Ae J Het Hek van de Dam. SCHELDE VWmAG De ene man Duinferrein van 3500 h.a. nodigt wandelende natuurliefhebbers haarden a voor Haarlem SCHOOLBOEKEN H. DE VRIES 2 September 1950 Hef aantal bezoekers van het gebied der Amsterdamse Waterleiding steeg tot 100.000 per jaar Een deel van de Oranjekom, ein mooie waterpartij MVoriü "UW vertelden wij bijzon- I JE over een plek in Jet duincomplex 1 Kriamse Waterleiding nabi, Zand- «oorde verlasmg van de water- L.I schoonheid heeft ingeboet, want het daar zó mooi zijn geweest, ;..cfvolksmond van Het Paradijs sprak. „1. Sear, zoals trouwens ook op nog J, endere plekken in dit duingebied, ïboerderij. wat betekent dat er gras „ije om als voedsel te dienen voor de K> koeien en schapen. I^r*3l is de waterstand in de duinen w7e invloed van de Waterleiding ver- L-i heiis er toch nog altijd mooi. De ur van het bedrijf doet wat mogelijk -t< natuurschoon te behouden en zo «-.•dijk nog te vermeerderen. Tdf bezettingstijd hebben de Duitsers D hi bos omgehakt. Het meest om vrij écaUveld te verkrijgen in de nabijheid febunsers. -Vu worden die 40 ha opnieuw ktet Dit werk is door de Nederlandse ^maatschappij reeds voor de helft vol- wid, de andere helft volgt binnenkort, fcn deel van de kanalen in dit duinge- feiis destijds recht gegraven. Dit is niet sci. vandaar dat later met krommingen i'aserkt, waardoor er meer levendigheid «kt landschap komt. Nu er begonnen jraivan de taluds van het Westerkanaal si af te graven, wat nodig is om later «rivierwater te laten wegvloeien, om de «rsland in de duinen weer op te voeren, imen het voornemen ook aan dit ka- ii rechte lijn wat weg te werken, hordt hier nu 50.000 m3 zand weg- •rin dat door Openbare Werken in jkiem gebracht wordt om een polderland I Haarlem-Oost voor woningbouw ge- St te maken. D» mooiste duinen van het complex, dat minder dan 3500 ha groot is, vindt sa aan de Oostkant. Hoe dichter men :n: zee komt, hoe sterker zich de invloed iu ie wateronttrekking doet gevoelen. Water doet ook hier heel veel. De zomer Li voor een groot deel achter ons ligt, gaf vee! regen. Dat is in de duinen heel goed '.•merken. Daarom is er gegronde ver achting dat de plantengroei weer sterk 2! '.oer.emen als het grote plan om rivier- nier in de duinen te brengen, eenmaal is ctgevoerd. Dan wordt er elk jaar door ruen en bevloeiing immers weer meer tater in de duinen gebracht dan de Water- Sdiing er uit haalt! ADVERTENTIE verschijnen als de lomer gaat verdwijn e n NATIONALE 1950 2 SEPTEMBER Luvnr- v "^en vreemd meisje", 8 61 L"r«Cls"' T?lle leeft- 2- 415- 7 bfcnpin14'"De blonde rimboe- Het 4"30' 7 en 9.15 uur. De poppententoonstelling in hef Frans Halsmuseum Ook door de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet bezocht De tentoonstelling van poppen en ma rionetten, vervaardigd door Harry van Tussenbroek, in het Frans Halsmuseum heeft zich in een warme belangstelling mogen verheugen. Ongeveer 6000 personen brachten een bezoek aan deze expositie, waaronder de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, die streng incognito langdurig vertoefden in de sprookjessfeer, die momenteel de bovenverdieping van het Frans Halsmuseum beheerst. Teneinde hen, die door vacantie of an derszins nog niet in de gelegenheid waren de tentoonstelling te bezoeken, daartoe alsnog in staat te stellen en vooral ook de leerlingen van de Middelbare Scholen de mogelijkheid te openen de expositie in