Tel. 5563 GAS EN HARING Ie De Rijp werkt gasfabriek]e „Kleuteronderwijs in Velsen is niet gebaat bij salaris verschil met Haarlem" „ARTISTIEK" PHILIPS RADIO Eerste Velsense speeltuin een kwart eeuwoud Herinneringen aan een grote rederij,die snel „oploste TAXI! TAXI! Agenda voor elsefl Zaterdag 26 Augustus 1950 Particulier bedrijf ontstaan uit een erfenis DE WAS WAPPERT aan de lijn, gespannen van het gashoudertje, recht over hei bleekveld naar het scheefhangende toegangshek tot de domeinen van de Rijper gasfabriek. Dof zucht de exhauster van het bedrijf om de kostelijke brandstof in de ondergrondse buizen te stuwen. Wat niet meevalt voor een machien dat sinds het begin dezer eeuw zijn vliegwiel heeft laten wentelen. Voor de oven staat de fabrieks- opzichter Rot, baas over vijf mensen en het kleinste gasbedrijfje van Noordholland Baas ook over de enige gasfabriek in deze provincie, die particulier eigendom is. Ro begon hier in 1903 als veertienjarige knaap, zodat hij over een paar jaar zijn goudei jubileum zal gaan vieren. Zijn eerste verdienste beliep twee kwartjes per werkda; en sindsdien heeft hij de geschiedenis van de Rijper Gasfabriek verder helper schrijven een historie, beginnend op het moment dat Jan Boon Junior op 31 Maart 1847 als lidmaat van de Doopsgezinde gemeente overleed en een legaat van twee duizend gulden aan de Diakon ie der Hei*vormd'e gemeente plus duizend gulden aar de kerk zelf naliet, waaruit bij testamentaire beschikking eene maatschappij tot bevordering der nijverheid alhier moet worden opgerigt". Dominee Saffrie hield de Zondag na de begrafenis een gedachtenispredikatie over twee Corinthen negen, de verzen negen tot elf. Daar staat: „Hij heeft gestrooid, hij heeft den armen gegeven, zijne gerechtigheid blijft in der eeuwigheid". De dominee moet het mooi gezegd hebben in het kerkje van De Rijp op diie Zondagochtend dat de voorjaasstormen aan het grijze glas rukten. En dat kwam Jan Boon Junior toe, want hij bevorderde niet slechts de nijverheid maar ook het welzijn van de Rijpster armen. Er was namelijk in zijn testament bescreven, dat als medevennoten in de op te richten maatschappij benoemd moesten worden de gemeente, het „Gemeen Wees- en Armhuis", de Doops gezinde diaconie en het Doopsgezinde weeshuis, die zouden delen in de winsten uit de nieuwe maatschappij. Eik jaar gebeurt dat: de directeur van de gasfabriek, direc teur ook van de inmiddels meer dan 100-jarige „Maatschappij" maakt tussen Kerst mis en Februari in stilte de ronde door het dorp om de armen te geven wat Jan Boon Junior hen toedacht. Zes jaar nadat Jan Boon Junior ten grave werd gedragen, is in het plaatsje een gas fabriek opgericht, mitsgaders een touw- slagerij én een sigarenfabriek. Die laatste twee zijn allang ter ziele, want het valt niet mee om rendabele sigaren te maken noch om goedkoop touw te slaan midden in het ruime land van Beemster, Schermer en Wormer. Maar de gasfabriek voorziet nog altijd de oude koperen lantaarns in de om geving en de pronte huisvrouwen van dorp en ommelanden van eerste kwaliteit gas. Zo komt het, dat De Rijp een particulier gasbedrijfje heeft. De beherende maatschappij heeft echter oiet alles op één kaart staan, want met oen maatschappelijk kapitaal van f 226.000 was in 'die dagen rond 1860 een aardig eind vooruit te komen: er werden landerijen en effecten gekocht en omdat Jan Boon Junior haringreder was geweest van een paar buizen en in moderner tijden een enikele zeillogger, die over de Zuiderzee en later via Den Helder ter