r sh Het Hek van de Dam. arote rioleringsplan voor Haarlem Den Haag iet Westerling? BATAYLS SlllHN r uit binnenvierkant, waarin een afbeelding van een telefoonhoorn boi■d"nin<!\ internationaal vastgestelde verkeersaanduiding telefoonpost ,-ms te Genej a.N.W.B. op ongeveer 400 plaatsen langs het wegennet bij Rode Lofton's^°°r rticülieren aangebracht. Op deze adressen zal de mogelijkheid Vj.^'cn e'\ p°f 70 nodig medische en geestelijke hulp per telefoon in te roepen. 1!! de eerste plaats gevestigd langs de door de Wegenwacht gepa- worden aangezien dit de drukste wegen voor het verkeer zijn. Financiering van het werk in Wilhelmïnastraat Zijlvest en Kinderhuisvest door het Werkfonds Woningbouw in Haarlem Voorbereidingen de gemeente door Enige maanden geleden deelden wij mede dat te verwachten was dat Haarlem dat voor 1950 erg teleurgesteld was over het bouwvolume dat de bouw van 274 woningen mogelijk maakte in 1951 een veel groter aantal woningen zou kun nen bouwen, omdat er een ingrijpende wijziging zou komen in het systeem van de toewijzingen. Onze zegsman op het de partement van Wederopbouw en Volks huisvesting noemde toen, bij wijze van vergelijking, een aantal van duizend. Er werd door hem ook medegedeeld, dat het in de toekomst, meer dan te voren, zal aankomen op de activiteit van de ge meentebesturen. Wil Haarlem zo voeg de hij er aan toe zeker zijn. dat het in 1951 een flink aantal huizen kan bouwen, dan is het nodig dat de plannen daarvoor tijdig worden voorbereid. Later is door de mededeling van dr. ir. Z. IJ. v. d. Meer, directeur-generaal van de Wederopbouw en Volkshuisvesting, dat het voornemen ,is met 1 Januari 1951 het bou wen niet meer aan een volume te binden, ons bericht bevestigd. De directeur-generaal we.es. er bovendien op, dat het departement, doordat het fi nanciële medewerking moet verlenen bij het uitvoeren van bouwplannen door ge meenten, toch een middel tot controle houdt. Wij vernemen dat het college van B. en W. van Haarlem inmiddels maatregelen genomen heeft om zeker te zijn dat er voldoende plannen zijn voorbereid om in 1951, als het inderdaad mogelijk blijkt zo'n groot aantal woningen te bouwen, te Kn.-niv-nv-. „rit onicrcïinc rmiTOP.liiW is Er ,1 eerder bijzonderheden Pote werk dat nu. j ft ïin Openbare Werken, in de "ffillraat «et1" uiteevoerd. Later ,Jt if de Zijlvest en de Kinder,huis- h(»rt want het is de bedoeling e'fil traject van Raamvest tot lowht een nieuwe klinkerbestra- lin die van een onderbed wordt Dat is nodig omdat de^huidige ES» niet kan voldoen aan de eisen R%ee verkeer, vooral met auto lij daaraan stelt. flnja is men evenwel nog niet aan S'ingswerk toe. Eerst moet in die F;;; wegen een nieuw stamriool sff-O'den Dit is een belangrijk onder- -s het grote rioleringsplan dat in- wor Haarlem werd opgemaakt. Als Ei-el volledig zal zijn uitgevoerd en ;K<'de zuiveringsinstallatie die in de U-polder komt, in werking is, zal Ue verwachting is) Haarlem bevrijd ai zijn stinkende grachten, omdat die cionst meer doen als open riolen, f Uken al eerder dat er 330 betonnen Ljjen gelegd moeten worden van 3.25 lang met een doorsnede van 1.20 i,- Elk sfuk weegt 4800 kg. r"enige vertraging in het werk ge- omdat de gesteldheid van de bodem ,is dan verwacht werd. Daarom het werkplan enigszins gewijzigd j'r.rdl evenwel gehoopt dat het rio- farerk toch in December klaar zal ervaring is dat, als eenmaal de crcidingen achter de rug zijn, er meer (Tan onze parlementaire redacteur) Citeren heb ik in het kort weergegeven, r,: vermoedelijk het standpunt van de ïjSing is, of