Prijsstop zou vrijmaking van internationale handel beletten Het Hek van de Dam. zal hebben iS n0g Procureur-generaal eist hogere straf tegen Heemsteedse belastingambtenaar 20Sept«"bf'r 1950 Mierjle prijspolitiek sin"! krachtig optreden tegen hamsteren, en ongewenste ondernemersafspraken rftrObchoeftf aan cell aantal strategisch belangrijke grondstoffen doen nok voor de civiele sector van grote betekenis zijn. Terwijl voor sommige r.rh n (ie marktpositie niet onbevredigend kan worden genoemd, zodat de ptl™, „vai dJ11 00k binnen beperkte grenzen blijft, is dit voor verschillende ,atijiHSHet meest sprekende voorbeeld daarvan is de wol". She Zaken in een Note over de die aan de Tweede Kamer ie '^EOtdea. ontwikkeling op het fSSmeflen. Ondanks de voor som- S£ stormachtige ontwikkeling ^'ISonalo markten is hel effect ïSSpriiten tot dusver niet '-:ie betekenis geweest, zeggen de Daar de P"ize" der afgewerkte r^~: na toe zijn achtergebleven Psstiiging der grondstoffen en deze - t -trict^wrl ïc cfgalrnmpn 7nl w 1 die na de uitwerking van de gevolgen der devaluatie, als gunstig voor Jtie(oe ,n"p -jgtiaiuig kon worden beschouwd, is een wijziging ingetreden ten rflcide'U1Ke telliationa!e prijsstijging van de voornaamste grondstoffen gedurende dc Ï^Uiomoor der een wijziging ingetreden ten amste grondstoffen gedurende De marktberichten rechtvaardigen helaas de verwachting, dat of mindere mate zal voortgaan. De versnelling van het defensie- „rt'aren de ministers van Land ver - voedselvoorziening ei pjjtffl tot nu ftSSffiïlbtand is gekomen, zal t-v.,wclntT vart dP7P nrilS. S verdere terugslag van deze prijs- Idling op verschillende binnenlandse Srtkening moeten worden gehouden. Meevaar, dat deze prijsontwikkeling Zionistisch karakter gaat aanne- bestaat naar de mening van de mi- sL thans niet. "Ze jaren geleden bestond er schaarste .Zjift-el alle noodzakelijke goederen en fci verhouding te grote geldsomloop. j5 aan de algemene goederen de een eind gekomen. De productie Skelt zich gunstig. De invoermoge- zijn aanzienlijk verruimd, het èfjaire evenwicht is hersteld. X in de wereld een belangrijke disverschuiving plaats van de grond- gfjai-importerende naar de grondstof- fc-:n)ducerende landen. De Nederlandse Jrfprodueten stijgen aanzienlijk minder [S-ijs dan de ingevoerde grondstoffen. D'' zal onvermijdelijk een vermindering hei reële nationale inkomen met zich "brengen, hetgeen tot uitdrukking I* in een stijging van het prijspeil, die geheel door een stijging van geld- jhmens mag worden gevolgd, wil men i^lie vermijden. (tèr deze omstandigheden dient er £TCor te worden gedragen, dat een zo öraardig mogelijke verdeling van las- 2patj vindt, waarbij ook economische Kiïgingen niet uit het oog mogen wor- »Tii!oren. fcttnnindering van het reële nationale 'ism kan slechts worden teniet gedaan verdere toeneming der productie, itievermeerdering is ook vereist om ijlere militaire uitgaven mogelijk te szDe keuze kan dus slechts zijn meer ,ihtle of minder consumptie, indien men |iSós de investeringen, die de grondslag voor de toekomstige werkgelegen- lü, op peil wil houden. Van de grootte is militaire inspanning en de verdere ont- rüeling van de ruilvoet zal het afhangen, fhet mogelijk moet worden geacht de economische verliesposten door pro- tffe-vergroting te compenseren. De mi- fors zijn van oordeel, dat optimisme in 1: opricht misplaatst is. Geen prijsbeheersing Wegens de huidige economische en mone- tiire toestand van ons land en de conse- jpnties van de prijsstijging op de grond- Menmarkten kan een stelsel van totale cirecte prijsbeheersing op dit ogenblik niet «Éreffend zijn. Dc wijmaking van het internationale handelsverkeer heeft een grotere verbon- éenheid van deeconomieën der West- Dropese landen tot gevolg gehad. Econo- aiscle