IJmuider Courant Jiid-Koreaanse front aan Oostkust bezweken Haarlems Dagblad Aan verdergaande belastingverlaging kan thans niet worden gedacht Zuid-Molukse minister brak blokkade der R.I.S. en kwam naar Nederland ^angNo. 19645 mnemerton 154. Telcf. Adm. 543* SÏ 5389,na5Uur: 8061 (K 2561». Jjjjtp Haarlem: Gr. Houtstr. 93, V*"iwdredaclie en afdelingen 15295 y& ,dttarieven op aanvr. bij de Admin. a»#)' Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, lïmuiden, Santpoort en Omstreken vaü cn <3pn*tjtc tlaarlnnstljc Warrant C^nno i6$G) Dinsdag 5 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Grote massaas Noord-Koreanen stromen door de bres naar hei Zuiden Toestand ernstig'' meldt U.N.O.-hoofdkwartier TO 5September, (Reuter). De Koreaanse frontsector aan de Oostkust is onder i van 30.000 Noord-Koreanen geheel bezweken, zo meldt Reuters correspon- 3a'" generaal MacArthurs hoofdkwartier te Tokio. Een woordvoerder van het der UNO verklaarde, dat de toestand ernstig is. De Noord-Koreanen dent bi) inkwartier in massa door dc bres Zuidwaarts van Kigje. ivrrier vanochtend waren de volgende «n het strijdtoneel ontvangen: *K (Benter). - In een communique MacAithur van Dinsdagmor- toegegeven, dat de Noord-Ko- 'c"Tt pen in groten getale de vitale 3 Jjni'sweg Pohang-Jongtsjon zijn gwtta en blijven oprukken naar ^S'.Koreaanse troepen daar waren ^SSWnteh0Udei,,aWushet ::5"zSn van Angang-Ni zijii de isïnen bijna tot Kjongdjoe door- £1 het belangrijke weg- en spoor- Srippunt. van waaruit wegen leiden vZae Tacgoe en Poesan. "Sïïöd trokken twee NoovdeUjke t;SS Kigje uit Zuidwaarts op Po rie andere fronten betreft zegt het JJmé- De Amerikaanse mariniers Jongaan uit op de Naktong t-r Zii ontmoeten matige tegen ga: gemeld wordt, vluchtten Seii-Koieanen met achterlating van BBSisting over de Naktong. Ti-s een schatting van het Noord- Se hoofdkwartier te Pjongjang ^ede boepen van de UNO en de Zuid- ■Zm in de twee maanden van de Jr. 19ooo man aan doden en gevange- oren, zo meldt het Chinese pers- teff lMvliagtiiigen van de UNO «aiijnneergeschoten. 9 Amerikaanse infanterie heeft de P-Koteanen uit Tsjangjong ten Noor- f'nnJoEgsan verdreven. De mariniers -gepen van Jongsan zijn drie kilometer Leid, De infanterie rechts van hen a-j S kilometer gevorderd en beweegt Éi: de richting van de Naktong. Radio-Moskou ^oord-Koreaanse troepen zetten hun op alle fronten voort, aldus een «dio-Moskou uitgezonden Noord- *s legerbericht. Waegwan werd paden hevige tegenaanvallen van de gander werden met zware verliezen Russische vlieger lij Korea neergeschoten MSHINGTON, 5 September (Reuter) - Es! Amerikaanse ministerie van Buiten ge Zaken heeft vanmorgen vroeg ver- mi dat een'tweemotor ige bommenwer- sr.,met een rode ster als kenteken" giste- e voor de kust van Korea schepen van de 10 heeft aangevallen. Het toestel werd isreschóten en het lijk van een Sovjet- fcssche 'vlieger werd door een torpedo- i;:tjiger van de UNO* uit het wrak van het ïïcpig gehaald, aldus het ministerie. Aan eh-nd van 'de papieren, die op hem ge- m-ier werden, werd hij geïdentificeerd j Ki luitenant van de Sovjet-Russische «(macht, zo wordt verklaard, a een boodschap die het Amerikaanse van Buitenlandse Zaken aan e secretaris-generaal van de UNO en aan voorzitter van de Veiligheidsraad heeft gaaien, wordt verklaard, dat schepen u de UNO ongeveer ter hoogte van de fee breedtegraad van de Westkust van feta voeren, toen een bommenwerper, sak enig kenteken een rode ster droeg, «vuur op een schip opende. Het vuur werd beantwoord en de bom- awerper werd