klassen-verband te bezichtigen, is zij ver lengd tot en met 17 September a.s. Men weet dat de Amsterdamse Water leiding de duinen openstelt voor wande laars. Voor een dubbeltje mag men er een hele dag verblijven. Daarvan wordt steeds meer gebruik gemaakt. Het aantal bezoe kers is nu boven de 100.000 per jaar. In de zomer komen er vele autobussen met be zoekers (veel kinderen) uit afgelegen ge meenten. Vele Haarlemmers, Heemstede- naars en Bloemendalers komen per fiets. Trouwens ook veel Amsterdammers. Op mooie Zondagen worden er meer dan 1000 fietsen gestald. Er is namelijk bepaald dat op het terrein alleen wandelaars worden toegelaten, hoe wel er vele goede wegen voor auto's en fietsen zijn. Maar dat is gedaan omdat men er zoveel mogelijk de rust wil bewaren. Jammer is dat er door een deel van de bezoekei-s de geste van de directie dei- Waterleiding niet beantwoord wordt door gepast gebruik van de mooie gelegenheid om in die mooie omgeving te vertoeven. Er wordt herhaaldelijk geconstateerd dat er vernielingen er. beschadigingen zijn ge pleegd. Takken van bomen worden afge rukt, planten uitgetrokken, bloemen ge plukt, vogelnesten verstoord (zelfs zó erg dat de vogelstand er door achteruit gaat). Het komt zelfs voor dat in de kanalen pootje gebaad wordt. Beseffen die mensen niet dat dit drinkwater is? Het is ook wel voorgekomen dat uit baldadigheid een wals en andere werktuigen in een kanaal ge gooid zijn. Niet alleen jongeren plegen die baldadig heden, ook volwassenen. Er zijn altijd enige wakers, maar het terrein is zo uitgebreid, dat die natuurlijk niet alles kunnen voor komen. Wie zich onbehoorlijk gedraagt wordt van het terrein verwijderd. Zo hij een jaar kaart heeft, wordt die aan hem ontnomen. Maar al die maatregelen helpen niet af doende. De directie heeft voor alle bezoe kers een vouwblad beschikbaar gesteld, waarin wordt gezegd: Wij willen nu nog eens proberen om, door middel van dit vouwblad, de dwars- willende bezoekers van de dwalingen huns weegs te bekeren, maar heeft dit geen re sultaat, ja.... dan is ook ons geduld uit geput en zal dat, wat wij een volksbelang achten, door 't publiek zelf worden om hals gebracht. Wat er dan zal volgen, daarvan geeft u de achterzijde van dit vouwblad het juiste beeld! Gaarne zouden wij onze prachtige Water leidingduinen ongerept bewaren, maar helaas, er zijn bezoekers, die een andere mening zijn toegedaan. In een van zijn korte gedichten zegt Vader Cats: Zo Ghij past op mijn gebied, Zo scheert het schaap, maar vild het niet. Het zou u*aan het hart gaan, indien wij bij de ingang van het duingebied het bordje: „Verboden Toegang" zouden moeten KORT VERHAAL DOOR STEVEN MARSING „Herman", zei ze zachtjes. „Herman". Stil lag ze in het bed, haar smalle, ge rimpelde gezicht heel wit tegen de blanke kussens. De kamer was koud, nu de kolen in de kachel vergeten uitgloeiden. Door bomen langs het voorplein dartele figu ren op de groene tafelkleden over de lees tafels. Stofjes dwaalden in de bundels zonlicht door elkaar. Het was stil, de stilte, die zij altijd had gekend, alleen nu en dan het raam was de lucht grauw; lelijke oude het omslaan van een pagina of een voor huizen stonden kriskras dooreen voorbij het tuintje met grint en een paar kale struiken. Naast het bed stonden de dokter en een jonge man met glad blond haar en een bril. Hii was een van de ambtenaren van de bibliotheek, en hij was gekomen, om dat hij wist, dat