IJmuider Courant aanvr' bij de Admin- Haarlems Dagblad nota over neergeschoten Joor Washington geweigerd Noord-Koreanen zijn Taegoe genaderd tof op schotsafstand Lonen met vijf procent omhoog tot maximaal f180.-geertprijsstop „Marshall-landen niet geneigd tot verlaging hunner handelsbarrières No. 19647 riaan 154. Telef. Adm. 5437. na 5 uur: 8061 (K 2560), Z w,,c t.ito'-Haarlem: Gr. Houtstr. 93, jap'tie en alle afdelingen 15295 1|Befl)- Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, llmuiden, Santpoort en Omstreken van tti •Optctfjte ÏWartrmeïlje ioutitnt CSnno Donderdag 7 Sepleniber 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Volgens de Russische lezing was het toestel op oefenvlucht buiten Koreaanse wateren „ter) De Sovjet-Unie Amerikaanse ambassadeur te overhandigd, waarin ,-en ,:het aanvallen elf Amerikaanse ge- een Russisch vliegtuig rHegtnig» - ambassadeur Allen >,3ftSrd de nota te aan- «d» .mbassade te Washington t: ht hft Amerikaanse depar- Buitenlandse Zaken gezonden, IrJÏÏJ. M» onmiMe»Uk "ccfl (orneerd. radio Moskou zeide de Ameri- iffls raa de Amerikaanse j'ginbassadeur - j.tan in het gebied van de Stille ^Saijn aan de UNO en ?\ï2 moest worden bezien in de ;i «deerdeAmerikaanse regering, 'f nf voorwendsel, aldus radio- .lieerde de ambassadeur de nota S te nanen. Volgens de radio rjTSa aangeboden door de Russi- e' Iter van Buitenlandse Zaken i "wïsiinski. die ambassadeur Kirk ,é=n dergelijk motief ge- i' was, aangezien het inci- j'S verband stond met de militaire Safïïa bevond zich het twee- Ifvtesióie "van de Sovjet-Russische ebt zonder bombardements- of ^uitrusting" op een oefenvlucht met jjjjjur als uitgangspunt. De Ameri- 4 regering heeft een „leugenachtige «geven door te beweren, dat het fete"vliegtuig boven een Amerikaans i had gevlogen, aldus de nota. De „Russische regering verwerpt de liarSaanse versie van het incident. In de Èche nota wordt gezegd: „Op 4 Sep- Eóer .vas een tweemotorig vliegtuig van k luchtmacht der Sovjet-Unie op een ^vlucht van Port Arthur naar het ge- a van het eiland Hai-Joen-Tao, dat 140 gaster van de Koreaanse kust verwij- gjk Het werd zonder enige reden aan- p3en door elf Amerikaanse jagers. Het i-iïhe toestel stortte brandend in zee, c: kilometer ten Zuiden van het eiland ^eptemberstrijd" der telioartse vakbonden ïcaitrale comité van het onder com- :he invloed staande Italiaanse si vakverbond heeft op een Dinsdag ft} gehouden bijeenkomst het besluit Ï0 reeds door de afgevaardigden sa arbeidskamers der verschillende rddes goedgekeurd om binnenkort s campagne te beginnen ter ondersteu- 4'van de door de vakbonden aan de öjevers gestelde eisen, aldus meldt de EKonaent van de Times te Milaan, it christelijk-democratische vakbond ie van de unitaristische socialisten Ë':eri2ch ten deze bij de communistische Évtrenigingen aangesloten. initiatief voor de „Septemberstrijd", si de voorgenomen campagne genoemd Rit, is uitgegaan van de christelijk- êocntische vakverenigingsleiders. De Êtandea werden 3 Augustus door een panenlijk comité van de drie organisa- fevastgesteld. Zij houden in: Herwaar- ffiiag van de lonen van bureau-employés (i gekwalificeerde en geschoolde hand anders, bevestiging van een eerder ge selen overeenkomst tegen ontslag van in- tüduele arbeiders zonder toestemming een commissie van werkgevers en ïerhemers en hernieuwing van nationale extracten voor sommige categorieën van «readers, speciaal in de textielindustrie. Bevin naar Amerika Jk