ude in vroeger eeuwen De Nederlandse speelfilm bestaat F ïnanciermg van Frank rijks bewapening Dagelijks extra trein voor Beijnes-arbeiders D' 22Augu5,us 1950 een gewelf, thans tot kelder ingericht, in een der woningen bij de DiDe oudheid der stenen doet evenwel vermoeden dat het gewelf 'R overbiijfsel is van het vroegere kasteelmaar van een ander gebouw. 11 um k één van de oudste Neder- steden, maar het nabij gelegen Handelsbesprekingen met Zwitserland In Bern worden economische besprekin gen gehouden tussen Zwitserland en Ne derland. Het op 26 Augustus 1949 gepara feerde handelsverdrag tussen beide lan den kon tengevolge van de devaluatie van de gulden pas op 21 October worden on dertekend. Het trad toen met terugwer kende kracht van 1 October 1949 af in werking en geldt ook voor de overzeese gebiedsdelen van Nederland en Indonesië tot 30 September 1950. De overeenkomst is gêbaseerd op een in evenwicht zijnd betalingsverkeer, dus dat het handelsverkeer zo wordt geregeld, dat Nederland niet tot nieuwe betalingen in goud behoeft over te gaan. Het principe van vereffening in goud blijft echter ge handhaafd. In 1949 had de Zwitserse invoer uit Ne derland een waarde van 137,5 millioen Zwitserse francs en de uitvoer een waarde van 160,3 millioen. In het eerste halfjaar van 1950 betrok Zwitserland uit Neder land goederen ter waarde van 53,3 millioen francs. De uitvoer naar Nederland had een waarde van 49,34 millioen francs tegen 92,12 millioen francs in de overeenkom stige periode van 1949. Van 49 September zal in het Indisch Instituut te Amsterdam een internationaal congres worden gehouden voor godsdienst geschiedenis. Dit is het zevende congres in een reeks, die in 1900 begon. Voor de tweede maal is Nederland uitverkoren om als gast heer op te treden. ^S^rawoude doet wat ouderdom Luie voor haar onder. II wefnigen zullen vermoeden, dat S^tsj„ gen laag oud binnenduin weinigen zullen vermoeden, dat -Jde op ten laag oud binnenduin JfEdelt men op de weg, waaraan de «rTstaan clan ziet men een lichte we - Sh t weiland. Dat zo'n zanding mid- in het veenlandschap een geschikte ^plaats was voor de vroegere bewo- dorp staat ongetwijfeld .ÏLd met een woud. dal in vroegere an het Spaarne gevonden werd. vj waarschijnlijk ontstaan in de eerste :'4 van onze jaartelling. i\»7de oudste geschiedenis van Spaarn- JTweten we bij gebrek aan oorkonden Oudheidkundige vondsten zouden hulp kunnen komen, maar er zijn .7,"„bied nog geen opgravingen gedaan. Ttór het eerst in de historie komen we kraam Spaamwoude tegen in het jaar .^1, het Luxemburgse klooster Ech- LU van de bisschop van Utrecht ver- iende bezittingen, die de Hollandse 1 zich onrechtmatig hadden toege- ■w terug kreeg. Hiertoe behoorde ook öüapel te Spirnerewald, zoals het dorp •w poemd werd. Omstreeks 1200 moet Spaarnwoude een nrsrend dorp geweest zijn, getuige het v' rat men daar overging tot de bouw ai betrekkelijk grote kerk. Of het jBje", waarop deze aan de H. Geertruida kerk staat, voor dit doel gemaakt ei i'. dat daarop reeds een oude kapel £;rrd was, is niet duidelijk. 