IJmuider Courant island geleidelijk terug in /est-Europese gemeenschap Haarlems Dagblad Amerikaans offensief over de Han nadert Seoel thans ook uit het Noorden Indiase resolutie tot toelating van Peking-delegatie verworpen y0. 19658 154. Telef. Adm. 5437. 5 uur: 8061 (K 2560), S Haarlem: Or. Houtstr. 93, 3S^ .jantip en alle afdelingen 15295 aanvr. by de Admin. Adv.ta"even op Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, JJmuiden, Santpoort en-Omstreken m<®SBE^tcT9aatfcnwl)e Mutant CSWnoi6?6) Woensdag 20 Seteniher 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ,jer drie ministers van oorlog, veiligheidsgarantie, verhoging staalproductie croiere politiemacht, meer en grotere schepen, Duits ministerie van -,sT (Beuter). Zoals giste- gemeld, hebben de minis- ri^ .'Ln.idse Zaken van Frank- Afrika te New York stappen met betrekking :..-:li;en .5n de drie respectieve lan- de staat van oorlog met '!ed;SbSndigen.Inhet thans ver- iL.ninué wordt gezegd dat iedere Frankriik .wMManS zullen beschouwen als ïifdlTmrming van een mobiele Ïïiiemacht en de instelling van vrie van buitenlandse zaken toe- Jrr«rfen. Ook zal West-Duitsland fc, J betrekkingen met vreemde 'sS. mogen aanknopen. De Hoge Sirisn hebben verder van de mi- ETmtocht ontvangen alle bepertan- betreffende tonnage snel- JB WWvaa de door Duitsland voor Showen vrachtschepen voor de u Tot nu toe mocht Duitsland sche- i Io ton met een snelheid van 12 de export bouwen). Buitenlandse Zaken j landse diplomatieke betrekkingen mogen aanknopen en verdragen afsluiten. De be zettende mogendheden hebben slechts het recht van veto waar het een ondermijning van hun belangen betreft. Beloften. De ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Frankrijk en Engeland heb ben te New York een communiqué uitge geven, los van het te Frankfort gepubli ceerde, waarin de drie landen beloven teza men met de negen andere landen van het Atlantische pact met de grootst mogelijke spoed maatregelen uit te werken „om de veiligheid van de vrije wereld in Europa en Azië te waarborgen". De pogingen der UNO om bedreigingen van de vrede tegen te gaan en vredelievende oplossingen te be reiken zullen hun volledige steun genieten. JïSiïiB goede komt aan de 'ie m het Westen". Verenigd Duitsland thans onmogelyk Lfeluiten, aldus het communiqué, vor- abelangrijke stap in de richting van -4 terugkeer in het West-Europese Jaootschap en de consolidatie van de Europese inspanningen om een hechte h 4 vrede in Europa en in de wereld 'e brengen. De ministers hebben 4 «ehouden met de ontwikkelingen 5 conferentie in Mei 1950 te Lon- L het standpunt der federale West- SJ«gering. De ministers delen met Leringen de wens tot een verenigd Ld met eerbiediging der fundamen- Ljjheden, Dit zal echter niet te ver reken zii"zoland de Sovjet-Unie de irtdlen om democratische verkiezingen 'Aeel Duitsland te houden negeert en jsiroleerde verkiezingen organiseert zo- icevan 15 October aanstaande. 5tan de vereniging van Duitsland be- teen de drie regeringen de West- g federale regering als de enige vrij Lugiot stand gekomen regering. 'lie Sovjet-Russische bezettingszone Leden van zuiver militaire aard ge- «Dit, en gebeurtenissen elders, heeft fgsg gegeven tot ernstige bezorgd- gjus het communiqué. Daarom zullen fjlandén hun troepen in Duitsland, est de taak van bezettingstroepen de hebben als veiligheidsstrijdkrachten jsherming van de Westelijke wereld treden, versterken. Het wederinstel- „ï-n een Duits nationaal leger zou de ap van Duitsland niet op zijn best aa eii de „grote drie" staan op het rip-mi. dat de grote meerderheid van iiiiiise volk zulks eveneens meent. S; vormen van een mobiele politie tip tegen mogelijke opstandige bewe- ïiü dient daarom door de deelstaten ter rite worden genomen, zodanig echter, !t de federale regering voldoende vol- schten heeft om van de gehele politie- of een deel daarvan op effectieve gebruik te maken, ile politiemacht zal vergroot worden tot 1010 man, Dit aantal zal naar gelang van omstandigheden vergroot kunnen wor- i le politiemacht zal met lichte wapens, taaiische wapens inbegrepen, worden theerust en de beschikking hebben over 2ite pantserauto's, doch niet over tanks. 