Tjebbes op de derde plaats vrije slag Genoeglijke stemming langs de Derwent River WEK DE GAL IN UW LEVER OP Het hoogtepunt in het Bloerr Vernuftig basking el str™h6M "SSï Het kostbare deposito Dinsdag 22 Augustus 1950 Europese zwemkampioenschappen Bij de Europese kampioenschappen heeft Nederland Maandag successen geboekt. De dag was begonnen met de twee eerste plaatsen in de series 100 meter vrije slag dames, waardoor Irma Schumacher en Wies Vaessen zich in de finale plaatsten. Daarna heeft Tjebbes door zijn derde plaats in de finale van de 100 meter vrije slag heren de naam van Nederland op aller lippen gebracht. Daarna volgde wat het zwemmen betreft, het succes van Lies Bon nier en Jannie de Groot in de titelstrijd 200 meter schoolslag dames. Natuurlijk hadden beide meisjes gehoopt op het kampioenschap en gezien de resul taten in de series, kon Lies Bonnier deze hoop zeker ook koesteren, maar achteraf waren zowel Lies Bonnier als de Amster damse Janny de Groot erg blij met het resultaat en Lies Bonnier was het zelfs nog erg meegevallen, vertelde zij ons, want zij had zich des morgens lang niet fit gevoeld. De titel is ten deel gevallen aan de snelste zwemster, was het algemeen oordeel en al heeft Raymonde Vergauwen hiermede de Nederlande hegemonie op de schoolslag ge broken, een ieder gunde haar het succes van harte. En al was Frans Kuyper dan lang niet te vreden over zijn ploeg, ook onze waterpolo- spelers hadden reden tot juichen, want een 173 zege op Zwitserland mag er toch wel zijn. Tegen Zuid Slavië en Italië, onze ge vaarlijkste tegenstanders, moet Nederland laten zien, dat het de Trofeo Italia verleden jaar niet onverdiend heeft gewonnen. Tjebbes op de derde plaats In de finale 100 meter vrije slag heren had Larsson een prachtige start, maar ook Tjeb bes was dadelijk goed weg en op een lijn zwemmend gingen de zeven finalisten op het eerste keerpunt af. Larsson op baan 5, was de eerste die aan de tweede baan begon, gevolgd door Jany en Tjebbes. Evenals in de series kwam Jany nu pas sterk opzetten en 10 meter na het keerpunt lag hij reeds duidelijk voor op zijn twee voornaamste tegenstanders. Tjebbes kreeg een felle aanval te verwerken van Stipetic (Zuid Slavië), maar met een gering verschil tikte de Heem- stedenaar voor deze als derde aan. Larsson had intussen nog geprobeerd Jany te bereiken, maar de Fransman liet zich de Europese titel niet ontgaan. De uitslag luidt: 1. Alex Jany (Frankrijk) 57.7; 2. Larsson (Zweden) 59.4; 3. Tjebbes (Nederland) 1.00.3. Finale schoolslag dames De start van de finale 200 meter schoolslag dames was van de beide Nederlandse meisjes zeer vlot geweest. Lies Bonnier op baan 4, met links naast zich Raymonde Vergauwen en rechts Janny de Groot. Slechts één vlinderslagzwemster lag in de baan en wel de Frangaise Odette Lusien, die dadelijk een meter voorsprong nam en ook als eerste het keerpunt bereikte. De Neder landse zwemsters lagen toen practisch gelijk met Raymonde Vergauwen gezamenlijk op de tweede plaats. Ook de 100 meter werd het eerst door de Franse zwemster afgelegd. Daar achter met onderlinge verschillen van niet meer dan een handlengte Lies Bonnier, Raymonde Vergauwen en Janny de Groot. Het was duidelijk, dat Odette Lusien haar vlinderslagtempo niet zou volhouden en nog voor de 150 meter achter de rug waren, had den de orthodox zwemmende meisjes haar gepasseerd. De strijd bereikte nu zijn hoogtepunt. Raymonde Vergauwen trok er tussen uit en met elke slag liep zij enkele centimeters uit. Lies Bonnier kon haar niet houden. Zij was niet in staat gelijk met de kopzwemster te blijven. Janny de Groot begon halverwege de laatste baan onrustig met het hoofd te draaien en viel ook steeds meer terug. On bedreigd ging Raymonde Vergauwen in de laatste tien meter op de titel af en enkele seconden later was zij kampioen. 