'a>et eind van de 15e eeuw verbrand- jgierk ten gevolge van blikseminslag, i-arlemse schrijver ds. Ampzing meent giat de Spanjaarden in 1572 de kerk hebben. Mogelijk is dat zij intus- t&. hersteld was. Hoe het ook zij, na «vorming was er voorlopig geen geld evoor een nieuw gebouw; de Protes- zJ godsdienstoefeningen werden toen j ten met riet overdekt gedeelte van de ra gehouden. Wrimaakte men in 1629 en 1690 bestek een nieuwe kerk, maar eerst in I'Hkon tot de bouw worden overgegaan, ïurbij de resten van de oude, veel grotere tel verwijderd zijn. Zo bleef er van de iii-Romaanse of vroeg-Gothische kerk £sn de toren, met zijn tot 1V2 m. dikke nreo, over. Het bovengedeelte werd in 'iü wegens bouwvalligheid afgebroken. Sinds vorig jaar is de „Stompe Toren" cultuurcentrum, gesticht door de heer Mevrouw De Raaf te Heemstede. Spaarnwoude heeft zijn bekendheid ge estelijk te danken aan de reus Claes van Mn, „wiens statue oft lichaem bij an te mensche niet en was te gelycken", reals de schrijver van de Divisiekroniek Schrevelius vrij vertaalde uit het Chromion Egmundense, dat omstreeks 1320 door de Egmondse monnik Wilhelmus Procurator red geschreven. Deze laatste had, zoals idj schrijft, in zijn schooljaren de reus Scholaus (de naam van Kieten vermeldt s'ciet) gekend. Op verschillende gronden 'fin men vermoeden, dat Wilhelmus Pro- pator, die, voordat hij Benedictijn werd, top&an ie Brederode was, nauw verwant *3 roet het geslacht Spaarnwoude. Schrevelius vervolgt dan: „En onder een «tt van zijnen voete soo worden wel vier ^!en onder bedeckt. Die schoolkinderen pnde oft comende van der scholen sage Efflwel aen van ach tere, maer van voren ra dorsten sy hem niet aansien. En noch tans so was dese Claes een saechtmoedich «goedertieren man Ampzing weet nog te vertellen, dat de meen huisje aan de voet van de dijk woonde en dat hij met verschillende edelen, m de dood van Floris V, blijkbaar als cu- i naar Engeland is gegaan. 'r he>'innering aan de lengte van Claes St? op de huilenzijde van de nieuwe W 'wee stenen aangebracht, die zijn a; aangeven, dat wil zeggen de afstand radand tot hand bij zijwaarts gestrekte •nw»- Deze bedroeg 2V, meter. 2uw met het wel en wee van het dorp 5™!"ls het geslacht Spaarnwoude. vf ,.j voor het eerst genoemd wordt. W zijn twee takken be- ,Wn ,v,'as later in Haarlem gevestigd, jA-aere hleef het dorp trouw. Bovendien «Ween bastaard van Floris V, Willem, Wit 'n Tetterode te leen Wteahebbeennaam Spaarnwoude ge" Jl«'! Stati Harlem, waar de Spaarn- 1,.,Vaa^ hoge posten bekleedden, tenslotte in 1628 uit met van Spaarnwoude, burgemeester Agenda voor Haarlem Grol, ?1SD*G AUGUSTUS fca ^8®lbespeling, George Ro- Concertgebouw: De Een- -- 0penbare vergadering. 8 tew!on»2!!?\ avontuur in Napels" jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 Èe giri" t»me, the place and U* 2' 4"15' 7 en 915 uur. au' ie van ïe lever", (ge- Citj: Wme, leeft- 2- 4-15. 7 en 9.15 uur. Ufflir; jSv?i J wee is twee"' alle leeft- 3-15 uur sporen"' 14 J-. 2.15. 4.30, -Apache rose". 14 j., °P Suinati ^'1,7rans I4aIs: „Een avon- WOENsnAr 00' 2'30, 7 en 9-15 uur. *S«n: ffi* 23 AUGUSTUS uag- en avondvoorstellingen. Atlantische lening of zware luxe belasting (Van onze correspondent te Parijs) Achter de parlementaire coulissen valt er de laatste dagen in de Franse hoofdstad een ongewone activiteit te bespeuren, welke zijn oorzaak vindt in de internatio nale spanningen. Het Kamerlid, oud-pre mier Reynaud, heeft reeds, naar Engels voorbeeld, een brief geschreven, waarin de regering wordt verzocht het parlement in extra-zitting bijeen te roepen. De regering heeft echter geantwoord, de noodzaak daarvan nog niet in te zien. Voor het mo ment, aldus de repliek van minister Ple ven, zijn wij druk genoeg met voorberei dende besprekingen en studies bezig, die mede verband houden met de belangrijke conferentie, die begin September in Wash ington zal worden gehouden. Bovendien meent de regering over voldoende wettige mogelijkheden te beschikken om ook zon der de medewerking van de volksverte genwoordiging zo nodig de troepen die in