Taxi tel 4333 TAXI 4864 Skss? verbiijf in jeugd- IJmuidense vissers zijn de gastvrijheid in Harpenden nog niet vergeten t4.ni6UWe band heeft Dry Cleaning only Fa Kennemer Lantaarn Predikbeurten .ft gr een nieuwe mechanische verstuiverhij, die goede diensten kan t/£X 'J de strijd, tegen onkruid en plantenziekten. Gisteren demonstreerde de dienst op de Kennemerlaan met de wagen, die 30 atmosfeer druk kan 'r"' opbrengen en zo nodig acht meter hoog spuit. Vriendschappelijke handbal-oefenwedstrijd De handbalvereniging „IJmond" heeft, met het oog op het naderende seizoen en j de nieuwe competitie-indeling, tegen een combinatie van „Watervliet"-korfballers Vrijdagavond in het sportpark „Water vliet" een aardige handbal-oefenwedstrijd i gespeeld. Deze ontmoeting heeft de spe lers van beide ploegen gelegenheid gege- ven hun vaardigheid te toetsen. Uiteraard waren de IJmonders de meerderen, maar desondanks konden de korfballers hun te genstanders in technische opstelling nog wel wat leren. Ook het vangen ging hun beter af omdat de korfballers door hun sport hierin meer vaardigheid krijgen. Hoewel de uitslag 71 voor IJmond werd bleef Watervliet moedig volhouden. Koos uw konijn het hazenpad? Over de volgende voorwerpen zijn dage lijks van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur. met uitzondering van Zaterdagmiddag en Zondag, inlichtingen te verkrijgen op het hoofdbureau van politie. Armband, paar motorhandschoenen, Alpino, ceintuur, broekriem, klompje, jongensjasje, rubberbal, sleutelbos, vulpen, konijn, zak doek, muts (plastic), autoped, mapje met negatieven, sleutel, regenjas, kistje met aardappelen, biljet van f 1,hoofddoek, broche, sok, postduif, driewielig fietsje, kettinkje met medaillon, handdoek met zwembroek, diabolo, kinderbril, portemon- naie, overjas, shawl, paar beenbeschermers. „Passar Ymo" opent vanmiddag haar poorten M van de missie-naaikrans „Sint ,5 Tiaar in jaar .uit .olijvxrig K de paters-capucijnen bi] hun f-rf in de uitgestrekte imssiegebie- fmBorneo en Celebes materieel te hebben het plan opgevat om via fticy-feir de missionerende geeste- v«» meer helpende handen toe te -r" - vanmiddag zal dat plan worden want om drie uur gaat pater nn de speelplaats van de Sint aan de Zeeweg de fancy- die om in stijl te blijven „Passar W'is gedoopt openen, r-n legertje amateur timmerlieden en Aas is al enkele dagen druk in de om de dertien attracties die er zullen op te bouwen. In een tentje dat veelbelovend opschrift draagt, zullen i. rkkers-voor-het-goede-doel ongetwij- «el genoegen beleven en het kan yrie' anders of ook de bezoekers van Achting „Hoeplala" zullen zich amu- vermaarde dansorkest „The Dio's" 2a:erdag, Zondag en Maandagavond •ir leiding van Anton van den Braak Muziek ten beste geven en een goed vfvorraad restaurant gaat de bezoekers X een koele dronk en een verdere ader- spogen te verleiden. IJmuiden-Oost heeft een Oranjevereniging Vsr-s werd in IJmuiden-Oost een comité opgericht, dat zich belast- jiie stichting van een Oranjevereni- aiiat deel van de gemeente. De defi- jsiprichting had inmiddels plaats, hiermee de oude banden, die er voor ïHiog bestonden tussen het Oranjehuis ;!inuiden-Oost weer zijn hersteld in de /rajevereniging IJmuiden-Oost". Va de spoorovergang aan de Zeeweg i'ti en met de Schouten- en Evertsen- tut toe zullen in het vervolg de natio- openlijk worden gevierd st -pelen en optochten en al wat bij de trég Yan Koninginne-ver jaardag be te. fcer de vraag om één grote oranjever- tging voor geheel IJmuiden op te rit .en, lang gediscussieerd, maar ten slotte tlsl; dit schone plan van eenheid