Heemskerk begon met geestdrift aan de feesten Weer een winkelweek in Beverwijk De pest is nog steeds een volksvijand in de landen van het Verre Oosten Frans kasteel trefpunt van Nederlands emigranten en toeristen Doftderfïa? 7 Senfemhpr 1950 ADO gaf een geslaagde gymnastiek-demonstratie en de jeugd vermaakte zich best Evenals vorige jaren wordt ook in 1950 Heemskerk opgefleurd door de traditionele volksfeesten. De dag van Woensdag is een volkomen succes ge worden, ook al omdat het mooi weer was. De oude toren heeft neergeblikt op een schouwspel, dat in wezen wei nig veranderd is sinds de Kennemer edelen hun kleurige feesten organiseer den, al is de uiterlijke vorm wat min der statig geworden. Woensdagmorgen om acht uur kwamen een negentiental versierde fietsen, auto peds en praalwagens voor het gemeente huis te zamen en nadat de jury de prijzen had bekend gemaakt, ging het in optocht door het dorp, voorafgegaan door het fanfarecorps „St. Caecilia". De kinderen hebben daarna een aubade voor het gemeentehuis gebracht onder lei ding van de heer L. Tervoort. De ere-voorzitter van Koninginnedag burgemeester A. H. Nielen sprak de kinde ren vervolgens toe. Hierna werden door de burgemeester op het bordes van het raad huis in tegenwoordigheid van de beide wet houders en de feestcommissie de volgende prijzen bekend gemaakt: le prijs: Vredesduif, Ria Sap; 2e prijs: Versierde wagen met opschrift: „Geef ons een huis", kinderen Timmer; 3e prijs: „Koningin van Heemskerk", kinderen Schuyt; 4e prijs: Versierde fiets, Peter Tromp; 5e prijs: Versierde fiets, Ria Tromp. De andere 14 deelnemers ontvingen een troostprijs. Ringsteken en kinderspelen Om tien uur werd onder grote belang stelling aan de Maerelaan de ringrijderij gehouden met paard en kar. De wagens op hoge wielen met hun hoge huiven en de Harmoniekapel krijgt 60% van het batig saldo In de bovenzaal van hotel „Ter Burg" te Beverwijk werd Woensdagavond een vergadering gehouden van de Breestraat- winkeliers vereniging om ook dit jaar weer te komen tot de organisatie van een win kelweek. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter, de heer P. H. Schmit, die tot zijn genoegen constateerde, dat reeds 96 procent van de Breestraat-winke- liers lid der vereniging is. Het organiseren van een winkelweek in de geest van het vorig jaar kreeg de algemene bijval der aanwezigen. Men was echter van mening dat niet alleen de Breestraat-winkeliers dit festijn moesten organiseren, maar dat de gehele Beverwijkse middenstand er aan mee moet doen. Reeds zijn verscheidene besprekin gen gevoerd. Besloten werd de winkelweek te houden in de week van 30 September tot 7 October Van een eventueel batig saldo zal 60 procent worden afgedragen aan de Beverwijkse Harmoniekapel, die ook dit jaar weer haar medewerking zal geven. Evenals vorig jaar zal het publiek bij zijn inkopen bij deelnemende winkeliers bon nen ontvangen, waarmee het mededingt naar verschillende prijzen. Het tweede agendapunt was geheel ge wijd aan de reclame-campagne, die aan deze winkelweek de nodige bekendheid zal moeten geven. Omdat deze winkelweek de Beverwijkse Harmoniekapel tot onder werp krijgt, zullen de deelnemers voor rekening van de vereniging een verlichte harp aan hun winkelpui kunnen aanbren gen. Ook zal de grote verlichting, die het eigendom der vereniging is in de Bree- straat weer worden opgehangen. Toonkunstkoor bereidt een fancy-fair voor Het koor der Maatschappij tot Bevorde ring van de Toonkunst te Beverwijk heeft het nieuwe seizoen ingezet met de voorbe reiding van een Kerstconcert, dat 14 December, vermoedelijk met medewerking van het Postaal Mannenkoor, zal worden gehouden. Voor 15 Maart 1951 heeft Toonkunst het voornemen om de „Messias" van G. F. Handel uit te voeren. Aangezien met de