principe volgende maand zullen afzwaaien, onder de wapenen te houden. De door Pleven aangeduide voorberei dende studies zijn voor een groot deel vastgelegd in een tweede memorandum, dat de landen van het Atlantisch pact in deze dagen wordt aangeboden. Dc inhoud van dit memorandum zal niet bekend ge maakt worden, doch hij is vrij gemakke lijk te raden. Het ligt voor de hand dat dit tweede Franse stuk in het bijzonder de punten bespreekt, die in de eerste nota nog wat vaag waren gebleven en wel voornamelijk de vraag hoe Parijs het enorme Franse bewapeningsplan, dat een bedrag van 2000 milliard francs beloopt, denkt te financieren. In Parijs wordt veel gesproken over een „Atlantische lening", welker opbrengst de middelen zou moeten verschaffen voor de oprichting van de wapen-„pool", waarvan in het eerste me morandum sprake was. De nodige midde len zouden in nationale munt gekocht kunnen worden, waarna het geld in dollars zou kunnen worden geconverteerd en zo door Amerika gegax-andeerd. Wij verne men verder dat de Franse minister van voorlichting. Gazier, een voorstel heeft gedaan om bepaalde luxe-artikelen extra zwaar te belasten en de opbrengst voor wapens te besteden. Kanonnen in plaats van boter", was jaren geleden de nazi-leuze. Dc Franse variant daarop zou, als Gaziers plan „ex- door" komt, kunnen luiden: „Drinkt meer borrels en koopt meer parfums terwille van Europa's weermacht". De kerk voor de herbouw in 1764. van Haarlem en hoogheemraad van Rijn land. Met de Spaarnwouder tak ging het op den duur minder voorspoedig. Het land, dat deze in bezit had, stond voortdurend bloot aan overstromingen van het IJ. Toen de St. Elisabethsvloed (1421) in Spaarn woude en Hofambacht grote schade aan richtte. was Gerrit van Spaarnwoude niet in staat om de dijkbreuken te laten her stellen. De beide dorpen liepen groot ge vaar door het IJ overspoeld te worden en in allërijl legde men een nieuwe, kortere dijk aan: de huidige Spaarndamse dijk, die toen echter veel lager was dan de tegen woordige. Na een nieuwe doorbraak moesten Gerrit van Spaarnwoude en de kerk in 1432 zelfs land verkopen, omdat ze hun dijkschulden niet konden voldoen. In die tijd was Spaarnwoude zo slecht bij kas, dat men het buiten de nieuwe dijk gelegen land geheel aan zijn lot overliet. Rijnland Icon dit moeilijk toelaten en gelastte in 1449 de herbedijking. In hetzelfde jaar stierf Jan van Spaarn woude. 'Daar hij geen zoons had, ging de ambachtsheerlijkheid voor de Spaarnwou- de's verloren. Wel mocht zijn vrouw het kasteel met enig land behouden, maar reeds in 1465 moest zij deze bezittingen wegens armoede (de inkomsten van het ambacht waren voor haar te loor gegaan) verkopen. Over de vraag waar dit kasteel lag be staat verschil van mening. Ampzing denkt, dat het ten Noorden van de kerk stond. In derdaad vindt men daar nog in een boer derij oude kelders met gesmede ijzeren tralies. Uit archiefstukken zou men echter opmaken, dat hier het huis van Gerrit van Spaarnwoude gestaan heeft, het kasteel van de ambachtsheer moet dan ten Z.