1. Raymonde Vergauwen (België) 3.00.1; 2. Lies Bonnier (Nederland) 3.01.8; 3. Janny de Groot (Nederland) 3.02.2. Grote Nederlandse waterpolozege De waterpolowedstrijd tussen het Neder lands zevental en de Zwitserse ploeg eindig de in een 173 zege voor onze landgenoten. De ruststand was 110. De doelpunten bij Nederland werden ge maakt door Van Feggelen (10 x), Smol (3 x), Braasem (2 x). Korenaar en Bijlsma. Ogenschijnlijk leek onze ploeg in topvorm en inderdaad een 173 overwinning zou doen vermoeden dat het in het zevental klopte van a tot z. Men zou de Nederlandse ploeg zeker te kort doen, wanneer men zei, dat er nog steeds niets van deugde, maar helemaal sluiten, neen, dat deed het spel nog niet. Er waren momenten waarin prach tig samenspel werd vertoond, er waren aan vallen, waarbij de bal van een der achter spelers. via vier, vijf handen, zonder het water te raken achter doelman Grosjean verdween. Die momenten brachten het pu bliek in extase, maar te talrijk waren nog de tactiek-fouten, die aan ons spel kleefden en die slechts konden worden opgemerkt door hen, die het Nederlandse zevental tegen Oostenrijk en België hebben zien spelen. Na de tweede dag, is de stand in de halve competitie om de Europese waterpolotitel als volgt: Zuid-Slavië Nederland Italië Oostenrijk Zweden Frankrijk Zwitserland 2 2 0 0 4 26— 7 2 2 0 0 4 21— 6 1 1 0 0 2 11— 6 2 1 0 1 2 11—14 1 0 t) 1 0 3— 4 2 0 0 2 0 12—19 2 2 7—35 Waterpolo D.W.T. behouden voor de tweede klasse In het zwembad te Sloten werd Zaterdag avond de beslissingswedstrijd tussen DWT en De Futen gespeeld om de onderste plaats van de tweede klasse A heren. DWT was iets in de meerderheid, maar de aanvallen liepen dood op de verdediging van de Amstelveners. De enkele aanvallen van de Futen werden regelmatig in de achterhoede opgevangen. Toch gelukte het Piet Geukers in de eerste speelhelft de Haarlemmers de leiding te geven. Na de rust waren de Amstelveners meer in de aanval. Een schot van Van Ton geren stuitte terug en de bal kwam bij Fons Roozekrans die niet aarzelde en met een hard schot de stand op 20 bracht. Direct hierop was „De Futen" in de aanval en met succes; Van Walre bracht de stand op 21. Piet Geukers schoot de bal door het net heen (3—1). Hierna was de weerstand van de Amstelveners gebroken en nadat Fons Roo zekrans nog eenmaal had ingeschoten, kwam het einde met een 41 overwinning voor de Cricket Bondselftal heeft achterstand tegen Free Foresters Op het terrein van Quick te Nijmegen begon Maandag de tweedaagse ontmoeting tussen een Bondselftal en een elftal van de Free Foresters. Aan het eind van de eerste dag luidde de stand: Bondselftal 97 runs en Free Foresters 264 runs voor 6 wickets, zodat het Bonds elftal een achterstand van 167 runs heeft. Reeds in de eerste over verloor het Bonds elftal de wickets van Slagter en Roodenburg beiden voor nul. Even bracht Van der Ende wat opleving door een goede 16, doch op 44 waren er reeds zes wickets van het Bonds elftal neer. Alleen aanvoerder Alders zag kans om op uiterst fraaie wijze runs te scoren. Een totaal van 97 runs werd bereikt, waarvan Alders 42 not out. De fastbowlers Mac Corquadale en Dar- well Smith boekten dezelfde bowlingcijfers, namelijk 4 voor 15. Bij de theepauze was de stand 105 voor 3. Daarna scoorden de Engelse batsmen sneller en voerden het totaal op tot 264 runs voor het verlies van zes wickets. Ainsworth die gemist werd op 7, scoorde 100 runs, Dook bleef met 68 not out. In Luxemburg is het huwelijk voltrokken tussen Prinses Alix, de tweede dochter van het Groothertogelijk paar, en Prins Antoine de Ligne. Foto: het bruidspaar verlaaX, toegejuicht door de bevolking, de kerk waar het zojuist in de echt verbonden is. ROEIWEDSTRIJDEN IN DERBY „Elke morgen een half uurtje touwtje springen en hoefsmid worden, dat zijn de twee noodzakelijke beginselen voor een goe de roeier". Dat vertelde Stan