Beverwijk en Omstreken „Brederodeschool" vervult een harfewens van Santpoort-station c. .Clowntje Rick PASFOTO'S Heemskerk Moord in Wenen Zaterdag 2 September 1950 „GRATIE EN RIDDERLIJKHEID" Burgemeester mr. M. M. Kwint opende splinternieuw Fins gebouw met „inwonende" kleuterklas „Mogen de galanterie en de ridderlijk heid, die het geslacht der Brederode's sier den, overgaan op de jongens en meisjes van deze nieuwe Brederodeschool." Met deze sierlijke woorden opende bur gemeester mr. M. M. Kwint van Velsen Vrijdagavond de nieuwe openbare lagere school in Santpoort-Station, die al zo lang bovenaan op het verlanglijstje van dit deel der gemeente heeft gestaan en nu eindelijk in de vorm van een vriendelijk „Fins" schoolgebouw gestalte heeft gekregen. Zijn openingsrede sprak de burgemeester uit. op een met vele bloemstukken versierd podium en voor een volle „klas" met offi ciële afgevaardigden van diverse geïnteres seerde organisaties. Hij herinnerde er aan, hoe de „Finse scholen" nog al wat critiek te verduren hebben gekregen, maar dat de werkelijkheid meevalt: deze houten gebou wen hebben een innemend voorkomen en een knus interieur. Het is na de oorlog in Velsen nog niet voorgekomen, dat er een nieuwe school als instituut geopend werd: Santpoort-Station had deze openbare lagere school echter dringend nodig. Mr. Kwint sprak het vertrouwen uit, dat de samenwerking tussen de school in Sant poort-dorp en dit nieuwe zusje hartelijk zal zijn. „Dit kind moet echter een naam hebben" vervolgde de burgemeester „en unaniem is „Brederodeschool" voorgesteld. Al deden de Brederode's wel eens wat ver keerd, het waren tenminste kerels uit één stuk en deze herinnering aan een oud ge slacht, dat zo nauw met Santpoorts historie verweven is, moge daarom in dit nieuwe gebouw bewaard blijven." De heer H. Mulder, het hoofd van de school, die al eerder de beide wethouders W. F. Visser en J. C. Aschoff, alsmede vele Velsense raadsleden, hoofden van scholen en van takken van dienst had verwelkomd, gaf daarna graag het woord aan de senior uit het Santpoortse bestuur van „Volks onderwijs" de heer T. F. Roos, die de „in wonende" kleuterschool met een korte toe spraak opende. Hij bracht daarbij niet alleen dank aan het gemeentebestuur en speciaal' aan de wethouder van Onderwijs, de heer H.- de Boer, maar betrok ook mejuffrouw Schip per. het hoofd van de kleuterschool aan de Wüstelaan, in zijn hulde. „Wanneer het nieuwe kleuterschool tje even populair wordt als het., „schooltje van juffrouw Schipper", is er heel wat bereikt", aldus de heer Roos. De voorzitter van dezelfde afdeling, de heer J. Goddijn, riep de actie van diverse dames voor het totstandkomen van deze school nog eens in de herinnering terug en bood haar allen een kostelijke ruiker aan. Namens het hoofdbestuur en de federatie Noordholland van „Volksonderwijs" wenste de heer B. C. Wijkhuizen de gemeente en het schoolpersoneel seluk met het nieuwe gebouw en de heer B. de Jonge kwam als een der ouders naar voren om speciaal hun dank voor het tastbare antwoord op hun wensen en verlangens over te brengen. Tot slot deed mejuffrouw T. Vermeer, het jonge hoofd van de kleuterschool, haar gehoor een simpel relaas van alles wat aan dit nieuwe home voor de Santpoortse peu ters vooraf ging. Vele ouders hebben later op de avorïcl het frisse gebouw tot op alle onderdelen bekeken. Zowel de Velsense plantsoendienst als Moeder Natuur hebben hun uiterste best gedaan om de nieuwe Finse school in j Santpoort-Station er zo mogelijk nog beminnelijker te laten uitzien, dan zij door haar prettige bouw al is. Wanneer I straks de schooltuinen achter deze i „Brederodeschool" ook nog klaar zijn, j bezit Velsen een stukje onderwijsgele- genheid, waar de gemeente enigszins i vertederd aan kan denken. En waar het i schoolverzuim wel tot een minimum beperkt moet blijven. Jubilaris bij de Papierfabriek De heer P. Joor, tweede separateur in de cellulosefabriek van Van Gelder Zonen N.V. Papierfabriek te Velsen was Vrijdag vijfentwintig jaar in dienst van dit bedrijf. De jubilaris, vergezeld van zijn echtge note en beide zoons, werd op het directie kantoor toegesproken door ir. B. Verdoom, die hem namens de directie feliciteerde. In zijn toespraak merkte de heer Verloorn op. dat de jubilaris, hoewel hij steeds in de cellulosefabrieken werkzaam is geweest, verschillende keren van plaats is verwis seld. Ook werkte de jubilaris nog korte tijd in de electriciens- en mechanische werk plaats. Een enveloppe vormde het huldeblijk der directie, waarbij tevens een schriftelijke felicitatie van de hoofddirectie werd over handigd. Ir. G. A. Schoonkind, bedrijfsinigenieur van de cellulosefabrieken, was bij de ont vangst tegenwoordig. In zijn woning ontving de jubilaris een deputatie van de collegas, die hem namens het Jubileumfonds een ganglamp schonken. Verschillende leden van de continuploeg van de heer Joor kwamen persoonlijk hun gelukwensen aanbieden. ADVERTENTIE 't Is nu de tijd voor Kennemerlaan 19 IJmuiden - Tel. 5271 VELIE GASHAARDEN Het tournooi om de „Bevrijdingsbeker" Zondag worden op het terrein van „Vel sen" aan de Kweekerslaan te Santpoort de wedstrijden om de Bevrijdingsbeker ge speeld. Begonnen wordt om 12 uur met de wedstrijd VelsenDIO, gevolgd door Ter rasvogelsHBC. Velsen komt uit met: Van Zadelhof; Tromp Sr., De Graaf; Tromp Jr., Van Bug- num, Wijker; Braam, De Bruin, Bakkum. Hoogendijk, v. d. Pol. Terrasvogels brengt in het veld: Akker man Sr.; Nederlof, Akkei-man Jr.; Röbken, Dortmundt, Zaal; Spanjaard, Siegerist, v. d. Linden, Goedhart, Wijnen. Jaarvergadering supporters vereniging Rood Zwart In café Meerenstein te Beverwijk heeft de supportersvereniging Rood Zwart onder voorzitterschap van de heer G. Roemer haar jaarvergadering gehouden. Na een inleidend woord van de voorzitter werden de jaarverslagen voorgelezen door secre taris en penningmeester, respectievelijk de heren D. Honig en J. Zwaan. Het vervoer naar de komende uitwed strijden der „Kennemers" werd opgedragen aan de firma Van Oosterom. In het bestuur werden de heren J. v. d. Wel, G. Roemer en J. Zwaan herkozen, de kascommissie bestaat uit de heren H. J. v. d. Plas en J. van Rookhuizen. Namens net bestuur van de Kennemers sprak de heer M. Berghuis woorden van dank tot de supportersvereniging voor hun grote medewerking ten opzichte van de voetbalvereniging. Nog altijd overheersen de bonen de Beverwijkse markt Vele „aeknakten" op de bloe menveiling; gladiolen haast waardeloos Het verloop op de Beverwijkse groenten- markt was de afgelopen week iets gunsti ger dan de week daarvoor. Snijbonen lie pen in prijs op tot 45 cent per kilo; spercie- bonen kwamen boven de 30 cent per kilo en de bonen voor de fabriek, de spekboon, noteerden van 17-24 cent per kilo. Met de pronkboon wil het nog niet erg vlotten, hiervoor werd van 12-14 cent betaald. Voor bloemkool bestaat nog veel animo, de aanv.oer is beperkt en er. werd tot 56 cent per stuk voor betaald. Sla komt er steeds meer en in de prijs komt dit tot uiting, deze varieert namelijk van 2-9 cent per stuk. Voor spinazie bestaat veel animo, goede kwaliteit bracht het tot 32 cent per kilo. Komkommers gingen vlotter van de hand en er werd tot 1-3 cent per stuk voor betaald. De tomaten gingen ook iets vlotter van de hand, de eerste