c Juist nu Defensie-uitgaven en nationaal inkomen IJMUIDER Kort en Bondig Het kostbare deposito -Oowotje Rick Vrijdag 18 Augustus 1950 Effecten- en Geldmarkt Als bevoordeelden van de Marshall hulp past het ons niet een al te scher pe critiek op de besteding van het inkomen .der Verenigde Staten te oefenen, doch wanneer men ziet hoe zich de oorlog in Korea ontwikkelt en met welk een spoed thans aan de uit breiding van het defensieprogram wordt gewerkt, mag wel worden ge constateerd dat de regering van de Verenigde Staten al te weinig met de mogelijkheid van een nieuwe oorlog heeft rekening gehouden. Volgens de gegevens van de Bank voor Internatio nale Betalingen werd in 1949/50 door de West-Europese landen ongeveer vijf procent van het nationaal inkomen voor defensie besteed. Uit een nadere specificatie blijkt, dat het Verenigd Koninkrijk ruim 2 milliard dollar voteerde, zijnde 7,4 procent van het nationaal inkomen, Nederland 224 mil- lioen dollar, ofwel 6,1 procent, terwijl de Verenigde Staten een bedrag van 13 milliard dollar (ongeveer 5,5 pro cent) aan de defensie ten koste leg den, ongeacht de uitgaven voor de Atomic Energy Commission. Wat de gewone defensie-uitgaven be treft, stonden de Verenigde Staten derhalve in 1949/50 bij het Verenigd Koninkrijk en Nederland ten achter. Zoals bekend is, zullen de defensie-uit gaven in de Verenigde Staten thans met 10 milliard dollar worden verhoogd, waar door ze dan stijgen tot ongeveer 10 pro cent van het Amerikaans nationaal inko men, dat voor het lopende jaar op 225 milliard dollar wordt geschat. De regering van de Verenigde Staten stelt thans aan de landen van West-Euro pa min of meer de eis, dat ook zij hun defensie-uitgaven zullen vergroten en daartoe wordt dan ook overgegaan. Het is echter alleszins begrijpelijk, dat dit aan deze landen heel wat zwaarder zal vallen dan aan de Verenigde Staten en dat een verhoging tot 10 procent van het nationaal inkomen niet mogelijk is zonder de levens standaard van de bevolking ingrijpend te verminderen. Een zodanig percentage betekent im mers voor een land als de Verenigde Staten heel iets anders dan voor de West-Europese landen, omdat het nationaal inkomen per hoofd der be volking in die landen aanmerkelijk lager ligt dan in Noord-Amerika. Bij een nationaal inkomen van 225 mil liard bedraagt dit per hoofd van de bevol king in de Verenigde Staten circa 1500 dollar, bij een nationaal inkomen van 16 milliard voor Nederland zou tien procent daarvan voor de defensie neerkomen op een bedrag van 1600,per hoofd. Tegenover dit bedrag van 1600,staat dan, de dollar a ƒ3,80 gerekend, voor de Verenigde Staten een nationaal inkomen per hoofd van 5700.en ook wanneer er rekening mee wordt gehouden, dat de koopkracht van de dollar in de Verenigde Staten niet 3,8 maal zo groot is als die van de gulden in Nederland, is het toch wel duidelijk dat men in de Verenigde Staten heel wat gemakkelijker die tien procent van het nationaal inkomen voor de defensie kan opbrengen dan in Neder land en in het Verenigd Koninkrijk. Tot welk bedrag de Nederlandse rege ring zal gaan is nog niet bekend. Dit zal mogelijk uit de begroting voor 1951, welke de volgende maand moet verschijnen, blij ken, maar dat er een zware wijs op zal ADVERTENTIE koopt U nog voordelig tegen onze nog lage zomerprijzen, terwijl ook de wintercollectie langzamerhand begint te komen. Onze zorncr- artikelen verkopen wij nu nog tegen speciale prijzen, b.v. plastic mantels en jassen 5.50. Dubbel Egyptische katoenen jassen 39.75. Sportcolberts, pantalons, enz. enz Kijkt eens even bij het KLEDINGMAGAZIJN OOSTERDUINWEG 33 IJmuiden (O.). Tel. 4074 (v/h Briniostraat en Driehuls) gaan om voor dat jaar tot een sluitend budget te komen zonder nieuwe heffingen, is aan geen twijfel onderhevig. De Nederlandse regering staat wel voor een zeer grote moeilijkheid. De president van de Nederlandse Bank heeft er in een van zijn verslagen