visvangst togen, had hij het zo beschikt dat een deel van zijn nalatenschap ook aan de haring visserij ten goede zou moeten komen. Ge weet nu tevens, waarom de Rijpster „Maatschappij" aandelen bezit in de Dog germaatschappij, die nu nog haar schepen naar de haringgronden zendt. Er liggen some vreemde banden tussen een gasfa briek en een haringvisser Op 24 Januari was Jam Boom Junior jarig en elk jaar wordt deze dag gevierd de erflater wilde het zo door de ven noten, de commissarissen en de directeur en dan gaan in één moeite, de balans en de verlies- en winstrekening ondier de hamer door en wordt bepaald of de deelgenoten een stuk van de winst zullen krijgen, als er winst is tenminste. Oorlogsvlammetje Met dat gasfabriekje is het een tijdje niet zo'n florissante geschiedenis geweest. De prijsbeheersing drukte er net zo hard op als op andere ondernemingen en fa brieksbaas Rot vond het maar een toer om te blijven draaien. Ondanks zijn voLko- In het malse land bezijden Purmerend, waar de lange lijnen der polderwegen- naar een groene oneindigheid wijzen en de dorpen nauwelijks de verre vlakte kunnen onderbreken; ïn dat land van propere meidjes en schone koeien tegen de polderdijken, zijn een paar buurt schappen in de klei gelegd wier bewo ners in vroeger eeuwen de walvisvaar ders en de haringbuizen bevolkten. Daar kwamende Leeghwaters vandaan, die de molens lieten malen en de dijken legden om de meren droog te maken. Dat waren de vechters tegen de conser vatieve reders, wier eigenbelang hen een felle maar verloren strijd voor hun vis- water ingaf. Het was vroeger voorwaar ruig volk Lussen Purmerend en De Rijp, Graft en hoe de dorpen ginds nog meer mogen heten: nu zetelt er een geslacht van rus tige landboxiwers. Maar de herinneringen aan de vroegere zeevaart zijn er nog vele zelfs in de popperige gasfabriek van het dorp „De Rijp". Het is helemaal een wonderlijke gasfa briek daar. Een fabriek met een oud en bizar ver- haal, zoals er weinige zullen zijn in de archieven van een industrie, welke zo nauw verweven is met de opkomst der moderne energiewinning. Een verhaal waaruit blijkt, dat er onder die stijf hoofdige reders één was, die verder keek dan zijn neus lang was. De naam van deze Jan Boon junior heeft nog altijd klank in deze contreien en de reden daartoe wil dit artikel onthullen. STEM UIT DE PRAKTIJK: Jongestraks gediplomeerde onmiddellijk door afgezogen krachten worden er Fabrieksbaas Rot voor de oven. Bijna vijftig jaar „in het gas" en nog steeds vol nieuwe ideeën over verbeteringen aan de technische apparatuur van „zijn" bedrijfje. men verouderde outillage bleven de lan taarns uit 1880 echter ook toen branden zelfs tot uitzonderlijk diep in de be zetting en de duizend klanten van de fabriek hielden haast de hele oorlog door een zij het mager vlammetje onder de soep. Natuurlijk werkt het bedrijfje niet hele maal economisch, maar wat er daardoor minder binnenkomt, maakt de oude Rot weer dubbel en dwars goed met zijn ver nuft, dat feitelijk te lang heeft gesluimerd in dit peuterige gebouw, naast die fikse hoge hoed van een gashouder. Hij is klaarblijkelijk trots op zijn fabriek, ondanks alle gebreken van de oude dag die er aan gaan kleven en hij heeft; -er het recht toe. Eén oven brandt al achttien jaar Kookt op gas" Er is een lijd geweestdat koken op gas iets waswat een beschaafd mens uit „De Rijp" eigenlijk eerbaarheids- halve niet kon doen: de buren zouden hem scheef aankijken als hij dat nieuw modische spul in hel openbaar verstook te. Vader