OLD CLOTHES NEW TAX! 4864 „Een goed-geëxpIoiteerd Velserbad is een noodzaak voor deze gemeente" Dry Cleaning only Vijf jaar IJmuider Harmonie: vijf jaar intens muziekleven Gerard van Praag Over vier maanden heeft IJmuiden een nieuwe loodsboot Moord in Wenen Woensdag 20 September 1950 Velsens raad bijeen Onverkwikkelijke zaak thans geheel uit de doeken gedaan Het is Dinsdagavond in dc Velsense gemeenteraad gekomen tot een wel zeer felle uiting van de zijde van wethouder H. de Boer (sport, cultuurzaken en volksgezondheid) over de Velserbadkwestie, zulks naar aanleiding van een interpellatie door de com munistische afgevaardigde de heer Th. Kruisman. Uit het wethouderlük betoog bleek, dat de gemeente in deze affaire voet bjj stuk houdt, haar eisen onverkort hand haaft en allerminst van zins is liet zwembad open te stellen, wanneer de heer Waag meester, de directeur, niet voldoet aan de gestelde minimum eisen. Een voorstel om eerst het bad te openen en het daarna te restaureren is daardoor definitief van de baan: eerst herstellen en opknappen en daarna heropenen. Verder maakte wethouder De Boer een eind aan mogelijke speculaties omtrent persoonlijke grieven, die de kwestie zouden vertroebelen en hij onderstreepte nog eens de noodzakelijkheid van een goed- geëxploiteerd bad, zodat de oplossing van een „tweede bad" als niet ter zake doende van de hand kon worden gewezen. ADVERTENTIE HET IS NU DE TIJD UW KLEDING TE LATEN REINIGEN KONINGSPLEIN 10 TELEFOON Tweede zwembad brengt geen oplossing De nadruk kwam gisteravond onge bruikelijk zwaar op de ingekomen stukken te liggen, want ook de heer Ten Broeke (C.H.) lichtte er een punt uit het pro test van de Bond van Nederlandse Archi tecten tegen de „ambtelijke bouw" met uitschakeling van een architect. Hij kon zich moeilijk bevredigd voelen door het korte antwoord dat B. en W. hierop gaven en was het er niet mee eens, dat een er kende vakorganisatie op deze manier wordt afgescheept. Wethouder Visser (openbare werken, arbeid) zag generlei reden tot protesteren, want tot nu toe en ook voor de nabije toe komst zijn B.N.A.-leden steeds ingescha keld in de Velsense bouwplannen, behalve voor de scholen, die de dienst voor Open bare Werken zelf ontwerpt. Slechte sfeer Met een aanhankelijkheidsbetuiging jegens de hoge eisen die B. en W. aan de heropening van het Velserbad verbinden, begon de heer Kruisman (Comm.) zijn oratie over dit onderwerp, dat hij bij wijze van interpellatie in de raad bracht. Hij zei echter de indruk te hebben gekregen, dat de sfeer waarin het gesprek tussen B. en W. en de Velserbad-directie gevoerd is, niet ideaal genoemd mag worden: er zou niet geantwoord zijn op een brief van de heer Waagmeester dd. 13 Juli, en de burge meester zou er „hooghartig op bezoek ko men met een sigaar in de mond, die hij dan vertrapt als hem gewezen wordt op het rookverbod". Uit rapporten van de zwem bad-directie diepte hij het verwijt op, dat de schoolkinderen de inrichting ruïneren en dat de toeziende onderwijzers nergens op letten en hij herinnerde zich uit een recent onderhoud met de heer Waagmeester, dat deze het bad zou willen openstellen, als B. en W. hem zijn gang lieten gaan met de nodige voorzieningen. De heer Kruisman prees maatregelen aan om het zwemmen te kunnen laten doorgaan, desnoods in een ander bad". De heer De Boer antwoordde als wethouder voor de volksgezondheid breedvoerig, daarbij uitgaande van de stelling, dat zijn tegen-argumenten voor het communistische raadslid vermoedelijk weinig waarde zou den hebben, omdat deze blijkbaar slechts