De Noordzee wordt door de vissers bevaren met hulp van Ierse en Noorse signalen MOTOR RIJSCHOOL REIJM De Tunnel in Velsen Jonge Velsense vandalen worden door de politie „opgevoed" PHILIPS RADIO prUzen' FA. PR VMS Predikbeurten AUTO RIJSCHOOL „REIJM" -• m Zaterdag 19 Augustus 1950 Hoeveel punten heb je, Jan?'* „Consol" een simpel wonder HALLO JAN, hoeveel punten heb jij? Twintig? Is de visserij daar goed? Mooi zo, dan kom ik naar je toe. Over én stoppen maar!" Dit mysterieus besluit van een radiotelefonisch gesprek tussen twee trawlerschippers, die met hun boot tientallen mijlen van elkaar op de grote deining voor de netten stampen, is sinid's een paar jaar heel gewoon geworden op de golflengte die voor het onderlinge verkeer tussen de vissersschepen is gereserveerd. Als Jan „twintig punten heeft" weet^Klaas waar Jan ongeveer op de Noordzee zwalkt en hij legt zijn koers in de richting van de „twintig punten" de sector namelijk in het Consol-navigatie-peilsysteem. waar een zender een bepaald aantal signalen heenstuurt, die slechts voor dat bepaalde punt gelden. Hoeveel plezier de vissers hebben van deze in de grond uiterst simpele plaatsbepalingsmethode, kunnen alleen zijzelf en de mensen van Radio-Holland vertellen, maar die zijn er dan ook rechtuit enthousiast over. In twee jaar heeft „de Consol", zoals het systeem in de wandeling genoemd wordt, de vissersvloot veroverd, omdat het de hele Noordzee bestrijkt en zonder veel moeite of dure instrumenten een veilige koers en een preciese navigatie mogelijk maakt. Het is bijvoorbeeld meermalen voorge komen, dat een trawler op goed geluk van redelijk goede visgronden vertrok om een gooi naar een nog betere visserij te doen. Zulk een verwachte verbetering blijft echter wel eens uit en dan verzucht de schipper „was ik maar op m!n oude grondje gebleven". Vroeger was die eerste plek zeer moeilijk terug te vinden, alleen al door het feit dat elke golf gelijk is maar vooral door de „drift", die een rechtlijnige terugstroom bijna onmogelijk maakt. Thans evenwel onthoudt de schipper het aantal punten, dat de Consol op de eerste plek uitzond en later kan hij er, desnoods in de mist, weer rustig naar terug keren. Het lijkt allemaal erg eenvoudig, maar aan deze Consol-long-range-navigational- aid, zoals de Engelsen het systeem met een grote mond-vol noemen, zit natuurlijk veel meer vast dan twintig punten en een goeie zeekaart. Om te beginnen wordt de Noordzee be streken door twee groepen zenders één in Stavanger (Noorwegen) en één in Bushmills (Noord-Ierland), die elk uit drie antennemasten bestaan, elk gescheiden door een afstand, gelijk aan de golflengte (1000 meter). De antennes staan in een rechte lijn en zenden constant een rond wentelend signaal uit, dat als een fluittoon tot over een afstand van 1000 mijl en vaak verder in de koptelefoons van de trawler schippers wordt opgevangen. Bushmills zendt snellere seinen uit dan Stavanger; de schipper trekt twee lijnen uit de pun ten waar het geluid vandaan komt over zijn kaart en weet op een fractie van een gTaad nauwkeurig, waar hij zich met zijn schip bevindt. Betrouwbaarder dan het kompas Als het schip toevallig loodrecht voor het zendercomplex vaart, is de plaatsbe paling natuurlijk uitermate nauwkeurig, maar de praktijk heeft de laatste jaren wel bewezen, dat de Consol een tweede kompas voor de visserman is geworden zonder de fouten van dat kompas te be zitten in de vorm van magnetische bokke- sprongen en ontregelingen door de Rot