Frankley ons, toen wij naast hem zaten langs de oever van- de Derwent River in Derby. Deze wel gespierde Engelsman was zelf het levende bewijs van deze diepzinnige stelling. Als sollicitant voor hoefsmid zou hij geen slecht figuur geslagen hebben en wat meen zegt: hij won van de Haarlemmers in de glaade vier. Aan de ene zijde vófh de Derwent River zaten de toeschouwers van de roeiwedstrijd verspreid in het heuvelachtige Darley Park. De overzijde was bemand met cricketers, die deze zoele zomeravond gebruikten voor een particuliere cricketmatch. Tussen de heen en weer hollende toeschouwers waren de cricketenthousiasten ook aan het slaan, alsof er geen roeiwedstrijd te zien was. De Haarlemmers en de leden van de Derby Rowing Club hadden gisteravond evenwel geen belangstelling voor cricket. Het was niet allemaal even optimistisch wat er in het Haarlemse kamp verceld werd. De Haar lemmers hadden niet lang genoeg getraind in deze boten, die uitzonderlijk zwaar zijn. Tweemaal zo zwaar als ze in Haarlem ge wend zijn. De Engelse ploeg bestond over het algemeen niet, zoals de Haarlemmers, uit jeugdige personen. Bij de start van de twee gladde vieren voor de 1300 meter rammelde het een beetje bij de Haarlemse roeiers, Jop Delfos, Bram van Dierendonck. Rob Spoelstra, Hans Su- ringar met Bart Delfos als stuurman. De Haarlemmers liepen bijna weer een boot lengte in, vielen weer terug, totdat zij einde lijk een chronische achterstand van ander halve bootlengte behielden. Met ditzelfde verschil passeerden de beide boten de finish. De overnaadse vier had geen beste maar wel een rustige start. Bij de spoorbrug, die over de rivier gebouwd is, lagen de Haarlemmers Bart Cornelisse, Emile Hel lend oorn, André Lacomblé en Pieter Pauw een halve lengte achter, maar pl.m. 200 meter verder gingen de ploegen gelijk op. In de binnenbocht liepen ze een halve bootlengte uit en toen ging de overnaadse in snelle voor door het water. De Haarlemmers be hielden hun voorsprong en onder daverend gejuich gingen zij als eerste door de finish. In de wedstrijd voor skiffs lag de Haarlem mer Jan Sturm in het begin niet zoveel achter In het midden van de 800 meter lange baan verstuurde hij zich dermate, dat hij meer dan een bootlengte achter kwam. Hij gaf de moed niet op en verkleinde de achter stand nog wat. maar verloor toch. Ernst Bartels en Ad Rühl assisteerden bij de wed strijd als coach. Begeleid door het schijnsel van de maan, roeiden de toeschouwers in wiebelende bootjes naar de overzijde. Nijvere Engelse vrouwen hadden daar een omgeving met veel sfeer geschapen. Flikkerend kaarslicht be scheen de sandwiches en de rijk van melk voorziene thee, die verdween achter de be faamde snorren van de Engelse gentlemen. De speeches van de burgemeester van Derby en van wethouder Geluk werden in dezelfde stemming gehouden. Na deze semi-officiële toespraken mocht iedereen een roeibootje uitzoeken en naar believen aan de riemen trekken of stil voor zich uit staren. Vriend schappelijke toenadering tussen de beide landen was niet verboden, het zou zelfs wor den toegejuicht. Stil gingen de bootjes heen en de Engelsen zongen zoet vloeiende liedjes V.S.V. speelde in Groningen VSV trok naar Groningen om te spelen tegen GVAV. Met 6-1 hebben de gastheren gewonnen. De IJmuidenaren verschenen met enkele invallers. De Groningers kwa men volledig in het veld en hebben een behoorlijk spel laten zien. Van de Wint in in het doel van VSV was minder goed op dreef. Met rust was de stand 1-0, Na dé hervatting vlotte het spel bij GVAV beter en de ploeg vergrootte de voorsprong tot 3-0. Na een tegenpunt van rechtsbuiten Van Lint kwamen de Groningers weer op zetten en brachten de eindstand op 6-1. WATERPOLOWEDSTRIJD DWT—ROB BEN ïl. De beslissingswedstrijd DWT Robben 2 (dames) om het kampioenschap tweede klasse C, die verleden week met ge lijke stand eindigde, wordt Woensdagavond in het Mirandabad te Amsterdam over gespeeld. ADVERTENTIE U xult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw v:>edsel niet, het bederft. U- raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. 