IJmuider Courant Haarlems Dagblad .commissie onthult Amerika's „Koreaanse vergissing" Britse regering bindt haar voortbestaan aan de staal- en ïjzernationalisatie Landingen van .Zuid-Koreanen aan de Oost- en Westkust f«t*KjAVlX„ >0ERD£É WARSCHAU 7£temperatuur io05 isobaar '1111 8E L ANGPIJK NEEPSLAG- GEBIED CENTRA H hoge druk L lage druk MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER OONBEWOLKT 0 LICHT BEW OHALFBEW ZWAAR BEW" GEHEEL 3EW scheidingslijn-front-tussen lucht van verschillende herkomst vüstand van dit teken geeft de windrichting aan- iedere hele dwarsstreep is een wind snelheid van vijf meter per seconde No. 1965-1 154. Telef. Adm. 543*. «89 va 5 uur: 8061 <K 2560)1 Haarlem: Gr. Houtatr. 33, tlctie en alle aldelingen 15295 «jwdirf» b(j de Adm.^ W' Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuHen, Santpoort en Omstreken van Vrijdag 15 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiat*. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. DirectieP. W. Peereboom en Robert Peereboom en <$prerijte tffearlniiBïijc <£ouronf (2örno i6s€) ieraal J Roberts sloeg Zuid-Kor eaanse waarschuwing en maakte foutieve schattingen ■rrn5 U September (Reuier) faer-DNO voor Korea legt aan de algemene ver- verantwoordelijkheid «yjto Korea op de Noord- &5fS'art, dat „de Noord- oo 25 Juni een zorg- C3ÏÏ .'rootscheepse invasie 'ÜSat haar P°Sin8e" om d? ^republiek van binnen uit fc*S .chipbreuk hadden gele- ia®1!" verdeling van van het conflict is, t'.wa-Koreanen de oorlog heb- fclStomen door algemene ver- gehele grondgebied, on- p£le van internationale waar- staan, zo besluit het verslag. Onvoorbereid Ut rapport hechtten de Ameri- K ire adviseurs weinig geloof Lulling »an de Zuid-Koreanen, b a" van de Noordelijken voor )e leider van de Amen- adviesgroep in Zuid- te.maal Koberts, aldus het rapport. '5 eens met de Zuid-Koreaanse Defensie, kapitein Sihn Soeng hem op 10 Mei had gewaarschuwd dreigende gevaar van een in hei Noorden". uit de best mogelijke bron- dé eerste helft van 1950 in waren ingewonnen", duidden X de sterkte van het Noord- ongeveer 175.000 man was jeser voornamelijk bestond uit communisten, die in Mandsjoe- hadden en in het 8ste Chinese leger gediend hadden, al- bnari deelde de Zuid-Koreaanse commissie mee, dat de Noord- meer en betere artillerie dan het Zuidelijke leger. Vol- functionaris was aan „de steeds toenemende as de Sovjet-Unie". Generaal Ro kwas het met de Zuid-Kor eaan- "--en niet eens en was van mening rZuid-Koreaanse leger van onge- P man „minstens even sterk, zo f was dan het Noord-Koreaan- t io zegt het rapport. Op 10 Mei jee kapitein Sihn, dat het Noord- gfeger was uitgebreid tot 183.000 jischikte over talrijke tanks en i# toen- 'fungerende voorzitter J commissie der UNO, Jamieson shè), bracht een bezoek aan de keaanse minister van Buitenlandse Na een bijeenkomst met Zuid- se militaire autoriteiten werden öideien van de staf van generaal c gehoord. Volgens het rapport be ds dezen in grote lijnen de inlich- van de Zuid-Koreaanse militaire il'en en erkenden zij het toenemen- siilin sterkte tussen de strijdkrach- e iet Noorden en die van het Zuiden. Amerikanen, aldus het rapport, waren e achter niet mee eens, dat er direct s zon dreigen en bevestigden hun Zïen.in het vermogen van het Zui- hiaer om de strijdkrachten van het --- in geval van een aanval te weer- Eén wens ïgers het rapport wensen zowel de c-als de Zuid-Koreanen een verenigd Bafhankelijk Korea. De commissie uit srsehuwing, dat de vraagstukken van scp'oouw en herstel en in het bijzonder vraagstuk der vluchtelingen te zwaar "tor de Koreanen om zelf op te lossen, t rapport verklaart, dat de regering in Europese betalingsunie volgende week een feit toacht wordt, dat de overeenkomst jende de Europese betalingsunie in J® van cie volgende week te Parijs r!