OLD CLOTHES KEI Schipper J. Stam van de „Deneb" werd opgevolgd door zijn stuurman VSV kan Zondag van DWV winnen Dry Cleaning only Moord in Wenen Donderdag 14 September 1950 Loods van de beurt.. Van Dungeness naar IJmuiden in acht en dertig jaar De een-en-twintigjarige loodsleerling die acht-en-dertig jaar geleden aan boord van een Helderse loodskotter stapte, heeft gisteren in IJmuiden als schipper van de „Deneb", het pronkje van de dienst, met pensioen afscheid genomen van een loopbaan, die hem alle zorgen, maar ook alle vreugden uit het wisselvallige leven van een zeeloods bracht. Schipper J. Stam is opgevolgd door zijn stuurman, H. J. Krijnen en tijdens de afscheidsbijeen komst in het oud-katholiek vereni gingsgebouw is wel gebleken, hoezeer de heengaande commandant in de rijen van het Loodswezen werd ge waardeerd. De scheidende kapitein J. Stam (links) met zijn opvolger H. J. Krijnen (rechts) en de directeur van het Loodswezen overste H. Tichelman. IJmuiden heeft schipper Stam gekend van de „Zeemeeuw", de „Canopus" en de „Deneb" en ver daarvoor heeft hij op de loodskotter en de loodsschoener van Den Helder uit over de Noordzee gezworven, in een tijd toen er bij Dungeness onder de Engelse kust nog een station voor de beloodsing der naar Amsterdam opvarende schepen was gevestigd. De directeur-overste van het Loods wezen, de heer H. Tichelman, hééft Dins dag als eerste spreker officiële aandacht aan het afscheid van schipper Stam ge wijd. Al was hij oprecht blij over de grote belangstelling bij dit heengaan, de lange reeks vertrekkende loodsschippers van de laatste tijd kon hem minder plezier doen. Stams echtgenote kreeg een apart dank woord voor de onmisbare steun, die zij haar man tijdens zijn carrière heeft gege ven. De commissaris van het Loodswezen in IJmuiden, de heer E. Visser, haalde herinneringen op aan de zeilschoeners, die vroeger de romantiek maar ook de hard heid van de dienst uitmaakten de on derlinge hardzeilwedstrijden op huis aan zijn stuk voor stuk in de gedachten dei- oudgedienden bewaard gebleven. De heer Visser vond het een geruststellend idee, dat de naam Stam met het pensionneren van de „Deneb"-schipper niet verloren gaat: zijn zoon blijft in het bedrijf. Verder sprak hij de hoop uit, dat de nieuwe lood- sensociëteit, waarvoor ook de scheidende schipper zoveel heeft gedaan, binnenkort gereed komt, waarbij hij de gepension- neerde schipper direct maar uitnodigde de ontelbare spelletjes kaart, die onderbroken werden door de roep „Loods van de beurt" te komen afmaken. Een blijvende herinne ring aan het personeel werd de heer Stam aangeboden in de vorm van een prachtig stel timmermansgereedschap, waarbij de heer C. Cupido mevrouw Stam een bloem stuk offreerde. ADVERTENTIE VOOR VOETVERZORGING Volkomen pijnloos BA TA Oosterdninweg 25 IJmuiden - Tel. 4592 Ageiradsi voor Vellseo DONDERDAG 14 SEPTEMBER. Thalia, 8 uur: „Met Scott naar de Zuid pool". Rex: Geen voorstelling. VRIJDAG 15 SEPTEMBER Raadhuis, 10.30-11.30 uur: Spreekuur wet houder van financiën. Bioscopen, 8 uur: Nieuw programma. De heer G. P. Baars heette hem „wel kom in het midden der gepensionneerden" en ook hij haalde als oudgediende talloze herinneringen op. Met onverholen genoegen had hij gezien, dat voor het eerst eens bijna de hele loodsdienst afscheid was ko men nemen van een vertrekkende collega vroeger werd zulk een gebeurtenis af gedaan beschouwd met de opmerking: „Denk er om, vannacht om 12 uur ga je met pensioen." Een lange rij afscheidnemers als de heren A. Schol en I. Klein, de kapitein van de „Winston Churchill" M. Broek en de opvolger van de heer Stam, schipper Krijnen vonden allen een dankbaar of waarderend woord en ook namens het ma- chinekamerpersoneel van de „Deneb" werd gesproken: de heer A. de Bruin hoopte, dat de „familiegeest" op de loods boot onder de nieuwe schipper even goed zal zijn als onder het commando van de scheidende. Een welvoorziene dis met alle vaste en vloeibare toebehoren heeft tot lang na het officiële gedeelte de sterke verhalen los gemaakt, zodat dit eerste werkelijke af scheid van een loodsschipper in IJmui den een heuglijk feest is geworden. ADVERTENTIE THALIA (het theater met de beste films) vertoont HEDENAVOND 8 EUR slechts één enkele voorstelling van het boeiende filmwerk Met Scott naar de Zuidpool in technicolor Een film van ongekende schoonheid, moed en volharding! Zes jaar geleden staakten de Spoorwegen Zaterdag collecte voor de TBC-slachtoffers onder het NS-personeel De 17e September van het jaar 1944 zal het Nederlandse volk altijd in het geheu gen blijven: die dag begon de spoorweg staking. Nu is gebleken, dat deze staking voor sommige .spoorwegmannen en hun gezinnen een ernstige nasleep heeft ge kregen de gevreesde tuberculose heeft slachtoffers gemaakt 'is er voor de be strijding van deze gevaarlijke ziekte een actie op touw gezet, die nu ook weer Za terdag 16 September in de omgeving van en op de stations der Nederlandse Spoor wegen met behulp van een speldjescollecte aandacht zal vragen voor de bestrijding der t.b.c. onder het Spoorwegpersoneel. Ook de gemeente Velsen is zeer nauw verbonden met de mannen der spoorwegen en deze collecte kan dus niet dan de vol ledige sympathie van de gehele burgerij verwerven: moge dit Zaterdag getoond worden door volle bussen en lege spelden kussens! Voetbaloverzicht V.S.V. heeft tegen K.F.C. niet weten te bereiken, wat wij verwacht hadden: min stens een gelijk spel. Het werd een 4-2 nederlaag en van deze cijfers verwon derden we ons het meest over de vier tegenpunten, daar naar onze mening de verdediging van de Velsenaren toch hecht in eikaal zat. Het lichtpuntje in deze ont moeting was het goede veldspel dat VSV vooral in de tweede helft liet zien. Zulk spel moet in de komende ontmoetingen ongetwijfeld tot succes leiden. We hebben zelfs hoop, dat dit reeds Zondag a.s. tegen D.W.V. het geval zal zijn. Ook de Amsterdammers startten in deze competitie met een 4-2 nederlaag, maar het door hen vertoond# spel duidde nogal op tekortkomingen. We verwachten dan ook, dat V.S.V. op nie punten beslag zal Stormvogels toonde zich met 3-1 de meerdere over het pas gepromoveerde Schoten, Deze uitslag kan moeilijk een opvallende prestatie genoemd worden, maar als we bedenken, dat gepromoveerde clubs nog al tegenstand plegen te bieden en de IJmuidenaren deze zege behaal den zonder Van Onselen, dan mag het resultaat toch wel bemoedigend w.orden genoëmd. Zondag speelt Stormvogels uit tegen Velox. Ook de (verjongde) Utrechtse ploeg heeft het seizoen met een overwinning ge opend en nog wel tegen O.S.V., de kampi oen van het vorige jaar. We vermoeden echter wel, dat de blauw-witten, mits vol ledig, van Velox kunnen winnen. In de derde klasse A deden de clubs uit de omgeving het Zondag jl. uitstekend. Van de tien te behalen punten kwamen er 8 binnen. Alleen Velsen en C.S.V. ver speelden een puntje en dat viel ons van de Santpoortse kampioenen wel even tegen. Daartegenover stond echter weer de ver rassing" van D.E.M., de 3-1 overwinning op Q.S.C. en de 2-1 zege van Wijk aan Zee op de Boys uit Alkmaar. Dat Kinheim van D.T.S. zou winnen verwachtten we wel, maar de 5-0 verraste ons toch wel enigs zins. Spanning te verwachten in Castricum En nu Zondag a.s. allereerst de wedstrijd C.S.V.