BATAVÜS Atlantisch leger Radio geeft Donderdag Minister Lieftinck bood de Kamer zijn nieuwe begroting aan Verkiezing van drie vaste commissies «passé® 5 Woensdag 20 September 1950 IN DE WERELDPOLITIEK ADVERTENTIE Zoals bekend heeft Winston Churchill i Europese landen eindelijk de formule tijdens de in Augustus gehouden bijeen' komst van de Raad van Europa te Straats burg voor het eerst zijn gedachte geop perd, dat de landen van West-Europa een collectieve strijdmacht - zouden oprichten. Deze gedachte vond veel bijval in de West-Europese landen, ofschoon er ook veel critiek op volgde. Want de gelegen heid, waarbij Churchill met zijn denkbeeld voor de dag kwam namelijk tijdens de heftige debatten in de Europese Raad over een Europese federatie was volgens velen slecht gekozen. Churchill overstemde met zijn louter militair idee de behande ling an het vraagstuk der Europese poli tieke en economische eenwording en ver legde het zwaartepunt van de samenwer king in de Assemblée naar het militair niveau, waardoor de belangstelling voor de noodzakelijke stap naar politieke economische Europese eenheid schade werd toegebracht. Wat de felle voorstan ders van een Europese federatie in de Europese Raad toen overkomen is, over komt nu aan Churchill zelf. Want de actie voor een Europees leger zoals Churchill dat wenste is achterhaald door de beslis sing van de ministers van het Atlantisch pact, dat er een Atlantisch leger zal zijn. samengesteld uit Europese, Canadese en Amerikaanse eenheden. De belangstelling voor het aparte Europese leger moet de plaats ruimen voor de aandacht die het komende Atlantische leger opeist en in zekere zin is deze op Amerikaans initiatief genomen beslissing een herhaling van wat er in 1949 gebeurde, toen de moeizame pogingen van de Europese landen om door middel van het Marshall-plan een econo mische en politieke eenheid te bereiken, achterhaald werden door de vorming van het Atlantisch pact. Reeds tweemaal dus is in de recente geschiedenis het Europese tempo te traag geweest en is de inspanning van de Europese landen onderling over spoeld door Amex-ikaanse initiatieven. Het moge waar zijn dat dit Europese tempo inderdaad ontmoedigend langzaam is geweest en dat de ontwikkeling der in ternationale verhoudingen tot grote spoed aanmaant, aan de andere kant ontvalt door deze gang van zaken iedere Europese invloed aan de structuur van de komende internationale samenwex-king. De totstand koming van de Atlantische coördinatie, die thans definitief een militaire coördi natie gaat worden onder Amerikaans com mando, betekent in feite niets anders dan dat de Eui-opese landen niet in staat wor den geacht snel en doeltreffend te ant woorden op een wereld-situatie, die toch in de eerste plaats Europese initiatieven zou moeten uitlokken. Men kan niet ontkennen dat Washington Eux'opa in dit opzicht echter genoeg kan sen gelaten heelt. Het Marshall-plan wax. enkel een financiële ruggesteun voor de Europese initiatieven die Washington ver wachtte en op die wijze trachtte te stimu leren. Uit deze Marshall-steun had een Europese economische, politieke en daax-- door militaire eenheid kunnen voortkomen, die heel wat onafhankelijker met Washing ton had kunnen samenwerken als thans de in de Atlantische gemeenschap ingescha kelde landen kunnen doen. Na de mislukking van de intenties der Marshall-hulp hebben de Amerikanen na tuurlijk weinig vertx-ouwen in de daad- vaax'digheid der Europese landen ovex-ge- houden, te weinig om nog verwachtingen te kunnen hebben wat de pogingen tot vor ming van een Europees leger betreft. Acheson heeft dus Churchills idee negerend zich gehaast om de Atlanti sche landen tot een daad te brengen die de gehele Europese px-ocedure voorbijgaat en meteen een eenheid maakt van de legers der Atlantische landen. Het besluit van de twaalf ministers van Buitenlandse Zaken tot vorming van een Atlantisch leger is weliswaar nog slechts theorie en de werkelijke vorming zal nog met dezelf de moeilijkheden te kampen krijgen die tot nu toe in Eui'opa de coördinatie der strijdmachten verhinderd hebben, doch zo gauw een Amerikaans opperbevelhebber zal zijn benoemd, kunnen de Amerikanen met hun bekende organisatietalent aan de slag en het resultaat zal in ieder geval sneller totstandkomen dan het geval zou zijn geweest wanneer zij hadden moe ten wachten tot het tijdstip, waarop de ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN '6 morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL 11485 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Mox-genwijding. 