EEN GAVE HUID Deze week drie dagen imitatie luchtoorlog boven West-Europa Radio geeft Woensdag Dr. H. M. Hirschfeld in Nederland terug DÉBRALINE Straatsburg - Caux sur Montreux is niet zon grote afstand PANDA EN DE MEESTER EDELMAN Dinsdag 22 Augustus 1950 OPERA TION CUPOLA Amerikaanse, Britse, Franse, Nederlandse en Belgische luchtmachten nemen deel aan grootste manoeuvres sedert de bevrijding (Speciale berichtgeving) Indien de weersomstandigheden gunstig zijn, zullen van 25 tot en met 27 Augustus grote luchtmachtoefeningen boven geheel West-Europa worden gehouden, waaraan zal worden deelgenomen door de Ameri kaanse, Engelse, Franse, Nederlandse en Belgische luchtmachten. Naar het heet, wordt dit de grootste luchtmachtoefening welke na de oorlog in Europa is gehouden. Ook vorige jaren vonden gecombineerde West-Europese luchtmacht-oefeningen plaats. Eerst was daar de „Operation Foil", waarbij de verdedigende jachtvliegtuigen op de proef gesteld werden en vervolgens de „Operation Bulldog", waarbij het zwaar tepunt gelegen was bij de aanvallende bommenwerpers. Deze beide oefeningen vonden voornamelijk boven Engeland plaats en alle deelnemende vliegtuigen waren in Engeland gestationeerd. De les sen, welke uit die beide oefeningen werden geleerd, zijn thans verwerkt in de komende oefening, die als het ware een overkoepe ling is van de vorige twee oefeningen en dan ook „Operation Cupola" (koepel) wordt genoemd. Zware bommenwerpers zullen op verschillende plaatsen in West- Europa denkbeeldige aanvallen uitvoeren en jachtvliegtuigen zullen de formaties bommenwerpers moeten onderscheppen en aanvallen. Natuurlijk wordt daarbij niet „echt" geschoten, maar maakt men gebruik van zogenaamde „camera-mitrailleurs". In plaats van kogels af te schieten, nemen deze camera-mitrailleurs foto's van het aangevallen doel en wel precies van die „doelhoek" welke bij een echte aanval door de mitrailleurkogels zou worden ge troffen. Met behulp van die foto's kan men dus nagaan hoe in werkelijkheid de resul taten zouden zijn geweest en of een aange vallen vliegtuig vernietigd zou zijn geweest of niet. Het hoofdcommando van de komende imitatie-luchtoorlog zetelt in Frankrijk en de opperste leiding is in handen van de Britse „air chief", luchtmaarschalk Sir James Robb. Het hoofdkwartier in Neder land zal zijn gevestigd in het Grand Hotel te Scheveningen. Daar wordt onder meer een grote „operations-room" ingericht.waar de berichten binnen komen van alle Neder landse radarstations, en van waar de uit Nederland opererende vliegtuigen naar hun doel zullen worden geleid. Op radar-scher men zal men hier namelijk alle zich boven Nederlands grondgebied bevindende vlieg tuigen kunnen zien. Ook met de radarpos ten in België en Frankrijk zal voortdurend een nauw contact bestaan, want de tegen woordige straaljagers vliegen zo snel dat lijke vliegtuigen reeds gemeld moe- en zijn lang voordat zij een bepaald gebied naderen, wil de afweer niet te laat in actie komen. Er bevinden zich in Nederland on geveer vijf radarposten, waarvan er twee in het Oosten des lands zijn aangebracht, namelijk in Appingedam en in Winterswijk. Nederlands aandeel Er zullen vier Nederlandse vliegvelden in de komende oefening betrokken zijn, namelijk Twente, Leeuwarden, Valkenburg en Gilze-Rijen. Op Twente zullen Gloster Meteor straal jagers van de R.A.F. en van onze eigen luchtmacht worden gestationeerd. Ook van Leeuwarden af zullen Nederlandse Glosters opereren, op Valkenburg worden Spitfires van onze luchtmacht geplaatst en op Gilze- Rijen komt een „squadron" Vampire- straaljagers van de R.A.F. Uit België zullen Gloster Meteors van de Belgische luchtmacht opereren, evenals Belgische nachtjagers. Onze L.S.K. hebben op dit moment nog steeds geen nacht jagers in dienst en ingewijden