kwaliteit bracht het nu tot 25 cent per kilo. Meloenen, druiven, pruimen, appels en peren gaan zelfs erg vlot van de hand. Bloemen leden van regen en wind Op de bloemenveiling zijn de sporen van het slechte weer in het begin van deze week heel goed merkbaar. Zo goed als alle buiten bloemen dragen sporen van het slechte weer. De gladiolen zijn hierdoor haast waar deloos geworden en brengen slechts enkele centen per bos op, indien er een partijtje „zuivere" gladiolen voor de klok komt wordt er nog tot 38 cent per bos voor betaald. Asters, dahlia's, zin nia's en vele andere bloemen onder gaan een zelfde lot. Het aanbod van chrysanten beperkt zich voorhands nog tot de vroegere soorten en er is een levendige handel in. Lelies zijn er weinig meer, nog een enkel partijtje ru- brums werd aangeboden. Potplanten zijn er nog maar weinig, voor goede cyclamen worden behoorlijke prijzen besteed. Huisvrienden op het politiebureau Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Maandags tussen 14 en 19 uur en des Zater dags tussen 13 en 14 uur inlichtingen te krij gen omtrent de volgende gevonden voor werpen: donkerblauwe trainingsblouse, damestas met inhoud, twee brillen met hoor nen montuur, kort jasje, shawl, drie auto peds, verschillende portemonnaies, actetas met inhoud, muntbiljet, gymnastiekschoen, sleutel, veilingmand, wit kinderschoentje, rugzak, herenfiets, wollen vest, witte strik, verder twee poesjes en een jonge hond. BENOEMING Tot onderwijzeres aan de Christelijke kleu terschool aan de Schans te Beverwijk is benoemd mej. H. de Vries uit Krommenie, in de vacature ontstaan door het vertrek van mej. T. Leverink. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Elisabeth C. M., d. van Chr. Rammelt en E. Berghuis; Elisabeth C. M., d. van Th. L. Pauëlsen en J. A. Leegwater: Johanna S., d. van H. S. Schippers en J. Koning; Anna C. Md. van H. H. Meijer en J. H. Nelis; Adrianus, z. van A. Brandjes en M. van Eist; Johannes Th., z. van J. Th. Dudink en W. M. Zonneveld; Gljsbertus A. M. H., z. van B. Blokker en H. M. Schelvis: Gemma M. G., d. van N. van der Zon en M. Borst; Aleida, M., d. van J. C. Dauphin en en C. E. Bakker; Adriaan W. J„ z. van J. Steenbakker en G. J. Kooij; Adrianus J„ z. van N. Koning en C. Hommerson. ONDERTROUWD: D. Dudink en G. H. Dekker; W. F. Kuijpers en R. Bruinenberg; G. N. Grapendaal en G. van der Meij; P. Janse en G. Poeze; C. A. van der Wiel en W. J. Oosterman; J. C. de Wildt en C. Schoutsen. GETROUWD: H. van Balen en W. A. M. Schellevis; J. J. de Vilder en D. Rumping; N. R. 'Miedema en G. H. Gelhever; W. Slo- terdijk en C. Miedema. OVERLEDEN: J. Teer 58 j., geh. met M. C. C. Hansen; H. Markx, 56 j., geh. met C. Diemeer; A. C. Mul, 63 j., geh. met C. G. van Baar. Velsen-Noord P.T.T. kan postagentschap voor „Noord" behouden Het postagentschap aan de Meer-weiden- lnan hoek Schoonoortstraat in Velsen-N., dat met zoveel moeite is verkregen en voor velen een uitkomst betekende omdat er een gang naar Beverwijk door wordt bespaard, was wegens beëindiging der verbintenis van dê agente reeds voorbestemd om per 1 September weer te verdwijnen. De beheerder heeft echter meegedeeld de behandeling van de postzaken voor de bewoners van Velsen-Nöord wel te willen continueren wanneer het postagentschap in een hulppostkantoor wordt gewijzigd. In dat geval kan de tegenwoordige beheer der zich dus volledig aan deze taak geven. Achtkamp der Politie Sportvereniging „Velsen" Inspecteur W. v. Druten opnieuw bekerhouder Het sportpark „Watervliet" in Velsen- Noord met zijn prachtige sintelbaan was Vrijdagmiddag het domein van de Politie- Sportvereniging Velsen, die onder