pARijse silhouetten Modieus zelfbeschikkingsrecht We kunnen ons goede humeur 3ÊÈNÉ bewaren Weer juwelen groen. Dit jurkje volgde de laat ste modelijnen, met afhangende schouder en ruimte onder de knie. Eén ander hoogst aantrekke lijk jurkje was vervaardigd van grijs-blauw satijn met een diep décolleté, dat met rose satijn was afgezet. De grote roos midden in het corsage droeg dezelfde twee tinten. We kunnen niet anders dan dankbaar zijn voor het initiatief van die modehuizen, die nu dank zij massaproductie en een goede distributie opvallend smaakvolle kleren tegen aanvaardbare prij zen kunnen maken. Mocht deze poging tot popularisering van Haute Couture modellen slagen, dan hopen ook wij vurig in aan merking te komen als afzetge bied. Onze eigen Nederlandse confectie heeft zo dringend be hoefte aan een kleine stimulans. Laten de grote heren in Parijs dat toch alstublieft niet vergeten! ARLETTE. Da inmaak van tomaten Tomaten, en hier bedoelen wij niel alleen mee de mooie gesorteerde exemplaren, maar ook de goed kopere kwaliteiten, zoals de kleine soep-tomaatjes, lenen zich zeer goed voor de inmaak. Men kan ze in in- maakflessen conserveren, wat het grootste behoud geeft aan voedings stoffen (zoals men weet bevatten tomaten een grote hoeveelheid vita mine C en belangrijke voedingszou- ten). Goed ingemaakt kunnen deze to maten als groente dienen en verder voor soep of saus of sap. Men kan ook van tomaten het sap inmaken. Heeft men een baby en wil men hiervoor het sap inmaken, dan is het het beste om kleine fles- jes te vullen (b.v. sambalflesjes of medicijnflesjes). Deze kunnen dan in één dag opgebruikt worden. Ook voor het zelf maken van ketchup van tomaten (lang houd baar) geven we hier een recept. Macaroni met kaassaus 125 k 150 g macaroni, 1/, liter melk, 35 g (2 eetlepels) boter of margari ne, 35 g (4 eetlepels) bloem, 50 g geraspte kaas, b.v. oude Goudse kaas. zout (peper of kerrie). De macaroni zonodig in stukjes breken, wassen, opzetten met ruim kokend water en wat zout zachtjes laten gaar koken 20 min.). De macaroni afgieten en goed laten uit lekken (het kookwater kan worden gebruikt in soep of saus). Voor de kaassaus de boter of de margarine laten smelten en deze al roerende langzaam vermengen met de droge bloem. Bij kleine beetjes, steeds roerende, de hete melk toe voegen i. telkens de saus even laten doorkoken. De geraspte kaas (en zout en peper of kerrie) op het laatst toevoegen; de saus nu niet meer ko ken. De macaroni door de saus men gen. Desgewenst het gerecht over doen in schelpen of in een vuurvaste schotel en er in een hete oven een lichtbruin korstje op laten komen. Toast met haring of bokking 8 stakjs geroosterd brood of toast, 8 even grote stukjes maatjesharing of gerookte bokking, wat boter of margarine, peterselie, tomaat of to- matenpurée. Het geroosterde brood of de toast dun besmeren met boter of margari ne. Op ieder stukje brood of toast een stu 'e haring of bokking leggen en dit desgewenst'versieren met een stukje tomaat of een druppeltje to- matenpurée en een blaadje peterse lie. De toast opdoen op een schotel, bedekt met een vingerdoekje of pa pieren servetje. De schotel versieren met een toefje frisse (krul) peterse lie. Al vaker hebben wij gerept over de grote moeilijkheden, waarmee de Franse Haute Cou ture de laatste jaren te kampen heeft. Het is dan ook heel be grijpelijk dat vijf van de grootste modehuizen het over een heel andere boeg proberen te gooien, door zich tot een minder select publiek te gaan richten. Nu de „geassocieerde coutu riers", te weten Fath, Dessès, Carven, Piguet en Paquin, hun collectie van 35 modellen de we reld in hebben gezonden, is het wel interessant te weten, dat dit niet gebeurd is te Parijs, maar in enkele grote provinciesteden. Deze modellen, die van 200 tot 400 gulden kosten, zijn wel te bemachtigen in steden als Bor deaux, Lyon, Toulouse, Amiens en Besangon, alsmede in enkele Belgische en Zwitserse plaatsen, maar niet in de bakermat zelf van de Franse mode. Wat zul len de Parisiennes boos zijn! Zij kunnen deze zonderlinge maat regel waarschijnlijk evenmin be grijpen als wij. Zouden de ont- van het Russische keizerrijk. En dat is dan niet de enige invloed die het oude Rusland op de huidige mode heeft, want ook smalle randjes bont, zoals persianer en astrakan, langa mantels en hoeden wijzen op invloe den uit de tsarentijd. Fluweel als garnering is jé van hét en dat is een uitkomst, want met een lapje zo hier en daar kunnen heel wat aftandse jurkjes tot hypermo derne creaties worden omgetoverd. En als we nu ook nog ons haar en kele centimeters laten groeien en een flatleuse oplossing vinden voor die korte piekjes onder in de nek, wel dan zijn we zo goed als up to date, zonder al te veel moeite