neergeschoten. Een tor- Kccootjager van de UNO slaagde erin het tftüjk overschot van de piloot te bergen. z werd geïdentificeerd als luitenant tsjin Tennadi Vasilebioe, lid van de Sov- K-Hussische strijdkrachten met stamboek- BHier 25054. Kt is het eerste bericht over actieve skeming van een Russisch militair aan eccrlog in Korea. Op 9 Juli had de Ame- luchtmacht de UNO gemeld, dat Rusland^ gebouwde Yak-jachtvliegtui- a boven Korea waren verschenen en later melding gemaakt van Yak-straalja- doch van officiële zijde v/as geen aan ontvangen, dat deze vliegtuigen andere dan Noord-Koreaanse piloten bestuurd. Er is nog geen onmiddellijk commentaar 'jr liet Witte Huis gegeven. Func tionaris sen de UNO verwachten, dat de nota S het Amerikaanse' departement van inlandse Zaken vanavond als een der ;!t'e P^ten op de agenda van de Veilig- ®sraad zal worden besproken. Werkloosheid in België het maandelijks overzicht van Kamer van Koophandel iBeige on Luxemburg staat in België jlUm '0 procent der beroepsbevol- T; werkloos ingeschreven. ËTVAiiS^- T%'as llf:* daggemiddelde voue^g werklozen 117.239 mannen en Slwon1- Ket daggemiddelde der en bedroeg 35.481 man- v.?;t62 vrouwen. 20 werkl°zen ziin er onge- iVonSul,in!eschreven als ..gedeel- ^•erkn ..moeilijk te plaatsen". ^5efcouïnm°30t4er-rekenin2 mede wor- sejLiVin^ J 65 Procent der werk- en Sec°ncentreerd is en aanwezig is, waar werk *K£?fn- voor deze afgeslagen. De Noordelijken doodden en verwondden 1.500 officieren en manschappen en maakten 100 man krijgsgevangenen. Langs de Oostkust en de Zuidkust wordt ook het offensief voort gezet, aldus het Noord-Koreaanse leger bericht. Volgens een Noord-Koreaans communi qué hebben de Noord-Koreaanse strijd krachten het eiland Namhae bij de kust van Zuid-Korea (ten Zuiden van Tsjindjoe) be zet. Zij hebben drie bataljons uiteengesla gen, opslagplaatsen veroverd en 155 vrachtwagens met militaire voorraden buit gemaakt, aldus dit communiqué. Tussen 25 en 29 Augustus heeft Noord-Koreaans luchtdoelgeschut 17 geallieerde vliegtuigen neergeschoten. Zestien Cominform-divisies aan de Joegoslavische grens LONDEN, 5 Sept. (ANP) Naar het Britse blad Daily Telegraph meldt hebben de legers van de Oost-Europese communis tische landen dit jaar voor het eerst hun manoeuvres geheel onder Russische leiding gehouden. Ofschoon de manoeuvres, die aan de Joegoslavische grens waren gehou den, thans zijn geëindigd, zijn de troepen in dit gebied gebleven. Het gebied langs de Joegoslavische grens, waar de troepen zijn gelegerd, is 30 km breed en is voor burgers verboden. De militaire macht in deze zóne wordt op 16 divisies geschat. Hiervan zijn vier gepantserde en vier gemotoriseerde Rus sische divisies. Tevens hebben Roemenië en Bulgarije een gepantserde en drie infan teriedivisies bijgedragen. Blijkens te Londen ontvangen inlichtin gen, zo meldt het blad, worden in heel Hon garije koortsachtig militaire voorbereidin gen getroffen. De Cominform zou voorne mens zijn acht modern uitgeruste Hon gaarse divisies op de been te brengen. Perzische regeringstroepen in gevecht met Koerdische stammen Zaterdag zijn aan de Irakse grens ge vechten uitgebroken tussen Koerdische stammen en regeringstroepen, zo werd Maandag in regeringskringen te Teheran vernomen. De strijd begon, nadat de stam men een ultimatum van het Perzische leger om hun wapens in te leveren, hadden ver worpen. Troepenversterkingen en drie hurricane- jachtvliegtuigen zijn naar het strijdgebied gezonden. President Truman heeft in het Witte Huis een radiorede gehouden, waarin