5 wordt de nadruk op gelegd, dat de eindiging van de staat van oorlog niet sluiten van een vredesverdrag inhoudt. ïïest-Duitsland zal onmiddellijk buiten- Zes stemmen meerderheid voor Britse regering Churchills motie verworpen LONDEN (Keuter). - De Britse Labour- regering heeft de stemming over de natio nalisatie van de ijzer- en staalindustrie ge- •wonnen met 306 tegen 300 stemmen. Het Lagerhuis verwierp met 306 tegen 300 stemmen Churchills motie, waarin de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie „een daad, die de natie verdeelt in een periode van gevaar" genoemd wordt. Zieke Lagerhuisleden kwam in taxi's en particuliere auto's om hun stem uit te brengen. Toen het resultaat van de stemming werd Het woord is aan Horatius: Een wijze God hult de toekomst in diepe duisternis en lacht als de mens zich angstiger maakt dan nodig is. medegedeeld was de publieke tribune ge heel vol. Er waren vele diplomaten aan wezig. De negen liberalen stemden alle tegen de regering. Het Lagerhuis, dat voor een spoeddebat over de defensie van vacantie was terug gekeerd, ging uiteen tot 17 October. Voor de derde maal sinds haar troonsbestijging heeft Koningin Juliana gistermiddag de zitting van de Staten-Generaal geopend. Hare Majesteit tijdens het uitspreken van de troonrede in de Ridderzaal. Verbindingswegen ten Noorden en ten Zuiden van de stad afgesneden Amerikaans vliegtuig in zee gestort; 28 doden viermotorig transportvliegtuig van f Amerikaanse marine is Dinsdag, kort 'het van het eiland Kwajalein (een wMarshall-eilanden in de Stille Oceaan) nsgestart, in zee gestort, aldus een mede- ;;f,(van het ministerie van Marine. De - mzittenden kwamen om hét leven. TOKIO. (Reuter). In de afgelopen vier-en-twintig uur is de bedreiging voor de slagader van de Noord-Koreaanse aan voer naar het Zuidelijk front aanzienlijk groter geworden. Gisteren viel het belang rijke verkeersknooppunt Waegwan ten Noorden van Taegoe in handen der opruk kende UNO-legers en de voornaamste spoorwegverbindingen van Seoel naar Pjongjang en naar het Zuiden werd dooi de bij Intsjon gelande troepen afgesneden. Waegwan viel de Amerikanen, die op de linkerflank door Britse troepen werden gesteund, in handen na een offensief van vier dagen, gericht op het tot stand bren gen van een verbinding met de strijdkrach ten van de V.N. op het bruggenhoofd van Intsjon. Vele Noord-Koreanen hebben het gebied van Waegwan verlaten. Zij trekken in Noord-Westelijke richting naar Koemtsjon en in Noordelijke richting naar Koenwi. Op hoog terrein ten Westen van de Nak- tong graven de Noordelijken zich in en wordt een sterke verdedigingslinie ge vormd. Op verkenningsvluchten is waar genomen, dat de Noord-Koreanen van het Zuidelijk front versterkingen Zenden naar het Noorden. Gemeld wordt, dat een Noord-Koreaanse colonne zich in het kust gebied ten Zuid-Oosten van Intsjon be vindt. In Amerikaanse militaire kringen verwacht men, dat de tegenstand ten Oosten van de Han zal toenemen. Zuid-Koreaanse troepen zijn volgens be richten van het front de stad Kasan aan de weg van Taegoe naar Taboedong bin nengetrokken. Drieduizend Noord-Ko reanen zouden zich uit Kasan Noord waarts hebben teruggetrokken. Volgens deze berichten is het gehele front der Noordelijken bij Taegoe aan het uiteenvallen. Overtocht over de Han De slag om Seoel is heden begonnen met de overtocht van enkele duizenden Ameri kaanse mariniers in een honderdtal lan- dingsboten over de rivier de Han, op vijf tien kilometer ten Noord-Westen van Seoel, ter hoogte, van Kimpo. Een uur na de landing bereikten zij hun eerste doel: de hoofdweg en de spoorlijn van Seoel naar Pjongjang, de Noord-Ko reaanse hoofdstad. Een dag tevoren hadden de strijdkrachten van de V. N. een van beide spoorlijnen naar het Zuidelijk front afgesneden. Een afdeling van de mariniers consoli deerde haar positie op de weg en op een begroeide heuvel, die deze weg beheerst. Een andere