begun stiging van goed weer een onderlinge acht kamp hield. De organisatie was in handen van de heer H. v. d. Tuuk, die werd bijgestaan door verschillende dames en heren, welke als juryleden fungeerden. Ónder de be langstellenden was zelfs eên vierdaagse- loopster uit Nijmegen. De deelnemers warén ingedeeld in viel' leeftijdsgroepen, van wie de laatste zelfs sportsmen aan de stift bracht boven veertig jaar. De achtkamp bestond uit: 100 m, 400 m, speerwerpen, discuswerpen, kogelstoten, vèrspringen, hoogspringen en hink-stap- sprong. Op de 100 m bleek Ninaber met 11,7 sec. de sterkste en adjunct-inspecteur Van Druten legde beslag op niet min der dan drie eerste en drie tweede plaatsen. Ook de heer S. Otter weerde zich uitstekend in zijn speciale num mers kogelstoten en discuswerpen. Hij werd in beide nummers niet alleen eerste, maar wist bovendien de club- records op deze werpnummers, die op zijn naam stonden, nog te verbeteren. Er is behoorlijk strijd geleverd, zodat de verschillen vaak gering waren. Bij vèr springen evenaarden v. Druten en C. Dek ker elkander zelfs. Spoedig bleek dat inspecteur Van Dru ten opnieuw de mooie wisselbeker zou be machtigen en dit was ook met ruim 400 punten verschil op zijn concurrent Otter het eindresultaat. De totaaluitslagen der verschillende nuummers waren: 100 m: 1. J. Ninaber 11,7 sec.; 2. C. C- Dekker 11,9 sec.; H. Slings 12,1 sec. Hink-stap-sprong: 1. W. van Druten 10,66 m.; 2. J. Ninaber 10,59 m.; 3. S. Otter 10,03 meter. Speerwerpen: 1. F. v. Oostenbruggen 33,36 m.; 2. R. v. d. Hejde 32,82 m.; 3. H. Slings 32,81 m. Hoogspringen: 1. W. v. Druten 1,50 m.; 2. H. Slings 1.40 m.; 3. C. H. E. Davidson 1,40 m. Vèrspringen: 1. W. v. Druten 5.24 m.; 2. C. C. Dekker 5.24 m.; 3. H. Slings 5.20 m. Kogelstoten: 1. S. Otter 10,11 m.; 2. W. v. Druten 8.87 m.; 3. F. v. Oostenbruggen 8.80 m. Discuswerpen: 1. S. Otter 30.55 m.; 2. W. v. Druten 30,15 m.; 3. M. C. Butter 27.66 m. 400 m.: 1. C. C. Dekker 1 min. 0,7 sec.; 2. W. v. Druten 1 min. 2 sec.; 3. J. Ninaber 1 min. 3,2 sec. In groepsverband waren de uitslagen: Groep I: 1. W. v. Druten 3881 pnt.; J. Porck 2101 pnt.; 3. M. C. Butter. Groep 2: 1. S. Otter 3454 pnt.; 2. H. Slings 3222 pnt.; 3. C. C. Dekker 3104 pnt.; 4. J. Ninaber. Groep 3: 1. B. Kamerbeek 2383 pnt.; 2. J. Kamerbeek 2380 p.; 3. F. v. Oosten bruggen 2051 pnt.; 4. C. v. Heyningen. Groep 5: 1. J. Tanger 669 pnt.; 2. J. de Jong 558 pnt.; 3. H. Lutke Schipholt; 4. A. Kuntkes; 5. P. Peters. Het klassement voor de wisselbeker wei-d: 1. W. v. Druten 3881 pnt.; 2. S. Otter 3454 pnt.; 3, H. Slings 3222 pnt.; 4. C. C. Dekker 3104 pnt. Na afloop van de wedstrijden heeft hoofdinspecteur G. J. Timmermans, voor zitter der P.S.V., de corpsleiding dank ge bracht voor de medewerking. Hij wekte de deelnemers op zich gereed te houden voor de driekamp tussen de Politiespórtvereni- Voor de kinderen Zo zaten ze een hele poos naast elkaar op de bank in Pilons tuintje. Opeens stond Pilon op. „Dat is waar ookjullie zult wel dorst hebben, na je lange wandeling! Ik zal gauw wat lekkere limonade halen, jongens!" „O, maar we hebben bij Bluk al thee gedronken!" zei Rick. „Prachtig.maar daarom zul je toch nog wel trek hebben in 'n beker limonade ook, of niet?" lachte Pilon. „Ja, dat wel!" zei Bunkie vrolijk. „O zo, dat dacht ik welIk ben zo terug!" En even later kwam Pilon weer in z'n tuintje terug met 'n blad. Drie bekers heerlijk frisse limonade bracht hij mee. Dat smaakte! Met kleine teugjes snoepten ze van de koude drank, die erg lekker rook. Die maken we hier van bosbessen", verklaarde Pilon. „Ze is heerlijk!" riep Rick. Toen schrikte Bunkie opeens van 'n