-O. hier van, aan de andere zijde van de Kerkweg, gestaan hebben. Misschien kan daarover later door bo demonderzoek zekerheid verkregen worden. Het nieuwe kabinet der Ned. Antillen Het College van Algemeen Bestuur der Nederlandse Antillen is gereconstrueerd, waarmee een einde gekomen is aan de kabinetscrisis. Van het nieuwe kabinet blijven lid dr. ir. P. C. Henriquez en drs. E. M. Newton. De drie nieuwe leden zijn clr. J. R. Arends, mr. N. Debrot en de heer J. van Toorn. Het zesde lid, dat nog niet benoemd is, zal de portefeuille van Open bare Werken beheren. Feest in de Jordaan Van 2 tot 10 September wordt er in de Jordaan te Amsterdam feest gevierd. Op de Palmgrachl bij de Driehoekstraat komt een kermis, die op 2 September door bur gemeester d'Ailly zal worden geopend. Op 4 en 6 September zijn er viswedstrijden in de Brouwersgracht. De jeugd houdt op 6 September een ball on wedstrijd. In het Jan Ligtharthuis aan de Linden- gracht wordt een tentoonstelling „Honderd jaar Jordaan" gehouden. Deze tentoonstel ling blijft open tot 17 September. Ir. E. F. van den Ban verlaat de Provinciale Waterstaat Naar wij vernemen is mejuffrouw ir. E. F. van den Ban te Haarlem, hoofd ingenieur bij de Provinciale Waterstaat van Noordholland, met ingang van 1 Sep tember benoemd tot hoofdingenieur ii vaste dienst bij de Zuiderzeewerken. Mejuffrouw Van den Ban, een dochter van de bekende Haarlemse architect J. A. van den Ban, behaalde haar titel in 1918 aan de Technische Hogeschool te Delft. Daarna was zij gedui-ende enige tijd aan de tegenwoordige H.B.S. te Haarlem ver bonden. Op 20 April 1926 deed zij haar intrede op het bureau van de Provinciale Water staat van Noordholland in de rang van adjunct-commies, welke functie drie jaar later met ingenieur werd aangeduid. In 1931 werd zij secretaresse van de vaste commissie voor de uitbreidingsplannen. Acht jaar later volgde haar benoeming tot hoofd van het stedebouwkundig bureau van de Provinciale Waterstaat. Sedert 1 Januari 1949 voert zij de titel van hoofd ingenieur. Zij verwierf zich bekendheid door haar bemoeiingen met de' gemeentelijke uit breidingsplannen. Niet alleen onderhield zij het contact met de gemeentebesturen in het gewest, doch ook gaf zij vaak aan wijzingen om de verschillende uitbrei dingsplannen met elkaar in harmonie te brengen. Belangrijker evenwel, vooral in provin ciaal opzicht, was haar werk als secre taresse van de vaste Sti-eekplannencom- missie, in welke functie zij in het bijzon der de hand had. in de plannen IJmond- Noord,Zuid-Kennemerland en het Gooi. Door haar vertrek verliest de Provin ciale Waterstaat een toegewijde en zeer bekwame kracht. Verbolgen jager schoot op meisjes In Kortenhoef heeft een verbolgen; een denjager uit een schiethut op een aantal meisjes geschoten met een jachtgeweer. Hij had de meisjes verzocht weg te gaan omdat het wild verjaagd werd. Toen zij aan dit verzoek geen gehoor gaven, schoot hij met hagel in hun richting. Vier van de dertien meisjes werden getroffen. Bij een der meisjes bleek operatief ingrijpen nodig. De jager, de 19-jarige B. uit Hilversum, is gearresteerd. De meisjes zijn uit Amster dam afkomstig en kampeerden nabij Kor tenhoef. Havenstakingen in België uitgebreid De staking onder de havenarbeiders van Antwerpen, Gent en Oostende heeft zich thans ook tot die van Brussel uitgebreid. De eisen van de stakers te Brussel zijn de zelfde als die in ae andere havensteden, te weten een aanvullend pensioen, verbete ring der voorwaarden geldende bij ai'beids- ongevallen, kleding- en productiepremies en werk voor de havenarbeiders van 55 tot 60 jaar. Bovendien wensen zij medezeg genschap in het zogenaamde „fonds voor beslaanszekei'heid". Ook het werk in Zeebrugge ligt vrijwel stil, daar de havenarbeiders zich hier soli dair hebben verklaard met die van de an dere havens. De staking onder de arbeiders van Ant werpen duurt thans reeds meer dan een maand en niets wijst er op dat er spoedig een einde aan zal komen. De werkgevers houden voet bij stuk en zeggen dat de ha venarbeiders van Antwerpen, wanneer rekening wordt gehouden met de sociale