6 1 1 13 38 19 5 2 1 12 39 19 3 1 3 7 24 35 3 1 4 6 21 18 0 0 7 0 4 35 met nummer laatst van de Haarlemmers. Zij hebben hun plaats in de tweede klasse behouden. De Amstelveners moeten degradatiewedstrijden spelen. In de halve promotie-competitie dames, voor een plaats in de tweede klasse is de spanning gestegen; de wedstrijd Robben 3— Zwemlust 1 is geëindigd in 2—2 en de stand is nu: Zwemlust uit twee wedstrijden 3 pun ten; Haarlem 1 en DWT 2 uit twee wed strijden ieder 2 punten en Robben 3 uit twee wedstrijden 1 punt. Dinsdagavond wordt in Amsterdam gespeeld de wedstrijd Robben 3 Haarlem 1 en Woensdagavond in Naarden DWT 2Zwemlust 1. Met de resterende competitie-wedstrijden wil het niet erg meer vlotten. HPC—DWR wordt niet meer vastgesteld, zodat de eind stand van de tweede klasse A dames is: A. D. Z. 8 Z. I. A. N. 8 D. W. R. 7 Nereus 8 H. P. C. 7 HPC speelt tweede klasse afdeling B een degradatiewed strijd. Voor de derde klasse dames heeft DWR 2 twee wedstrijden gespeeld. In Aalsmeer werd van Oosterbad 1 verloren met 62. Thuis ontving DWR 2 de Meerkoeten 1 en won met 3—2. De wedstrijd Zian 2—HPC 2 die gespeeld werd voor de reserve hoofdklasse heren, werd gestaakt bij de stand 51. In de reserve eerste klasse A heeft Haar lem 3 een steek laten vallen door niet naar Den Haag te gaan om te spelen tegen H. Z. P. C. 2. Van de vier punten waarmede het zevental op de ranglijst stond, gaan er nu twee strafpunten af, zodat het nu gelijk is gekomen met HPC 3. Verliest Haarlem 3 de wedstrijd tegen HZPC 2, die opnieuw vast gesteld zal worden, dan moeten Haarlem 3 en HPC 3 een beslissingswedstrijd spelen om de onderste plaats. Haarlem 4 is in de reserve derde klasse C eindstand is: IJ 3 8 Haarlem 4 8 Robben 4 8 AZ 2 8 DJK 3 8 H.Z.V. won eigen tournooi Iu Hillegom werd Zaterdagmiddag een waterpolo-tournooi gehouden voor zeven tallen van de kring Haarlem van de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond. HPC 4, DWT 3 en de organiserende vereniging HZV 1 namen deel. In de wedstrijd HPC 4—DW T 3 moesten de Heemstedenaren het onder spit delven en verloren met 31. Ook in HZV 1 moest HPC 4 de meerdere erkennen (1—1). In de wedstrijd DWT 3—HZV 1 was ook de organiserende club de sterkste en v/on met 3 van de Haarlemmers, zodat HZV winnaar werd van het tournooi, gevolgd door DWT 3 en HPC 4. Engelse league Maandag zijn voor dc eerste divisie van de Engele league de volgende voetbalwed strijden gespeeld: Aston VillaSunderland 31: BlackpoolBurnley 12; Sheffield WednesdayPortsmouth 21;. In de tweede divisie zijn gespeeld: Black burn RoversBrentford 32; Chesterfield Grimsby Town 2—2; Coventry City—Leeds United 10. 15 30 14 10 27 20 6 25 30 5 26 24 4 17 37 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Ze hadden een poosje gerust op de wortel en plannen gemaakt. Rick keek naar een stevige plant, die recht omhoog groeide. „Zeg, Bunkie, als ik daar eens in klom", stelde hij voor. „Dan sta ik wat hoger en kan ik misschien zien, welke weg we moeten nemen!" „Dat is goed", vond Bunkie. Maar dan moet je me even 'n zetje geven", zei Rick. „Want het onderste deel van die stengel is erg glad!" „Toe maar", zei Bunkie. ,Jk*zal je wel even helpen. Eentwee.hup!" Rick sloeg z'n armen en benen om de stengel en Bunkie gaf hem 'n duwtje Toen lukte het. Rick kon verder klauteren, toen hij 't onderste gedeelte eenmaal overwonnen had.Hij klom hoger en hogertot hij bij het gedeelte kwam, waar de stengel van de plant zich vertakte; daar kon hij gemakkelijk tussen staan. En toen keek hij naar alle kanten rond. ,Zie je 't al?" vroeg Bunkie van beneden. Export belemmerd door havenstad (Van onze correspondent in Bollenstreek) In deze tijd wordt in de Bloembollen streek gewerkt, hard gewerkt, van de vroege morgen tot vaak laat in de nacht. Er is geen tijd voor pretjes en uitgangetjes, voor vergaderingen en uitvoeringen. Machtige trucks daveren langs de wegen in de BloemboUenstreek, aan het anders bijna uitgestorven station van Hillegom rijden ze af en aan en daar staan de kisten met bloembollen hoog opgestapeld. In de smalle havens verdringen de beurtschepen elkaar om in ijltempo de kisten naar de havens te vervoeren. Maar hier steekt thans de havenstaking een spaak in het wiel. Ernstige schade dreigt hierdoor de bloembollenexport te worden toegebracht. Bloembollen moeten zo snel mogelijk worden geëxpedieerd, naarmate ze langer onderweg zijn, wordt de kwaliteit minder. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat de exporteurs er niet in berusten, dat hun kisten dag in, dag uit op de haven emplacementen moeten blijven staan, en dat ze andere wegen zoeken om hun bollen weg te krijgen. Naar het Noorden, naar Scandinavië, naar Duitsland, gaan ze per trein en per trailer. Waarschijnlijk zal men kustvaarders, die de haven van Hillegom kunnen bereiken, inschakelen voor recht streeks vervoer. Een tegenvaller Voor de bloembollenexporteurs brengt dit vrij hoge extra kosten met zich mee, en juist dit jaar betekent dit een bijzondere tegenslag. Immers, dit jaar voor het eerst, zijn vraag en aanbod vrijwel met elkaar in evenwicht, en althans heden is het nog zo dat de bloembollen tegen vrij stijve prijzen worden verhandeld. Er zijn exporteurs die gespeculeerd hadden op een overvloedig aanbod en daarnaar hun verkoopsprijzen hadden gecalculeerd. Voor hen wordt het een kwaad jaar. Maar ook de bonafide zaken hebben aan deze extra vrachtkosten, gevoegd bij de hoge inkoopsprijzen van het product, een tegenvaller. Gedachtig aan de aloude en beproefde export-traditie: Wat er ook gebeurt, zo snel mogelijk de bollen de deur uit, trekt men zich in de schuren en loodsen der grote exportbedrijven van de staking niets aan en gaat het werk daar in hetzelfde, vaak koortsachtige tempo zijn gang. Scholieren helpen mee In een der grootste bedrijven van de Bollenstreek zijn het leerlingen van Mid delbare Scholen vooral uit Haarlem, maar ook uit andere steden, die om werk komen vragen. In dit bedrijf arbeiden ze aan de vernuftig geconstrueerde machines die de bollen eerst „poetsen" (ze moeten vrij van zand zijn wegens de Wet op de Aardappel- moeheidsbestrijding) vervolgens over de leesband voeren waar ze worden gecontro leerd en daarna tellen. Zodra het vereiste aantal in de zak is, valt de klep dicht, het meisje dat aan het eind van de lopende band zit, schuift de zak met bloembollen terzijde, waar die door een ander wordt opgevangen en in de machine gestopt, die er in éen tel een touw met een loodje om heen bindt: Dan verhuizen de zakken naar de grote stellingen, waarop thans zo on geveer dertig millioen tulpenbollen liggen te wachten, ingepakt en wel, op verzending. Het zijn haast allemaal HBS'ers en zo vertelt de kleine, gemoedelijke baas van de pakkerij sommigen zijn hier vier da gen en dan vragen ze hun loon.ze heb ben hun reisgeld verdiend. Anderen blij ven hier wekenlang. Ze verdienen 25 a 35 gulden per week, en zoals u ziet, het werk dat ze doen is niet zwaar. De baas is best over z'n personeel te vreden. Er zijn jongens bij, die in de kampen in Indonesië hebben gezeten zegt hij, een paar brpine koppen met blauwzwarte lokken aanwijzend die weten wel van aanpakken. U merkt wel, het gaat hier allemaal even rustig, en wat me vooral opvalt: allerlei gemene taal, zoals die vroe ger in de bollenschuren wel eens werd uit geslagen, hoor je hier niet. Trouwens, de eerste die 't probeert.hij maakt een onmiskenbare beweging met de duim naar de deur. Maar ik heb er nog niet éen moeten