C Uinuïder Kledingmagazijn 6 GELD VERDIENEN! Moord in Wenen Haar delicate taak en haar onmisbaarheid voor „speciaal werk" Q Visserij- varia Ondanks Hollandse en Engelse Egypt, katoen FALCON JASSEN en -MANTELS GERARD VAN PRAAG -Clowntje Riek Vrijdag 8 September 1950 „DE VROUW BIJ DE POLITIE" Mej. A. E. Rosendahl klapte voor Velsens huisvrouwen uit de politieschool De presidente van de- afdeling Velsen- IJmuiden van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen, mevrouw Chr. J. Schoo' ten-van Eeaen heeft gistermiddag in het Patronaatsgebouw met forse hamerslag het winterseizoen geopend. En na de gebruike lijke mededelingen van bestuurszijde heeft mejuffrouw A. E. Rosendahl, inspectcice van politie, in een boeiend en vlot betoog het werk van de vrouwelijke politie uiteen gezet. Zij wees erop, dat haar opdracht moei lijk was, omdat „over deze zeer ingewik kelde arbeid wel dagen lang gepraat kan worden". Vaak heerst nog de gedachte, aldus spreekster, dat dit werk uitsluitend ge schikt is voor mannen. Er zijn evenwel takken van dienst, die beter door een vrouw kunnen worden behartigd. In 1888 werd de eerste vrouwelijke politiebeambte aangesteld in Amerika, het corps groeide aan en in 1898 werd de ge lijkwaardigheid met de mannelijke collega's bereikt. Thans bedraagt het aantal agenten bij de kinderpolitie in New York: 240 man nen, 30 ongeuniformde en 200 geuniformde vrouwen. In Amerika echter is de politie in hoofd zaak een politiek apparaat en dit drukt vanzelf ook een stempel op de vrouwelijke beambten. In 1907 kwam in Londen de eerste vrouw in dienst, speciaal voor de verhoren in zedendelicten. Dit is een van de belangrijkste taken van de vrouwelijke beambten, ook in Hol land, aldus spreekster. Het is een zeer tere kwestie. In 1911 kwam hier te lande me juffrouw Samson als eerste in dienst en naast de 50 inspectrices beschikt men thans over ongeveer 70 vrouwelijke agenten. Het publiek maakt nog vaak de fout een scheiding te zoeken tussen politie en kin- der- en zedenpolitie. In de eerste plaats hebben vrouwelijke agenten en inspectrices dezelfde opleiding genoten als hun manne lijke collega's er zijn zelfs plaatsen in Nederland met hoofdinspectrices en nodig kan de rang nog verhoogd worden in de tweede plaats is het voor straat agenten een promotie toegevoegd te wor den aan de kinderpolitie. Bevoegdheden zowel als rechten zijn voor beide sexen gelijk. De kinder- en zeden politie is een onderafdeling van het recher chewerk, zo vertelde mejuffrouw Rosen dahl. De normale dienst wordt daarom veelal in burger verricht. Bij speurtochten in cafés, langs de kade en op scholen is het echter vaak gewenster zich in uniform te vertonen. De taak van kinder- en zedenpolitie om vat de bescherming van het kind van de wieg tot aan de meerderjarigheid in de ruimste zin. En op dit gebied valt er heel wat te beschermen en te voorkomen. De vrouwelijke politie gaat op zoek in de cafés omdat het aan meisjes beneden de achttien jaar verboden is zich des avonds ADVERTENTIE „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden tot en met Woensdag a.s. De Engelse detective-film PAUL VLAANDEREN TREKT VAN LEER Gebaseerd op een gegeven dat in Ne derland als hoorspel werd uitgezonden. MARKTBERICHTEN 7 September 1950 Pry'zen Gr. tong 2.75—2,60; gr.m. tong 2,50—2,25; kl.m. tong 1,51—1,32; kl. tong I 1,21—1; kl. tong II 1,050,88; tarbot I 1,861,54, per kg. Tarbot II 65; tarbot IV 37; tongschar 55 51; schartong 37; gr. schol 5550; gr.m. schol 6951; kl.m. schol 5849; kl. schol I 4439; kl. schol