achten het hoog tijd dat men deze in een eventuele oor log onmisbare toestellen gaat aanschaf fen! Ui' Frankrijk zullen Vampires van de Frai ''rmée de l'Air" en Mosquito's van de R.A.F vorden ingezet. De aanvallende bommenwerpers, waar onder viermotorige B-29 en B-50 super forten van de Amerikaanse luchtmacht, zijn in Engeland gestationeerd en starten van daar. Uit de resultaten van deze oefeningen hoopt men waardevolle lessen te kunnen trekken voor de coördinatie van de Westr Europese luchtverdediging. In ons land zal men overdag grote formaties bommen werpers en gierende straaljagers kunnen zien overtrekken. Ook 's nachts zullen oefeningen op grote schaal gehouden wor den, waarbij het monotone gebrom van de zware vliegtuigmotoren ons de nachten van vijf, zes jaar geleden weer in de herinne ring zal roepen. Uitwisseling van patenten tussen V.S. en Marshall-landen Economic Cooperation Administration te Washington heeft een plan opgesteld, dat ten doel heeft de kleine Amerikaanse fir ma's te helpen bij het zoeken naar inves- terings-mogelijkheden in de Marshall- landen. Dit zou kunnen geschieden door met Europese firma's, die daartoe bereid zijn, overeenkomsten aan te gaan betreffende het gebruik van patenten en diensten. Voorts zullen volgens het plan de Europese firma's worden geholpen bij het maken van dergelijke afspraken betreffende hun patenten en diensten in Amerika. Het plan zal de Europese landen in staat stellen te besparen op hun dollar-uitgaven, daar zij de producten der Amerikaanse firma's onder licensie in hun eigen land kunnen vervaardigen. Zij zullen bovendien dollars kunnen verdienen doqr hun Europese patenten en diensten in Amerika te verkopen. De E.C.A. zal slechts als con tact-orgaan optreden tussen de Ameri kaanse en Europese firma's. Op het ogenblik is men bezig met het treffen van maatregelen, teneinde een be gin te maken met de uitvoering van het plan in ons land. ADVERTENTIE Krimpen van pijn door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0,83, f2,08, f7.94. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8,00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 platen. 10.00 Paedagogische causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Hawaiïanmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Kwartet. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Kamerorkest. 15.00 Platen. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Pla ten 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Rege ringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.20 Actuali teiten of platen. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Parlementair overzicht. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Platen. 21.00 „De late róos", hoorspel. 22.00 Zang. 22.15 Metropole orkest. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool. 11.30 Platen, 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel, alt en hobo. 13.00 Nieuws. 13.15 Man doline. 13.45 Kamermuziek. 14.15 Promenade orkest en solist. 15.00 Kamermuziek. 15.45 Vocaal ensemble en soliste. 16.15 Voor de jeugd. 17.00 Omroeporkest en solist. 17.15 Pianoduo. 18.00 Orkest. 18,30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Philharmonisch orkest en soliste. 22.15 Pla ten. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Sextet en solist. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Piano. 18.15 Causerie. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Omroeporkest en solisten. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Verzoekprogramma. Maandagavond arriveerde cp Schiphol uit Djakarta de ex-Hoge Commissaris van Nederland in Indonesiëdr. IJ. M. Hirschfeld (rechts), waar hij onder andere werd begroet door de 'ministers mr. D. U. Stikker (links) en L. Götzen. Hij zal weer optreden als directeur van het Marshall-plan Met het K.L.M.