lasten, twee keer zoveel verdienen als die te Rotterdam, Duinkerken en Hamburg. Een toegeven aan de nieuwe eisen, zo ver klaren zij, zou de Antwerpse haven de.ge nadeslag kunnen geven. De besprekingen op regeringsplan hebben tot nu toe niets opgeleverd. Het Belgische achterland begint thans de gevolgen van de staking te ondervinden en de Luxemburgse pers maakt er melding van dat de Luxemburgse spoorwegen grote schade lijden door het wegvallen van het goederenvervoer naar en via Luxemburg. Ook de scheepvaart tussen Antwerpen en Luik is sterk afgenomen. De schepen uit de Belgische Congo zet ten hun passagiers thans af te Zeebrugge en varen daarna door naar Hamburg om daar hun goederen te lossen. Nieuwe Griekse regering Een nieuw geheel uit liberalen bestaand Grieks kabinet is Maandagavond door Koning Paul beëdigd. Premier is Sophocles VenizelQS, die tevens de portefeuilles van Buitenlandse Zaken, Landsverdediging en Binnenlandse Zaken beheert. De liberale ministers vormen een kern kabinet dat Venizelos, zoals hij heeft mee gedeeld, zal trachten te verbreden tot een coalitie bij terugkeer van de sociaaldemo cratische leider George Papandreoe uit de Verenigde Staten, waarschijnlijk Dinsdag. Venizelos verklaarde, dat hij zich reeds van de steun der populisten heeft verzekerd. Kantoor verhuist in September Met ingang van Maandag zal iedere werkdag een speciale trein voor de arbei ders van Beijnes van het station Haarlem naar dc daartoe ingerichte stopplaats bij de nieuwe fabriek in Beverwijk rijden. Na de werktijd brengt dat treinstel het in Haarlem wonende personeel weer terug. Deze maatregel is noodzakelijk gebleken nu een steeds groter deel van het bedrijf in de „Munnikenweide" gereed komt en daarmee dus ook steeds meer werknemers zich derwaarts moeten begeven. Op het ogenblik zijix dat ruim tweehonderd per sonen, doch de volgende weck zal dat aan tal om de driehonderd schommelen, onge veer de helft van het totale aantal werk krachten. Men hoopt natuui-lijk, dat de toewijzing van woningen in Beverwijk zodanig zal zijn, dat het spoedig mogelijk is de extra trein weer op te heffen, doch men rekent er mee, dat het wel vijf tot zes jaar zal duren voor alle gehuwden in Beverwijk een huis hebben. Voor het volgend jaar zijn voor het personeel van Beijnes zestig woningen ge- reserveei-d. Men meet er bovendien rekening mee houden, dat de categorie die binnen af zienbare tijd aan pensionnering toe is, in Haarlem blijft wonen. Het kantoor van de fabriek verhuist op 7, 8 en 9 September. De relaties wordt verzocht na 7 September hun correspon dentie aan het nieuwe adres in Beverwijk te richten. De officiële in gebruikneming van het nieuwe complex zal op 1 Novem ber de stichtingsdatum van de onder neming voor 112 jaar plaats hebben, zoals wij reeds eerder meldden. Desondanks blijft voorlopig nog een zwakke band met Haarlem bestaan. Zo lang de statuten niet gewijzigd zijn blijft de naamloze vennootschap statutair in Haarlem gevestigd. Dat wil zeggen, dat de algemene vergadering van aandeelhouders in Haarlem moet worden gehouden. Concert in Den Hout De R.K. Harmonie „Euphonia" voert op Woensdagavond 23 Augustus het volgende progamma uit in de Haarlemmerhout. 