II 32—12; schar 30,50—15.50; bot 20.5019; v. haring 1712,50; makreel 288,50; gr.m. 58; kl.m. schelvis 4846; kl. schelvis I 4439; kl. schelvis II 3325; wij ting 22—13,50; gr. gul 36—32; midd. gul 3530; kl. gul 32—26; poontjes 21, per 50 kg. Gr. kabeljauw 196144; gr. koolvis zw. 56—42; gr. leng 94, per 125 kg. Aanvoer 115 kisten tong en tarbot, 5 kisten tong schar en schartong, 600 kisten schol, 15 kisten schar, 5 kisten bot, 3230 kisten haring, 200 kisten makreel, 110 kisten schelvis, 210 kisten wijting, 260 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten leng, 5 kisten poon, 65 kisten koolvis, 15 kisten diversen. Totaal 4840 kisten. Besommingen IJM 57 Medan f 11.767; IJM 16 Bergen f 20.524. KW 17 f4506; HD 87 f6500; IJM 213 f135; KW 72 f 259. zonder begeleider in dergelijke gelegen heden op te houden. Wordt er een geval „gesnord' dan is cok de caféhouder „er bij". Er bestaat een wet, dat vrouwen en meis jes niet aan boord van vreemde schepen mogen komen. Overtreding hiervan brengt een belangrijke boete voor de betrokkene mee. Deze en nog vele andere belangrijke zaken, waar een buitenstaander geen idee van heeft, deed spreekster de revue passe ren. En menig voorbeeld heeft de huisvrou wen van Velsen doen beseffen, dat er zich buiten haar bescheiden huishoudinkje, waar alles glad en netjes staat geordend en waar man en kinderen met liefde wor den omringd, een grote nood heerst. Van deze huiveringwekkende nood is de jeugd de dupe, de schuldigen dient men echter te zoeken bij de volwassenen, die hun levens taak niet verstaan en hun morele plicht verzaken. Tevens heeft deze lezing een duidelijk beeld gegeven van de zeer ver antwoordelijke en psychologische taak, die de vrouwelijke politie op de schouders wordt gelegd. V.V.IJ. kan twee wisselprijzen verdienen Zaterdag begint bovendien de competitie Zaterdag vangt ook het voetbalseizoen voor WIJ weer aan en ofschoon de IJmui- denaren al in het veld geweest zijn voor de „Zilveren Kromhoutmotor", wordt het nu „menens": voor de competitie trekt WIJ naar Bloemendaal om daar Kennemerland te ontmoeten, tevens is deze wedstrijd be doeld als finale voor de Zilveren Krom houtmotor. De winnaar komt dan voor een jaar in het bezit van deze prachtige wissel- prijs. Wij verwachten hier een spannende wedstrijd en slaan WIJ iets hoger aan dan Kennemerland. Het jeugdelftal speelt eveneens in Bloe mendaal voor de „Kennemerland Jeugd- beker" en wel een halve competitie tegen Kennemerland a en b, en Sizo a uit Hille- gom. Ook hier verwachten wij een faire strijd tussen gelijkwaardige tegenstanders, ARBEIDER KREEG LAADBOOM OP DE" HAND De 55-jarige IJmuidense arbeider G. K. moest Donderdagmiddag op de trawler „Claes Compaen", liggende in de IJmui dense vissershaven, een lijn vernieuwen. Daartoe werd een laadboom losgemaakt, die echter naar beneden kwam op de hand van de arbeider. K. raakte de top van de duim kwijt en zijn rechter ringvinger werd gebroken. De heer A. P. Bakker heeft het slachtoffer naar het Antonius Ziekenhuis gebracht en vandaar is K. later per taxi naar het Rode Kruisziekenhuis over gebracht. ADVERTENTIE is mogelijk indien U nu vóór event, prijsverhoging Uw aan koop in confectie doet. Thans zijn wij nog ruim gesorteerd in DUBBELE DAMES- EN HEREN EGYPT. KAT. MANTELS EN JASSEN, DAMESREGENJACKS (pasteltinten), Kamgaren costuums, pantalons, Tweedjassen, Winterjassen, JONGENS- KLEDING o.a. losse plusfours, regenjassen, kindercapes, jekkertjes, winterjasjes, loden jasjes enz., enz. Profiteert van onze lage prijzen. Koopt in