hij alleen daar juffrouw Hoek nog enigszins kende. Hij had wel eens met haar gepraat, tussen de middag, als zij hun boterham opaten. Erg vertrou welijk was het niet geweest; zij wisten ook beiden dat dat niet kon, maar haar affectie was hem toch niet ontgaan, blij kend uit blikken en soms een schuchter bewijs van genegenheid. Nu had zij nog slechts enkele ogenblik ken van haar leven voor zich, en de dok ter en hij wachtten het einde af, op haar neerziend met iets van medelijden en iets van een haast onpersoonlijke weemoed. Arme juffrouw Hoek. Maar haar gezicht, omgeven door het piekende grijze haar, was opgeklaard toen zij „Herman" voor zich heen fluisterde. Zwakjes kwam een glimlach er over, en zij herinnerde zich hoe zij vijf-en-dertig jaar geleden aan haar lessenaar zat. De zon tekende door het gebladerte van de oude OVER MUZIEK ADVERTENTIE Iedere dame is verwend met MOLENDIJK'S PERMANENT SANTPOORTERPLEIN HAARLEM TELEFOON 19706 Een halve eeuw geleden werd er, in de nabijheid van Vogelenzang, een grote kom gegraven, die voor de berging van water gebruikt zou worden. Later zijn er andere werken uitgevoerd, waardoor die kom droog gebleven is. In de loop der jaren is het een mooi plekje geworden. zichtige voetstap. De deur ging open: een man kwam binnen, donker gekleed en met een ernstig gezicht. Hij sloot de deur ge ruisloos achter zich en kwam naar haar tafeltje. Waar kon hij de Englische Ge- schichte van Ranke vinden? Ze wees hem waar hij zijn moest en hij bleef tot vijf I uur met een deel zitten. Toen er gesloten werd, bracht hij het bij haar en vroeg of zij het voor hem apart wilde houden; hij had het de komende dagen meer nodig. Hoewel het een heel gewoon verzoek was, glimlachte hij, toen hij het deed; hij had glinsterende tanden en rimpeltjes naast zijn ogen. De volgende middag kwam hij terug en las weer een paar uur. Ze merkte op, dat hij geen aantekeningen maakte en ze vroeg zich af, .waarom hij juist dat boek voor zijn genoegen las. Of zou hij het alle maal kunnen onthouden? Ze keek lang naar hem, als hij voorovergebogen zat en met een hand nu en dan door zijn haar woelde. De vierde middag, dat hij had zitten le zen, sloeg hij vroeger dan anders het boek dicht. Hij bracht het bij haar; het was pas half vijf. Hij boog zich naar haar toe en zei gedempt, om de lezenden niet te sto ren: „De wolmarkt, waar vind ik die? Ik ben niet zo goed bekend hier". Hij lachte weer tegen haar en zij legde het hem uit, kort en zakelijk. „Dank u", zei hij. „Een beetje te hard gewerkt de laatste dagen, Nu maar eens naar een verzetje toe. Dat zou u ook wel eens verdiend hebben, ge loof ik". Hij keek haar vriendelijk aan. Wat bedoelde hij? Ze keek stug, en lachte stijfjes, maar ze voelde de opwinding in haar keeL Op weg naar huis gleed de opwinding weer van haar af. Stel je toch niet aan! Ze was nu negen-en-twintig, ze had een goede werkkring en ze wist best, dat man nen haar niet aantrekkelijk vonden. Ze was het ook niet. Ze dwong zichzelf rus tig te zijn. Maar 's avonds toen het donker werd en zij geheel alleen was, snikte ze lang en hevig; ze smoorde het in haar kussen omdat het huis zo gehorig was. Het was voorbij middernacht, toen ze in slaap viel. De volgende ochtend deed zij lang over haar haar en kleedde zich zo mooi mogelijk, en ze wachtte nerveus tot hij 's middags zou komen. Hij kwam niet. De volgende middagen ook niet, en helemaal niet meer. Zij