aan verslaggevers verteld s Jï1 van plan was het wereldrecord Te hS1' protest tegen zijn uitsluiting Vs„ geleden gehouden Kanaal-zwemweS]""- Tijdens zijn zwemtocht in de S hij door de bemanning in de hew11 *ö4 met brood, Iruit, SK,V!Litakffig Schaken Kroone-Bouwmeester onbeslist In de 4c ronde van het Haarlemse 7^ schaaktournooi bracht de ontmoeting de beide rivalen in de Bekergroen A- r Kroone (H.S.G.) en H, Bouwmeester .G' sterdam) in de le zitting nog geen r: Z De partij werd afgebrelen." was de partij s. Herlst (RoSS Schmitz (Haarlem). Herfst boekte zaïtf winstpunt en de laatst zijn tweede n&j? laag. tQet" In de B-groep deed J. Bonkenburg (W stede) goed werk. Hij behaalde een nuttige overwinning op F .A. Spinhof (HSG). De afgebroken partij uit de voï ronde C. Hovingh (Het Oosten)-J (Haarlem) werd remise. 1 In de C-groep ging w. Georenbraj (Haarlem) op de goede weg voort; hii van A. Herfst (Het Oosten). De partij a Haitsma (Haarlem)—J. Verleur (Heemstedei werd afgebroken. 1 In groep I trekken de uitstekende presta- ties van M. Rumpff de aandacht. In groenIV versterkte K. J. Altena zijn positie aan kop. In groep V is één speler reeds uitge speeld en wel de nieuwe kampioen 3e klasse van Haarlem: L. Beyer, die in deze ronde zijn totaalscore op 3 punten bracht. Dit is echter onvoldoende voor de le prijs, want hij is reeds voorbijgestreefd door J. W. Barthel In Groep VIII gaat J. Kroonsberg na zija derde overwinning in successie sterk aan de le prijs denken. De nog niet genoemde uitslagen luiden: Groep I: C. Koster—J. Strijbis afg.; P. ter Plegt—J. Schaapman afg.; J. H. Bauer—M. Rumpff 01. Groep II: Ds. J. v. Dorp—H. M. Versteaes Y>—Vy, F. A. Fortgens—P. Eykelboom rA'; D. Korringa-J. E. Baalbergen afg. Groep III: N. de Ronden—J. T. v. d.C*r 0—1H. I. v. Es—W. Vlietstra 0-1. Groep IVJ. Stolvoori—J. Huizing M; A. D. v. Steenis—J. Bronkhorst aff,;Jt/, Altena—C. Frijn 1—0. L. BeyerR. Faase 1—0; J. P. Jacotoi- Groep V: J. W. Barthel—E. Winkel-,-Vv. C. Korthuys 01. Groep VI: K. E. v. Hout—P. in den Ba ken 01; Ch. MeyerC. C. J. Rumpff 1-ü; Ir. B. A. Geerlings—J. Roosen 1—0. Groep VII: J. Slenters—C. Hoogland 0-1; J. Reeuwijk—J. Anema 1—0. Groep VIII: P. v. d. Knijff—H. Klein afe W. de GraaffJ. Kroonsberg 0—1. Waterpolo Haarlem 1 en DWT 2 kwamen gelijk In Stoops Bad werd Dinsdagavond voord» promotiecompetitie naar de tweede klasse dames gespeeld de wedstrijd Haarlem 1- DWT 2. Nadat eerst aan beide kanten enige aanvallen zonder succes waren gebleven, bracht een overtreding bij de gasten Haar- lem een numerieke meerderheid. Da DWT- verdediging beging een fout Nanny Franken niet voldoende te bewaken, zodat deze vro voor het DWT-doel kwam te liggen en van de gelegenheid gebruik maakte om de bal in te schieten. Met 1—0 ging de rust in. Na de hervatting werd bij DWT een straf- worp tegen de lat geschoten en moest er met 6 tegen 7 verder worden gespeeld. Ook den meerderiieid leverde de gasten geen succes op. Zelfs toen er met 5 tegen 7 verder wera gespeeld, was het DWT niet mogelijk ce stand in evenwicht te brengen. Een over treding bij DWT leverde een strafworp op voor de gastvrouwen. Tineke van Meel bracht hiermede de stand voor Haarlem op 2—0 en de gastvrouwen wisten verder naar doel schoon te houden. Beide clubs heooen nu in deze competitie een wedstrijd gewon nen en een verloren. RONDE VAN DUITSLAND. De vierde étappe van de Ronde van Duitsland, AKe - Giessen (276 km,), werd door de BW Gyselinck gewonnen in 8 uur 24 mm. 3 De tweede, derde, vierde en vijlde piw» werden bezet door ï'espectieveliJK Schild, Müller (allen Duitsland) enodz landgenoot Pellenaers. In bet a g klassement is de Duitser Schild eerste - uur 35 min. 7 sec. Pellenaers bezet de vijiae plaats in 28 uur 46 min. 48 min. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 67) Als die brief vanmorgen om tien uur tegelijk met het regu voor mijn aandelen aan de bank overhandigd was, zouden de aandelen Boothroyd opnieuw een lelijke klap hebben gekregen." „Daar ben ik helemaal niet zo zeker van," gaf Ronnie ten antwoord. „Die koop order van jou, waar de oude heer zo woest over was, heeft de gehele markt in de war gebracht." „Wat is onze prijs vanmorgen?", vroeg Dutley. „Nominaal zestig, maar er gaat niets om. Er is een grote hausse-beweging gaande, Charles, zoals je weetop het vasteland nog meer dan hier en met die uitstaande kooporder van jou, kan niemand de stuk ken krijgen. Het zal ons allemaal de vol gende week een kwaad ogenblikje bezor gen." „Wil je me een dienst bewijzen, Ronnie?" vroeg Dutley een beetje kortaf. „Maar natuuxiijk." „Ga dan gedurende vijf minuten een luchtje scheppen. Ik weet niet, wanneer ik weer de gelegenheid zal hebben met Lucille te praten en ik zou haar graag iets zeggen." „Ik kan niet lang wegblijven," merkte hij op. „We zouden hier zo aanstonds lunchen." Hij slenterde weg en Dutley wendde zich tot zijn gezellin. „Lucille," zei hij, „ik heb je briefje ge kregen. Dat is in orde. We zijn niet langer verloofd. Maar hoe is het eigenlijk alle maal aangekomen?" Zij bewoog zich een beetje rusteloos,in haar stoel heen en weer. „Charles," sprak zij, „ik vind inderdaad, dat jij voor een jongeman je tijd vreselijk vermorst. Je wilt geen belangstelling tonen voor je zaak; je gaat op die dwaze expe dities, die nergens toe leiden en je schijnt mij neem me niet kwalijk! zo hulpe loos, als er een crisis, zoals de tegenwoor dige gaande is. Vader zei, dat je op die vergadering van Boothroyd werkelijk het toppunt van onredelijkheid waart. Je bent iemand, waarmee men zich gedurende een uur, of misschien nog langer uitstekend amuseren kan, maar amusement is niet alles. Jij wilt nu eenmaal het leven niet serieus opnemen. En dat is de gehele moei lijkheid. Ik heb liever iemand, die in aan raking is en blijft met de dingen, waar het or- aankomt. Je bent een schat, Chax'les, en ik zal altijd veel van je houden, maar dat is ook alles." Dutley tikte langzaam met een sigaret op de tafel en stak haar aan. „Lucille, m'n beste," zei hij. „Ik heb mijn ontslag geaccepteerd. En ik geloof ook eerlijk, dat het zo beter is. Haal daar dus maar de spons over, maar je moet één ogenblik naar me luisteren, al zou het je ook boos maken." „Wel?" „Trouw niet met Sigismund de Brest." „Wat doet je denken, dat .ik dat van plan ben?", vroeg zij een beetje ont wijkend. „Dat doet er niet toe. Ik weet, dat hij om de een of andere geheimzinnige reden aantrekkingskracht op je uitoefent. Ik heb jullie samen gadegeslagen, gedurende de enkele malen, dat ik jullie samen ontmoet heb. Hij heeft je aan zijn familie voox'ge- sleld. Hij heeft je in zijn plannen geïnte- i-esseerd. Je gaat waarschijnlijk vandaag met hem lunchen." „Inderdaad," gaf zij een beetje uit dagend toe. De blauwe ogen van Dutley zwierven even door