integratie in internationaal ver- fed en algehele prijsbeheersing in natio nal verband zijn niet verenigbaar. Prijsstop geen goed uitgangspunt en ander neemt echter niet weg, dat par de mening van de ministers, zodra infhtionistisciie spanningen van algemeen karakter zouden ontstaan, tot de weder invoering van een algehele directe prijs beheersing zou moeten worden overgegaan, die zou moeten worden gevolgd door ge- détailleerde regeling van de prijzen in de onderscheidene sectoren van het bedrijfs leven. Ouder die omstandigheden zou de vrijma king van de internationale handel ongedaan moeten worden gemaakt en zouden de handelspolitieke beginselen van de Euro pese Betalingsunie geen toepassing kunnen vinden. Wegens het ontbreken van een algemene inflationistische geldontwikkeling en om de genoemde redenen van internationaal- economische aard acht de regering derhalve een prijsstop geen goed uitgangspunt voor de thans te voeren prijspolitiek. Dat deze prijspolitiek nochtans krachtig en slagvaardig moet zijn staat voor haar vast. Immers, voor een aantal artikelen is een kunstmatige schaarste ontstaan, ener zijds door hamsteraankopen gepaard gaande met het interen op besparingen anderzijds door het achterhouden van sterk gevraagde goederen. Hoewel de voorzie ningssituatie in het algemeen gunstig kan worden genoemd, kunnen deze tijdelijke kunstmatige schaarsteverschijnselen op de prijsbeweging een nadelige invloed uit oefenen. De voor sommige artikelen inder daad belangrijke gemotiveerde prijsverho gingen doen voorts de angst voor verdere verhogingen ontstaan en kunnen op haar beurt tot geforceerde aankopen leiden en aldus nieuwe prijsstijgingen in het leven roepen. Anderzijds kan van deze omstan digheden misbruik worden gemaakt door het stellen van hogere prijzen dan nood zakelijk verantwoord is. Tegen hamsteren, achtei'houden van wa ren en ongemotiveerde prijsverhoging wordt dan ook met kracht opgetreden. Maatregelen tegen prijsopdrijving De Economische Controledienst heeft opdracht, in samenwerking met de C.C.D. op het terrein van de voedselvoorziening, systematisch het prijsverloop in de voor het levensonderhoud belangrijke sectoren van het economisch leven te controleren. Deze dienst wordt in een grotere bezetting gehandhaafd dan aanvankelijk was voor zien. Zo nodig zal de dienst op grotere sterkte worden gebracht. Indien controles aantonen, dat in be tekenende mate prijsopdrijving voorkomt, zal voor de desbetreffende branche een gedetailleerde prijsregeling worden ge maakt. Teneinde het euvel van ongemotiveerd! prijsverhoging te bestrijden, zullen de mi nisters door regulering van de in- en uit voer een normale voorziening waarborgen. Dit kan met het meeste succes worden ten uitvoer gelegd voor die artikelen, waarvan de productie niet of slechts in beperkte mate van de invoer van buitenlandse grondstoffen afhankelijk is. Voorbeelden daarvan zijn een aantal belangrijke levens middelen als aardappelen, groente en fruit, vlees, kaas en eieren. Stijgen de prijzen van deze artikelen sterker dan onder de huidige omstandigheden geoorloofd kan worden geacht, dan zal gedeeltelijke be perking van de export reeds een nuttig effect kunnen sorteren. Zo nodg kan de export worden stopgezet. Deze gedeeltelijke beperking geschiedt door het opleggen van exportheffingen. Vindt geen belangrijke export plaats, dan kan de stimulering van de invoer al of niet door aankopen van de overheid tot het doel leiden, waartoe even tueel extra deviezen beschikbaar zullen worden gesteld. Met name ligt dit in de bedoeling met betrekking tot rundvlees, doch ook voor industriële producten of grondstoffen kan deze gedragslijn in be paalde gevallen noodzakelijk blijken. Belangrijke levensmiddelen als brood, melk en margarine worden gesubsidieerd