hevig gebrom o?n zijn hoofd. Een grote wesp gonsde in kringen om zijn beker heen! ADVERTENTIE VOOR GOEDE FOTO-ATELIER J. v. VELDHUIZEN HuygensBtraat 10 - IJmuiden gingen Gouda, Haarlem en Velsen, die Woensdag in Gouda wordt gehouden. De waarnemend- corpschef, de hoofd inspecteur P. J. van IJzendoom, merkte op, dat deze sportdagen veel bijdragen tot de verbetering van de onderlinge verstand houding en het kweken van een goede corpsgeest. Hij constateerde een belang rijke vooruitgang der sportieve prestaties. Bij de uitreiking der prijzen moest de heer Van IJzendoom vertellen, dat de beker het volgend jaar niet meer door de huidige houder kan worden verdedigd, omdat hij vertrekt naar elders. Ieder van de prijs winnaars .kreeg een geestig persoonlijk woordje te horen en in het algemeen werd geadviseerd om zoveel mogelijk te trainen om de prestaties nog meer te kunnen op voeren. Tweede kapelaan voor de St. Joseph-parochie De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huybers, heeft tot tweede kapelaan van de R.K. St. Joseph-parochie te Velsen- Noord benoemd de kapelaan J. Voortwist. Dit is een gevolg van de .snelle uitbrei ding van de parochie in de laatste jaren, waardoor het vooroorlogse peil weer is be reikt. Kapelaan Voortwist is oud-aalmoezenier, die in Indonesië werkzaam is geweest en voordien kapelaan was in Amsterdarfl en Den Haag. De nieuwe kapelaan is Vrijdag zijn priesterlijke arbeid in Noord begonnen. V.V.B. naar de Grasshoppers Voor volgende week Zondag de voetbal competitie gaat beginnen, zal V.V.B. van de gelegenheid gebruik maken om de laat ste „vrije" Zondag een vriendschappelijke oefenwedstrijd te spelen. De „Breesapers" trekken dan naar Hoogwoud, waar zij tegen de plaatselijke club Grasshoppers uitkomen. V.V.B. maakt de reis met: N. Michel; R. Meyer en G. v. Riemsdijk: J. Schildwacht, M. Arisz, en W. Zand; P. Souverein, H. Verswijveren, P. Schildwacht, P. Vlietstra en J. Straatsburg. „DE EENDRACHT" GAAT IN BREUKELEN CONCERTEREN De harmoniekapel „De Eendracht" zal hedenavond de reis naar Breukelen on dernemen om daar ter gelegenheid van het door de muziekvereniging „Breukelen" te houden nationaal concours een concert te geven. Het uit te voeren concert, onder directie van de heer Henri Arends, bestaat uit het zelfde programma als dat, wat „De Een dracht." heeft gegeven bij de opening van het muziekfestijn bij haar gouden jubileum in Juli. Castricum VITESSESPELER NAAR SCHAGEN Naar wij vernemen heeft de oud-Vitesse- speler Th. Tromp overschrijving gekregen naar het: Schagense S.R.C., in welke plaats hij momenteel werkzaam is. Reeds het vol gende seizoen zal Tromp voor deze ploeg, die in de eerste klasse der N.H.V.B. uit komt, mogen spelen. C.S.V. GAAT OEFENEN IN STEENWIJK Zondagmorgen zullen drie autobussen, gevuld met spelers van C.S.V. en suppor ters naar Steenwijk trekken om daar een oefenwedstrijd te spelen tegen de tweede klasser van dezelfde naam. Het doel van deze wedstrijd is tweeledig, nl. de leden en enige supporters een aan gename dag te bezorgen en de eersten een goede oefening te verschaffen voor de ko mende competitie, die op 10 September begint met de zware uitwedstrijd tegen Z.V.V. te Zaandam. WIE LIET ZIJN TAFEL ERGENS ACHTER? Op de Castricumse politiepost werden de afgelopen veertien dagen als gevonden opgegeven: een zilveren speld, twee bruine portemonnaies, een autoped, een bruin da mestasje, een kinderportemonnaie, nog een portemonnaie, een grijze jongensjas voor de' leeftijd van 12-14 jaar, een bril met hoorn montuur, een jonge hond, een paar zwakte gymnastiekschoenen, een bruin zakmes, een tafel, een bruin kinderschoen