Rot, de vader van de huidige I fabrieksbaas, had dan ook een sbiekum comfoortje achter een camouflerend gor dijn en meester Salet durfde een paar j jaar later zelfs niet alleen een levens- verzekering af ie sluiten maar ook gas te nemen. Wat. hem eerst wel even kwa- lijk is genomen, maar het wende gauw toen er geen stukken van het dorp door j opgeblazen werden en de murmurerende j schare van den begine kwam algauw O?» óók zo'n aansluiting op de fabriek j vragen. Dat is zowat een halve eeuw geleden. Nu slaat er op het dorpse gas- houdertje „Kookt op Gas". Ze doen het I haast allemaal, in het plaatsje. In het knusse dorp „De Rijp", dat talrijke herinneringen aan zijn vroegere glorie bewaartis het miniatuur gasfabriekje op een bleekveld te vinden. omdat Rot er desnoods zelf inkruipt als het geval niet goed genoeg functionneert (na doving natuurlijk): de garantie-ter mijn op zo'n ding loopt maar drie jaar. De exhauster tippelt al van 1903 af. In 1911 ging hij plotseling zo hard klapperen dat de mensen het op straat konden horen en toen heeft Rot er een smeersysteem voor kootteer aan gefabriekt. Die exhauster loopt nu nog. Ingenieurs uit Dordrecht moeten er eens met aandacht bij hebben staan kijken en Rot meent zeker te weten dat de DordtenaVen hun exhauster sinds dien ook met kootteer smeren. Dat was meer een patent-Rot dan an dersom. Twee wekkers voor de straat verlichting Een eigen-fabrikaat waterpomp zorgt voor een betere koeling van het gas, een stoommachientje, uit eigen brein ontspro ten, neemt al sinds jaar en dag de stoom - injecties voor zijn rekening en zo kan Rot op zijn vingers nog wel een half dozijn verbeteringen meer aftellen. De apparatuur bijvoorbeeld om bij zonsondergang de straatverlichting au tomatisch te laten ontvlammen, knut selde de baas zelf in elkaar: twee doodgewone wekkers lopen respectie velijk in de schemering en om elf uur af om de normale verlichting in te schakelen en later de nacht verlichting in werking te zetten. Het fijne heb ben we niet begrepen, maar het systeem werkt perfect, zeggen ze in De Rijp, die al jaren van Rot's ta lenten profiteren. In de oorlog werd het een strijd om de lampen brandende te houden in De Rijp. Eerst schoof, de gemeente 'n stel bomen af, die in de ovens verdwenen en daarna al gauw, want de bomen zijn schaars in dit natte land zaagde het personeel oude petroleumvaten door, die met teer gevuld voor een soort gas zorgden dat niet ideaal maar toch heel bruikbaar was. „Boven dien hield je er een magnifiek stukkie köolteerkooks van over", herinnert de fa brieksbaas zich, glimlachend over de kron kels waarin hij zich in die dagen moest wringen, „maar as ter op slag weer oorlog komme moest, begon ik daar toch niet weer aan. De retorten raakten namelijk stijf verstopt en ze hebben een maand lang liggen uitbranden, wat de Rijpster be volking al die tijd zonder gas heeft ge houden". Zonder op de overheidsbedrijven te wil len afgeven, pref ex-eet directeur Visser een particulier fabriekje: deze baas is geen ambtenaar en kent geen vaste rusturen en hij is zo met retorten en gashouder ver- gx-oeid, dat hij 's avonds vaak geen rust kan vinden en er dan maar even uitwipt om keui-end de fabriek door te lopen. De oudste van de twee oventjes vooral baart hem nogal wat kopzorg, eigenlijk moest er direct een nieuwe voor komen, maar nu de IJmuidense Hoogovens straks misschien heel Noordholland onder het gas gaan zetten, wil de directeur de kat liever nog even uit de boom kijken, want een aftakking van de lijn op