hij onder meer zei, dat de strijd op Korea zich niet tot een „algemene oorlog" zal ontwikkelen tenzij de communisten „andere legers en regeringen in de strijd storten". MINISTER LIEFTINCK: Verlenging van de noodregeling voor de gemeentefinanciën met twee jaar In zijn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de wetsontwerpen Belasting-herziening 1950, afschaffing van de Ondernemingsbelasting en verhoging van de Vennootschapsbelasting verklaart minister Lieftinck dat aan een verdergaande belastingverlaging niet kan worden gedacht. „Wij deden zoveel jaren onze plicht tegenover Nederland, thans zullen wij ons eigen vaderland niet verloochenen" Het woord is aan La Rochefoucauld: Wij vergeven difciuyls hen die ons vervelen, maar nimmer hen die wij vervelen Van de werkloosheid is dit a ki0finSaVaVuim milliard francs arbeid getrokken. Voorzien is q- ^aers te werk gesteld kunnen uitbreiding der openbare aan de De psychologische en daarmede ook in belangrijke mate de economische voor delen van de thans voorgestelde verla gingen zouden verloren gaan, indien on der de druk van bijzondere omstandig heden, welke tót extra uitgaven nopen, de verlaging van een- aantal directe belas tingen ongedaan gemaakt zou moeten wor den aldus de minister. Bij het verminderen van de middelen moet onder die bestaande omstandigheden met bijzondere voorzichtigheid te werk worden gegaan. De minister geeft een overzicht van de ontvangsten en uitgaven van het rijk over de jaren 1946, 1947 en 1948 en merkt op dat de inflatoire invloed, welke van de te korten is uitgegaan, in die periode monetair goeddeels is gecompenseerd door de bij zondere heffingen. Na het in werking tre den van d'e Marshall-hulp in 1948 is van de storting der tegenwaardefondsen eveneens een aanzienlijk compenserende deflatoire invloed uitgegaan. Voorzieningen voor de gemeenten Ten aanzien van de afschaffing van de Ondernemingsbelasting en de financiële positie der gemeenten deelt de minister mede, dat een afzonderlijk wetsontwerp tot het treffen van voorzieningen' ten aanzien van de gemeenten voor het verlies van de Ondernemingsbelasting voor 1949 tot en met 1952 in een gevorderd stadium van voorbereiding is. Het in te dienen ontwerp heeft tevens betrekking op de verlenging van de nood- regeling voor de gemeentefinanciën met twee jaar. Hoewel een vervanging van de Onder- nemingsbelasting, die voor de gemeenten van betekenis is, door een of meer andere heffingen voor de hand ligt, is het vooral bij de huidige belastingdruk uitermate moei lijk belastingbronnen, die voor locale hef fing geschikt zijn, aan te wijzen, aldus ver klaart de minister. Daarbij komt dat in de noodregeling een zodanige vervanging niet mogelijk is, omdat zij individueel voor de gemeenten tot geheel andere uitkomsten moet leiden dan de huidige ondernemings belasting. Dit zou tot gevolg hebben, dat de gehele legkaart van belastinginkomsten en algemene en bijzondere uitkeringen uit het Gemeentefonds op grond van de nood regeling, welke tezamen de dekkingsmid delen voor de behoeften van de gemeenten individueel vormen, niet meer zou sluiten. Bij de definitieve regeling van de financiële verhouding zal naar het oor deel van de regering het oog gericht - moeten zijn op verruiming van het thans zeer ingekrompen belastingge bied van de individuele gemeenten. Dan zal ernstige overweging verdienen de vraag of de hoofdsom van Grond en Personele Belasting, welke thans inkomstenbronnen van het Gemeente fonds zijn, niet aan de gemeenten indi vidueel moet worden overgedragen. In