schijnt te zijn, met betrek- ii-s rot het vraagstuk van het al dan niet Koeken aan België van Westex-ling's uit- en ten opzichte van eventuele Efoivolging, indien Westerling Neder- hi mocht binnenkomen. Pogingen om Serie; te vernemen, wSt de heren in Den Ha- willen, zijn tot dusverre niet met .era bekroond. Heb ik het wel, dan zou k: nog altijd of moet ik misschien K?en opnieuw? bij Justitie aarzelen, te een en ander zou kunnen of moeten wden aangepakt, hoewel men nu al sinds randen de verschillende juridische Nes met betrekking tot het geval- ifesterlinp heeft kunnen bestuderen. Maar Kershands heeft het er toch veel van, alsof Knöeverkl" -ing over het stilzwijgen van w autoriteiten in Den Haag en het uit een van enig houvast biedende voor ging, moet zoeken in juridische aarze len op Justitie. Er is aan een deugde- voorlichting, die tevens het onmis- «abire nut zou hebben, dat er aan zekere *aterdocht over de houding van de rege ls in deze aangelegenheid een eind zou ~!en wden gemaakt, een dusdanig i-iomeen belang verbonden, dat het onge- Neld op de weg van de minister-presi- «n: zou ilggén, spoedig een goede voor- j-cniing ten aanzien van het geval-Wester- H te bevorderen. Kamerlid stelt vragen /rHpl!wueede'Kamerlid de beer Gortzak "ee^ aan de minister-president Justitie en van Buiten- a^en de volgende vragen gesteld: tempo in een werk komt. Eerst als de rio lering klaar is kan het bestratingswerk uitgevoerd worden. Voorlopig kan dus de route door de Wilhelminastraat door het verkeer niet gevolgd worden. Vooral voor de autobussen is dat een bezwaar, maar vrijwel elke verlteersverbetering gaat nu eenmaal gepaard met ongemak tijdens de uitvoering van het werk. De kosten van dit rioleringswerk bedra gen 21/* ton. Maar dit is alleen de aanne mingssom. De gemeente heeft zelf de rioolbuizen gekocht, waarmede een bedrag van 1 a IV2 ton gemoeid is. Bij elkaar zal voer de riolering dus een kleine 400.000 gulden worden uitgegeven. De gemeente krijgt dit geld voor een groot deel van het Werkfonds. Het is niet gemakkelijk geweest daarvoor de toezeg ging te krijgen. Indertijd, dat was in de crisistijd die aan de oorlog voorafging, werd door de regering het Werkfonds ge sticht om aan de gemeenten voorschotten te verstrekken voor het uitvoeren van werken ter bestrijding van de werkloos heid. Haarlem kreeg voor het rioleringsplan een voorschot van het Werkfonds tot een bedrag van 5.000.000. Dit geld is slechts voor een klein gedeelte uitbetaald, omdat van het grot^ project ook nog slechts en kele stukken werden uitgevoerd. Het overgebleven deel van het voorschot blijft voor Haarlem beschikbaar, maar het Werkfonds stelt in het algemeen tegenover alle gemeenten die uitbetaling van oude voorschotten vragen, als eis, dat werken die op die basis worden uitgevoerd, van belang zijn voor de werkloosheidsbestrij ding. Maar nu door Haarlem werd aange toond, dat de bestrating van bovenbedoelde wegen noodzakelijk is en het dus onecono misch zou zijn het leggen van een stam riool uit te stellen tot er van grote werk loosheid sprake is, werd bij wijze van uit zondering medewerking verleend en goed gekeurd, dat een groot deel van de kosten van dit rioleringswerk gefinancierd wordt door het Werkfonds. bereiken wat enigszins mogelijk is. Er zijn ook maatregelen genomen dat voor deze woningbouw voldoende grond be schikbaar is. Bouw van duizend huizen in een jaar in Haarlem lijkt veel, omdat het bouw volume dat Haarlem in de laatste jaren kreeg, veel kleiner was. Maar het getal spreekt minder, als men bedenkt dat hier voor