OLD CLOTHES NEW Tante Els I Jonge bankwerkers en electriciëns kregen op de Hoogovens hun diploma Dry Cleaning only „Kunst Zij Ons Streven" streefde naar het beste en groeide gestadig Vier Rotterdammers willen in de Lauwerszee gezonken schip lichten aal Moord in Wenen Donderdag 31 Augustus 1950 ,,Gij bouwt aan uw toekomst" Lagere cijfers dan vorige jaren In het feestelijk versierde restaurant van Walserij-Oost van de Hoogovens heeft bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies Woensdagavond aan de geslaag de leerlingen van de leerlingenwerk plaats, die hun Bemetel- of V.E.V.- examen met goed gevolg hadden af gelegd, de diploma's uitgereikt. Ir. zijn toespraak wees ir. Spies op het grote belang voor de industrie van een goede vakopleiding. Vooral de grote uit breidingen welke in de naaste toekomst ook bij de Hoogovens zullen plaatsvinden, aldus spreker, maakt het noodzakelijk over goede vaklieden te beschikken. Spre ker betreurde het, dat de cijfers welke de leerlingen behaalden in het algemeen lager zijn dan vorige jaren en dat bij de bank werkers van de 15 examinandi maar 7 ge slaagden zijn. Vele leerlingen waren vol gens ir. Spies niet doordrongen van het feit, dat zij door hun werk in de leerlin genwerkplaats aan hun toekomst bouw den. Na de leerlingen te hebben opgewekt zich met veel energie voor het bedrijf in te zetten, reikte ir. Spies persoonlijk aan de leerlingen hun diploma's uit. Vooraf voerde het hoofd van de leerlin genwerkplaats, de heer A. Scherer, nog het woord. De namen der geslaagde leerlingen zijn: Bankwerkers P. Admiraal, Uitgeest; F. v. Galen, Beverwijk; A. Leering, IJmui- den-Oost; G. Niemeyer, IJmuiden-Oost; G. v. Roon, Velsen-Noord; J. Rijs, Heems kerk en D. Vrijhoef, IJmuiden-Oost. Instrumentmakers P. Handgraaf, Wijk aan Zee en A. Zonneveld, Beverwijk. Electriciëns H. Bruning, Beverwijk; E. Gerritsen, Beverwijk; L. Lievers, Bever wijk; J. Nierop, Beverwijk; L. Pais, IJmui den-Oost; N. Renes, Velsen-Noord; G. de Reus, Velsen-Noord; P. Hoek, IJmuiden- Oost; J. Steenmeyer, IJmuiden-Oost; B. v. d. Werf, Santpoort; G. Woning, IJmui den-Oost; J. Bart, IJmuiden-Oost; W. Bos, Beverwijk; R. v. Doesburg, Velsen-Noord; K. de Groot, Santpoort; P. Kleyn, Bever wijk; P. Koomen, Beverwijk; G. Kramer, Santpoort; Th. v. d. Outenaar, Beverwijk; W. Prins, Santpoort en A. Zwart, Egmond aan Zee. Diplomazwemmen in de Heerenduinen In het zwembad de Heerenduinen behaal den dezer dagen 73 Velsense meisjes en jon gens een zwemdiploma. Slechts twee candidaten werden afgewezen. Na het diplo ma-zwemmen demonstreerde de jeugd in enige spelletjes hun grote behendigheid in het water voor de ouders, die de verrichtin gen van hun kroost met gerechtvaardigde trots gadesloegen. Voor diploma I slaagden: Rina de Vrome, Astrid v. Buren, Dolly v. Schagen, Nelly v. Weelderen, Marianne v. Weelderen, Maartje Zorgdrager, Coby Gouda, Corry Visser. Annie Dijkers, Cora Mensing, Elisabeth Krab, Willem Ras, Henk Jaspers, Nelly Sleutel, Alida Paard, Elisabeth Manten, Hanny Vel- Iinga, Clasina Kamstra, Willem Zeylemaker, Ria Langbroek, Annie Druiven, Bart v. Nie- kerken, Piet Cupido, Rietje Bosschert, Elsje Smit, Miep Griekspoor, Ita Kuiter, Elisabeth Berlee, Henny Zwaan, Mary Koelemeyer, Corrie van der Hoek, Pieter Assenbroek. Diploma II werd behaald door: Rie v. Duf felen, Jacoba Schotvanger, Louise de Vilder, Jaanus Dijkers, Janneke Meijns, Ii'ene Vel- linga, Beppie Opbergen, Willy Docter, Rina de Vrome, Astrid v. Buren, Dolly v. Schagen, Nelly v. Weelderen, Marianne v. Weelderen, Annie