9.15 Platen. 9.35 Amusementsmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kin deren. 11.00 Orgel. 11.45 Tuinbouwplaatje. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht 12.33 In ;_t spionnetje. 12.38 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 12.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Viool en piano. 15.00 Voor zie ken. 16.00 Plalen. 16.30 Theater-oi'kest en solisten. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Rege- ringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Lichte muziek 19.20 Gesprek met de brandweerman. 19.30 Musette-orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Philharmo- nisch orkest en solist. 21.10 ..In de schaduw", hoorspel. 21.50 Platen. 22.00 Orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Soort. 23.30 Platen HILVERSUM li, 298 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Moi-gengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.40 Schooluitzending. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schooluitzending. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12,55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Cowboyliedjes. 13.35 Piano. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Tenor en orgel. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Actuali teiten voor de jeugd. 17.30 „Als. stad en laand bic 'n kander komen", hoorspel, 17.50 Platen. 18.00 Platen. 18.15 De Christelijke vakbewe ging. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Vrolijke muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 21.00 „Alleen plaats voor begaafden?" causerie. 21.20 Marinierskapel. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Platen. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor de landbouw. 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.00 Platen. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Omroeporkest en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kin deren. 18.15 Dansorkest. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Vex-zoekprogramma. 21.00 Klankbeeld, 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. zouden hebben gevonden om hun combineerde strijdmacht als ondex-deel van het nog tc vormen Atlantisch leger aan Washington te presentei-en. Een specifieke moeilijkheid hebben de Amerikanen thans van Europa overge nomen: Zij moeten de Duitsei's in dat At lantisch leger zien in te schakelen, zonder de Europese landen vooral Frankrijk in de oppositie te dringen. Hoe zij dit vraagstuk zullen oplossen, is moeilijk te voorspellen doch waarschijnlijk zal Washington de geleidelijke weg volgen en de inschakeling van Duitse militaire krachten voorbereiden met een voorzich tige, trapsgewijze hervorming van de Duitse positie. De drie ministers van Bui tenlandse Zaken hebben daarmee trouwens al een begin gemaakt door de beëindiging van de staat van oorlog tussen de geal lieerden en West-Duitsland, de instelling van een Duitse staalproductie en de toe stemming tot uitbreiding van de West- Duitse politiemacht. Vooral het eerste punt geeft de Ameri kanen gelegenheid de Duitsers steeds dich ter naar het Atlantische blok toe te halen. Zij hebben tijdens de laatste conferentie der ministers te Washington een handig gebruik gemaakt van de Franse bereid heid op dit punt, aangezien Schuman het als voorwaarde voor de verwezenlijking van zijn Schuman-plan beschouwde. Wan neer het Franse kabinet niet dag en