het OOSTERDUINWEG 33 - IJMUIDEN-OOST - TEL. 4074 (v.h. Briniostrast en Driehuis) Reis met ongemakken van de „Katwijk" Het 1647 ton metende houtbootje „Kat wijk" van de Rotterdamse rederij Erhard en Dekker, was met een lading hout onder weg van de Oostzee naar Zaandam, toen de storm het schip bij Bremershaven over viel. De kapitein achtte het raadzaam daar met de zware deklast binnen te lopen, maar toen de wind na twee dagen wat afflauwde, werd de reis voortgezet. Op de Haaksgron- den ging het echter weer te bar worden, zodat het schip daar op de woelige zee ging liggen „steken". Ook daar hield de „Katwijk" het niet lang uit, "ook al omdat de kust gevaarlijk dichtbij was. Weer stoomde de „Katwijk" op, nu naar open water. Het schip heeft ver in zee nog een poos liggen steken, maar kwam in de afgelopen nacht toch veilig zij het dan met een lichte slagzij de pieren binnen. Maria Jacoba mist blad van de schroef De Katwijkse logger „Maria Jacoba" (KW 73) heeft een blad van de schroef verloren en kwam daardoor vannacht met vertraging binnen. Op ongeveer vier mijl NNW van IJmuiden probeerde de even eens thuisstomende IJmuidense trawler Tzonne hulp te verlenen, maar de tros brak, waardoor de Tzonne zich moest be palen tot het in de buurt blijven. Vannacht om half twaalf kwam de logger met de trawler vlakbij eindelijk op eigen kracht de vissershaven van IJmuiden binnen. Athletiek politie-driekamp door Goudc gewonnen In Gouda werd een politie-athletiek- driekamp gehouden, waaraan behalve de politie uit genoemde plaats, een ploeg uit Haarlem en een uit Velsen deelram. Bij de totale puntenwaardering werd Gouda eerste met 62 punten, tegen Haar lem met 61 en Velsen met 57 punten. Op de 100 meter hardlopen werd Velsen eerste met H. Slings in de tijd van 12.9 seconde. Op de 1500 meter won J. Braun in 5 minuten 4.2 seconde. Ook de 4 x 100 meter estafette werd door Velsen gewon nen in 51.8 sec. Ten slotte kwam inspecteur W. van Druten als winnaar bij het discuswerpen uit de bus. Zijn worp ging over een afstand van 30 meter 63. KANOVAART EINDIGDE IN EEN WOLLEN DEKEN Twee IJmuidense knapen ondernamen Donderdagavond op het Noordzeekanaal een kanotocht, die echter ontijdig eindigde doordat het ranke bootje op het woelige water omsloeg. De jongens hebben in de schemering een half uur met de kleren nog aan geploeterd om de kano te „bergen" en daarna zijn zij liefderijk in het haven kantoortje van de Middensluis opgenomen. De heer A. P. Bakker heeft de beide drenkelingen opgehaald, in dekens gerold en naar huis gebracht. OOK IN VELSEN WORDT DE SCHOENREPARATIE DUURDER. Zoals deze week werd meegedeeld hebben de landelijke schoenmakersorgani saties besloten de reparatieprijzen met 15 pet. te verhogen. Inmiddels waren de Velsense schoen makerspatroons deze week in een verga dering bijeen en zij besloten unaniem de prijzen der reparaties overeenkomstig I sinds kort aan boord was en te IJmuiden de verhoogde prijzen der grondstoffen met niet bekend is bij het terugkeren in het 15 pet. te verhogen. I donker te water is geraakt en verdronken. Stonnmarkt- De kustvissers die door de plotselinge storm genoodzaakt werden reeds Donderdag binnen te komen, brach ten beperkte aanvoeren mee, waardoor de prijzen gelijk bleven aan de noteringen van de voorgaande dag. Kleine schol was gemiddeld nog iets duurder en bracht het voor de mooie soorten tot 21, grove schol welke voor export werd afgenomen no teerde 50. De kleine tongen 2 vertoon den wederom een kleine stijging in prijs met noteringen van 0,90 tot 0,95 per