tot een bedrag van ongeveer 200 millioen 's jaars. Ondernemersafspraken Ondernemersafspraken met betrekking tot de prijzen komen veel meer voor dan vóór de oorlog. De indruk bestaat, dat zij in vele gevallen de doorwerking van een gezonde concurrentie verijdelen. Zodanige ondernemersafspraken dienen onverbin dend te worden verklaard. De ministers zullen op korte termijn een wetsontwerp aanhangig maken, waarin de mogelijkheid wordt geboden ondernemersafspraken voor een bepaalde tijd te schorsen. Een zodanis" wetsvoorstel heeft het ministerie van Eco nomische Zaken reeds verlaten. Post voor militairen op de „General Ballou" Post, bestemd voor naar Nederland terug kerende militairen aan boord van het motorschip „General Ballou", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 21 September in Neder land worden terpost bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres alleen de vermelding te bevat ten „Aan boord van het motorschip „Gene ral Balou", op thuisreis naar Nederland". BARTOK-HERDENKING Onder auspici-n van de Hongaarse gezant wordt op Maandag 25 September in de kleine zaal van het Concertgebouw te Am sterdam een Bartök-herdenking gehouden. Uitgevoerd worden koorwerken en de Sonate voor twee piano's en slagwerk. Medewer king verlenen de pianisten Geza Frid en Luctor Ponse, benevens het Nederlandse Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS De Britse minister van Arbeid, de heer G. Isaacs, die van 22 tot 26 September een bezoek aan ons land zou brengen, heeft zijn bezoek „wegens de industriële en parle mentaire toestand in Engeland' voor onbe paalde tijd uitgesteld. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 20 SEPTEMBER Vondelweg 396: tentoonstelling duplex- woning (tot en met 24 September*. Spaarne: „Verbannen" en „Tot het bittere einde", 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Schaduw over Los Angeles", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Schandaal in New Orleans", 18 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Het masker van Dimitros", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De grote samenzwering", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Wilde pracht", 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 21 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 2 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. „Onnoemelijke schade toegebracht aan ambtenarencorps „De,.e man voelt nos steeds de ernst der reilen niet en hij toont ook reen berouw. Daar om meen ik, dat de Haarlemse rechtbank deze verdachte indertijd met twee-eii-cen-halt jaar een te lichte straf heeft opgelegd. Ik ben ervan overtuigd, dat hij ren straf van drie- en-een-half jaar verdient met aftrek, alsmede vijf jaar ontzetting uit de bevoegdheid een betrekking bij dc Rijksbelastingdienst uit te oefenen". Aldus formuleerde de procureur-generaal nir. F. J. Hoeffelman zun eis tegen de 4o- jarige hoofdinspecteur-titulair der belastingen W. .1- I. M. van B. ui» Heemstede, wiens beroep tegen het vonnis van de Haarlemse rechtbank gedurende meer dan acht uur het Amsterdamse Gerechtshof bezighield. het invullen van de formulieren voor de vermogcnsaanwasbelasting en daarbij meegewerkt, dat de handelsagent opgaf, dat hij in 1940 een vermogen van zestien mille aan schilderijen zou hebben bezeten, dat later verloren was gegaan. Volgens de als getuige gehoorde handelsagent wist Van B. heel goed, nat dit bezit gefingeerd was; de verdachte bleef dit halsstarrig, ontkennen, al gaf hij toe, dat hij in deze kwestie „slap en zelfs te slap" was geweest. „Maar we hadden een borreltje op en ik was niet in de stemming er veel van te zeggen." De zaak werd vooral door de raadsheren hoog opgenomen, omdat Van B. en zijn vriend overeenkwamen, dat bij eventuele navraag