de oorlog elk jaar 500 huizen ge bouwd werden om de normale aanwas der bevolking (2000 per jaar) op te vangen. Het acute woningtekort werd op 1 Ja nuari 1950 gesteld op 5000 woningen. Daax-bij was geen rekening gehouden met jong-gehuwden zonder kinderen en met jongelui die willen trouwen. Om aan alle eisen en wensen te voldoen, zou Haarlem op dit ogenblik zeker 7000 nieuwe huizen moeten bouwen. Nog steeds groeit de be volking xnet 2000 zielen per jaar, zodat er eerst van een vermindering van het wo ningtekort sprake is, als er meer dan 500 huizen per jaar gebouwd worden. Na 1940 is dit aantal in -geen enkel jaar be reikt, zodat het woningtekort steeds groter werd. Ook krijgt het aantal 1000 een aan vaardbare klank als men bedenkt dat het ernstige streven van het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting is in het komende jaar in ons land 55.000 wo ningen te bouwen. Nederland telt 10 mil- lioen inwoners, Haarlem 162.000. Hier woont dus bijna 1/60 van de gehele be volking. Bij een gelijke verdeling zou dit dus worden voor Haarlem ruim 900. Het woningtekort in Haarlem is zeker niet beneden het gemiddelde voor ons land. Daarbij komt dan nog dat Haax-lem in de voorafgaande jaren, wat het bouwvolume betreft, niet gelukkig is geweest. Vragen van de heer Weiter over de z.g. Malino-studenten Overneming der studiebeurzen door Nederland bepleit Het Tweede Kamerlid de heer Weiter (K.N.P.), heelt aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd of het juist is, dat in het begin van deze maand vanwege de regering der Republiek Indonesia aan ongeveer 200 studenten, die door de voormalige regering van Indonesië in het genot van een studiebeurs waren gesteld, de mededeling is gedaan, dat hun studiebeurzen zijn ingetrokken en.dat zij op 12 September met de „Willem Ruys" naar Indonesië dienen te vertrekken? Indien dit juist is, is de minister dan niet van oox-deel, dat de Nederlandse regering, die onder de destijds bestaande staatkun dige verhoudingen staatsrechtelijk verant woordelijk was voor de toekenning van die beurzen, zedelijk gehouden is deze beurzen ten laste van het konnikrijk te continuëx-en, voor zover de betrokkenen getoond hebben de toekenning van een studiebeurs waar dig %e zijn? Tenslotte vraagt de heer Wei ter of de minister bereid is, op korte ter mijn de voox-zieningen te treffen of voor te bereiden, welke nodig zijn om deze studiebeurzen ten laste van 's rijks schat kist te continuëren? Opnieuw devaluatie van de Argentijnse peso BUENOS AIRES, 29 Aug. (Reuter). Gisteren is de Argentijnse peso gedeva lueerd. Dit is de derde devaluatie in iets minder dan twee jaar tijd. De waarde van het geblokkeerde buitenlandse pesobezit is 37 procent verminderd. Volgens de nieuwe koersen is de waarde van peso-remises gesteld op 14.25 peso per dollar of 39.30 peso per pound sterling. De voorafgaande koersen waren respectievelijk 9,02 peso en 25,26 peso. In 1948 was de waarde van de dollar nog 4 pesos. De pesokoersen voor invoer werden met 19 tot 26 procent ver minderd en die voor export met vijf tot 35 procent. Het doel van de devaluatie is, naar gezegd werd, de verminderende bui tenlandse handel van het land te doen herleven en nieuw kapitaal aan te trek ken. ADVERTENTIE 1 RIJWIELEN trotseren de tijd door degelijkheid Truman bereidt „verslag aan de natie" voor WASHINGTON, 29 Augustus (Reuter) President Truman bereidt een „verslag aan de natie" voor. dat hij via de radio en televisie zal uitbrengen over internationale kwesties, de strijd op Korea en controle maatregelen. die hij in het