nacht contact had gehouden met Schuman toen deze in New York confereerde, zou de in schakeling van Duitse elementen in het Atlantische leger wellicht ook nog door Schuman zijn goedgevonden, want de Fi-anse minister van Buitenlandse Zaken is niet de extremist van de vrees voor Duits land, doch een van de mensen die deze vrees overwonnen hebben tengevolge van hun onverflauwde hoop op een Europese federatieve veiligheid. Over veertien dagen zal Acheson op nieuw tx-achten Schuman over te halen. Intussen zal deze in Parijs moeite doen om zijn kabinetscollegas met het denkbeeld van „Duitsers in het Atlantisch leger-" te verzoenen. Lukt dit niet, dan zal Washing ton bakzeil moeten halen. Voorlopig. J. L. mbükf betej^ Nederlander in het Palembangse neergeschoten Dinsdagavond werd -in de omgeving van Palembang een Nederlander-, die per auto op weg was xiaar deze stad, nabij de kam pong Djambai door twee mannen, gekleed in een geel unifox-m zonder distinctieven en met een bivakmuts op het hoofd, aan- [ehouden. Hij gaf gehoor aan hun stop sein en werd daax-op door het tweetal met pistoolschoten gedood. Zijn chauffeur, die naast hem zat, kreeg een schot in het dij been, maar zag kans, de auto naar het Vliegveld Karang Endah te rijden, waar een afdeling van het bataljon Diponegoro gelegex-d is. Woensdag is een Indonesisch officier voor een onderzoek naar de plaats van de moox-d vertrokken. De reden tot deze aanslag is nog niet bekend. (Aneta). ADVERTENTIE trotseren de tijd door degelijkheid TWEEDE KAMER Een demonstratie en een puzzle bij het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap (Van onze parlementaire redacteur) Minister Lieftinck had een zware last uit het bruine koffertje te tillen, dat hij voor zich op de regex-ingstafel had staan: het dikke pak begrotingshoofdstukken met bijbehorende Millioenennota. Evenals het vorige jaar bood hij dit alles met een kort inleidend woord aan. Hij gaf daarin een toelichting, die ongeveer neerkwam op wat de Troonrede bevatte over de financieel- economische toestand. Nu de democrati sche landen trachten herhaling van een wereldoorlog te voorkomen, vergen de hoge militaire uitgaven ook van ons volk zware offers, zo zei de minister. Een zo rechtvaardig mogelijke vei'deling hiervan is geboden. Willen de financiële lasten niet oxxdragelijk worden, dan zullen helaas vele rechtvaardige verlangens onvervuld moe ten blijven. Dit betekent echter niet dat hieraan de sociale eisen ten offer dienen te vallen, wel echter, dat bepex-king van alle uitgaven onontbeex-lijk zal zijn. De be windsman sprak tenslotte de hoop uit, dat de behandeling van de begrotingsont- werpen in goede samenwerking tussen regering en volksvertegenwoordiging moge geschieden. De Kamerbewaarder torste hierna de x-ijksbegroting naar de voorzitterstafel. In tussen deden filmoperateurs hun werk om de burgerij straks op het witte doek dit „historische" ogenblik te kunnen doen meegenieten. Minister Lieftinck vertrok daarna, onder gelach van de Kamer, met een leeg kof fertje. Bij het opmaken van de nominatie voor de door de Krooxx te benoemen Kamer voorzitter kwam de tegenwoordige func- tionaris als numxner één uit de bus; mr. Donker (Arbeid) als nummer twee en mr. Terpstra (AR) als nummer drie. Van de 75 uitgebrachte stemmen vieleix er 61 aan mr. Kortenhorst teix deel. Mr. Terpstra haalde er 11; 3 biljetten waren blanco. Vergeleken bij het vorig jaax-, toen 15 van de 79 gestemd hebbende afgevaardig den toonden mr. Kortenhorst niet als nummer één voorgedragen te willen zien, bxacht hij het er thans beter af. Toch viel ook nu nog wel enigermate een demon- stratie waar te nemen. Intussen mocht hij anderszij ds het genoegen smaken beter uit de bus gekomen te zijn dan de voor het ondervoorzitter-schap bestemde mr. Don ker. In 1949 haalde deze 4 stemmen meer, deze keer daarentegen 3 stemmen minder dan mr. Kortenhorst. Visum voor het Saargebied vervalt op 7 October Met ingang van 7 October 1950 behoe ven Nederlandei-s voor