terdamse „ring", of andere vreemde in vloeden, die het kompas vaak hopeloos van 'de kook maken. De drie zenders richten hun signalen dus in een wijd cirkelsegment met een straal van 1000 mijl op de zee en binnen 120 graden van dat cirkelgedeelte is de Consol betrouwbaar; als het schip dus al te schuin in de „straling" komt, kan er voor de nauwkeurigheid niet meer worden inge staan. Maar de zenders zijn listig opgesteld, zodat dat „ongevoelige gebied" net over het vasteland valt. Het „gevoelige" cirkelvlak nu is verdeeld in 15 sectoren, die elk ongeveer 15 graden breed zijn. De draaiende zender tast elke minuut zo'n sector van 15 graden af en „giet" daar in die zestig seconden een aan tal tekens over uit „punten" en „stre pen", al naar gelang van de sector. Doordat de zenders draaien, worden de punten op een gegeven moment afgewisseld door stre pen en de schipper kan na enige oefening precies tellen hoeveel punten of strepen hij hoort. Op de scheiding van twee sectoren hoort de schipper een aanhoudende fluittoon, die direct in de onderbroken toon overgaat, zodra hij de „grens" gepasseerd is. Speciale kaart Wanneer de strepen en punten voorbij zijn, zendt het station in Stavanger of Bushmills gedurende 50 seconden een lang gerekt signaal uit, om de schippers de ge legenheid te geven met behulp van hun radiorichtingzoeker precies de richting van hun schip ten opzichte van de zender te bepalen. Wanneer dan ook het tweede station is beluisterd, wordt er een speciale Consol- kaart bijgehaald, die bedrukt is met rode lijnen voor de sectoren waarin de zender van Stavanger de Noordzee verdeqjt en groene, voor het complex van Bushmills. Is het hem niet gelukt door atmosferische of andere storingen (een Russisch omroep- station wil de Consol nogal eens dwars zitten) precies het aantal punten of strepen te tellen, dan wacht hij een minuut en kan opnieuw gaan „turven". ADVERTENTIE HAGELINGERWEG 134 - TELEFOON 8930 SANTPOORT Vijf en vijftig jaar getrouwd Vijf en vijftig jaar geleden besloten W. Schouten en zijn bruid J. H. de Ruyter het leven samen in te gaan en dit besluit werd de 29ste Augustus 1895 op het raadhuis van Beverwijk beklonken. Jong gehuwd de bruidegom was 19 jaar en de bruid 18 jaar heeft het echtpaar zich met hard werken door de tijd geholpen en vooral de heer des huizes moest als los arbeider en loon- ploeger bij de boeren in de polder lange dagen maken. Na geruime tijd vestigde het echtpaar zich aan de Schulpweg 70 in Velsen Noord, waar een eigen boerenbedrijf je werd ge sticht en een hooiklamp nu nog altijd de weg wijst naar de kleine woning. Uit het huwelijk zijn tien kinderen ge boren, welke op hun beurt allen een eigen jezin hebben gesticht. De familie breidde zich verder uit met 26 kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. De heer en mevrouw Schouten genieten nog een uitstekende gezondheid. Het getelde aantal signalen correspon deert met een bepaalde sector op de kaart en een „kruispeiling" op het tweede station levert een foutloze plaatsbepaling op. Nu is het plezierige van deze Consol- geschiedenis, dat elke „ongedempte" ont vanger, die practisch elk vissersschip aan boord heeft, de seinen kan opvangen, des noods met behulp van een kristalfilter. De reikwijdte van 1000 mijl, 's nachts nog be langrijk groter (een koopvaarder heeft eens de Europese Consol-seinen in de mond van de Amerikaanse Laurensrivier ge hoord) en zij legt met gemak een net over de gehele Noordzee, de Far Oer en IJsland. De