binnenland nodig'acht. aldus heeft een woordvoerder van het Witte Huis Dinsdag medegedeeld. Trumans verslag zal wellicht tegen het weekeinde gereed zijn. Er is nog geen datum voor deze uitzending vastgesteld. „De Marshall-hulp is steun voor Russische oorlogsindustrie" „De tanks en kanonnen die door de Noord-Koveanen worden gebruikt, zijn misschien vervaardigd met machines, die door Marshall-hulp zijn gefinancierd", zo heeft Teil Berna, directeur van de Ameri can National Machine Tool Builders As sociation verklaard. Volgens Berna is Churchills bewering, dat Engeland werktuigmachines aan Rus land verkoopt, slechts „een deel van het verhaal". „Frankrijk, Italië en West-Duitsland zenden ook werktuigmachines aan Rusland en zijn satellieten", zei hij. „Al deze lan den krijgen, evenals Engeland, Marshall hulp. Aan de ene kant zet Amerika de ex port van bepaalde werktuigmachines naar Italië, Frankrijk en Zweden stop op grond van de overweging, dat de met deze ma chines te vervaardigen producten mis schien naar Rusland zouden gaan en aan de andere kant geven wij Engeland, Frankrijk, Italië en West-Duitsland het geld om de werktuigmachines zelf te ma ken", aldus Teil Berna. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS In Zuid-Korea is nog steeds een groot tekort aan transportmiddelen om de troepen en hun uitrusting naar het front te vervoerenTaferelen als dit, waarbij de soldaten zelfs op de daken der treinen geladen worden, zijn dan ook geen uitzondering. regering voornemens aan de Bel- „e regering de uitlevering van de oud- van het K.N.I.L., R. P. P. Wester •N te vragen? '«"gering voornemens tegen Wester- sawMaru van hem toegeschreven ftrt!-"» i optreden op Zuid-Celebes een '-"volging te doen instellen? legering bereid het rapport over de maken?SSen °P Zuid-Celehes openbaar Jrin! Ieg0rini bereid om een rechtsver- h jronri t erling te doen instellen SiS de gebeurtenissen, die na de KwUai! erdracht hebben Plaats Mochl op bovengenoemde vragen ont- IttherpiH eageantwoord, is de regering «ram de „ui. r?den bekend le maken' ÜVTJM crins van Westerling niet iüïolcine iWOrden c'q- waarom niet tot zal worden overgegaan?" ^enda voor Haarlem rw"mHsSAG AUGUSTUS fa 9.15 uur' "ple, Fledermaus", 18 j., 2.30, 'N. 2,415 7PnaQ^-e: "Fra Diavolo", alle kleeft 2'4 is oUr' Luxor: ..Francis", allé leeft ll^ - 5,T-City: ^Pinoc- ^urue: De 4-«0, i en 9.15 uur. ring van de DoE» ?Je-n 0er} "De onder" Rembrandt- n; ï.4 V' 4'15- 7 en 9'15 s 2 4"P hruid was een man' DÖ\hppnl^n 9'15 uur- J^ Hai? RRuAG AUGUSTUS 5uur Grotf r?"' 18 j" 2-30- 7 en Rloscopèu; Orgelconcert, 2 uur. Mtddag- en avondvoorstellingen. Roep Toon Eén keer per jaar 20 tegen het eind van Augustus begeven wij ons naar het Internationaal Cultureel Centrum in het Vomidelpark .schudden daar de hand van de heer Hex-man van den Eereaxbeemt, die hoffelijk voorwendt oxxs nog te kennen en zetten ons op een stoel teneinde te luisteren naar een on bezoldigde medewerker van deze ru briek, namelijk de burgemeester van Aalsmeex-, de heer Peereboom Voller. Dit is al een oude en eerbiedwaardige traditie, want zij dateert van vorig jaar. Het onderwerp van deze door lichte verversingen opgeluisterde ver gadering is het Aalsmeerse Bloemen corso, een fraaie stoet waarmee de Aalsmeerders de bloemetjes buiten gaan zetten. De heer Peereboom Voller on derneemt tevox'en altoos de reis naar de hoofdstad teneinde de pers enige merk waardige gegevens over dit festijn te verschaffen en hij doet dat op zo'n aar dige manier, d'at wij het alleen maar op hoeven te schrijven. "Terecht