Dijkers, Elisabeth Krab, Piet Cupido, Bart v. Niekerken, Elisabeth Manten, Clasina Kamstra, Coby Gouda, Pieternella v. Dijk. TWINTIG JAAR TONEEL ADVERTENTIE HET IS NU DE TIJD UW KLEDING TE LATEN REINIGEN KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 488G Aanschouwelijke Bijbelse geschiedenis Door het IJmuidense Leger des Heils Woensdagavond een bijzondere bijeenkomst gehouden. In plaats van een lezing over de bijbel gaf men door middel van tableaux verschillende Oud- en Nieuw-Testamen- tische onderwerpen weer. Deze tableaux werden op hun beurt geïllustreerd met toepasselijke liederen en recitals. De kleurrijke belichting van de tableaux en de costumering deden het geheel uitste kend tot zijn recht komen, zodat de aan wezigen een genotvolle avond kregen voor gezet. Jaarvergadering D.C.IJ. Vrijwel de gehele D.C.IJ.-familie was in hotel Kennemerhof aanwezig toen voorzit ter De Jong de 25ste jaarvergadering van de damclub opende. De secretaris Vooys liet in zijn jaarver slag de successen van het afgelopen speel seizoen nog eens de revue passeren en de schatbewaarder J. Kramer ontving een stevig applaus voor het zuinige beheer der financiën. Daarna reikte de voorzitter de prijzen der afgelopen damcompetities uit en hij huldigde speciaal de clubkampioen B. Dukel. De secretaris werd met algemene stem men herkozen en aan het bestuur werd de heer H. Laros toegevoegd. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: voorzitter K. de Jong, secretaris L. Vooys, penningmeester J. Kramer en leden B. Du kel, H. Laros, J. van Straten en D. Ott. De heer Post werd als beheerder over het speelmateriaal aangesteld. Besloten werd met twee tientallen aan de Nederlandse damcompetitie deel te nemen. De onderlinge damcompetitie vangt Dinsdag 5 September aan. LAROS NAAR FRIESE ACHTKAMP In December wordt te Leeuwarden een nationaal damtournooi gehouden. De IJmuidenaar H. Laros is voor de acht- kamp uitgenodigd; voor Friesland nemen Bergsma en Bandstra deel. De speeldata zijn: eerste ronde en ope ning 25 December, daarna 26, 27, 28 en 29 December. Agentdla voor Velsen DONDERDAG 31 AUGUSTUS Geen bioscoopvoorstellingen. VRIJDAG 1 SEPTEMBER THALIA 8 uur: „Ontsnapping van Cor- regidor". REX 8 uur: „For ever Amber". RAADHUIS 10.3011.30: Spreekuur Wethouder van Financiën. Twintig jaar geleden maakten de uit voeringen van de R.K. toneelvereni ging „Kunstkring" veel opgang: het gezelschap speelde voor uitverkochte zalen en wijlen het Witte Bioscoop gebouw (dat veel gelijkenis vertoonde met het puntdak van een feestzaal waarvan men vergeten had de muren op te trekken) was het centrum van een actief R.K. verenigingsleven. De toneelminnenden van IJmuiden- Oost oordeelden dat ook daar zo'n kring van spelers en speelsters recht van bestaan had en zo verrees 14 Oc tober de vereniging K.Z.O.S. („Kunst zij ons streven"), die dit seizoen dus haar 20-jarig bestaan zal vieren. Twee van de oprichters spelen thans nog steeds mee. Het zijn mevr. C. Verhoef- Zwanenburg en de heer J. v. Baar. Laatst genoemde heeft daarenboven nog enige tijd de regie bij K.Z.O.S. verzorgd. De eerste regisseur, die de jonge ver eniging te leiden kreeg, was de bij alle oudere amateur-toneelspelers in Kenne- merland bekende heer J. F. P. Jungbacker Sr. Deze deed K.Z.O.S. kennis maken met de eerste beginselen van de kunst om „in eens andermans huid te kruipen", zoals hij het placht uit te drukken. Het resultaat van enige maanden studeren bracht een veelbelovende opvoering van de klucht „Zenuwpatiënten", waarvan de titel geens zins sloeg op