tje, een paar lakschoentjes, een be- schermkap voor een motorrijwiel, een badhanddoek en een rode zwembroek. In dezelfde periode werden als vermist opgegeven: een slangenarmband van zwaar doublé, een zilveren collier, 4 bankbiljet ten van 25 en een tas met badbenodigd- heden. Inlichtingen elke Dinsdag- en Vrijdag middag van 1 tot 6 uur aan de Castricum se politiepost, Dorpsstraat la. BOUWEN In de afgelopen dagen werden weer enige bouwvergunningen uitgereikt aan bouwlustigen. Zo gaat de heer P. G. Stik ker uit Alkmaar bouwen aan de Ruiter- weg, de heer J. v. d. Park aan de Ooster- buurt en de heer G. Groentjes aan de Brederodestraat. Het betreft hier alle woonhuizen. ass pe' W6<* Has-tendom GEN. cbonj(ST8 r KKUIDBERGERK'EG 5, T TEL. lMflR-JBg, 8A*IWRH, Ned. Herv.B™Syilys ■«Atg*** *■'- ds. j. Krüger, em. prtóiÜ'a l'®r Herv. Evang. Verenig,™1' Reeser, Den Haag. 10 u^: D* n,. A /^DIENSTEN foon 528. Zuster Udo, Torenstraat '"«wa 4i)i. Heemskerk kan de bloempjes buiten gaan zetten Tijdens de feestdagen op 6 en 7 w ber kunnen de Heemskerkers voW58"" ten van zweefmolen, faÏÏ£,j& schommelschuitjes, schiettent w, Jut hoeplatent, biljart «tSfe wat er al met meer op de kerme' In bijna alle cafés bestaat tot dansen. „Voetbalspel is hersenspel" „Voetbal met je hersens" is mL regel, zeide de heer D. Tel öiP v', - avond in het K.S.A.-gebouw een lig f hield voor de leden van de R.K Vmu vereniging „ADO '20» over „Voetbal K algemeen" en van deze lezing, die t trainer voor de vereniging heelt «w? hebben de AEO-spelers heel wat 3 opsteken. Spreker behandelde speciaal het stowr spil-systeem, waarbij hij de versehilfi spelers van het eerste elftal van ADO ih voorbeeld nam en tegelijkertijd hun tekort komingen besprak. Over het algemeen it bij het elftal van ADO, aldus spreker *5 de wil aanwezig en meestal wordt er dividueel hard gewerkt, doch dit ]aa£ mag eigenlijk niet gebeuren. Het pa kiezen, de balcontróle en het goed afgev» van de bal zijn de drie belangrijkste ia. toren, waar eigenlijk het hele voetbal®! B. om draait. Er komen veel ogenblikken in een wej. strijd voor, dat het gemakkelijk is g; doelpunt te maken, doch deze kansen ïJ den meestal door onbedachtzaamheid'e niet gedaan. Hierna werden verschillende voelbtl- situaties uitgelegd en behandeld. Tenslotte hoopte de heer Tel dat in de toekomst éj trainingsavonden beter bezocht zullen wor. den. DIPLOMA-ZWEMMEN Onder grote belangstelling werd isS«! zwembad „Fort'bij Veldhuis" aandelf! laan te Heemskerk Vrijdagavond aan li;--, sonen het zwemexamen afgenomen. Ia 22 personen ontvingen het diploma en sd: Nel de Wit, Aat Smit, Tony de Vries, Eah van de Ploeg, Johanna van Tonen, Illy ra de Son, Tiny Bruins, Carla Past, Jafe lager en Gerrit Honig (diploma Altjra Heek. Mien Breebaard, 'Aat Smft.saa de Wit, Enka van der Ploeg, Nel vato ren, Greet Smit, Elly van de Son, CaakS, Dick Castien en Dick Bartmeynen. „DE ZON" KAN ZONNIG ZDK De Heemskerkse biljartclub „DeZra' speelde een wedstrijd tegen de biljaitvtr- eniging „d'Oranjeboom" eveneens ut Heemskerk. De uitslag was 8—4 voor I* Zon". GASNET WORDT VERZWAARD Daar het aantal gasaansluitingen steeds meer toeneemt, wordt in de gemeente Heemskerk een begin gemaakt met het aanleggen van zwaardere gasbuizen. De Gerrit van Assendelftstraat wordt te onderhanden genomen. ADVERTENTIE SCHOOL- TEKENMATERIALEN voor alle inrichtingen van onderwijs- M. STRIHAND SCHOTERWEG 5 en 1 gezegd: Agenda voor Beverwijk ZATERDAG 1 SEPTEMBER Kennen,er Theater, 7 en 9.15 ™TFra» Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Alles wela- boord. W. B.