®dT,^1 worden, vermoedelijk g.DeECA heeft doen weten, dat zij ^atE" van 350 millioen dol- strekken als eerste werkkapitaal Ne urne, zo werd vernomen. Daarmede w.„ jnjpasse gekomen, die een i jGning van de overeen- - hmderde. Het bestuur van de 'fc -J me' gekozen, maar verwacht Bha rer ,vertegenw001'digers van 7g ,and' Nederland, Italië, «fciaitSSÜ""1 en DuitsIand zit- Zuid-Korea het resultaat is van „vrije ver kiezingen en de uitdrukking van een volks wil", doch oefent het enige critiek op de wijze, waarop in Zuid-Korea de wet op dé nationale veiligheid is toegepast. In 1949 werden 118.621 personen gearresteerd en 33.207 personen berecht. Sommige arresta ties gingen gepaard met „schending der grondwettelijke vrijheden en zelfs grove behandeling en marteling", aldus het rap port. De binnenlandse toestand in de Zuid- Koreaanse republiek werd echter voor het uitbreken der vijandelijkheden op 25 Juni langzahierhand beter. Het rapport zal onder de 59 leden-staten der UNO worden verspreid. Officieuze besprekingen over Japans vredesverdrag President Truman heeft op zijn weke lijkse persconferentie verklaard, dat hij het ministerie van Buitenlandse Zaken gemachtigd lieeft officieuze besprekingen over een Japans vredesverdrag te openen met andere leden van de commissie voor het Verre Oosten. In antwoord op een desbetreffende vraag zei Truman, dat de Sovjet-Unie als lid van de commissie voor het Verre Oosten ongetwijfeld zou deelnemen aan de be sprekingen over een vredesverdrag met Japan. Het is het algemene streven van de Verenigde Staten aan alle oorlogstoe standen een eind te maken, aldus Truman. „Wij hebben reeds lang bij de Sovjet-Unie aangedrongen op het tot-stand-komen van een vredesverdrag met Oostenrijk en on derzoeken de mogelijkheid van de be ëindiging van de staat van oorlog met Duitsland". Dit laatste is echter een on derwerp, dat door de ministers van Bui tenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten moet worden behandeld, aldus Truman. Dinsdag zal een afkeurende motie van de oppositie in stemming komen Stad en vliegveld nabij Seoel bezet LONDEN (Reuter). De British Iron and Steel Ferei-ation, de organisatie dei- industriëlen, heeft Donderdag een verkla ring gepubliceerd, waarin zij zich opnieuw tegenstandster toont van nationalisatie van de Engelse ijzer- en staalindustrie. De or ganisatie deelde mede geen kans te zien om aan het verzoek van de Britse minister voor de Bevoorrading te voldoen, om na men op te geven van personen, die na de nationalisatie deel zouden kunnen uitma ken van de voorgenomen ijzer- en staal- maatschappij. De organisatie is tegen natonalisatie, omdat, zo wordt in de ver klaring gezegd, deze zeer schadelijk zou zijn, zowel voor de efficiency der industrie als voor het openbare belang. Naar de mening der organisatie zou, wanneer het de bedoeling is van de regering zekerheid te hebben dat de politiek van de industrie in overeenstemming is met de nationale behoeften, dit doel beter bereikt kunnen worden door een wettelijke commissie van toezicht. De minister voor de Bevoorrading, George Strauss, heeft in het Lager Huis medege- deèld dat de benoemingen voor de staal- commissie (Steel Board) op 2 October zullen geschieden. Tot voorzitter zal be noemd worden de président-directeur van de British