de leden dezer jonge vereni ging, want men was dank zij grondig voorbereid te zijn die avond in het Patronaatsgebouw ijselijk kalm. K.Z.O.S. heeft in die twintig jaar 125 uitvoeringen gegeven, waarvan „De storm bal hangt uit" 17 voorstellingen in Kenne- merland beleefde. Het heeft een indruk wekkende staat van dienst en op het réper toire stonden o.a. Anton Coolen's „Kinde ren van ons volk", „De vier Jaargetijden", „De Rare", Fabricius' „Onder één dak", „Een moeder" door Cor Hermus, „Amor in de pastorie", „De vreemdeling", het in teressante werk van Calderon „Kermisvolk op Kerstmis", Scheffer's „Het lied van alle tijden" en het kerstspel „Waar de sterre bleef stille staan" van Felix Timmermans. Mevr. C. Vrijhoef-Zwanenburg, het oud ste lid van K.Z.O.S.. stond 94 maal op de planken, de leden H. van Kuijeren, J. van Baar, mej. Jo van Leeuwen en J. van der Kolk volgen met 82 maal en de komische kracht C. Jongejans bracht het tot 61 maal. Men houdt zich bij dit ensemble niet in de eerste, noch in de tweede plaats onledig met het instuderen van holle en zinloze kluchten, maar men zoekt veelal het betere genre. Dit is echter helaas zeer beperkt en daarenboven is een R.K. toneelvereniging nog aan meer bepaalde normen gebonden dan een neutraal getint ensemble. Daarom moet men het in K.Z.O.S. des te meer waarderen dat het met zo'n goed en gelukkig gekozen répertoire voor de dag weet te komen. En de uitvoeringen een welverzorgd cachet geeft bovendien. Het actieve bestuur, bestaande uit voor zitter Willem Vrijhoef, secretaris J. Bak- kum en penningmeester J. Hendriks, in hun taak terzijde gestaan door de beroeps regisseur Frans van Emmerik (Haarlem) en de geestelijke adviseur pater Amatus, zal op de jubileum-avonden zeer zeker de dank der vele donateurs in ontvangst te nemen hebben. De jubileumvoorstellingen Op 22 en 23 October zijn in het Patro naatsgebouw de jubileumvoorstellingen, die door circa 1200 donateurs zullen worden bijgewoond. Tot jubileumstuk heeft men het vrolijke spel „Het Witte Paard" ge kozen, daarbij voor ditmaal een concessie doende aan de vraag van het publiek om een herdenkingsavond met een vrolijk cachet. „Het Witte Paard" met zijn vele „Einlagen" van zang en muziek vergt mu zikale begeleiding: De Velno's zorgen daar voor. Josepha, de waardin van „Het Witte Paard", wordt gespeeld door mevr. B. van der Kolk-Versteeg. Haar tegenspeler, de ober-kellner Leopold, door J. van der Kolk. Giesecke, Ottilie, de piccolo en de zotte Sigismund, ze zullen allen hun beste been tje voorzetten om deze avonden tot klin kende feestavonden te maken. K.Z.O.S. gaat vol moed het vijfde lustrum in, gesteund door vele honderden donateurs en, naar wij hopen, door een gemeentelijke subsidie. Want toneelspelen in de gemeente Velsen kost, wegens gebrek aan décor, veel geld. K.Z.O.S. heeft inmiddels haar zusterver eniging „Kunstkring" overleefd. Het heeft inderdaad er steeds naar gestreefd werken met culturele waarde te brengen en daar mee tevens het amateurtoneel te dienen. Moge deze werkende kring dit nog vele jaren met succes doen. MARKTBERICHTEN 30 Augustus 1950 Prijzen Heilbot 2,502,20; gr. tong 2,752,60; gr.m. tong 2,60—2.50; kl.m. tong 1,651,46; kl. tong I 1,36—1,22; kl. tor.g II 1,22—1,10; tarbot I 1,42—1.36, per kg. Tongschar 57; kl. schol I 47; kl. schol II 35—18; schar 2120; v. haring 13,5010,70; makreel 18,5014,50; gr. schelvis 63; gr.m. schelvis 4745,50; kl.m. schelvis 4339; kl. schelvis I 3433; kl. schelvis II 25,5020; wijting 18—13; gr. gul 32—19,50; midd. gul 24,5018; kl. gul 2016, per 