1. Death or glory. Mars, R. B. Hall 2. De Neurenberger pop. Ouverture, Ad. Adam 3. Sphinx, langzame wals, Fr, Popy 4. Pai'ade in het sprookjeswoud. Karak terstuk, P. Noack 5. Minnen, drinken en zingen, wals, Joh. Strauss 6. Sons of the brave, mars, T. Bxdgood 7. La vivandière, Ouverture, G. Delfort 8. Valse Bohème, Fr. Popy 9. La grande Duchesse de Gerolstein, Fantasie, J. Offenbach 10. Jubelklanken, mras, E. Hebei cineast A. Koolhaas, is met de onbe- dwingbare lust bezield geweest metterdaad te tonen, dat in Nederland een goede speel film gemaakt kan worden; van haar kant is de N.V. Polygoon evenzeer bereid ge weest een bekwaam man als de heer Kool haas in staat te stellen binnen redelijke financiële grenzen en mogelijkheden dat ideaal te verwezenlijken. Intussen ontston den tijdens de vervaardi ging van „De dijk is dicht" meningsverschillen tussen de regisseur en de produ centen, ideeële conflicten die altijd zullen ontstaan wanneer artistie ke verlangens gecombineerd moeten wor den met commercieel-technische restricties en waarvoor de oplossing alleen geboren kan worden uit een samenwerking die lan ger duurt dan de tijd van voorbereiding en opneming voor één, naar het zich laat aan zien incidentele rolprent. In dat licht be zien behoeft men het feit, dat de heer Koolhaas gemeend heeft verstek te moeten laten gaan bij de eerste vertoning van „De dijk is dicht", die gisteren plaats had, niet al te tragisch te nemen. Wie een film maakt moet weten, dat er factoren van zakelijke aard zijn die men niet straffeloos kan negeren; de ware mees ter in de filmkunst is hij die het element „kassa" in volkomen harmonie met zijn artistieke aspiraties weet te brengen. Zo beoordelen, wij „De dijk is dicht", zoals hij ons thans werd gepresenteerd als resultaat van de gezamenlijke arbeid van de cineast Koolhaas en de fabrikante Polygoon. En dat resultaat is niet gering: men kan zonder enige overdrijving vaststellen, dat met „De dijk is dicht" een fundament is gelegd, waarop een zichzelf bedruipende Neder landse speelfilmindustrie kan worden op gebouwd nu ja, als de overheid de ver makelijkheidsbelasting verlaagt, zo wordt dan van bioscoopexploitantenzijde met graagte geponeerd. De heer Koolhaas heeft allereerst kans gezien een scenario te schrijven waarin, met vermijding van alle overbodige détails en uitweidingen, een zuiver beeld wordt gegeven van het Nederland der na-oorlogse jaren. Hij wist het bijzondere probleem van de jonge Rotterdammer, die bij het bombardement op Westkapelle zijn vrouw verloor en daardoor in een psychische ma laise ten onder dreigt te gaan relief en accent gegeven door het parallel uit te wer- Het gelukkige einde van „De dijk is dicht". Bert Verbloeme (Kees Brusse) en het Westkappeler Marietje (Kitty Knappert). ken met het algemene probleem van de bevolking van Walcheren, die zich in 1944 voor de schier onoverkomelijke taak ge steld zag zowel verzoend te geraken met het gemis van velen en veel dat hen lief was èn de schouders te zetten onder een werk, dat vrijwel onuitvoerbaar leek. De verdienste van de heer Koolhaas, die een zekere voorkeur voor het „van achteren naar voren vertellen" aan de dag legt, is vooral deze, dat hij het overstelpende ma teriaal dat deze episode oplevert, heeft weten te schiften. Zo verliest hij zich. niet in een alle kan ten de volle maat gevende uitbeelding van het verzet, doch de volkomen in het ver haal van Bert Verbloeme passende „cros sing" van de Biesbos geeft voldoende ge legenheid die eigenschappen van de illega liteit en haar strijders te tonen die al het ondergronds werk gemeen had. Daarin bijgestaan door de Haarlemse cameraman Piet Buis heeft de regisseur veel werk gemaakt van de optische moge lijkheden die de filmapparatuur biedt. Wij denken daarbij voor alles aan het onver gelijkelijk schone beeld van het visioen, waardoor de hoofdfiguur beseft, dat zijn vrouw bij de catastrofe in Zeeland is ver dronken: het wellende water