op vele èidaggevende bezwaren te stuiten. De fflheid is niet afhankelijk van het behoren lij een bepaald rayon, zo werd opgemerkt tuit is een juist woord. Wanneer de Verscheidene orenjeverenigingen zich lags de weg van het overkoepelend comité K elkaar verstaan, zal de feestviering tó het karakter van één grote aanhan- ürkheidsbetuiging krijgen. Ja het comité hebben zitting personen ja zeer uiteenlopende kerkelijke en inter- teielijke richting, die nóchtans één gelijke ïwtuigmg zijn toegedaan waar het de Mwnaliteitsgedachte betreft? Hel voorlopig- comité bestaat uit de vol- «ade bewoners van IJmuiden-Oost: Me- TOiiw H, Drenth-Wolsink, mejuffrouw E. pJbns' en de heren R. Graafsma, W. 'j-jvemaker, P. C. Grimbergen, K. F. Hof- T Koelemeyer, A. Kool, P. Kraave- J. P. van Megchelen, A. Mijs, L. h D' Spuls en M. Tijl. dagelijks bestuur wordt gevormd mejuffrouw E. Vijlbrief, die de presi- •J-snamer hanteert, de heer M. D. Spuls, w v het- secretariaat belast en de fRorgt d'e het finantiële gedeelte Sa senoemd comité wordt een dames- opgericht, dat zich in eerste g™ beng houdt met het werven van Engelse Oud-Katholieken nu in IJmuiden te gast Voor de tweede maal in deze, week hebben de Oud-Katholieken een groep van Engelse gasten, behorende tot „The Church of England" in hun midden ontvangen. Het betreft thans een groep jonge men sen uit Harpenden, een voorstad van Lon den, die onder leiding van hun pastoor, father Owen, Maandag in Utrecht zijn aan gekomen, daar enkele dagen verbleven en Vrijdag een bezoek brachten aan de Avro- studios te Hilversum. Van hier heeft pastoor A. Zwart van Amsterdam de gas ten Vrijdagavond naar IJmuiden begeleid, waar zij direct na aankomst werden ont vangen in het Oud-Katholielc Verenigings gebouw. Namens de Oud-Katholieke besturen bond, die het tiendaags verblijf voor de gasten verzorgt, heeft de heer W. D. Wil- jouw, voorzitter, allereerst dank gebracht aan de aanwezige pleegouders voor hun medewerking en bereidwilligheid de gas ten onderdak te verlenen. Vervolgens begroette hij de nieuwe Engelse vrienden, gewagend van de bestaande intercommunie tifssen de beide kerken en de vriendschapsban den die door en tijdens de oorlog zijn gelegd met visserslieden en matrozen uit IJmuiden. Deze vonden in Enge land een onderdak en een „warme vergoeding" voor wat zij er aan eigen tehuis misten en de dankbaarheid speciaal hiervoor kan bij dit tegen bezoek enigszins tot uitdrukking wor den gebracht. Tenslotte wenste spreker allen een prettige tijd in IJmuiden. - Pastoor C. F. Nieuwenhuyzen hoopte eveneens, dat de banden van vriendschap verstevig zouden worden. Ten einde deze groep in IJmuiden onder te brengen moest veel werk worden verzet en hiervan was volgens pastoor A. Zwart de heer T. Vis de motor, zodat deze veel dank verdiende. Ook was de spreker de tolk van de Aartsbisschop van Utrecht, op wiens verzoek de Engelse gasten in IJmunden zijn ondergebracht. De sprekers werden allen beantwoord door de leider van de groep, father Owen. Deze was zeer erkentelijk voor de ont vangst en de voorbereidingen voor het be zoek. Hij wist thans onder vrienden terecht te zijngekomen en vroeg clementie „in- men zoveel leden te 2°st eeL vergadering kan worden Sï-t P zal dan een defini" iivKa. en door de ^en worden advertentie modern materiaal ^STATIONSWEG 107, VELSEN DE oSfiTmrïï REKKEKS GAAN ««derlinge band nauwer aanhalen n Cen groei>. van vereniging 'Wéournïf11, fietstocht van "tien Iand Wmukt en Vrijdag- '«wSü, z" m he' sportpaviljoen avnrJeen op een onderlinge terken, Vei'dere plannen uit te een °c-rmt!,e?gekomen om eens per •JrNe de wint te houden. Ge kends Hebr.it!rmaanden worden de Schoorl ea Ëlarim Voor ü'ektochten naar "i: en net instndL gen door de dui" £-"sUedjes staan Van kamp- en trek- *^es bliikt w i°Pj Programma. Uit 2*SöX?