waarschuwen volgt hij er eer lijkheidshalve aan toe. De nacht wordt een dag Om vijf uur is voor de jongelui het werk gedaan, maar er zijn er bij die er op azen om over te mogen werken, vertelt de baas. Die proberen in de vacantie zoveel moge lijk te verdienen, om thuis de kosten van de studie te verlichten. Natuurlijk heeft het bedrijf z'n vaste personeel, vooral ook voor het zware werk. Aan de andere zijde van de grote pakhal is de expeditie, daar worden de zakken in de kisten gepakt en met de regelmatig af- en aanrijdende vrachtauto's verzonden. Dat wordt meer dan eens nachtwerk, vooral als het goed nog met een bepaalde boot mee moet. En nu, met de staking, die alles in de war gooit, wordt er nog harder ge werkt, opdat men tenminste nooit zichzelf behoeft te beschuldigen, te laat te zijn ge weest en een kans on er een ogenblik de t°|??MteaR - a, denen tot taUoze idaeta lelt er aan dat bet sfe'* een topseizoen gaat v„™ !S0-»5lX: was het 84 millioen,™™® overtuigdI, dat men ki,"ja !df is c' naar de honderd milli„S't voor luchtreizigers Als een telegram met deze o.t inhoud onder iemands ogen zou waarschijnlijk slecht,® ophalen van de wenkS^e^ grammen ahfdlt"ïlechTs k,!' ming, namelijk de derfe een gebouw, dat aan de S®* Amsterdamse luchthaven Hier werken dag en nacht 7 en het-,,Bureau Reservering»» L. M., de bureaux, die met Lh iVan d??- vernuftig systeem ervoor passagiers bmnen enkele mtaut11 4 Zitplaats in een vliegtuig ,s" Ontvangt een Vaf die telegram "van bov^eS» kijkt hij geenszins verrast on loopt hij radeloos naar ,'ii„ hS Bat= een oogopslag leest hij"verkoch," leer op boeldngslijstC t" Amsterdam Parijs op 28 Ju™p R? arriveren de 27e Juli met de 1 veerd zijn. De plaats in de cabine 2,' voor hen gehoekt, voordat de reser afdeling kan worden verwittigd Dit is een gevolg van het hier t», paste systeem, het zogenaamde Jjt reportsysteem". Hierbij is uitgei'en™ de gedachte alle plaatsen in handen te van het beginstation van een vlucht bij alle andere stations het recht verbï zonder navraag bij het eerstgenoenil tion, plaatsen voor deze vlucht te verko» Ook de zakenman, die uit Bangkok pW.' seling via Cairo en Casablanca terne naar Manchester, of de missionaris hj wildernis rond Mombassa, die ondpf krijgt om via Entebbe en Oesoenbere Johannesburg terug te vliegen en van d a uit het eerstvolgende vliegtuig naar R,n te nemen, behoeven slechts, als gold'tee plaatsbespreking voor de schouwburg tdj. fonisch contact op te nemen met (ie dicht!- bijzijnde K.L.M.-agent of -vertegenwoj diger, om hun reisplan te kunnen uitv«. ren. Als tenminste de plaatsen niet uitverkocht. In dit geval ontvangen dé s*. tions onmiddellijk een zogenaamd ita boeking" bericht. Het spreekt vanzelf, dat het heel wat hoofdbrekens heeft gekost, voordat het re- ver was. dat men een passagier, vwoü. ter wereld, in een oogwenk van een lach'f- plaats kan verzekeren. Al dezthooiïbrt- kens echter hebben tenslotte dit opgeleverd, dat voor het eerst inibuopa in deze vorm is toegepast en dat \k: de passagiers grote voordelen oplevert. Ia instructies, die gebaseerd zijn op statistische gegevens en kennis van het passagiers aanbod, is vastgelegd wanneer een statica een „stop boeking" moet versturen, op welke wijze de stations elkaar moeten •hl- lichten en hoeveel passagiers per vlucht geboekt kunnen worden. De reserverings afdelingen beschikken daartoe over talloze kanalen om hun opdrachten te kunnen uit voeren: eigen telexlijnen met vrijwel «11'. grote Europese steden en met New York en het net van de SITA, de Société Inter national des Tglécommunications Aerc- nautiques. Het gebruik van codes is noodzakelijk omdat aanzienlijke kosten worden bespaard door de belangrijke bekorting van de tekst. De codes zijn niet geheim. Ook de outillage van de reserveringsafdelingen is zeer om vangrijk. Men beschikt over 60 telefoon aansluitingen, voorts