Wormei*veer of op Alkmaar is gauw gemaakt „en dan worden we hier kouwe bakkers oftewel zetbazen", zegt de heer Visser lichtelijk spottend, om er eerlijkheidshalve aan toe te voegen: „maar het kan dan vex-moedelijk goedkoper dan nu". J. F. GEEN SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS De wethouder meer in het bijzonder be last met de zaken betreffende onderwijs, sport, culturele zaken, volksgezondheid, het gasbedrijf en waterleidingbedrijf, de heer H. de Boer, zal op Woensdag 30 Augustus geen spreekuur houden. Een paar cijfers In 1S66 werd het allereerste gasfabriek je van De Rijp gebouwd in wat nu Tiet woonhuis van baas Rot is in 1900 verrees er een voor die dagen modern bedrijf naast, dat „de maatschappij f 13.000 kostte. Het begon met zegge en schrijve dertig afnemers, die tezamen meer dan genoeg hadden aan een gashoudertje voor 300 kubieke meter, welke meestentijds niet eens „zakte" omdat niemand het com- foor aan had. Later is er een grotere gashouder bijgebouwd, die echter in de eerste oorlog, toen de ijzerprijzen zo 8 schandalig hoog lagen, werd verkocht. S De houder van nu is nog maar een r dreumes maar ze kan de duizend gas- p klanten en de straatlantaarns tezamen gemakkelijk baas blijven. s Een mededeling van wethouder II. de Boer tijdens de laatste Velsense gemeente raadszitting heeft de aandacht gevestigd op een onderdeel van het onderwijs in de gemeente, dat tot nu toe enigszins stief moederlijk bedeeld is maar, blijkens de ontwikkeling van de laatste tijd, zich in een groeiende belangstelling van de over heid verheugt. Wij bedoelen het kleuter onderwijs en de opmerking van wethouder De Boer hield in, dat hij voorzag, dat over twee jaar in Velsen geen enkele leer kracht meer aan dit. onderwijs verbonden zou zijn, die niet aan de eisen voldeed, waaraan zowel wettelijk als anderzijds een onderwijzeres van het Voorbereidend La ger Onderwijs moet voldoen. Over dit onderwerp voerden wij een gesprek met mejuffrouw T. Woudstra, het hoofd van de Jan Campertkleuterschool aan de Heidestraat in IJmuiden-Oost, die het volgende opmerkte: In Haarlem wordt wij deelden het reeds eerder mede momenteel een cur sus gegeven voor leerkrachten van het V.L.O., een cursus, die 2 a 3 jaar in beslag neemt. In de avonduren moet deze cursus de meisjes, die belangstelling hebben voor het kleuteronderwijs, „klaarstomen". De gemeente Velsen subsidieert deze scholing, zodat de leerlingen minder lesgeld hoeven te betalen en bovendien krijgen zij een zeker bedrag ongeveer 1300 uitbe taald wanneer zij tegelijkertijd de cursus bezoeken en overdag als „helpster" in een kleuterschool werken. Haarlem geeft de cursisten deze vergoeding niet en in Velsense onderwijskringen wordt het Vel sense systeem hoe goed bedoeld het overigens ook is wel eens tè goed geacht. Immers, zo redeneert men daar, het jongemeisje dat de cursus wil volgen, zal dit slechts uit liefde voor de mooie taak die haar daarna wacht, moeten doen en niet „om der wille van het gewin". Nu is het wel eens zo, dat een meisje gaat stu deren omdat ze er in financieel opzicht door vooruit gaat, maar zij maakt zich weinig zox-gen over het al of niet behalen van het diploma aan het eind van de cursus. En daar gaat het in de eerste plaats om. Het gevaar beslaat bovendien, zo merk te mej. Woudstra verder op, dat de leer krachten, wanneer ze eenmaal gediplo meerd zijn, niet ten goede komen aan het Velsense kleuteronderwijs, dat hen zo dringend nodig heeft, maar dal ze af vloeien naar beter betalende gemeenten als Haarlem of Amsterdam. Het salaris van een hoofd van een V.L.O.