en onkosten. Hetgeen toch per slot van rekening ons aller ideaal en doel stelling is! ARLETTE Nu het eerste nieuws over de herfstmode begint door te sij pelen is het ons onmogelijk onze aandacht nog langer op onze zompr- garderobe te concentreren. Al ver wachten we nog heel wat milde zon nige dagen, toch vliegen onze ge dachten de kalender ver vooruit en zien we ons zelf al weer in wollen kleren rondwandelen. We halen onze kleerkast overhoop en als de motten nu maar niet in een onbe waakt ogenblik daarin hebben huls gehouden, is het best doenlijk ons goede humeur daarbij te bewaren. Want deze herfst is er niet één van opzienbarende revoluties op modege bied en wat het vorig jaar gekocht werd kan er ook nu weer best mee door. Aangezien de ontwerpers het niet eens zijn over de lengte van de rok staat het ieder vrij zoveel van het been te laten zien als haar in haar speciale geval het beste dunkt. Dat is al heel plezierig. Ook op het go- bied van de mouwen wordt ons een grote mate van zelfbeschikkings recht gelaten, nu zowel aangeknipte als ingezetene in de colelctles van de groten werden vertoond. Over de rokken valt al evenmin iets sensa tioneels te vermelden. Zij lijken rechtten sluik, maar dank zij plooi en, uitspringend onder de knie, dank zij splitten en overslagen en zo meer, blijft er ruimte genoeg om ongehin derd te kunnen stappen. Net als hel vorige jaar. En zo kunnen we met een gerust hart in onze oude spullen de komende winter tegemoet gaan, want de basis is goed. Moderne accessoires en garneringen 2orgen dan wel voor de rest! Juwelen - echte en namaak! - spe len ook dit jaar weer een grote rol in het leven van de zichzelf respec terende vrouw. De parelshoertjes, die ons zo langzamerhand zeer ver trouwd waren geworden, raken op de achtergrond en het zijn nu de glinsterende rijnstenen die furore maken. Dios gebruikt ze, en Moly- neux en Jacques Fath. Veel van de kostbaarste sieraden zijn kenne lijk geïnspireerd op die uit de tijd Vruchtengruel 100 g (bijna 1 kopje) parelgort, IV, liter water, 200 g bessen, aardbeien, frambozen, appel of andere vruchten of een mengsel van vruchten, (ci troen), 80 g (3/4 kopje) suiker. De gort wassen, een nacht in het water weken en hierin met een dun stukje citroenschil zeer gaar koken li/, uur). (De citroenschil ver wijderen). De suiker toevoegen. Stukjes appel enige minuten mee la ten koken. Bessen, aardbeien en/of frambozen wassen en geheel of ge- deelijk fijn maken en door de gaar gekookte gort roeren. (Citroensap toevoegen.) De vruchtengruel niet meer laten doorkoken. Vruchten? uel kan zowel warm als koud v orden ongedien. Carnalensla 200 g garnalen, slaolie, azijn, (zout) en eper of slasaus of mayon naise, kropsla, radijs. De gepelde garnalen vlug afspoe len en laten uitlekken. Ze vermen gen met slaolie, «.zijn, (zout) en pe per of met slasaus of mayonnaise en fijngehakte peterselie. De garnalensla overbrengen op één grote of vier kleine schotels en ver sieren met een randje slabladeren, waarop hier en daar een radijsje is geplaatst. schuw ik. „Straks gaat jouw lieve rups nog dood". „O, „meent het kind Uliheth onverschillig, „dat vind ik niets erg. Dat vind ik juist leuk, want dan wordt hij een pop". Ze kijkt me dromerig aan. „Weet jij eigenlijk wel wat een pop is?" probeer ik nieuwsgierig. Bij voorbaat ben ik er al van over tuigd, dat zij alleen maar associaties met de speelgoedwinkel kan hebben. Maar als je je kroost niet overschat blijk je het teeds weer te onder schatten. ..Heb jij nog nooit een pop gezien, Mam?", klinkt het verbaasd uit haar mond. „Dan moet je meeko men naar Wim, die heeft er een pot met wel tien!" En daarmee boort mijn copyleveranciertje me voor de zoveelste, keer een geestige pointe door mijn neus! Het kind Lilibeth heeft een rups. Ze heeft hem opgevist op de straat en nu woont hij in een jam pot met een papieren deksel, waarin ze moeizaam een twintigtal gaatjes heeft gepriemd. Arme rups. Elke ochtend is de eerste blik voor het nieuwe huisdier. „Leeft mijn rupsje nog?" Ja, hoor, hij kruipt nog rond, temidden van een hoopje groen. Wat een geruststelling. Want de rups moet een pop worden en daarna een kapel. En als hij ont snapte zou he' een ramp zijn. Maar daarvoor krijgt hij heus niet de kans. O, nee. Wel laat zij hem iedere och tend uit. Op de loper in de gang. En 's avonds na tafel mag hij zich nog even verpozen in de tuin. „Want anders verveelt hij zich zo, hè Mam?" De kinderen uit de buurt hebben ook een rups. Soms lopen ze allemaal met hun jamootjes op het trottoir en dan turen ze met kennersblikken naar eikaars favorieten. „Je moet je potje niet zo scheef houden, toaar- VRÓUWENPA GIN A van Zaterdag 2 September 65e Jaargang 19643

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7