toelating in het Saai-gebied geen visum meer, indien zij zich daax-heen begeven met de bedoeling om door te reizen naar een ander land dan wel beogen daar tijdelijk te vei-blijven voor maximaal dx-ie maanden. Zij moeten wel in het bezit zijn van een geldig Nederlands paspoort en voldoen aan de daar geldende wetten en reglementen inzake toelating en verblijf. Nederlandse kinderen, die de leeftijd van 15 jaar nog niet bereikt hebben, zijn vrij gesteld van de verplichting van eexx geldig paspoort, mits zij voox-komen in de reis documenten van diegenen, die hen verge zellen. Hogere wolprijzen nog een gevolg van de devaluatie Onlangs heeft de heer W. A. Linting, dix-ecteur van het Nedex-lands bureau van het Internationaal wol-secretariaat, als zijn mening te kennen gegeven, dat de hogere wolprijzen niet binnen een halfjaar in de detailhandel zouden worden doorberekend. Het Intex-nationaal Wol-secretariaat deelt thans, teneinde een gerezen misvex-stand uit de weg te ruimen, het volgende mede: Gevx-aagd was of de mogelijkheid be slaat, dat de laatste grote px-ijsstijging niet reeds nu door de fabx-ikanten verdiscon teerd zou wox*den. Hierop luidde het axxt- woox-d, dat zulks niet het geval behoeft te zijn, aangezien de wolfabrikanten geen monopolie bezitten. Doox-dat bi-eigax-ens, dekens en wollen stoffen geliberaliseerd zijn, zorgt de coixcurrentie wel voor een normaal prijspeil. Niet vex-geten moet ech ter worden, dat de stijging reeds direct na de devaluatie is begonnen. De detailprijzen hebben derhalve reeds gedurende maanden een stijging ondergaan. Aangezien zeer veel tijd verloopt tussen liet ogenblik van aan koop van ruwe wol en de aflevering van het afgewerkte product, werkt een stijging van prijzen over een lange termijn slechts langzaam door. Twee keer 5% gevraagd voor nabestaanden van verzetsstrij'ders Hei hoofdbestuur van de Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de bezettings tijd heeft een telegx-am gezonden aan de ministerraad, waarin het zegt dat het bij de invoering der eerste 5 pet. loonsverho ging heeft gevraagd om aan nagelaten be trekkingen der gevallen verzetsstrijders en allen die daai-mee gelijk staan dezelfde ver hoging te geven op de pensioenen of uit keringen. „Wij zijn nu aan de tweede loonsverhoging toe" zo zegt het hoofd bestuur „en nog heeft uw raad geen be slissing genomen op het eerste vex-zoek". Het vx-aagt daarom thans met klem, alle uitkeringen met twee keer 5 pet. te ver hogen. STUDIEPRIJZEN DER B. P. M. Deze maand zijn voor de laatste maal de studieprijzen, die de Bataafsche Petroleum- maatschappij gedurende vijf jaren beschik baar heeft gesteld, aan studenten van Ne derlandse universiteiten en van de Techni sche Hogeschool toegewezen, en wel aan de heren: C. J. Overweel, H. Land en G. W. Bar ends en (wis- en natuurkunde, Gro ningen), J. H. Sluyters en Tj. Koningsber ger (Utrecht), P. van Meurs, L. O. Zwil- lenberg, H.Hendriks en W. E. Walles (Am sterdam), G. de Koning, H. F. Hameka, G. de Vx-ies en P. L. de Reeder (Leiden), P. G. de Vries en Th. E. J. L. W. B. de Bruin (biologie, Wagenirxgen), G. H. W. Meeder, J. H. M. Thomeer en P. C. Viets (mijn bouwkunde, Delft), O. Rademaker (alge mene wetenschappen, Delft), J. H. Chou- foer en J. P. van Roon (scheikundige tech nologie, Delft), J. F. Ingen Housz en G. H. Hofstede (werktuigbouwkunde, Delft). EERSTE KAMER Communisten afwezig (Van onze parlementaire redacteur) Alle begin is moeilijk. Sinds zij onlangs haar Reglement van Orde op dit punt ge moderniseerd had, moest de Eerste Kamer gisteren drie vaste, elk vijf leden tellende, commissies kiezen, te weten één voor Bui tenlandse Zaken, één voor internationale economische samenwerkixxg en één voor Uniezaken. Dit kostte merkbaar enig hoofdbreken. Zo wilde voorzitter Kranen burg eerst telkens over één lid laten stem men, hetgeen vijftien schriftelijke stem mingen gevox-derd zou hebben. Door in grijpen van de heer Van de Kieft (Arbeid) kwam echter, nog juist op tijd, het besluit