en de daarin voortgalopperende paarden, die hij na de loutering zal begrijpen als de symbolen van het woord „En de boer hij ploegde voort." Doch een dergelijke opname vormt tevens het raakpunt tussen artistieke wen selijk- en commerciële mogelijkheden, waarop wij in de aanvang doelden. Deze limiet wordt juist even overschreden waar de regisseur de beeltenis van de gestorven vrouw onder het watervlak laat opdoemen. De grootste in de Profilti-studio's in Den Haag met medewerking van de amateur toneelvereniging „Zeelandia" opgenomen scène heeft betrekking op de gruwelijke verdxdnking van tweehonderd inwoners van West-Kapelle in een molen. Wij heb ben met grote bewondering gezien hoe Koolhaas hier het theater-effect heeft weten te mijden en deze ramp heeft weer gegeven met behoud van alle tragiek van de werkelijke toedracht. Evenzeer heeft de regisseur oog gehad voor het karakteris tieke van een repetitie van een zangkoor of een dorpsfanfare, waarbij hij overigens dankbaar mocht zijn, dat hij in de heer P. de Rooy een pracht van een dirigent vond voor Jjet toneeltje. Een schittex-ende vondst is ook het domme boertje, dat Bert Verbloeme keihard voorhoudt: „Op Wal cheren, man, daar zijn ze immers allemaal dood!" Wij mogen enkele fouten, die naar onze mening evenzeer begaan zijn, niet onver meld laten. Het mag dan waar zijn, dat Kees Brusse als Bert Verbloeme zich heel wat losser voor de lens beweegt dan andere Neder landse „filmsterren", zijn stem is nog te vaak nadrukkelijk pathetisch en tegen het einde slaat hij nog even een preektoontje aan waarbij hij nog zichtbaar een hoge borst opzet ook dat men eigenlijk alleen op de kansel en voor de microfoon kan be luisteren. Hel „opbouwthema" is trouwens toch nogal uitgesponnen. Henny Alma, Jan Teulings en Kitty Knappert zijn te kort op het doek om een gefundeerd oordeel over hun prestaties te kunnen vellen. Speciale vermelding verdienen voorts enkele ge luidseffecten van Herman Bresser. Het gelukkige slot heeft niets gefoxxeerds: het ligt in de logische ontwikkeling van het herstelproces opgesloten. Polygoon zal trachten „De clijk is dicht", onder meer door na-synchronisatie in Engeland, in het buitenland aan de man te brengen. Wij geloven, dat de film van Koolhaas in den vreemde hetzelfde effect zal sorteren als de eerste Italiaanse en Deense films van na de oorlog hebben gedaan. J- H. B. De beklemmende scène in de 'onder water gelopen molen van Westkapelle. slachtoffers wachten berustend het einde af. J. Th. R. Schreuder wordt Zaterdag 80 jaar Bekende figuur in onderwijskringen De heer J. Th. R. Schreuder, een be kende figuur in onderwijskringen, wordt op 26 Augustus tachtig jaar. In 1870 werd de heer Schreuder te Schoonhoven geboren. Op 13-jarige leef tijd stond hij x-eeds als „hulp van de mees ter" voor de klas, In .1896 nam hij in Am sterdam een instituut over voor leerlingen van de lagere school. Deze school, het In stituut Schreuder breidde hij uit tot een instituut voor verschillende afdelingen van onderwijs. Ook richtte hij een 3-jarige handels-HBS en een school voor zwak zinnigen op. Van de besturen van deze scholen was hij tientallen jaren secretaris. De heer Schreuder is ook bekend ge worden als algemeen voorzitter van het examen Mulo, georganiseerd door de Ver eniging voor Neutx-aal- en de Vereniging voor Christelijk Mulo en als voorzitter van het Mulo-verband waarin ook de derde Mulo-vereniging zitting had (de vereniging voor RK Mulo). Onder tienduizenden Mulo-diploma's staat zijn handtekening als algemeen voorzitter. Deze functie heeft hij tot 1944 