*1' dat de gehouden trek- ^'"erstatpn en oudere leden van deze yoor de prettige houding verder wil be- Het avontuur begon in Bombay. (Thalia). Clark Gable verschijnt Vrij dag, Zaterdag en Zondag in de hoedanig heid van een gentleman-juwelendief op Thalia's linnen venster. Een charmante gravin is zijn tegenspeelster in het zon derlinge verhaal, waarin Clark Gable zich op het laatste* moment nog van zijn goede zijde laat zien. Hij geeft zijn duistere be roep op en meldt zich aan als officier. De film is gelardeerd met een aantal harde gevechten met de Japanners en ook aan zoete romantiek ontbreekt het niet. Tot op dien de gasten tegen de Hollandse gewoon ten fouten zouden maken". Hij hoopte, dat men elkander zou leren kennen en waar deren, waar het gaat tussen broeders en zusters vapi één geloof. Father Owen ver bond daaraan de uitnodiging voor de IJmuidense Oud-Katholieken volgend jaar naar Harpenden te komen. Na deze hai-telijke begroeting, tijdens welke geconstateerd kon worden, dat de gasten al een schuchter woordje Neder lands meebabbelden, werd de kennisma king met de pleegouders voltooid en kon den de gasten de avond verder gezellig doorbrengen. Burgerlijke stand Veisen ONDERTROUWD: L. Brouwer. Fazanten laan 33, IJmuiden-O. en J. W. P. Brachter, Meidoornstraat 8, IJmuiden-O. A. de Weers, De Ruijterstraat 124, IJmutden-O. en G. M. Beekman, Vlierstraat 5, IJmuiden-O.; toek. adres: Vlierstraat 5, IJmuiden-O. H. S. Hoog land, P. C. Hooftlaan 22, Driehuis en J. C. Molenkamp, Overbildtweg 39, Santpoort. D. Groot, Buitenhaven 5, Den Helder en J- van Dorp, Evertsenstraat 14, IJmuiden-O. T, A. Rechsteiner. IJmuiderstraatweg 133, Umui- den-O. en E. Bakker, Kleine Houtstraat 71. Haarlem: toek. adres: IJmuiderstraatweg 133, IJmuiden-O. I. de Boe, Zwinweg 9, Anna Paulowna en N. P. Nelis, Hagelingerweg 175 A, Santpoort. J. Winter, Van Broekhuy- senstraat 2, IJmuiden-O. en J. C. Lukkïen, Vergierdeweg 253, Haarlem. H. J. Schierbeek, Dr. Schuitstraat 2, Beverwijk en C. Heuving, De Lethstraat 5. Velseh-N. J. Varkevisser. Marconistraat 12, IJmuiden en M. M. Rosier, Vareniusstraat 2, iJmuiden-O, P. de Roode, Sparrenstraat 6, IJmuiden-O. en W. Bos, Nicolaas Beetsstrata 4, Vlaardingen. GEHUWD: P. Dominicus en K. Kooijmans Voorstraat 1. Veisen (N.) J. van Reeden en R. de Weerdt, Kerkèrinklaan 7, Santpoort J. C. van Leeuwen en D. J. Lanser. R. Zijl en H. C. de Vries. L. E. Gouda en J. H. van der Molen, Paviljoen „De Schelp", Strand IJmuiden. GEBOREN: G. Snijders—Van Eden, d„ Westersiraat 3, Velsen-N. A. v. SonSchrie- ver, d., Hoogstraat 3, Velsen-N. A. A. Veld huizen—Hartendorp, d., Kruidbergerweg 51, Santpoort. C. M. KuipersMolenaar. d„ Edi- sonstraat 50. IJmuiden. A. van Bodegraven Rooze. d., Eksterlaan 3, IJmuiden-O. H, A. van TongerenSixma, d., Wenckebachstraat 75, Velsen-N. T. A. BiermanDobber, d., Anemonenstraat 8, Santpoort. A. M. Ouden dijkKuijper, d., Corverslaan 92 rd., Velsen- Noord. C. BoersmaAmmerlaan, z„ Hom burgstraat 64 rd.. IJmuiden. P. M. Dekker Dobbelaar, d., Doelmanstrata 11, Velsen-N. OVERLEDEN: W. M. Stoop. 15 dagen, d. v. A. J. Stoop en J. C. Balm, Hoofdstraat 107, Santpoort. BINNENGEKOMEN EN UITGEVAREN VISSERSSCHEPEN 25 Augustus binnen: IJM 60 Catharina Duyvis, rederij VEM, met vis, vertrokken 15 Augustus. 