Britse minister van Buitenlandse i Bevin, heeft bij zijn vertrek naar remgde Staten ter bijwoning van cle vergadering der UNO verklaard, 3t naar zijn mening een derde wereld- ïr'°= ^an worden voorkomen door de «we samenwerking van de Atlantische f°e™eden en andere bevriende landen. ,5de Romende vergadering van minis- van Buitenlandse Zaken zei hij: „Het elijk een ernstige vergadering en van groot belang voor de toekomst der -ttaeia, •Wij moeten zeer voorzichtig handelen", t. jVi:a. „Ons oordeel moet goed ge- r--ttrd zijn, Wij hebben niet slechts te ff? wat.,er morgen of volgend jaar •*- sturen". Hai-Joen-Tao. Het gebeurde is gezien door twee andere Russische vliegtuigen, ook op oefenvlucht, en door de Russische obser vatiepost op Hai-Joen-Tao. Het Russische vliegtuig vloog niet alleen niet over het Amerikaanse schip, maar naderde het zelfs niet. Het bevond zich op een afstand van meer dan 10 kilometer van het schip. Het schoot niet op Amerikaanse jagers. De Rus sische regering staat er op, dat een nauw keurig onderzoek wordt ingesteld, dat de verantwoordelijken worden gestraft en dat het verlies wordt vergoed." Verder vestigt de Sovjet-Russische re gering de aandacht van de Amerikaanse regering op de „ernst van de eventuele gevolgen" van een dergelijke handeling. De nota noemt dit optreden „een misdaad" en stelt de Amerikaanse regering verant woordelijk voor alle gevolgen. Zuid-Kor caanse werklieden leggen voor de UN O-strijdkrachten een dam in de Kumo- rivier ter voorbereiding van een tegenoffensief tegen de oprukkende Noordelijke troepen. Zware verliezen voor beide partijen in de slag om Masan TOKIO (Reuter). Volgens de laatste berichten van het front in Korea, welke Donderdagmorgen te Tokio werden ont vangen, bevinden de Noord-Koreanen zich zo dicht bij Taegoe, dat de stad door. hun artillerie kan worden beschoten. Twee krachtige Noordelijke colonnes be vinden zich volgens de berichten op een afstand van ongeveer elf km van de stad. Zij waren ongemerkt door de bergpassen ten Noord-Oosten van Taegoe getrokken, waar de eerste Amerikaanse cavaleriedivi sie zich uit Kasan had moeten terugtrekken. Aan de Noord-Westelijke zijde van de defensielinie rondom Taegoe trokken de troepen van de eerste Amerikaanse cavale riedivisie terug van Waegwan een stad aan de Naktong. Een zware Noord-Koreaanse aanval op Masan werd door een tegenaanval afgesla gen. Naar gemeld zijn 'de Amerikaanse verliezen evenals die der Noordelijken zwaar. De Noord-Koreaanse aanval in het Oosten werd onder controle gebracht en 15 mijl ten Zuiden van Pohang rukten Amerikanen en Zuid-Koreanen zelfs op. In het Noord-Westen werden twee Noord-Ko reaanse aanvallen afgeslagen. In het Zuiden bij Jongsan blijven de Amerikanen vorderingen maken tegen de weinig tegenstand biedende Noordelijken. Ongeveer 21 km ten Noorden van Jongsan werd een Amerikaanse aanval afgeslagen. Op een andere plaats wisten de Amerika nen tot de Naktong door te dringen. Volgens het hoofdkwartier van het Ame rikaanse achtste leger brengen Ameri kaanse en Zuid-Koreaanse troepen de Noordelijken tot staan in het gebied ten Noorden van Kjongdjoe en ten Oosten van Jongtsjon. Een Zuid-Koreaans regiment had twee kilometer ten Zuiden van Angang-Ni een Noord-Koreaans regiment tegengehouden. De Amerikaanse tweede divisie blijft in de richting van de Naktong optrekken. Luchtmacht in actie. Het weer is gunstiger geworden en de Amerikaanse vliegtuigen treden thans weer op tegen de