Van B. zou bevestigen, dat hij de schilderijen zelf had gezien. En dat terwijl verdachte zelf verklaarde, dat hij de han delsagent van 1937 af niet meer had ont moet. Zelfs werd volgens de handelsagent in onderlinge samenwerking een lijstje opge steld van de schilderijen, die aanwezig zouden zijn geweest. De Rijksaccountant die de aangifte onderzocht, liet zich even wel niet om de tuin leiden. Zo kwam de gehele zaak-Van B. aan het rollen. „Droevig en miserabel" Van Vrijdagavond af zal het Nederlandse circus Jos Mullens op het Phoenixterrein te Haarlem enige voorstellingen geven. In April werd het circus door een brand getroffen en twee en twintig paarden kwamen om het leven. Dank zij de steun van velen kon er weer een circus worden opgebouwd en het gezelschap van Jos Mullens speelt thans ,.eer met veel succes. Aan het proyramma werkt de dompteur Rabindra- nath Nehroe uit Achter-lndie mee met- een groep Afrikaanse leeuwen. Een foto van de dompteur. Het was een lange reeks vermogens delicten die in die tijd de revue passeerde. En daar de belastingwetgeving nu eenmaal ingewikkeld is, had de verdachte dan ook vaak bij ieder hem ten laste gelegd mis drijf een uitgebreid betoog nodig om uit een te zetten, dat hij, in juridisch opzicht althans, vrij-uit ging. Nadat de Amsterdamse kunsthandelaar M. verdachte ter wille was geweest door de verkoop van een valse Corot uit een conservatoir beslag, had Van B. diens aan slagen met dertien mille verminderd. „Ten onrechte" meende een collega, die ontdekt had dat enige belangrijke ver mogensbestanddelen als schilderijen en tapijten (die bij een moeizame huiszoeking waren ontdekt), niet voor de aanslag in aanmerking waren genomen. Waarop wederom een zeer gedétailleerde uiteenzet ting van de verdachte volgde, waarin hij de vermindering van de aanslag poogde te rechtvaardigen. Een soortgelijke „service" bewees Van B. aan een Amsterdamse wijnhandelaar. De verdachte „wisselde van gedachten" over de aangiften ten huize van deze belasting plichtige, regelde diens aanslag op een, vol gens andere belastingdeskundigen „buiten gewoon soepele wijze" en nam diens ge blokkeerde rekening van negentien mille voor vijftien mille in contanten over. In tussen ontving hij van de wijnhandelaar van tijd tot tijd een geschenkzending, doch dat was hem „pas achteraf duidelijk ge worden." Het hoofd van de Inspectie, de heer Van der Heg, bleef bij zijn reeds voor de Haar lemse rechtbank uitgesproken mening, dat verdachtes handelwijze als „absurd" ge kwalificeerd diende te worden. Ander verhaal Het Hof behandelde ook de ten laste gelegde verduistering van vijfduizend gul den ten nadele van een thans overleden 87- jarige Haarlemse dame, die door de Haar lemse rechtbank niet bewezen was ver klaard. Uit getuigenverklaringen bleek, dat de dame zich inderdaad benadeeld had ge voeld, doch dat zij van plan was, om de kinderen van verdachte te sparen, Van B. by baar dood het bedrag te schenken. Verdachte vertelde nu voor het eerst „Nu mevrouw dood is", merkte de presi dent op dat hij eens de vijfduizend gul den in contanten had meegenomen naar de dame, die daarop deze som onder het uit spreken van de woorden „Dat schenk ik je" zou hebben teruggegeven. „U maakt het verhaal wel steeds geloofwaardiger" merkte mr, Van der Does ironisch op, die vervolgens uitvoerig op de détails van deze transactie inging, die de verdachte zich maar moeilijk scheen te kunnen herin neren. „Een borreltje op" Tenslotte kwam het punt ter sprake dat de zaak tegen Van B. aan het rollen had gebracht. Hij had een oude kennis, een Amsterdamse handelsagent, geholpen bij Amerikaanse radio gaf 120 seconden Prinsjesdag-reportage De vrouwelijke Amerikaanse i-adiocom- Eentator Jean Colbert uit Hartford (Con- -eeücut), heeft op doorreis in Europa