Beverwijk en Omstreken Augustus Visserij-varia J 22 Augustus 1950^ «Witte Kruis in de bres Ivoor Velsens moederloze gezinnen nsverzorgsters liefdevolle huipen in nood OOI Q0 dat Het Witte Kruis wttSJTSrentig iaar van z5? ,if Srde heeft verncht, acüvite,t dl? ?- "'f^fhuismoeders van groot -VJ «sr onderschatten waar- de onder-afdelingen ia""1!, ™de organisatie, welke «fSTeSgroot arbeidsveld :r. mag zich wel zeer f"fè langstelling en dik- de waardering van velen gezinsverzorging. Als ■a:iUi?r. icheiden onderdeel van ViSs is zij voor tal van V ««Sm» een redding in gebleken. die bijna een kwart.eeuw in Velsen werkzaam leidster van het gez.ns- S^'t am dat 1 Augustus 1946 op *:*^5teatt beduur van Het Witte z'i hcefl de han_ IT-" 1 2ie want de aanvragen voor ir nipt van de lucht en het is een rit li" $8 er slechts acht in Sep- «ezinsverzorgsters zijn, alle wreden te stellen. Er moet '"ff toe ook danig geschift worden rgLi die werkelijk om hulp !ïl¥. w tomen voor een verzorg- «5® "prking. die dan meestal niet *^fanzes weken de plaats van de fCwgetW""®' dat een huismoe- Tim«rfce malen om een ver- haar «ez.n heeft gevraagd, voor ^iiemaal nul op het request krijgt. Stamt er dan met omdat de be- Vto-twrouw toevallig geen lid van it, £s is on ook niet omdat de ÏSSa niet bij de dames van he £5 smaak valt. maar alleen omdat -err Lavoo noch een van haar hul- K aet handen kan breken Een *Ss overigens welke wel eens E5k gelukkig) van de gezinsver- S wordt geëist. Want het is aan- Eeblazoi in een gezin waar moe- (je vrouw hun krachten te boven lijkt öm de aanvragen zoveel mogelijk Turken moet altijd een doktersadvies -ergelegd, waaruit blijkt dat hulp met gemist kan worden. Gedegen opleiding Volkshogeschool in Alkmaar (ie Velsense gezinsverzorgsters een en veelzijdige opleiding ontvan- rijn niet alleen de huishoudelijke J>èn van alle dag, waarvoor tijdens &ig de aandacht wordt gevraagd, fisdólogie, omgangsvormen en tal van Est nuttige zaken waarin men thuis "."din worden in het opleidingsplan .--ffiffl. Zo komen op het lesrooster theorie onder meer de practische E&t van de zuigeling, eenvoudige ép. en gezondheidsleer voor. Zodra ,"5n in spe zich in deze vakken ge- 'jj- hebben bezwaamd, volgt een ^periode op „de Zandhoeve" i ïjn, waar men vooral ook /«panning en praktijk denkt. Op de Üxve worden de toekomstige werk- Üieii namelijk vertrouwd gemaakt met i:«t practische zijden van haar beroep, feóecandidaten straks niet alleen over iuoige theoretische kennis beschikken, ar ook weten wat „handen uit de mou- betekent. T«: gevaar voor het ontbreken van deze er overigens niet, want de Üaaidè hulpen zijn meestal ook enkele $2 van de week reeds practisch werk les Geen werksters gebeurt wel eens dat de gezinsver- trst-j \oor manusje-van-alles worden en werk in de schoenen ge- Ésia krijgen dat niet in overeenstem ming met hun beroep is. Gezinsverzorg sters zijn geen werksters en verstel-goed dat zich in de loop van maanden in de linnenkast heeft opgestapeld zal zeker niet door de plaatsvervangende huismoeders worden gerepareerd. Bovendien is het meestal zo_ dat men van 's morgens acht tot 's avonds zeven de handen vol heeft aan andere, lopende zaken van het huis houden. Klachten komen bij zuster Lavoo weinig binnen, al moet deze actieve leidster meer malen ervaren dat er nog heel wat wan begrip in de gemeente leeft omtrent de werkzaamheden van haar trouwe help sters. Dankbetuigingen