vaart op het kompas ^an de heer Waag meester, directeur van het Velserbad. Toen de heer Kruisman zelf wethouder van So ciale Zaken was, aldus wethouder De Boer, moet hij toch ook al herhaaldelijk de tegenwerking van de Velserbad-directeur hebben gemerkt en het communistische verwijt, dat de huidige wethouder de zaak erger zou hebben gemaakt, noemde hij „flagrant onjuist". Na een bezoek heeft de heer De Boer slechts gezegd, dat het bad smerig was en dat het toezichthoudend per soneel ontbrak. De heer Waagmeester heeft acht maanden de tijd gehad zijn inrichting op te knappen en er is van gemeentewege wel twintig keer geprobeerd, zowel schrif telijk als via pei-soonlijk contact, de hoog nodige voorzieningen voor elkaar te krijgen. Bovendien heeft de inspecteur voor de volksgezondheid drie maal aangedrongen op verbetering van de wat hij zelf noemde „volkomen onverantwoorde toestand". Éindelijk is er l. en een antwoord van de ADVERTENTIE modern materiaal STATIONSWEG 107. VELSEN voor V eisen WOENSDAG 20 SEPTEMBER Raadhuis, 1415 uur: Spreekuur wet houder van Onderwijs. Thalia, 20 uur: „Red River". Rex, 20 uur: „Vreemd in eigen huis". DONDERDAG 21 SEPTEMBER. Thalia: Geen voorstelling. Rex, 20 uur: Operafilm „Paljas". heer Waagmeester gekomen, maar vier weken later was er nog steeds niets ge beurd, zodat het bad op grond van hygië nische overwegingen en het gevaar dat het voor de volksgezondheid opleverde, op last van het gemeentebestuur gesloten werd. „Er is niet te praten De commissie, die zich inmiddels uit de gedupeerde zwemverenigingen en de soci ale verenigingen der grote bedrijven heeft gevormd, wenste de heer De Boer niet als een „bemiddelingsorgaan" te beschouwen: in dit geschil kan geen bemiddeling aan vaard worden, omdat B. en W. geen duim breed van hun standpunt zullen wijken. Overigens wij meldden dit reeds eerder deelde de wethouder mee, dat deze com missie de eisen van de gemeente ten volle onderschrijft. Er is zelfs een stem uit deze commissie opgegaan, om alle bemoeiingen maar te staken, „omdat er met de directeur toch niet te praten is". Ditzelfde nu heeft de wethouder naar zijn zeggen eveneens ervaren: de heer Waagmeester is categorisch gevraagd of hij in staat was het bad te exploiteren, waarop het antwoord kwam, dat „in an dere gemeenten de baden wel gesubsidi eerd worden". Nooit echter, zo vertelde de heer De Boer. is er een verzoek aan B. en W. of raad om subsidie gekomen en wan neer er in die richting gesproken wordt, weigert de directeur prompt zijn boeken te openen. De situatie is nu zo, dat er een commis sie van drie is gevormd, bestaande uit ir. H. Dammers, directeur van Openbare Wer ken, dr. L. S. Limborgh Meyer als direc teur van de G.G.D. en hoofdinspecteur G. J. Timmermans namens de IJ.R.B. en de Po- litie-zwemvereniging, welke een rapport en een begroting van de nodige werkzaam heden aan het bad zal opmaken. Daarna wordt bekeken, of de heer Waag meester in staat is, deze werkzaamheden te laten verrichten. Als hij dat niet kan, staat voor hem de weg van een financiële steun van de overheid open. Wethouder De Boer, kennende de men taliteit van de directeur, was echter niet bijster optimistisch over de afloop, maar hij onderstreepte met grote nadruk de nood zakelijkheid van deze Velsense zweminrich ting. Een nieuw, gemeentelijk bad zou geen oplossing brengen: het moet minstens drie ton kosten en bovendien zou het tevens de liquidatie van het tegenwoordige bad in houden, wat economisch niet verantwoord kan worden. De onderhandelingen met Stoops bad, om het schoolzwemmen