Oxygen, Steven James Lindsay Hardie. De commissie zal behalve deze voorzitter bestaan uit ten minste zes en ten hoogste tien leden. Minister Strauss maakte verder bekend, dat de aandelen der honderd groo'tste maatschappijen op 1 Januari, of zo spoedig mogelijk daarna, door de nieuwe maatschappij zullen wor den overgenomen. De conservatieve leider der oppositie, Winston Churchill, sprong onmiddellijk op en noemde het besluit van de regering „roekeloos en lichtzinnig". Hij diende een motie in waarin wordt betreurd, dat Enge land „op een allercritiekst stadium van zijn nationale veiligheid wordt onderge dompeld in een heftige politieke contro verse van binnenlands politieke aard". In een heftig debat tussen hem en de oppositie-leider verklaarde Attlee het eveneens te betreuren als de uitvoering van de reeds aangenomen wet op de nationali satie van de ijzer- en staalindustrie tot een dergelijke controverse zou leiden. In de wandelgangen werd vernomen, dat de regering besloten heeft Churchills uit1 daging aan te nemen en zijn motie als een van wantrouwen te zullen beschouwen. Als de motie wordt aangenomen, zal de rege ring aftreden en nieuwe algemene verkie zingen uitschrijven. De regering achtte het noodzakelijk de ijzer- en staalindustrie zo spoedig moge lijk onder staatsbeheer te brengen in het belang van het nieuwe herbewapenings plan, zo werd in gezaghebbende kringen meegedeeld. Churchill eiste, dat zyn motie Dinsdag in behandeling zou worden genomen, waarin de regering toestemde. De wet op de nationalisatie van de ijzer en staalindustrie, die door het vorige par lement is aangenomen, voorziet in over dracht van deze industrie in handen van de regering op 1 Januari 1951. Het woord is aan A. v. Humboldt: Overal gaat een vroeg voorgevoel aan het latere weten vooraf. De positie van minister Schokking (Van onze -parlementaire redacteur) Zoals men weet heeft de heer Fens, woordvoerder van de grootste fractie in de Tweede Kamer, die van de K.V.P., mi nister Schokking eigenlijk aan een soort her-examen willen onderwerpen. Over vier maanden zou de fractie van de K.V.P. wel eens zien of zij dan in deze bewindsman voldoende vertrouwen had om hem verder de leiding te laten behouden. Tevens had de heer Fens er met kracht op aange drongen dat de minister zich van onge schikte adviseurs zou ontdoen. In de Ka mer vroeg men zich af of een bewindsman, die als het ware slechts vertrouwen op ter mijn had gekregen, zo iets zou kunnen aanvaarden. Het blijkt, zoals men uit het Kamerver slag kan zien, dat minister Schokking, die zich ook achter zijn adviseurs schaarde, hiertoe inderdaad niet bereid is. De' fractie van de K.V.P. zal dus van de herexamen-eis moeten afzien, aangezien anders uit de woorden van mr. Schokking op te maken valt dat hij zijn portefeuille zou neerleg gen. De verwachting is dat de heer Fens en zijn geestverwanten aan deze eis niet zullen vasthouden, zodat het aftreden van de minister van Oorlog en Marine voor komen zou worden. TOKIO, 15 September. (Reuter). Zuid-Koreanen hebben hedenmorgen vroeg een landing uitgevoerd enkele km. ten Noorden van Pohang. De operatie, waarvan de bijzonderheden nog niet be kend zijn, zou naar men meent ten doel hebben het door de Noordelijken bezette Pohang te omsingelen door een aansluiting met andere troepen der UNO in het gebied tot stand te brengen. De eerste onvolledige berichten beschrijven de landing als een soort commando-operatie. Volgens berichten uit Poesan en Tokio, uitgezonden door de New Yorkse radiosta tions, zijn Amerikaanse troepen geland op het eiland