25 Augustus naar zee: IJM 71 Bloemendaal; IJM 41 Claes Compaen; IJM 39 Schoorl; IJM 34 Allan Water. Jubileum bij Van Gelder's Papierfabriek Baggerman J. E. Adrichem gehuldigd Vrijdag was de heer J. E. Adrichem. baggerman in de cellulosefabriek van de papierfabriek Van Gelder Zonen, vijf-en- twintig jaar aan het bedrijf verbonden en hem is een hartelijke huldiging ten deel gevallen. In tegenwoordigheid van ir. G. A. Schoonkind, bedrijfsingenieur der cellu- losefabrieken, werden de jubilaris en zijn familie op het directiekantoor door ir. B. Verdoorn ontvangen. De heer Verdoorn heeft in een toespraak gewezen op de taak van de jubilaris, wiens functie een grote mate van accuratesse vereist. Namens de directie feliciteerde de heer Verdoorn de jubilaris met dank voor de aan het bedrijf bewezen diensten en hij bood als blijk van waardering een enveloppe aan. Voorts overhandigde hij een schriftelijke geluk wens van de hoofddirectie. Ir. Schoonkind wees eveneens op de belangrijke functie van de jubilaris ten aanzien van het werk der cellulosemakers om een gelijkmatige cellulose-productie- stroom „op de machines" te kunnen krij gen. Ook werd nog gewezen op het feit, dat vroeger de productie tot stand kwam door het lossen van de kookketels met de hand via transportbanden, wat nu wordt gedaan door middel van leidingen en waarbij de baggertoestellen het handwerk vervangen. De jubilaris, die van een verdere hul diging aan het bedrijf heeft afgezien, ont ving in ziin woning aan de Jan Vermeyen- straat te Beverwijk een deputatie van col lega's uit de cellulosefabriek, die namens het jubileumfonds een huiskamerlamp ten geschenke gaf en waarbij voor mevrouw Adrichem bloemen waren gevoegd. MARKTBERICHTEN Prijzen Heilbot 2,15—1.95; gr. tong 2,80—2.60: gr.m. tong 2,46—2,22: kl.m. tong 1,46—1,26; kl. tong I 0,960,74; kl. tong II 0,680,55; tarbot I 2,041,60, per kg. Tarbot IV 30.50; gr. schol 57—46; gr.m. schol 5446; kl.m. schol 5043; kl. schol I 32—24,50; kl. schol II 21,50—6,50; schar 18—10; bot 15; v. haring 1410,70; makreel 19,5011; gr. schelvis 4237,50; gr.m. schelvis 40,50— 40; kl.m. schelvis 32—26,50; kl. schelvis I 27,50—20.50; kl. schelvis II 17,50—9,50; wijting 1411; gr. gul 2118; midd. gul 1816; kl. gul 15—12, per 50 kg. Gr. kabeljauw 92—49; gr. koolvis zw. 36—22. per 125 kg. Aanvoer 135 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot. 970 kisten schol, 35 kisten schar, 1 kist bot, 2900 kisten haring, 590 kisten makreel, 405 kisten schelvis, 110 kisten wijting, 110 kisten kabeljauw en gul. 20 kisten koolvis. 20 kisten diversen. Totaal 5297 kisten. Besommingen IJM 10 Hattem f21.800: IJM 6 Norma f 19.290; RO 53 Dirkje f8860. KW 37 f 978: IJM 213 f 73. „Santpoort" schaakte succesvol De onderlinge wedstrijden van de schaak club ..Santpoort" hebben enige maanden een veertigtal schakers hun krachten in een sportieve strijd laten beproeven. In de eerste afdeling wist de heer W. Schuurman zich met 19 uit 20 punten als eerste te plaatsen. In afdeling 2 hebben Sterk, Oosterling, Homan, Spook en Vulling fel om de grootste eer gevochten, welke tenslotte door Ooster ling met 17 uit 22 punten werd vei'overd W. van Zeggeren won in de derde afdeling onbedreigd de titel met 19 uit 20 punten, Tijdens de algemene ledenvergadering die 12 September zal worden gehouden, zullen de wisselbekers aan de winnaars worden uitgereikt. Ook in de bondscompetitie van de Noord hollandse Schaakbond hebben de Santpoorte naren zich als goede schakers laten gelden. Het tweede zowel als het derde tiental werd kampioen van zijn afdeling. Het eerste tien tal plaatste zich derde in de eerste klasse. De uitslagen van het „Mid-Kennemerland tournooi" luiden: gesp. gew. rem. verl. pt. Hoogoven Schaakclub „Santpoort" ,,De Pion". Castricum „Kijk Uit", Veisen „Weenink" Beverwijk „De Diagonaal" 10 ADVERTENTIE HET IS NU DE TIJD UW KLEDING TE LATEN REINIGEN KONINGSPLEIN 10 TELEFOON Clark Gable in „Het avontuur begon in Bombay". het laatste ogenblik heeft regisseur Cla rence Brown de spanning in deze rolprent weten te bewaren, hoewel het recht in het sensationele slot wel enig geweld wordt aangedaan. „Het avontuur begon in Bom bay" is een gang naar Thalia zeker waard. De tijger van Eschnapur. De tweede helft van deze programma- week brengt de overjarige geschiedenis van de tijger van Eschnapur in Thalia. De hoofdrol in deze aantrekkelijke film wordt vertolkt door de Nederlandse ac teur Frits van Dongen die op het ogenblik als Philip Dorn in Amerika grote bekend heid heeft verworven. L.v.B. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 25 op 26 Augustus KW 25 met 20 k.; KW 23 met 17 k.; KW 14 met 27 k.; KW 3 met 45 k.; KW 2 met 24 k.; KW 54 met 2 k.; KW 47 met 1 k.; KW 17 met 5 k.;- KW 38 met 3 k.; KW 20 met 3 k.; KW 29 met 5 k.; KW 78 met 60 k.; KW 43 met 7 k.; KW 42 met 17 k.; KW 127 met 50 k.; KW 170 met 2 k.; KW 167 met 3 k.; KW 151 met 50 k.; KW 130 met 3 k.; KW 163 met 30 k.; KW 14 met 20 k.; KW 49 met 85 k. uit 45 netten; KW 123 met 80 netten uit halve vleet. Trawlharing IJM 283 met 16 k.; SCH 107 met 50 k.; KW 9 met 75 k,; KW 48 met 50 k.; KW 39 met 7 k.; KW 40 met 50 k.; KW 41 met 40 k.; KW 123 met 6 k.; KW 22 met 70 k.; KW 35 met 60 k.; KW 124 met 3 k.; KW 129 met 40 k.; Geeq vangst hadden KW 5, SCH 353, KW 144, KW 8, KW 70, KW 56. Gemiddelde vangst Vlaardingen: 13 kantjes. Scheveningen: 15 kantjes. Katwijk: 19 kantjes. ADVERTENTIE ZEEWEG 275 DAG EN NACHT De markt leefde op. De haring, die Vrijdag aan de afslag kwam, ging weer voor goede prijzen van de hand, mede dank zij de export waarvoor de Stichting een goede 1200 kisten uit de markt nam. De prijzen die de handel zowel als de Stichting voor de haring gaven, varieerden naar gelang van kwaliteit en grootte van 13,50 tot 12,50. Er was een totale aanvoer van 2398 kisten en daarvan kon bijna alles worden verkocht met uitzondering van een 12 kis ten slappe haring die in de pufschuit gleden. Van de kleine schol en tong bleven de prijzen vrijwel ongewijzigd. Voor de Vrij dagmarkt was er betrekkelijk weinig vis van de kleinere schepen. Met de tong- aanvoer begint het iets royaler te worden, voor Maandag wordt er dan ook over het algemeen meer verse vis verwacht dan deze week. Vandaag. De Bergen, welke voor van daag bleef liggen met 1900 kisten, zal met de Catharina Duyvis lossen, die een aan roer van ruim 1400 kisten haring verzorgt. Voor Maandag. Behalve de aanvoer der wekelijkse loggers en enkele kotters worden Maandag een drietal trawlers met 5000 kisten haring en de Antje met vis ver wacht. Aangevoerde zoute. In de periode van 18 Augustus tot 25 Augustus werden de volgende hoeveelheden zoute haring te IJmuiden aangevoerd: 29 schepen brachten een aanvoer van 59 vissende schepen aan, welke bestond uit 11203 kantjes haring. Hiervan waren 9304 maatjes en 1899 steur- haring. Van het aantal binnen gekomen schepen namen er zes deel aan de drijfnetvisserij en 23 aan de trawlvisserij. De drijfnetvissers brachten 2185 kantjes maatjes haring, de trawlvissers 9018, waarvan 7119 met maatjes en 1899 met steurharing. Van de totale aanvoer werden ditmaal 2281 kantjes opgelost met. bestem ming te IJmuiden en Katwijk kreeg weer het leeuwenaandeel te verwerken: 8922 kantjes. Welke schepen worden verwacht? Ge zien de afvaartdata kunnen in het begin der volgende week worden binnen ver wacht: de Hoop (haring, n. zee 18 Aug.), Zeelandia (haring, n. zee 19 Aug.), Batavia, (haring, n. zee 18 Aug.), Excelsior (haring, n. zee 19 Aug.). Abraham (haring, n. zee 19 Aug.), Antje (vis, n. zee 21 Aug.). Vios (haring, n. zee 11 Aug.), Alkmaar, Medan, Tzonne, Assan Reis (alle haring en vertr. 