zijn er stapels en dat geeft de mensen, die met zoveel liefde de taak van een moeder tijdelijk over nemen, kracht en moed en enthousiasme genoeg om hun werk zorgvuldig en met animo te verrichten. iiilers zich S®fcla zien v°°r em i Vniri Vrachten te boven lukt Groepsprijs voor terreinbewakers 21 terreinbewakers van de Hoogovens «tein de Vierdaagse van Nijmegen mee lopen hebben, behaalden behalve een persoonlijke prijs tezamen nog een groeps prijs, zoals thans tot vreugde van de deel- saiett bekend is geworden. MARKTBERICHTEN 21 Augustus 1950 Prijzen Haftot 2,50—1.75: gr. tong 3,30—2,75; gr.m. ■Si 2.32—2,01; kl,m. tong 1,38—1.04; kl. tong :-:H72; kl tong n 0,75—0,64; tarbot I per kg. &Jot n 67-63; tarbot III 46; tarbot IV schartong 25,50; gr. schol 40—36; gr.m. k-^b-39; kim. schol 3831; kl. schol I schol II 26—14; schar 21.50—10.50; 1310,60makreel 3222.50; gr. I?-'-- §rm. schelvis 4540.50; kl.m. Ra i30,50; kl. schelvis I 25,5021; -W-i119.50-14.50; wijting 17—8; gr. F- li.oO; midd. gul 20,50—16,50; kl. gul Kte'ke. F i w« H2—58; gr. koolvis zw. gr. leng 06—53, per 125 kg. ltt!fien [°ng en tarbot, 5 kisten^rniïbot! lo kisten schar, 5060 kisten Xlu Ste!? makreel, 540 kisten schel- ft Ji t.e.nlWlj!ing' 400 kisten kabeljauw g«£g* 1,160. BeS°mm'ngCn «Sffi1 2995: KW 64 295°: KW S-m'6,°: KW 59 2050; KW 166 irn?*39 470: KW 155 3460: »!Uiai V»w..24 2I4°' Kw 194 -i nftRS.1* Kw 22 wc kw 9 li T,HM 228 80°; UM 229 2760; 12!^ KW 77 1170°00: KW 210 1110; trawlers besomden f 39.400. Nederlands-Engelse bijeenkomst Ter gelegenheid van het bezoek, dat een groep jonge leden der Engelse kerk aan de oud-Katholieken van IJmuiden brengt, wordt Woensdagavond in café „Flora" aan de Zeeweg een begroetingsavond gehou den. Behalve de leden der jeugdverenigin gen zullen ook de pleegouders van de En gelse gasten er tegenwoordig zijn. De avond zal een enigszins feestelijk karakter hebben. De gasten, die vandaag een uitgebreid bezoek aan Haarlem brengen, zullen mor gen de gehele dag vrij zijn. Hedenmorgen is in de oud-Katholieke kerk een speciale korte H. Dienst gehou den, waarin pastoor C. F. Nieuwenhuyzen de gasten van Brighton in hun landstaal toesprak. HOUT AANGEVOERD. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is tijdens het weekeinde aangekomen het Finse s.s. „Austurias", dat van de Finse haven Abo een lading van ruim 650 vadem geschild hout aanvoerde. «UK-DS advertentie met SLAGROOM 0,35 Zondag was het Velsense landgoed „Waterland" een dag voor het publiek toegankelijk. Velen maakten van de geboden gelegenheid gebruik en brachten aangename uren. in het prachtige park door. 3 voor Velsen 8 uur- "^?odl°Pende straat". Öaisto" gravip van Monte isi»* 23 A»s»stus tulbui. S ¥nEen a's gisteren. 'u- onöenm;- ur' sPreekuur wethouder Hoogovenpersoneei geslaagd De hieronder genoemde employés van de Hoogovens behaalden de volgende diploma's: de dames C. A. de Vries en W. G. H. Schilder, beiden van het Verkoop kantoor H.O. Dunka, slaagden voor het examen Engelse Handelscorrespondentie van de Vereniging van Leraren. W. Nauta van de Sociale afdeling slaag den voor het diploma Mulo B. T. van de Werff van de Plantsoenen dienst verwierf het diploma voor Bloemist- Hovenier 1ste knecht. S. T. Ettema van Voorber. bureau, J. Steenbakker van H.O. en J. Schoon van Tekenkamer-Mekog slaagden voor het diploma adspirant Con structeur van P.B.N.A. en mej. E. W. M. Terpstra van Laboratorium