althans onderdak te brengen, moet volgens de wethouder ge zien worden als een overbrugging van de impasse. Hij ried tenslotte de raad aan, zich eendrachtig achter B. en W. te scharen en nog even af te wachten of de heer Waag meester zou inzien, welk een kwaad hij met zijn houding in de gemeenschap aanricht. „Het gaat niet aan dit bad te exploi teren volgens het principe „haal er zoveel mogelijk uit tegen zo weinig mogelijk kosten", aldus de heer De Boer, die er tenslotte nog eens op wees, dat ook de gedupeerde zwemvereni gingen het volledig eens zijn met het college over de gestelde eisen. De heer Kruisman was niet geheel tevreden met deze repliek. Hij verklaarde weliswaar achter het college te staan inzake die gestelde eisen, maar had graag wat duidelijker antwoord gezien op wat hij noemde „het praatje van Waagmeester, dat de ronde doet". De heer Boersma (Arbeid) ging ver volgens in op de beantwoording van zijn vragen over de opruiming van explosiva in het duingebied en de inkrimping van de daarmee belaste Hulpverleningsdienst en vond bij de voorzitter, mr. M. M. Kwint uiteraard alle instemming over zijn wens. dat Velsen in de toekomst in dit op zicht niet voor onplezierige verrassingen zou komen te staan. „Het is echter een onmogelijkheid, na de hei-haalde waarschu wingen en acties het hele gebied tussen Den Helder en Hoek van Holland nog eens na te pluizen", meende de burgemeester. Toen vervolgens een wijziging van de politieverordening ter tafel kwam, waarin onder meer een nieuw reglement voor de particuliere pontveren werd voorgesteld, maakte de heer J. Visser (A.R.) de op merking, dat er wel v/at soepelheid nodig zou moeten zijn in de toepassing van het artikel over beschonken lieden, die in feite van zo'n pont verwijderd moeten worden. „Als het zeelui betreft, die beslist naar hun schip moeten, kan de politie ze toch moei lijk ter ontnuchtering gaan insluiten", meende de heer Visser nuchter, maar dit argument vond weinig weerklank achter de collegetafel: al vele jaren loodst de Vel sense politie deze stuurloze scheepjes in behouden haven en dit werkje is haar dan ook wel toevertrouwd, zonder dat andere belangen geweld wordt aangedaan. De heren Ten Broeke (C.H.) en D e n Hollander (Comm.) tapten uit een ander vaatje en vroegen zich af, of de Vel sense politie wel bepalen kan, in hoeverre het voor deze veren gebruikte materiaal aan de eisen voldoet en of er geen be roepsmogelijkheid voor de exploitanten openstaat. „Inderdaad", meende de burge meester, „is de politie hierop berekend en de keuring van schepen kan desnoods ge beuren in overleg met de Scheepvaartin spectie, die weliswaar alleen de grote vaart naloopt, maar desgewenst bereid is tot het geven van advies. Na enige geslaagde opmerkingen uit de vroedschap werd de aanvulling der politie verordening bij hamerslag goedgekeurd. Namen in „Noord" Men voer direct maar over naar Velsen- Noord, om een aantal nieuwe straatnamen in beschouwing te nemen. De heer Kruis man kon het niet eens zijn met de ver noeming van drie vroegere eigenaars van het landgoed „Rooswijk" en de heer Lips (A.R.) achtte ter verduidelijking van deze vernoemingen een kleine beschrijving van de drie heren wel dienstig en wethouder V i s s*e r vond deze drie namen net goed voor de drie onbelangrijke straatjes: „gro tere straten zullen ook grotere namen krij gen". De communistische fractie kreeg de aantekening der tegenstemmers toen er over de straatnamen gestemd werd. Klinkerklanken Langdurig is er gepraat over de klinker verharding van de als „groenstroken" be