-toestel „Djakarta" is Maandagavond de afgetreden Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, dr. li. M. Hirschfeld, in Nederland teruggekeerd. Hij werd op het vliegveld begroet door de ministers Stikker en Götzen, door de heer A. Th. Lamping, die hem als Hoge Com missaris opvolgt, de heer Raden Djumhana namens de heer Mohammed Roem, de heer Clarence Hunter, hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland, de staatssecre tarissen H. C. W. Moorman en N. Blom en de heer P. J. A. Idenburg, secretaris-ge neraal der Nederlands-Indonesische Unie. Dr. Hirschfeld verklaarde aan verslag gevers, dat een vruchtbare samenwerking tussen Nederland en Indonesië op veler lei gebied" een practisch realiseerbare mo gelijkheid is. Ondanks alle moeilijkheden, die nog te overwinnen zijn, is op dit ge bied reeds menig resultaat bereikt. Hem was gebleken, dat de oprechte wil daartoe er aan beide zijden is. Het valt niet te ont kennen, dat er zich sinds de souvereini- teitsoverdracht een aantal moeilijkheden van ernstige aard voordeed. Voor een deel vonden deze hun oorzaak in het feit, dat het tijdsverloop tussen het accoord ter Ronde Tafel-conferentie en de eigenlijke souvereiniteitsoverdracht zeer kort was, waardoor een aantal zaken, die met het verleden waren verbonden, pas na de overdracht konden worden afgewikkeld. Zodra de afwikkeling van deze zaken zal zijn voltooid, kan op een aanzienlijke ver mindering van de stof, die aanleiding geeft tot conflicten, worden gerekend. On getwijfeld hebben interne moeilijkheden in Indonesië ook hun invloed gehad. Bij de oplossing van een aantal moeilijkheden bleek, zo zeide dr. Hirschfeld, van weers kanten steeds de wil aanwezig te zijn de goede verstandhouding te bewaren en te dienen. Wanneer er zich desondanks ook verder nog moeilijkheden kunnen voor doen, dan is het beider belang deze tot de geringst mogelijke proporties terug te brengen. Bij de beoordeling van de moei lijkheden zal men steeds moeten beden ken, dat Nederland en Indonesië beide souvereine staten zijn. Dit laatste vooral is nodig wanneer het interne Indonesische aangelegenheden betreft. Olie en zout uit eigen bodem De oliebronnen van de Nederlandse Aard olie Maatschappij te Schoonebeek, Drente hebben in Juli opgeleverd 63.787 ton, hetgeen meer is dan in Juni, toen 61.261 ton uit de bodem werd gehaald. In Mei werd 63.944 ton geproduceerd, hetgeen een maandrecord was. De vergelijkende cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek tonen de geleide lijke stijging der productie van ruwe aardolie aan: in Juli 1949 50.597 ton, in 1948 gemiddeld 41.295 ton per maand, in 1947 17.724 en in 1946 5.217 ton. Voorts werd in Twente in Juli 33.825 ton zout uit de bodem gehaald tegen 33.762 ton in Juni. In Mei was de productie niet onbe langrijk groter, namelijk 37.998 ton. De maandgemiddelden waren: 1948: 20.772 ton 1947 20.048 ton en 1946: 15.042 ton. Nieuwe encycliek Onder de titel „Humani Generis" heeft de Paus heden een encycliek uitgegeven waarin enkele „misvattingen, die de katho lieke leer dreigen te ondermijnen" worden behandeld. In de nieuwe encycliek wordt de theorie veroordeeld volgens welke het menselijk ras zich niet alleen uit Adam en Eva doch uit meer ouderparen ontwikkeld zou heb ben. Wel wordt de weg opengelaten voor de theorie van de evolutie, welke niet door de kerk veroordeeld is, aldus Reuter. De encycliek veroordeelt ook de philo- sophie van het existentialisme, waarvoor „de weg geëffend is door de fictieve stel lingen van de evolutieleer, waarbij alles wat absoluut, hecht en onveranderlijk is, wordt geloochend". Dr. Hirschfeld heeft samengewerkt met de Indonesische regering, de Nederlandse gemeenschap en vertegenwoordigers van de verenigde