Noordelijken. Pohang werd zwaar bestookt en naar men zegt zijn ver schillende munitieopslagplaatsen geraakt en in de lucht gevlogen. De slad bevindt zich vol Noord-Koreanen. Tachtig Shooting stars en 51 Mustangs bestookten de Noord- Koreanen langs het gehele front. Zes tanks werden buiten gevecht gesteld, zes vernie tigd en drie waarschijnlijk vernietigd. Ook artillerieposities en vrachtauto's werden aangevallen. Op een persbijeenkomst heeft een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie verklaard dat de toestand in de Noord-Oostelijke sector van het Ko reaanse gevechtsfront „ernstig, doch niet catastrofaal" is. Er is geen algemene door braak van de zijde der Noord-Koreanen geweest, aldus deze woordvoerder. Een andere woordvoerder voegde hieraan toe, dat de Noord-Koreanen tussen Pohang en Taegoe aanzienlijke voortgang hadden ge maakt, doch dat zij nergens waren voort getrokken zonder tegenstand van de strijd krachten der UNO te ondervinden. De Noord-Koreanen hebben twee pas gevormde tankbrigades, in het geheel 84 tanks, naar fronten in Korea gezonden, zo deelt een officier van de Amerikaanse in lichtingendienst mede. Volgens gevangenen zijn de pantservoertuigen vooruitgezonden naar de linies waar zij zeer nodig zijn en zullen infanterie en gemechaniseerde een heden, die de tanks steunen, later komen. De brigades, de 16de en de 17de, hebben, zo meent men, in feite de sterkte van di visies. Zij bestaan ieder uit twee bataljons met 20 tanks en een commandotank. Bij ieder bataljon behoren 500 man. De tanks behoren tot het Russische type t-34, dat de Noord-Koreanen gewoonlijk gebruiken. Een brigade is gedirigeerd naar het ge bied van de doorbraak in het Oosten en de andere naar het centrum van het Noorde lijke front. Dit, aldus genoemde officier, zou er op duiden, dat de'Noordelijken het plan hebben hun offensief te versterken. Aan het begin van het tegenwoordige offensief had men weinig Noord-Koreaanse tanks waargenomen. Tiet Amerikaanse departement van De fensie deelt mede, dat de Amerikaanse verliezen in Korea op 1 September 8.863 man bedroegen. /bit cijfer is als volgt samengesteld: 599 doden bij gevechten, 5.366 gewonden, van wie 83 aan hun verwondingen zijn be zweken, 2.898 vermisten. De statistiek om vat slechts de namen van de militairen, wier toestand tot dusver aan hun familie is medegedeeld. Zoals men weet bedroe gen die Amerikaanse verliezen op 25 Au gustus 6.886 man. Verkiezingen in Denemarken veranderden niets De Deense socialistische partij heeft bij de verkiezingen van Dinsdag haar positie als grootste partij gehandhaafd. De definitieve uitslagen luidden: Socialisten: 813.590 (834.089 in 1947) 59 zetels (57 in 1947); Liberalen: 437.959 (529.066) 34 (49); Conservatieven: 365.298 (259.324) 26 (17) Radicalen: 167.799 (144.206) 12 (10); Henry Georgisten: 168.418 (94.570) 12 (6); Communisten: 94.495 (141.094) 6 (9). Eén zetel wordt bezet door een vertegen woordiger van de Faroer-eilanden, die een zetel verloren. De socialistische minderheidsi'egering van dr. Hans Hedtoft, die drie jaar in functie was geweest, trad op 9 Augustus af. De mogelijkheid van een coalitie van de socialisten en de liberalen schijnt klein te zijn, daar de leider der liberalen, Erik Eriksen, deelneming in een door de socia listen geleide regering van de hancl wees. De O.E.E.S. adviseert: Méér buitenlandse investeringen In een heden gepubliceerd rapport doet de organisatie voor Europese economische samenwerking op de