afdeling rukte op naar het Zuid-Oosten in de richting Seoel. De overtocht, die op 15 km ten Noord- Westen van Seoel geschiedde, werd voor afgegaan door een zwaar artilleriebombar dement en gesteund door een groot aantal vliegtuigen, waarvan enkele van het na bijgelegen vliegveld Kimpo opereerden. De pontonniers hadden in de nacht- van Dins dag op Woensdag de bouw van bruggen over de rivier voltooid. Toen het artilleriebombardement, dat een half uur geduurd had, werd gestaakt en de rook van het slagveld optrok, zwerm den de talrijke landingsboten en amphibie- voertuigen van de Zuidelijke oever af. De eerste salvo's machinegeweervuur van de Noordelijken barstten los, toen zij in het midden van de stroom gekomen waren. In eengedoken en zonder te vuren voeren de mariniers voorwaarts, terwijl mortiergra naten zuilen water tussen de boten om- hoogstuwden. Enkele minuten later stormden zij aan land en al spoedig hadden zij elke tegen stand de kop ingedrukt. De verdediging was beter georganiseerd dan tot dusver, maar nog vrij zwak. Blijkbaar is de verde diging van Seoel nog steeds in handen van betrekkelijk ongeoefende troepen, zo meent Reuters correspondent hieruit op te maken. Terwijl de Amerikaanse mariniers een bruggenhoofd van twee en een halve kilo meter diep over de Han vestigden, merkten verkenningsvliegers Noord-Koreaanse troe pen op, die van het Zuiden op Seoel aan trokken. De troepen gebruikten een twee- derangsweg op enkele kilometers afstand van de Han. Het schijnt, dat de troepen, die thans de Han zijn overgestoken en de macht, die de spoorweg naar het Zuiden heeft afgesne den, Seoel in een tangbeweging zullen trachten te vatten en binnen 48 uur de stad van twee kanten zullen aanvallen. De ver dedigers van Seoel kunnen thans geen ver sterkingen meer uit het Noorden krijgen. De spoorlijn naar het Zuid-Westen, van Seoel naar Suiwon, kunnen de Noordelij ken nog gebruiken, doch het is mogelijk, dat een colonne Amerikaanse infanterie, die van Intsjon naar het Zuid-Oosten op rukt, gelijktijdig met de aanval op Seoel deze spoorlijn zal afsnijden. Het grootste slagschip ter wereld, de 45.000 ton metende „Missouri" van de Ame rikaanse marine, heeft zich Woensdag bij de vloot voor de kust van Intsjon gevoegd en de aanval over de Han gesteund met zijn 400 mm kanonnen, zo heeft admiraal Strubble, de bevelhebber van deze vloot, meegedeeld. De strijdkrachten der Verenigde Naties, die hun uitbraak uit het Zuidelijke brug genhoofd heden voortzetten, ondervonden afnemende tegenstand. In sommige secto ren, vooral in het Westen langs de Naktong, blijven de Noordelijken krachtig weerstand bieden, maar een Amerikaanse woordvoer der sprak van tekenen, die erop wijzen, dat de Noord-Koreanen steeds meer troepen van het front terugtrekken. Zij hebben ook nog geen tegenaanval in het Noord-Westen gedaan, waar de Amerikanen na de ver overing van Waegwan hun opmars voort zetten. Zuid-Koreaanse patrouilles in Pohang Uit het hoofdkwartier van het Ameri kaanse achtste leger is gemeld, dat pa trouilles van de eerste Zuid-Koreaanse di visie het havengebied van Pohang aan de Oostkust zijn binnengedrongen. Amerikaanse transportvliegtuigen heb ben de laatste 36 uur 215 ton voorraden en 280 man op het vliegveld van Kimpo aan gevoerd. Skymasters en kleinere vlieg tuigen losten uitrusting voor nachtlan dingen. Generaal-majoor William Tunner, die de leiding had van de luchtbrug naar Berlijn, zal nu de luchtaanvoer voor het bruggenhoofd Intsjon en de rest van Korea commanderen, zo is bekend gemaakt. Ge neraal Turner is verantwoordelijk voor alle Amerikaanse luchttransporten in het oorlogsgebied van het Verre Oosten. UNO-vei-gadering begon met moeilijk vraagstuk Commissie zal Chinese kwestie bestuderen V-*'- Uihuiden mn j doen w j oori°9 scheepshellingen rijk, nadien moesten de reders het een dXh Duitsers °P plaats waar vroeger de 'schepen gerepareerd '^ooibunker t ot^Unker bouwden. Nu echter verrijzen naast de voormalige en w tWee hellingen welke door het Staatsvissershavenbedrijf gebouwd '•Thcht ;u((e« T