ervaring heeft geleerd, dat dit navi gatiemiddel overdag tot op 0,2 of 0,5 graad nauwkeurig is, 's nachts varieert de afwij king van 0 tot 1,5 graad, voornamelijk als gevolg van de fading (de door hogere lucht lagen teruggekaatste energiegolven doen de golf wel eens wat onduidelijk doorko men) zodat de overgang tussen punt en streep niet al te duidelijk te beluisteren is en de schipper dus moeilijk tellen kan. Een bijkomstig voordeel is nog, dat alle peilin gen met Consol „rechtlijnig" zijn, dus van het ware Noorden af, waardoor een aldus opgemaakt bestek de kompasafwijkingen direct corrigeert. Vlugger dan andere Er zijn meer radiografische en ingenieuze navigatiemethodes uitgedacht: de „Gee" bijvoorbeeld vraagt echter een kostbare installatie en bereikt slechts 100 mijl, de Decca is eveneens zeer nauwkeurig, maar ook al erg duur, maar bereikt ook ten hoogste 1000 mijl, de Loran, een zusje van de Gee, komt niet verder dan 600 mijl, zodat;de Consol begrijpelijkerwijs door de visserij onmiddellijk is ingehaald als de goedkoopste, de beste en de snelste hulp bij de navigatie. Want „snelheid" is een zwaarwegend argument aan boord van een trawler de tijd is te kostbaar dan dat de navigatie de schipper veel langer dan een paar minuten mag kosten. Radio Holland heeft in haar nieuwe ge bouw aan IJmuidens Zuidzij al een tiental schippers vertrouwd gemaakt met de steeds groeiende problemen van de „draadloze" en dus ook met het simpele wonder van de Consol. Dank zij de bereidwilligheid van inspecteur G. H. L. van Scherpenzeel heb ben wij het verhaal van deze Consol kun nen oververtellen: een systeem dat de schipper van elke trawler dag en nacht helpt bij zijn zware werk op de wijde Noordzee. Burgerlijke stand Velsen ONDERTROUWD: J. Plug. Wolframstraat 13, IJmuiden en A. H. van Riessen, Tromp straat 58, IJmuiden-O., toek. adres: Tromp straat 58, IJmuiden-O.; F. de Boer, Gronin gerstraatweg 31, Leeuwarden en E. C. Wi- gersma, Kerkerinklaan 12, Santpoort, toek. adres: Groningerstraatweg 31, Leeuwarden: C. Koops, Corverslaan 99, Velsen-N. en J. Hanse, Corverslaan 99. Velsen-N., toek. adres: Corverslaan 99, Velsen-N.; G. de Groot, Zeeweg 305, IJmuiden-O. en J. M. Vosse, Berkenstraat 11, IJmuiden-O.; C. de Boer, Meervlietstraat 81, Velsen en J. Fon tein, Wiikerstraatweg 1, Velsen-N., toek. adres: Grote Hout- en Koningsweg 2 e, Velsen-N.: J. Starken, Zeeweg 209, IJmuiden- Oost en L. Mantje, de Ruvterstraat 110, I.Tmuiden-O.: C. H. van Leeuwen, Voorplaats 10. Santpoort en A. H. Handgraaf. Voorplaats 10, Santpoort, toek. adres: Voorplaats 10. Santooort: G. Gruis, Nieuwveenseweg 16. Nieuwkoop en G. J. Slotboom, van Valken burgstraat. 3. Velsen-N. GEHUWD: H. Iskes en A. C. Verschuren. Pres Krugerstraat 53, IJmuiden; H. Post en A. M. Broek: E. Koning en N. Groen, de Ruiïterstraat 138. IJmuiden; F. Zandwijk en C. Huijer. Trompstraat 140, IJmuiden; P. J. van den Berghe en F. Elschot. IJmuider- straatweg 10 b, IJmuiden-O.; H. Leerling en M. S R. Koone; E. J. Bierenbroodspot en D. Zwart. Watervliettsraat 12, Velsen-N.; D. Wiljouw en J. Stam, Bloemstraat 125, IJmui den; D. van Pijkeren en A. van Dooren. GEBOREN: C. C. AriszKlauwers, z., Irissenstraat 5. Santpoort; D. PostmaFid- der, z., Tussenbeeksweg 21. IJmuiden-O.; A. C. SnoeksDalmeijer, d.. Lange Nieuwstraat 798, IJmuiden-O.; E. KoksBalm, z.. Hof dijklaan 92, Driehuis; J. BeentjesKoelemeij, z., Wijk aan Zeeërweg 79, IJmuiden-O.; M. C. Kok—van Beusekom, d.. Trompstraat 88, IJmuiden-O. OVERLEDEN: S. Warta. 