21 Augustus). Opbrengsten. Vrijdag besomde de Maria van Hattum (haring) 21.800 voor een negendaagse reis; de Norma Maria (haring) 19.290 voor een achtdaagse reis en de Dirkje 8860 voor een zevendaagse reis. De Katwijk 37 bracht nog voor 978 aan verse vis in-de afslag. Contingent vol. Naar wij vernamen is het uitvoercontingent voor vis op België deze maand uitgeput. Daar de laatste tijd geregelde uitvoer plaats vond van tongen naar onze Zuiderburen, is dit een kleine tegenvaller, te meer daar de vangsten iets gaan toenemen. De prijzen zullen dan ook wel reageren met een dalende tendenz. Begin September zou een nieuw contingent zijn te verwachten. EK leeft op en de handel krijgt weer aar digheid in het spel. De zilveren buit ver dwijnt vooralsnog slechts naar „Tsjecho", zoals het gordijnland in IJmuiden graag genoemd wordt, maar deze eerste hier kan wellicht nieuwe gezichtsvelden openen. Daarmee wil niet gezegd zijn, dat haring naar Tsjechoslowakije gelijk is aan het wegvallen der zorgen, want ten eerste is de basis waarop IJmuidens product naar de Tsjechische eonservenfabrieken gaat. vrij wankel de handelspartner heeft een be droevend klein getal vreemde valuta in de genationaliseerde beurs en diverse grens problemen kunnen plotseling roet in de export-maaltijd strooien, en bovendien kan het kwantum haring dit seizoen niet red den. Nu kan er eerst sprake zijn van een flinke export wanneer de herfstvangsten aan de wal worden gezet en voor betere haring betere prijzèn te krijgen zijn. Voorlopig echter is IJmuiden blij, dat „Tsjecho" al duizenden kisten blanke waar van de pufschuit heeft gered en dat er weer wat zekerheid in het vak komt. De onzekerheid overigens is een karak terfout van de visserij- Zij kan slechts over vele jaren wellicht worden uitgebrand, wanneer eindelijk het besef doordringt, dat overbevissing en marktverzadiging om regulaties vragen op internationaal niveau. Dan nog blijft er de onwisse factor van de Natuur in het spel, maar de wanverhoudin gen die IJmuiden gedurende elk haring seizoen alweer laat zien, kunnen toch met. wat goede wil bedwongen worden: zelf beperking op zee marktspreiding aan de kant. Het lijkt er echter niet erg op, dat de vissende mens zichzelf tot de orde gaat roepen. Electrocutie van hele visscholen, trawlers met enorme lichtbakken onder de bodem en schepen met zuigbuizen die de zee „stofzuigen" zijn evenzovele aanfluitin gen van conventies, waarin de woorden „overbevissing" en „maaswijdte" voor komen. Zouden de bouwers van deze scho ne zaken zich wel eens voor ogen hebben gehouden, dat hun investeringen waarde lozer worden naarmate ze algemener wor den toegepast dat de allermodernste aanvallen op de schatten van de Noordzee zichzelf aanvallen? „Daar is straks geen eten meer tegen" was de eerste reactie van een goede vriend, toen hij het bericht over electrocutie van de vis en de haring las. Deze man had op bijna tragische wiize gelijk: de jacht naar technische volmaking kan de dood van de visserij gaan worden zodra de rentabili- teitsgrens van de Noordzee van Moeder Natuur wordt overschreden. Duistere bedrijvigheid De verkeersveiligheid in Vei sen is toch al niet zo opwek kend groot, zodat de bedrukte voetganger gaarne zijn heil zoekt in streken waar het wat rustiger is. In Velserbeek evenwel wordt de