rePararies uoor trawlers, coastersloggers en kustvissersvaartuigen bout» Jüorden' Men is nu bezig met het inheien der fundering en met de van de stalen damwand. Foto: een overzicht van de bouwput. Klacht van het Rode Kruis Het internationale comité van het Rode Kruis te Genève maakt bekend, dat het tevergeefs herhaaldelijk gepoogd heeft in rechtstreeks contact te komen met de Noord-Koreaanse regeringsautoriteiten. De door het internationale Rode Kruis be noemde delegaties konden zich nog niet naar het bezette gebied van Zuid-Korea begeven en tot dusver heeft het comité slechts twee lijsten met de namen van 110 Amerikaanse krijgsgevangenen ontvangen. Pohang veroverd Nader meldt United Press: De Amerikaanse 24ste divisie rukte twee kilometer voorbij Waegwan op en andere eenheden begonnen een tangbeweging te maken rondom de communisten die ten Noorden van de stad liggen. Aan de Naktongrivier vestigde de tweede Ontbinding van het I. G. Farben-concern Naar de weloverwogen mening van de controlegroep der drie geallieerde mogend heden, die bezig is met de ontbinding van de Duitse I. G. Farben-industrie, beschikt dit concern over voldoende activa, om te kunnen voldoen aan alle vorderingen, in v/elke valuta ook, die men van crediteuren kan verwachten. De controlegroep hield een persconferentie, om bepaalde misver standen in de Duitse pers omtrent de recente wet van de geallieerde Hoge Com missie betreffende de ontbinding van het concern uit de weg te ruimen. Er kan geen mededeling worden gedaan over het totaal der vorderingen op het concern, alvorens tegen het einde van het jaar de crediteuren een onlangs gedane oproep zullen hebben beantwoord. De controlegroep meent even wel, dat de beschikbare activa, uitgedrukt in Deutsche Mark, het equivalent in die munt van alle vorderingen belangrijk zul len overtreffen. Uit Oost-Duitsland, waar het concern 45 fabrieken bezat, zijn nog geen vorderingen binnengekomen. Op het ogenblik bestuderen speciale groepen de vorming van nieuwe maat schappijen, die het concern, waarvan de aandelen op grond van de wet onder deze maatschappijen verdeeld moeten worden, zullen vervangen. De tegenwoordige aan deelhouders van de I. G. Farben kunnen schadeloos worden gesteld of aandeel in de nieuwe maatschappijen nemen. Dit heeft de veronderstelling doen ontstaan, dat de huidige kartelmagnaten met grote bezit tingen in het gehele concern, in plaats daarvan kleinere bezittingen zullen krijgen in een groot aantal onderdelen, die teza men het geheel vormen. De wet stelt echter vast, dat geen enkele persoon of groep van personen zal kunnen combine ren, f us ionneren of op enige andere wijze twee of meer van de maatschappijen kun nen beheren, die volgens de wét worden gevormd, behalve met toestemming van de Hoge Commissie. Door de wet worden ook veroordeelde oorlogsmisdadigers of erkende vroegere nazi's uitgesloten van bestuur der toekomstige maatschappijen. Tito heeft goede moed Maarschalk Tito heeft een delegatie van de Britse Labourpartij te Belgrado meege deeld, dat hij oorlog weinig waarschijnlijk acht, „ten minste binnen afzienbare tijd", aldus de correspondent van het Britse libe rale blad „News Chronicle". De correspondent meldde, dat de leden van de Britse delegatie onder de indruk v/aren van Tito's rondborstige verklarin gen en de overtuiging hadden gekregen, „dat er deze winter geen Korea op de Balkan zal zijn". Franse voorpost in Indochina overmeesterd Het Franse legerhoofdkwartier te Sai gon heeft medegedeeld, dat de vooruitge schoven grenspost te Dong Khe, bij de grens met communistisch China, over meesterd is door een sterke afdeling van de Vietmihn-strijdkrachten. „Wij kunnen voor het eerst verklaren, dat de strijd krachten van de Vietminh gebruik maak ten van verse eenheden, die in China op geleid en uitgerust zijn", aldus het com muniqué. Het Franse garnizoen bestond uit twee honderd manschappen, die twee dagen lang aan zwaar mortier- en artillerievuur blootgesteld zijn geweest. Opmerkelijke daling van de geldcirculatie Op de dag van Troonrede en