tot stand, telkens over de vijf leden ineens te stemmen, hetgeen zonder bezwaar mogelijk was, doordat tevoren bij het fractie-overleg alles reeds bekokstoofd was. Sommige senatoren zag men echter bij hun buren spieken, aangezien zij niet meer onthouden hadden wie de uitver korenen zouden zijn! Voor Buitenlaxxdse Zaken waren dit: prof. Beaufort (KVP), prof. Anema (AR), mr. Van Heuven Goedhart (Arbeid), mr. Wendelaar (VVD) en mr. Kolff (CH); voor internationale economische samenwerking: de heren Steinküller (KVP), Oosterhuis (Ai-beid), mi*. Rip (AR), prof. Molenaar (VVD) en mr. Vixseboxse (CH); voor Uniezaken: de heren Kerstens (KVP), mr. Jonkman (Arbeid), mr. Algera (AR), prof. Molenaar (VVD) en prof. De Zwaan (CH). In geen der commissies kx-eeg dus eeir Communist zitting. Ovexlgens ontbraken de Communisten, die wel aan de Verenig de Vergadering hadden deelgenomen, op het senatoriale appèl. Blijven zij pruilen, omdat de Eex-ste Kamer kortgeleden hun motie inzake de lonen- en prijzenkwestie niet wilde behandelen en houden zij zich ook verder aan de toen door hen over deze tak van de volksvertegenwoordiging uit gesproken ban? De volgende week kan hieromtrent nader blijken. Dan komt op 26 September en volgende dagen de Eerste Kamer bijeen ter behandeling van de in terimregeling voor de Antillen en een aan tal belastingwetten, die nog steeds niet afgedaan zijn. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: de N.V. Autoverhuurbedrijf „City Tax" in liquidatie, gevestigd ten kantore van de liquidateur: W. Hilarius, Rozenstraat 49 te Haarlem. Rechtercommissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. B. W. Stomps, advocaat en procureur te Haaxdem, A. Andela, wonende te Heemstede, Richard Holplein 3, handeldrijvende onder de naam „Allert Andela Fabriek van apparaten en werktuigen", gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem, Pijlslaan 99. Rechter-commis- saris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. A. D. P. V. van Löben Seis, advocaat en pro cureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van S. Nugter, groente- en fruithandelaar-, wonende te Zaandam, Oost zijde 424. Bij vonnis van de Haarlemse rechtbank is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis d.d. 5 September 1950, waarbij Henry Reinhart, kleermaker, wonende te Haarlem, Reitz- straat 131, in staat van faillissement werd verklaard, met benoeming van mr. R. K. P. Kalbfleisch, advocaat en procureur te Haar lem. tot curator. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster- dam d.d. 24 Augustus 1950 is, na gedaan hoger beroep, vernietigd het vonnis dei- arrondissementsrechtbank te Haax-lem d.d. 1 Augustus 1950, waarbij Pietcr Hendrik van Wienen, ingenieur, wonende te Zaandam, Kalf 17 b, in staat van faillissement is ver klaard. met benoeming van mr. J. H. Eke- ring, advocaat en procureur te Haarlem tot curator. De politie te Apeldoorn heeft een 53-jarige ambtenaar van de posterijen aan gehouden, die er van wordt verdacht het publiek benadeeld te hebben door het aan het loket te weinig wisselgeld terug te geven. Minister Lieftinck tijdens het voorlezen van de millioenennota. Naast hem het be faamde koffertje (met „Derde Dinsdag in September'' op het deksel) De stemming voor het tweede ondei'- vooi-zitterschap nummer 3 op de nomi natie - leverde een kleine verrassing op. Haalde mr. Terpstra in 1949 73 van de 77 stemmen, deze keer was de uitslag voor hem ongunstiger-, want hij bi-acht het tot slechts 59 van de 78 stemmen: 7 afge- vaai-digden vulden de naam van ds. Zandt' (St. Gei-ef.) in, 10 leverden blanco-biljet ten in en vooi-ts waren er nog 2 verspreide stemmen. Kennelijk wenste de fractie van de P. v. d. A. haar ongenoegen tot uiting te brengen over het feit, dat mr. Donker beneden hei stemmenaantal van mr. Kor tenhorst was gebleven. Vandaar de 7 stemmen, die ds. Zandt vergaax-de en de 10 blanco stemmen. In pax-lementaire kringen fluisterde men, dat prof. Romme (KVP) vrij kort geleden had laten weten, dat, ingeval men van P. v. d. A.