50 kg. Gr. kabeljauw 16861; gr. koolvis zw. 36—28. per 125 kg. Aanvoer 25 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 5 kisten tongschar en schartong, 50 kisten schol, 10 kisten schar, 4200 kisten haring, 1130 kisten makreel, 255 kisten schelvis, 85 kisten wijting, 320 kisten kabeljauw en gul, 180 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 6281 kisten. Besommingen IJM 42 Assan Reis f 16.960; RO 46 Claesje f16.430; SCH 91 Abraham f 18.800; SCH 93 Tzonne f22.340. IJM 204 f 4170; SCH 9 f 1370; IJM 316 f 1730 Zij sleepten ook een bij Terschelling gestrande landingsboot los Sinds een week zijn de attracties voor de Terschellinger'badgasten met één ver minderd. Enige jaren achtereen lag op de Bosplaat langs het strand een gestrande landingsboot. Dit vaartuig, de AF-88, sloeg enkele jaren geleden los van een sleep, dreef af, en kwam onwrikbaar vast te zit ten in het zand. In 1948 werd de eerste poging gedaan om het schip vlot te krij gen, maar het zand liet zijn prooi niet los. Ook het daarop volgende jaar, toen an deren een tweede poging waagden, lukte het niet. Ondanks dit alles was er nog een derde liefhebber om eens een kansje te wagen, namelijk Pols' Takelbedrijf uit Rotterdam. In Juni kwamen de mannen naar het eiland met de boot, die de dienst Harlin- gen-Terschelling onderhoudt. Nauwelijks had de heer J. Pols voet aan boord gezet of de kapitein gaf hem de raad: „Ga naar Rotterdam terug, want het lukt je niet. Man. begin er niet aan!". Maar Pols dacht er anders over en op Terschelling geko men toog hij met zijn vier mensen aan het werk. Een schier onmogelijk karwei be gon en ondanks verschillende tegenslagen gelukte het. Negen vergeefse pogingen werden gedaan, maar op 21 Augustus trok de „Edzo Jan", zoals is gemeld, de AF-88 uit het zand en sleepte het vaartuig naar Rotterdam. De heer Pols heeft nu een ander karwei op het oog. Twee jaar geleden voer een 160 ton me tend motorschip uit Groningen met schel pen geladen op de Lauwerszee, toen het. door een storm werd overvallen. Het vaar tuig liep vol water en zonk. Duikers stel den een onderzoek in en brachten een rapport uit, dat luidde: „Niet te bergen". Maar de heer J. Pols zal nu toch een poging wagen om het schip te bergen. „Niet een bok, maar het getij moet het werk doen", zo vertelde hij. „Wij gaan er met een schuit heen, die wij precies bo ven het schip leggen. Onze duiker gaat naar beneden om een onderzoek in te stellen en daarna worden om het voor- en achterschip trossen gelegd, die bevestigd worden aan de lichter er boven. Dit doen wij bij laag water. Wast liet water, dan Toch feest vandaag De buurtbewoners ten Zuiden van het voormalige Kennemerplein willen de ver jaardag van prinses Wilhelmina niet onge merkt voorbij doen gaan. Te dezer gelegen heid heeft men enige versiering aange bracht in de Edisonstraat en als slot wordt 's avonds een filmvertoning in de Leger des Heilszaal gehouden. Voor de jeugd heeft een popperakastvertoning plaats. NOG MEER HOUT Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen zijn Woensdag weer twee schepen met hout aangekomen. Het Finse s.s. „Hildegaard" voerde van de Finse haven Brahestad een lading van 1240 vadem geschild hout aan. Met het Finse s.s. „Airisto" kwam van de Finse haven Gamla Karleby een lading van 870 vadem geschild hout binnen. Het laatste schip nam tijdelijk ligplaats aan de Kanaaldijk. FEESTMUZIEK Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina hoopt de Chris telijke muziekvereniging „Wilhelmina" een muzikale rondgang te maken door