Millioenen- nota liet de weekstaat van de Nederlandse Bank een opmerkelijke ontwikkeling zien. De circulatie van bankbiljetten is niet min der dan 100 millioen lager dan veertien dagen geleden. Hiermede is de chartale geldsomloop op een laagteniveau gekomen voor dit jaar en het vorig jaar namelijk 2773 millioen. De geringe daling, die sinds begin 1950 in de geldcirculatie viel waar te nemen, is hiermede wel sterk geaccen tueerd. De geldmarkt is inmiddels weer ruim geworden. Het vele schatkistpapier, dat deze maand vervalt, heeft dat uiteraard in de hand gewerkt. Er is vraag naar papier met kortlopende termijnen voor alle maan den, niet zozeer naar jaarspapier. FLUSHING MEADOWS, 19 September (Reuter). De Algemene Vergadering van de UNO, die Dinsdag begonnen is, heeft op de eerste dag al een belangrijke beslissing genomen na een heftig debat. Zij besliste dat de delegatie van communistisch China niet tot de UNO zou worden toegelaten, welke toelating door de afgevaardigde van India in een resolutie werd voorgesteld. De delegatie der Verenigde Staten voerde de oppositie tegen deze resolutie aan. India kreeg de steun van Engeland, Ne derland, de Scandinavische landen en de landen van de Oostelijke groep, Joego slavië incluis. Deze steun bleek echter niet voldoende om de vereiste meerderheid te verwezen lijken: Met 33 stemmen tegen en 16 voor, bij tien onthoudingen, werd de Indiase resolutie afgewezen. Een Canadees voorstel om een speciale commissie te belasten met de bestudering van de kwestie der Chinese vertegenwoordiging en het rapporteren daarover aan de UNO-vergadering werd aanvaard. Na de openingstoespraak van de aftre dende voorzitter Romulo (Philippijnen), diende de Indiase vertegenwoordiger. Sir Benegal Rau. een resolutie in,waarin wordt aangedrongen op een beslissing met be trekking tot de vraag, wie China zou ver tegenwoordigen. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Andrej Wysjinski, sprong daarna op en verklaarde, dat nationalis tisch China niet het recht had zitting te hebben in de Algemene Vergadering en hij verzocht „Tsjang Kai Tsjek's vertegen woordigers er uit te gooien". De minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, Dean Acheson en zijn Britse en Franse ambtgenoten, Ernest Be- vin en Robert Schuman, waren aanwezig. De Indiase afgevaardigde drong er op aan de kwestie der Chinese vertegenwoor diging zo spoedig mogelijk op te lossen. In de Indiase resolutie wordt er op aange drongen de regering van Peking als ver tegenwoordigster van de Chinese republiek tot de UNO toe te laten, daar deze regering „het feitelijke beheer over het grondgebied der Chinese republiek heeft en door haar volk wordt gehoorzaamd." Edward Kardelj, de Joegoslavische mi nister van Buitenlandse Zaken, steunde het voorstel van India. Hij waarschuwde, dat het „zowel onwettig als politiek onverstan dig" zou zijn „een politieke groep, welke vrijwel geen gezag heeft" te blijven erken nen als de wettige vertegenwoordigster van China. De afgevaardigde van nationalistisch China, dr. Tsjiang, verklaarde: „Ik ver tegenwoordig de enige wettige regering in China." Hij ontkende, dat de nationalisti sche regering „reactionnair" was en hij zei, dat haar stichter, dr. Soen Yat Sen, was opgekomen voor democratie en nationale onafhankelijkheid. Acheson, die zich tegen de Indiase reso lutie kantte, zei, dat het te vroeg was voor een besluit. Er zullen tijdens de zitting van de Algemene Vergadering nog vele orde lijke manieren zijn om de kwestie te be handelen, zo zei hij. Daarop verzocht hij de vergadering het voorstel onmiddellijk te verwerpen. De Algemene Vergadering der Um De Algemene UNO-vergadering, die elk jaar in September in Flushing Meadows bij New York bijeenkomt, is de bijeenkomst van alle UNO-leden, in totaal 59, die allen één stem hebben. Een vetorecht bestaat niet in de Alge mene Vergadering, zodat haar beslui tendie worden genomen met eenvou dige meerderheid of, in speciale be langrijke gevallen, met twee-derden meerderheid, niet door een van de grote mogendheden ongedaan