—D.E.M. Dat zal daar spannen in Castricum! We houden het op een gelijk spel. Velsen krijgt G.V.O. op bezoek en van dit zwakke zusje moet Velsen toch kun nen winnen! Wijk aan Zee trekt naar Hollandia, dat Zondag jl. een éclatante 5-0 overwinning op G.V.Ó. boekte. Toch legt Wijk aan Zee minstens op één punt beslag! Tegen Z.V.V. kan Kinheim tonen, dat de zege van 5-0 op D.T.S. niet alleen te danken was aan de matige capaciteiten der Oudkarspelaars. In de derde klasse B was de oogst heel wat schraler dan in de derde klasse A. De grootste tegenvaller was wel de 4-0 neder laag van Terrasvogels tegen Z.S.G.O. En het heette nog wel. dat de Santpoorters een sterker elftal hadden dan het vorige jaar! We vrezen, dat ze Zondag a.s. tegen Helder opnieuw een nederlaag zullen boeken. Dat Vitesse met 3-1 van de ex-tweede klasser Zaandijk verloor, is niet zo ver wonderlijk en zeker niet onrustbarend. We verwachten, dat de Castricummers zich tegen Rivalen nullen herstellen! Bever wijk ontvangt De Meer en kan o.i. tegen deze club zijn eerste overwinning boeken. In de derde klasse C deed De Kenne- mers buitengewoon goed 'werk door A.P.G.S. met een 3-0 nederlaag naar Am sterdam te zenden. Zouden......? Maar neen, daarvoor is het nog te vroeg. Eerst maar eens van O.V.V.O. winnen! En dan maar weer verder zien! De A.D.O.'ers hebben in hun nieuwe omgeving hun eerste overwinning behaald, zij het dan ook slechts met de kleinst mo gelijke cijfers. We vermoeden echter, dat ze het Zondag a.s. tegen W.S.V. zwaarder te verantwoorden krijgen. Minder goed te spreken zijn we over V.V.B., dat met een versterkt elftal nog wel! met een 6-2 nederlaag de compe titie inzette. Zondag a.s. tegen D.J.K. an ders van leer getrokken, V.V.B.'ers! HelderTerrasvogels. De Terrasvogels trekken met de volgende gewijzigde ploeg naar Den Helder: Akkerman: Nederlof. Ak kerman jr.; Röbken. Dortmundt, Zaal; Schol, v. d. Linden, Kramer, Cobben, Wijmer. -CHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 13 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Titus van Rotterdam. Lindekerk van Antwerpen. Rex van M'bro. Astrid van Rumskar. Evertsen van Antwer pen. Svangen van Mö, Jans van Londen. Wilda van Fowey. Larix van Jacobstad. Vertrokken zijn: British Triumph naar Swansea. Ponto n. Skutskar. Amstelstroom naar Londen. Kongsö naar Emden. Talisse naar Bremen. Fort Malbousquit naar Duin kerken. Utrecht naar Gothenburg. Aslog n. Gent. Arnolde naar Hamburg. Clio naar Rot terdam. Kenton naar Gent. Marinus V naar M' bro. IJMUIDEN, September. Beste kinderen, Blijkbaar hebben niet al mijn klan tjes goed gelezen over de nieuwe maandwedstrijd, want in haast alle brieven, die ik deze week kreeg, wordt er iets over gevraagd. Indachtig aan die vallende druppel, die op den duur toch een kuiltje in de steen er onder uitholde, zal ik het dus maar even her halen. Er wordt van jullie een rebus verlangd van een zelf te bedenken onderwerp, desnoods een heel verhaal tje of alleen maar een spreekwoord of een plaatsnaam. Het geheel moet in Oostindische inkt worden getekend en de aardigste inzending komt in de krant. Bovendien worden er natuurlijk prijzen uitgeloofd. De heren zijn deze week stevig van leer getrokken: vier „mannenbrieven" achter Allereerst HEEMSKIND, die er een beetje over was aangebrand, dat zijn schel penmannetje niet het mooist was. Hij had er zo verschrikkelijk hard op gewerkt, schrijft 