IJmuiden. Voor z'n boomhuisje stond Kabouter Pilon, die ons tweetal had uitgenodigd. Zijn gasten moesten er nu toch wel langzamerhand zijn! Ze zouden toch de weg niet zijn kwijt geraakt? Maar stil.daar ontdekte hij al iets! Bij het beekje naderden drie gestalten. Ja, dat waren ze! ,J£ijk", zei Kabouter Bluk. „Ginds staat het boomhuis van mijn vriend Pilon". Warempelhij wacht al opjjullie, zie je 'm? Nou, dan ga ik maar weer terug, je kunt het nu verder wel vinden. Ik zie jullie later wel weer!" „Ja", zeiden Rick en Bunkie. „Wel bedankt hoor, en tot ziens!" Toen snelden ze het weggetje af naar Pilons boom. „Zo, zijn jullie daar!" lachte Pilon. „Hartelijk welkom, hoor!" Ze hadden het druk met handen geven. Ja, ze vonden het fijn, dat ze weer hier waren en 'n poos mochten blijven. hopen we het schip los te krijgen en dan varen we naar de kust. De boot loopt bij hoog water weer vast. de trossen worden aangehaald en dan wordt het spelletje op nieuw gespeeld. Op het laatst hopen wij zover te komen, dat bij laag water het schip gedeeltelijk boven komt. Dan moeten de gaten dicht en pompen wij de schuit leeg. Dat is alles. Het is gemakkelijker ge zegd dan gedaan, maar wij zullen het pro beren." De mannen van Pols houden na het zware karwei op Terschelling eerst va- cantie, maar over een week; hopen ze op de Lauwerszee bezig te zijn. De „ze" zijn: duiker Van Gameren, een oud-zeeman, twee gedemobiliseerde militairen en de heer Pols zelf. Een koper voor het geborgen schip is er al. De oorspronkelijke eigenaar wil het namelijk graag terugkopen. DANSSCHOOL A. DU IIN VOOR BEGINNERS EN GEVORDERDEN. CURSUSSEN voor R.K. INSCHRIJVINGEN Zaterdag en Zondag van 7.30—9 uur, in Restaur. Kennemerhof te IJmuiden en dagelijks van 79 uur aan ons privé-adres: Hoofdstraat 40 - Santpoort. UITSTAPJE VOOR OUDEN VAN DAGEN De Velsense politie heeft zich dezer da gen moeten ontfermen over een 89-jarige Beverwijker, die op de wandeling naar Velsen was afgedwaald en toen de weg niet meer wist. De politie heeft hem in het Beverwijkse tehuis afgeleverd. Ongeveer tegelijkertijd werd een 63- jarige Egmonder „in kennelijke staat" in Velsens dreven aangetroffen. Het „dagje uit" eindigde voor deze onverschrokkene in een retour Egmond. .j** Woensdag taLjJ* ha naar de vismeelfabïïl,W tfMj tot? tot 13 opbracht, w' rH d> gisteren toch niet me?lde 8Wtt j De export nam ong^LS^ verschoirionc veer oC" verscheidene Partijen r 500 conservenindusiriein af ,Writ» «o yloot bracht g dagmarkt, als aPV„!"lg v°or de standighedenjdifS/Jh/,^' houden. De waardnÏÏ WS_. scholsonrten S*? W* ƒ.28 tot ƒ30 perSd»'« V de afslag was^t» kreelkr«gernó95imiït-'teS- N'et kwaad. De rl C0: L Woensdag een mooie r!; Jaes-e icai-,. hoekte0 te besom™n.S 6 fcfe boekte voor een 8 daa«0 Abraham voor een 10S,»*15 f W en de Tzonne werd hSfrels met 22.340 i„ 9 dagen gs,e '""«tl Jll> Vergadering verdaagd n. neerde bestuursvergad«Kg Jé» [aandoo JLT «'es jf beiders welke wegens het nog niet .1 der te bespreken punten vaS hervat. De ledenvergadeZ °ad dag zou Dlaatc nnS dag zou plaats vinden is tot "elke opgeschort. s tot naöer rina, de Hermare^de^fi8 de S gezamenlijken aanvoer S ten haring. Als visboot digd de Limburgia met finn 100 kisten schéfë'S'p diversen. pers en 50 jjjks- Eveline met^ltó5 kutin h un Maria van Hattum die met ?,5 heeft te kampen en, wa„2 A*» met op zee kan geschieden Vi S -e' binnen zal moeten komen b. l de gebroken reis zou Sn li'1®1 bedragen. Vertrokken. weer naar zee de Zeelandia dJS De Batavia. Van de loggen .S' weer de Katwijk 40, Katwiik 41 *Z Katwijk 