Mekog afde ling Bibliotheek slaagde voor het diploma „Speciale Bibliothecaris, deel A". Suomi-leden streden In Amsterdam Aan de Zondag door de A.V. „De Me teoor" te Amsterdam gehouden atletiek wedstrijden is ook door een aantal leden van de Velsense H.A.V. „Suomi" deelgeno men. De baan, waarop werd gelopen, ver keerde in een slechte toestand en dit heeft de resultaten van de deelnemers nadelig beïnvloed. Desondanks wisten de Suomi- leden nog enkele goede resultaten te boe ken. De enige deelnemende Suomi-athlete D. Hurkmans bezette met discuswerpen C de eerste plaats met 28.44 meter en nadat zij in haar serie 100 meter C 13.7 sec. no teerde, bereikte zij in de finale met 13.9 sec. de tweede plaats. Op vèrspringen C eindigde zij no. 4 met 4.26 meter. Op de 80'0 meter heren A was de eerste plaats met 2 min. 1.4 sec. voor J. F. Smit, doordat Havenaar (A.V. '23) wegens snij den werd gedéclasseerd en dus tweede was. U. van Wijngaarden bereikte als derde de eindstreep met 2 min. 2 sec. De B-klasser T. Luttik van Suomi werd met 2 min. 6.1 sec. tweede in zijn serie, doch werd in het totaal-klassement derde op de 800 meter. Als eerste eindigde ook D. van Zutphen op hoogspringen D met 1.58 meter en Th. Kluft op vèrspringen D met 5.58 meter. De laatste werd no. 2 op de 100 meter D in 12 sec. In Elswout-tournooi is V.V.B. al uitgeschakeld De eerste wedstrijd van V.V.B. tegen de Haarlemse vierde klasser D.C.O. 'in het door D.I.O. georganiseerde „Elswout"- tournooi is direct al de laatste gewórden, daar V.V.B., zij het op het nippertje, met 4-3 heeft verloren na in de tweede helft een 3-0 achterstand te hebben ingelopen. V.V.B. kwam met enige nieuwe spelers uit, onder wie de oud-E.D.O.'ers, de ge- broeders J. en P. Schildwacht, van wie de eerste als spil en de tweede als midden voor fungeerde. Ver opdringen van J. Schildwacht veroorzaakte reeds direct het eerste doelpunt van de doortastende D.C.O. middenvoor. D.C.O. haalde hieruit een flinke dosis veldmeerderheid en doelman Van Veelen moest meermalen handelend optreden. Een goed genomen hoekschop was hem echter door weinig uitzicht te machtig (2-0). De V.V.B. voorwaartsen, die er toen wat beter in kwamen, konden echter de D.C.O.-verdedigifig niet verschal ken. Vrijwel direct na de hervatting scoor de D.C.O. voor de derde maal, doch toen nam V.V.B. het initiatief in handen. Goede voorzetten belandden door Schildwacht, Vlietstra en Verswijveren alle echter naast of over het doel, maar eindelijk had P. Schildwacht succes (3-1). Nadat de naar binnen gezwenkte Straatsburg eerst de kwaliteiten van de doelpalen had getoetst, was zijn tweede schot raak (3-2) en zelfs kon de vrij gelopen Vlietstra de partijen vijf minuten voor het einde op gelijke voet brengen (3-3). Een opgelegd buitenspel-doelpunt van D.C.O. schakelde V.V.B. voor verdere aspi raties uit,..hoewel een mooi doelpunt van Vlietstra, dat weer de gelijkmaker had kunnen zijn werd afgekeurd. HET PONT VERHAAL WORDT EENTONIG. Het verhaal wordt eentonig. Dit kan on getwijfeld met recht worden gezegd van de verkeersdrukte bij de ponten, want deze bepaalt zich niet meer speciaal tot een of meer bijzondere marktdagen in de week, doch vrijwel elke dag staan de voertuigen 's middags en 's avonds op het Noordelijke pontplein aaneengerijd. Ook Maandag was het weer extra druk. Doordat 's morgens voor half negen maar twee ponten varen, stond er op dat tijdstip gistermorgen