mogendheden in Indonesië. Hij had reden dankbaar te zijn voor de wijze, waarop men hem tegemoet trad. Dr. Hirschfeld is voornemens eerst een flinke vacantie te nemen en daarna zijn werkzaamheden als directeur van het Marshallplan voor Nederland te hervatten. Met hetzelfde vliegtuig arriveerde, een Indonesische missie van de marine vein de Republiek Indonesia. Deze zal een maand in Nederland blijven om de technische kanten van de marineovereenkomst nader te bespreken en uit te werken. ADVERTENTIE zonder puistjes, vetwornipjes en andere huidaandoeningen krijgt U door het beroemde huidgenees middel met „dieptewerking" I HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS I GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN Gestrande landingsboot na 2% jaar vlotgesleept In de voorzomer van 1948 sloeg ten Noorden van Terschelling tijdens een vrij hevige storm een Engelse landingsboot los van de sleepboot, die op weg was van Hamburg naar Engeland, waar de lan- dingsboten zouden worden verbouwd. De boot strandde bij Terschelling en was na enkele weken vrijwel geheel onder het zand bedolven. Alleen het stuurhuis stak boven het strand uit. Verscheidene maat schappijen deden in de loop van de laat ste paar jaar pogingen het vaartuig te bergen, echter zonder succes. Een firma slaagde er vorig jaar in de beide motoren en een aantal pantserplaten te bergen. Sedert Juni van dit jaar is een firma uil Rotterdam bezig geweest met bergings werkzaamheden en Maandag is men er in geslaagd het schip weer drijvende te krij gen en van het strand te slepen. Het vaar tuig is naar Harlingen gebracht. ADVERTENTIE Kwatta soldaatjes blijven altijd geldig Vraagt Uw winkelier ol ons om de uitgebreide cadeauxlijst. N.V, KWA**A BREDA-(Holland) (Van één onzer redacteuren) Het is thans nog te vroeg om enige be trouwbare voorspellingen te doen over de positieve resultaten van de Raad van Europa 1950 en het zal waarschijnlijk ook na deze zitting moeilijk zijn om die resul taten scherp te formuleren. Doch zeker is het dat deze bijeenkomst in Straatsburg de realiteit, die de Europese situatie thans be heerst, zeer duidelijk heeft gemaakt. Die realiteit betreft niet louter de toestand van ons werelddeel, doch tevens die van wat wij de „Westelijke democratie" plegen te noemen. Het is ongetwijfeld waar dat deze demo cratie (haar waarden, haar gebreken, haar mogelijkheden en haar taaie) tijdens de ontmoeting te'Straatsburg in een onbarm hartig scherp licht is gesteld. Wanneer men de bijna krampachtige pogingen van al deze Westers-democratisch denkende ge delegeerden om de duidelijke lijn voor hun doen en laten te vinden, heeft aangezien, dan dringt zich onweerstaanbaar de zorg wekkende veronderstelling op dat deze democratische levensopvatting in haar politieke toepassing zodanig aan levende kracht heeft ingeboet, dat zij een onhandel bare, zielloze ballast is geworden, waarmee men zeult en sjouwt zonder er de overtui ging uit te kunen putten, die men nodig heeft om te zamen moeilijkheden te over winnen en lichtende doelen te bereiken. „Wanneer de democratie niet bezield wordt door een onomstotelijke overtuiging, is zij slechts een zak vol rammelende woorden". Deze uitspraak is van de merk waardige Engelse Muriel Lester, die eens secretaresse van Ghandi was, en thans, ruim zestig jaar oud, alle werelddelen be reist om een soort morele herbewapening te prediken, waarin zij de grete beginselen van de gestorven Indische verkondiger der vredes propageert. Bezieling „Een zak vol rammelende woorden". Er klinkt iets Oosters in deze scherpe vergelij king en juist dat doet ze ons zo duidelijk verstaan. Het is onbarmhartig, doch schoon gezegd in de simpelste van alle persiflages, die men ten aanzien van de praktijk der Westerse democratie denken kan. 