bladerde soms wat in het boek en vond er als bladwijzer een enveloppe in, geadresseerd aan de heer Herman Asker. Die wierp zij, tot snippers verscheurd, in de prullebak. Langzaam stierf de illusie; maar zij ver ging niet. En weinigen glimlachten tot haar. „Herman". Haar lippen bewogen nog even. Zij zuchtte. De dokter keek de jongeman aan. Hij vouwde haar handen en sloot haar ogen. Zij verlieten de kamer. „Herman?" vroeg de dokter, toen zij op de gang waren. „Zij heeft mij wel eens over hem verteld", zei de jonge man. Zij was met hem verloofd, zei ze. Maar hij kwam om bij een spoorwegongeluk in Frankrijk, toen hij naar Holland op weg was om haar te trouwen. Daarna heeft zij geen man meer aangezien. Heel treurig". Samen liepen zij de trap af. '(Nadruk verboden) !-5 aur Fr» -r-'"AJuaier •5 K 220 7 o?-S: "De held op sokken", :r";i was p.-n"J UUr R<unbrandt: „De aar aile keft.. 2, 4.15, 7 en en 9/15 Hu?"*61" medeliJden"- 18 3" S»<W2:ÏG 3 SEPTEMBER Lon,trl,phr': "Een vrcorr|ó meisje", 8 Wftgbom, Amusementsprogram. sco,,™: »«•*- en avond- *"»»p^iS*G SEPTEMBER aë- en avondvoorstellingen. Van Meegeren négeren „Was u ook bij Van Meegeren?", zei een dame naast ons op het terras van Americain. Ja, wij waren ook bij Van Meegeren. Ach, wat waren er een hoop mensen ook bij Van Meegeren. Per auto, fiets en met de benenwagen waren zij naar de Keizersgracht 321 getogen voor de eerste kijkdag van de veiling waarop de nalatenschap van de fail liete bij-de-neus-nemer ten overstaan van twee notarissen onder de hamer zal komen. Talloze buitenlanders uit het Gooi en Wassenaar mengden zich on gedwongen tussen de museum-directeu ren wier neuzen nog duidelijke sporen van Van Meegerens experimenten droe gen. Het was een heel gedoe en de po litie had de grootste moeite om alles in een ordentelijke queue te krijgen voor de ingang „Leveranciers" waar men een gulden voor de kankerbestrij ding moest betalen, teneinde het recht van entrée te Verwerven. Gezamenlijk dromde men dan naar binnen, om al naar zijn vooroordeel uitroepen te slaken als „Hoe bestaat 'et" en ,,'t Is toch". Sommigen hadden zich terdege geprepareerd en voerden zelfs het boekje van de bekende Neder landse kunst-historicus Bob Wallach (Hoe is de stand Mieke?) mede, dat een ingrijpende karakterisering van de meester geeft. Ook de veilingmeester had zich trouwens op alles voorbereid, want men kon geen stap doen zonder op vergrijsde mannetjes te stuiten die dreigend „lek waeck" op hun petjes hadden staan in de tijdens hun jeugd geldende spelling. Zij hadden nog ver sterking gekregen van enige struise agenten, die men de magische formule „doorlopen mense" zonder moeite van de lippen kon lezen. Wat ons opviel, was trouwens de al gemene kennis van zaken op het stuk van de schilderkunst, die iedereen scheen te bezitten. Zo zagen wij een heer met een baard, die hij speciaal voor deze gelegenheid had laten staan, ten einde een pittoresker voorkomen te ver krijgen. Hij keek eerst op een afstand van tien meter naar een doek, accele reerde er toen furieus naar toe om een klein détail van het schilderij een vlieg op een boterham van naderbij te bestuderen, zette zich daarna weer in de achteruit-versnelling en riep ten slotte met stemverheffing: „Die koppen spreken". Hij hield toen zijn hoofd scheef alsof hij wilde beluisteren hoe zijn wat schielijke bewering waarge maakt zou worden, maar niemand hoorde wat en daarom ging hij teleur