-zijde, ge lijk een jaar geleden, tegen mr. Koxien- horst als nummer één zou demonstreren, er wel eens een tegen-demonstratie met betrekking tot nummer twee, mr. Donker, zou kunnen komen. Doordat echter de schriftelijke stemmingen over personen geheim zijn en blijven, was het moeilijk de puzzle op te lossen wie er nu eigenlijk voor gezorgd hebben, dat mr. Donker deze keer minder stemmen dan mr. Kortenhorst kreeg. Biljarten „Hof van Holland" won opnieuw van „HETEY" In de voortgezette clubontmoeting tussen „Hof van Holland" en „HETEY" boekten de Haarlemmers gisteravond zes overwinningen en de Amsterdammers een. De stand is op het ogenblik 4214. Op 4 October wox-den acht eix twintig par tijen in Amsterdam gespeeld. „Hetey" heeft dus nog.een kans, om de achterstand in te halen. De uitslagen van Dinsdag waren: Wagenvoort (60)60 29 10 2,06 Nieuwenhuys (70).. 67 29 9 2,31 Van Rongen (260) 250 28 41 8,92 Ellerbroek (220)168 28 20 6,— Nobels (250) 250 29 39 8,62 Bergman (250) 139 29 25 4,79 Luiten (115) 115 26 33 4.42 Mijzen (145) 95 26 22 3,65 Th ooien (85) 64 37 12 1,72 Rienstra (90) 90 37 11 2,43 Vinken (50)50 27 6 1,85 Hartering (60) 34 27 5 1,25 Hoenderdos (40) 40 37 6 1,08 Baars (50) 40 37 13 1,08 WATERPOLOWEDSTRIJD HVGB 4— IJ 3 112. Voor de promotiecompelitie om een plaats in de reserve tweede klasse werd gisteravond in het Sportfondsenbad gespeeld de waterpolowedstrijd HVGB 4 IJ 3; de gasten wonnen de wedstrijd met 12—1. PANDA-EN DE MEESTEIGGEMASKERDE 14. Joris Goedbloed nam Panda zeer haas tig mee tot buiten de stad. „Ik zie in, dat wij een goede, degelijke schuilplaats nodig hebben!" sprak hij intussen. „Uw gedrag is veel te opvallend, mannekege zult ons samen nog in grote moeilijkheden brengen! En dat, terwijl ik mij alle moge lijke moeite geef om u goed op te voeden u veiligheid te verschaffen, en.„Oh, Joris!" viel Panda hem nu ineens in de rede. „Ik merk iets! Iets vreselijks! Ik ben mijn beurs kwijt! Die moet ik in die taveer ne verloren hebben!" „Wat?" riep Joris ontzet. „O verfoeilijke onnozelheid! Mori- turi te salutant! gelijk wij, Latinisten, in momenten van vertwijfeling plegen te krij ten! Uw beursje vermorst! Heb ik me daarvoor nu al die moeite getroost en al dat schitterende glas- en aardewerk ver brijzeld? Och arme!" Ja, Joris was geheel ontsteld, en geen wonder! De beurs was vol tot aan de rand, en dat was precies wat Isen Grim en Bruno op dit moment ontdekten. „Vol tot aan de rand!" riepen zij, in Panda's beurs wroetend. „Een mooie vondst!" Maar de sluwe Isen Grim dacht al spoedig weer aan andere zaken. ..Zeg eens" riep hij uit. „Is dit niet de beurs, die van Hofmaarschalk Bellino werd ge stolen? Ja? Zie je nu wel! Maar dan is het overtuigend bewijs geleverd! Nu is alles duidelijk! Wanneer die Panda met deze beurs rondliepdan is hij een dief. Het is bewezen! Misschien is hij de Gemasker- de-zelf wel. We moeten onmiddellijk ach ter hem aan en proberen hem te vangen!" En zo roepend drong hij de verbaasde Bruno naar de uitgang. Hij was intussen nog zo vriendelijk om de waard een paar goudstukken uit Panda's beurs toe te wer pen, en dat was dan ook wel op zijn plaats, want die arme man was niet alleen op een onaangename wijze in zijn slaap gestoord, maar bovendien was al zijn glas- en aarde werk kapot. De goudstukken vergoedden echter veel! „Vaarwel!" riep hij buigend. „En als de heren soms wéér eens willen komen stoeien en met glasiuerk gooien, dan ben ik graag tot uw dienst!" mentaire unie l pe* SU** een menrngsv^M», h zestién ,a i slechts uiPelgen S,end- dag werd reeds 2" ""«kat deelei dat de wj blijven op grond va?j!tasnStf unie ten opZichte stel voor een Euro»" Donker. Dinsdagaïond h I den naar schaltlns1J 50.000 straatlantaarn. 