gezochte uitkomst ook al niet meer ge vonden, sinds daar vooral op concertavonden hele bossen jeugdige fietsers doorheen- sprinten zonder licht en zonder mededogen voor de omringende tweebenerS. De politie probeert er een stokje voor te steken maar als dat niet helpt moeten er bon netjes aan te pas komen. Dat de bankjes drukbevolkt zijn laat zich denken, maar racen de fietsers horen beslist niet bij dit arcadische park. Zusje van Neel Laat de Keeltje Jacoba Woensdag plotseling een zusje krijgen: naast haar ranke leest dobberde die dag een wit Madel uit Cuxhaven: de „Hin denburg", die een lekje aan een motorleiding opliep en op de terugweg van Rotterdam naar huis, IJmuiden kwam bekijken. De Duitsers kunnen natuurlijk alles veel beter dan wij, maar hun Hindenburg heeft toch geen springnet, zoals onze Neeltje. Wel een boom van een schoorsteen. „Daar ka'je niet mee redden", zei een toezichthoudend IJmui- denaar terecht. „Geef mijn dat hupse kiedewietje van een Neel maar". Vliegjes en luizen De Kennemerlaners hebben deze week hun vreugde wel opgekund. Zü werden namelijk ADVERTENTIE Magneet-prijsvraag De Magneetprijsvraag is gewonnen door Mej. v HAG. Driehuizerkerkweg 82, Driehuis met de volgende zin: Rijwielen bij de vleet Alleen roestvrij is de Magneet W. Barendszstraat 21 IJmuiden onverhoeds geattaqueerd door zwermen zwarte vliegjes, die de boel vuil en daarmee de vrouwen kwaad maakten. Ze zouden zelfs aldus een der slachtoffers mensenbloed consumeren, maar dat is niet helemaal bevestigd. Deze vlieg jes zijn van huis uit overigens wel gastronomen, want ze zijn dol op zoetigheid en de bomen aan de Kennemerlaan worden veelvuldig geplaagd door excuses le mot luizen. Deze laatste individuen be zitten de gewoonte na of tijdens de maaltijd een zoet achtig vocht af te scheiden en de vliegjes komen er op af als op echte honing. Gelukkig heeft Veisen een plantsoen dienst, wie het wel der bomen na aan het hart gaat. En toen die kleine suikerfabrikanten uitgeroeid waren met de nieuwe motorspuit bleven de vliegjes ook weg. De bomen zullen het wel redden, zeggen de deskundige voogden. De huisvrouwen nu ook wel weer. Eerlijkheid stijgt Heel af en toe tussen Korea en een staking in, valt er iets vrolijks te vertellen op de wereld, als we althans zijn uit gepraat over de zon en de zo mer en de beginnende kleuren van de herfst. „Veisen wordt eerlijker" zeg gen namelijk de mensen die het weten kunnen omdat zij de lieve lange dag de eerlijk heid kunnen toetsen aan wat en hoeveel de burgers en bur geressen op het politiebureau komen brengen. Waar een medemens vaak bittere tranen om stort. Nu wij dit te zamen weten, waarom zouden wij niet alles wat de straat oplevert, netjes inleveren? Wanneer ge het verhaal kendet van dat ene linker kinderschoentje, die moeder zonder huishoudgeld en de kleine verliezer, die smartelijk moest binnen blij ven toen de zon op de kleine steentjes voor het huis scheen, welaan dan brengt ge zelfs een dubbeltje naar het bureau (waarmee ge de eerste ook al weer niet waart, want zulk een pure eerlijkheid is eerder ver toond). Lauw Eigenlijk moesten deze rege len in schaamrood worden af gedrukt. IJmuiden viert volgend jaar officieel zijn 75-jarig bestaan en IJmuidens Bloei heeft zich al uit volle borst voor de jubi leumwagen gespannen, om te proberen daar een feest van te maken, deze jonge havenstad waardig. Tot nu toe is er helaas zegge en schrijve één toezeg ging tot medewerking bij het bestuur binnengekomen, van een groep muziekvereni gingen namelijk. Op zich zelf is het verheu gend dat de blijde klanken in elk geval gewaarborgd zijn, als