29. Ook een 20 tal Li5, weer zee kiezen wegens het bS weer. Aanvoer van deze scheel voor het einde der week te vel.! Repareren. De Bruinvis 1™ 1 gedurende enige dagen binnen voor motorreparatie. JSS j# Het hoekje van IJmuiden, 31 Augustus Beste kinderen! Eindelijk is hier dan de langverbeide uitslag van de zomerwedstrijd. Ik moet zeggen, dat het totaal aantal inzendingen me wat is tegengevallen, maar dat kon ook haast niet anders, want de vacanties zaten er tussen en als je dan eindelijk eens vrij hebt. De kwaliteit van de inzendingen ver goedde echter veel, want er is heel wat werk gemaakt van de schelpen poppetjes. Allemaal werden het poppen niemand kwam op het idee om eens een huisje te bouwen. Uit de in totaal 32 inzendingen heb ik er drie met een prijs bekroond. Allereerst is hier POPEYE, die een leuk mannetje in zond met een grote Zuidwester op het hoofd en een rode (schelpen) broek aan en dat mannetje droeg in zijn armen een drenkeling ook van schelpjes gefabri ceerd. Omdat het beslist de origineelste inzending was, gaat Popeye met de eerste prijs strijken. De tweede prijs komt deze maand bij BLAUWDRUIFJE terecht, die een snoezig jongedametje maakte, hele maal gevernist, met een sierlijke schelpen parasol boven het hoofd. Knap zo, jonge lui, jullie beide producten hebben een ere- plaatsje op mijn schoorsteenmantel ge kregen. En nu de derde prijs. Die gaat naar HEEMSKIND helemaal in Heemskerk voor zijn „bokser". Ik kan niet zeggen, dat ik zo erg veel van boksen houd, maar het poppetje is erg grappig dikke (schel pen) handschoenen en een gezicht om bang voor te worden! Alle drie winnaars krijgen een boek toe gezonden, wanneer ze mij even per om gaande precies hun adres op een apart velletje papier sturen: dan gaat het wat vlugger. Ziezo, dat was dat. Voor de nieuwe wed strijd verwijs ik jullie naar een ander hoekje, want hier moeten eerst de briefjes behandeld worden. Ik begin met de ver welkoming van twee nieuwe nichten, die alle twee een pracht van een schuilnaam hebben uitgezocht: „BONNEVUE" en „BELFLOOE" (de oudste maar voorop!). Jullie gaan dus een knipselboek van ons hoekje aanleggen? Als ik dan eens grijs en stram ben geworden, kom ik dat boek bekijken onder het genot van een kopje' thee. Goed? BONNEVUE, nog wel gefeliciteerd d je dertiende verjaardag. Een prettige Z»L dag gehad? En BELFLOORTJE, jij -3 natuurlijk al net even welkom bij ons. al gauw jarig, merk ik. 't Zal mij eens fel nieuwen, of jullie werkelijk zo tel worden, als jullie beloven. MARIANNEKE, het spijt me, cY ja. schelpendier geen prijs toekwaÉ,ajf3 had het ónder ons gezegdI slordig in elkaar geflanst. Tante Els neemt het zo nauï^lYail wel, hoor! Ja, kindje, de vacawivi af nu weer helemaal op tot Kerstmi. valt het zo slecht in de nieuwe Mal JANNY L., je tweede schuilnaam it tel óók al: nog maar eens piekeren, joi^j dame! En hiermee hebben we de corn tie weer gehad. Tot de volgende keer! TANTSÜ De nieuwe maandwedstrijd Jullie hebt natuurlijk allemaal wel een „rebus" opgelost: een raadsel plaatjes. Het eenvoudigste voor'KÜ is een S leeuw, een arreslee en een denneboou;.;: die dan tesamen de plaatsnaam LEEUW-AR-DEN vormen. Nu moeten jullie eens proberen ea mooie rebus zelf te maken: van a L" spreekwoord, een plaatsnaam of eenwwd zonder meer. Het geheel moet je in 0$ Indische inkt maken, want het moe" komt in de krant. Bedenk maar eens aardig onderwerp. Er zijn weer to voor de prijswinnaars beschikbaar! Wist je dat,.. je met een curvimeter precies op - kaart kunt meten hoeveel kiloaiB twee plaatsen van