kg. De haringprijzen waren goed ep er ging niets naar de vismeelfabriéken. De export nam weer af. De noteringen liepen van de 14 tot ƒ16. Ook de kleine haring welke voorheen voor lage prijzen van de hand ging, behield thans door de goede kwaliteit dezelfde noteringen als de grote haring. Mooie reizen. De Medan welke een gebroken reis had van 6 dagen met een aanvoer van 700 kisten besomde toch nog 11.700, de Bergen maakte voor een 8- daagse reis 20.300 en de Vemboot Su matra spande de kroon met 22.000 voor een 8-daagse reis. Slecht visweer. Het slechte weer noodzaakte vele schepen te gaan liggen steken. De schipper van de Maria van Hattum die aanvankelijk voor de Vrijdag markt wilde komen, meldde later dat hij de Vrijdagmarkt niet kon halen, waardoor de Zaterdag als marktdag werd genomen. Voor vele bracht het een misrekening daar zij, die meenden voor Vrijdag of Za terdag nog wat bij te kunnen vangen moesten gaan liggen steken. Ook de coas ters ondervonden de last van het slechte weer. Zij die nog bleven varen konden slechts met moeite de 3 mijl per uur hou den. De kustschepen kwamen voor het me rendeel reeds Donderdag binnen. Een voordeel was voor velen, dat het weekeind een dag langer werd. Aanvoer en afname. Volgens de sta tistieken, die een globaal overzicht geven van de aanvoer van verse haring in de afslag te IJmuiden, werden in de periode van 14 Augustus tot 26 Augustus aange voerd 48290 kisten verse haring. De be stemmingen waren als volgt: de vrije han del nam hiervan af 26925 kisten, de con- s er venindustrieën 6330 kisten haring en de vismeelfabrieken kregen 15035 kisten ha ring toegewezen. België voorlopig zonder. De Belgische opvangregeling voor verse haring welke reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding was, is door verschillende oorzaken van de baan geschoven. Voor lopig zal er van een dergelijke regeling geen sprake zijn. Helene bleef binnen. De van binnen komende coaster Helene koos wegens het slechte weer een tijdelijke pleisterplaats in de vissershaven in afwachting van beter weer. Aanvoer van vandaag. Behalve de Antje als enige visboot zijn vandaag nog aan de afslag de Zeelandia met 1000 kisten haring en de Tzonne met 1400 kisten haring. Aanvoer voor morgen. Voor zover be kend lost morgen de Batavia met haring Verder is het niet uitgesloten dat de Hoop cok voor deze markt zal komen. Vroeg naar huis. De Urker kotters trokken Donderdag reeds naar binnen, wegens het slechte weer. Vermist. Een dekknecht van de mo torschuit L. v. d. Plas de zeventienjarige Ouwehand uit Katwijk welke Woensdag avond de wal op was gegaan is Donder dagavond nog niet teruggekomen aan boord. Men vreest dat deze jongeman die ADVERTENTIE de geleidelijke stijging der grondstoffenprijzen zijn wij tot nader order in staat de veel ge vraagde voor de bekende prijzen te verkopen <4.50, <9.50, 74.50, 79.50 (met garantie voor echtheid en waterdichtheid) VRAAGT ZICHTZENDING Raadsvergadering uitgesteld De eerstvolgende openbare vergadering van de gemeenteraad zal, in afwijking van de gebruikelijke tussentermijn van drie weken, niet worden gehouden op 12, maar eerst op Dinsdag 19 September. De lichtopstand op de kop van de Zuider- pier in IJmuiden, die in de oorlog het veld moest ruimen voor een soort kazemat, is thans weer op zijn oude plaats geïnstal leerd. Op de foto: het aanbrengen van het lampenhuis. Voor de kinderen Rick en Bunkie hadden lekker geslapen. De volgende morgen voelden ze zich heerlijk uitgerust. Nadat ze hadden ontbeten, zei Pilon: „Als jullie nu zin