organisatie van de voorgenomen uitvoeringen uiteraard grote financiële bezwaren gepaard gaan, waarbij voor het winterprogramma een kostenbe- raming van 3000,— is gesteld, heeft enige actieve bestuursleden er toe gebracht de mogelijkheid van een fancy-fair te over wegen. Deze plannen hebben reeds vaste vorm gekregen en nu al wordt druk gewerkt om deze ten uitvoer te brengen. De Toonkunst- Fancy-fair zal in November worden ge houden. Van verschillende fabrikanten zijn reeds toezeggingen gedaan en zendin gen artikelen ontvangen voor het doel. De heer J. F. de Wildt te Beverwijk, architect, heeft de medewerking toegezegd om het interieur met een groot aantal attracties en vele stands te verzorgen. Ook zijn al aanbiedingen binnengekomen voor het verzorgen van de verlichting, het schilder- en timmerwerk. Verschillende damesleden beijveren zich, hetzij persoon lijk of in clubverband, haar medewerking te geven. Wijkertoren krijgt eindelijk zijn verlichting Deze week is een firma uit Aalst begon nen met het aanbrengen van de vier nieuwe verlichte wijzerplaten op de toren van de Grote Kerk te Beverwijk. Deze wijzerplaten hebben een middel lijn van ongeveer 2.80 m. De firma is al geruimen tijd geleden met de uitvoering van het aanbrengen der wijzerplaten en de verlichting belast. Woensdagmiddag had men al twee oude wijzerplaten van de toren verwijderd en men verwacht dat het gehele karwei eind volgende week gereed zal zijn, zodat de inwoners van Beverwijk dan ook weer des avonds de tijd op de toren kunnen aflezen. 1 zware boerenpaarden er voor lieten de kij kers zien hoe gezapig het leven vroeger geweest moet zijn. Van de dertig deel nemende paren werden aan de volgende vijf de prijzen toegekend: le prijs: Jan en Aiie van Tunen; 2e prijs: W. Ritter met Jo de Wit; 3e prijs: Jo Schuijt en echtgenote; 4e prijs: Jac. de Ruyter en M. Kuijper; 5e prijs: Piet Dijkman en Bets Sap. In de Kerklaan werden in het bijzijn van vele ouders des namiddags de verschillen de kinderspelen gehouden, waarvan, de aanwezigen al evenzeer hebben genoten als de kleine deelnemers. De eerste prijzen gingen naar: Blokjes- rapen (meisjes): Greet Kuyl; blokjesrapen (jongens): C. van Veen; autoped-races (meisjes): Corrie Duyn; autoped-races (jongens): Jan Zonneveld; koekhappen, meisjes: Ria Wijman, jongens: Cees Sap; zaklopen, jongens: Sjors van der Loos; balletje lopen, meisjes: Ria Klaassen. Om vier uur werd aan de Maerelaan ringsteken op de fiets voor dames gehou den, waarvoor een 40-tal gegadigden zich had opgegeven. Er werd hier werkelijk strijd geleverd, want eerst om half zeven werd bekend dat de dames Bets Sap, Aga tha Schouws en Truus Castricum de drie „sterksten" waren. Des avonds waren vele Heemskerkers samengekomen op het grasland aan de Kerklaan om de grote gymnastiek-demon stratie van „ADO" en „ODIN" te zien en beide verenigingen hebben hun beste been tje voorgezet om de aanwezigen te laten zien wat zij op het gebied der gymnastiek presteren. Nadat eerst een mars door het dorp van alle gymnasten was gemaakt met medewerking van de tamboers der Hoog oven-Harmonie, volgde een massaal op treden dat een daverend applaus opleverde. Tot laat in de avond werd verder nog verstrooiing gezocht op de kermis en in de cafés. Motorrijder in botsing met fietsers Op de Alkmaarse weg werden vier perso nen, die op het fietspad reden, door onbeken de oorzaak aangereden door een achter hen komende motorrijder. Deze, de heer B. P. uit Bergen, viel en bleef met een hersenschud ding ter plaatse liggen. Hij is naar het St. Elisabethsziekenhuis in Alkmaar vervoerd. De fietsers kwamen met de schrik vrij. Muur moest het ontgelden De bestuurder van een vrachtauto met vismeel wilde in de Bloksteeg in Beverwijk een voor hem rijdende bakfiets passeren. De ruimte