kunnen wor- den gemaakt. Wysjinski, die daarop opnieuw het woord nam, zei, dat de vergadering onmiddellijk een delegatie van de Chinese volksrepu bliek moest uitnodigen. Hij sprak uitvoe rig over de Amerikaanse politiek ten aan zien van China en viel Acheson's „dubbel zinnige houding" ten opzichte van China aan. Hij verwees naar een rede van Ache son op 12 Januari en verklaarde, dat Ache son toen had erkend, dat het Chinese volk die regering (de nationalistische) zijn steun had onthouden. Wysjinski verklaarde voorts, dat Acheson in 1949 in een witboek over China er bij Washington op aange drongen had verdere hulp aan het natio nalistische regiem te staken. „Ik wil hem laten uitkomen tegen de Acheson van van daag", aldus Wysjinski. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Spender, zei dat Australië er niet van overtuigd was, dat de Chinese volksrepubliek de zaak van de vrede zou bevorderen, indien zij werd toegelaten. Daarna werd de stemming gehouden. Perzische voorzitter De Perzische afgevaardigde. Nasjorallah Entezam, is tot voorzitter van de Algemene Vergadering gekozen met 32 tegen 22 stemmen. De enige tegencandidaat was sir Mohammed Zafroellah Khan van Pakistan. De zitting is verdaagd tot Woensdagmid dag half vier. Franse en Engelse ministers van Defensie naar New York De Britse en Franse ministers van Defensie, Shinwell en Moch, zijn op ver zoek van hun collega's van Buitenlandse Zaken naar New York gegaan ter bespre king van het vraagstuk van Duitsland's herbewapening met de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Westelijke grote drie. Het besluit om de twee ministers te ver zoeken naar New York te komen is, naar men te Londen meent te weten, genomen om te trachten de bestaande impasse in de kwestie van de vorming van een West- Duitse gewapende macht binnen een Atlan tisch leger te verbreken. De ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke grote drie hopen thans tot een overeenstemming te geraken door de practische aspecten van het vraagstuk sa men met de drie ministers van Defensie te bespreken. Amerikaanse divisie een vierde brugge- hoofd. Zuid-Koreanen veroverden Pohang aan de Oostkust De piloten melden dat de communisten bijna overal rondom de ring van het Zui delijke bruggehoofd, waar nog vorige maand het Noord-Koreaanse offensief dreigde de gehele verenigde macht in Ko rea te vernietigen, op de aftocht zijn. HET WEER AFGEBEELD Boven Scandinavië, de Britse Eilanden en het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan bevindt zich een uitgestrekt gebied van lage luchtdruk. Hierin komen ver schillende kernen voor, van welke de depressie voor de Noorse kust zich steeds meer opvult. Uit het lage drukgebied dat gisteren ten Zuiden van IJsland lag splitste zich een gedeelte af dat vanochtend als afzonderlijke storing de Westkust van Schotland bereikte. Het front van deze storing trok vandaag over ons land, op de meeste plaatsen wat lichte regen of motregen brengend. Achter het front stroomde weer koudere lucht het land binnen. De storing die gisteren boven West-Frankrijk werd aangetroffen trok naar de Alpen en kan op het weer bij ons geen invloed meer uitoefenen. Weerbericht MIST *- SNEEUW REGEN 7 MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN R ONWEER /^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEID'NGSUJH-PRONT TuSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN OiT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE IETS KOELER OVERDAG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond. opgemaakt te 10 u_ur: Wisselende bewolking met vooral in de Westelijke helft van het land nu en dan buien. Matige, langs do kust af en toe krachtige Westelijke wind. Iets koeler overdag. 21 September: Zon op 6.23 uur, onder 18.42 uur Maan op 17.27 uur, onder uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 20 September Hoog water: 10.03 en 22.51 uur. Laag water: 5-10 en 17.45 uur. Donderdag 21 September Hoog water: 11.47 uur. Laag water: 6.44 en 19-30 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1