ook •asland bezocht. Zij kwam speciaal naar •jsaerland om de opening van de Staten- wneraal bij te wonen, doch heeft gedu- 8 ae vier dagen van haar verblijf hier, het hele land doorgereisd. Na haar SïmSL06 V'S' zal zij aan de Ameri- (Zij spreekt hoofdzake- Vxs haar LmVro]nveri) verslag uitbrengen iedere l2mg!? hier en in de tal" °P de f0'o T ~Zlj bezocht- ^nagevan' d n Colbert tijdens haar V.S. gerpi*-"nns3esdag", die direct naar tan de Wi-L-2 werd en waarvoor zij zendtijd va«anSe omroePmaatschappij tofluten kïf«,o !Lzes£e .e_n schrijve twee toebedeeld. Mores leren Ten tijde dat wij nog rondliepen als in de confectie-plus-fours gestoken il lusie van onze brave ouders, met het donzige beginsel van onze baard als artistiek bedoeld uitvloeisel van onze coiffux-e, bezochten wij bijna dagelijks de als Universiteit der gemeente Am sterdam bekend staande gaarkeuken van de hogere wetenschap, die ons mondjesmaat met de paplepel werd in gegoten. Wat hebben wij daar gesmuld vooral van de geurige bouillon, die men zich tegen betaling van het toen aanzienlijke bedrag van vijftien cent (oftewel drie stuivers) kon laten schen ken in de cantine aan de zijde van de Kloveniersburgwal door een dienstertje, waarop wij allemaal verliefd waren met de vrijpostige moed der wanhoop. Het bleek namelijk dat de gewatteerde schouders van de bediende van de Aca demische Apotheek in het belendende perceel meer indruk op haar maakten dan onze valse voorspiegelingen omtrent een toekomstige erfenis, waarop wij maar net voldoende voorschot konden nemen om een avond handje-plak in de bioscoop te spelen. In gedachten werden wij dezer dagen teruggevoerd naar de romantische jaren onzer jeugd, gesleten in deze even in tieme als gebrekkige tempel der opper ste wijsheid, met het door het licht daarvan versleten borstbeeld van moe der Minerva in de tuin, door het lezen van de rede waarmee professor (Piet) Valkhoff het rectoraat overdroeg aan de dichter Anthonie Donker, die zich voor deze gelegenheid de volle waar digheid van zijn complete achternaam had aangemeten. Spreker noemde te recht de toestand van het hoofdgebouw meer dan bedroevend en onthulde dat er in de afgelopen cursus zelfs conflic ten waren geweest tussen hoogleraren, die recht op een zelfde collegezaal meenden te hebben.Wij zijn er benieuwd naar welke strijdmiddelen hierbij wer den gebruikt. Met goedgemikte verwen singen in de Franse taal of enkele kern achtige citaten uit de moderne Ameri kaanse litteratuur is het een koud kunstje om een schermer met wetsarti kelen in een hoek te drukken, zelfs al roept deze al de arresten van de Hoge Raad te hulp. Naar wij uit onze duim zuigen zal er binnenkort een bijzondere leerstoel voor E.H.B.O. op de gangen worden ingericht. Misschien zou het voorts aanbeveling verdienen er een zolderverdieping bij te bouwen, teneinde aan de zevende faculteit een onder komen in de buurt van de gelijknamige hemel te bezorgen. Hoewel er 6700 studenten zijn al dus de rectorale jeremiade biedt de aulg slechts plaats aan 550 personen bij grote plechtigheden. Moeilijker nog wordt het bij personen die aan een nor male zitvlakte niet voldoende hebben. Dit ongemak zou overwonnen kunnen worden door ruwweg alle grote plech tigheden af te schaffen óf voor derge lijke gebeurtenissen de Apollohal te huren. Per slot van rekening draagt die een mythologische naam. Een dergelijke spreiding zou er toe kunnen bijdragen Amsterdam het karakter van een echte uiversiteitsstad te verlenen. Na afloop kan men dan een rondvaart door de grachten maken van de Boerewetering tot aan de steiger van de Grimburgwal met alle eredoctoren illustratief op de voorplecht. Zich schamen Inderdaad: het is een oud gebouw en alle trappen kraken. Maar nog veel ouder is de nabijgelegen Agnietenkapel aan de