opperde de burgemeester dit keer, dat de wereld momenteel enige sombere aspecten biedt. Aalsmeer wil nu bloemen tegenover bommen stellen en daarom nam de bux-gemeester zich voor de wereldpei-s te vex-maken door het rondstrooien van enige getallen. Nadat deze door de wereldpers er was zelfs een razende reporter uit Dxxr- gerdam waren opgeraapt en gei-ang- schikt, zette de bui'gemeester zijn relaas voort. Hij beschreef zijn aardige ge meente waarvan Amsterdam een voorstad is en deelde mede dat Aals meer IV2 millioen kilometer aan kas sen bezit. Kom daar 'es om in een an dere plaats. „In die kassen", zo zei de burgeijxeester, „kweken we wat bloe metjes voor de gehele wex-eld". Teneinde daarvoor ook in de naaste omgeving wat begrip te wekken, worden die bloemetjes nu op 9 September niet naar de gehele wereld gezonden, maar naar Amsterdam, want per slot wil men de buitenwijken van het bloemendorp ook wat gunnen. Het wox'dt dit keer kon de burgemeester hier nog aan toevoegen een echt Aalsmeers corso. Het Am sterdamse steekwerk van vorig jaar komt te vervallen. Wèl werkt de ge hele Nederlandse bloem istenwereld mede. Wij voor ons kunnen slechts ho pen, dat hier geen interplanetaire moei lijkheden uit zullen ontstaan. Zeer in het bijzonder roemde de bur- gemeester de corso-commissie die onder leiding staat van de heer Noyons, in de wandeling „Toon" genoemd. In een auto of te paard natuurlijk niet. Roept men „Toon", zo zei de burgemeester, dan zegt hij „Bloemencorso", zo is hij er van doordrongen. „Toon!", riepen wij. „Bloemencorso", zei Toon, zo was hij er van doordrongen. De heer Toon heeft ditmaal het plan opgevat om het corso een aantal sprook jes voor te laten stellen. Men is er reeds aan, bezig, zo zei burgemeester Peere boom Voller, en het is een aardig ge zicht om een schone jonkvrouw te zien, wier chassis uit betonijzer bestaat en die in het hoofd van Toon gegx-oeid is. Wij kunnen ons dat zeer goed voor stellen. Geen cor-zo-zo Er komen ditmaal niet minder dan dex-tig praalwagens. Een van de voor naamste moeilijkheden was, zo hoorden wij, dat de menigte altijd de verkeerde neiging heeft de wagens tegemoet te kijken. Men moet ze nakijken. Dan zijn ze mooier. Nu heeft men dit bezwaar ondervangen door de sprookjes te mon teren op platte wagens (die door een firma zijn geleverd) en'die getrokken wox-den door tractoren (die door een fabriek ter beschikking zijn gesteld). Deze bewegen zich voort met 9 km per uur en men kan er desgewenst achter aan wandelen. Men moet dan snel wan delen. „We hebben in ieder geval be grepen", zo zei de burgervader, „dat we van de vrachtauto's af moesten". Na dat iedereen zich de broek had afge stoft, is men daarom op dit idee ge komen. We gaan u nu even doodslaan met cijfers. Dat is natuurlijk niet zo prettig, maar men went aan alles. De stoet torst 800.000 dahlia's mee. Dat zijn die bloe men waarin altijd oorwurmen zitten, die net zo'n gezicht trekken als een mens. Voorts 125.000 anjers, evenveel gladiolen, 100.000 rozen en 6000 chry santen. die, naar wij uit bevoegde bron vernemen, in wezen iets dikker zijn. Voox'ts gaan er mede:. 