al een lange rij auto's wachten voor de overtocht. Deze strekte zich toen uit tot aan de Banjaertstraat. Tegen half zes bevond de staart van de file zich opnieuw voor de R.K. kerk. Eerst tegen half negen 's avonds was de grootste drukte wat geluwd. Speciaal de verhuizing van de Firma Beynes uit Haarlem naar Beverwijk on dervindt aanzienlijke stagnatie van de grote drukte bij de eVlser ponten. De di rectie van Beynes deelde ons mede, dat er sprake is van een vertraging in de over brenging van de materialen naar de nieu we fabriek. NIET BEPAALD VRIENDELIJK. Een arbeider, die Maandagmiddag aan boord van een voor de papierfabriek lig gende Finse houtboot bezig was met zijn dagelijks loswerkzaamheden, deed daar een minder prettige ervaring op. Een lid van de bemanning, die te veel aan Bacchus had geofferd, ontdekte de aan de betreffende arbeider toebehorende colbertjas en diens shirt. Beide gingen ovèr boord en zonken prompt. In de jas bevond zich een portefeuille met enig geld en foto's. De ontnuchtering zal voor de Fin evenmin prettig zijn. „EXCELSIOR" CONCERTEERT IN RIJKENSPARK De IJmuidense arbeiders mandolineclub „Excelsior" zal Dinsdagavond een concert geven in het Burgemeester Rijkenspark te Santpoort. Agenda voor Beverwijk Kennemer Theater, 7 en 9 uur: „Bagdad". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Voor jaarsparade". Woensdag 23 Augustus Bioscopen: Zie Dinsdag. Openlucht-filmvoorstelling op het parkeerterrein Heerlijk zomeravondweer, vrolijke mu ziek en een serie lichtstralen, welke in de hoogte gericht waren, lokten Maandagavond vele honderden Beverwijkers naar het parkeerterrein aan de Baanstraat, waar de openluchtfilm-reclame firma „Airghost" een filmprogramma draaide. Behalve wereldnieuws en enkele andere filmpjes werden reclame filmpjes gepro jecteerd. Sympathiek deed het filmpje aan waarin de aanwezigen werden opge wekt mee te doen aan een prijsvraag waarvoor men vier fouten in de voorstel ling moest ontdekken en waarvan de ba ten bestemd waren voor de Nederlandse T.B.C.-patiënten in Davos. Jonglisto nogmaals in Beverwijk De bekende telepaath Jonglisto zal op Donderdag 24 Augustus naar Beverwijk komen om in het Luxor Theater een proeve te geven van zijn experimenten. PLANNEN VAN DE A.N.M.B. De Algemene Nederlandse Metaalbewer- kersbond, afdeling Beverwijk, heeft voor de komende maanden verschillende plan nen uitgewerkt. Allereerst stellen de leden zich voor per autobus op Maandag 28 Augustus gezamenlijk een bezoek te bren gen aan de „vredesvergadering" van het N.V.V. in de Apollo Hal te Amsterdam. Ook zal, evenals vorige jaren; de „Stich ting Scholendienst" van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, het N.V.V. en de dr. Wiarda-Beckman Stichting een arbei dersavondschool te Beverwijk organiseren. Op deze tweejarige cursus zal les worden gegeven in de Nederlandse taal, rekenen en sociale kennis. Tenslotte wordt in het kader der winter- propaganda op Donderdag 19 October in het Luxor Theater te Beverwijk het to neelstuk „De Meid" van Herman Heyer- mans opgevoerd. POSTDUIVEN VLOGEN 290 KM. In totaal 485 vogels van de Beverwijkse postduivenvereniging „De Reisduif" startten Zondagmorgen om 7 uur uit Libremont op een afstand van 290 km. De eerste duif vloog om 10.24 uur bij de heer D. Gerritsen het hok binnen. De laatste arriveerde om 10.40 uur. De uitslagen werden: D. Gerritsen 1; C. G J. Dekker 2, 87; G. Visser 3, 33, 34, 42, 47; H. J. Timmer 4, 8, 9, 15, 18, 27, 41, 53, 72, 80, 81, 88. 