landen van Europa een beroep om de bestaande beperkingen op buitenlandse investeringen af te schaf fen, teneinde kapitaal van overzee aan te trekken. Naar de mening van de OEES is een steeds groter wordende toevloed van buitenlands kapitaal noodzakelijk om een betere levensstandaard te bereiken in de economisch laag-ontwikkelde landen zouden bespoediging van de defensievoor bereidingen en verhoogde productie van grondstoffen kunnen worden vergemakke lijkt door uitbreiding van de buitenlandse investeringen, zowel van particulier kapi taal als van overheidsgelden. Het woord is aan Nietzsche Wie dank weigert vernedert de verplichte vriend, terwijl hij zich zelf verheft. De regering heeft 'gistermiddag bekend gemaakt dat zij het College van Rijks bemiddelaars een beschikking zal doen uitvaardigen waarbij voor alle werk nemers van 23 jaar en ouder, alsmede voor alle gehuwden en kostwinners, wier arbeidsverhouding bij C.A.O. of bindende loonregeling is vastgesteld, een direct ingaande loonsverhoging van vijf procent wordt voorgeschreven tot een maximum van ISO.per jaar. Voor werknemers beneden 23 jaardie niet gehuwd en geen kostioinner zijn, zal bij nadere regeling in een geleidelijke loonsverhoging worden voorzien. Daarnaast zal het College van Rijksbemiddelaars vergunning geven, ook de werknemers die geen C.A.O. of bindende loonregeling hebben, eenzelfde loons verhoging toe te kennen. Tenslotte zal de positie van het overheidspersoneel door de regering afzonderlijk geregeld worden. Het instellen van een prijsstop ligt niet in de bedoeling van de regering, wel zal zij het prijsverloop nauwkeurig gadeslaan en ongemotiveerde prijsverhogin gen met kracht tegen gaan. (De volledige tekst van het desbetreffende commu niqué der regering en de reacties daarop van de vakbonden vindt men elders in dit nummer). Critiek van het internationale monetaire fonds Herbewapening gevaarlijk voor internationale financiële stabiliteit rondi-n<ïrt !xrllwa9en van lijn 4 kreeg gistermiddag op de Bakkerstraat hoek j' aeiSln9en met het hierbij afgebeelde resultaat. Een langs het beide veh^? mee 'ieC natte element in en het kostte heel wat moeite wnkels weer op de vaste wal, respectievelijk in het rechte spoor had. Te Paidjs is Woensdag de vijfde jaarver gadering van het bestuur van de wereld bank en het internationale monetaire fonds gehouden. De vei'gadering werd geopend door Vincent Auriol, de president van Frankrijk, waarna het woord werd ge voerd door de minister van Financiën van India, sir Chintamanh Desmukh, die de openingszitting presideerde. Deze wees op de terugslag van de hei-bewapening op de internationale financiële stabiliteit. De hiei-aan verbonden gevaren vormen de eerste zorg van de afgevaardigden, waar toe de meeste ministei-s van Financiën en gouverneurs der centrale banken van de deelnemende landen behoren. De Indiase minister sprak echter de hoop uit, dat de politieke situatie zal vei'beteren, zodat de staatsuitgaven weer voor andere dan mili taire doeleinden zullen kunnen worden vei-richt. Voorts verklaarde hij, dat inmid dels de mogelijkheden moeten worden ge vonden om „in andere delen van de wereld het gi-ote werk, dat men met behulp van het plan-Marshall heeft kunnen onderne men, voort te zetten en aan te vullen". In zijn openingsrede zeide de Franse president de afwezigheid te betreuren van vertegenwoordigers van die landen, die „hoewel zij de overeenkomsten van Bret- lon Woods hebben ondertekend, gemeend