5000 graszoden (om aan de dijk te zetten), evenveel bossen gi'oen, 40.000 kilo mos en 16.000 kilo draad, ter lengte van Amsterdam Pax'ijs en terug zonder omwegen. Er is één wagen bij die 50.000 bloemen zal torsen. Deze is twaalf meter lang en vier meter breed. Dat mag niet volgens de voorschriften, maar men hoopt dat de politie deze wagen door de vingers zal willen zien. Dat lijkt ons heel goed doenlijk. Niet minder dan 1500 nijvere handen zullen alles bundelen en een aantal hiervan behoort aan Belgen, die dan naar Aalsmeer overkomen. Verder helpt de gehele Aalsmeerse bevolking mede in de nacht die aan het corso voorafgaat. Om zich hierbij staande te houden, slaat zij daarbij 250 broden, 50 pond kaas, 50 pond boter, 150 liter melk, talloze koffiebonen en vierdui zend flesjes limonade naar binnen. Geestelijk voedsel krijgt zij aan de wa gens, zei de burgemeester, door de vol doening die haar moet bevangen, wan neer zij haar handwerk ziet groeien. Om half één komt het corso uit Aals meer over de brug, waar de leuningen van afgehaald zijn, omdat anders de praalwagen van 12x4 zou blijven ste ken. Men rolt dan naar het Stadion waar een spel wordt opgevoerd onder de titel „Een nog ongekend bloemen- feest". Dat duurt van half drie tot half vijf en dan begint de triomftocht door de Amsterdamse straten, 's Avonds is in de Aalsmeerse veilïnghallen de prijsuit reiking. „Nu nog mooi weer", verzuchtte de burgemeester tenslotte en wij zuchten hem dat van harte na, want wij hou den wel van het Aalsmeerse corso, dat nooit een cor-zo-zo is, maar niet van regen wanneer wij er naar kijken. En kijken gaan wij. Want wij houden van bloemen en sprookjes en Aalsmeer -en zijn burgemeester, die wij een char mante bux-gemeester vinden en die wij hierbij dank zeggeix voor zijn genoeg lijk referaat. Wals met St. Bernard Amsterdam heeft veel havens, waar grote zeeschepen aanleggen, zo leerde onze goede juffrouw ons reeds in de derde klas der lagere school. Er is echter ook een haven waar zelfs geen pieremegoggel gelost zou kunnen wor den en die heet Schinkelhaven. Het is een recreatief gebouw dat gelegen is aan de Schinkelhavenkade, die op zijn beurt weer de vaste wal vormt wat is het toch allemaal eenvoudig aan de Schinkel. Dit sobex-e gebouw nu is voor menigvuldige doeleinden geschikt. Zo zijn er congreszalen, waarin men vergaderen kan. 's Avonds heten deze zalen danszalen. Op één of meer avon den in de week komen dan de jonge manskerels en vrouwspersonen uit de omgeving om. de kunst van Terpsichore te beoefenen op de tonen van samba, wals en foxtrot. Zij schuifelen quick- quick-slow over het parket, hebben brillantine of kunstige xxamaak-bloemen in het haar en drinken bier of limo nade. Tussen de dansen spreken zij met ernstige gezichten over actuele levens problemen en zeggen dan: „Ik zeg te gen Piet, Piet zeg ik, nou moejjes luisteren". Naast de dansavonden zijn er ook toneelavonden. Men maakt dan gebruik van een tussen twee kartonnen pi laren opgestelde verhoging die door middel van een rood-fluwelen gordijn van de zaal kan wox-den afgescheiden. Op één der pilaren staat een spaarzaam geklede dame, die uit hoofde daarvan als een Griekse godin moet worden be schouwd en die blijkens een desluidend opschrift naar de naam „Pauze" luistert. Dit is natuurlijk de tiende muze. Dat wij dit keer met de bioscopen beginnen wijst er al op dat Amster dam in Augustus mi niet bepaald een stad is, die overkookt van culturele evenementen. En waar de bioscopen in deze vacantie-maand het recept lachen, gierenbrullen" gebruiken, zal men er goed aan doen enige voor zichtigheid te betrachten. Wij voor ons ian totnnen wel plezier hebben om ,,The road to Utopia" (City), waarin Bob Hope en Bing Crosby zoals ge bruikelijk slag leveren om Dorothy Lamour. Verder kunnen wij heel hard lachen om Branquignol (Kriterion) zen zeer bijzondere rolprent, waarin ie ene acteur tegen de andere zegt: „Wat hoor i(c daar toch?" De ander zegt dan: ,,De filmmuziek", en geeft daarmee een duidelijk