-school is in Haarlem altijd nog 600 per jaar hoger dan in Velsen en de beloningen der ge wone leerkrachten is er eveneens steviger. Waarmee gezegd wil zijn, dat een voor spelling, als zou Velsexx over twee jaar geen ongediplomeerde krachten meer be zitten, doorkruist wordt door de veronder stelling, dat de naar schatting 10 Velsense jongedames, die in Haarlem de cursus volgen, wel eens in Haarlem zouden kun nen blijven. Deze nadelige consequentie van een verschil in de salarisschaal zou kunnen ADVERTENTIE Voor aparte geschenken KENNEMERLAAN 5 TELEFOON 5705 worden weggenomen, wanneer de beide gemeenten een regeling troffen om be paalde leerkrachten niet uit het andere rayon te nemen, maar ideaal is zulk een oplossing natuurlijk niet. Velsen aan het kortste eind Naast de avondcursus kent Haarlem ook nog een dagcursus, die uiteraard meer aandacht aan de leerstof kan besteden. In theorie zou daardoor de situatie kunnen ontstaan, dat Velsen op een goed moment „klaax-gestoomde" leerkrachten krijgt en Haarlem, daarentegen de beter voorbereide cursisten van de dagcursus, waardoor dan automatisch de bereidwilligheid der ge meente Haarlem zou komen te vervallen om de Velsense meisjes aan te stellen. Als kern van dit probleem zag mej. Woudstx-a echter het verschil in salai'is voor V.L.O. tussen de beide gemeenten: wat Haarlem op den duur afstoot krijgt Velsen en omgekeerd wat in Velsen te weinig beloning vindt voor de taak in het kleuteronderwijs, trekt naar Haarlem. Zodat op deze wijze aldus het hoofd van de Jan Campertkleuterschool in ieder geval Velsen aan het kortste eind trekt. Speciale Zeemleder Emaille schalen, "onbiedi, 1-ei.ke bloempotje, divV'"' s« Inmaakglazen, alle oa", Vrijdagmid daeTs^ï Van Gelder Zonen aangekomen, ADVERTENTIE f 225.- Radio's v.a. 1 105— Radiotafels vanal f aan hebben wij: Hoover Wasmachines f S» (rScTen Blle Wij ontvingen een pracht sortering HUISKAMERLAMPEN tesen «.«wn* prijzen. zeer bl% FA. PRUis TELEFOON 5116 „MnoES WILLEM BARENDSZSTRAAT 31 Jubileumreceptie gaf blijk van de algei sympathie voor het werk van „KindemerJ In het clubhuis aan de Doodweg in Velsen-Noord heeft het bestuur van de speeltuinvereniging „Kindervi-eugd", de eerste onder de speeltuinen in de gemeente Velsen, Vrijdagavond met een goed bezochte receptie haar vijf-en- twintigjarig bestaan gevierd. On de vele bloemstukken, die de zaal sierden, waren er van de beschermheer de heer Joan H. A. Kruimel, de directie van Van Gelder Zonen N.V., van de zusterver enigingen en andere corporaties en vrien den. In zijn openingswoord dankte de heer P. Hanse, voorzitter, de beschermheer voor diens steun aan de vereniging. Erkentelijk was de heer Hanse de dames Wormsbecher en Stapper en de heer M. v. d. Kooi, die gedurende 25 jaar onafgebroken lid zijn geweest en 17 tot 18 jaren bestuurslid wa ren. Ook zij, die van 10 tot 15 jax-en lang hun kx-achten aan „Kindervreugd" gaven kregen woorden van waardering. Vervolgens memoreerde de voorzitter de inrichting van de tuin, het vooroorlogse clubwerk en de geleden oox'logsschade. Dank zij de hulp van het gemeentebestuur en de leden kunnen de kinderen nu weer over hun tuin en speelwerktuigen beschik ken. Veel echter kan nog tot stand worden gebracht en de voorzitter hoopte, dat dit REVUE VAN DE ZUIDZIJ Van Osendarps 24 schepen is niets meer over dan een aanverwante trawler: de KW 123 GEDURENDE de eerste wereldoorlog opgericht, ontwikkelde de firma M. B. Osendarp zich in