hebben, dat zij niet aan onze werkzaam heden behoefden deel te nemen". President Auriol wees er vervolgens op, dat internationale veiligheid en de vooruit gang van de mensheid slechts kunnen wor den bewerkstelligd, wanneer het economi sche leven gezond en stabiel is. De vrede, aldus de president, kan slechts verzekerd worden door de welvaart der mensen, in de eerbied voor elkander en in onafhanke lijkheid van iedere natie, en slechts wan- j heer ook de ongelukkigsten de zekerheid hebben, dat zij, dank zij de gemeenschap pelijke welvaart, een vrij, waardig en be hoorlijk bestaan zullen kunnen leiden. Een onevenwichtig ruilvei-keer en onstabiliteit van de munt, verooi-zaakt door prijsstij ging van de grondstoffen of verzwaring van de lasten van sommige landen, zouden een sociale malaise of een economische crisis kunnen teweegbrengen, die elke in spanning voor de veiligheid zouden te niet doen en iedere kans op een beter leven zouden doen wegvallen, aldus Auriol. Jaarverslag In het jaarvei-slag van het internatio nale monétaire fonds dat Donderdag werd uitgebracht, wordt er bij de Verenigde Staten en andere „overschof'-landen op aangedrongen, de tarieven te verlagen en handelspreferenties en andere invoerbe- perkende bepalingen af te schaffexx. Het rapport merkt op, dat het in het belang van de „overschof'-landen is, de landen „met een tekort" te helpen weer te komen tot een krachtig stelsel van goed in even wicht verkerende internationale betalingen. Het rapport werd enkele maanden voor het uitbreken van de oorlog op Korea voor bereid, welke oorlog vele landen nood zaakte over te gaan tot grote herbewape ningsprogramma's. Reeds toen werd in het rapport gezegd, dat de toeneming der uit gaven voor de defensie leidde tot het ge vaar van inflatie. Deze dreigende inflatie maakte het volgens het rapport onzeker, of de landen, die verleden jaar hun valuta's devalueerden ten volle zouden kunnen pro fiteren van hun verbeterde concurrentie- mogelijkheid. De devaluatiepolitiek wordt in het rapport verdedigd, maar tevens wordt verklaard, dat alleen dé ondervin ding kan leren of door de devaluatie wer kelijk een redelijk stelsel van internationale betalingen zal ontstaan. In het rapport wordt duidelijk verklaard, dat het fonds nog steeds tegen een ver hoging van de officiële goudprijs is, die voortdurend door Zuid-Afrika wordt ver langd. In het rapport wordt critiek geoefend op het resultaat der pogingen van de Organi satie voor Europese Economische Samen werking tot vei-laging van de handelsbar rières tussen de landen van het plan- Marshall. Daai-omtrent wordt gezegd: ,Er was geen algemene neiging tot verzachting van de handelsbeperkingen en de ophef fing van bilaterale handelsovereenkom sten". Canadese ballonvaarder nog niet vrijgelaten BERLIJN, 6 September (Reuter) De Canadese militaire missie te Berlijn heeft Woensdag meegedeeld, dat zij nog geen succes heeft gehad bij haar pogingen om vrijlating te verkrijgen van de Canadese ballonvaarder Boitard, die Zaterdag in Amsterdam was opgestegen en Zondag bij Wolmerstedt in de Russische zóne van Duitsland is geland. Maandag bevestigde de burgemeester van Wolmerstedt telefonisch de landing, doch legde de hoorn op de haak, toen hem verdere vragen werden gesteld. Naar gemeld is, bevindt de 45-jarige Canadese ballonvaarder zich thans in han den van de politie te Maagdenburg. Het v/as Woensdag niet mogelijk de Maag- denburgse hoofdcommissaris aan de tele foon te krijgen. Toen hij