89; J. Demmers 5, 12, 63, 92; C. Castri- cum 6, 17, 44, 56. 65, 79, 97; J. v. Ek 7; W. Jöosten 10, 43; M. J. Kok 11, 78; H. Hubers 13, 50; D. Stiemer 14. 51. 68; P. H. v. Minnen 16, 22, 61, 76. 85; P. v. d. Outenaar 19, 52, 75, 82; T. Gravemaker 20, 30, 37, 59, 67; J. Schef- fers 21. 48. 83: P. Luit 23, 46, 71; W. v. Wijk 24, C. Hoeks 25, 91; E. Verschuren 26, 36. 38; R. du Crocy 28, 31; P. Bruins 29; C. de Vries 32; Th. Kuijer 35, 40. 95; Gebr. Gelderman 39, 62; J. de Vries 45, 69? 73; A. Schoenmaker 49. 90; A. de Bot 54; A. de Booij 55, 64, 96; J. v. Loon 57; W. Beumer 58: J. Scroo 60. 70; W. Tuin 66. 93; R. Weststrate 74; A. C. Schel vis 77: A. Belprcid 84; H. Hendriks 86; P. v. Dessel 94. NAAR ROTTERDAM De directie van de machinefabriek Maters C.V. heeft zijn personeel op 26 Augustus een uitstapje per bus aangebo den naar de tentoonstelling „Rotterdam Ahoy". .bedrijfslekkages" vaak oorzaken van een onfortuinlijke exploitatie. Er heerst onte vredenheid onder de middenstanders, voor al door de belastingdruk, maar, aldus wet houder Vessies, dit is mede het gevolg van de oorlog waarbij de totale verarming van Nederland een rol speelt. De manieren waarop echter de bepaalde belastingen worden geïncasseerd, van welke belastingen de ondernemingsbelas- ting wel de meest ongelukkige vorm is. kon echter voor de middenstander zeker niet prettig genoemd worden. De middenstand is niet zwak, maar ze lijkt het wegens ge mis aan bedrijfskapitaal, zo concludeerde de heer Vessies. TER BEDEVAART* De R.K. Middenstand, afdeling Heems kerk, zal op Zondag 27 Augustus haar jaar lijkse bedevaart houden naar O. L. Vrouw ten Nood in Heiloo. De deelnemers zullen om 9 uur van het KSA-gebouw vertrekken. V_ Visvangst met „electro-catcher" Uit Hamburg meldt Reuter dat binnen kort in de Noordzee proeven zullen worden genomen met visvangst door electrische stroom. Twee Duitse geleerden, ir. Herbert Peg- low en de natuurkundige Conradin Kreut- zer, hebben een toestel ontworpen dat een sterk magnetisch veld in zee kan vormen waardoor de vissen verlamd worden. De uitvinders wilden geen nadere mededelin gen doen over bijzonderheden van het toe stel, dat in een gewone treiler kan worden meegevoerd. Het ziet er uit als een kleine turbine, waarvan kabels lopen naar twee in het viswater geplaatste polen. Het toestel is al met succes toegepast in zoet water, dat minder geleidend is dan zeewater, zodat de stroom zich niet zo spoe dig verspreidt. Regelmatige kleine schok ken in plaats van een voortdurende elec trische stroom voorkomen dit verschijnsel, aldus de uitvinders. De frequentie en poten tie der schokken houden zij uiteraard geheim. Grote vissen bleken bij proefne mingen gevoeliger voor „electrische ver lamming" (groter weerstand) dan kleinere, zodat „kleingoed" vissen veelal de dans zul-, len ontspringen. In ieder geval is de ver lamming tijdelijk en de niet gewenste vissen komen weer „bij" wanneer zij in het water worden teruggeworpen. Het toestel, dat door Siemens te Erlangen (Beieren) wordt vervaardigd, bevat een benzinemotor, die 400 Watt gelijkstroom of 5.000 Watt wisselstroom kan opwekken. Hiermee wordt een batterij gevoed, de aan de polen 200 tot 360 Volt sterk is bij 0.8 tot 15 Ampère. De bemanning van de vis sersboot loopt geen gevaar, geëlectrocuteerd te worden, zo verklaren de