IJmuiden het feestkleed om gordt, maar het blijft toch vreemd, dat er niet wat meer vreugde geschapen wordt in de komende verjaardag van deze goede plaats. Gelukkig is er nog een kans voor de vergeetachtigen om hun lauwheid goed te maken: de 29ste Augustus wordt 's avonds in het Patronaat een vergadering belegd waar IJmuidens Bloei zich zal trachten terug te trekken om een nieuw te vormen feest comité de vrije hand te laten. Komaan, gemeentenaren, dit moet een waardig festijn wor den met alle hens aan dek. Pas over 25 jaar krijgen we weer zo'n kans. Ring Op de Tussenbeeksweg in IJmuiden is een trouwring ge vonden met de dierbare datum 8-6-39 er in gegraveerd en de lieftallige naam van M. de C. De politie weet niet wie deze M. de C. is, zodat uit dit smalle kolommetje de roep stijgt: Wie raakte het gouden pand van zijn of haar eeuwige trouw kwijt? Hij of zij vervoege zich! Geiten? De gemeente Veisen, terecht de trotse voogdes over de ge meenschappelijke binnentui nen harer nieuwe woonwijken, terecht prat gaand op heur schone parken, die ware longen in de huizen woestenij zijn, zal binnenkort naar een weldoor timmerde geit moeten uitzien, om het plantsoen van het Velserduinplein te laten af grazen. Of komt er een man met een zeis op hooien? LAMPENIER ZONDAG 27 AUGUSTUS IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10.30 uur: ds. P. Moerenhout van Maarsen; 19 uur: ds. N. den Oudsten van Alkmaar. Gcref. Kerk, Kanaalstraat, 9 uur: ds. E. G. van Teylingen van Amsterdam; 15.30 uur: ds. R. D. Beukema. Gcref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 17.30 uur: ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk. 10 en 16 u.: ds. Van der Weele van Harderwijk. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, koffiekamer Westerveld 19.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Maandag (H. Augusti- nus) 9 uur: H. Dienst; Donderdag 9 uur: H. Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 12.45 uur: Zondagsschool; 19 uur: Open luchtsamenkomst; 20 uur: Verlossings samenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10.30 uur: ds. J. van der Wiel. Geref. Kerk, Goede Herderkerk, 9 uur: ds. R. D. Beukema; 16.30 uur: ds. E. G. van Teylingen van Amsterdam. Ver. v. Vruz. Herv., 10.30 uur: ds. J. Appel van Nieuwe Niedorp. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- brootzijstraat, 10 uur: de heer J. Se- vensma van Amsterdam. Woensdag 19.45 uur: Openluchtsamenkomst Sanderstr-aat hoek Popelstraat. onder leiding van ds. H. C. van der Flier van Doorn. Vergadering van Gelovigen, 10 uur: ge bouw Willemsbeekweg 78. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Westerveld, 10.30 uur: ds. R. D. Beukema. Doopsgezinde Gemeente, 19.30 uur: ds. W. Veen. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORI): Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK: Doopsgezinde Gemeente, 10 uur: ds. G. K. van der Horst van Haarlem. Maranatha: Geen opgaaf ontvangen. Leger des Heils. Zaterdag 19.30 uur: Straatzang. Zondag 10 uur: Heiligings dienst: 12 uur: Zondagsschool: 19.15 uur: Openluchlsamenkomst; 20 uur: Verlcs- singssamenkomst. De diensten, staan on der leiding van luitenante De Koning. Donderdag 20 uur: Heiligingsdienst on der leiding van luitenante N. Verkerk. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. P. A. Tiche laar. I)e Toorts, 10 uur: ds. G. van Rhijn van Haarlem. Kapel, 17 uur: ds. G. J. Waardenburg van Haarlem. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. Kluis. Geref. Kerk (Art 31 K.O.), 10 en 15 u.f ds. N. Bruin.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3