op gewezen dat het nu eenmaal onmogelijk is het beschadigde vaderland weer op te bouwen, een ver strekkend industrialisatieplan te verwezen lijken, een uitbreidende bevolking van woningen, scholen en wat dies meer nog te voorzien en niettemin ook nog het con- sumptiepeil van de bevolking te verhogen. Komen hier nu ook nog grotere defensie uitgaven bij, dan zal er op de andere over heidsuitgaven drastisch moeten worden bezuinigd, of opnieuw een deficittenpoli- tiek moeten worden gevolgd, met al de economische en sociale misère, daaraan verbonden. Uit de jongste nota van minister Lief- tinck is gebleken dat deze bewindsman j van het denkbeeld der zogenaamde „cycli sche" begrotingen, een paar jaar geleden gepropageerd, is temiggekomen, althans voer de naaste toekomst. Onder het systeem der cyclische begro tingen verstaat men het denkbeeld dat niet elke jaar-begroting op zich zelf be hoeft te worden bezien en in evenwicht behoett tc zijn, doch dat pas tussen de voordelige en nadelige saldi van bijvoor beeld vijf jaar een evenwicht moet be staan. Tegen dit denkbeeld is minder be zwaar wanneer zulk een periode met een of meer overschotten begint, welke dan in de volgende, slechtere jaren het tekort kunnen opvangen. Maar het zou wel een zeer roekeloze politiek zijn, om, nu er tot dusver van overschotten geen sprake is, zich over de tekorten van een nieuwe be groting geen zorgen te maken in de ver wachting dat die tekorten in volgende jaren zullen kunnen worden ingehaald. De regerin? zal dus ongetwijfeld moeite doen om voor 1951 tot een sluitende be groting te komen, hetgeen baar des te moeilijker zal vallen, nu allerwege in ons land om belastingverlaging geschreeuwd wordt. Vooral de toenemende klachten uit het bedrijfsleven wegen daarbij zwaar. De president van de Nederlandse Handel Maatschappij bepleitte dan ook nog on langs belastingverlaging, ook al lijkt zulks voor het staatsbudget niet acceptabel. De zware belas', mgdruk schiet haar doel voor bij, verteert langzamerhand haar eigen bron, zodat men tot de paradoxale con clusie moet komen dat door belastingver laging de belastingopbrengst wellicht juist zal kunnen stijgen. Effectensmokkelarij ontdekt Fiscale recherche arresteert elf verdachten Naar wij vernemen is de fiscale recherche op het spoor gekomen van een omvang rijke effectensmokkelarij. Naar aanleiding hiervan zijn Dinsdag en Woensdag in Den Haag in totaal elf personen gearresteerd. Het zouden effecten betreffen, welke af komstig zijn uit in de oorlogsjaren onder gedoken bezit, welke na de bevrijding niet zijn geregistreerd. Deze effecten worden regelmatig uit ons land gesmokkeld om via België naar Amerika te worden getransporteerd, waar het verhandelen van niet-geregistreerde effecten aan geen beperkende maatregelen is onderworpen. De eerste arrestaties vonden plaats in een café aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag. Onder de verdachten bevindt zich de, inmiddels ontslagen, secretaris van een speelclub in Scheveningen. Men neemt aan dat de smokkelarij niet beperkt bleek tot effecten alleen. Ook juwelen en geld, afkomstig van hen die in de oorlog zijn gedeporteerd en hun bezittingen aan ande ren toevertrouwden, vonden hun weg naar het buitenland. De elf gearresteerden zouden niet de hoofdfiguren der smokkelcomplotten zijn. doch contactpersonen. De waarde van het gesmokkelde loopt in de millioenen guldens. Atlantis gevonden? De Duitse Atlantis-expeditie onder lei ding van de predikant Spanuth heeft in de Noordzee in de nabijheid van Helgoland op 30 meter diepte twee graven gevonden. Ds. Spanuth heeft gezegd, dat hij overtuigd is het in de zee verzonken „Atlantis" ont dekt te hebben. Het expeditieschip „Meta" heeft enige stenen van de graven meege bracht, die, naar men meent, 3000 a 4000 jaar oud zijn. De graven zijn door een geleerde uit Hamburg, die tevens duiker is, onderzocht. De predikant wilde niet verder