was klein en de uitstekende lading van de fiets groot. Door het nemen van een grote bocht kwam de vrachtauto in aan raking met een gedeelte van de muur van de R.K. kerk. De botsing was dermate hevig, dat het muurgedeelte bezweek. Dat was op het nippertje De heer H. J. H. uit Beverwijk, die met een bakfiets de onbewaakte overweg aan de St. Aagtend ijk passeerde, merkte door de hevige windstoten de trein van 18.30 uur uit Uitgeest niet op. Op het laatste ogenblik kon de man van- zijn-fiets springen. Van zijn vervoermiddel bleef echter niets over. Een van de Hamei-poorten, waarop weldra de Gravestenenbrug in Haarlem zal rusten, wordt door een drijvende kraan in de kokers van een der opritten gehesen. Binnen enkele dagen worden bij deze stijlen de andere delen van het door Figee vervaardigde tussenstuk gevoegd, zoals de zware balansen en de „vallen", de opklapbare middelste bruggedeelten. Wanneer het tussenstuk bevestigd is, worden de leuningen aangebracht en zal men de bestrating gereed maken. Dan nog een verfje van een lichte kleur en de brug kan door het verkeer in gebruik worden genomen. IJmuiden Zet uw fiets op slot! De poltie van Velsen heeft zich ontfermd over drie onbeheerd staande fietsen, die niet op slot stonden. De eigenaars kunnen hun vervoermiddel aan het politiebureau op het Tiberiusplein weer in ontvangst nemen. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE In de nacht van 6 op 7 September konden geen berichten worden verstrekt, daar alle schepen wegens stormweer nog moeten halen. BINNENGEKOMEN EN UITGEVAREN VISSERSSCHEPEN Binnengekomen 6 September: IJM 16 Bergen, rederij Petten, met haring, vertrokken 28 Augustus. IJM 62 Sumatra, rederij De VEM, met haring, vertrokken 29 Augustus. IJM 57 Medan, rederij Batavia en Medan, met haring, vertrokken 31 Augustus. Naar zee vertrokken: IJM 49 Petten; IJM 61 Mary; IJM 39 Schoorl; SCH 91 Abraham. RUITEN MOESTEN HET ONTGELDEN Een Noorse zeeman, die in benevelde toe stand door de Kanaalstraat laveerde, heeft zonder enige reden enkele ruiten vernield. Hij werd hierbij aan zijn handen verwond. De heer Bakker verbond hem en de politie verschafte hem onderdak. PLOTSELING OVERSTEKEN WERD OORZAAK VAN BOTSING Gistermiddag om 5 uur kwamen op de Stationsweg ter hoogte van de De Savor- nin Lohmanlaan een motorrijder en een wielrijder in botsing. Oorzaak was het zonder waarschuwing plotseling oversteken van de fietser. Gevolg: ernstige beschadiging van de voertuigen. ONVERWACHT EINDE VAN EEN WERELDREIS Een jeugdige 18-jarïge Groninger J. H., die zonder voorkennis van zijn ouders de we reld wilde bekijken en hiertoe aan een IJmuider vriend een expresbrief zond, heeft in het politiebureau zijn „wereldreis" moe ten beëindigen. Toen hij bijna gelijktijdig met de brief in de gemeente aankwam, was reeds een verzoek tot opsporing uit Gro ningen binnengekomen. Vandaag zal de jeugdige avonturier bij zijn ouders worden teruggebracht. In „United Nations News Features", een wekelijkse publicatie van de UNO, schreef dr. Georges Blanc, directeur van het Pasteur-Instituut in Marokko, bijzonder heden over de pest, en over de manier waarop de mensheid deze gevreesde ziekte in de loop der eeuwen trachtte te bestrij den. De pestilentie heeft een lange, sombere geschiedenis. Zelfs heden nog roept deze naam onmiddellijk de gedachte op aan een snelle en snelverspreide dood, een ver schrikking voor de mensen in vele landen. De bezoeking van deze ziekte kwam in Europa dikwijls zó onverwacht, dat Am- broise Paré, een beroemde Franse dokter, haar vergeleek met een wervelstorm. In de zesde eeuw viel de pest uit Azië voor het eerst Europa binnen, via het Oost Romeinse rijk ten tijde van de regering van Keizer Justitianus. In die periode gaf Procopius, een Byzantijnse geschiedschrij