enkele jaren tijds tot een der grootste visserijmaatschappijen van IJmuiden. Als men toen sprak over een „Derika-boot" wist een ieder die in de vis serij werkzaam was of er belang in stelde dal het schip behoorde aan de firma Osen- darp. Derika I, Derika II en zo zijn er een vijftiental geweest, maar dat was niet de gehele vloot: de Martenshoek, Marten Bornardus, Petx'us Paulus en enkele andere hoorden er ook bij. In 1919 telde deze re derij maar eventjes 24 visserijschepen van allerlei soort: 13 stoomtrawlers, 2 stoom- drifters, 2 stoomloggers. 2 motorloggers, 4 zeilloggers en zelfs nog 1 loggerbom. Laatstgenoemde heette Louis Albert (IJM 95) en J. van Duivénvoorde was er in 1919 schipper op. De vloot van deze rederij was bijna ge heel samengesteld uit in ons land nieuw gebouwde schepen waarvan we er nu twee te voorschijn hebben gehaald: de Derika VII (IJM 417) en de Derika V (IJM 418). Dat deze schepen zulke hoge nummers hebben gekregen dankten zij aan de grote toeneming van sleepboottrawlers. Genoem de twee trawlers waren van 1917 en de werf van Gebr. Boot in Leiden is het ge weest die ze bouwde. Zij werden onder gebracht bij een afzonderlijke maatschap pij, de Eendracht I tot en xnet IV. De an dere twee daaraan toebehorende trawlers waren de Derika VIII (IJM 374) .en de Derika IX (IJM 187), 210 en 165 ton groot en gebouwd op een werf, die slechts een enkele trawler heeft gebouwd. De IJM 374 was namelijk afkomstig van A. Baars te Sliedrecht en de IJM 187 was een pro duct van de Weerter Scheepsbouw Mij. te Weert. Zoals de „Robert William" De Derika VII en V waren van het ge bruikelijke type, dat wil zeggen een lang voordek en een ingebouwd voorroer. Ze hadden veel weg van de Schiedijk, Am- steldijk en Gorredijk, hoewel men hun niet als zusterschepen van dat drietal kon be schouwen. De Pacific (IJM 257) was even wel gelijk aan de twee Derika-boten. Dit n is tevens de enige van deze drie die nog overgebleven is al hoort het schip niet meer in IJmuiden thuis. Niettemin is het hier een oude bekende, want tegenwoordig is de Pacific de Robert Wiljiam (KW 123). Gezegd kan worden dat de fii-ma Osen darp in 1919 met 24 schepen haar hoogte punt bereikte, maar zij ging helaas vlak daarna van het toneel verdwijnen. In 1920 wordt vermeld dat de vloot over is gegaan aan de VEM, toen nog de Verenigde Ex ploitatie Mij. Ook de Derika VII en V von den dus bij de VEM een nieuw tehuis. Jaren achtei-een hebben zij aan de visserij deelgenomen. Op den duur werden zij overvleugeld door nieuwere en grotere trawlers, zoals de Caroline, de Erin en de Haarlem en toen de tweede wereldoorlog dreigde uit te breken waren zij opgelegd. Onder bommen bezweken Maar toen de oorlog werkelijk een feit was geworden en in de bezettingsjaren een deel der vloot naar Engeland was uitge- De Derika VII" een vertegenwoordiger van een der grootste IJmuidense rederijen uit vroeger jaren nu ter ziele. ADVERTENTIE DENNENSTRAAT 12 weken en de achtergebleven schepen wer den gevorderd, kregen de Derika VII en de Derika V een nieuwe kans. Zij gingen weer ter visserij in 1941, de gevaren ten spijt. Gemiddeld verongelukte er één visserij- schip per maand en op 18 Augustus 1941 kon de Derika V aan deze lijst worden toe gevoegd omdat deze ook zijn einde vond ixi de Noordzee. Het vaartuig werd met bom men bestookt en van de 11 opvarenden werden er 9 door een in de nabijheid vis send vaartuig gered. De Derika VII, die hierbij is afgebeeld, is daarna nog in de vaart gebleven om later toch nog te worden gevorderd. In