in détails treden, daar het geïllustreerde blad uit München „Schnell" het exclusieve recht tot publicatie heeft en Spanuth beloofd heeft, vier weken lang over deze kwestie te zullen zwijgen. Volgens het Franse persbureau A.F.P. is Spanuth van oordeel, dat de ligging over eenstemt met de beschrijvingen van Plato en andere oude schrijvers. Aan de Emmaschool te IJmuiden-Oost is benoemd tot onderwijzeres mej. G. van der Veer uit Heeg. BINNENLAND Blijkens een opgave in de Staatscourant werden in de week van 6 tot en met 12 Augustus 37 gevallen van parathyphus (typheuze vorm) aangegeven/Daarvan kwa men in de provincie Noordbrabant 29 geval len voor en wel 28 in Waalwijk en .l in Tilburg. Verder in Friesland 1, Noordhol land 3, Zuidholland 3, Limburg 1. Te Nijmegen is men bij afgravingen ten behoeve van de bouw van nieuwe woningen gestoten op restanten van dikke muren. Ver moedelijk zijn dit overblijfselen van een oude Romeinse nederzetting. Er zijn resten van pannen uit de Romeinse tijd gevonden. Ook zijn er resten aangetroffen van het in de vorige eeuw daar aanwezige fort Sterre- schans. De Australische minister van Buiten landse Zaken, de heer P. C. Spender, zal op 28 en 29 Augustus te 's Gravenhage vertoe ven. Hij zal besprekingen voeren met zijn Nederlandse ambtgenoot mr. D. U. Stikker. In Veldhoven is de grote boerderij van M. van Pas afgebrand. Van de inboedel kon niets worden gered. Alleen het pluimvee en de varkens werden gered. De pas binnenge haalde oogst ging verloren. Toen een muziekkorps een serenade bracht aan het gouden echtpaar Krook in Enkhuizen zakte de bruidegom in elkaar. Hij bleek door een hartverlamming te zijn over leden. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 69) Beide mannen knikten toestemmend. Geen van beiden haalde echter zijn porte feuille te voorschijn. Thomas Ryde gaf het voorbeeld. Uit een enigszins versleten marokkijnleren portefeuille haalde hij twee gekreukelde strookjes en uit een andere afdeling van dezelfde portefeuille kwam een strook stijf perkament te voor schijn. „Ik heb een paar dagen geleden," legde hij uit, „een bezoek gebracht aan onze vriend Hogg. Ik legde hem uit, dat een van ons een ongeval had gehad en dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat zijn deel van het regu wel eens niet geprodu ceerd zou kunnen worden, wanneer wij de volgende week het document nodig hadden. Het spijt mij u te moeten mededelen, dat zijn houding niet sympathiek was." „Wat zei hij?" vroeg De Brest. „Hij wees er op, dat vijf van ons het document gebracht hadden en dat zijn ver antwoordelijkheid gelijkelijk over die vijf personen was verdeeid. Hij wees er tevens op, dat het idee van ons was uitgegaan en niet van hem en dat hij er niets voor ge voelde om de verantwoordelijkheid voor het overgeven van de sleutel, of wat ook op zich te nemen, anders dan tegen over legging van het complete regu. Zijn hou ding was volkomen logisch en ik kon hem geen ongelijk geven." „Wat hebt u daar?" vroeg Hisedale, op het papier wijzend, dat Ryde voor zich op de tafel had uitgespreid. „Dit," zei de aangesprokene, „is een compleet reguformulier. Ik nam de gele genheid waar, dat in mijn zak te steken, toen de heer Hogg voor een ogenblik de kamer uit was. Als gij beiden het vertrou wen, dat ik reeds getoond heb, zoudt wil len reciproceren, zouden wij misschien onze fragmenten op de achterkant van deze strook aan elkaar kunnen passen en zien, wat er precies aan ontbreekt." Beide mannen haalden hun portefeuille te voorschijn. Langzaam en voorzichtig voegde Thomas Ryde de fragmenten zo goed mogelijk aan elkaar en sneed toen het for mulier aan stukken. Het resultaat was niet veel moois, want twee van de drie frag menten waren blijkbaar van verschillende delen van het regu genomen en hun ver kreukeld voorkomen kwam slecht overeen met het aanzien van de rest van het regu formulier. „Fractie democraat", nieuwe factor in