doelde onderbrekingen van de straten ten Noorden van het Kennemerplein. Diverse sprekers betreurden het, dat de burgerij blijkbaar weinig waardering heeft voor groenstroken, Waar tégen in alleen de heer TenBroeke een ander geluid liet horen: de gemeentenaren van IJmuiden hebben integendeel op diverse punten nooit een sprietje groen gezien waar het hun toch echt beloofd was. Wethouder Visser verdedigde de klin kers, die nu in de plaats van gras komen, door te wijzen op het keperverband waarin de steentjes gelegd zullen worden, wat helemaal niet lelijk is, bijwijze van een net plaveisel rond de bomen. Hij beantwoordde terloops de heer Verbeek (Arbeid) die zich buiten de orde waagde, door te ver tellen dat de Santpoortse beek (langs de Hoofdstraat) om waterafvoertechnische redenen niet gedempt mag worden, maar misschien wel omgelegd wordt, tegelijk met andere „beken des aanstoots" in dit deel der gemeente. Niet dan na enig debat kregen B. en W. machtiging tot het verhuren van gemeente eigendommen, waar het college in feite bij De elfde September was het vijf jaar geleden, dat de IJmuider Harmonie werd opgericht. In dit tijdsbestek heeft dit muziekcorps bij de meest officiële gebeurtenissen in de gemeente mede werking verleend en is zich zowel in plechtige als in vrolijke ogenblikken van zijn culturele taak bewust geweest. Reeds in 1941 hadden leden van de toen bestaande verenigingen Voorwaarts Kunst na Arbeid de hoofden bij elkaar gestoken, maar de bezettingsge- en verbo den beletten dat een fusie tot stand kwam. Onmiddellijk na de bevrijding echter is men samen begonnen en op zoek gegaan naar een dirigent. De heer J. Groot werd bereid gevonden deze taak op zich te nemen. Heel wat meer moeite kostte het een repetitielokaal te vinden en eerst na drie maanden slaagde men hierin. Het film lokaal van de Nijverheidsschool werd be schikbaar gesteld en hier is zodanig geoe fend, dat reeds in het eerste jaar van het bestaan de IJmuider Harmonie in Spaarn- dam het hoogste aantal punten op één na kreeg in de marswedstrijd. Tevens kwam men in de afdeling uitmuntendheid met een eerste prijs in de concert wedstrijd uit de bus. Allen waren vol goede moed, maar, zoals in elke vex-eniging ups and downs elkaar de verhuur van woningen allang gebruik van maakt. De heer Kruisman wilde deze bevoegdheid liever aan de raad voor behouden zien, waar de heer Lips ook wel wat voor voelde, maar wethouder Vis ser merkte op, dat de raad dan van tijd tot tijd een lange lijst huurcontracten moet fiatteren, wat toch eigenlijk te gek wordt, nog daargelaten dat de huizen zo lang niet leeg kunnen blijven staan. De communistische fractie hield het been stijf en verlangde geacht te worden te heb ben tegengestemd. „Dat weet u nu wel". Tenslotte moest een aantal commissie leden herbenoemd ofwel vervangen wor den, wat een langdurige zaak werd dooi-dat de vertegenwoordigei-s der C.P.N. van elke voordracht schriftelijke stemming wénsten, omdat zij zowel in de woonruimte-, de ambtenaren- als de werklieden-commissie, het bestuur van de woningstichting „Vel sen" en de commissie van bijstand voor sociale aangelegenheden een vertegenwoor diger der E.V.C. benoemd wilden zien. De vlieger ging niet op; burgemeester Kwint voegde de heer Scheringaop een vraag waarom de E.V.C. niet gekend is bij de aanwijzing der nieuwe of te herbenoemen leden toe: „Dat weet u nu wel" en de twee eerstgenoemde commissies bleven ongewij zigd, in de derde en de vierde werd voor de heer Verbaan de heer Andrea benoemd en in de laatste werd de heer Verbaan op