70 j.. echtgenote van K. Braams, Ladderbeekstraat 39. Velsen- Noord. Voor 195 1 tien millioen Wij hebben reeds medegedeeld dat het de bedoeling was op de Staatsbegroting voor 1951 gelden uit te trekken voor de hervatting van de bouw van^de tunnel te Velsen. Thans vernemen wij dat de verwachting is, dat voor dit doel een crediet van f 10.000.000 zal worden uitgetrokken. Dit is ongeveer 1/5 deel van de totale kosten, waaruit kan worden afgeleid, dat vastge houden wordt aan het plan dat de bouw van de tunnel in 5 jaar voltooid zal zijn. Kinheim-jeugdelftal naar Haarlem Ter gelegenheid van het door de Haar lemse vierde klasser DCO te houden jeugd- tournooi om de Umans-beker zal ook Kin- heim zich laten vertegenwoordigen door een jeugdelftal. De eerste wedstrijd, die de jeugdige geel zwarten zullen spelen, gaat tegen een ploeg van DEM uit Beverwijk. UNIFORME VUILNISEMMERS NU BIJNA AFGELEVERD. De Velsense uniforme vuilnisemmers zijn nu op een paar duizend na afgeleverd. De uitzetting is nu in Velsen-Noord aan de gang en als daarna ook Oud-IJmuiden van emmers voorzien is, is Velsen in zijn ge heel bevoorraad. Correctieklasje op het hoofdbureau Het kan deze zomerse vacantiedagen gebeuren, dat de bovenverdiepingen van Velsens politiebureau weerklin ken van tien, twintig kinderstemmen, zij het wat ingetogener dan buiten deze strenge muren. Zij klinken in het bekende, gerekte geluid waar elk kind op de schoolbanken vertrouwd mee wordt: „Menéér ik, me- néér. Bij deze uitroep dient de wijsvinger van de rechterhand zo hoog mogelijk naar het plafond te worden geheven omdat anders de kans groot is dat „meneer" het niet ziet. „Meneer" is in dit speciale geval echter een politie-agent, die zijn „klas" een Woensdag- of Zaterdagmiddag in toom weet te houden half door het blote feit dat hij agent is en op het bureau geposteerd staat, half door de manier waarop hier „les" wordt ge geven. Deze Woensdag- en Zaterdagmiddagen zijn voorwaar niet ingesteld om Velsens jeugd te plezieren in hun vrije tijd, nog minder om de onderwijzerstalenten van het politiecorps te beproeven. De jongens en meisjes (van die laatste rADVERTENTIE f 225.- Radio's v.a. f 105.Radiotafels vanaf f 34.50. Tevens hebben wij: Hoover Wasmachines 330.Stof zuigers vanaf 94.—; Electr. strijkbouten 12. Electr. kachels v.a. 14.75; Electr. scheerapparaten 39.Verder alle verlichtings- en electra- artikelen. Wij ontvingen een pracht sortering HUISKAMERLAMPEN tegen zeer billijke TELEFOON 5726 - IJMUIDEN WILLEM BAKENDSZSTRAAT 21 ZONDAG 20 AUGUSTUS IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10.30 u.: ds. D. C. van Wijngaarden; 19 uur: ds. J. Kroon van Spaarndam. Geref. Kerk, Kanaalstraat, 9 uur: ds. P. J. Richel van Heemstede; 15.30 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 10 en 17 uur: ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. Mor- ruin van Amsterdam. Doopsgezinde gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Vespers; Dinsdag 9 uur: Heilige Dienst; Donderdag (H. Bathelomeus) 9 uur: Heilige Dienst; 19.30 uur: Vespers. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 12.45 uur: Zondagsschool, 19 uur: Open luchtsamenkomst, 20 uur: Verlossings samenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10.30 uur: ds. J. van der Wiel. Geref. Kerk, Goede Herderkerk, 9 uur: ds. R. D. Beukema; 16.30 uur: ds. P. J. Richel van Heemstede. Ver. van Vrijz. Herv.: Geen dienst. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- brootzijstraat, 10 uur: de heer F. H. van der Horst van Leiden. Woensdag 19.45 uur: Openluchtsamenkomst Zeeweg, hoek Groeneweg. Vergadering van gelovigen, 10 uur: Wil- lemsbeekweg 78. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Westerveld, 10.30 uur: ds. R. D. Beukema. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: de heer W. Roggeveen, hulpprediker. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk: Geen opgaaf ontvangen. BEVERWIJK: Grote Kerk, 10 uur: ds. O. Norel, em. pred. van Leiden. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys (Heilige Doop). Doopsgezinde gemeente, 10 uur: ds. T. Kraft-Rothfusz van Utrecht. Maranatha: Geen opgaaf ontvangen. Leger des Heils, Zaterdag 19.30 uur: ADVERTENTIE HAGELINGERWEG 134 - TELEFOON 893< SANTPOORT A.DV ERTEN TIE DameS en ;a\cetV\ Ae «\c\eet^d* TéV* 411° Straatzang. Zondag 10 uur: Heiligings dienst 12 uur: Zondagsschool, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlos- singssamenkomst. De diensten staan on der leiding van kapiteine Tolmer. WIJK AAN ZEE: Voorm. 10 uur: ds. J. D. Jansen (Heilige Doop); nm. 7 uur: ds. P. Spruyt van Am sterdam. Jeugddienst. Extra collecte: Derde pred.plaats. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. P. A. Tiche laar. De Toorts, 10 uur: ds. F. Keja van Stom- petoren. Kapel, 17 uur: ds. J. v. d. Wiel, IJmui- den-Oost. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 10 en 15 uur: ds. N. Bruin. WIE WINT DE VRIJHEIDSBEKER? Dit zal worden uitgemaakt op Zondag 3 September op het terrein van Velsen, waarop Terras vogels, door terreinnood ge dwongen, ditmaal zijn jaarlijks tournooi organiseert. Het volgende programma is bij loting vastgesteld: 12 uur: VelsenDIO; 1.15 uur: HBCTerrasvogels; 3.45 uur: Verliezersronde; 4.50 uur: Winnaarsronde. Voordat een aanvang gemaakt wordt met de verliezersronde spelen Velsen 2 en Ter rasvogels 2 een vriendschappelijke wed strijd. STORMVOGELS NAAR DE ZILVEREN BAL Zondagmorgen om 10 uur reeds speelt Stormvogels op het terrein van Sparta te Rotterdam tegen SW voor de Zilveren Bal. Het elftal ziet er als volgt uit: Venus; v. d. Oever Broekhuizen; Goedhart, Laan, Snoeks Jr.; Deuling, Venus, Meyer, De Boer, Van Dokkum. HET SANTHAES-TOURNOOI Het Santhaes-tournooi wordt op Zondag 27 Augustus op het terrein van „Velsen" aan de Kwekerslaan gehouden. Z.V.V., de Zaanse derde klasser, die het kleinood moest verdedigen, is ditmaal niet van de oartij in verband met zijn 50-jarig jubileum Deelnemende ploegen zijn nu Velsen, GDA, (Loosduinen), VFC (Vlaardingen) en Hel der. Aanvankelijk zou ook een Belgische vereniging hebben deelgenomen, doch dit gaat niet door. OEFENWEDSTRIJD VAN „TERRASVOGELS" De Terrasvogels spelen Zondag op het terrein van EDO met een voorlopig eerste elftal tegen een sterke EDO-conjbinatie. meestal maar een stuk of wat) tussen de 10 en 16 jaar zitten er in feite voor straf. Zij hebben iets uitgehaald, dat niet door de openbare beugel kon en werden des wege door een passerende wetsdienaar enigszins bars toegesproken, waarna hij hun naam en voornaam, adres en school heeft gevraagd. „Je zult er nog wel van horen" is meestal het eind van zulk een kort maar somber onderhoud en de jeug dige booswicht gaat met lood in de schoe nen naar huis om daar het ouderlijk ver volg op de uitbrander van de politie over zich te laten komen. De snaak had ook een proces-verbaal kunnen krijgen en dat was misschien nog wel zo gemakkelijk geweest, maar de po litie beseft al jaren dat zij er