afwachting van die definitieve rege ling zal voor de eerstvolgende twee jaar een voorlopige voorziening dienen te worden getroffen, waarbij tevens de compensatie wegens het gedeeltelijk vervallen der inkomsten uit de Onder nemingsbelasting over .de jaren 1949 en 1950 zal worden geregeld. Daar bij het opmaken van de begrotingen der individuele gemeenten en het Gemeen tefonds over 1949 en 1950 rekening is ge houden met de volle opbrengst der On- dernemingsbelasfing, komt het de rege ring redelijk voor over die jaren zowel aan de individuele gemeenten als aan het fonds een volledige compensatie wegens derving van inkomsten uit de Onderne mingsbelasting te verlenen. Voor de komende twee jaren heeft de regering zich bij de voorbereiding van de verlenging der noodregeling op het stand punt gesteld, dat aan de gemeenten een zodanige buitengewone uitkering dient te worden gedaan, dat deze tezamen met de Ondernemingsbelasting, gelijk is aan de uitkering uit de Ondernemingsbelasting en de compensatie, welke zij over 1950 ont vangen. Overwogen wordt een voorstel om het percentage van de Rijksbelastingen, dat aan het Gemeentefonds wordt uitgekeerd, voor de beide komende jaren zodanig te stellen, dat de begrotingen van het fonds over die jaren, ondanks de afschaffing van de Ondernemingsbelasting, naar verwach ting toch sluitend kunnen zijn. De minister van Voedselvoorziening en Bevoorrading van de in April 1950 gepro clameerde onafhankelijke republiek der Zuïd-Molukken, de heer P. W. Lokollo, is kortgeleden in Nederland aangekomen na de blokkade der R.I.S. te hebben gebroken met behulp van Ambonse zeevissers. Hij kwam naar Nederland om te trachten dc Nederlandse regering te overtuigen van de noodzaak tot oplossing van»het conflict, dat daar in de Oostelijke hoek van het voor malige Nederlands-Indië oorzaak is van veel lijden en ellende ener bevolking, die jarenlang met grote loyaliteit en trouw het Nederlandse gezag gediend heeft. De republiek der Zuid-Molukken is vol gens de heer Lokollo ontstaan uit een eens gezinde volksbeweging, die. een reactie was op de gebeurtenissen in de Grote Odst na-' dat de negara-regering te Makassar bewe zen had de deelstaat niet te kunnen hand haven. De opstand van kapitein Azis en het optreden daarna van de regering te Djakarta maakte het duidelijk, aldus de heer Lokollo op een persconferentie in Den Haag, dat Ambon reden had te twijfelen aan de voornemens der R.I.S.-regering om de R.T.C.-overeenkomsten te honoreren. Op 11 Maart 1947 was door de Zuid-Mo- lukkenraad beslist dat de Zuid-Molukken slechts zolang deel zouden blijven uitma ken van de deelstaat Oost-Indonesië, als de belangen van de eilanden naar behoren zouden worden behartigd. Toen dit volgens de overtuiging van de leidende personen op Ambon niet meer het geval was, hadden de Zuid-Molukken dus het recht zelfstan dig over hun status te beslissen.. In de grootste eensgezindheid besloot het volkscongres op 24 April tot de proclama tie van de onafhankelijke republiek. De Ambonnezen die als KNIL-militairen op Ambon en de andere eilanden vertoeven, antwoordden op het bevel om zich over te geven persoonlijk overgebracht door kolonel Schotborg op 8 Mei met het inleveren hunner onderscheidingstekenen en de Nederlandse vlag, vergezeld van één pistool. Drie dagen later vertrokken de andere militairen en Europeanen per Kota Inten. Dit was het sein voor Djakarta om de blokkade te beginnen. Alle telegrafische verbindingen werden eveneens verbroken. Oorlogsschepen van de R.I.S. trachtten in filtranten aan land te zetten op Boeroe en Ceram, welke pogingen verijdeld konden worden en begonhen met beschietingen, waardoor slachtoffers onder de burgerbe volking vielen. Prauwen en motorboten met voedsel werden in beslag genomen of in de grond geboord. Bij de beschieting van Toelehoe werden 20 mensen gedood en het hospitaal en de moskee vernield. Volgens de heer Lokollo werd dit grote aantal slachtoffers veroorzaakt door het misleidende optreden van de R.I.S.