beeld van het soort grapjes, dat in deze film voor komt. In de Cineac in de Regulicrs- breestraat draait een soortgelijke kolderfilm, namelijk „Crazy House" In de hoofdstad uit met Olsen en Johnson. Mocht gij Les Cassepiedes" van Noël Noël nog niet hebben gezien, dan kunt ge dat alsnog gaan doen in de bioscoop met de merkwaardige naam, „De Liefde" op de Da Costakade. Tot 10 September kunt ge in het Stedelijk Museum terecht om de expositie Amerika schildert" te zien. De moeite waard. Wanneer ge van zeer uitzonderlijke schilderijen houdt, dan zoudt ge naar het I.C.C. moeten voor de tentoonstel ling van Chris en Lucila Engels. Zeer uitzonderlijk. En dan zoudt ge natuurlijk op 31 Augustus of 2 of 3 September naar het huis aan de Kei zersgracht van Han van Meegeren kunnen gaan, want dat zijn de kijk dagen die de veiling (5 en 6 Sept.) voorafgaan, waarop zijn yialaten- schap verkocht zal worden. Er is van alles: werken van Van Meegeren en van anderen en voorts tal van anti quiteiten. Buitenlanders mogen er in buitenlands geld beialen. Dat is dunkt ons een aardige bijzonder heid. En tenslotte zijn er voor alle liefhebbers van operatief ingrijpen op Donderdag 31 Augustus Hoffmans vertellingen"naverteld door de Ne- derlandse Opera. In deze Schinkelhaven zijn wij on langs een glaasje bier gaan drinken. Geen dansers en congressisten bevolk ten de zaal doch slechts enige kregelige obers in stofjassen, die mastiek maak ten. Wij zaten buiten in het grint op een verveloze stoel en keken naar de mussen die plezier maakten. Wij voel den ons maar erg alleen, maar dat werd beter toen wij bij hei toilet een bordje bespeurden waarop stond „Leer de St. Bernard-wals". Dat zouden wij wel eens willen. BOEDA Verscherping der Amerikaanse wetgeving tegen communisme Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een wetsontwerp aangeno men, dat algemene verscherping van de wetten inzake spionnage, sabotage en on dermijnende activiteit beoogt en het ver strekken van verschillende gegevens dooi de communistische partij verplicht stelt. Dit dooi' de commissie tegen on-Ameri- kaanse activiteit voorgestelde wetsontwerp gaat thans naar de Senaat. In een bij het wetsontwerp gevoegde verklaring deelde deze commissie mee, dat haar na een onderzoek van tien jaar was gebleken, dat de communistische beweging in de Verenigde Staten van het buitenland uit geleid wordt, dat het uiteindelijk doel dezer partij de omverwerping van Ameri kaanse instellingen is ten gunste van een communistische totalitaire dictatuur, dat deze partij geheime samenzweerdersme thoden te baat zou nemen en dat haar op treden een onmiddellijke en machtige be dreiging voor de veiligheid der Verenigde Staten vormt. Wordt deze wet uiteindelijk van kracht, dan zouden communisten geen ambten meer mogen vervullen in de regering of op militair gebied. Ernest Davies bezocht Tito Ernest Davies, Brits onder-minister voor Buitenlandse Zaken, die een reis gemaakt heeft waarop hij onder meer Griekenland, Joegoslavië en Italië heeft bezocht, heeft een bezoek van drie uur aan maarschalk Tito gebracht. Davies verklaarde, dat zijn bezoek van drie dagen aan Joegoslavië hem de overtuiging had geschonken, dat dit een land met een toekomst was. Zijn gehele reis was succesvol geweest. Het doel was geweest de banden met verschillende lan den aan te halen en zaken van wederzijds belang te bespreken. In diplomatieke krin gen is men van mening, dat een verbete ring der betrekkingen tussen Joegoslavië en het Westen een resultaat van het be zoek zou kunnen zijn. Ook meent men, dat Davies tegenover Tito een uiteenzetting gegeven heeft van „de groeiende kx-acht van het Westen en het besluit de U.N.O. in Korea te steunen". Verder is men van oor deel, dat een verbetering van de betrekking tussen Joegoslavië enerzijds en Griekenland en Italië anderzijds met Tito behandeld is, zulks met het oog op de wens der Joego slavische leiders, om de verbetering zo spoedig mogelijk tot stand te brengen. 