- Theater, 8 uur: Gung HO. ZONDAG 3 SEPTEMBER Kennemer Theater, 2.30, 4.30,7 en 9.1 FlS Theater, 2.15, 4.30, 7 en 9,15 rSeS' uur. Vlammen prairie. 4.30 en 8 uur: Gung Ho. MAANDAG 4 SEPTEMBER Kennemer Theater, 7 en 9 W- F{j, fft] Luxor Theater, 7 en 9.15 uur. Mies aan boord. Wn W. B. Theater, 8 uur: Gung no. FEUILLETON door Cisela Furfmüller (Vertaald uit het Duits) 9) Toen Helbing enige tijd later op zijn bureau terugkwam, ontving een onderge schikte hem met de mededeling, dat hoofd inspecteur Wickenberg hem verwachtte. Ik zal onmiddellijk naar hem toe gaan, zei Helbing en verdween in de richting van een van de zware dubbele deuren aan de andere kant van de gang. Toen hij binnenkwam, keek een man met een krachtig bruin gelaat van zijn werk op. In het gladgeschoren gezicht, onder het grijzende haar, keken twee heldere staal grijze ogen vol intelligentie de wereld in. Deze ogen waren gewoon in het boek der menselijke verwikkelingen te lezen. Hoofd inspecteur Wickenberg sloeg het dossier, waarmee hij bezig was, dicht. Ik heb van Urban al een en ander over jullie werk in de zaak Rothe gehoord. Heb je nog iemand ter zake verhoord? Ik heb slechts een bevestiging gekre gen. van een vermoeden, hetgeen natuurlijk nog niet voldoende is om het grote raadsel betreffende Rothe's dood op te lossen. Dr. Wickenberg begon op en neer te lopen. Hel was een oude gewoonte van hem, dat hij niet kon blijven zitten, als het een of ander hem intensief bezig hield. Ik zie in deze zaak niet zo veel com plicaties als jij. Is het niet mogelijk, dat deze Wilhelm Nordmann, over wie Urban mij vertelde, Rothe heeft neergeschoten? Misschien waren er moeilijkheden in ver band met de ondersteuning De mogelijkheid bestaat.maar des ondanks Helbing aarzelde even en vervolgde: Tenslotte zou dan iedereen, die van Rothe een ondersteuning ontving, verdacht kunnen worden. Het rinkelen van de telefoon onderbrak het gesprek. Dr. Wickenberg nam de hoorn op. Wat zegt u? Ja, Helbing is hier een ogenblik. Hij wenkte de politieman en reikte hem de hoorn aan. De telefoniste kondigde een gesprek met de Kronos-fabrieken aan. Verbindt u mij maar door, zei Helbing met enig ongeduld. Enige ogenblikken later hoorde hij een vermoeide vrouwenstem: het was Mariene Rothe. Spreek ik met inspecteur Helbing? Ja? Ik heb een belangrijke mededeling te doen. Kunt u hier komen? Ik voel me niet langer verantwoord iets voor u te verzwijgen. Waarom hebt u me niet dadelijk alles meegedeeld, wat u te zeggen had, mevrouw Rothe. Er klonk verwondering en ook iets van ontstemdheid in deze vraag. Mijn tijd is zeer kostbaar, ik heb het overstel pend druk. Het gaat niet om mij, verklaarde Mar iene, en hoewel ze haar best deed om kalm te spreken, hoorde Helbing toch iets van opwinding in haar stem. Ik kon eerder niets zeggen. Wanneer kunt u hier zijn? Over een uur ben ik bij u, antwoordde Helbing. En zich tot Wickenberg wendende, deelde hij deze mede: Mevrouw Rothe beweert een belangrijke verklaring te kunnen afleggen. Ze is er rijkelijk laat mee, maar in ieder geval ben ik ei*van overtuigd, dat hetgeen zij te zeg gen heeft, ophelderend zal werken. Goed, Helbing, ga zo spoedig mogelijk naar haar toe. Ik zal intussen Urban op dracht geven het spoor-Nordmann te vol gen. Meld je dadelijk weer bij mij, als je van mevrouw Rothe terug bent.' Helbing knikte en verdween haastig. De dienstauto legde de afstand naar de fabriek in de kortst mogelijke tijd af. Werner Hel bing keek niet naar de omgeving, waar hij doorheen reed. Hij was zo diep in gedach ten verzonken, dat hij opschrok, toen de chauffeur het portier van de wagen opende. Haastig begaf hij zich in de lift naar de tweede verdieping, waar Mariene Rothe haar appartementen