15.000 staking van t.300 ÏSïol«'k nee bij 16 gastabrS.» druk van het Bas .fV» werd. In de zii£L !tfrk TO lichten, etauéel£&,Mr pen enig licht veS ff c- «mm Londenaars zich SS'ff1* hunwegrnetaaktea^»^ ™Sfa„SXel£^ ,,standaard"-wegenne) bijna 49.000 kilometer wacht, dat binnenkort andere landen,™™o„dLv?liL België, deze vérkSr'N ondertekenen, die wordtf8 een eerste bescheiden stap wezenlijk,ng van een fiSï' ongeveer 1,H nillUrd f Geloof. President Truman heeft H; aanvaarding van de eeloofUL 1 v succes het hoofd zullen bieden'-. I gevaar, dat hen bedreigt en grotere eenheid vereist». Trrn»; klaarde voorts, dat „de vriendi sedert lange tijd de betrekking» de V.S. en Nederland kenmerkt? S loop der jaren is versterkt", fri Roxjen zei, dat zijn medeburgers 'm- regering geheel klaar staan ojl !i volledige bijdrage te leveren v definitieve succes van het Ata S. pact Heilig. Polen heeft Frankrijk een min - zonden, waax-in de uitlevering word'- f eist van kolonel Bohun-Dabrowsh c mandant van de nationalistische o- grondse brigade „Heilig kruis" meldt Radio-Warschau. De Poolse a missie voor oorlogsmisdaden hee'i kolonel een grote oorlogsmisdadigere noemd. Zij heeft hem beschuldigd moord op verscheidene Poolse eaSjm jet-Russische burgers en actieve boratie met de Gestapo en hei Dda leger in de oorlog. Straf. Generaal J. Sporrenberg, dis hoofd der Duitse politie in het géi van Lublin (Polen) in 1944 bevefhid gegeven tot het doodschieten van Joden en Poolse krijgsgevangenen, ter dood veroordeeld. Gezang. Tot slot van de eersteiambu tie van de pas goedgekeurde Partei" in de Britse sector vaM is voor het eerst na de oorlog b openbaar het eerste couplet „Deutschland über alles" gezongen, Apx-il 'werd tijdens het bezoek Adenauer in West-Berlijn alleen derde couplet gezongen. Of fex-tes. Ingevolge het besluit van Gr» Brittannië zijn wapenleverantiee u. Egypte te schorsen heeft de Egypia regering aanbiedingen voor de leve.-: i van vliegtuigen en wapens van Tsjeó Slowakije en Joegoslavië ontvangen, Geleerden. Geleerden te Chicago heföt j. door hormoneninspuitingen bereikt schapen twee maal per jaar lanuni werpen. 100 proefschapen die de a lopen winter met hormonen zijn handeld hebben deze zomer opnL gewox-pen. Uit het experiment, dat we uitgevoerd in opdracht van een vies conservenfabriek, is gebleken dat productie van schapenvlees met 65 a procent kan worden verhoogd door hdrmonenmethode. (United Press) Motorsport Nederland A Is nog zonder strafpunten Aan het einde van het tweede daging staat het Nederlandse Vaasteam-A met twee Engelse teams met 0 strafpunten a de kop. Gisteren werd meegedeeld, dat* derland een straf punt zou hebben opgeiwe doch na een ingediend protest m veriu met een onjuiste plaatsing van de controle werden de in het laatste geeft» van de route verkregen strafpunten Psi gescholden. Daardoor hebben tnasi Nederlanders Knijnenburg, Roes^ berg, Flinterman. Olie en Waayenbergfe. blanco strafregister. Het Nederlandse Vaasteam-B heeft t£* 55 strafpunten en bezet de vijfde p« achter Zweden. Zoontjens is op een zeerslecht *e« deelte mei zijn zijspancombmatie omo gen, waardoor hij anderhalf uu- 'binnenkwam en dus een groot aantal stm punten opliep. De zijspanpassagier D liep enige lichte verwondingen op, ws kreeg, na medisch onderzoek, toestemmnj de wedstrijd voort te zetten. Schaken Zomertournooi „Het Oude Slot Doordat ecu groot aantal tijen uitgespeeld moest worden k a thans de uitslag bekend worden P gj. van het zomertournooi van ,>nei u te Heemstede. vprleur en In groep I werden J. H. VerleW m ji G. Snoeck Henkemans, mgrMP' Westra en F. W. Kokkelkoren, in P L W. Volkers en E. Winkel en in de Reus en Th. Goosen, respectm eerste en tweede. v Sandert In het Jeugdtournooi werd A.t- Jr. die alle zes partijen won, eerst werd L. Boon. uitgereikt- Vanavond worden de prijzen Sport in 't kort TENOTSKAïfflOKIiSCT/UM^rtJ^. VENÉTK. - Te Versie is scli?. maakt met de internationale j pen. In de eerste ron^en^pnO0t Van Mee- enkelspel verloor onze landg Egyptenaar geren met 6—4, 5—7, 3 6i j v0^nen de Cernik. In het herendubbegg^m Italianen R. del Bello en Beiaru onze landgenoten Lmck en v« met 6—4, 6—1, 6—3,

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2