hebt, kun je meegaan het bos in en helpen met ons werk!" Nounatuurlijk, daar hadden ze zin inwat 'n vraag! „Graag!" riepen Rick en Bunkie tegelijk. „Dat vinden we juist 'n pretje!" „Goed zo", antwoordde Pilon goedkeurend. „Hier zijn wat werktuigen en een mand; als jij deze neemt, Rick, kan Bunkie wel de mand dragen, hè?" „We gaan vandaag aan de bessenpluk", legde Pilon uit. „Die zijn nu rijp, en dan ver zamelen we ze voor onze wintervoorraad, zie je!" En zo ging ons drietal op stap. Rick met het gereedschap en Bunkie met de lege mand, waar de bessen in moesten komen. Weldra waren ze aangekomen op de plek, waar de bessenstruiken groeiden. Jongens.wat zaten die mooi vol met rijpe vruchten! STICHTING VAN DE ARBEID VRAAGT: Vijf procent ook voor lonen boven 3600.- Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft er bij de regering op aange drongen, de beslissing inzake een loonsver hoging van 5 tot een bedrag van ten hoogste 180 gulden per jaar, te wijzigen in deze zin, dat vergunning verleend wordt ook voor de inkomens boven f 3600 een vol ledige loonsverhoging van 5 te geven. Twist werd steekpartij In de Jordaan te Amsterdam kregen gisteravond een dokwerker en een beton werker een. woordenwisseling die tenslotte in een vechtpartij overging. Op een ge geven ogenblik trok de dokwerker een mes, waarmee hij zijn tegenstander een diepe steek in de linkerarm toebracht. Het slachtoffer is naar het Wilhelmina- gasthuis gebracht. De messentrekker zit in een cel. SCHEEPVAART Alamak, 7 verw. Suez. Almkerk, 7 verw. Colombo. Aludra, 6 te R'dam v. Buenos Aires. Annenkerk. 6 te Fremantle. Armilla (t), 6 v. Pladju n. Bangkok. Abbekerk, 6 te Colombo. Algenib, 6 te Rio Grande v. Porto Alegre. Altair, 6 v. Santos n. Rio Grande. Amstelland, 6 te Montevideo. Arundo, 3 v. Sorel n. A'dam. Atlas, 6 v. Cadiz n. A'dam. Alcyone, 6 100 m. ZW. Kp. Frio. Aldabi, 6 270 m. Z. Las Palmas. Alnati, 6 160 m. N.NO. Finisterre. Alphard, 6 dwars Maceio. Amsteldiep, 6 v. Tj. Pandan n. Muntok. Amstelpark. 6 anker Menado. Arendskerk. 6 v. Hamburg n. Antwerpen. Averdijk, 6 570 m. W. Scilly. Agamemnon, 6 v. Turkseil. n. New York. Bali, 7 te Balikpapan v. Panarukan. Borneo. 6 te Tegal v. Cherïbon. -Bennekom, 6 v. Buenavontura n. Guayaquil. Blijdendijk. 7 te Antwerpen. Bonaire, 7 pass. Dover. Bantam. 7 te R'dam v. Brake. Baud, 6 v. Djakarta n, Belawan, Bengkalis, 6 pass. Burlings. Beverwijk, 6 180 m. N.NO. Finisterre. Boschfontein, 6 pass. Elba. Boissevain, 4 v. Kobe n. Okinawa. Caltex Delft (t), 6 v. Port Said. Caltex The Hague (t), pass. 6 Malta. Caltex Utrecht (t), 6 265 m, O. Gibraltar. Cottica. 7 te Paramaribo. Clavella (t), 6 150 m. ZW. Kp. St. Vincent. Cleodora (t), 6 te Miri v. Singapore. Congostroom, 7 v. Kp. Palmas te Freetown verw. Castor, 7 v. Trinidad n. Ciudad Bolivar. Danae, 7 te R'dam. roti Alexandria. Delft, 6 te Puna. Duivendrecht. 7 dwars rw.« Diemerdtjk, 6 »Tofe, Eemland, 6 pass. Kp. v'c-dk^010; Edam, 6 360 m. Z. V fo? eil- Elmina, 7 te Lobito verw Erlnna (t), 7 te Pladju v' Min Esso Amsterdam (t); 6 840 m Esso Den Haag (t)IV.m n Fairsea, 6 520 m. Z.ZW bnnrt?LSombr«o Farmsum. 6 775 m. W. ScilN heai Grootekerk, pas. 7 Kn v!t Gooiland, 6 Groote Beer, 6 v. A'dam n n- Gordias. 6 te Izmir v. Samof ti Hecuba. 6 v. Laguaira n Curare Heemskerk. 6 v. Hamburg n Hersilia, 6 550 m. N.NO. ParkmsHK Hestia. 6 270 m. N. Terceira lbo Indrapoera, 7 te Genua Jagersfontein, 6 v. Port Said r Jupiter, 6 pass. Malta. Ja,Ya' 7 v. Suez n. Colombo. Johan v. Oldenbarnevelt, pass 7 n„ Kota Baroe, 7 te Suez 7 0u«aai Kota Inten, 6 v. Tarakan n. Djakarb Karsik. 