had. Sinds de plotse linge dood van haar echtgenoot had Mar iene het vroegere gemeenschappelijke slaapvertrek niet meer betreden. Ze zei dat de grote ruimte haar angstig maakte, en op haar verzoek had Hanna een van de klei nere logeerkamers voor haar in orde ge bracht. Maar ook daar voelde Mariene zich onbehagelijk. Toen Helbing uit de lift stapte, ging er in zijn onmiddellijke nabij heid een deur open, waaruit Hanna te voor schijn kwam. Ze lachte hem vriendelijk toe, als was hij een oude bekende. Mevrouw komt dadelijk, zei ze en liet hem in een kleine ontvangkamer, die modern was ingericht en met de eenvoudige meubelen en effen gordijnen een sympa thieker indruk maakte dan het theatrale boudoir, waarin Mariene hem de eerste maal had ontvangen. Toen meer dan een kwartier verliep, zon der dat Mariene verscheen, belde hij het meisje, om te vragen, waar mevrouw Rothe bleef. Meneer, u weet toch, dat mevrouw zich niet al te goed voelt, zei het meisje met een koket lachje. Hebt u dus alstublieft nog even geduld. Zonder veel animo nam hij een tijd schrift op en begon het door te bladeren. Daarna stond hij op om een schilderij, dat hem bij het binnenkomen opgevallen was, nader te bekijken. Toevallig viel daarbij zyn blik ook op een bronzen vrouwen figuurtje, dat op een massieve marmeren zuil in de hoek van de kamer stond. Het was het beeld van een Egyptische prinses uit de Pharao-tijd. Geïnteresseerd bekeek Helbing het kleine kunstwerk nader. In het voetstuk stond een naam gegrift: Amara. Verder niets. Geen jaartal, geen aanwijzing tot welke dynastie deze Amara behoord had. Helbing had in zijn jonge jaren met belang stelling de ontdekkingen van archeologen gevolgd. Het viel hem dan ook niet moeilijk vast te stellen, dat Amara een koningsbruid geweest moest zijn. De muts met de hoog oplopende hoofdtooi alsook de versiering van de kraag wezen daarop. Door een plotselinge uitroep werd zijn aandacht van dit schone kunstwerk afge leid. In de deuropening stond Mariene Rothe. Ze zag doodsbleek, en haar grote donkere ogen glansden koortsachtig. Wat wilt u met dat beeld, meneer Helbing? vroeg ze ademloos zonder hem verder te begroeten. Rustig zette Helbing het beeldje, dat hij even opgenomen had, weer op zijn plaats terug. Neemt u mij niet kwalijk, mevrouw Rothe, dat ik die kleine prinses, die ik hier toevallig ontdekte, wat nader bekeken heb. Ik hoop, dat u het niet brutaal vindt van een vreemde in uw huis, voegde hij er vor melijk aan toe. Ik had er geen enkele bedoeling mee, ik werd slechts door belang stelling voor het kunstwerk gedréven. Ze kwam naderbij en reikte hem met een gedwongen lachje een hand, aanvoelde. Vergeeft u mij mja Jrfgg meneer Helbing, zei ze met e poging het trillen van haar kpp heersen. j*! vroeg hij, haar °Pme*zaarmikMS juli! Nee, niets.... Maar >1MO» I'w mededeling gekregen, da. de j.. mijn man over drie dagen zal den en daardoor ben ik zo van Mevrouw Rothe dl geelt aan uw verdriet, doet heid schade, vermaande hil Mar lijk. - 'Ziel u het als een W> l(. echtgenoot tenminste een lans J jj spaard is SeWeven. Het viel. was dodelijk. Hij stier gig Hij bracht haar naar een stoei, tegenover haar zitten. een ver- U hebt me gezegd, dat a s Jjtt klaring had al te leggen. Wal is me wilde zeggen? ..houden- Ik heb iets voor u „orden, Ik wilde het eerst met mezeu of ik het recht had een zo Het king tegen een vreemde uit te SP*» gaat om Wilhelm NordmaM. ie Ze had verwacht, een verbaa.»^ zien, doch Helbing «wFi» Voor zover mil bekend'E B mann enige tijd op de meneer en werd hij na zijn vertrek Rothe geldelijk gesteend

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6