gevolgd door de heer Disselköter. Tot slot van de agenda werd, als voorbe reiding op de komende begrotingsbehande ling de raad in twee afdelingen gesplitst met als voorzitters de heren H. de Boer en W. F. Visser en als vice-voorzitters de heren F. J. A. Strijbosch en A. C. Aschoff. Grondverkopen en de naamgeving van de nieuwe O. L. School in Santpoort-sta tion werden evenals een vergoeding aan de R.K. school te Driehuis wegens oorlogs schade zonder verdere discussie goedge keurd. Volgende keer V.S.V. Wij hebben gegronde redenen om aan te nemen, dat de eerstkomende raadsvergade ring de „kwestie V.S.V." een der hoofdpun ten van de agenda zal uitmaken, omdat dan de exploitatie van het sportpark „Schoonenberg" vermoedelijk ter sprake gaat komen. De burgemeester der Kabouters was ook bij de boten; hij nam de overstroming in ogenschouw en sprak met anderen over de maatregelen, die men zou kunnen nemen. „2. ring het water zo hoog staat, kunnen we niet werken!" stelde hij vast. „Er moet iets op gevonden wordenanders wordt 't een ramp!" Later werd op het raadhuis (dat gevestigd was in een grote, holle eik) een vergadering gehouden, waarop men de toestand besprak. Pilon was daar ook bij. Toen hij later weer thuis kwam, stond hij met Rick en Bunkie voor de ingang van zijn huisje, waar het water nog net onder hun voeten stond. „Is er al iets op gevonden?" vroeg Rick. „Jawel", zei Pilon. „Het enige wat er op zit is, dat we met man en macht aan 't graven gaanEr moet een geul komen om de boom heen, die het water tegenhoudt. Morgen gaan we beginnen!" afwisselen, zo kwam ook hier de reactie. Was het voor de ouderen te inspannend geweest? Vele bedankten en nieuwe leden meldden zich niet. De pas opgerichte ver eniging dreigde ten onder te gaan. De dirigent begreep dat de bakens verzet moesten worden en de jeugd een kans moest worden gegeven. In October 1948 begonnen drie jeugdige enthousiasten onder leiding van de heer Groot te oefenen in de Centrale Keuken aan de Abelen straat. Doel was om later in het grote corps te worden opgenomen. Deze „jeugdclub" heeft inmiddels zoveel afti-ek gevonden dat het aantal leden is gegroeid tot 33. Dertien hiervan maken reeds deel uit van het grote corps, dat 86 leden telt. Naast dit jeugdcorps werd een tamboer corps opgei-icht en dit achttiental heeft reeds lauweren geoogst op onderscheidene concoursen. Het tamboercorps wordt ge- completeei-d door drie bazuinblazers. Wan neer de financiën het toelaten zal men binnenkort overgaan tot de aanschaffing van een paar „diepe trommen". Voor de revisering van oude- en aan schaffing van nieuwe instrumenten werd een inzameling gehouden, deze bracht niet minder dan 1850 op. Bovendien werd in 1949 voor het eerst gewerkt zonder sub sidie, een teken dat de financiën kernge zond zijn. Men is van plan ook in de toekomst ver enigingen die werken in het belang van ,,'s mensen welzijn" te helpen bij hun col lectes door middel van propagandatochten. De IJmuider Harmonie vestigde haar naam ook reeds buiten Velsen en op ver zoek werd geconcerteerd voor de badgasten van Zandvoort en Egmond aan Zee. Op 18 November geeft de harmonie een jubileumconcert in het Patronaat in IJmui- den-Oost. Hierbij verleent de toneelvere niging „Palvu" medewerking met een speciaal voor dit doel door de heer De Klerk geschreven stuk. Het jeugdoi-kest zal deze avond eveneens voor het voetlicht komen. Morgen (D0nd Wii 7SensGro,6;3!fi» da9 de9^le>' GESLOTEN Opvangregeling ook zoute haring pekelharfng'blUvS1Vï" Sec. het binnenland is SeS vrac Om een bodem in de n heeft de Redersverenisi?» Js te kij'a landse haringvisserij een 4t in het leven geroepen, iember is gestart es °P Sa Voor volle haring a. f 3J>~f 28 l,er kantje en vom ^SC: f 26-ƒ 24 per kantje Keiihot^fSfHTEN gr. koolvis zw.jj gul 3230, per 50 ke. Gr. kabeljauw 208-132- per 125 kg. 5 kisten tong en tarbot, 15 mJH 1 1VSt f» 8100 HUm iarine «P; makreel. 