gesteld heen. De vlieg vloog ook weg. Een dame uit Bussum was toen aan de beurt om haar oordeel over het doek uit te spreken. Zij had vele boeken en culturele periodieken gelezen en zei triomfantelijk: „Kietsj". Een dame naast haar, die aan de Sla- tuinenweg resideert en bijaldien geen boeken en culturele periodieken had verwerkt, zei daarop instemmend: „Ja, vindt u het ook zo prachtig. Ik wor d'r gewoon stil van", alvorens de definitie van haar gemoedstoestand nog uit te breiden met de mededeling dat zij er ook „broerd" van werd. Vervolgens ging zij vrolijk keuvelend verder. Akelike kedakte De tekeningen die er waren uitgestald, droegen over het algemeen een weinig opgeruimd karakter en trachtten de in druk te wekken dat dit ondermaanse beheerst wordt door dikke heren in avondcostuum en dunne dames zonder costuum, voor wie de eerstgenoemden een wat hartstochtelijke genegenheid zouden koesteren. Zo is er een prent waarop het zo juist beschreven gezel schap zich aan het vermeien is in een door de duivel geblazen zeepbel, die wordt getrokken door een massa min derbedeelden, waaronder men ook de zanger Koos Speenhof herkent. Een Duitse dame naast ons vond dat een „akelike kedakte". Wij voor ons werden, toen wij door dat prachtige grachtenhuis (dat wij eer lijk gezegd het mooist van alles vonden) meer getroffen door de schilderijen van deze zonderlinge figuur,die na uit #ijn gevangenschap te zijn ontslagen een dag later zich met een erewacht op een Braziliaans oorlogsschip in Amsterdam liet ontvangen. Wij hebben een tijdje staan kijken naar „Jezus in de tempel" dat hij in de gevangenis schilderde om te bewijzen dat hij van de binnenhuis schilder Vermeer een man had gemaakt, die ook religieuze tafrelen kon schilde ren en naar een foto van de Emmaüs gangers (het origineel hangt in Boy mans). Een rare kostganger deze man, die vijf millioen in zijn zak stak en wiens eigendom nu in een faillisse mentsveiling komt. Een man die wel gelachen zal hebben, toen hij zijn vijan den om de tuin leidde, maar die toch liever een schamel honorarium en er kenning voor zijn eigen werk zou heb ben gehad. Wij hebben gekeken naar een smerige doos met verfrestanten, pastelkrijt.een fixeerspuit en wat teken veren, de instrumenten van zijn gran dioze bedriegerij. En om ons heen schui felden de snobs, de experts en de nieuwsgierigen met duizend oordelen, veronderstellingen en definities. De catalogus in de hand en eerst goed bla deren, want er zijn ook schilderijen van anderen en men moet zich niet vergis sen. En allemaal zeiden ze: „Een geniaal man", of: „Een bezeten kunstenaar", en sommigen: „Een fanatieke, verbitterde meester". Zij hadden maar eens naar de keuken moeten gaan. Dan hadden zij kunnen zien dat het genie at uit een visservies zoals dat in alle étalages van alle win kels in huishoudelijke artikelen van Nederland staat. Zo'n servies waar de aardappelen in een dikke karper zitten met een deksel in zijn rug. En er stond in de keuken ook een tafeltennisspel. Want de verbitterde meester speelde ping-pong. Goed figuur Vol behoedzame eerbied traden wij, nadat een geüniformeerde functiona ris ons daartoe met zwijgend handge baar permissie had gegeven, binnen in het half-duistere vertrek, waar kleine lampjes een droevig en sfeervol licht verspreidden. Op onze tenen .schreden wij over het dikke tapijt, er voor zor gend de gewijde stilte niet te verbre ken. Anderen stonden