vervuld. Voorts was de heer Schreuder lid van de Vereniging voor Christelijk Mulo, van de oprichting in 1902 af. In 1909 werd hij tot voorzitter gekozen. Dit is hij gebleven tot 1940. Toen de heer Schreuder in 1935 op 65- jarige leeftijd werd gepensionneerd, bleef hij actief. Hij richtte in Haarlem, waar hij sinds 1924 woont, het bureau Examen Mulo op. Onder zijn leiding is dit bureau uitgebreid tot een groot administratie bureau, waar de Mulo-examens in Neder land worden georganiseex-d. de ruim 150.000 candidaten in ploegen worden ingedeeld ende examinatoren aangewezen. Aan dit bureau heeft hij tot 1944 als leider gewerkt De heer Schreuder is ridder in de Orde van Oranje Nassau. Massa-tocht over het Kanaal In de afgelopen nacht om half drie gaf de heer Ranson, president van de zwemclub van Calais, het vertreksein voor de massale poging om het Kanaal over te zwemmen. Viex'-en-twintig zwemmers en zwemsters ne men deel. Begeleid door toortsdragers en belicht itiet schijnwerpers, ten aanschouwe an duizenden b "antstellenden die zich tot aan de knieën in het water begaven en van een aantal filmoperateurs. De wedstrijd gaat om de twee 1000 Pond Sterling prijzen welke de Daily Mail beschik baar heeft gesteld voor de zwemmer en de zwemster die het eerst de overtocht vol brengen. Alle anderen die de overkant be reiken krijgen een troosprijs van 250 pond sterling. Zes uur na het vertrek hadden reeds acht van de vier en twintig concurrenten opgege ven. De oudste van hen, dc drie-en-zestig jarige Belgische pianist Edouard Mussche, verloor het bewustzijn twee uur nadat hij zich te water had begeven en werd aan boord van de sleepboot „Rumania" gebracht. Een uur later staakte de Franse mijnwer ker Emile Soron de strijd, nadat de bril, welke zijn ogen tegen het zeewater moest beschermen, vier keer gebroken was. Ora tien minuten over zes stak de Amerikaan David Frank de hand op. Hij was door de koude bevangen en kon niet verder. De Nederlandse zwemster Willy Croes—Van Rijsscl volgde het voorbeeld om kwart voor zeven. Zij klaagde over zware hoofdpijn. Ook de Engelsman dr. Brewster, die voor de dertiende maal een poging waagde en Wanda Boutagy, een zwemstertje uit Israël, de Belg Blomme en de Deen Edmund Olsen gaven op. Zeven uur na de start waren er nog vijf tien zwemmers(sters) in de wedstrijd. Ook de acht-en-veertig jarige Fransman Germain Piqué, een lange afstandzwemmer met een ervaring van een kwart eeuw, heeft de strijd gestaakt. Zijn landgenoot Roger le Morvan had nog altijd de leiding toen drie kwart van de afstand was afgelegd. Het, regende hard, maar Le Morvan (van 1943—1945 kam pioen van Frankrijk op de 1500 meter) had een geringe voorsprong behouden op de Egyptische zwemmers Hassan Obdel Rehim en Mareet Hassan Hamad. Acht uur na de start zwom hij vol zelfver trouwen verder. Men kreeg de indruk dat hij niet vermoeid was. Hij bevond zich toen iets meer dan acht kilometer van Dover. Twee andere concurrenten, de Zweed War- le en de Griek Zirganos, waren vrij ver teruggevallen. Warle lag ongeveer 2400 meter achter Le Morvan en Zirganos. die kort na het vertrek een poosje de leiding had gehad, was nog verder achter, Daarentegen was de Brit Rockett. dank zij een grote krachtsin spanning, de leider tot op minder dan ander halve kilometer genaderd. Wat de dames aangaat had de Deense Jen ny Kammersbaard een flinke voorsprong op de Britse Eileen Fenton, de enige die haar eventueel zou kunnen bedreigen. Omstreeks half tien staakte ook Alfonso Cruz (Guatemala) de strijd.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5