Indonesië DJAKARTA (A.N.P.). De politieke verhoudingen in het nieuwe parlement be ginnen zich langzaam af te tekenen, aldus seint de speciale correspondent van het A.N.P. in Indonesië. Veel aandacht trekt in politieke kringen op het ogenblik de vor ming van de „fractie democraat", die de samenbundeling is van enige kleinere par tijen en zich „op nationale basis stelt", zoals de leider van deze fractie, Sahetapy Engel, aan de correspondent van het A.N.P. meedeelde. Bij deze fractie democraat heb ben zich thans de PNI-Merdeka, het deel van de PNI (Partai Nasional Indonesia), dat zich onlangs afscheidde en de kleinere Christelijke partijen aangesloten, zodat zij samen reeds 78 leden in het parlement hebben. Met de Masjoemi-fractie samen kunnen zij de meerderheid vormen, zodat sommigen thans menen, dat de positie van de PNI bij de kabinetsformatie veel zwak ker is geworden. President Soekarno begon heden met de ontvangst van politieke leiders, onder wie de leider van de Masjoemi, Soekiman, en de voorzitter van de fractie democraat, Sahetapy Engel. Moh. Natsir maakt nog' steeds de beste kansen, doch wellicht zal hij alleen een kabinet formeren zonder zelf daarin zitting te nemen. Sjahrir houdt zich nog steeds geheel afzijdig en men betwijfelt of hij een portefeuille zal aanvaarden, of schoon Natsir dit zeer gaarne zou zien. Wanneer Natsir geen portefeuille of premierschap neemt, wordt de kans weer zeer groot geacht, dat Moh. Hatta zal wor den aangezocht voor het premierschap. Prins Bernhard reikte aan dr. F. Kersten onderscheiding uit Dr. Felix Kersten, de vroegere massage arts van Himmler, die tijdens de oorlog zeer veel heeft kunnen doen voor de Ne derlanders in de Duitse concentratiekam pen, heeft Donderdagmiddag in paleis Scestdijk het Grooiofficierskruis in de Orde van Oranje Nassau, dat hem bij Ko ninklijk besluit is verleend voor zijn ver diensten voor de Nederlandse zaak, ont vangen uit handen van Prins Bernhard. De Prins sprak ruim een half uur met dr. Kersten over zijn werk in de oorlog en bracht hem dank voor alles, wat hij voor Nederland heeft gedaan. Dr. Kersten zal thans drie maanden in ons land verblijven. Volgend jaar hoopt hij zich definitief in Nederland te vestigen. Santpoort-dorp Ondeskundige rijder vernielde een pui De zestienjarige knecht van een expedi teur uit Beverwijk zou Donderdag wel even de auto van zijn baas draaien, toen laatstgenoemde in een winkel aan de Hage- lingerweg een vrachtje afleverde. De knaap kon echter de pedalen nog niet precies uit elkaar houden, zodat de auto met geweld tegen het winkelpand stoof en zowel de pui als een vensterbank ernstig bescha digde. IJmuiden Inbraak in stationsrestauratie Voor 12 1300 gulden aan rookwaar en chocolade ver mist Vannacht tussen twaalf en vijf uur heb ben ongewenste bezoekers een visite af gelegd aan de restauratie van het station Velsen-IJmuiden-Oost. Een bovenraam ter hoogte van het buffet werd er door de heren netjes uitgelicht, waarna zij alles in de wachtkamer opengebroken hebben. Met een valse sleutel verschaften zij zich eveneens toegang tot de aangrenzende kamer, waar zich een pas opgeslagen voor raad sigaretten, sigaren en chocolade be vond. In totaal namen de inbrekers voor een waarde van 12 h 1300 mee. Er wordt geen geld vermist, daar dit veilig opgeborgen was in een keldertje. De pachter van de restauratie, de heer A. Marcelis was tegen diefstal verzekerd. MARKTBERICHTEN 17 Augustus 1950 Prijzen Heilbot 2,70—2,20; gr. tong 3,15—2,75; gr.m. tong 3,152,50; kl.m. tong 2,151,58; kl. tong I 1,32—1,02; kl. tong II 1,14—1,04; tarbot I 2,44—2,08, per kg. Tarbot III 65; gr. schol 4947; gr.m. schol 49—47; kl.m. schol 50—46; kl. schol I 42—32; kl. schol II 36,50—16; schar 31—13; bot 38,50; v. haring 17.5010,60; makreel 26,5020,50; gr. schelvis 80; gr.m. schelvis 79; kl.m. schel vis 56; kl. schelvis I 46,50—38,50; kl. schelvis II 30—16,50; wijting 17,50—15; gr. gul 45—34: midd. gul 34—28; kl. gul 25—19; kl. haai 23.5021,55, per 50 kg. Gr. kabeljauw 220126; gr. koolvis zw. 46,50—42; gr. leng 72, per 125 kg. Aanvoer 40 kisten tong en tarbot, 4 kisten heilbot, 130 kisten schol. 