reeds het hoofd vol piëteit voorovergebogen in stille aandacht het plechtig gebeuren af te wachten. Toen stond een kleine ge brilde man op en schraapte zijn keel. Vol melancholie zei hij: „Waarde vrienden. Wij zijn hier bijeengeko men. Ja, en als u nu denkt dat het hier om een rouwplechtigheid gaat, hebt ge het mis. Het was namelijk een bijeen komst in het Amsterdamse Casino waar de pers werd voorgesteld aan Miss Holland, mejuffrouw Hilda Les- man, die in Italië mee zal dingen naar de titel Miss Europa en in Rome en Rimini de dingen zal tonen waarin ook een klein land groot kan zijn. Wij hoorden op die bijeenkomst allemaal belangwekkende zaken. Onder andere dat deze wedstrijd plaats zal hebben op initiatief van het dagblad „Le Pari- sien libéré" hetgeen „De bevrijde Parijzenaar" betekent en voorts dat de dames zich in badpak en in avond jurk aan de Italiaanse volke zullen moeten tonen. Mejuffrouw Lesman won eind Maart de Nederlandse titel in het Casino. Daar geschiedde de keuring in badpak 's middags door een dames-jury, maar zo ordentelijk zijn die Italianen nu weer niet. Ook hoorden wij dat de voorronde in Rome plaats zal grijpen en de finale in Ri mini. Zij die ongerust zouden zijn over het eventueel forceren van een beslissing door middel van strafschop pen, kunnen wij geruststellen. Dat zal niet geschieden dan over het lijk van de heer G. J. van Meeuwen, de direc teur van het Casino, die mejuffrouw Lesman zal chaperoneren. Verder gaat de heer Van Meeuwen de organisatie bestuderéh (en die heeft wèl heel wat om het lijf) omdat hij gaarne de kam pioenschappen van 1951 in zijn établis sement wil houden. Daar verheugen wij ons nu al gewéldig op. Wij vonden juffrouw Lesman wel een aardig meisje. Zij is blond en heeft blauwe ogen en daar zijn die Italianen dol op, zo rrjenen wij te weten. Wij zouden niet gaarne willen zeggen, dat Van vandaag af is het groot feest ïn\ de Jordaan. Er is een kermis op de Palmgracht, een tentoonstelling „100 jaar Jordaan" in het Jan Ligtharthuis aan de Lindengracht en Maandag avond een viswedstrijd voor dames in de Brouwersgracht. Het Jordaan- cabaret geeft voorstellingen in de Driehoekstraat en Zondag Verrijden de hardfietsers de ronde van de Lin dengracht. Het feest duurt tot 10 September. Zo gij in een ernstiger stemming zijt kunt ge de Duitse schrijver Erich Kastner in het Miner- vapaviljoen over „De jeugd in Duitsland" horen spreken, maar dat is Woensdagavond pas. Zondagmid dag geeft de Nederlandse Opera in de Stadsschouivburg „La Traviata". Zondagavond: ,2e kregen wat ze wil den" van het A.T.G. Maandag: „Je bent maar eens jong" van de Neder landse Comedie en Dinsdag wederom In de hoofdstad uit „De dood van een handelsreiziger". In het Centraal Theater speelt Come- dia tot half September dagelijks het zelfde stuk. In de Kleine Comedie speelt de Nederlandse Comedie tot half September dagelijks NinaIn het Indisch instituut geeft het ensem ble Babar Lajar op Zondagmiddag een gamelan-uitvoering. In het Vic- toria-hótel houdt Ferry Offerman Woensdagmiddag een mode-show. Hoeden van Maud en Nano uit Pa rijs. Deze agenda staat kennelijk in het teken „van dit van dat van alles wat". Voor de bioscopen geldt deze week echter „van dit, van dat, van alles narigheid". Afgezien van enige prolongaties die al enige malen door ons zijn aanbevolen, is het beslist treurig. Mocht ge nochtans met alle geweld naar de bioscoop in de hoofd stad