uitvinders. Castricum DUIVENSPORT De Castricumse postduivenvereniging „De luchtpost" organiseerde tijdens het week einde een wedvlucht van Libarnant uit, over een afstand van 297 kilometer. De uitslag luidt: B. Boddeke 10.34.38; J. Zentveld 10.35.16; G. Tromp 10.36.49; Bruno 10.37.2; G. Borst 10.38.16; Portegies 10.40.45; Fr. Tromp 10.41.22; P. Konijn 10.41.38; Bak ker 10.42.38; P. Deen 10.44.29; J. Lust 10.48.20; N. de Wildt 10.51.20; Chr. Pieterse 10.56.20. Heemskerk De financiële positie van de Middenstand De toestand in de middenstand, aldus wethouder W. Vessies uit Beverwijk, die op uitnodiging der Heemskerkse midden standers een causerie hield in café Nijman voor een twintigtal leden, is niet zo roos kleurig en elke zakenman kan vertellen dat zijn affaire achteruit gaat en dat voor al de fiscus en de sociale lasten veel te zwaar drukken. Veelal is hét echter de schuld van de middenstander zelf, want ook de vele credietverstrekkingen gebeuren vaak zeer onverantwoordelijk, meende spreker: het is toch al dikwijls bewezen dat zich onder de klanten vaak ware „op lichters" bevinden. Het aanleggen van een „zwarte lijst" door de winkeliers geeft hier uitkomst. Ook onwetendheid en een slechte boekhouding zijn naast de kosten en de In Washington wordt op het ogenblik de derde bijeenkomst gehouden van het comité van chefs van staven der landen van het Noord-Atlantisch Pact. Bij het begin der besprekingen van links naar rechts: kapitein L. J. J. Robins (België), kapitein Georges Cabanier (Frans marine attaché), schout-bij-nacht jhr. H. A. van For eest (Nederland), vice-admiraal H. T. W. Grant (Canada), admiraal William M. Fechteler (V.S.), die voorzitter van de bijeenkomst is, Sir Cyril Douglas Pennant (Engeland) schout-bij-nacht John E. Jacobsen (Noorwegen), Magnus V. Magnussen (IJsland), generaal J. F. de Barrio Rodriguez Portugalen schout-bij-nacht E. J. C. Qvistgaard (Denemarken). Hevig mis. De overstelpende aanvoer van haring aan de Maandagafslag van ruim 6000 kisten torpedeerde de prijzen weer eens grondig. Ongeveer de helft werd dan ook tot vismeel verwerkt; reeds bij de eerste afslag werd een flink gedeelte op gehouden, dat eerst later werd toegewezen. De handel kocht voor prijzen, variërend van 10,80 tot 11,50. Met de schol ging het beter. Er was erg v/einig, ook van de kleine schol, wat de laatste tijd op Maandag niet zoveel voor is gekomen. De kleine scholsoorten noteerden naar gelang van grootte en kwaliteit van 15 tot 22 per kist. Grove schol was er bijna niet en gold 55. De tongen behielden hun oude koers, alleen de kleinste soorten waren iets duurder met als laatste note ringen 60 cents per kilogram. Rondvis noteerde in de gevraagde schel vissoorten ruim 39. Tonijnen duurder. De tonijnen, welke de vorige week voor spotprijzen van de hand gingen, brachten nu weer een rede lijke prijs op. Vier stuks van de Katwijk 24 noteerden per stuk variërend van f 90 tot 100. Vorige week brachten de beestjes slechts 34 per stuk op. Motor. De kotter IJm. 277 bracht een bijzondere vangst aan in de vorm van een oude vliegtuigmotor, die naar schatting 1550 kilogram woog. Het gevaarte leverde zoals begrijpelijk veel averij aan het want op bij het scheep halen. De marine-autori teiten zullen de identiteit van de machine trachten vast te stellen. Het gevaarte moet al geruime tijd op de zeebodem hebben ge legen. want het is zwaar begroeid. Vandaag losten de Claesje met 