6 nog te Menado JaKa-w- Lutterkerk, 6 v. Aden n. Port Soed,n Langkoeas. 6 pass. Maladiven Luna. 6 v. Lattakia n. Iskendenm Leopoldskerk, 6 te Koweit Maashaven, 6 y R'dam n. Bueno, Mapia, 6 v Djakarta n. Semara5 K' Meerkerk, 7 te Hongkong, g' Mentor, 6 pass. Kp. St. Vincent Merwede, 7 te R'dam v. Galveston Mtra (t) 6 pass. Kp. Finistene Modjokerto, 6 v. Port Said Mijdrecht (t), pass. 6 Landsend Myoma, 4 te Auckland v. Abadan. Macuba (t), 7 verw. Pulo Sambu Melampus, 9 verw. Belawan Nestor, pass. 6 Kreta. Nieuw Amsterdam, 5 v. New York n rv,- Nieuw Holland, 6 v. Singap. n. Pt sifö. Nigerstroom, 6 180 m. W Kp. S Noordam, 6 500 m. O. Kp. Race nl Ossendrecht, 6 te R'dam v. Saffi Ormonde, 6 120 m. W. Minicoy. Ondina (t), 7 te Terneuzen. Oranjestad, 7 tet A'dam v. Ecuador Oranje Fontein, 6 130 m. N. Kp Blanco Ovula (t), 3 v. Pulo Sambu n. Miri Phrontis, pass. Finisterre. Prins Fred. Hendrik. 4 pass. Belle Isle. Prins Joh. Willem Friso, 6 te Montreal v R'cr. Prins Maurits. 7 te Antwerpen v. Montres! Poelau Laut, 8 verw. Belawan. Poseidon, pass. 6 Saba. Prins Willem V, 6 150 m. W. Valencia. Prins Willerp IV, 8 v. Hamburg te Ankv vin Riouw, 6 pass. Sabang. Roepat, 6 v. Belawan n. Penang. Rondo, 6 pass. Terceira. Rotti, 7 v. Londen n. Port Said. Rijnland, pass. 6 Finisterre, Stad Breda. 7 verw. Walvisbaai. Stad Leiden, pass. 6 Start Point. Sibajak, 6 pass. Lombok. Sommelsdijk, 2 v. Tampico n. New Orleas Stad Schiedam, 7 te A'dam v. West Airüi Straat Soenda, 6 pass. Sabang. Soestdijk, 6 v. New York n. Baltimore. Stad Arnhem, 7 pass. Beacliyhead. Streefkerk, 6 v. Gdynia n. Hamburg, Silindoeng, 6 rede Parigi. Stanvac Djirak (t), 6 te Tj. Uban v Plijfi Sunetta (t), 7 verw. Berre v. Singapore. Sarpedon, 4 v. Caphaitien n. New York. Schie, 7 v. New Orleans te Laguaira Stad Vlaardingen, 7 verw. Narvik v. l-J* Tawali, 6 v. Port Soedan n. Suez. Tiberius. 7 te Trinidad verw. Tjibesar, 6 te Hongkong v. Djakarta. Tankliaven m (t), 6 v. Telokanson eigerong. Tjipondok, 6 150 m. W. Str. Magelaen, Tasman, 4 te Hongkong v. Makassar, Van 't Hoff, 7 verw. te Cheribon. Volendam, 6 pass. Dover, Vivita, 6 te Sydney v. R'dam. Waterman, 6 v. Djakarta n. Semarang. Wieldrecht (t), 6 in Golf v. Oman. Woensdrecht (t), 4 v. Montreal. Winterswijk, 6 v. Kaapstad n. Santos. Waal, 6 bij Oostpunt Jamaica. Waingapoe. 6 v. Makassar n. Buru. Westerdam. 6 750 m. W. Scilly. Zeeland (krl). 6 v. Port Said. Zwijndrecht, 7 v. Lylea n. R'dam. Zijpenberg, pass. 7 Burlings, Zeeland (ssm.), 7 verw. Londen. KLEINE VAAR1 Birmingham, 7 te Harlingen v. Goole. Constant. 6 v. Diëppe n. Grimsby. Citadel, 7 v. R'dam n. Gent. Carpo. 6 te Dublin v. R'dam. Dacapo. 6 v. Cardiff n. Liverpool. Elisabeth, 6 v. Karlshamn n. R'dam. Depa, 6 v. Groningen n. Hamburg. Duiveland, 6 v. Aarhus n. Goole. Emke, 6 te Rouaan. Gaasterland, 6 v. Grangemouth n, R'dam. Hagrto, 6 v. Dublin n. A'dam. Mies, 6 v, Ahus n. Sundsval. Monica, 6 v. Oslo n. Vlaardingen. Nelly, 6 v, Bordeaux n.Nantes. Oise, 6 te Parijs v. Rouaan. Okko Bosker, 6 v. Liverpool n. Jersey. Sambre, 6 v. Le Havre n. Parijs. Seaham, 7 te A'dam v. De Tyne. Taurus. 6 te IJmuiden. Tyro, 6 te Port Talbot. Van Gelder. 