vernam, dat hij uit West-Ber- lijn werd opgebeld, antwoordde een poli tiefunctionaris te Maagdenburg kortweg „Wij hebben niets te zeggen" en smeet de hoorn neer. Ook twee Deense zakenlieden, die twee weken geleden wegens mist en benzine gebrek op vhet Oost-Duitse eiland Ruegen moesten landen, worden nog door de Oost- Duitse politie vastgehouden. Amerikaans vliegtuig in Japan verongelukt Elf doden, onder wie drie oorlogsverslaggevers Naar alle waarschijnlijkheid bevonden zich drie Amerikaanse ooidogscorx'espon- denten aan boord van een Skymaster van het Amerikaanse leger, welke, naar het hoofdwartier van generaal MacArthur van morgen meldde, verongelukte, toen hij op steeg van een luchtbasis in midden-Japan. Elf personen zijn om het; leven gekomen. -Volgens een niet-officieel bericht zijn de drie ooi-logscorrespondenten de verslag gever Frank Emery en de fotografen Char les Rosecrans en Ken Inoue alle van het Amerikaanse persbureau „International News Service". Emery werd de vorige maand bij een be zoek aan het front van de Naktong door granaatsplinters gewond. De Britse oor logscorrespondent Randolph Churchill, zoon van Winston Churchill, werd toen eveneens gewond. De Skymaster was op weg van Tokio naar het Japanse eiland Kioesjoe. Later werd gemeld, dat er zich zeven passagiers en eexx vier koppen tellende be manning aan boord van het toestel bevon den op het ogenblik van de ramp. Te Tokio gingen tien passagiers aan boord, maar drie van hen tot wie niet dè oorlogscorres pondenten behoren verlieten het toestel bij aankomst op de luchtbasis. Russisch veto (44 ste) in de Veiligheidsraad LAKE SUCCESS (Reuter) In de Vei ligheidsraad heeft Woensdag de Russische afgevaardigde Malik zijn veto uitgespro ken tegen de Amerikaanse resolutie, waar in alle landen worden opgewekt zich te onthouden van hulp aan Noord-Korea. In de resolutie worden voorts de Noord- Koreanen gecritiseerd wegens „het blijven negeren van de UNO". Dit was de 44ste maal, dat de Sovjet- Unie van haar vetorecht in de Veiligheids raad gebruik maakte. Negen stemmen wei-den voor de Ameri kaanse resolutie uitgebracht, één tegen (Rusland). Joegoslavië onthield zich van stemming. Een Russische resolutie, die een einde wil zien gemaakt aan de militaire operaties in Korea, werd door de raad verworpen. Alleen Rusland stemde voor, 8 landen tegen en twee (Joegoslavië en Egypte) ont hielden zich. De vergadering werd daarna verdaagd tot Dondei-dag. Dr. Tsiang (nationalistisch China) zei nog, dat een divisie, die thans als de vijfde Noord-Koreaanse divisie vecht, in Mand- sjoerije als de 164ste divisie van de Chi nese communisten had gevochten. De huidige zesde Noox'd-Koreaanse divisie had in Mandsjoerije als de 166ste divisie van het Chinese communistische leger gediend, zeide Tsiang. De Sovjet-Russische afgevaardigde, Jakob Malik, heeft in de raad de Sovjet- Russische protestnota voorgelezen over het neergeschoten Russische vliegtuig. De kwestie diende echter tussen de twee lan den geregeld te worden, zo zeide hij. Warren Austin, de Amerikaanse afge- vaardigde, zeide, dat de Veiligheidsraad diende te beslissen wat er zou gebeuren. Malik, die schadevergoeding van de Ver enigde Staten eiste, zeide dat de zaak niets uit te staan had met de UNO. De voorzitter, de Engelsman Sir Glad- wyn Jebb, maakte uit dat de kwestie op de agenda zou worden geplaatst en op het daarvoor passende tijdstip besproken zou worden. Gevechten in Koerdistan op Russische instigatie? Volgens