niet aller eerst is om zoveel mogelijk bonnetjes te verzamelen, maar ook om een opvoedend verlengstuk aan haar taak vast te knopen. Aan de ene kant worden later de ouders ingelicht over Jan of Willy, die een „metsie" beëindigden met glas gerinkel, anderzijds gaat de melding over hun baldadigheid door naar de af deling kinderpolitie op Velsens hoofd bureau, die uit de verschillende kleine herrieschopperseen strafklasje for meert voor de eerstkomende Woens dag- of Zaterdagmiddag. Vader en moeder krijgt het vriendelijk verzoek hun telg die middag om half drie ten politieburele te zenden, welk verzoek meestal beantwoord wordt met de op merking: „Fijn zo, geef 'em er maar van langs", maar aangezien een pak rammel niet op de weg van zelfs de meest verbolgen agent ligt. blijft het bij „de klas", wat de ouders dan ook al prachtig vinden. Bemoedigend is het, dat maar heel weinig ouders het initiatief van de Velsense politie in deze. dat sinds Mei al heel wat straatboefjes tot enige inkeer heeft gebracht, afkeuren. Zondenregister in bakken Op het bureau van de kinderpolitie staat in lange bakken het zondenregister van de hele Velsense jeugd beschreven en daar wordt dus ook de „nazorg" bedreven: als de strafklas blijkt niet te hebben geholpen moet er een enkele keer wel eens naar hardere maatregelen worden gezocht met de stok van de kinderrechter of het tucht huis achter de deur. Goed, de klas is compleet. Om half drie posteert zich in het theo rielokaal een politie-ambtenaar voor zijn schare en hij vertelt, gemoedelijk en be grijpelijk, waarom de samenleving ook de kleine ordeverstoringen niet gedogen kan: hij probeert op het gemoed van de kinderen te werken door hen op het eigen belang van een rustige straat te wijzen en meestal slaat het argument: „als onder het voetballen een jongetje de zaak dwars gaat zitten, mikken jullie hem er toch ook uit?" diep in de kinderharten. Dat snappen ze. „Nou, vast en zeker" is dan ook in de meeste gevallen het spontane antwoord en dan is er voort te bouwen. „Neem nou dat elftal eens dat zijn wij allemaal. gaat het dan verder. Na dit verhaal komt „meneer", die toch eigenlijk zo kwaad niet is vinden ze, met een stapel papier aandragen en is het schrijven geblazen: een opstel over wat de vergadering zo juist gehoord heeft. Met warrige koppen over het papier gebogen, peuteren de heren (en de paar dames), wier wieg vooral in oud-IJmuiden stond maar die overigens ook evengoed in Vel- serbeek gevonden kan worden, een schoon verhaal in elkaar. Daar staan de dingen rechttoe-rechtaan in: „Als de politie zegt, dat je recht over moet steken", aldus een elfjarige broeder, „doet ie dat niet om je pesten". Dat is dus vierkant uitgeduid en dat blijft heus wel even hangen. Een ander gaat meer bespiegelend te werk hij is ook al 14 jaar en betoogt: „het is wel een klein beetje liberalistisch, dat vaak iedereen op straat doet, waar hij zin in heb". Waarmee het verkeerstech nische zaad dus vruchten begint te dragen. Nummer drie voelt meer voor een pluim aan de politie je kunt nooit weten of het helpt: „Als er geen politie is. loopt het in de soep", schrijft hij met steile hane- poten op het blanke papier. Maar ze hebben stuk voor «tuk geluis terd naar wat de vermaner voor de klas hun had te zeggen en de kinderpolitie kan de verzekering geven, dat er wat van over blijft. Zo draait de politieklas nu sinds Mei in Velsen. Al in de oorlog voerde Herman dad op het Tiberiusplein strafregels in voor degenen, die het al