'ie. Toch was de eerste prijs de eerste prijs waard, mannetje en daar blijf ik bij, want jouw werkstukje was wel leuk, maar toch niet zo mooi of liever gezegd origineel als dat van POPEYE. Waarom ik er dan geen plaatje van in de krant heb gezet? We hebben het geprobeerd, HEEMS KIND, maar het werd te onduidelijk met al dat vernis over de schelpen, zodat ik het plaatje niet kon gebruiken. Zul je niet meer zo Heemskinderachtig zijn de volgen de keer? DUIF wil Tante Els ondanks alles niet vergeten deze week en dat vind ik erg ple zierig. Als alle anderen zo trouw waren, kreeg ons hoekje last van woningnood! Ja jong, die potplantententoonstelling heb ik gezien en 'jouw naam heb ik ook heus wel opgemerkt. Inmiddels nog wel gefeliciteerd met het succesje: je hebt er mee bewezen wat voor een plant over te hebben en ik hoop, dat je volgend jaar weer mee doet. Je vraag over het maandraadsel is een paar regels hoger al beantwoord, zoals je ziet. CHARLES VAN T., je schuilnaam zul je nog moeten veranderen, want we hebben al zo'n snelle ruiter in onze kring. Ja, de „Hondenparade" gaat dit jaar op 4 October weer door, je zult er binnenkort wel meer over lezen in de krant ook de adressen waar je je kunt opgeven. Geloof maar, dat er weer een hoop hondjes komen! Ten slotte is hier GEORGE FORMBY, die zijn Zondagochtend hondensport in de Heerenduinen Zondagochtend, 17 September, wordt op het terrein van de Velsense Politiehonden dresseer vereniging „Oefening Baart Kunst", gelegen in de „Heerenduinen", achter het openlucht-zwembad te IJmui den Oost, een onderlinge wedstrijd gehou den, waaraan wordt deel genomen door zes gevorderde dieren, waarvan 5 gecerti ficeerde, een ongecertificeerde en drie jon ge honden. Als keurmeesters zullen fungeren de heren v. Rooyen, Giorges en Lokerse. Als „pakwerker'1 de heer W. Zwanenburg van de vereniging „Kent U Zelf" uit Santpoort. Het geheel staat onder leiding van de heer Zuidervelt van de vereniging „Haarlem". Er zal gestreden worden om een mooie collectie prijzen. De volgende dag ging het werk weer door. Weer gingen ze naar de bessenbomen en, ze plukten vol ijver. De uren vergaten ze, zo verdiept waren ze in hun arbeid. Kijk eenser komen wolken aan de hemel!" merkte Rick op, toen hij onder het werk even naar de lucht keek. Ja, het was zo. Het zonnetje ging langzaam schuil achter de wolken. Even later begonnen de eerste druppels te vallen. „Het wordt menens!" zei Bunkie. De druppels vielen dichter, werden groteren eindelijk kwam de bui met straaltjes! „Oeje!" zei Rick. „We zullen 'n schuilplaats moeten zoeken, anders worden we dadelijk tot onze hemdjes toe nat!" „Nou!" viel Bunkie hem bij. Kijk eens, daarginds staat 'n plant met flinke grote bladeren.zullen we daarheen gaan?" Vlug holden ze naar de beschuttende plant. eerlijk-verdiende boek nu heef gekregen. Zullen jullie er niet al te hevig om vech ten, want dan zie ik het nog aankomen dat ik een vervanger moet toesturen „we gens de totale vernietiging van de prijs". Natuurlijk kun je de rebuswedstrijd nog insturen! MARIANNEKE vraagt, hoe het komt, dat het nu ineens weer kouder wordt. Nou, nou, jij vraagt nog al wat, meiske. In het kort komt het hierop neer, dat de zon verder van ons land af gaat staan meer naar het Zuiden dus, zodat je haar ook lager aan de hemel ziet waardoor de warmte ook minder wordt. Hoe dat nu weer komt, is een verhaal apart, maar het heeft iets te maken met de wenteling dei- aarde. Waarmee we aan het eind zijn voor deze keer. Dus tot de volgende! TANTE ELS. Wist je dat.... - de naam Mattheus