willen, dan raden wij u (onder voorbehoud) aan: „De rode Donau" (City) met Pidgeon. Janet Leigh en Ethel Barrymore. Van de „oudjes" prijzen wij Kleine mensen op de grote weg" (Cultura) met Magnani en Girotti, „Branquignol" (Kriterion) en „Mr. Smith goes to Washington" (Rialto). y wij haar het mooiste meisje van Ne derland vinden, maar dat heeft ook particuliere oorzaken. Zij is manne quin en heeft haar eigen avondjurk gemaakt die van lichtblauwe zij en tulle is geconstrueerd en geen schou derbanden vertoont. „Ik wil graag mo dern zijn", zei Miss Holland. Zij moet tegen veertien andere Misses opboksen en als wij haar een compliment zou den willen maken, zouden wij willen voorspellen dat zij het niet zal winnen. „Maar ik zou graag een goed figuur slaan", zei zij. Dat zal wel gaan. BOEDA, STENDHAL-HAYDN De combinatie van de schrijver Stendhal met de componist Haydn lijkt vreemd. Ter geruststelling van her. die spoedig verwar ringen verwachten en ter teleurstelling van degenen die graag verwarringen zien, kan ik zonder uitstel meedelen dal de koppeling van deze grote namen met hun kunst als zodanig niets te maken heeft. Ik doel slechts op het boek van Stendhal waarin hij in briefvorm over het leven en de werken van Haydn, Mozart en Métastasio schrijft. Men leert er de creatieve macht van de roman cier niet uit kennen, maar de mededelingen en beoordelingen over de muzikale weder waardigheden in het leven van de genoem de componisten en van de merkwaardige dicliter-musicus Métastasio zijn curieus genoeg om te lezen en te overwegen. Ik heb nooit gehoord dat strenge musicologen bijzonder ingenomen zijn met deze opstellen van Stendhal, maar ik behoud graag mijn lichtzinnige overtuiging dat de meditaties van deze schrijver de moeite waard zijn. Talloze dwaasheden welke het karakter der muziek betreffen neem ik op de koop toe. Hij was een groot artistiek psycholoog die de romantiek in leven en werken der componisten in 't algemeen begreep. Hij is een dilettant van hogere orde omdat hij geen pretenties als musicus heeft; maakte hij dezelfde opmerkingen als hij zelf com ponist was, dan zou hij een dilettant van lagere orde genoemd moeten worden. Nu zijn zijn divagaties amusant: men leest ze als reisbrieven van een literator, niet als uiting van het tasten en zoeken van een criticus. Ik bedoel dat de verantwoordelijk heid verschillend is. In het voorwoord voor de uitgave van 1817 schrijft Stendhal onder andere het volgende: „Ik heb getracht te analyseren het gevoel dat wij in Frankrijk hebben voor de muziek. Een eerste moeilijkheid is dat het uiterst lastig is de aandoeningen, welke wij aan deze betoverende kunst danken door woorden op te wekken. Ik heb bemerkt dat, om enig genoegen te geven bij de wijsgerige analyse die ik had ondernomen, het goed was de levens van Haydn, Mozart en Métastasio te beschrij ven. Haydn bood mij alle genres van de instrumentale muziek: Mozart, voortdurend vergeleken met zijn illustere rivaal Cima- rosa, gaf de twee soorten van dramatische muziek: die. waarin de zangstem alles is en die waarin de stem bijna niets anders doet dan aanduiden de gevoelens welke de instrumenten met zulk een verwonderlijke macht oproepen. Het leven van Métastasio bracht natuurlijk het onderzoek mee naar de hoedanigheid van gedichten, die be stemd zijn de verbeelding te leiden in de romantische streken welke de muziek zichtbaar maakt voor de zielen die zij