Amsterdam werd de trawler neergelegd en toen de oorlog was afgelopen kon het weer in IJmuiden terugkeren. Nog eenmaal ver anderde het onttakelde schip van eigenaar door verkoop aan de Fa. Kramer Booy. In de vaart is het echter niet meer geko men. Na enige tijd achter het dok te heb ben gelegen ontfermde de sloper zich over het vaartuig, dat de leeftijd van ruim 30 jaar heeft bereikt. De Derika VII, welke een inhoud had van 205 bruto- en 83 netto rég. ton, 37,18 m. lang was, 6.69 m. breed en 3.35 m. diep, verliet op 27 April 1948 de haven van IJmuiden om er nimmer meer terug te keren. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden). j onder meer mogelijk zou zijn door 9 goede band van de Velsense speeltuig enigingen. Officieel comply Namens het gemeentebestuur compta teerde wethouder J. C. Asehoff de va ging, die op speeltuingebied in Vei pionierswerk heeft verricht, Dc waardes van het gemeentebestuur hiervoor is grut aldus de heer Asehoff, die verder opmeria dat het bestuur van „Kindervreri' e blijkbaar in geslaagd is de yj geven, waardoor zij geboeid mit De heer P. P. Wentink spuurr.-tufe directie van Van Gelder Zc::-, V" lukwensen uit. Hij wilde geer. krl'o- ting geven van de grote W3ardevanifi speeltuinwerk, daar men zich hierven vei- doende bewust is. Hij bracht hulde voor liet vele bete loos verrichte werk en hoopte dat hel h stuur voor het mooie doel nog vele ja werklust en doorzettingskracht zal te opbrengen. Bloemen en een enveloppen gezelden deze gelukwens. Ook de heer Schuitemaker, besturs van de NUSO (Ned. Unie van Spef organisaties) belichtte het baanbre werk van „Kindervreugd". Spreker ho echter, dat te zijner tijd jongere kneiz het bestuur zullen aanvullen, maar hijte zich bewust, dat over bestuurssamemveria ook wel eens andere klanken worde 5 hoord. Namens de NUSO bood spreker a „Kindervreugd" als een der eeriec gröen-witte bondswinpel aan. De Centrale van SpeeltuinverenifhJ vond in de heer P. Dijkstra haar tolk? de aanbieding van gelukwensen en to constateerde, dat de tuin en het ete bouw sedert de oorlog veel veranderd y De heer Joh. Hommes feliciteerde de gezamenlijke verenigingen van VGZi nog eens afzonderlijk namens de hannx „De Eendracht" onder aanbiedmi bloemen en enveloppes met inhouo. De heer H. Andrea kon namens de* drijfsunie van vakorganisaties bij \»w der niet nalaten op te merken, dat ce? richters van „Kindervreugd nooit MJ kunnen bevroeden hoe Veiscn-Noord eens door het clubgebouw uit denoM zijn geholpen. Vele verenigingen de vakorganisaties maken hiervan een d ankbaai' gebruik en spreker dit afstaan van het gebouw uitend - Kwast van „In W** zinspeelde op de mooi ge o „Kindervreugd". Deze ver* grondslag gelegd voor "«"gfft,, in Velsen en zij is dus ook de geworden van IVH. De 1 „Kindervreugd" heelt thans Velsense speeltuinen lot resulM. te feliciteerde nog de heer w. namens „Jong Santpoort wg De heer Hanse dankte alle -P- was erkentelijk voor de gej"1 wa's g Onder de schriftelijkef*"Sla! een van de heer Kruimel, van het St. Lucasgiide, eriVnd stuk voor het elubhu.s oHn d<w VARA-afdeling, die ee.i bedr g vert schonk. voorzitter óe të' Ten slotte dankte i spanningscommissie, d' voorbereia. feest op 9 September heeft toon* spreekuur houden. ZATERDAG 26 «jSte Thalia. I en 9,15 uur: „Hetav EeX' loNDAGgTAüM®^ Thalia. - 3 uur: „De 6e- pur". 7 en 9,15^ uur. gon in Bombay". der Kex.- 3en8uur:..In M®sTC3 MAANDAG M (ga». Thalia. - 8 uur: „De Ret>r-8uu,:„lnnaamderrf

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 8