eigenlijk „gave Gods" betekent: een der twaalf apostelen van Jezus heette zo. - de Duitsers in de veertiende eeuw voor het eerst het min-teken gebruikten en dat niemand precies weet waar het van daan komt, netzomin als van het plus teken? - de eigenlijke naam van Nova Zembla is Nowaja Semlja en dat het betekent: „nieuw land"? Het eiland, dat vooral be kend is geworden door de overwintering van Heemskerck en Barendsz (in 1596), is 721 vierkante kilometer groot. Laros en Dukel favoriet voor DCIJ-kampioenschap Tweede tiental verliest van Haarlem In de onderlinge kampioenscompetitie van de Damclub IJmuiden werd de tweede ronde voor de hoofdklasse gespeeld. Dukel .wist voorzitter De Jong met een prachtige' damzet te verrassen en Laros had zeer veel moeite om Swier tot overgave te dwingen. Van Straten won in de hekstel- lingpartij van Koetsier en Vooys won met de bekende combinatie van ,coup de la bombe" van J. Smit. De „broederpartij" G. Postma T. Postma eindigde remise. Door deze uitslagen hebben Laros en Du kel nu met 4 punten uit twee rónden de leiding genomen in de kampioenscompetitie met T. Postma met drie punten op hun hielen. In de tweede klasse wist J. Visser van Opa v. d. Bos en J. Meyer van Heime Langbroek te winnen. Door omstandigheden is de wedstrijd tegen damclub Huissen te Huissen, die Zondag 17 September was georganiseerd uitgesteld. Verlies tegen HDC Een volledig DCIJ II heeft Dinsdagavond in hotel Kennemerhof van de reserves der Haarlemse damclub een kleine nederlaag moeten incasseren. Met 108 in het voordeel der Haarlemmers werd de wedstrijd namelijk afgebroken, maar in de afgebroken partij aan het eerste bord, zal de DCIJ-speler Post niet meer dan remise kunnen maken. Over het algemeen is er goed gespeeld door de IJmuidense dammers. Het nieuwe lid, de geoefende dammer W. v. Woort gaf DCIJ de leiding. Toen Jan Broek daarna de voorsprong vergrootte tot 4—0, stegen de IJmuider kansen op een over winning snel. De „kop" met Ott en v. d. Steen blunderde echter in overzichtelijke stellingen toen de eerste tijd controle voor bij ging en die werd in feite het keerpunt in de wedstrijd. Koppelman en v. Beelen moesten ook al erfliennen dat de HDC'ers sterker speelden en alleen Kramer wist op fortuinlijke en zelfs geestige wijze de DCIJ-achterstand te verkleinen. De gedetailleerde uitslag luidt: IJmuiden II Haarlemse Damclub II. 1. J. PostJ. J. H. Meure 11 2. K. v. d. SteenJ. J. Koren 02 3. D. OttG. Eising 02 4. J. KoppelmanJ. Boerkool 02 5. J. BroekSchijvenaar20 6. J. de BoerDe Laat 1l 7. D. v. Beelen—Reedijk 0—2 8. H. H. de LeeuwDe la Rie 11 9. J. KramerHouweningen20 10. W. v. WortJ. Tol 20 - Bijzonder goed. Von- ders is het Woensdag ea'v, Ü®3»» dag geworden. Er werdm ssS tische prijzen betaald: de ,ZK' &waU teerde helst f77 PEr ki.,grol< schol m. middel schol bracht het eigenlijk nog hoger door is» brengen. De kleinste schol?«5 eerden naar gelang vanT,??"3 4 telt van f 28 tot 147.50 Ook» K k« ten bleven erg duur: grot, i?*» eerden wederom van A A .^Sen va zijn o r genomen aanvoer" en de Sj3 ten verdere stijging ,a„ de Li!'"'*' i hoogste en de laagste Mtoff spectievelijk op f 10.90 en ,f" «Sin t,. delde lag tussen de 113 en d. if? De rondvis lijkt iedere dan ml' prijs te willen komen We?? !e 1 voor de grote kisten kabelj,^»» hoogste notering geboekt Woe,.». V133 ten de dikkoppen het zelfs totXs "14' Schelvis noteerde voorde?',?1* ten 152 tot f48 per kist S 't ff,'"' voor de braatschelvis. 