80 kisten schelvis 52^ tang, 85 _k sten kabeljauw koolvis. o lasten diversen. Totaal 70n IJM 6 Norma f9110 deel f 19.Tolk traWleK imwt KW 73 f 1599; KW 69 f3830- KW in< deel; KW 40 f5530 deel; KW 3? fS'g De loodsdienst in Nederland is een moderne boot rijker. Gisteren liep de 439 bruto registerton metende „Sirius" na een geslaagde proeftocht IJmuiden binnen. De „Sirius" die bestemd is voor de dienst in Hoek van Holland, werd ge bouwd op de werf van Boele in Bolnes en is de tweede van een serie van zeven. Over twee maanden volgt de aflevering van nummer drie, de „Pollux", die de dienst in Delfzijl zal waarnemen. Het vierde vaartuig is bestemd voor IJmuiden en zal naar alle waarschijnlijk heid de naam van „Belletrix" dragen. Zo men weet is Belletrix een van de grootste sterren in het sterrebeeld Orion. Men ver wacht de nieuwe loodsboot over ongeveer vier maanden hier in de vaart te kunnen brengen. De „Sirius" intussen kan bogen op prima S.V.IJ. speelde gelijk tegen Spaarndam 2 Regen en wind, twee elementen die men gevoeglijk vijanden van voetbal kan noe men, hebben de beide elftallen van SVIJ en Spaarndam 2 parten gespeeld. Er was derhalve van goed spel nauwelijks sprake, de bal werd doorgaans en te hoog en te hard gespeeld. De uitslag 1-1 drukt index-daad de juiste spelverhouding uit. Een goede knas van SVIJ ging verloren door het niet benutten van een strafschop. Het tweede elftal moest met 3-1 de meer derheid van WB 4 erkennen. WB 4 be nutte beter de geboden mogelijkheden en de kansen die SVIJ weggaf. Ook bleek dit elftal beter tegen de windkracht opgewas sen te zijn. Het tegenpunt werd door Braam uit een strafschop gemaakt. Het derde elftal verloor wederom, nu van IEV 5 met 2-1, de SVIJ a adspiranten eindigden na verdienstelijk spel tegen IJmuiden a met 0-0. HET NUT BEGINT ZIJN WINTERWERK. De afdeling Velsen-IJmuiden van het Nut houdt Vrijdag een algemene vergade ring in de school aan de Heidestraat. Hier zal het winterwerk ter sprake komen. Een reeks voordrachten en filmavonden, alle betrekking hebbende op het onderwerp „Wat weten wij van de wereld" staan op het programma. Op 12 October zal het seizoen worden ingezet met een kleurenfilm over de Belgi sche Congo. Zij, die van goede lectuur houden kun nen van 2 October af weer terecht in de uitleenbibliotheek. afwerking en het schip is geheel naar di eisen des tijds ingericht. Hoewel morre. teel het radarapparaat nog ontbiW heeft men door de bouw van een spsï radarhut de mogelijkheid om deze'om^ bare vinding te gaan gebruiken, geopaj De motor heeft een capaciteit van 650pi Het schip, dat in IJmuiden aan de Iwü steiger „overnachtte" is vanmorgen» negen uur naar de plaats van bestemajf vertrokken. Honden wonnen zilveren bekers voor hun bazen Onder minder gunstige weersané^jfr heden zijn Zondag de door de PolitiöcóSi Dresseer Vereniging O.B.K. uitgobem onderlinge wedstrijden gehouden, Aas is start verschenen zes gevorderde es vier jeugdhonden. Het programma werilsVtf, tempo afgewerkt. De uitslag was als volgt: de door de tie van de Hoogovens beschikbaar gestt'öï wisselbeker werd gewonnen door de hts Dijkers met zijn hond Rex 253% pnt.; 2epriji de heer Dangerman met Cora 247 put 'x prijs de heer