700 kisten vis. waarvan 500 kisten makreel en 150 kisten schelvis, de Polderman met 1500 kisten haring, en gisteravond was nog thuisstomende de Eveline met 1600 kisten haring en 50 kisten bijvis. Naar zee. Van de haringloggers gingen Maandag weer naar zee de Katwijk 41, de Katwijk 48 en de Katwijk 110. Van de trawlers gingen de Medan, de Tzonne (na volbrachte reparatie aan de vlampijpen), de Antje en de Alkmaar weer weg. Haringloggers. De volgende haring- loggers kwamen binnen: Katwijk 170 met 418 kantjes eigen vangst van de trawl, Katwijk 19 met 536 kantjes van 6 schepen drijfnet, Katwijk 47 met 332 kantjes van 8 schepen drijfnet, Katwijk 140 met 425 kantjes eigen vangst trawl, Katwijk 44 met 390 kantjes eigen vangst trawl, Katwijk 65 met 396 kantjes trawl en Katwijk 227 met 579 kantjes van eigen vangst van de trawl. Opbrengsten. De Assan-Reis besomde voor een reis van 8 dagen 17.160, de Vios 21.340 voor een 9 daagse reis en de Her man 18.080 voor een 9 daagse reis. Van de loggers was de Katwijk 155 de hoogste met ƒ3460. Andere besommingen der weekloggers varieerden van 1200 tot f 2300. De twintigste eeuw zal wellicht eens geboekstaafd worden als de Plastic Eeuw. Plastic gebruiksvoorwerpen volgden na plastic kleding, plastic speelgoed deed zijn intrede en nu zijn er zelfs plastic boten gevolgd. De Bettle Boat Company te New Bedford (Verenigde Staten) heeft 24-voets plastic boten in de handel gebracht, waarvan de romp geheel naadloos is. Lekken is uitgesloten en de kleur van het plastic kan niet verblekenzodat de motorboot nooit opnieuw behoeft te worden gelakt. Men verwacht dat deze nieuwe vinding een ommekeer zal brengen in de bouw van kleine boten. Post voor opvarenden van de torpedobootjager „Piet Hein" Voor poststukken, bestemd voor opva renden van Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein", die Donderdag vertrokken is voor het eerste traject van zijn wereldreis, geldt, dat brieven en briefkaarten, niet zwaarder dan 10 gram, gefrankeerd kunnen worden volgens binnenlands tarief. In het adres moet vermeld worden kwaliteit, naam en stamboeknummer, a./b. Hr. Ms. „Piet Hein", Amsterdam, Schiphol-Marine". Alle andere stukken moeten volgens normale tarieven gefrankeerd worden. SCHEEPVAART Amstelland, 20 v. Las Palmas n. Montevideo. Annenkerk, 20 pass. Kp. Guardafui n. Cochin. Algenib, 16 te Paranagua. Alcyone, 21 te Buenos Aires v. Rosario. Alcor, 21 te R.dam v. Rio Grande. Alphacca, 19 te New York. Abbekerk, 20 reede Fremantle. Alamak, 19 nog te Basrah. Aletta, (t) 21 te Port Swettenham. Alphard, 20 verw. Pavana. Andijk, 20 v. Londen te Bremen verw. Armilla, (t) 22 verw. Miri n. Singapore. Bloemfontein, 20 v. Aden n. Suez. Breda, 19 v. Arica n. Valparaiso. Bïitsum, 19 te Narvik v. Huil. Bantam, 19 13 u. pass. Kp. Bon. Baarn, 21 verw. Bremen v. A'dam. Baud, 19 v. Singapore, 21 verw. Belawan. Bennekom, 21 verw. Trinidad v. A'dam. Beverwijk. 20 60 m. N.W. Lissabon. Caltex The Hague, (t) 20 te R.dam v. Rastanura. Caltex Utrecht, (t) 20 pass. Kp. St. Vincent. Celebes, 20 v. Port Said n. Genua. Corilla, pass. 20 Malta. Cameronia (tr.) 21 verw. te Aden. Caltex Delft, 20 pass. Aden. Ceram, 19 te Calcutta v. R.dam. Cottica, 19 v. Dover n. Madeira. Diemerdijh, 20 te Bremen. Drente, 20 v. Bombay n. Cochin. Duivendijk, 20 te Zeebrugge v. Vancouver. Delfland, 19 v. A'dam n. Buenos Aires. Danae, 19 v. Lissabon n. A'dam. Delfshaven, 21 te Santos verw. Delft, 20 rede Talca Huano. Duivendrecht, 20 35 m. N.O. Finisterre. Erinna, 19 v. Balikpapan. Ena, (t) 20 te Liverpool v. Koweit. Esso Amsterdam, (t) pass. 19 Gibraltar. Etrema. 