Wolmi nabij Intsjon. Tezelfdertijd voerden de Zuid-Koreanen te Intsjon, bijna dertig km. van Seoel, de voormalige Zuid-Koreaanse hoofdstad, een amphibielanding uit. Landstrijdkrachten der UNO hebben daarna Kimpo en het vliegveld van deze stad bezet. Kimpo ligt ongeveer zestien km. van Seoel. Gesteund door een bombardement van oorlogsschepen waren de troepen te Intsjon aan land gegaan. Volgens een offi ciële verklaring van het hoofdkwartier te Taegoe zijn de Zuid-Koreanen die aan de Oostkunst waren geland, er in geslaagd een bruggenhoofd te vormen. Volgens een persbericht, waarin een lid van de Zuid-Koreaanse Nationale Verga dering wordt geciteerd, wordt gezegd, dat Zuid-Koreaanse troepen, met steun van Amerikaanse vliegtuigen, te Koensan aan de Westkust, ongeveer halverwege Seoel aan de Zuidkust, waren geland. ij <je, n boeken, bestemd voor een in Indonesië le stichten Oosterse ta,! Indonesië Nederland naar Djakarta verzonden. De Hoge Commis- List in n ^erland mr. Mohammed Roem (tweede van links) verzegelde in (je,0 tg ,.aP van prof. dr. mr. N. W. Posthumusdie het Nederlandse efcenj verzorgteen assistente en de secretaris van mr. Roem de heer Soedjono. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Luchtvaart heeft Donderdag meegedeeld, dat er bijna onmiddellijk Britse troepenversterkingen per vliegtuig naar Korea zullen vertrekken. Het aantal van de versterkingen kon uit veiligheidsoverwegingen niet worden be kend gemaakt. De versterkingen dienen om de in Korea vechtende Britse regimenten op volle sterkte te houden. Het hoofdkwartier van generaal MacAr- thur deelt mede, dat de Amerikanen thans per maand een half millioen ton aan mate riaal van Japan naar Korea overbrengen. Uruguay heeft het commando der UNO in Korea twee millioen dollar aangeboden voor de aankoop van goederen, „die voor de actie in Korea noodzakelijk geacht wor den". Venezuela heeft zich bereid verklaard medische artikelen tot een waarde van 100.000 dollar bij te dragen. Het commando der UNO heeft de aan biedingen voor hulp van Pakistan, de Phi- lippijnen, Denemarken en de internationale vluchtelingenorganisatie (IRO) aanvaard. Volgens een woordvoerder der UNO zul len binnenkort zes afgevaardigden van de wereldgezondheidsorganisatie en de IRO naar Korea vertrekken, om te helpen bij de regeling van de hulpverlening aan burgers. Verbindingen verbroken Generaal MacArthur heeft Donderdag verklaard, dat de Noord-Koreaanse strijd krachten in Zuid-Korea afgesneden zijn van hun bevoorradingsbronnen. De gene raal deelde mede, dat de superforten hun taak om alle verbindingswegen der Noor delijken naar het Zuiden af te snijden, bijna hebben voltooid. Europese vrouwelijke artsen op Amerikaans congres NEW YORK. (Reuter). Acht-en-vijf tig vrouwelijke artsen uit acht Europese lan den nemen deel aan het congres van de Internationale Bond van Vrouwelijke Art sen, dat Zondag te Philadelphia werd ge opend en een week zal duren. Voor haar vertrek naar Philadelphia waren zijdrie dagen de gasten van de bond van vrouwe lijke artsen te New York City, alwaar zij hospitalen bezochten en lezingen bijwoon den van medische autoriteiten over vrou wen- en kinderkwalen. Engeland en Schotland hebben 27 afge vaardigden gezonden, Finland 10, Joego slavië, Italië en Noorwegen elk twee, Frankrijk zes, Denemarken en Nederland elk vier en Oostenrijk heeft een deelneem ster gezonden. Polen, Hongarije en Tsje- choslowakije hebben de uitnodiging van de bond om afgevaardigden te zenden on beantwoord gelaten. Pror. dr. A. C. Ruys, Nederlandse afgevaardigde en