Oudezijds Voorburgwal, waar de toekomstige studenten zich moeten laten inschrijven en hun doopceel lichten. Hier werd in 1632 het Athenaeum II- lustre gesticht in een voormalig kloos terkerkje, daterend uit 1470, dat in de loop der jaren had gefungeerd als lokaal' van de „Franse schoolmeester" en merkwaardig genoeg als pakhuis van de admiraliteit. Vossius en Barlaeus wa ren er de eerste hoogleraren. Laatstge noemde begon zijn colleges met vier lessen voor de koopman, die zich nooit door winstbejag mocht laten afleiden van het smalle pad der deugd. Maar zelfs dit eerbiedwaardige mercantilisme lokte protesten uit. Er verscheen een pamflet waarin deze „Doorluchte School" werd uitgemaakt voor „een snooden winkel om de gedrogtelijkste gevoelens te openbaeren, welke de iooze menschen zig tot hiertoe geschaemt hebben. Van het ridcule naar het sublieme be hoeft men slechts een stap van drie eeuwen te maken om te ontdekken hoe weinig nieuws er onder de zon is, als het gaat om de wijze waarop de men sen elkander moi-es leren. Want wat heeft professor Valkhoff nog meer ge zegd? „Ik heb mij een helder beeld kunnen vormen van de techniek der zogenaamde ontgroening en ik sta ver bijsterd dat tot midden in onze twintig- ste-eeuwse beschaving zo'n soort puber- teitsritus van een Afrikaanse negerstam zich heeft weten te handhaven!" Verplet staan Wij zijn nooit afgestudeerd. Dat kunt u trouwens wel merken. Waarschijnlijk is dat mede gekomen doordat wij leden aan examenvrees. Kneppelhout heeft eens een aandoenlijke beschrijving ge geven van het ogenblik waarop de stu dent de datum te horen krijgt waarop hij onder het mes zal moeten: „O welk een schrik! Zou het waar zijn? Hij staat verplet. Alles is plotseling van de lei zijner herinnering uitgewischt. Hij snelt naar zijn kamer, opent opnieuw zijn boeken.... Vergeefs! Ene bonte rivier van woorden, van zinnen, van bepalin gen, van rechtsvoorwerpen golft hem voorbij, stroomt om hem henen. Hij kan geen Latijn meer spreken, hij heeft het hoofd verloren, hij krijgt de koorts, hij loopt als een razende heen en weder. Schande, bespotting, droefheid zijner ouders, alles rijst met een buitensporige overdrevenheid te gelijker tijd voor zijn geest. Welk een ontzettende ver bijstering, welk een zenuwachtige ver warring!" Met ons was het altoos nog veel erger. Latijn hebben wij nooit kunnen spre ken. Als wij dachten dat alles in krui ken en kannen was, hadden wij steeds het gevoel een potje te zullen breken, waardoor alles weg zou lopen. Ook wij verloren tenslotte ons hoofd, echter zon der het ooit terug te vinden. U.kunt ons dan ook onmiddellijk in het stadsbeeld herkennen, want wij zijn die mensen zonder kop of staart. Tot droefheid onzer ouders. Vlak voor een examen waren wij zo zenuwachtig dat wij zelfs het woord „buitensporig" niet meer konden zeggen. Dan kwam er zoiets als „spuitenborig" uit en net als bij die man in het gedicht van Staring (of iemand anders) had de poging om 't weer goed te maken „sporenbuitig" tot besluit. Dat is helemaal niet leuk. Dé student weigert nu eenmaal te ge loven dat er ook eenvoudige vragen ge steld kunnen worden, heeft professor Hoetink eens geschreven in een artikel, dat eindigde met de woorden: „Soms krijgt de examinator half zin te vragen: zegt u in het dagelijks leven ook zoveel onzin? Maar de humaniteit wint het doorgaans, vandaar dat hii meestal zegt: ..Drinkt u eens een glaasje water!" Ziehier de verklaring van onze mis lukking. Want nimmer hebben wij baat gevonden bij een glaasje water, nimmer. Leeg lopen Toch betreuren wij het gemis van een titel. Allerlei hele hoge baantjes zouden er voor ons open hebben gestaan. Dan hadden wij behoord tot de klasse der genen die, zoals de betreurde professor Frijda het formuleerde, enkele dagen per week