ver, een nauwkeurige beschrijving van de uitwerking van de pest op het menselijk lichaam. Nadat verscheidene pestgolven zich over Europa hadden verspreid scheen de ziekte voor een periode van bijna drie eeuwen uitgewoed te zijn. Dan, in de veertiende eeuw, herleefde de verschrikking. Daar mee brak de tijd aan van de „zwarte dood". Bijna een derde deel van de totale bevolking werd weggevaagd. Keer op keer herhaalde dit schrikbeeld zich en de aan vallen duurden voort tot de achttiende eeuw. Toen de ziekte in 1720 in Marseille opnieuw binnenviel en veertigduizend slachtoffers eiste, had zij in andere door haar geteisterde streken al honderdduizen den doden achtergelaten, waaronder alleen reeds zeventigduizend in het Londen van 1665. Buwe bestrijdingsmethoden in de middeleeuwen De paniek, die door de geheimzinnige epidemie werd geschapen, leidde tot rauwe verdedigingsmiddelen. Besmette huizen werden uitgerookt en gemerkt met een kruis. Niemand mocht er binnenkomen. De dokters waren te herkennen aan hun kappen en droegen eveneens het genoemde kruisteken op hun kleren. Bij hun nade ring week het volk angstig en zelfs vijan dig terug. Voor iedere bewoner van een besmet gebied was het verboden om een gezonde stad binnen te gaan. Zij, die men op een poging hiertoe betrapte, werden teruggejaagd nadat men hen de oren had afgesneden. Het beeld van mensen met af gekapte oren was niets vreemds in die tijd. De vlugge en niet te voorspellen bewegin gen van de „zwarte dood" voedden het gerucht, dat deze opzettelijk werd ver breid. Men uitte de beschuldiging, dat er vet van lijken op de deuren der huizen werd gesmeerd. Tal van ongelukkigen zijn aan dit vergrijp schuldig verklaard en ter dood gebracht. Men zag in de pest een uiting van Goddelijke toorn en riep de heiligen aan om voor de mens te pleiten. De vermaardste van hen was Sint Rochus, van wie nog algemeen bekende schilde rijen te zien zijn, die hem voorstellen met symptomen van de ziekte en met de hond aan zijn voeten, die hem van de honger dood had gered, toen hij wegens zijn be smetting met deze ziekte was uitgebannen. Nog in het Verre Oosten Hoewel de pest Europa sinds de acht tiende eeuw met rust heeft gelaten, hand haafde zij zich in het Verre Oosten, waar haar verwoestende werking nog altijd voortgaat. In het jaar 1894 zijn er in Kan- tón honderdduizend mensen aan gestor ven. De ziekte bereikte in hetzelfde jaar Honkong, waar Yersin haar bacil ontdekte, welke thans met diens naam wordt aan geduid. De geleerden Roux en Yersin toon den in 1896 aan, dat deze bacil dezelfde is als die, welke op geïnfecteerde ratten wordt aangetroffen. Simond bewees ten slotte in 1898, dat de ziekte wordt over gebracht door de ratten-vlo. Daarna werden binnen enkele jaren alle feiten met betrekking tot de pest gerang schikt. Deze zijn korte tijd later aangevuld met de kennis van het type besmetting, dat door wilde knaagdieren wordt ver spreid, thans bekend als „sylvatische pest". In deze tijd is men volgens zorgvuldig uit gestippelde regels de strijd tegen de „zwarte dood" begonnen met de vernieti ging van ratten, de afzondering van indi viduen die met besmette personen in aan raking waren geweest, quarantaine, medi sche behandeling en preventieve inspui tingen. Gedurende de laatste jaren zijn op dit gebied grote vorderingen gemaakt. De ontdekking van krachtige insectenpoeders, zoals D.D.T., en van doeltreffende genees middelen uit sulfaten, alsmede de toepas sing van streptomycine hebben meer hoop gegeven op de overwinning over deze eeuwenoude plaag. De Wereldgezondheidsorganisatie, een der gespecialiseerde nevenafdelingen van de Verenigde Naties heeft een commissie gevormd ter bestrijding van de pest met de bedoeling, alle bekende aanvalsmetho- den te combineren. De Wereldgezondheids