elkander liggen, n instrumentje bestaat uit een gekart raadje, dat over de kaart rolt en dani. andere kamraadjes die beweging op wijzertje overbrengt. in Augustus en Septevwer ae pauwoog", een grote vlinder var18 cc meter vleugelwijdte, voorkomt, w een paarsachtig-roodbruin gevleJ.s insect, de onderkant is donkerbr nog donkerder zig-zag lijnen. D f leeft op brandnetels.i FEUILLETON door Gisela Furtmüller (Vertaald uil hel Duits) i) Ik neem derhalve aan, dat u nog twee exemplaren in uw bezit hebt. Wezenloos keek ze hem aan. Ik begrijp niet wat u bedoelt. Over welke sleuteltjes hebt u het eigenlijk? Mevrouw Rothe, u zult zich toch her inneren, dat niet alleen uw personeel, maar ook u en uw man een sleutel hadden van de tweede huisdeur. Daar er een vermoe den bestaat, dat de dader langs deze weg ongezien het gebouw uit is gekomen, ben ik genoodzaakt me ervan te vergewissen, of deze beide sleutels in uw bezit zijn. Er is een mogelijkheid, dat ze weggenomen zijn. O juist, nu begrijp ik u. Mijn man heeft direct na ons huwelijk mij zo'n sleu tel gegeven. Ik heb eigenlijk nooit precies de bedoeling ervan begrepen, maar er ver der niet speciaal over nagedacht, aangezien ik van die ingang nooit gebruik maakte. Ik zal Hanna zeggen, de sleutel op te zoeken. Helbing keek haar strak aan. En de sleutel van uw man? Die ook natuurlijk. Ik dank u, mevrouw Rothe. Wilt u het meisje dan onmiddellijk hier laten komen. Mijn tijd is kostbaar en ik kan niet wachten. Mariene fronste haar donkere wenkbrau wen. Meneer Helbing, ik moet u verzoeken even geduld te hebben. Ik stuurde Hanna met een boodschap naar de dokter en ik geloof niet, dat ze al terug is. Het meisje is hier in huis, merkte Helbing rustig op. Ik heb haar daarnet nog horen spreken. U is er dus niet mee tevreden, wan neer ik u beloof de sleutels zo spoedig mogelijk op te laten zoeken? Er klonk iets van boosheid in haar stem. Nee, mevrouw Rothe, tot mijn spijt kan ik daarmee niet instemmen. Mag ik u derhalve verzoeken, het meisje nu on middellijk hier te laten komen, of wilt u, dat ik het zelf doe? Belt u maar even. Na enige ogenblikken verscheen het slanke figuurtje van Hanna in de deur opening. Wat is er van uw dienst, mevrouw? Mevrouw Rothe zou graag zien, dat je haar de beide sleutels van de tweede deur van het huis brengt, antwoordde Hel bing in Marlene's plaats. Het meisje keek hem met een vragende blik aan. Mevrouw Rotha heeft die sleutels toch helemaal niet in haar bezit! Je vergist je, antwoordde Helbing langzaam. Mevrouw Rothe heeft me zo juist meegedeeld, dat ze die beide sleutels wel degelijk heeft. Wat ben jij opeens vergeetachtig ge worden, Hanna! riep Mariene geprikkeld uit. Ik geloof, dat je die sleutels in mijn schrijftafel kunt vinden. Mariene liet zich weer in de kussens zinken en verborg haar gezicht in haar handen. Terwijl zij met het meisje sprak, had Helbing een oud-Romeinse bronzen figuur bekeken, die op een fraai antiek kastje stond. Toen het meisje verdwenen was, wendde hij zich weer tot haar. Waar was u gistermiddag, mevrouw Rothe? Ik moest bij m'n naaister zijn, ant woordde ze kortaf. Dat heeft ook uw kamermeisje ver klaard. Ze kon zich echter niet precies herinneren, om welke tijd dat geweest was. Er kwam iets van een glimlachje op het bleke gezicht van mevrouw Rothe. Dat wil ik graag geloven, ze had het gisteren buitengewoon druk. Bovendien is het niet m'n gewoonte, het meisje van mijn komen en gaan op de hoogte te hou den. Ze vertelde me, dat u haar steeds voor allerhande nodig hebt, en het zou dus niet zo vreemd