zijn er de onmisbare hulpmiddelen als telexapparaten, een transportband voor het verzenden van do cumenten, buizenposten en een telefoon centrale. Zeer vele reizigers, vooral op lange tra jecten, maken bij hun plaatsreservering wensen kenbaar. Er zijn passagiers, die op dieet leven of uitsluitend ritueel voedsel gebruiken. Ook zijn er de talloze alleemé- zende kinderen, die de K.L.M. dagelijls vervoert, invaliden of gebrekkigen, die effi sociale verzorging nodig hebben. Aardrijkskundige kennis is een eerste vereiste van het boekingspersoneel, vooral wanneer het de plaatsreservering betreft van een pasagier, die na het afleggen var het traject Amsterdam—Johannesburg va Accra, Cotomoe, Lome en Arbidjan verdot wil vliegen naar Robertsville. De „Kota Agoeng" van de Kon. Botter- damse Lloyd, die duizend Mohammedaanse bedevaartgangers uit Indonesië naar MeKK heeft vervoerd, wordt Woensdagavond om streeks zeven uur aan de Lloyakade .e r— terdam venvacht. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 72) „Er is al een kwartier iemand hier, my- lord", gaf Burdett ten antwoord. „U kent hem zeer goed dat eigenaardige man netje, dat af en toe ons in Highgate kwam opzoeken. Hij is nog hier". Dutley fronste even de wenkbrauwen. „Laat hem binnen", beval hij, „maar doe voor niemand de voordeur open, zolang hij hier is en zorg, dat er een taxi op hem wach bij de achteruitgang". „Zeer goed, mylord". Hij verdween en een paar minuten later liet hij de bezoeker binnen. De heer Ed ward Wolf leek nog een beetje schuwer en nog een beetje schameler dan gewoon lijk. Hij kwam met zijn gewone sluipende tred binnen en begon te spreken, zodra de deur achter hem dicht was. „Ik wil hier niet blijven", zei hij. „Maar ik ben naar Highgate geweest. Ik weet niet, waarom, maar zo is het nu eenmaal ik wil u niet zien vermoorden. Hij komt hierheen. Er was iets, wat hij vandaag had willen doen en wat hij niet doen kon. Hij komt nu naar u toe. Hij heeft een aardig klein wagentje, dat voor de Towers op hem staat te wachten en hij is bezig zijn koffer te pakken. Is waarschi. alijk van plan er tussenuit te trekken. Blijf niet hier op hem zitten wachten". „Waarom niet? Om u de waarheid te zeggen, wil ik de heer Thomas Ryde juist graag eens ontmoeten". Het mannetje rilde van het hoofd tot de voeten. „Als u dan met alle geweld zelfmoord wilt plegen", kreunde hij, „dan doet u dat maar. Ik zeg u, dat hij komt en dat hij vanavond komt en wat hij van u hebben wil, zal hij krijgen ook en bij zal u daar laten, waar hij de anderen gelaten heeft. Ik zou u nbg liever uw honderd pond te ruggegeven hebben, dan hier te komen, maar er was iets, wat mij er toe dwong. Ga er vandoor, terwijl het nog mogelijk is. Laat de politie haar eigen werk doen. Maar houd u er buiten". Dutley stak langzaam een sigaret op. „Maak je niet benauwd, Wolf", zei hij. „Ik geloof niet, dat Thomas Ryde mij voor vanavond zes uur een bezoek zal komen brengen. Als hij dat wel doet, ben ik klaar om hem te ontvangen". „Chef, hij is een moordenaar!" hield de kleine man rillend aan. „Maak dan dat je wegkomt", vermaande Dutley hem. „Er staat een taxi aan de achteruitgang op je te wachten en hier is tien pond voor je moeite". Dutley belde en de dodelijk verschrikte man verdween onder geleide van Burdett. Een ogenblik later verscheen laatstge noemde weer. „Weet u al, of u thuis dineren zult, my lord?" vroeg hij nogmaals. „Daar ben ik ook nu nog niet geheel zeker van. Ik verwacht een bezoeker. Je kunt mijn bad op de gewone tijd gereed maken. Een smoking is wel voldoende". De bel aan de voordeur ging over. „Indien dat een nogal precies er uit ziend heer is van middelbare leeftijd met een gouden bril op en die Thomas Ryde heet, kun je hem hier binnenlaten, Bur dett". Voor een ogenblik veranderde de perfect getrainde bediende in de bewaker van Highgate. Er was