organisatie overweegt thans een groep specialisten naar India te zenden, waar de ziekte op het ogenblik nog een ernstig vraagstuk vormt. Deze zullen in dit land voor het eerst op internationale schaal te werk gaan om de ziekte uit te roeien. Andere arbeidsterreinen voor de bestrij ders van' de pest, die door deskundigen van de W.G.O. zijn aanbevolen, omsluiten een der besmette eilanden voor de kust van Afrika (de Azoren of Madagascar), Marokko, de Belgische Kongo en China. In deze haarden van de pest zal de toepas sing van D.D.T. „1080" (natriumfluoride) en streptomycine en alles, wat men door de eeuwen ontdekt heeft, het vermogen van de moderne wetenschap om een van 's mensen meest gevreesde ziekte te over winnen in de praktijk bewijzen. De exploitatie van het Concertgebouw te Amsterdam Grotere invloed van overheid en orkest op de gang van zaken bepleit De op 11 Juni 1947 ingestelde commissie van onderzoek betreffende de exploitatie van het Concertgebouw, onder voorzitter schap van de hoofdstedelijke wethouder mr. A. de Roos, heeft thans haar rapport uitgebracht. De commissie komt daarin ten eerste tot de conclusie dat de invloed van de overheid op de N.V. „Het Concertge bouw" vergroot dient te worden, onder meer door de gèmeentelijke commissaris sen in de gelegenheid te stellen zoveel mogelijk van tevoren kennis te nemen van de onderwerpen, die in de vergaderingen van het dagelijks bestuur besproken zullen worden. Verder zou er zorg voor moeten worden gedragen dat alle belangrijke zaken in ieder geval in de raad van bestuur ter sprake komen. Voorgesteld wordt de N.V. een lening te laten sluiten voor de voltooiing van de herstelwerkzaamheden aan het gebouw, opdat dit niet tot groter verval geraakt. De commissie acht het gewenst dat het orkest medezeggenschap bij de gang van zaken wordt verleend door vertegenwoor digers daarvan met een adviserende stem te laten deelnemen aan de bestuursvergade ringen. Tevens dienen zij zitting te hebben in de te vormen programmaraad, waarin bovendien de directeur, de dirigent, een componist en een musicoloog opgenomen zouden moeten worden. Ook wordt aange drongen op de instelling van een college teneinde contact te bewerkstelligen tussen het Concertgebouw, het orkest en het pu bliek. De vijfde conclusie, waar het rapport toe komt, luidt letterlijk: De N.V. „Het Con certgebouw" vervulle haar taak tegenover de gemeenschap, van welke zij in ruime mate steun ontvangt, door meer dan tot nu toe het geval is geweest grote bevol kingsgroepen van de prestaties van haar orkest te laten genieten, teneinde aldus de muzikale cultuur van Nederland in de breedte en in de diepte te versterken. Bij de samenstelling, alsmede bij de toelichting der concertprogramma's worde rekening gehouden met de opvoeding van een zo groot mogelijk publiek tot muziekbegrip. Wenselijk wordt geacht een evenwichtige dosering van lichte en zwaardere, oude en moderne, bekende en onbekende muziek. Tenslotte dringt de commissie er op aan dat de dirigent of dirigenten van het Con certgebouw-orkest gedurende het gehele seizoen de leiding van het orkest in handen houden, een enkele keer afgewisseld door het optreden van gastdirigenten, ondër wie ook Nederlandse. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN De vangstberichten uit zee van Donderdag 7 September 1950 luiden: SCH 305 gisteren met 40 kantjes: SCH 87 gisteren met 50 kantjes; SCH 200 gisteren met 34 kantjes; SCH 104 met 10 kantjes uit 35 netten; SCH 233 gisteren met 100 manden; SCH 19 giste ren met 17 kantjes; SCH 45 gisteren met 100 manden; SCH 248 gisteren met 50 kantjes; SCH 249 gisteren met 60 kantjes; SCH 7 gis teren met 50 kantjes; SCH 46 gisteren met 34 kantjes; SCH 50 gisteren met 34 kantjes; SCH 6 gisteren met 60 kantjes; SCH 21 giste ren met 60 kantjes; SCH 24 gisteren met 60 kantjes plus 50 manden; SCH 118 gisteren met 45 kantjes plus 20 manden; SCH 325 gisteren met 45 kantjes; SCH 333 gisteren met 25 kantjes. Alle verdere vleetvissers moeten nog halen. Binnen te Scheveningen van de haring visserij SCH 160 met 31 last plus 400 kisten verse haring. Meridon moest de bakens verzetten (Van een medewerker) Temidden van het glooiende heuvelland van het Franse departement Seine et Oise, ligt niet ver van het dorpje Chevreuse en ongeveer een dertig kilometer van Parijs een kasteel „Méridon", dat in de jaren na de oorlog bij vele Nederlanders een grote bekendheid heeft gekregen. Dit kasteel, dat in 1885 werd gebouwd op de fundamenten van een vroeger bouw werk, dat reeds omstreeks 900 moet zijn opgetrokken, had een steeds weer wisse lende bestemming, voordat het middelpunt werd van een kleine Nederlandse gemeen schap. Zo werd het in '85 verkocht tégen een lijfrente maar de vroege dood van de voor malige bezitter in het jaar daarop speelde het landgoed voor een koopje in handen van een nieuwe eigenaar. De bezitting be stond uit uitgestrekte velden, akkers en bossen, welke laatste zoveel wild verbor gen, dat iedere week een wagen vol. naar Parijs kon worden gebracht om daar van de hand te worden gedaan. Later was het nog enige tijd in handen van een verze keringskas en gedurende deHoezetting leg den de Duitsers er beslag op. Na dé bevrijding van Frankrijk zocht de commissie voor de.repatriëring een onder dak en kwam op het landgoed terecht. Na dat ook Nederland zijn vrijheid had her wonnen viel het binnen de gezichtskring van de vereniging van Volkshogescholen. En van dat ogenblik af kreeg het royale, drie verdiepingen hoge gebouw een twee ledige bestemming. Emigratiecentrum en volkshogeschool Onder leiding van ir. Miedema, een land bouwkundig ingenieur, die volkomen met de agrarische toestanden en omstandighe den op de hoogte is, begon het werk. Doel was vooral bevordering van Nederlandse emigratie naar Frankrijk en de jonge emi granten met een deskundige voorlichting de nodige steun te verlenen. Van regerings zijde werd .dit streven eenmaal gesteund met een aanzienlijk bedrag. Welk een on schatbare waarde een dergelijk voorlich tingscentrum voor de jonge emigranten kan hebben laat zich gemakkelijk denken. Van de aanvang der werkzaamheden af is er een vijftal cursussen gegeven. Maar tot meer dan vijf heeft men het niet kunnen brengen. De oorzaak van de geringe resul taten moet men niet gaan zoeken bij het instituut, die liggen elders. Daar is in de eerste plaats de taalkwestie. Het is nu een maal zo, dat de meeste Nederlanders het Frans minder goed ligt dan het Engels bij voorbeeld en daardoor is de taal de eerste barrière. Bovendien staan de Fransen zelf niet meer zo afwijzend tegenover het platteland als dat voor de oorlog wel het geval was. Toen was er een voortdurende trek naar de stad en een rampzalige ontvolking van het platteland, hetgeen overal verlaten en vervallen dorpen deed ontstaan. De boer derij en het boer-zijn heeft weer aan aan trekkelijkheid gewonnen. De boeren heb ben tijdens en na de oorlog goede zaken gedaan, terwijl bovendien öe waarde van de bedrijven is gestegen, doordat ze -ge wilde beleggingsobjecten vormden, gevolg van de onstabiele koers van de franc. Dan komt er nog bij, dat de emigranten de ka pitalen om bedrijfsgebouwen, grond, werk tuigen en gereedschappen aan te schaffen eerst nog moeten verdienen en oversparen. De Franse regering verleent ook niet die steun, die voor een geregelde emigratie bevorderlijk is. Vestigt men zich als boer, dan dient men zich te verzekeren van een vergunning van de Franse regering. In den beginne werd die wel met de nodige soe pelheid verleend, maar de regering is stren ger