behoeven te werken teneinde genoeg te verdienen om verder leeg te lopen. Dat lijkt ons wel. Alleen zouden wy ons dan toch liever vol laten lopen, Als Frijda college gaf, dan zat de grote gehoorzaal altijd vol tot in de vensterbanken. Het economisch cabaret noemde men dat. Wij herinneren ons dat hij eens een jongmens verwelkomde, dat drie kwartier te laat binnen kwam, menende dat het pauze was. met de on sterfelijke woorden: „U moet het mij niet. kwalijk nemen, doch ik ben maar vast begonnen." Hedenavond geeft het Rotterdains\ Toneel in de Stadsschouwburg de eerste voorstelling te Amsterdam van Pieter Langendijks blijspel Het wederzijds huwelijksbedrog" onder regie van Richard Flinkmet onder anderen Kees Brusse. In het Centraal Theater voert Come- dia Een vreemd meisje" ten tonele met Myra Ward in de titelrol en ver der Fien de la Mar, Jules Verstraele, Yda Andrea en Steye van Branden berg onder regie van Jan Teulings. Een Franse klucht. Eduard van Beinum zal op medisch advies tot medio October rust blijven houden. In zijn plaats wordt het volksconcert op Donderdagavond ge leid door Hein Jordans. Op het pro- In de hoofdstad uit gramma komen voor de ouverture „Cyrano de Bergerac" van Wagenaar, het Vioolconcert in g kleine terts van Bruch en de Derde Symphonie (de zogenaamde Eroica) van Beethoven. Solistische medewerking verleent Jan Ke essen. Twee belangrijke films moeten nog aangekondigd worden. In Citu ivordt vertoond „All the king's menvan Robert Rossen, bekroond met drie Oscars en in Rialto draait „The big lift" (gevierendeelde stad) met Montgomery Clift, opgenomen tussen de ruïnes van Berlijn. De stichting Nederlands Filminstituut geeft hedenmiddag een demonstratie in het Indisch Instituut, waar onder meer „De geschiedenis van een ring" wordt vertoond, geheel gespeeld door dieren. De Bilthovense schilder Jan Bt, on houdt tot 5 October een expositie in het 7.C.C. in het Vondelpark. In het museum Willet-Holthuysen aan de Herengracht is tot 30 September een tentoonstelling onder het motto: „Van schaap tot deken". Maar wij hadden toch ook schrik beelden. Van een bekende chirurg is de uitspraak: „Toen ik jong arts was, had ik twee wachtkamers. In de ene zat nie mand, in de andere zat ik zelf." Wij kenden in die tijd een aardig meisje, dat geneesvrouw wilde worden voor platvoeten, kaalhoofdigheid en alle ziekten die daartussen liggen. Alleen was ze tegen vivisectie. Een professor zei tegen haar als antwoord op haar klachten: „Dan moet u sterrekunde gaan studeren. Die sterren kun je namelijk geen kwaad doen. Daar bun je toch niet bij!" Die raad volgen wij nu ook op. 's Nachts stoeien wij een beetje met de Grote Beer, die recht tegenover ons venster woont. Over de universiteit mogen wij alleen maar stukjes schrij ven, BOEDA- De president ging nog even in op de ad vertenties, die verdachte in verscheidene bladen had geplaatst, waarin hij onder andere namen zijn diensten aanbood ter deblokkering van „bevroren" saldü Daarbij bleek, dat Van B. zich niet had ontzien oorlogsweduwen, handarbeiders en studenten, die in geldverlegenheid ver keerden, tegen woekerprijzen contant geld voor hun geblokkeerd tegoed te bieden. „Meer dan droevig en miserabel", luid de het commentaar van mr. Van der Does. Mr. Hoeffelman, de procureur-generaal, achtte het wettig en overtuigend bewijs ge leverd ten aanzien van de vooruit ge dagtekende kwitanties voor het behalen van een fiscaal voordeel, het onttrekken van een schilderij aan een conservatoir beslag en de medeplichtigheid aan het doen van een valse aangifte, zomede het ver strekken van onjuiste gegevens aan een rijksaccountant Als niet bewezen bestem pelde hij de „omkoping" met behulp van flessen wijn door een Amsterdamse wijn handelaar en de verduistering van vijf mille. Spreker was er