-aan- vallers. Het R.I.S.-schip kwam aanvaren met de Australische vlag in top, waarop de bevolking naar het strand stroomde in de hoop dat er voedsel werd aangevoerd. Toen het schip dichtbij was. begon de beman ning de mensen op het strand te mitrail leren. Toch deed de R.I.S. of er niets aan de hand was, aldus de heer Lokollo, en ver zocht op 6 Juli een tweede onderhande lingsmissie toe te staan. 8 Juli antwoordde onze regering: „accoord". Doch inplaats van een vredesmissie te Ambon te zien, werden vier dagen later in de straat Boeroe korvetten, L.S.T.-boten enzovoort waar genomen. Op de 14e Juii kwam de eerste massale aanval op Boeroe. Deze werd afgeslagen, evenals de twee volgende. Tenslotte slaagde de T.N.I. op 18 Juli er in Namlea te bezet ten. Er volgden gevechten op Boeroe en op 29 Juli eveneens bij Piroe op Ceram. Gijzelaars, vrouwen en kinderen, meege nomen van Boeroe, werden bij de landin gen op Ceram als dekking gebruikt. Daar door vielen door eigen vuur onze eigen mensen. Op 4 Augustus kwam de eerste luchtaan val op Ambon, met bommenwerpers van het type B-25. Het eerste vliegtuig droeg de Nederlandse kleuren, als gevolg waar van heel Ambon op straat kwam en juichte, doch later kwam het tweede vliegtuig en mitrailleerde onze burgers. Er waren vier volwassenen en drie kinderen op slag dood. Het radiostation werd getroffen door een brandbom. Geen recente wens De heer Lokollo herinnerde eraan, dat de wens der Molukken om buiten de deel staat Oost-Indonesië en buiten de R.I.S. te blijven, reeds dateert van jaren terug. Reeds in 1946 kwam deze wens tot uiting in de gezamenlijke politieke en maatschap pelijke organisaties van de Zuid-Molukken, tachtig procent van 't volk omvattend. Toch had de toenmalige Zuid-Molukkenraau, thans de regering vormend, vertrouwen in „Kruistocht voor de vrijheid" van Amerikaanse generaals Generaal Dwight Eisenhower heeft Dins dag te Denver (Colorado) hi een toespraak, welke door de vier grote Amerikaanse om roepverenigingen werd uitgezonden, een „kruistocht voor de vrijheid" aangekon digd. Dit is een beweging, welke wordt geleid door generaal Lucius Clay, voorma lig Amerikaans militair gouverneur ir Duitsland en gesteund door Amerikaanse particulieren en in ballingschap levende politieke leiders uit Oost-Europa. Eisenhower deed op de Amerikanen een beroep „het communistisch bedrog" te helpen bestrijden door het financieren van „machtige radiostations in het buitenland, welke werken zonder regeringsbeper kingen. De beweging wil een „Radio Vrij Europa" stichten, met een netwerk van stations, die, onafhankelijk van de „voice of America" (van het ministerie van Bui tenlandse Zaken), zouden deelnemen aan de propaganda-oorlog tegen de communis tische radio-stations. Moeili|kheden in het West-Duits kabinet een onafhankelijk Indonesië in het licht van de Rondetafel-overeenkomsten, omdat deze de federale gebieden erkenden en de macht overdroegen aan een federatie van deelstaten, welke de gelegenheid hadden naar eigen aard te leven en te zamen aan het welzijn van geheel Indonesië te wer ken. Nu echter Djokja, na het Nederlandse „juk" te hebben afgeschud, die deelstaten zijn eigen juk wil opleggen, is de situatie anders geworden en de Zuid-Molukken hebben niet anders gedaan dan de door de Nederlandse reger.ing en andere partners ondertekende overeenkomsten handhaven. Zij stellen de Nederlandse regering in gebreke haar plechtige beloften te hebben verzaakt tegenover haar trouwste mede werkers in Indonesië. De heer Lokollo is naar Nederland gekomen om te trachten alsnog de medewerking van de Nederland se regering te krijgen tol oplossing van dit conflict. Hij stelt zich voor dat een drie hoeksconferentie zal worden belegd tussen de republiek Indonesia, de Nederlandse regering en de republiek der Zuid-Moluk ken, .gpdat het Unie-statuut gewijzigd zal I worden in die zin dat de Zuid-Molukken I in vrijheid en vriendschap kunnen samen werken met de andere delen van Indonesië. De republiek der Zuid-Molukken eist daar toe erkenning, een eigen leger en eigen buitenlandse betrekkingen. Aan dr. W. Drees werd schriftelijk op 28 Juni ophef fing der R.I.S.-blokkade gevraagd en de garantie der Nederlandse Marine voor het vrije verkeer naar en van de eilanden, evenals het herstel der telegrafische ver bindingen. Tevens werd in deze brief aan gedrongen op het openen van onderhande lingen op korte termijn. Tot nu toe werd op deze brief geen antwoord ontvangen. De bevoegdheid van de republiek der Zuid- Molukken om als. partner in zulke onder handelingen op te treden, wordt erkend in de Overgangsovereenkomst artikel 2 lid 2. Bovendien eist de regering der Zuid- Molukken terugvoering naai- hun vaderland van de Ambonese KNIL-militairen, die nu nog op Java worden vastgehouden. Ook dit werd indertijd door de Nederlandse regering beloofd. Situatie op Ambon De heer Lokollo wenste nadrukkelijk te wijzen op het feit dat de Ambonese be volking, zowel christen en mohammedaan, eensgezind achter de regering staat en dat er geen sprake is van een controverse op religieus terrein. Evenmin is het waar dat de Ambonese KNIL-militairen deze actie ontketend hebben. Zij zijn trouw aan hun vaderland en dienen de regering met volle kracht. De voedselsituatie is zorgelijk, doch niet précair. Sago is er in overvloed, evenals klappers, vis en groenten. Melk is er in het geheel niet, rijst zeer weinig. Econo misch is er op Ambon nog veel te ontwik kelen, daar vele bronnen niet zijn aange boord tengevolge van de politiek der Ne derlandse regering, die in de eerste plaats Ambonezen als soldaten, ambtenaren en onderwijzers nodig had en daarom de land bouw en andere middelen .van bestaan verwaarloosde. De heer Lokollo, die zijn verklaringen aflegde in gezelschap van dr. Nikijuluw, vertegenwoordiger van de republiek der Zuid-Molukken in Nederland, deelde ten slotte nog mee dat zijn regering aan de UNO 20.000 soldaten voor Korea heeft aan geboden, in ruil voor erkenning van de republiek der Zuid-Molukken. Het UNO- secretariaat deelde in antwoord daarop enkel de ontvangst van het aanbod mee. Oude diefstallen opgehelderd De Haarlemse politie is er na naarstig speuren achtergekomen wie in Juni 1946 een grote veel-kleurige vaas uit het Luxor- theater en in 1947 een zilveren kandelaar uit de R.K. kerk in de Jansstraat hebben ontvreemd. Het zijn de Hagenaars K. en P., die op hët ogenblik uit andere hoofde in het Huis van Bewaring te Arnhem zijn opgesloten. De beide verdachten hebben tegenover een Haarlemse rechercheur een bekentenis afgelegd. Minister Heinemann dient zijn ontslag in BONN, 4 September (Reuter). De West-Duitse minister van Binnenlandse Zaken, dr. Gustav