geworden en de vergunning wordt eigenlijk alleen nog maar verstrekt voor slechte boerderijen. Voor het slechte heb ben de emigranten terecht niet veel belang stelling. „Maar wanneer we weer goede mogelijk heden zien", zo vertelde ir. Miedema, „dan zetten we onze emigratiecursussen voort". Het eigenlijke volkshogeschoolwerk 'be rust bij mej. dr. Oosterlee, in wie, zo schijnt het haast wel, Nederlandse degelijkheid en Franse esprit in een bijna ideale harmonie bijeen zijn gebracht. Dit werk draagt een volkomen cultureel karakter, zoals we dat bij de Volkshoge school gewend zijn. Door middel van cur sussen worden groepen ingeleid in ver schillende aspecten van het Franse leven en de Franse cultuur. Toeristisch centrum Door het stagneren van de emigratie is men genoodzaakt naar iets anders om te zien om de zaak draaiende te houden. Daarom is nu het terrein van het toerisme betreden. Dit gebeurt op een geheel eigen manier en daardoor behoudt Méridon toch zijn speciaal karakter. Groepsgewijs wordt van hier uit de om trek bereisd, 's Avonds tevoren geeft mej. dr. Oosterlee een uiteenzetting en de vol gende dag volgt dan de goed voorbereide De grimmige figuren uit de tijd van het Duitse nazi-regiem zijn nog eens herrezen in de film. „Heil", die door Amerikaanse producers is gemaakt in Wenen. Een scène uit deze rolprent met Luther Adler als Hitier. De figuren van Goering, Göbbels en Himmler zijn eveneens getroxiwelijk nagebootst. De film heeft allerminst historische pretenties, aangezien zij een fantastische intrige weeft rond de Hitler-figuur, zoals die alleen kan opkomen in het hoofd van een verbeeldingskrachtige filmmaker. excursie. Deze va*., plaats via de bemSr hogeschool te BergS£V'r' b£| het verenigingen dte vacantiebestedmg gl'ï de» *:aï n bezoek .IjJ ven, leden van de ÉL®!f wouwen. Voor hen die p.? Pls'«3 vereenzelvigen met clubs is er op Mérid0„ en f Ieder, die er S7„ga» tWf brengen, zal 2ich er ac»>= bat j, -.EClCak gen t len want daar zorgt naa^riSF* staf van meisjes enïSL?•daeti*»i het zwaardere werk maanden wisselen, wel voorl?,* lmg voor dit leerzame bda»ï s* directie ai tot September vaa'hetv jaar is voorzien van deze ÏJ,iÏLw« Toch zijn het niet aHeSaftS1- die u daar aantreft Een De„i die belast is met de levende hm"* onder een paar Friese stamboekw* die u, wanneer u eens on mÜ.15 - vloeiend Nederlands enbijna'ü""1 tenlands accent te woord stalt' SCHEEPVAART Abbelcerk, 6 verw. te Colombo A smous 6 te Djakarta v, BanVok A kaid, 5 v. Ln'ea n. Emdfn Alnati, 5 pass. Kp. La Hague A phacca. 6 te Rio de Janïiro, Alphard, 5 v. Bahia n. Las Palm» Amsteldijk, 6 te New Yoikv fe. Axeldïjk, 6 te E'datn J ÖP Alamak. 5 dwars Djedaah. Almkerk, 5 te Cochin. Agatha (t),5v. Saigon te Mirt Alcyone, o 130 m, O. Santa Catharin, n A dabi, 5 60° m z. Las Pa£ ei Aludra, 5 v. Antwerpen n R'dam Amsteldiep, 7 verw. Tj. Pand™' AmsteUand, 6 verw. Montevideo Averdijk, 5 340 m. W. Scilly Amstelstad, 5 600 m. O. Socotra Algenib, 6 verw. Rio Grande v Lu, Algorab. 5 225 m. N.NOFernandoV* Balt. 7 verw. Balikpapii. S Beverwijk, pass. 5 Ouessant Bloemfontein. 5 v. Southampton n. Ar* Borneo. 6 te Checribon. Boschfontein. G v. Genua n. Napels Breda, 6 v. Tocopilla n. Callao Bantam. 5 v. Hamburg te Brake Bonaire, 6 verw. Southampton." Bontekoe, 5 v. Gorontalo n. Menado Bacchus. 3 te New York v. Cara! Bandjermasm, 5 bij Poelau Laut Bantam. 6 7 u. v. Brake n. R.dam. Caltex The Hague. 5 pass. Kp, Bon, Cameronia (tr.). 5 te A'dam v. D)abrt> Chama, 6 te R'dam v. Singapore Congostroom. 5 v. Kp. Palmas n. Fretten Coryda, 3 v. Yokohama n. Hongkong Caltex Utrecht (t). 5 80 m. W. Gibraltar Castor. 6 v. Demerara te Trinidad veri Clavella (t). 