voorzitster van de in ternationale bond, sprak over de noodza kelijkheid van een beter internationaal begrip. Het Lagerhuis aanvaardt Brits herbewapeningsplan LONDEN, (Reuter). Het Engelse La gerhuis heeft het herbewapeningsplan van de regering, waarmee 3.6 milliard pond sterling is gemoeid, goedgekeurd. Tot dit plan behoort de verlenging van de dienst plicht van 18 maanden tot 2 jaar. Het .plan werd zonder stemming aange nomen, omdat de oppositie reeds had ver klaard het te zullen steunen. Daarna werd het wetsontwerp tot verlenging van de dienstplicht in behandeling genomen, waar over het debat heden wordt voortgezet, zodat het Maandag in het Hogerhuis kan komen. In de loop van het debat verklaar de Eden dat Engeland meer manschappen op het vasteland moest hebben dan de drie divisies, die door Attlee zijn beloofd. Eden noemde de uitbreiding van twee tot drie divisies in Duitsland „nogal mager". Toen Eden de uitrusting van de hulpmacht der RAF „treurig verouderd" noemde, maakte Arthur Henderson, de minister van Lucht vaart bekend, dat 13 der 20 hulpeskaders zullen worden uitgerust met straalvlieg tuigen van het type Vampire 2 en 3. Shinwell, de minister van Defensie, die het debat afsloot, bracht naar voren dat In het Westminster Ziekenhuis te-Londen schonk de 27-jarige mevrouw Elizabeth- Coles het leven aan een vierling, alle vier meisjes. Moeder en dochters maken heti best. De nieuwe aanwinst van het gezin Coles m couveuses. Staking in de haven van Sydney SYDNEY, 15 September (Reuter). Meer dan 7000 havenarbeiders te Sydney zijn heden in staking gegaan, waardoor het laden en lossen van zestig schepen, waar- net ueuat aisiuui, ui. aeui. nam vutcu uai het quantum divisies, dat de defensie-orga- Indian SSJSLJL nisatie der West-Europese Alliantie zich als doel voor ogen gesteld heeft, niet ver van de 60 divisies af is en in 1953 of 1954 bijeen zou zijn. Shinwell noemde het te enenmale onmogelijk om de 60 divisies reeds volgend jaar bijeen te hebben, zoals was voorgesteld. Het idee van een Euro pees leger noemde hij „vreemd en fantas tisch". Engeland wil in Maart 1951 de derde divisie naar Duitsland sturen. Aan de twee zich reeds in Korea bevindende bataljons zal binnen enkele weken een brigade-groep worden toegevoegd. In geval van nood zou Engeland 10 divisies ver strekken, waarvan enkele desnoods binnen enkele weken gemobiliseerd zouden kun nen worden. In het begin van het volgend jaar zou weer een vliegkampschip beschik baar zijn en niet lang daarna een tweede, aldus Shinwell. Ministersconferentie te New York onderbroken NEW JORK (United Press). De minis ters van Buitenlandse Zaken der drie grote mogendheden hebben Donderdagavond bekend gemaakt dat zij het ten volle eens zijn over de noodzaak van versterking der Europese en Aziatische defensie tegen het communisme en menen dat onmidellijke en doeltreffende stappen gedaan moeten worden. Hun driedaagse serie van zittingen ein digde nadat de Amerikaanse minister Acheson zijn Britse en Franse collega's had overgehaald de kwestie van West- Duitsland's inschakeling in een Europees defensieplan te verwijzen naar de zitting van de 12 ministers van Buitenlandse Za ken van het Atlantisch pact die heden ver gaderen. In verband met een bijeenkomst van de Noord-Atlantische raad zijn de ministers tot Maandag uiteengegaan, aldus wordt in een communiqué na de zitting van Donder dag verklaard. De tot nog toe „op voorlopige wijze" be sproken onderwerpen waren het Duitse vraagstuk, West-Europese defensievraag stukken en kwesties betreffende het Verre Oosten, die men