'Het betreurenswaardigste en misschien tegelijk toch bemoedigende in de practijk onzer hedendaagse democratie is wellicht, dat de afwezige bezieling niettemin in haar beginselen besloten ligt. Wij spraken ki Straatsburg enkele gedelegeerden en jour- nalistén, die gedurende de weekeinden eer> reis naar Caux sur Montreux (Zwitser land) maakten om daar enkele dagen te midden van de volgelingen' der „Beweging voor morele herbewapening" door te brengen. Dezg beweging congresseërt daar gedurende de gehele zomer en is gast- vrouwe van een wel zeer heterogeen gezel schap uit alle standen, landen en politieke gezindheden ter wereld. Degenen, die uit Caux te Straatsburg terugkeerden, bleken volgens hun uitlatingen duidelijker dan. ooit tevoren te beseffen waarin het wer kelijk grote gevaar voor onze democratie bestaat. Namelijk daarin dat zij niet één gezamenlijke, massale overtuiging kan stellen tegenover die, welke het andere kamp beheerst en die bewezen heeft ook de Aziatische volken te kunnen meeslepen. Deze laatste overtuiging, aldus onze zegs lieden, moet men niet vereenzelvigen met het communisme van Marx of Lenin. Zij is wel is waar politiek en sociaal enigszins daarop geïnspireerd, doch zij heeft in feite met de practijk van die leer weinig meer van doen. Het is voor ons gemakkelijk onze tegen standers in de politiek en op het slagveld aan te duiden met de verzamelnaam „communisten", doch in feite staan wij tegenover massa's, die de theorie van het communisme niet of nauwelijks kennen. Wat zij aanhangen is in wezen de reactie op dat complex van schrikbarende fouten en onwaarachtigheden, waaraan onze in de kern uit zo schitterende principes opge bouwde democratie door de eeuwen van haar praktijk heen is gaan lijden. Uit dat negatieve der democratie heeft zich een positieve ideologie gekristalliseerd, die met de machtige hulpmiddelen van een politiek- communistische dictatuur aan de gedes illusioneerde massa's is ingegeven, als een verdovingsmiddel aan een onmondig kind. Terugkeer In Caux sur Montreux, aldus onze zegs lieden, worden de fouten onzer democratie onbarmhartig gehekeld. Maar tegelijk wordt het genezingsmiddel met handenvol gedistribueerd: nieuwe machtige bezieling onzer democratie door een onvoorwaarde lijke terugkeer tot haar puur-menselijke beginselen. Tot de beginselen, die men evenzeer in de Christelijke leer als in de Oosterse religieën kan terugvinden en die de toepassing onzer democratische over tuiging zowel in de maatschappij als in de politiek oneindig vergemakkelijken. In Caux wordt het duidelijk gemaakt, hoe weinig nut zelfs een militaire overwin ning in Azië of in Europa zou hebben voor de beginselen waarvoor wij menen te strijden. Dat is een ontmoedigende ge dachte, wanneer zij niet gepaard gaat met een drastisch voornemen om opnieuw te beginnen en terug te gaan tot waar onze democratie in volle levenskracht en bloeiende gezondheid de stimulans van al ons doen en laten kan zijn." Het is wel een zeer philosofische ge- öachtengang, waarin men door dergelijke analyses verzeild raakt, doch onwillekeurig wordt men gedwongen om althans enigs zins met al deze overwegingen rekening te houden, wanneer men in Straatsburg de debatten volgt en intussen een blik slaat op net laatste nieuws uit Korea of Lake Success. Want, hoe benauwend de gedachte ook is, men komt telkens weer tot de conclusie, dat de leiders van onze democratische poli tiek op alle gebieden des levens en der wereld vertwijfeld lijken te zoeken naar de koers, die zij hebben te volgen en die hen kan samenbrengen in een krachtig, doel- Ireffend verzet tegen de gevaren, die het Westen bedreigen. Rammelende woorden Straatsburg hoort ze dagelijks. Maar laten wij op de uiteindelijke bezieling blij ven hopen, want het zou onbillijk zijn te