30 kisten schar, 1 kist bot, 2500 kisten haring, 45 kisten makreel, 225 kisten schelvL 55 kisten wijting, 140 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten lang, 45 kisten koolvis, 15 kisten diversen. Totaal 3255 kisten. Besommingen IJM 73 De Hoop f 16.680. KW 76 f5690; KW 17 f6160; KW 69 f3000; KW 138 f 1430; IJM 213 f 217; KW 189 f 158. Een VEM-trawler besomde f 14.600. VANGSTBERIUHTEN UIT ZEE Nacht van 17 óp 18 Augustus KW 25 met 19 k.; KW 19 met. 4 k.; KW 23 met 2 k.; KW 16 met 40 k KW 14 met 16 k.: KW 161 met 1 k.; KW 5 met 1 k.; KW 3 met 9 k.; KW 2 met 44 k.; KW 54 met 18 k.: KW 47 met 43 k.; KW 83 met 80 k.: KW 38 mot 6 k.; KW 18 met 10 k.: KW 20 met 15 k KW 29 met 17 k.; KW 32 met 12 lc.; KW 78 met 40 k.; KW 33 met 28 KW 43 met 8 k.; KW 42 met 20 k.; KW 175 met 50 k.; KW 151 met 16 k.; KW 130 met 20 k.; KW 161 met 6 k.: KW 70 met 31 k.; KW 56 met 70 k.; IJM 75 met 1 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 22 kantjes. Scheveningen: 17 kantjes. Katwijk: 21 kantjes. Agenda voor Velsen VRIJDAG 18 AUGUSTUS Thalia, 8 uur: „The time, the place and the girl". Rex, 8 u.: „De gravin van Monte Christo". ZATERDAG 19 AUGUSTUS Thalia, 7 en 9.15 uur: Als Vrijdag. Rex, 8 uur: Als Vrijdag. Voor de kimderesa Toen de voorbereidselen klaar waren en de rugzak netjes gepakt, kon de reis begin nen. Rick en Bunkie sloten de deur van het poppenhuis en stapten naar buiten. „We hebben toch alleshè?" vroeg Bunkie. „Niets vergeten?" „Nee hoor, zover ik weet is alles in orde!" Ze wandelden de laan uit, de weg af, en keken onderweg goed uit, of niemand hen zag. En eindelijk betraden ze het vrije veld, waar ze tussen de struiken rustig en onopgemerkt konden lopen. - „We treffen het met 't weer!" vond Bunkie. Het zonnetje scheen lekker. Zo zelfs, dat ze 't er warempel warm van kregen onder het lopen. Maar weldra stapten ze in het bos, en daar was 't net goed in de schaduw van de bomen. Het rook er heerlijk naar bloesem en ze voelden zich als echte reizigers. Haringteelt 1949 geringer dan in 1948 De haringteelt in 1949 heeft aanzienlijk geringer resulaten opgeleverd dan in 1948. In het Juli-nummer van het mededelin genblad van het bureau voor Statistiek van de gemeente 's-Gravenhage zijn ge gevens gepubliceerd over de resultaten van de haringteelt 1949. Daaruit Iblijdct dat 217 liaringdrijfnet- schepen uit Katwijk (67) Scheveningen (113) Vlaardingen (37) in totaal 689.476 kantjes steur en pekelharing hebben aan gevoerd, tegen in 1948 957.807 kantjes. De haringaanvoeren in IJmuiden zijn er niet in begrepen. De Scheveningse vloot welke op voor oorlogse sterkte is en in 1949 met 113 schepen aan de haringvisserij deelnam voerde 355.022 kantjes aan tegen 500.854 in 1948. Een belangrijke verminderde vangst dus. Ook minder. De geringe haringaanvoer kwam ook uit in de totaalbesomming want deze bedroeg 21.868.396 tegen 33.071.047 in 1948. De aanvoer van verse haring in 1949 was iets toegenomen tegenover 1849. In 1949 werd 4.411.356 kg. en in 1948 4.284.722 kg. verse haring aangevoerd. Beide jaren werd hiervoor ruim twee millioem gulden besomd. De gemiddelde besomming per logger in 1949 bedroeg 124.748 tegen in 1948 180.704 voor de gehele teelt. De hoogste besommer in 1949 was 222.485, in 1948 259.633. Deviezen Onze export van steur en pekelharing heeft niet geleden onder de geringe aan voer, want deze is in 1949 voor onze de- viezenla nog iets gunstiger geweest dan het jaar 1948. In 1949 hebben wij haar diverse landen voor 24.700.000 uitgevoerd aan pekel en steurharing tegen rond 24 millioen in 1948. In 1949 werd ook nog een portie haring van de oude teelt 1948 verkocht en in het boekjaar 1949 opgenomen. De belangrijkste afnemer van onze „Hollandse Nieuwe" was Duitsland, ook België, Polen en Frankrijk mogen niet on vermeld blijven. Ten slotte wijzen wij er on dat dit bij uitstek Hollandse product in de laatste twee jaar bijna 50 millioen gul den aan deviezen heeft opgebracht. Dit laatste geeft duidelijk de betekenis van de haringvisserij aan voor ons land. BINNENGEKOMEN EN UITGEVAREN VISSERSVAARTUIGEN Binnengekomen 17 Augustus: IJM 38 Zeelandia, met vis, vertrokken 10 Augustus. SCH 91 Herman, met vis, vertrokken 1 Augustus. Naar zee vertrokken 17 Augustus: RO 53 Dirkje. Trawlharing IJM 283 met 40 k.; IJM 129 met 50 k.; IJM 74 met 5 k.; SCH 107 met 50 k.; KW 9 met 38 k KW 7 met 25 k. KW 140 met 90 k.; KW 86 met 50 k.; KW 48 met 120 k.; KW 40 met 85 k.; KW 39 met 30 k.: KW 14 met 140 k.; KW 5 met 40 k.; KW 68 met 30 k.; KW 123 met 85 k. KW 23 met 50 k.; KW 85 met 50 k.; KW 124 met 85 k.; KW 59 met 7 k.; KW 129 met 40 k. SCHEEPVAART Abbedijk, 16 v. Recife. Alkaid, 17 te Bremen v. Narvik. Altalv, 16 pass. Finisterre. Arnstelland, 16 pass. Finisterre. Amstelstad. 16 v. Marseille. AJclnous, 15 te Labuan v. Tarakan. Alphacca, 16 te Norfolk. Agamemnon., 17 te New York v. Jacksville. Alcor. 17 pass. Ouessant Aalsdijk, 16 960 m. O. Cape Race. Albireo, 16 150 m. W. Kp. St. Vinebnt. Aletta, 17 verw. Pladju te Telokanson. Alamak, 16 te Basrah. Amstelpark, 16 v. Soerabaja. Anncnkerk, 16 pass. St. John's eiland. Arendsdijk, 16 130 m. O. Fort. Aleza. Barendrecht, 16 140 m. W.ZW. Cape Clear. Bloemfontein, 16 v. Mombassa. Borneo, 17 te Belawan. Bantam, 19 v. Port Said. Breda, 17 v. Callao n. Mollendo. Barito, 17 te Port tSaid. faud, 16 v. Tj. Priok n. Singapore, ennekom, 16 610 m. Z.ZW. Porta del Gada. Beverwijk, 16 65 m. ZO. Valencia. Boskoop, 16 1080 m. Z.ZW. Porta del Gada. Barito,, 17 te Port Said verw. Caltex The Hague, 16 pass. Gibraltar. Caltex Pernis, 16 pass. Casquets. Caltex Utrecht, 16 v. Palermo. Caltex Delft, 17 v. Suèz. Caltex Leiden, 17 v. Port Said. Celebes, 16 v. Port Soedan. Ceram, 16 v. Madras. Cameronia, 17 verw. bij Minicoy. Castor, 17 v. Inaqua n. Port au Prince. Cistula, 15 840 m. N.NO. Fayal. Corilla, 16 60 m. N. Alexandria. Cumulus (weerschip), 17 te R'dam. Duivendrecht, 16 dwars Las Palmas. Delfland. 17 verw. te IJmuiden. Duivendijk, 16 380 m. N.NO. Fayal. Domburgh, 15 pass. Dover. Duivendrecht, 17 120 m. N.NO. Las Palmas. Esso Den Haag, 17 pass. Dungeness. Esso Rotterdam, 16 te Aruba v. R'dam. Esso Amsterdam, 17 v. Vado. Etrema, 16 tet Swansea. Ena, 17 pass. Finisterre. Enggano, 17 in Suezkanaal. Friesland, 16 v. Blyth. Groote Beer, 17 te Amsterdam. Gooiland, 17 te Santos verw. Hersllia, 16 te Willemstad v. Guanta. Heemskerk, 17 v. Amsterdam. Hoogkerk, 17 v. Dar es Salaam. Hydra, 16 360 m. Z.t.Z. Scilly's. Indrapoera, 16 v. Rotterdam. Japara, 16 v. Soerabaja. Jobshaven, 16 130 ra. W. Kp. de La Hague. Kamerlingh Onnes. 16 pass. Guardafui. Kedoe, 16 pass. Malta. Keilehaven, 16 640 m. ten Z. Tenerife. Kota Baroe, 16 v. Djakarta. Helbergen, 17 v. Savona. Kota Inten, 18 te Makassar verw. Lawak, 16 te Manilla. Leopoldskerk. 15 te Aden. Larenberg, 16 v. A'dam Je R'dam. Limburg, 12 te New Orleans. Leerdam. 16 v. New York. Laertes, 16 pass. Beachyhead. Leersum, 16 280 m. O. Bermuda. Wij zijn 'IT 9es°rteerd in Diverse soorten Egypt katoene„ he'en,egeniassen ml sa's°l gabardine nf18 pius,™»pakie, R'Wluwele,, |atk, Gerard van Pm; Kledingmagazijn oosterduiotveg m, umuides.oost®1-'* VRAAGT ZICHTZEKDIli(. Lekkerkerk, 16 420 m o ah ÏSSfnVrS»? Maasland, 17 passRecife 1 Murena. 17 verw. te Buenos Air« Mapia, 16 pass. Socotra v' Melampus, 18 te Alexandrië verw Mirza, 16 500 m. O.ZO. Hon eken) Nieuw Amsterdam. 166Mm zW r Nieuw Holland. 16 550 m. Oost v Tirv» Orame, 16 v. Singapore. Ondma n no m. O. Trinidad Poelau Laui, 15 te Soerabaja Prins Johan Willem Frlso. 16 tet Rv„ Papendrecht. 16 710 m. N.NO Faval Parkhaven. 16 120 m 7. c ST& 01 h Prins Johan Willem Frlso. 6 Ut Papendrecht. 