vooral door de aperte leugens die de verdachte had opge dist vrijwel van overtuigd, dat Van B. hier schuldig was, doch de mogelijkheid van het tegendeel bleef bestaan. Vervolgons ging spreker in op de persoon van dc verdachte. „Het is iets ontzettends, dat hij dit heeft durven doen," zei mr. Hoeffelman, die in de beschuldigde iemand zag. die op alle mogelijke manieren pro beerde geld bij elkaar te scharrelen en te verdienen. Gezien de slechte mentaliteit waarvan Van B. had blijk gegeven en de onnoemelijke schade die hij door zijn op treden aan de ambtenarenstand had toege bracht, kwam de procureur-generaal tot zijn in dc aanhef vermelde eis. Mr. S. van Oven volgde in grote lijn het in Haarlem gehouden pleidooi. Ook thans geloofde hij, dat er ten aanzien van de meeste punten teveel onzekerheden bleven om tot een schuldigverklaring te kunnen komen. In het algemeen geloofde hij. dat de zaak discinlinair afgedaan had kunnen worden. Wel was hij het met de staande magistratuur eens. dat zijn cliënt in zekere mate een geestelijke afwijking vertoonde, die hem goed en kwaad niet altijd deed onderscheiden. De uitspraak werd bepaald op 3 October. Boksen Van Dam won op punten van Italiaan Janilli Matige bokspartij in Rotterdam De eerste boksavond, welke in de Ahoy- hall te Rotterdam, een voor bokswedstrijden bij uitstek geschikte zaal, werd gehouden, is voor de ruim P.000 toeschouwers een teleur stelling geworden, Wel eindigde de hoofdpartijtussen Luc van Dam en de Italiaanse middengewicht kampioen Fernando Janilli in een Neder landse zege, doch het boksen heeft de lief hebbers onmogelijk kunnen bevredigen. Zo als Van Dam deze avond bokste mag hij niet als ernstig candidaat voor de Europese titel worden beschouwd en Janilli evenmin. Het was een mat gevecht, dat pas in de laatste ronden wat kleur kreeg, toen de boksers met het einde in zicht hun activiteit v/at meer opvoerden. Daarvoor was het een zoeken en tasten naar de vorm, waar heel weinig serieuze slagenwisselingen aan te pas kwamen. Na de snelle k.o. zege, die de Rotterdam mer enkele maanden geleden op de Jamaï- caan Billy Jackson behaalde, was bij velen de vraag gerezen of Van Dam harder was geworden In zijn partij tegen Janilli heeft de Nederlander hierop geen bevestigend antwoord kunnen geven. Het was weer dc Van Dam van vroeger. Technisch was hij utistekend met goed voetenwerk en prima lichaamsbeheei'sing. maar daar tegenover week, afwachtend, angstig bijna. Niet een, maar wel vijf of zes maal had hij zijn tegenstander in een positie, waarin door zetten hem een meer bevredigende overwin ning had kunnen brengen, doch steeds weer week de Nederlandse kampioen terug. Daar door gaf hij de Italiaan tijd en ruimte om weer op adem te komen. Naarmate het gevecht vorderde werd er feller gebokst. Om. beurten bouwden de boksers een aanval op, maar het bleef alles zonder variatie. Geen enkele maal gebruikte Van Dam een hoek. een keer kwam een op- Stoot goed door maar te zacht. In de negende ronde raakte Janilli twee maal zijn balans kwijt, doch Van Dam volgde niet en weer kon Janilli zich herstellen. Nog kon veel gebeux-en in dc laatste ronde. Er gebeurde echter niets dat voor de laatste gongslag een beslissing kon brengen. Luc van Dam had een verdiende punten- overwinning behaald, maar bevredigend was deze zege niet. Walter Kraus (Amsterdam) won zijn wedstrijd tegen de Belgische lichtgewicht Van Houten in de vijfde ronde wegens interventie van de scheidsrechter. De Belgische lichtgewicht Hei-man Korber verloor de partij over acht x-onden tegen de Nedei'landse lichtgewichtkampioen Jan Nicolaas. Na een spannende strijd won de Neder landse kampioen vedergewicht Jan Maas in een mooie en snelle partij van de Belg Aadxa Plens.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5