6 te Methil v. Boness. Volkerak, 6 v. Londen n. Antwerpen. Vrede, 6 te Dublin v. Bayonne. Ganges, 6 te Oslo met ss. Blenheim. Thames, 5 te Bordeaux v, Belfast. Witte Zee, pass. 6 Burlings. Agenda voor Velsen VRIJDAG 8 SEPTEMBER Thalia, 8 uur: „De man op de Ei» toren". Rex 8 uur: „Paul Vlaanderen tra van leer". ZATERDAG 9 SEPTEMBER Thalia, 7 en 9.15 uur: „De man °P Eiffeltoren". Rex, 6.45 en 9.15 uur: Vlaanderen trekt van leer". FEUILLETON door Cisela Furtmüller (Vertaald uit het Duits) 14) Urban tikte peinzend de as van zijn sigaar. Dat heb ik zelf ook reeds vele malen kunnen constateren, antwoordde hij enigszins ontstemd. Maar deze Liselotte Falkner is geen doorsnee-figuur. Ze maakt een buitengewoon intelligente indruk. Bo vendien is ze geen luxe-popje, maar een waardevolle arbeidskracht, die in niets on derdoet voor haar mannelijke collega's in het laboratorium. Dat is hetgeen ik met betrekking tot haar te weten ben gekomen. Helbing antwoordde niet. Hij stond op en begon te telefoneren. Hallo, hier inspecleur Helbing. Is Dr Lüdenheim daar? Het antwoord kwam onmiddellijk. Dr Lüdenheim is niet aanwezig, hij heeft een bespreking, maar over een uur of twee is hü wel terug. Dank u zeer. Wilt u zo goed zijn hem mee te delen, dat ik hem gaarne vanavond even zal spreken? Hij legde de hoorn op de haak en keek Urban aan met een blik, die deze niet ge heel duidelijk was. Je bent zeker van plan deze zaak weer op bijzonder grootse wijze aan te pakken, nietwaar Helbing? Het hele apparaat zal erbij in actie komen! Helbing keek hem ernstig aan. Ja, antwoordde hij onbewogen, inder daad zal ik alles in het werk stellen om de moordenaar van Valentin Rothe te vinden. Hij nam zijn hoed en jas en verdween met een luchtige groet uit het dienstver trek. Toen hij de deur achter zich gesloten had, haalde hij een donkere bril te voorschijn. Ik hoop, dat dit ding aan z'n doel zal be antwoorden, dacht hij. Misschien heb ik vandaag meer geluk dan gisteren, toen de mooie Mariene me bijna in de gaten kreeg. Dat zou een lelijke streep door m'n reke ning geweest zijn. Hij verliet het politiebureau en begaf zich op weg. In een van de drukste straten van de binnenstad, waar zich bijna uitslui tend modemagazijnen bevonden, bleef hij voor de verschillende etalages stilstaan. Het waren echter niet de uitgestalde goederen, die hem interesseerden; zijn belangstelling ging uit naar hetgeen er in de winkels zelf te zien was. Toen hij op deze wijze langs de diverse winkels heen geslenterd was, zonder te vinden wat hij zocht, bleef hij stilstaan. Gisteren deed ze eerst bood schappen en ging daarna naar het post kantoor. Misschien is ze zo pienter het vandaag in omgekeerde volgorde te doen, overlegde hij. Met snelle schreden liep hij in de richting van het nabijgelegen post kantoor. Aan de loketten stonden lange rijen met wachtende mensen. Helbing liep op een van de lessenaars toe en deed alsof hij zich verdiepte in het lezen van een brief. De donkere, zware bril, die hij droeg, scheen hem niet te hinderen, integendeel, hij drukte deze nog iets vaster op zijn neus en zette zyn hoed nog iets dieper in z'n ogen. Een uur ging voorbij, en een half uur, zonder dat er iets gebeurde. Helbing stond nog steeds op dezelfde plaats. Hij wist wat het was, geduld te oefenen. Eindelijk, toen hij eigenlijk de hoop opgegeven had, ging de deur open en liep een in zware rouw geklede, lange, sjanke vrouw op het loket „poste restante" toe, waar zij met gedempte stem om een brief vroeg. Hoe is uw naam? vroeg de loket beambte. Mariene Roth keek schichtig om, en eerst toen ze er zich van vergewist had, dat er niemand achter haar stond, noemde ze de naam: „Mevrouw Amara". Helbing's scherpe oren, die gespannen geluisterd hadden, vingen deze woorden op. Hij trok zijn wenkbrauwen hoog op, iets wat hij altijd deed als hij zéér verwonderd was. AmaraDat war. de naam van die kleine