een correspondent van de „Man chester Guardian" zijn er aanwijzingen, dat „de gevechten in Perzisch Koerdistan meer zijn dan een louter plaatselijke aan gelegenheid". De correspondent schrijft dat in de afgelopen maanden door de zender van de „democratische omroep van Azer- beidsjan", die in Sovjet-Russisch Trans- Kaukasië staat, steeds krachtiger propa ganda tot de Koerden is gericht Op 26 Augustus, aldus de cori-espondent, werd door de radio tot de Koerden gezegd, „dat, wanneer het tot vechten zou komen, de Perzische garnizoenen hun wapens weer in de steek zouden laten, zodat de Koerden zich deze wapens zouden kunnen toe eigenen". Óp 13 Augustus had de radio instructies gegeven voor de „viering van de verjaar dag van de stichting der democratische partij van Koerdistan" die „ook ten koste van bloedvergieten" uitgevoerd moesten worden, aldus de correspondent van de Manchester Guardian, die verder zegt, dat de genoemde omroep wrok tegen de Ame rikanen tracht aan te kweken, onder meer door te berichten, dat de Amerikanen in Korea mensen levend begraven en in ovens geworpen hadden. De correspondent meent een aanwijzing te zien dat de ongeregeldheden misschien naar andere landen van het Midden-Oos ten zullen overslaan in een mededeling van genoemde radio op 21 Augustus, dat de sjah van Perzië over maatregelen tegen de Koerden overleg pleegde met de Turkse en Iraakse regeringen. Post voor de „Groote Beer" Post, bestemd voor militairen aan boord van d& „Groote Beer", op weg naar Indo nesië, welke in één der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk heden in Nederland worden ter post bezorgd en post, bestemd voor uitreiking in de haven van aankomst, uiterlijk op 20 September. De brieven moeten alle worden gezonden aan het veldpostkantoor te Djakarta HET WEER AFGEBEELD De diepe depressie, die gisteren de Britse Eilanden naderde, trok vannacht over Schotland naar het Noordelijk deel van de Noordzee en werd nog belangrijk dieper. De daarmee gepaard gaande storm bereik te vannacht ons land. De grootste wind snelheid werd gemeten in Den Helder (90 kilometer per uur tijdens een wind stoot). Omstreeks 6 uur hedenmorgen bereikte het koudefront van de depres sie Den Helder. Dit koudefront trekt met een snelheid van omstreeks zeven tig kilometer per uur in Oost-Zuidooste lijke richting. Na het wegtrekken van de depressie komt ons land meer onder in vloed van een rug van hoge druk, die zich vanmorgen over de Britse Eilanden begon uit te breiden. CxilOOCOOOOOCOrxxXOOCCrjooaöOGOOCOOOOOaryXXÏOOOOCCO Weerbericht MIST SNEEUW o REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN 3 ONWEER 7^TEMPEBAT'JUR 1005 ISOBAAR BEAAUGB'.IK GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE OBUK - SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST raTAND VAN DIT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN.- IEDERE HELE OWARSSTREEP IS EEN WINO- SNELHEID VAN VIJF METER PE.R.SECONDE WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met flinke op klaringen. In het Noorden van het land enkele verspreid optredende buien, overigens droog weer. Meest matige wind uit Westelijke richtin gen. Frisse ochtend, overdag onge veer dezelfde temperatuur als van daag. 8 September: Zon op 6.02 uur. onder 19.13 uur Maan op 0.44 uur. onder 1312 uur Hoog en Ia3g water in IJmuiden Donderdag 7 September Hoog water: 11.50 en 0.32 uur. Laag water: 6.48 en 19.28 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1