zijn, als ze wist, wanneer u was weggegaan. Ze is niet nieuwsgierig, merkte Mar iene Rothe op. Daarover zullen we het later nog wel eens hebben, maar thans zou ik u nogmaals willen vragen my te zeggen, hoe laat u bij uw naaister was, hield Helbing aan. Mariene dacht na. Het was ongeveer vijf uur, antwoord de ze na een ogenblik zwijgen. Vijf uur? Weet u dat zeker? Hij schreef het genoemde uur op. Ja, ik herinner het me nu precies. Ik nam de trein van 5.37 uur terug. Ik was nauwelijks een minuut of tien weer thuis, toen de alarmsirene begon te loeien. Helbing wilde nog een vraag tot haar richten, maar door het binnentreden van het kamermeisje moest hij dit uitstellen. Hier zijn de gevraagde sleutels, zei Hanna ademloos. Mijn verontschuldigin gen, dat ik u liet wachten, maar ik heb er overal naar moeten zoeken. HOOFDSTUK III. Toen Helbing van Mariene was vertrok ken, bleef hij een ogenblik besluiteloos op de trap staan. Hij scheen te overleggen, waarmee hij nu het eerst moest beginnen. Vóór alles moet ik de proef op de som nemen, besloot hij. In de hall van het gebouw zag hij de portier staan. Deze groette beleefd en eer biedig en toen Helbing hem aansprak, was hij één en al voorkomendheid. Goed, dat ik u hier aantref, zei de politieman op vriendelijke toon. Ik zou graag een inlichting van u hebben. Vraagt u maar wat u weten wilt, meneer. Ik zal u met genoegen alles, wat ik weet, zeggen. Werner Hebling keek hem onderzoekend aan. De portier was een man met grijzend haar en lichtblauwe ogen en zijn gehele voorkomen maakte een prettige indruk. U hebt gistermiddag waarschijnlijk wel mevrouw Rothe thuis zien komen. Kunt u zich herinneren, hoe laat dat ongeveer was? Met enige spanning keek hij de man aan. Zouden beide verklaringen met elkaar in overeenstemming zijn? De portier nam zijn pet af en streek zich met een gebaar van verlegenheid over het hoofd. U moet het me niet kwalijk nemen, meneer, maar helemaal zeker weet ik het niet. Ik werd enige malen weggeroepen, en ik heb werkelijk niet op de tijd gelet, toen mevrouw Rothe thuiskwam. Maar wacht u eens evenik weet het tóch! Om vyf uur reed meneer Legnitz weg in z'n auto en het was enige ogenblikken later, dat mevrouw Rothe thuiskwam. Ze scheen grote haast te hebben en ze was zó in ge dachten verdiept, dat ze me helemaal niet zag. Ze beantwoordde tenminste mijn groet niet, iets wat ze anders altijd doet. Er scheen een wonderlijk licht in Hel- bing's ogen. Ik geloof, dat u zich vergistwer kelijk u moet zich vergissen, merkte hy op. Nee. meneer, ik vergis me IIBS» zei de portier nadrukkelijk. Op --^- Legnitz kun je de klok geM punctueel is die. Sinds jaren ga tto) dag precies om vijf uur W herinner het me nu weer. Mevr»»™ nog geen tien minuter later Maar er bestaat toch df/gé foi dat meneer Legmtz zich ws> Wanneer b.v. mevrouw Rothe de m i 5.37 uur had genomen, dan,»»ig om even over zes uur hier zijn. Dat verschil van een uur 4 schien helemaal niet ispie1'1 312, enorme consternatie, die hier g merkte Helbing op. wffbeliji - Nee, nee, meneer, het u w precies zoals ik u zei. IkA"®' bracht a maal weer precies. Mijn vrmi m'n koffie en vroeg me, mevrouï niet koud was geworden, oaar u Rothe in de hall hadgenen wacht had, tot deze boven w» Waarom deed uw vrra TOdde Ze had net de was ged zich niet helemaal in de p wilde ze liever niet gezie oUlomen k - Wat m'n man zegt, «,(Wj, overeenstemming met de b(; ge zich opeens een vrouwenstem sprek. Helbing keek om ea ag vrouw van middelbare leefWd w*

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6