19 v. Swansea n. Las Palmas. Eemland, 19 v. Santos. Edam, 19 te New York v. R.dam. Felipes. (t) 19 te Makassar v. Balikpapan. Friesland (SSM), 20 v, Immingham. Grootekerk, pass. 20 Guardafui, 21 vm, verw. Aden. Garoet, 19 11 u. pass. Gibraltar. Gooiland, 20 v. Santos n. Rlo Grande, Gemma, (t) 19 pass. Dungeness. Hector, 20 te Tunis v. Palermo. Helena, 20 te Southampton. Hoogkerk, 19 v. Port Amelia n. Mozambique. Hecuba, 21 te Barbados. Ilos, pass. 19 Ouessant. Hoelsum, 19 te Galveston v. R.dam. Indrapoera, 19 v. Bremen n, Hamburg. Jaarstroom, pass. 19 Las Palmas. Jobshaven. 20 te Christiansand v. La Pallice. Japara, (L) 19 vm. te Colombo, verw. 23 vertrek Jupiter. 20 te R.dam. Jagersfontein, 20 verw. Daressalaam. Kelbergen, 20 v. Bona n. R.dam. Kota Agoeng. 19 14 u. pass. Gibraltar, 23 19 u. verw. Rotterdam. Kota Gede, 16 v. Mobile n. New Orleans, Klipfontein. 21 verw. Kaapstad. Kota Inten, 19 te Makassar. Langlee Scot, 20 v. Alexandrië. Lekkerkerk, 21 te Port Soedan. Lindekerk. 19 v. Aden. Loosdrecht, 19 v. Karachi. Laurenskerk, 19 te Damman. Maasland, pass. 19 St. Pauls Rocks. Marken, 19 v. Istanboel te Constanz. Murena, 19 v. Buenos n. Curacao. Markelo, 19 te Pangani v. Tanga. Marpessa, (t) 20 v. Curacao n Punta Cardon. Melampus, 20 in Suezkanaal n. Djeddah, Noordam, pass. 21 Dover. Oranje, 17 te Djakarta v. Aden. Odina, (t) 20 v. Aruba n. Gent. Odysseus, 20 v. Reijkea n. Bari. Oranjestad, 19 v. Laguaira n. Trinidad. Ophlr, 20 te Muntok. Polyphemus, 20 te Soerabaja v. Semarang. Prins Alexander, 20 145 m. O. Famepoint, Prins Willem v. Oranje, 19 450 m. W. Valencia. Prins Willem II. 20 bij Finisterre, Ridderkerk. 19 v. Aden naar Mombassa. Rijnland, 18 v. Vitoria n. Las Palmas. Raki, 20 te Bombay. Somersetshire, (tr.) 21 te R.dam v. Djakarta, Stentor. 20 v. Lissabon te Algiers. Streefkerk. 19 pass. Kp. St. Vincent. Salawati, 18 te Singapore. Sarangan, 19 18 u. pass. Kp. Bon. Sibajak. 20 570 m. W. Kangaroe EU. Schiedijk, 21 v. Bremen. Stad Breda. 19 te Durban v. Lorenzo Marquez. Saparoea. 20 rede Nova Redondo. Stad Alkmaar, pass. 19 Bornholm. Stad Haarlem. 19 v. Lulea n. Kielerkanaal. Stad Maastricht, pass. 20 Finisterre. Stad Schiedam, 20 v. Grandbassa, 20 verw. Monrovia. Sunetta, (t) 20 verw. Suez.. Talisse, 19 v. Port Said n. Suez. Tamo, pass. 20 Finisterre. Tawali, 19 v. Belawan n. Aden. Tero. 20 pass. Fernado Noronha Themisto, 21 te Hull v. Three Rivers. Theseus, 21 te A'dam v. Reijeka. Tabian. 20 v. Djeddah n. Suez. Titus. 20 v. Alexandrië n. Izmir. Tankhaven II, (t) 21 v. Belawan te Tjuban. Tankhaven in, (t) 20 v. Soengelgerong. Tjibesar, 19 v. Semarang n. Cheribon. Tjikampek, 20 v. Singapore n. Port Swettenham. Trompenberg. 19 v. Hamburg n. Bremen. Van Ostade, 19 te R.dam v. Vlissingen. Volendam, 19 te New York v. R.dam. Van Riemsdijk, 20 te Makassar v. Sorong. Van 't Hoff, 20 te Belawan verw. Westerdam. 19 v. New York n. R.dam. Wiekenburgh, 20 te R.dam v. Casablanca. Winterswijk, 19 v. Durban n. Lorenzo Marques. Willem Ruys, 19 11 u. pass. Guardafui. Westland. 21 verw. Las Palmas. Zeeland (L) 20 v. Port Swettenham n. Colombo, Zeeland (SSM), 19 te Kopenhagen v. Emden. Zuiderkruis, 20 v. Semarang n. Menado.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3