1 Davies zal ook een bezoek aan Oostenrijk brengen en aan het einde van de week, na een tocht door de Britse zóne van Oosten rijk, naar Engeland terugkeren. Roeien Nederlandse ploegen in Milaan aangekomen De Nedei-landse roeiers die deelnemen aan de Europese kampioenschappen zijn per vliegtuig te Milaan aangekomen, waar de boten, enkele dagen van Le voren per trein verzonden, reeds waren gearriveerd. In de middaguren wei'den de boten gemonteerd en onmiddellijk begon men met een lichte trai ning. De ploegen, de double scull (Reiding Van der Meer), de vier zonder stuurman van Triton, de vier met stuurman van Njord, de acht van Nereus en de skiffeur Neumeier, hebben geoefend, zij het op lichte wijze. De weersomstandigheden waren niet zo goed voor de training, omdat het buitengewoon warm is te Milaan. In de ochtenduren van Dinsdag is wat regen gevallen, maar in de middaguren steeg de temperatuur weer aan merkelijk. In een gesprek met dr. J. W. Hïngst, de coach van Triton, die de leiding van de ploe gen op zich heeft genomen en als chef d' équipe fungeert, omdat de heer Van Wan- kum, die oorspronkelijk in die functie zou meegaan, op het laatste ogenblik wegens drukke werkzaamheden verhinderd was, verklaarde deze, dat de omgeving van de baan buitengewoon mooi is. Te Milaan zijn verder reeds gearriveerd ir. Th, P. Tromp, de voorzitter van de Neder landse Roeibond en mr. Bruyn, secretaris van de Roeibond. Woensdagochtend begint het congres van de FISA, waarop de loting voor de eerste dag, 1 September, zal geschieden. Olympische Spelen Amazones mogen deelnemen aan de Olympische Spelen In de vergadering van het Uitvoerend comité van het Internationaal Olympisch Comité te Lausanne is besloten, dat aan de dressuurproeven voor de Olympische Spelen in het vervolg ook amazones kunnen deel nemen. Het voorstel van de Internationale Amateur Boksbond om het aantal gewichts klassen van acht op tien te brengen werd aangenomen, ondanks het feit, dat het organisatie-comité te Helsinki hiertegen be zwaren had gemaakt. Aan de vertegenwoordiger van het Japans comité werd meegedeeld, dat Japan zal kun nen deelnemen aan de Spelen van 1952, mits de nationale sportbonden van Japan tegen die tijd door de internationale sportorgani saties zijn erkend. Na een bespreking met hel Duits Olympisch comité werd besloten aan de vergadering van het I.O.C. in 1951 te Wenen voor te stellen Duitsland tot de Spelen toe te laten. Automobilisme Mevr. Van Strien won damesprijs Aan de uitslag van de West-Nederland-rit der RAC-West in ons blad van gisteren moet nog worden toegevoegd dat de damesprijs werd gewonnen door de Haarlemse équipe mevr. Van Strien—mevr. Flierenga op Ford Vedette. Handbal Concordia naar Aalsmeer Op uitnodiging van de vereniging Aals meer speelt het herenteam van Concordia hedenavond te Aalsmeer een vriendschappe lijke wedstrijd tegen de aldaar op bezoek zijnde Deense sportclub „Fremad" afkomstig uit Aarhuus. Sport In 't kort DE ENGELSE LEAGUE. Dinsdag werd een wedstrijd voor de Engelse League in de eerste divisie gespeeld. De uitslag luidt BurnleyBlackpool 00.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5