16 710 m. N.NO Faval^ Parkhaven, 16 120 m. Z. St, Vin?^ Polyphemus, 16 te Semarang. .Prins Alexander, 16 930 m n Foundland. NoïrdPW! Prins Willem v, Oranje, 17 no m w Roepat, 16 te Soerabaja. W' V£« Rijnland, 17 v. Rio de Janeiro v Vif-i R^f' ï-5 tlft ,SLnSapore v. Manlik Ridderkerk. 16 v. Port Soedan Rondo, 17 te Baltimore. Samarinda. 16 v. San FranrU™ n Stad Maastricht, 16 te Casablanw Stentor, 16 te Lissabon. Sigli, 15 te Rangoon v. Belawan. Sumatra, 15 te Djakarta, Sarangan, 16 340 m. NW. Gibraltar Smgkep, 16 290 m. Z.ZW. Ouessant' Soestdijk. 16 280 m. O. GtbS Stad Alkmaar, 16 v. Lulea SFo„£i?r 16 430 m SaT SïïiïSi Trajanus, 13 te New Orleans. Tabinta, 17 pass. Ouessant. Telamon, 16 v. Laguatra. Triton. 16 v. New York. Tabinta. 16 210 m. Z. Ouessant Themisto, 15 810 m. W. Cape Clear Tamo, 16 300 m. ZW. Kan. eilanden Tankhaven III, 16 v. Sungelgeronir Taria, 16 220 m. O. Curasao, Tosario, 16 v. Semarang. Thesto, 16 600 m. W.NW. Scilly's. Utrecht, 16 v. Lorenzo Marques, Vulcanus, 16 te Amsterdam. Van Riemsdijk, 16 v. Sorong. Waingapoe, 17 te Djakarta. Woensdrecht, 16 170 m. ZW. Fani Wickenburgh. 16 v. Rouaan, Zuiderkruis, 16 v. Soerabaja. Zonnewijk, 16 pass. Kp. Bougara. Zwijndrecht, 16 200 m, Z. Kp. SL XzrX KLÏOTC vuil Bernisse, 17 v. Swansea. Constant, 16 v. Diëppe. Cornelia, 16 v. Tarragona. De Ruyter, 16 v. Norkoping. Dorinda, 16 V. Kopenhagen. Deni, 17 v. Fowey. Duiveland, 16 v. Flensburg. Ellewoutsdijk, 16 v. Genua. Erdstaal, 13 te Alexandrië. Echo, 16 v. Belfast n. Amsterdam. Ferocia, 16 v. Middlcsbro te Methil Frisia, 17 v. Petitcouronne te Por: Si L:j Rhone. Frederik, 16 v. Caen Gaasterland, 15 v. Grangemouth. Heemskerk, 16 v. Hamiena. Henk, 16 te Manchester v. Rouaan, Houtman, 16 v. Karlskrona. Hast I, 17 v. Emden te Ystad. Hast III, 16 v. Parijs te Bristol Helvetia, 16 v. Bremen. Hoogland, 16 v. Kopenhagen. Hagno, 16 v. Dublin. June, 16 v. Liverpool. Korten aer, 16 v. Ljusnc te Leny, 16 v. Avonmouth. Mizar, 15 pass. Dover. Magna, Pete, 19 v. Lissabon te R'dam ver. Matthew, 17 v. Rouen. Mercurius, 16 v. Vlaardingen te DrobhMi Mariete Bohmer, pass. 16 Holtenau. Mirfak, 16 v. Saffi te Marseille. Mulan, 17 v. Rotterdam. Norma, 16 v. Blyth. Palma, 17 v. Hull te Zwlndr^eht. Pacific, 17 pass. Holtenau. Orion, 17 te Stocka v. Norkoping, Rema. 17 te Kota v. Delfzijl. Rolf, 18 v. Oporto te R'dam verw. Rose Marie. 16 v. Terneuzen. Strijpe, 17 v. IJmuiden. Saba,'16 v. Blyth. Servus, 16 v. Swansea te Barry- Sian, 16 pass. Kiel. Speedwell, 17 te Gibraltar verw. Spes, 17 v. Dublin te Port Talbot. Taurus, 17 v. Brohl. Timor, 16 v. dwars v. Ansholm. Venus, 17 v. Stralsund, Van Brakel, 16 v. Skonvlk te Lelegue. Viking. 16 v. Malmo. Volkerak. 17 te Bones. Vrede. 17 v. Treport. Walenburgh, 16 te Bordeaux. sLEEPY.Ul Ebro, met 2 lichters 16 v. Lissabon, Thames, 16 te Tripoli v. Port Said rr.e. Capulus. Blankenburg, 16 te Southampton v. kol..- „Ik twijfel er aan, of wij ooit op deze manier iets bereiken zullen," sprak Tho mas Ryde. „Aan de andere kant zullen wij toch iets moeten doen. Wij hebben geen reden, om aan te nemen, dat het deel van Hartley Wright permanent onbereikbaar zal zijn, maar ik vrees, dat wij Parkinson met een zeker gebrek aan tact hebben be handeld. Hij kon zich wel eens koppig to nen. Inmiddels," ging hij voort, „zou ik een voorstel willen doen. Ik heb twee delen van het regu het mijne en dat van Huneybell. Geef mij de uwe en ik stel mij er voor -zover zulks mogelijk is, garant voor, dat ik het gehele document bij elkaar krijg, hetzij door het produceren van de twee ontbrekende deler van onze afwezige vrienden, hetzij door het bewerken van dit andere formulier." Dr. Hisedale keek eens even naar De Brest en deze gaf die blik steelsgewijze terug. Thomas Ryde twijfelde er blijk baar niet aan, wat hun antwoord zou zijn, want hij sloeg zijn portefeuille al weer open. „Zetten we daarmee niet teveel alles op één kaart, Ryde?" waagde