5 100 m. N. Madeira, Ceram, 5 250 m. O. Madras. Drente, 6 te Madras. Delfshaven, 3 te Buenos Aires v. R'dm Delft, 5 v. Paita n. Guayaquil. Dalerdijk, 5 650 m. W. Ouessant Diemerdijk, 5 330 m. W.t.N, Finistene. Elmina, 5 v. Luanda op de rede Forto A Esso Den Haag, pass. 5 Sombrero Edam, 5 250 m. ZO. Kp. Sable. Eemland. 5 150 m. W. Porto Prava. Eendracht, 5 100 m. W Algiers. Esso Amsterdam (t), 5 550 m. NO. ScEbmi Esso Rotterdam (t)„ 5 660 m. W.ZW. Ow Etrema (t), 6 verw. Caripito v. Las Mm Fairsea, 5 270 m. O.ZO. Dondraheat Farmsum, 5 600 m. W. Scilly, Felipes (t). 5 pass. Singapore, Gaasterkerk, G te Dar es Salaam vtm, Grootekerk, pass. 5 Gibraltar. Gooiland. 5 v. Santos. Gordias, 5 v. Samos n. Izmir. Gandeng, 5 anker mond Djaufiöie, Hercules, 5 v. Tunis n. Malaga. Hersilia, 5 240 m. N.NO. Paramstx Hestia, 5 550 m. NO. Flores. Hector. 6 op weg v. Hamburg n. Brei, Helder, 6 v. Brighton te Laguaira. Helicon, 5 v. Pampatar n. Turksell, Hermes, 6 te San Antonio. Indrapoera, 6 te Marseille. Jagersfontein. 5 in Suezkanaal. Jupiter, 5 v. Tunis n. Alexandria Joh. v. Oldenbarnevelt, 5 v. A'dam n. Japara (kpm). 5 v. Tjilatjap n. Palest Kota Gede, 5 285 m. O.NO. Bermuda. Kota Inten, 5 rede Tarakan. Katwijk, 6 op de Weser. Langlee Scott, 6 te R'dam v. Japan. Larenberg, 5 te Bagnoli v. R'dam. Lawak, 5 v. Singapore n. Madras. Lieve Vrouwekerk, pass. 5 Ouessant Loosdrech't, 6 te Madras. Lissekerk, pas. 5 Rasmadraka, Lekkerkerk, 6 v. Barcelona n, Antwerpen. Lindekerk, pass. G Gibraltar. Luna, 5 v. Limassol n. Lattakla. Lutterkerk, 6 te Aden. Lucita (t). 5 te Liverpool v. Heysfcaa Langkoeas. 5 350 m. Z.ZW. Point de Gut Lutterkerk. 55 in Golf van Aden. Laurenskerk,, 6 nog te Basrah. Marken, 6 te Karachi. Metula, pass. 5 Socotra. Modjokerto, 6 te Port Said. Meerkerk, 4 v. Manilla n. Hongkong. Meliskerk, 6 v. Yokohama n. R'dam. Midas. 5 v. Bilbao te Bordeaux. Malvina (t), 5 650 m. O,ZO. Rio Grindt Mariekerk, 6 verw. Aden. Mentor, 5 bij Gibraltar. Murena (t), 6 verw. Aruba V. Buenos Am Mijdrecht (t). 5 150 m. ZW. Ouessant Madoera. 5 680 m. ZO. Socotra. Nestor, 5 v. Patras n. Alexandne. Noordam. 5 300 m. Z.ZO. Kp. Race. Oranje, 5 v. Aden n. Suez. Oranje Fontein, 5 v. Teneriffe n. Kaaps» Ormonde, 5 pass. Kp. Comorln. Oranjestad, 6 te Antwerpen. Ossendrecht, 6 pass. Galloper. Omala (t). 5 v. Balikpapan n. Manilla. Perna, pass. 5 Gibraltar. Phrontis, 5 pass. Ouessant. Poelau Laut. 5 v. Djakarta n. Belawan. Prins Willem V. pass. 5 Landsend. Polvdorus, 5 pass. Miami. Prins Willem II, G pass. Perim. Riouw, 5 v. Penang n. Adem Rotula, 5 v. Singapore n. Adem iSiisï ÏTdtJïT. Rijnland, 5 120 m. W. Burlmgs, Salawati. 6 te Colombo. Stad Alkmaar. 5 te Emden v. LuIea. Stad Dordrecht 5 te Puerto de Sagum Stad Schiedam. 5 v. Le Havre n. A Sumatra. 6 te Makassar. Sumatra, o te o cmeacaR Sunetta (t). 7 verw. Bere v Stogap Straat Malakka. 3v. Buenos Aires ^**"1 Scherpendrecht 6pass. Kp-J; vulC£" scnerpenareom, u Stad Arnhem, 5 pass. Oues^nt Stad Haarlem. 6 pass. Kp- de Gata. Schie, 5 200 m, W. Aruba. Silindoeng. 5 rede Pangi1.IhbaaJi i Stad Breda, 5 nog _te_nL"de$®en, Stad Vlaardingen, 5 60 m.w b m Stanvac Djirak (tb 5 v. Pja J Straat Soenda, 5 3M m. W.ZW. nao^s Tibia, pass. 5 Raselhaoü. Tjibadak, 3 te t Madagascar. Tjikampek. 5 bq Z««f«.fg™8 Theseus. 5 v. A dam m Roe TücortanP fi v. Rio de Janeiro u. PaleflM Tjisadane. 6 v. Rio Titus. 5 pa» Hp St VBM Tankhaven II (t). 6 Soerabaja te Tiha 5 100 m. ZÓ. Porto Pray2- Tiberius, 5 100 m. e Trajanus, 5 v. G"anda' Pz0. Bermuda. Trompenberg, 5 400 m. Magellaen. Tjipondok. 5 420 m.W. Actinia, 6 v. Methil a Skieve. SE&^'Wgï-SS SSnïT'». Ï-Swa,' Gaasterland, 5 te Giang Hast. 5 v. Vesteras te Ada* Kopentógea. Hoogland, 5 op de_ Theems Harlj!1gen. Marietje Bohmer.,a v Marne. 5 te Parys v «oi Mirfak. 5 v. Marseille ^per.. Mizar. 5 v. R'dam n. - g^burg- ,u

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 8