te bont maakten langs de gemeentelijke dreven. De knapen die daar toen zaten, zijn voor het grootste deel toch wel ordentelijke burgers geworden en de jongens, die nu een middag moeten brommen, zullen er ook wel komen, maar toch: er zit iets in deze vorm van cor rectie. Ze is altijd beter dan een zielloos papiertje vol dure taal, dat de gemiddelde mens nu eenmaal lichtelijk kregel maakt. Bij Grouw wordt nieuw type spoorbrug gemonteerd. Het kortgeleden in Friesland gegraven kanaal, dat een onderdeel is van de verbinding van Groningen met Lemmer, kruist bij Grouw de spoorlijn LeeuwardenHeerenveen. Hierdoor werd de bouw van een beweegbare spoorbrug noodzakelijk. Bij de Utrechtse werkplaatsen van Werkspoor is een 28 meter lange bascule- brug met een rolsleufmechanisme gebouwd, die thans bij Grouw wordt gemonteerd. Het is de eerste spoorbrug van dit type. Op de voorgrond de nieuwe spoorbrug. Op de achtergrond wordt een verkeersbrug gebouwd. ÏOEN DE VLAGGEN H. der rederijen a„„ wapperden om een IJrriuid^s zJf5 haring een er talloze gedacht"^ J X S over de achtergrond van H. ffi!0 in het algemeen. dKs lts»hi, Daar komt een knaa0».„ vierduizend kisten ta&J" het is zo'n verschrikkeSk weest op de brug, h. J* MUit, op de trawler da\ ae™ 4 vangst er een beetje bii Elng i ,.Het ging me wel „a, i SjdMbJ Maar al die puilende trekt,,. massa maakt de prijs. n en de In deze gang van zaken is niet* oordelen, maar op zichzelf h* if,e kenschets van de huidige traS 01 ta varen op de hoeveelheid enntof®1' de kwaliteit omdat het betekenen van een verlorej rei dit ene toeval tot svsteem veö,. KK worden, kan IJmuiden op den d woord kwaliteit wel uit zi?n J pen. Gelukkig is het zo vSSl">' ditmoet de reder zelf ook aj, SCHEEPVAART Almdijk, 17 pass. Finisterre. Amstelstad, 17 te Genua. Aardijk, verm. 18 13,30 u. H. v TTniio,^ Amstelkerk. 17 v. Amsterdam d vert- Axeldijk, 17 te Baltimore. Aagtedijk, 18 te Corpus Christi Aagtekerk, 17 v. Sydney. Amsteldijk, 18 v. Rotterdam. Amstelkerk. 18 te Dover. Abbedijk. 17 360 m. ZW. Recife Agatha. 17 v. Pladju n. Saigon Alamak. 17 nog te Basrah Alpherat, 17 490 m. N.NO. Tristan da Altair. 17 370 m. NO. Madeira. Unhl' Aludra, 17 260 m, ZO Fernando Noronha Amsterpark, 18 te Makassar verw Armilla, 19 te Miri verw. Adinda. 16 v. Soerabaja. Albatros. 17 v. La Coruna. Aldegonda. 15 te Singapore v. BaceVoV Bali, 17 v. Madras. Breda. 18 v. Callao te Molendo. Baud. 18 te Singapore v. Tj, Priok Bennekom, 17 1340 m, N.NO. Trinidad Beverwijk, pass. Almeria. Bloemfontein, 17 800 m. Z.ZW. Guardafnl Britsum. 17 dwars v. Bergen. Ul' Caltex The Hague, 18 pass. Finisterre Cistula, 17 pass. Flores. Cleodora, 17 te Miri v. Pladju. Delft. 17 te Talcahuano v. San Antonio Drente, 20 verm. v. Bombay. Delfshaven, 17 v. Bahia. Esso Den Haag, 18 te R'dam v. Arub», Esso Rotterdam, 18 v. Aruba. Edam, 17 460 m. O. New York. Enggano, 17 v. Port Said. Eemland, 17 390 m. Santos. Esso Amsterdam, 17 220 m. NO. Balearen Friesland, 17 te Immingham. Groote Kerk, 17 v. Mom'oassa. Gordias, 17 v. Catania. Gaasterkerk, 18 te Durban. Garoet, 17 180 m. NO. Kp. Finisterre. Gemma, 17 v. Heysham. Hector, 18 v. Millazzo n. Liparl. Harpathian, 20 te Rotterdam verw. Helder, 16 te Santos v. Montevideo, Hersilia, 17 v. Curasao. Harpathian 16 pass. Finisterre. Helena. 