opnieuw zal opnemen, wanneer de ministers weer bijeen zijn, al dus het communiqué. Men werd het er over eens, dat „onmid dellijk doelmatige stappen" moeten worden genomen ter versterking van de verdedi ging van Europa en Azië tegen een moge lijke aanval, aldus het communiqué. De versterking der defensie noemden de mi nisters het dringendste der belangrijke vraagstukken, waarvoor de wereld zich op het ogenblik gesteld ziet. De volgende week zal na het beëindigen van de besprekingen een nieuw communiqué worden uitgegeven. De vakbond van havenarbeiders riep de staking uit, uit protest tegen de schorsing van 1500 havenarbeiders tot Maandag. De staking ontstond, doordat arbeiders op een schip acht uur betaling eisten, toen ontdekt werd, dat het werk drie uur eer der dan verwacht was zou eindigen. De mannen waren van mening, dat er te veel arbeiders voor het werk waren aange nomen. Arrestaties te Bandoeng DJAKARTA^ 15 September (Aneta). De Indonesische militaire politie te Ban doeng heeft twee van de drie vermoede lijke moordenaars van de heer F. W. Neij- hof, de 53-jarige administrateur van de volkscredietbank, die 2 September in zijn huis werd neergeschoten, aangehouden. De ax-restanten behoorden tot een bende, welke nog meer moorden en overvallen heeft gepleegd. Een hunner is een jaar geleden uit de TNI ontslagen. „Strijd" om Bertha Hertogh Een jeugdleider te Singapore is heden per vliegtuig voor een reis van zes maan den door het Midden-Oosten vertrokken, teneinde steun van de Mohammedanen te krijgen in de „strijd om het huwelijk van Bertha Hertogh in stand te houden". Deze leider, Mohammed Khan, die voor zitter is van de „Mohammedaanse Jonge- liedenvereniging" te Singapox-e, verklaarde, dat deze aangelegenheid een nationale kwestie was geworden. Amerikaanse Senaat wil sancties tegen export strategisch materiaal WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse Senaat heeft besloten de regering aan te bevelen de financiële en economi sche hulp te staken aan elk land, dat wa penen of voor militaire doeleinden bruik bare goederen verkoopt aaxx landen achter het „ijzeren gordijn". Hiertoe werd bij hoofdelijke stemming besloten, nadat de republikeinse senator Kenneth wherry had verklaard, dat der gelijke exporten werden gebx-uikt voor de vervaardiging van Russische tanks, die thans Amerikanen in Korea doden. Het verbod, dat geen betrekking heeft op mi litaire doch alleen op finaxxciële en econo mische hulp, werd opgenomen in een noodwet tot toewijzing van 17.192.000.000 dollar ter uitbreiding van de militaire macht van Amerika en zijn bondgenoten. HET WEER AFGEBEELD Bij de Golf van Biskaje ontstond gister avond een nieuwe actieve storing die zich snel in de -richting van ons land ging verplaatsen. In Frankrijk veroor zaakte de storing vanochtend vroeg al regen en onweer. Na het passeren van deze storing zal onstabiele lucht over ons land stromen waarin enkele buien kunnen optreden. Weerbericht MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk meest zwaar bewolkt, later enkele opklaringen. Plaatse lijk enkele buien, vooral in de kustprovincies. Matige, tijdelijk krachtige wind, overwegend uit Westelijke richtingen. Weinig ver andering in tempei-atuur. 16 September: Zon op 6.15 uur, onder 18.54 uur Maan op 12.18 uur, onder 20.12 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 15 September Hoog water: 5.31 en 17.51 uur. Laag water: 1 26 en 13.39 uur. Zaterdag 16 September Hoog water: 6-09 en 18.32 uur. Laag water: 2.04 en 14.14 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1