101 Mooie uitkomsten. De trawler v besomde Woensdag voor een dagen het niet te versmaden EL** 1 f31240. de Thorina maakte vS'ï® daagse reis f 21250. de ml 1 f 17800 voor een 8-daagst Zwarte Zee f 11920 voor een 11? 4 reis. Van de loggers maakten d. «5? 125 en de Katwijk 162 resneeS? f6150 en f7130. Een kotter dê m-1? haalde een mooi succes door fssjo i sommen. Deze buitenkans? jammer genoeg nog te veel ufeJÏ om de vele slechte reizen goed fcS Vandaag lossen de Petten d, tüï de Sumatra met een Eezameilij]?'5 voer van rond 4500 kisten haring Vertrokken. De visspvii kingskotter Antoni van Leeuwenhoek*! enige dagen wegens het slechte we* IJmuiden heeft binnen gelegen is dag weer naar zee vertrokken W. gingen van de trawlers weer naar z* Simon de Danser en de Herman Van 4. kleine schepen vertrokken VD. 9 IJM >\l KW. 189, IJM. 213, IJM. 216. KW 2 S 92, WR. 7. HD. 74, VD. 60, IJM, 249 WC UK. 70. UK. 119, UK. 161. IJM. 24l'uK UK. 105, IJM. 202, IJM. 215, HD 138 jm 131. IJM. 318, UK. 86, UK. 90. UK 18 S 19, UK. 186 (naar binnen), KW. 12, trawl- logger KW. 7 en de haringlogger KW ji zodat dus met het intreden van beter weer de hele kustvloot weer vertrok. ADVERTENTIE HET IS NU DE TIJD UW KLEDING TE LATEN REINIGEN KONINGSPLEIN 10 TELEFOON ($j Totaal uitslag voor HDC 9—11 DE VRIES WEER NAAR VSV We vernemen dat De. Vries zijn verzoek om overschrijving naar Terrasvogels heeft ingetrokken. Hij gaat nu weer voor VSV spelen. EXPOSITIE EN VERKOOP VOOR DE ZENDING. In de zaal van het IJmuidense Leger des Heils in de Edisonstraat heeft Zondag en Maandag een tentoonstelling plaats van vruchten, huishoudelijke artikelen en boek werken en Maandagmiddag en ook des avonds worden al die artikelen verkocht. De verkoop wordt opgeluisterd door ver schillende attracties. De opbrengst van dit alles komt ten goede aan het zendingswerk van het Leger. Twee simultaanspelers, dertien gewonnen partijen In het kader van de propaganda-act'; ra de Beverwijkse Schaakclub „Weenini'hk deze vereniging Dinsdagavond in hel Kruis" badhuis aan de Baanstraat eendr.-A simultaanwedstrijden georganiseerd. De clubkampioen K. Slings speelde fep de sterkste spelers en won zes van de 1! partijen. Tegen A. Alders, H. v. 't Hoff en C. Mole naars moest hij het onderspit delven as remise werden de partijen tegen W. Visser, J. G. Paardekooper, P. Bakker Jr. en l Muys. Ook Ph. Bakker had het in zijn elf panij-z niet zo gemakkelijk. Toch won hij zeven partijen en speelden er twee remise tegen W., Nijkamp en A. Peekei. Tenslotte verloor hi) van J. v. Verseveld en A. de Roode. De derde simultaanspeler was A. Terycor. die de strijd tegen zeven spelers aanbond Deze speler won liefst zes partijen en ver loor alleen van J. v. Marion. Op Dinsdag 19 Septemebr zal ook voor „Weenink" de wintercompetitie weer een aanvang nemen. MARKTBERICHTEN Prijten Heilbot 2,65—2,15; gr. tong 3,55—3.20: gri tong 2,80—2,40; kl.m. tong 1,82-1,72; kl. tong I 1,66—1,58; kl. tong II 1,58—1,51; tarbot I 2,06—1,92, per kg. Tarbot II 83—74; tarbot IV 55-49; tong; schar 6657; gr. schol 77—61; gr.m. sch:: 77—67; kl.m. schol 68—55; kl. schol I o6->- kl. schol II 47,50—28; schar 31-27; v. bant! 16—10,90; makreel 16,50—10; gr. schelvis 5648,50; gr.m. schelvis 52—48; kl.m, schelvis 51—46; kl. schelvis I 47-42; kl. schelvis n 35—31; wijting 29.50—17,50; gr. gul 54-« midd. gul 52—43; kl. gul 45-42, per 50 kg Gr. kabeljauw 184-138; gr. koolvis ff 5751, per 125 kg. \anvoer 90 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 10 kisten tongschar en schartong, 125 kisten schol, 10 kisten schar, 3810 kisten haring 1020 kisten makreel, 375 kisten schelvis, ïo kisten wijting, 110 kisten