Egyptische prinses, op welker beel tenis Mariene Rothe zo bijzonder gesteld scheen te zijn. De loketbeambte kwam met een nogal omvangrijk uitziende brief terug, waarop de opgegeven naam in groot schrift stond aangegeven. Het ontging de politieman niet, dat Marlene's handen trilden, toen ze de brief in ontvangst nam. Ondanks de grote nervositeit, die er op dat moment van haar hele wezen uitging, had haar gezicht een onmiskenbaar voldane en bijna gelukkige uitdrukking. Ze ging er hierna zó snel van door, dat het leek alsof ze vluchtte. Met een tevreden gevoel ham Helbing de donkere bril van zijn neus. Het ding had uitstekend dienst gedaan, aangezien Mariene hem blijkbaar niet herkend had. Toen ze langs hem heengekomen was, meende hij iets van een zucht van verlich ting gehoord te hebben. De loketbeambte keek verwonderd op, toen de man, die zo lang aan de lessenaar werk gehad scheen te hebben, zich by hem meldde als politie- inspecteur. Wat wilt u weten? Is die dame, die thans een „poste- restante'-brief aan „Mevrouw Amara" haalde, hier vaker geweest? Nee, ze kwam hier gisteren voor het eerst en vroeg toen naar een brief voor „Amara", maar die was er toen nog niet. De brief, die ze nu in ontvangst heeft geno men, was juist een uur geleden binnenge komen per expresse. Hebt u gezien, van waar die brief kwam? Nee, daar heb ik niet op gelet. We hebben hier zoveel poste-restante brieven, dat je op zoiets niet let. Als er weer een brief voor mevrouw „Amara" komt, geeft u die dan niet af, maar waarschuwt u onmiddellijk mij of mijn bureau. Hier is het telefoonnummer. Wilt u zich met dit verzoek tot myn chef wenden, vroeg de beambte. Die kan dan meteen mijn collega inlichten, ik heb namelijk de volgende dagen een andere dienst. Toen Helbing een kwartiertje later het vertrek van de chef verliet, lag er een tevreden lachje op zijn gezicht. Die goeie Urban zou me voor een ho peloze stumper houden, als hij wist, dat ik het geval-Rothe uit een geheel andere ge zichtshoek bekijk dan hij. Maar dat hindert niet. De hoofdzaak is. dat tenslotte de dader achter slot en grendel komt. Het was al bijna avond, toen hij zich bij de advocaat Dr. Joachim Lüdenheim, die gedurende vele jaren Valentin Rothe's ver mogen had beheerd, liet aandienen. Dr. Lüdenheim was een kleine, gezette man met wit haar en lichtblauwe, spreken de ogen in een verstandig gezicht. Hij ont ving de politieman met grote voorkomend heid en toonde veel medeleven met het tragische geval. Gaat u zitten, meneer Helbing, zei hij, terwijl hij zelf tegenover hem ten. H(j hield de politieman een sgeT© doos voor, doch Helbing bedankte. Ik moet deze geschiedenis wtzoe* Zoudt u zo goed willen zijn nui delen, wat u bekend is uit het 1 de overledene? Ik verzoek u du g grote openhartigheid te spreken. De geweldadige doodjan Rothe heeft mij diep ge schokt, dat b 4g u, begon Dr. Lüdenheim. Hij alleen een cliënt van me, do goede vriend. -ft» Was u ook op de hoogte familieleven? vroeg Helbing met g aandacht. wat mij Ja, ik zal u gaarne over fes wa^ bekend is, uitvoerig inhch'fne hjjdragen kunnen myn mededelingen er de duisternis, die over deze zaai 1® te helderen. tv hen et Helbing knikte instemmend. - kg inderdaad van overtuigd, daU a!IeS dingen onthullen kunt. Wat m 0,eiJi interesseert, is de en in het algemeen het ge Valentine Rothe erft. m verwin* Wié? vroeg Dr. MMg,,g Ha- derd. Maar dat is toch °mj." tuurlijk krijgt zijn weduwe:i» Had meneer Rothe een tens* maakt? (Word! vervotyd)-

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6