17 400 m. W. Kp. Finisterre Ittersum, 18 te Antwerpen v. Charlsso. i Indrapoera, 17 aankomst Weser. Jaarstroom, 17 pass. Cape Blanco. Japara, 18 te Tj. Priok v. Soerabajl Jobshaven, 17 pass. Wight. Kota Inten, 18 te Makassar v, Tj. Priok. Kamerlingh Onnes, 18 10 u. pass, Perim, Kota Agoeng, 17 2 u. pass. Kp. Bon, Kota Gede, 16 te Mobile v. Curasao. Kota Baroe, 18 v. Poeloe Samboe. Karsik, 17 v. Soerabaja. Klipfontein, 17 430 m. O.NO. St. Heleni. Lemsterkerk, 17 v. Aden. Leopoldskerk, 17 v. Aden. Lutterkerk, 17 v. Cochin. Langlee Scott, 17 te Suez. Langkoeas, 18 v. Soerabaja te Makassir verw. Leerdam, 17 220 m. O. New York. Leersum, 17 820 m. O. Bahama's. Lieve Vrouwekerk, 17 te Londen v. Hambur|. Lindekerk, 17 pass. Makalla. Modjokerto, 17 te Belawan. Melampus, 18 te Alexandrië. Mijdrecht, 17 pass. Kaap Frio. Muiderkerk, 17 te Adelaide. Maas, 17 v. Houston. Maashaven, 17 te R'dam. Malvina, 17 660 m. O.NO. Tristan da Cunhl. Marisa, 17 v. Tarakan. Macoma, 17 360 nr. Z, Kp, Comsrirt. Malea, 15 te Singapore v. Pladju. Meerkerk, 17 pass. Socrota. Nieuw Amsterdam, 17 310 m. Cape Race. Nieuw Holland, 16 550 m. Oost v. Timor. Oranje, IC verw. Djakarta. Oranjestad, 16 te Curasao. Prins Johan Willem Friso, 17 te Hamburg. Polydorus, 17 1020 m. O.NO. Bermuda. Papendrecht, 17 460 m. N.NO. Fayal. Plancius, 17 v. Makassar. Prins Alexander, 17 680 m. O. Belle Isle. Prins Willem V, 17 610 m. N.NO, Belle Isle, Prins W. v. Oranje, 18 220 m. W. Valencia. Pygmalion, 17 650 m. O.NO. Trinidad. Paula, 17 200 m. N. Str. Singapore. Raki, 17 v. Colombo. Rijnland, 17 te Victoria. Rondo, lfc v. Baltimore. Reyniersz. 17 nabij Bali. Rotula, 17 v. Balikpapan. Radja, 17 190 m. N. Montevideo. Salawati, 18 verw. Singapore. Sibajak. 17 te Fremantle. Singkep, 17 pass. Ouessant. Slamat. 14 v. Boston te New York. Somersetshire, 17 pass. Kp. Finisterre. Sommelsdijk, 17 660 m. O.NO. Bermuda. Stad Haarlem, 17 te Lulea v. Sas Van Gent Stad Maastricht, 17 v. Casablanca. Streefkerk, 17 p. Kp. de Gata. Stad Breda, 15 te Lorenzo Marques, Sunetta, 17 pass. Anderhalf graadskanaal. Surriënto, 16 te Colombo. Sarpedon, 17 v. New York. Sarangan, 17 pass. Str. Gibraltar. Stanvac, Benakat. 18 v. Tandjong Ubam Stanvac Talang Akar. 18 verw. Bangkok. Sanvac Djirak, 15 te Singapore v. Tj. Uban. Tabian, 17 v. Aden. Tabinta, 17 pass. Casquets. Talisse, 18 te Djeddah. Tawali, 18 te Belawan. Ternate, 17 v. Calcutta n. Indonesië. Tjitjalengka, 17 v. Hongkong. Tamo, 18 3 u. pass. Madeira. Tasman, 16 te Soerabaja v. Djakarta. Titus, 17 te Alexandrië v. Beyrouth. Tjipanas, 18 te Singapore v. Tj. PrioK. Tamo, 17 190 m. Z. Madeira. h - Tankhaven H, 18 te Belawan v. xalembang- Tjibesar. 17 v. Soerabaja. Tosari. 17 rede Soerabaja v. Semarang. Volendam, 19 te New York verw Van 't Hoff, 17 480 m. W. Sabang- Waterman, 18 te Makassar v. Menado, Willem Ruys, 17 900 m. O.ZO. Guardatiu. Waal, 18 te Port au Prince. Westland, 17 510 m. Z. St. Vincemt. Woensdrecht, 17 540 m. ZW. FttM- Wieldrecht, 17 500 m. O.hO. Zanz-bar. Zeeland, 17 v. Emden. Zonnewijk. 17 360 m. O. Gibraltar. kleine vaam Bernina. 18 te Kopenhagen. Carpo, 17 Dublin. Duiveland, 17 pass. Brunsbuttel. Elisa, 13 v. Mogadir Echo, 18 pass. Lizard. iü, Haskerlahd, 17 v. Harlingen te LeiUi- Hoogland, 17 pass. Brunsbuttel. Hagno, 17 pass. Lizard Immanuel, 17 pass. Kiel. Java, 17 te Kopenhagen v. June, 17 te Wicklow v. Liverpool. Kortenaer, 17 v. Stugsund. outh. Leny, 17 te Port Talbot v. Avonmou Lies, 17 V- Kornas. Mnntv ruauto. Mies, 17 v. Karlskrona. te Maiity u Mirfak, 17 v. Marseille, Servus. 17 v. Barry. Silvretta. 17 v. Rouajin. GrinUbf- Van Gelder. 17 v. Rotterdam te

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 10