Hisedale op te merken. „Het wil mij voorkomen, dat wij, afzon derlijk handelend, tot dusver niet veel be reikt hebben," was het korte antwoord. „Het is nog maar vier maanden geleden en twee van de fragmenten van het regu zijn al zoek. Alles, wat mij in bewaring wordt gegeven, is safe. Ik loop geen risico's. Dat is mijn gewoonte niet." Zij overhandigden hem hun stroken pa pier. Thomas Ryde bevestigde ze op de achterkant van het formulier en maakte een ruwe schets van de vermoedelijke vorm van de twee ontbrekende delen. „Ik ben bang," zei hij waarschuwend, „dat we onze vriend Hogg waarschijnlijk nogal veeleisend zullen vinden, misschien zelfs v/el een beetje geneigd om moeilijk heden te maken. Ik merkte op, dat hij een rij vergrootglazen op zijn tafel had staan, die naar hij toegaf er voor dienden, om dubieuse regus te identificeren. Misschien slaag ik er echter in de originelen te krij gen. Ik heb al een plan in mijn hoofd." „Wel, we zullen u vertrouwen," ver klaarde De Brest met een zucht. „Tot dus ver bent u de geestelijke vader van de ge hele onderneming geweest." „De geestelijke, maar niet de financiële", zei Thomas Ryde. „Daarvoor hebben wii ons tot u te wenden, De Brest. Het speet mij deze bijeenkomst te moeten forceren, maar ge moet een zeer belangrijk bedrag op onze rekening in handen hebben. Ik meende, dat wij nu wel eens een afreke ning en een chèque tegemoet konden zien. Ik geloof, dat zowel Hartley Wright als dr. Hisedale en ik besloten waren ieder vijfduizend pond te risqueren in een bais- sier's operatie tegen Boothroyd. De aan delen stonden op 80 toen wij onze opera ties begonnen. Ik zie, dat ze vandaag op 57 staan. Dus zit daar een heel aardig voor deeltje voor ons allen in. Misschien zou het wel zo goed zijn de rekening voor het ogenblik af te sluiten." De Brest frommelde zenuwachtig aan zijn das. „Ik moet u beiden vertrouwelijk mede delen", zei hij, „dat er ten opzichte van onze rekening een zeer vervelende en deli cate situatie is ontstaan. Het treft u bei den op geen stukken na, zoals het mij treft, omdat, waar gij beiden slechts op een zeer bescheiden schaal aan de specu latie hebt deelgenomen, ikzelf, wetende wat ik weet en beschikkend over grotere middelen, getracht heb een grote slag te slaan. Nadat de eerste dagen van deze transacties voorbij waren, werd het moei lijk om op deze markt zaken te doen en dus begon ik te opereren op iedere buiten- lahdse beurs, waar Boothroyd's aandelen verhandeld werden. Alles ging prachtig en de daling van de prijs beloofde een zeer groot voordeel, totdat er een situatie ont stond, waarmee ik nog nooit te maken heb gehad". „U wilt ons toch zeker niet vertellen, dat u „short" zit en niet leveren kunt?" vroeg Thomas Ryde op koude toon. „Voor het ogenblik wel en daarom kan ik niet realiseren", gaf De Brest toe. „Ik deed vrij veel door een Amsterdamse ef fectenfirma, waarin ik deelgenoot ben en voor wier verbintenissen ik ook i lijk aansprakelijk, ben. Ik krijg ieder wanhopige telegrammen van staan tegenover niets meer of mini een samenzwering. Wie daar ook zit, moet geld verliezen en veel ge maar zo is het nu eenmaal kooporders voor Boothroyd bij vy verschillende commissiehuizen, maal aan geheimhouding gebonk - betreffende de naam van hun diënt. die allemaal gereed geld hebben gei en die allemaal levering van de 61 Thomas Ryde nam zijn bril af en poê^ zorgvuldig de glazen op. „Dit klinkt mij als een naar vtf in de oren, baron," z" tol Hisedale als ik beschouwde u zakenman een bankier 1 de geldmarkt ken. Ik *fgnlp tP;e «s zichzelf in een dergelijke P brengen. Om u de wjurW wist ik zelfs niet, dat het 5 '„Het zou niet m°S#A.% alleen deze markt bc'rc.. ,^rJ uit. „Het is rnijn conuectie Jansen Sc De Brest in A:rT c-.,r.:a; situatie heeft «roe™» itc;. zou, normaliter, a™ onSSEai W" order zoals deze, alle lm®*» schuw gemaakt hebben. (Wort

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6