het vertrek. Hij sprak zeer zacht, maar toch lag er een zekere kracht in zijn woorden. „Ik critiseer mensen niet vaak," zei hij. „En slechts zeer zelden zal ik iets in het nadeel van iemand zeggen, die niet aan wezig is. Ik heb het niet op De Brest be grepen en ik geloof, dat als je met hem trouwt, je het je gedurende je gehele ver dere leven bei-ouwen zult." „Dat is alleen maar vooroordeel," zei zij. „Misschien," antwoordde hij, terwijl hij opstond om afscheid te nemen, „maar er zijn ook wel enkele dingen, die ik weet." Hij nam het kleine fijne zakdoekje op, waarmee zij had zitten spelen en hield het onder zijn neus. „Wonderbaarlijke parfum," zei hij na denkend. „Doet mij denken aan een Per zische rozentuin, als die andere lange gele bloemen ook uit zijn. Je hebt de sachets ook. is het niet?" „Dat moet jij toch weten," zei zij glim lachend, terwijl zij hem met opgetrokken wenkbrauwen aankeek. „Je hebt me vaak genoeg verteld, hoeveel je van deze geur hield." „Het enige nadeel ervan, zou ik zeggen," mex-kte hij op, „is, dat je het niet kwijt kunt raken. Een slecht parfum voor een samenzweerder. Ik zou uren daarna nog kunnen zeggen, dat jij in een kamer ge weest waax-t. Doet je denken aan dat to neelstuk: „Diplomatie"." Zij keek hem strak aan. „Wat bedoel je?", vroeg zij. Zijn ogen gingen naar de ingang, waar Ronnie en zijn gast stonden. „Laat je niet door die De Brest gebrui ken, om zijn smerige werk op te knappen," zei hij, terwijl hij zich afwendde. Dutley liet een taxi komen en reed naar een grote en populaire grill-room in het hax'tje van Londen. Inspecteur Bridgeman, die er in burger erg onschuldiguitzag, stond van een stoel in de hall op, om hem te begroeten. „Ik hoop, dat ik u niet heb laten wach ten?", vroeg Dutley. „Nauwelijks een minuut," stelde de ander hem gerust. In de vestiaire ontdeden zij zich van hun hoeden en jassen en een maxtre d'hótel bezorgde hun een rustig plaatsje in een hoek. „Het was erg vriendelijk van u, om mij zo te willen ontvangen," zei de inspecteur, nadat zij hun lunch besteld hadden. „Ik was gisterenavond helaas niet in dienst, anders zou ik zelf wel naar Curzon Street gekomen zijn." Dutley glimlachte. „Eerlijk gezegd, was ik er niet rouwig om, dat u er niet waart." De inspecteur tikte ongeduldig met zijn vinger op de tafel. „Wij moesten samenwerken, Lord Dut ley," zei hij een beetje spijtig. „Heeft u nog geen succes gehad?", vroeg Dutley langs zijn neus weg. „De enige ontdekking, die ik de laatste weken gedaan heb> veirtroiu de inspecteur hem toe, „is^ dat u e geheimzinnig mens bent.'' „Je kunt voor de politie ook nieis vw box-gen houden," zuchtte Dutley. De inspecteur boog zich over de ofschoon zijn stem zeer gedempt Kion was zij niet minder streng. „U is al bezig iets zeer effectiefs vwrmi verborgen te houden," beklaagde J „Te rekenen naar de dingen, die u g P - seerd zijn, ben ik er zeker van,d nauwer contact met de misdadigers Dutley's blik werd een beetje vaag. „Ik heb één groot gelukje gehad, 8 hij toe. „Ik zou het onmiddellijk me delen, als ik wist, dat we tot fcer overeenkomst konden geraken, ik w willen beschouwen als een soor verzekering." v**? „Wat voor soort overeenkomst. vr«* de inspecteur. Hat „Als u mij zoudt willen verzek u geen definitieve arrestatie ziu ten, tot u uw hand op de formule toini gen." (Worit wrwW'

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6