veronderstellen, dat ook in de Assemblée niet nu en dan het licht dezer bezieling op flakkert. En hoop is tenslotte het voor naamste dat West-Europa ten aanzien van Straatsburg vervult. De zaak-Bertha Hertogh Minister Stikker zal alles doen om het meisje bij de ouders terug te brengen Op vragen van het Tweede Kamerlid dr. Bruins Slot (AR) over het weer onder de ouderlijke macht brengen van Bertha Her togh, heeft de minister van Buitenlandse Zaken onder andere geantwoord, dat het meisje is geboren 24 Maart 1937 te -Tji- mahi uit ouders van Nederlandse nationa liteit, en dus thans 13 jaar is. De minister is van mening, dat Ne derlandse ouders, die niet ontzet of ont heven zijn uit de ouderlijke macht, een onvervreemdbaar recht hebben op de ver zorging en opvoeding van hun minder jarige kinderen. Bij de Britse regering werden reeds op 29 Juli 1950, de dag na het vonnis van het 1-Iof van Appèl te Singapore, stappen ge daan, welke door meer stappen van de hoogste Nederlandse vertegenwoordiger bij het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn gevolgd. De minister zal voort gaan al het mogelijke te doen, ten einde te bereiken dat Bertha Hertogh met haar ouders wordt verenigd. Prof. dr. V. Hepp overleden Te Wolfheze is in de leeftijd van 70 jaar overleden prof. dr. V. Hepp, hoogleraar in de theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Prof. Hepp had om gezond heidsredenen per 1 September ontslag uit zijn ambt gevraagd. Na zijn studie aan de Vrije Universiteit werd hij in 1904 gereformeerd predikant in Antwerpen; in 1904 ging hij naar Klun- dert en in 1916 naar Watergraafsmeer. Op 1 October 1922 werd hij als opvolger van prof. dr. H. Bavinck tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit benoemd. De teraardebestelling zal Donderdag om 13 uur in Oosterbeek geschieden. 69.. Je begrijpt, dat het een hele opschud ding in de rechtszaal verwekte, toen Panda daar zo ineens uit die luchtkoker te voor schijn kwam! „Dat is geen nette plaats voor een getuige!" riep de Koning. „Getuigen behoren niet met hun hoofd naar beneden uit luchtkokers te hangen! Haal een ladder! Laat die omgekeerde persoon naar bene den komen! En laat hem dan eens ver tellen, wat hij ten gunste van Graaf Isen Grim te vertellen heeft!" Aangezien het woord van de Koning wet is, renden de schildwachten om het hardst om een ladder te halen en Panda naar beneden te helpen. „Ik heb heel veel te vertellen," sjirak Panda tevreden, terwijl hij afdaalde. „En ik zal bewijzen, dat Graaf Isen Grim. niét de Ge maskerde is!" „Graaf Isen Grim niét de Gemaskerde?" mompelde de Koning ver baasd. En de schurkachtige graaf, die al dacht dat zijri laatste uurtje geslagen was begon blij te lachenDe enige, die helemaal niet nieuwsgierig was naar wat Panda te vertellen had, was Joris Goed- bloed want die wist het precies! „De Koning moest de luchtverversing in dit gebouw eens laten herzien!" mompelde hij. „Dit zijn schandelijke toestanden! Men kan hier nog niet eens iemand rustig in een kast opsluiten! Wat moet er op zo'n manier van de gerechtigheid terecht komen?" woordvoprri. ministerie van Buiten"! het E- in een officiële Sovjet-Russische 5 dracht" dip -v- „seVrJ1 Moskou draait, gL? 25 en „een ondienst wereldoorlog koT' var- fe tnl Duitsland wilden |raï's VI<® ren. Churchill "Jgj? «d dat hl 30 jaar verge.,7 om de Sovjet-irnif 8es>^-: -J Aanbod. Lar Daly,'"Re naar van een stoe enfci, Ilt® «go. heeft in «gw* aangeboden een vtaf hM: te maken om epn bover- V-S bom op het Kremlin Daly zei de stiehtei Kt" «O „christelijke actie-MrhV' oorlog met het rode r? 1 4' beeft. De partij ®g?54" vriiVioi.} 'cl 35 CO KSf 1 aanyï^edïm™!^!^!»! OtBloA '3 ei 21] den,l'S»ki3 schriften "IS KawU?" incident, dalleï^ heeft geduurd, hepen neg,®' n verwondingen op nf mumsten, die alleen van hun identiteit waren™ werden even later op De aarde beeft. Volgens (..