een uitdrukking van vrees in zijn ogen. „Mylord". protesteerde hij, „u zult hem toch niet hier alleen ontvangen?" Dutley glimlachte geruststellend, „Maak je niet bezorgd", vermaande hij hem. „Ik heb mijn plannen gereed. Gaat die bei daar niet nogmaals over?" Aarzelend wendde Burdett zich af, sloot de deur en opende die een ogenblik later weer. „De heer Thomas Ryde, mylord", kon digde hij aan. HOOFDSTUK XXVI. De kamer was een beetje vaag, maar voldoende verlicht. Thomas Ryde deed een paar stappen naar voren en keek scherp om zich heen. „Geen hinderlaag?" vroeg hij. „We zijn alleen", verzekerde Dutley hem. „Mag ik u verzoeken uw overjas uit te trekken, tenzij die uw reserve-arsenaal bevat. U zult bevinden, dat die stoel daar nogal gemakkelijk is. Ik verneem, dat u een man van correcte gewoonten is. Laten we alles, wat er te bepraten valt, eerst be praten en de andere dingen tot later be waren". „Ik maak geen afspraak met u, noch doe ik enige belofte," zei Thomas Ryde, lang zaam zijn jas uittrekkend en die op de rug leuning van een stoel hangend. „Ik ben al in een nadelige positie door hierheen te komen. Deze kamer lijkt leeg, maar wie zegt mij, dat ik niet in de een of andere val gelopen ben". „Behalve mijn bedienden is er niemand in de buurt", verzekerde Dutley hem. „La ten we verder gaan. U werd vandaag te leurgesteld bij uw bezoek aan onze vriend Hogg?" „Ik werd teleurgesteld", gaf Thomas Ryde toe, rustig in een gemakkelijke stoel plaats nemend. „Ik had gemeend, dat de man meer intelligentie had. Slechts twee stukken van het regu ontbraken en de du plicaten daarvoor waren zeer handig na gemaakt. De heer Hogg was m.i. onredelijk. „U zoudt niet hebben kunnen slagen", vertrouwde Dutley hem toe. „Ik was er nl. zelf geweest. Dat was de reden, waarom ik vanavond uw bezoek verwachtte. Rookt u, of mag ik u een cocktail aanbieden?" „Geen van beide, dank u". „Ik had reeds eerder", ging Dutley voort, „zelf een dergelijk verzoek inge diend. Dat was natuurlijk nog hopelozer dan het uwe. De safe staat op naam van vijf mensen en om die geopend te krijgen moeten vijf mensen samen het verzoek in dienen". „Het komt dus hierop neer", merkte Thomas Ryde op, terwijl zijn hand in de buurt van zijn jaszak bleef dwalen. „Ik heb vier delen van het regu en u heeft er twee Daar onze vriend zo koppig is en het mil lioen vanavond om half zeven te krijgen is en daar wij er geen van beiden op gesteld zijn, de hulp der politie in te roepen, zou ik willen voorstellen, dat wij op die basis tot een vergelijk komen". Dutley schudde het hoofd. „Dat kan ik tot mijn spijt niet doen", zei hij. „Ziet u, de gehele formule behoort mij toe. Dat is wat ik hebben wil de formule". „Niet het millioen en ook geen deel er van?" „Zeer zeker niet. Kijk eens, de formule is toevallig het eigendom van mqn firma en ik ben niet genegen, om die terug konen. Ilc wil ze terug nemen Thomas Ryde glimlachte op een «ff eigenaardige manier. „En mijn vier delen van het re?u dan. „Zeer ^compromitterend", waarschuwde Dutley hem. „Ik zou er, als ik u was.,m zo spoedig mogelijk van ontdoet - de haard, als u er gebruik van wiltmak Het enige bezwaar is, dat u, naar te laat bent". nV(u „Denkt u dat?", vroeg zachtjes, terwijl zijn hand voor blik in de plooien van zijn jasverd „Het is alleen maar een kwe« ons beiden het vlugst z«n wap ken", ging Dutley voort, als met een magneet op cue vingers gevestigd waren. „Ik waaül. betreft nogal trots op Ik heb heden. Ik wist, dat u zoudt k» dit onderhoud bevorderd, - Cp misschien ongezonde na houd en ik u graag eens pje( [jgt tot aangezicht wilde aaI\sc!Vn «e geven, niet op mijn weg, u advi hoon u het maar eigenaardig genoeg, c&oi; g. ruimschoots verdient. heD jie grepen gehad op de bericht 0 ophangen van iemand spraKeo nog altijd?" ,",Ik luister". (ftjl WP

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6