mee sleept. Het schijnt mij toe dat de eerste wet welke de negentiende eeuw stelt aan hen, die zich met schrijven bemoeien: de helder heid is." Behalve met bovenstaande zinnen moge ik met een paar aanhalingen nader de aandacht vragen voor deze brieven, die zo boeiend geschreven, en waarlijk niet alleen amusant zijn. Nu er tegenwoordig in de muziekwereld hier en daar een soort mis kenning der romantiek opduikt, is er alle reden om juist voor deze schriftuur belang stelling te vragen. Overigens is er geen sprake van, dat ieder hoofdstuk een gedicht in proza zou zijn. Stendhal tracht wel degelijk zich nauw keurig rekenschap te geven en te ont leden. „Een uitstekende hoedanigheid van Haydn, de eerste onder die welke niet door de natuur gegeven zijn, is de kunst een st ij 1 te hebben. Een muzikale compo sitie is een gesprek dat met klanken ge voerd wordt in plaats van woorden te ge bruiken. In zijn gesprekken bezit Haydn m de hoogste graad niet alleen de kunst het effect van de hoofdzakelijke idéé te ver hogen door bijkomende gedachten, maar bovendien het een zowel als het ander te behandelen op de manier welke het best met het karakter van het onderwerp over een komt: het is ongeveer wat men in de litteratuur gelijkheid van stijl noemt. Zoals de vaste stijl van Buffon niet de levendige, originele en enigszins familiaire wendingen toelaat die zo veel genoegen geven bij Montesquieu." Stendhal verhaalt dat Haydn met plezier veel anecdotes vertelde van zijn verblijf in Londen. Een lord die voor de muziek ge passioneerd was, vroeg hem lessen in contrapunt. „Haydn, bemerkende dat de lord enige kennis van de muziek had, stemde toe. „Wanneer beginnen wij?" „Da delijk als u wilt", zeide de lord, en hij neemt uit zijn jas een kwartet van Haydn Laten wij als eerste les (aldus de lord) dit kwartet beschouwen, en vertelt u mij het waarom van zekere modulaties en de algemene lijn der compositie welke ik niet goedkeuren kan, omdat zij in tegenstelling zijn met de regels. Haydn, een beetje ver rast, zegt dat hij bereid is te antwoorden. De lord begint 'en vanaf de eerste maten maakt hij bij iedere noot aanmerkingen. Haydn. die gemakkelijk zijn vondsten kreeg en het tegenovergestelde van een pedant was. voelde zich onbehaaglijk en antwoordde telkens: dit heb ik gedaan om dat het de beste uitwerking had; deze passage heb ik zo gezet, omdat het zo goed was. De Engelsman, oordelende dat deze antwoorden niets bewezen, herhaalde zijn aanmerkingen en toonde hem aan dat zijn kwartet niets waard was. „Maar. mylord, verander dit kwartet naar uw fantasie, laat het spelen en u zult zien welke van de twee manieren de beste is." Het schijnt dat de lord boos weg liep. Maar wij genieten in ieder geval van de kwartetten van Haydn. HENDRIK ANDRIESSEN ADVERTENTIE voor alle inrichtingen van onderwijs SCHOOL. BOEKHANDEL Jacobijnestraat j i Gei. Oude Gracht 27-2 71 Er komt een rijkscentrale voor mechanische administratie Het rijk zal overgaan tot coördinatie van de bij de diverse rijksinstanties benodigde installaties voor de uitvoering van de spe cifieke ponskaartenwerkzaamheden en centralisatie van alle verder nog voorko mende werkzaamheden op ponskaarten- gebied. Met ingang van 1 October zal een rijkscentrale voor mechanische administra tie (R.M.A.) worden ingesteld, welke zal ressorteren onder het ministerie van Bin nenlandse Zaken.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5