kabeljauw en gu. 10 kisten leng. 50 kisten koolvis, 10 kissen diversen. Totaal 5698 kisten. Besommingen IJM 94 Zwarte Zee f 11.920; IJM 71 B1» mendaal f 17.800. Twee trawlers besomden f 52,500. KW 125 f 6150; KW 162 f7130; WR 7 fa230, KW 12 f2400; SCH 248 f3610. FEUILLETON door Cisela Furtmüller (Vertaald uit het Duits) 19) Nee, bedankt Urban. Ik wil niet, dat ze zich verontrust. Er is niets ernstigs met mij aan de hand. Goedennacht dan. En spoedige beter schap! De volgende morgen bezocht Heinz Urban de juwelier om inlichtingen in te winnen over de verdachte figuur, die zijn collega achtervolgd had. Kan ik meneer Clau dius even spreken? vroeg hij de bediende, toen hij de luxieus ingerichte zaak betrad. Friedrich Claudius, de eigenaar van de voorname oude Münchense juwelierszaak Claudius Co., was zo juist gearriveerd. Ik zal het even vragen, antwoordde de bediende. Meneer Claudius is zo juiS binnen gekomen. Wilt u een ogenblik in de spreekkamer wachten? Urban betrad een klein vertrek, dat door een kristallen kroon hel verlicht werd. De inrichting was modern en verfijnd en al leen een zware brandkast herinnerde aan de kostbaarheden, die in een juweliers zaak verhandeld worden. Na enkele ogen blikken ging de deur open en betrad een kleine, dikke man met een kaal hoofd, dat eruit zag als een biljartbal, met een vrien delijke groet het vertrek. Goedenmorgen,_ meneer. Ik ben Fried rich Claudius. Waar kan ik u mee van dienst zijn? Ik ben van de politie, antwoordde Ui-ban, terwijl hij automatisch zijn papie ren liet zien. Ik kom hier om inlichtin gen van u te krijgen over één van uw cliënten, die ervan verdacht wordt een zware misdaad begaan te hebben. Claudius wees op enige diepe armstoe len. Gaat u zitten, meneer Urban, ver zocht hij, terwijl hij zelf ook plaats nam. Ik ben tot iedere inlichting bereid. Urban nam een notitieboekje uit zijn zak en legde dat open voor zich neer. Der gelijke bezoeken als van mij zult u in uw vak wel meer gehad hebben, merkte hij met een glimlach op. De heer Claudius knikte bevestigend. Inderdaad, antwoordde hij eerlijk. In een zaak als de mijne komt de politie zo nu en dan wel eens om inlichtingen vragen over een bepaalde cliënt. Van wie wilt u iets weten? Ik was gisteren de gehele dag in de zaak, hetgeen eigenlijk zelden voor komt, daar ik ook veel buiten de stad te doen heb. Gistermorgen om -ca. 11 uur kwam een grote, gladgeschoren man met een don kere hoornen bril uit uw zaak en liep op de daarvoor geparkeerde blauwe sportwa gen toe, waarin hij verdween.Herinnert u zich hem, meneer Claudius? De aangesprokene streek zich over het hoofd. Eens even kijkengistermor gen 11 uurWat was het gisteren? O ja, ik weet het alweer. Bedoelde meneer was lang en slank en als ik me niet vergis, had hij glanzend zwart haar. Urban knikte. Is u aan zijn bril ook Iets opgevallen?, vroeg hij. De juwelier dacht even na. Als ik me goed herinner, was die zeshoekig of iets dergelijks. Kent u die meneer goed? De heer Claudius maakte een afwerend gebaar. M'n beste meneer Urban, riep hij uit, bij mij komen zoveel mensen, dat het me onmogelijk is, lien allemaal goed te kennen. Sommigen komen alleen 'maar om zich op de hoogte te stellen van prijzen, anderen laten zich alles tonen, van de een voudigste ring tot de duurste paarlsnoer, en vertrekken daarna zonder iets te kopen. Dat zijn.... hm: natuurlijk onze prettig ste klanten! Kocht de bewuste man gisteren iets? Ja, hij heeft een prachtige hanger gekocht, die ik juist enige dagen tevoren van een firma uit Hamburg had ontvangen. Hebt u