Heinemann, heeft zijn ontslag ingediend als protest tegen het feit, dat kanselier Adenauer hem en andere kabinetsleden niet voldoende inlicht over zij n politiek ten aanzien van Duitslands veiligheid. Volgens politieke kringen te Bonn wordt dr. Heinemann gesteund door drie andere ministers, namelijk Jakob Kaiser (aange legenheden geheel Duitsland betreffend), ar. Thomas Dehler (Justitie) en Eberhard Wildermuth (Woningbouw). Vandaag hadden Adenauer en Heine mann een langdurige bespreking over hun meningsverschillen, die morgen zal worden voortgezet. Voor de stabiliteit van dr. Adenauers coalitieregering acht men het in politieke kringen absoluut noodzakelijk, dat Heine mann in de regering blijft, vooral omdat hij het leidende protestantse lid in die regering is. Dr. Heinemann heeft als voorzitter van de evangelische kerk veel aanhangers in het land, vooral in Oost-Duitsland en Berlijn. In politieke kringen gelooft men. dat Adenauer alles in het werk zal stellen om de meningsverschillen bij te leggen. Geen Russen bij de opening der Britse luchtvaarttentoonstelling Voor de opening van de Britse lucht vaarttentoonstelling te Farnborough, waar de nieuwste militaire en commerciële vlieg tuigtypen te zien zijn, heeft men geen leden van de diplomatieke missies der commu nistische landen uitgenodigd. Het is de eerste maal sinds de Britse vliegtuigbouwers deze tentoonstellingen in 1946 hervatten, dat deze functionarissen geen uitnodiging voor de openingsplechtig heid hebben ontvangen. De interessantste inzending acht men de Armstrong Siddeley Sapphire straalmotor, die even krachtig is als vier motoren van een vliegend reuzenfort. De motor zou tevens het probleem van het grote brand stofverbruik der straalmotoren voor een belangrijk deel hebben opgelost. Verder is een nieuwe vinding tentoonge steld om ijsafzetting op de vleugels tegen te gaan. De vleugels zijn daartoe bekleed met platen van een poreus metaal, waar door een anti-vriesvloeistof kan worden geperst. Gisteravond vertoefde Prinses Louise van Zweden enige tijd op Sch-iphol op doorreis van Hamburg naar Londen, waar zij een bezoek ging brengen aan haar moeder die vrij ernstig ziek is. Prinses Louise verlaat de vertrekhal op Schiphol. HET WEER AFGEBEELD De warme en vochtige lucht die gisteren ons land overstroomde, wordt nu in een groot deel van West-Europa weer verdrongen door koele, lucht die van het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan afkomstig is. Het koudefront dat dc scheiding vormt van deze beide luchtsoorten en dat vergezeld gaat van een smalle regenzone had vanmorgen om 4 uur de omgeving van Londen reeds bereikt en trekt met een snelheid van ruim 30 kilometer per uur naar het Oosten. De stormdepressie bij IJsland verplaatst zich nu bijna niet meer. De luchtdruk in het centrum bedroeg vannacht ongeveer 955 millib'aar. Het hoge drukgebied bij de Azoren ondergaat slechts weinig ver andering. Weerbericht OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met flinke opklaringen, maar in het uiterste Noorden van het land voornamelijk vannacht plaatselijk enkele buien. Des nachts koeler, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Meest matige wind tussen West en Zuidwest. G September: Zon op 5.59 uur, onder 19.17 uur Maan op 23.32 uur, onder 17.05 uur Hoog cn laag water in IJmuiden Dinsdag 5 September f-Ioog water: 9.07 en 21.37 uur. Laag water: 4.25 en 16.43 uur. Woensdag 6 September Hoog water: 10.18 en 22.57 uur. Laag water: 5.21 en 17.55 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1