„v. het ogenblik luchtwaarmm' '<j richten van het S5£B" Brahmapoetra (India) is jXï1 van een gebied van 77» kilometer door de anrdiw - boven-Assam „geweldig» wSfij bevingen, die naar men X zwaarste geweest zijn sinds i»fj ben 20 000 mensen dakte gi* duizenden hectaren land 4» tot een woestenij gemaakt, vijf millioen mensen hebben vingen te lijden gehad. De aaiïk! niet tot rust gekomen. Volgen: (,,1: gegevens zijn 50 personen te™, van de aardbeving om bet lei komen. Ongeveer 50.000 stuks tX men om. l Luchtpost. Gisteren is onder grote h=v stelling te Brussel de eerste postS per helicopter op het vasteland hk; Het hefschroefvliegtuig, de „BelUl dat onbelast 665 kg weegt en een; vermogen heeft van 235 kg, startUi een klein plein te Brussel, ij met een- gemiddelde snelheid ,c km per uur. De directeur-genekt de posterijen zei tijdens de 'openl plechtigheid dat de nieuwe posU vooral ten doel heeft het postvei de Ardennen en in de Kempen. die over het algemem moeilijk!^ dienen zijn over land, te verbeteren.' Vrouw gezocht. Het invloedrijke Perzik weekblad „Teheran Massavar" hw» Perzische meisjes, die van mening i* in aanmerking te komen vóór es welijk met de Sjah van Pereiê,tltgt- nodigd zich schriftelijk bij 'y.vttaA t melden. Afghane Tabatabai. em Ik jarig schoolmeisje uit een oude Pet sche familie, was de eerste die li meldde. Zij behaalde onlangs de titi „het meisje met het volmaakte in een wedstrijd die georganiseerd rt door de Perzische bond voor lief lijke opvoeding. Zij is de haar klas en munt uit in De Sjah van Perzië, Mohammed 3a Pahlevi, is 31 jaar oud en scbelddef 1948 van Fawzia, de zuster van hrj Faroek van Egypte. Verboden. De Amerikaanse hoge conci sie heeft het te München verschijnsi communistische blad „Süabayrü Volkszeitung" voor drie maanden vï- boden. Dit is het 11de communisM blad, dat in de afgelopen drie weker.: West-Duitsland is verboden. Teven de werkvergunning van de uiïgew van het blad ingetrokken en de dni kerij voor dezelfde tijd gesloten, West-Duitsland verschijnen thans slechts vier communistische bladen.. melijk te Kiel, Freiburg, Neurer.be:;! Schwenningen. Pax Romana-congres in de hoofdstad Prins Bernhard aanweiigt ontvangst in Rijksmuseo In hef Indisch Instituut te Amstetfai Maandag het Zondagmiddag geatra wereldcongres van Pax Romana voort?® Prof. P. Hoenen uit Leiden behang het onderwerp „De katholieke intellects en de moderne wetenschappelijke cultuur Prof. W. P. J. Pompe was de mie» over het onderwerp „De crisis in he-,r-' antwoordelijkheidsbesef en het recht De conclusie, waartoe prol roi? kwam, is, dat de vergevensgezindheid m in tegenspraak is met strafrecht en antwoordelijkheidsbesef, maar er eent^ ceptie van geeft, die zowel humaan christelijk is. De medische discussiegroep kwarahiK- onder voorzitterschap van prof. van de universiteit te Nape-s. Ond van bespreking vormde de prof. Rapozo over nieuwe methoden in hormonologie. Maandagavond zijn de c°n=re; het Rijksmuseum te Amsterdam door het gemeentebestuui van Prins Bernhard en de minister van wijs, Kunsten en Wetenschappen woon» deze ontvangst bij. Prof. Rutten hield een toespraak,^ hij zeide. dat het meer dan nood lijk is het Christendom te beschou een taak. Wrak uil de zestiende eeuw in de Noordoostpolder gevond!! In de Noordoostpolder, jj" c„ Schokland, is men begonnen •;c6jpS graven van een scheepsw fgsg vffl waarschijnlijk vergaan tU" de 7aii:- zoetwater in dit gcdee!'e_ «^yand zee, toen de landafslag om - niet ten einde was. qangehoiftfl Tot nu toe in het aardewerk en seheepsv'ej1 je- op, dat het scbip u> 16® K bouwd. - ,,,pii;cht te recap- Het vissersvaartuig ue - ;Iact strueren, daar het nog

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2