de bankbiljetten na laten gaan?, vroeg Urban gespannen. Claudius glimlachte. Meneer Urban, ik ben al heel lang in dit vak. Wanneer een koper, die mij niet door jarenlange relatie bekend is, een groot bedrag con tant betaalt, dan staat een bediende voor me klaar om met het bankpapier naar de hiertegenover liggende bank te ijlen, waar de biljetten op echtheid gecontroleerd worden. Als het gekochte sieraad is inge pakt, is de bediende ook weer terug. Was de man, over wie wij spreken, gisteren voor het eerst bij u? Nee, antwoordde de juwelier met grote stelligheid. Hij was gisteren niét voor de eerste maal bij mij. Hij kwam ook reeds eergisteren, in gezelschap van een dame. Urban keek verrast. Is hij met een dame bij u geweest? Kunt u mij haar min of meer nauwkeurig beschrijven? De juwelier lachte. Mijn bedrijf brengt het mee, dat ik een goed geheugen voor gezichten heb. De dame in kwestie, die naar de allerlaatste mode gekleed was Was ze jong? Ja, het was een jonge vrouv.Ze droeg, naar het mij toescheen, zéér kost bare kleren. Bovendien was ze opvallend knap; iets groter dan de middelmaat en slank. Ze had donker haar, dat volgens de laatste mode was gekapt. Was ze een buitenlandse? Ik geloof het niet. Ze sprak vloeiend Duits, zondtyr enig accent. Kreeg u de indruk dat de man en vrouw in kwestie op zeer goede voet met elkaar stonden? Hetgeen zij zeiden, was van dien aard, dat dat moeilijk op te maken viel. Wat kostte de bewuste hanger? De heer Claudius noemde het bedrag. Had u de indruk, dat het sieraad door de man in kwestie aan de vrouw ten ge schenke werd gegeven? Nee, antwoordde de juwelier met nadruk. Genoemde heer was zéker niet degene, die het kostbare sieraad finan cierde. Ik kreeg de indruk, dat hij de jonge vrouw slechts terzijde stond bij haar keuze. Waarschijnlijk stelde ze zijn oor deel zeer op prijs, ik bedoel, dat ze iets wilde uitzoeken, dat hij ook mooi vond. Waarom nam het paar het sieraad niet dadelijk mee? —De jonge vrouw wilde de veiligheids sluiting nog enigszins veranderd hebben. Er werd afgesproken, dat de man de kost baarheid de volgende morgen zou komen halen. Hmzei Urban nadenkend. Een naam of adres werd niet genoemd? Claudius stond op en bladerde in een op de schoorsteen liggend notitieboek. Toen de heer in kwestie gistermorgen hier kwam, noemde hij een adres. Hier is het. Ik heb het opgeschreven, maar niet onderzocht, of het inderdaad klopt. Urban schreef het adres over. De jonge vrouw kwam gisteren niet weer mee? Nee, ze was hier slechts éénmaal, al leen zoals ik reeds meedeelde, eergisteren. De man was gisteren alleen. Heinz Urban keek op z'n horloge stond op. Ik dank u zeer voor uw in lichtingen, meneer Claudius. U hebt z interessante dingen verteld. Ik heb u een en ander met genoege.. meegedeeld, 'antwoordde de juwelier v komend. Urban nam afscheid en ging op het hem onbekende adres, dat hy va juwelier had overgenomen. Toen hij bij het opgegeven huis aan kwam, bleek de man, van wie Urban «n uitvoerige beschrijving aan een nieu rige concierge gaf, daar volkomen kend te zijn, evenals de vrouw, die hj gens de gegevens van de heer Cia goed mogelijk trachtte te beschryv Dat had ik eigenlijk dadelijk wel*® nen bedenken, dat dat adres alle een dekmantel was, om de juw argwanend te maken. Er schynt met die vent iets niet in orde te zy, al geloof ik nog niet dadelijk, ofi gene is, waarvoor Helbing hem .g ieder geval zijn het valse adres op vlucht in de auto bewijzen, dat y z'n kerfstok heeft. (Wordt vt lervolgd)-

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6