Blenk met Max 246% patri; prijs de heer Braun met Benno 229 pc: 5e prijs de heer Van der Molen 222 pnt; 4 prijs de heer Keur met Tarzan 218 pnt Een beker die uitgeloofd was door ói directie van de Henferfabriek in IJmuioti werd gewonnen door de heer Dangernm voor het hoogst aantal punten in het mj> werk. De beker van het Dagblad van Umuica werd gewonnen door de heer Blenk voor 'S hoogst aantal punten in afdeling I Ook de aannemersfirma Smit had et: beker gegeven en deze werd eveneens ge wonnen door de heer Blenk voor het hooi» aantal punten voor afdeling I rivieren t bewaken. In de jeugdafdeling werd de eerste ?r:rz het bezit gesteld van ae heer Spoelstra M zijn hond Astrid; 2e prijs de heer Broers: met Bianca; 3e prijs de heer Korver ree: Roel; 4e prijs de heer Schong met Meta. Ondanks liet slechte weer werd de wed- strijd door veel publiek bijgewoond. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 19 September kwamen de feava van IJmuiden binnen: Atlas van Valenax Roelf van Kopenhagen. Merak van worm? tong. Her a van West-Indië. Lake Minewsc. van Hull. Bomma van Christianstaat Stejs van Stettin. Vota van Helsingborg. affi) van Runia. Munin van Huil. Gouwe Vertrokken zijn: Amstelstroom naar lo den. Prinses Marijke naar Emden. Kene gracht naar Antwerpen. HeUevoetsluis EE Delfzijl. Skirner naar Kalmar. Kat\wjK -=- Nordenham. Ernst A. Heden Falcon naar Londen. Tabian naa^ Port Lena naar Delfzijl. Coplo naar Gdynia. Jo- land naar Hamburg. Berkclstroomnaarhu Echo naar Rotterdam. Hebble na-r H Merak naar Delfzijl. Hillgate naar Eg Surte naar Londen. Marsdiep naar Lona- Glory naar Kopenhagen. FEUILLETON door Cisela Furtmüller (Vertaald uit het Duits) 24) Mariene overlegde ook hier een en ander en was zo in haar gesprek vex-diept, dat ze niet mei*kte, hoe de vreemde heer ach ter haar aan gelopen was, om vervolgens tegelijk met haar het i-eisbureau te verla ten. Ze zag ook niet, hoe hij staan bleef en wachtte tot zij in haar auto gestapt was en wegreed. Inspectem- Werner Helbing stond bij het raam van zijn werkkamer en dicteei-de een brief in de schx-ijfmachine. Het geluid van het tikken overstemde het kloppen op de deur. die tot het vertrek toegang gaf. Eerst toen dit aanhield en duidelijker werd, werd Helbing erop attent. Binnen!, riep hij enigszins ontstemd. Hij hield er niet van gestoord te worden tijdens een dictaat. Een jonge man kwam binnen. Excxxseert u mij, meneer Hel bing, maar.... Aha, ben jij het, Mühlenkamp! Hel- bings ontstemde gezicht keek wat vriende lijker. Vertel me eens, is er nog v/at nieuws te berichten? Mühlenkamp wachtte tot de deur achter de zich terugtrekkende typiste gesloten was. Wat ik vandaag gezien heb, lijkt me van veel belang, begon hij. Tot nu toe ging mevrouw Rothe alleen maar naar modezaken, naaisters en dergelijke. Het is gewoonweg een schandaal, hoe die vrouw het geld wegsmijt! Helbing haalde z'n schouders op. Zelfs de diepste bron raakt eenmaal uitgeput, merkte hij op. Dat zal mevrouw Rothe ook wel ervaren. Maax- wat gebeurde er van daag? Voor het modehuis „Helga" moest ik precies drie uur wachten, ging Mühlen kamp vol verontwaardiging verder. Daarna ging ze naar een lingeriezaak en vervolgens naar een hoedenzaak. Toen ze uit deze laatste winkel kwam, ontmoette ze enkele dames, hetgeen haar kexxnelijk niet erg goed uitkwam. Ze lachte vriendelijk en babbelde met hen, maar haar blik was ont stemd en nerveus. Nadat ze deze dames goedendag had gezegd, reed ze met een omweg naar een reisbureau. Werner Helbing keek op. In zijn ogen was een wonderlijk licht. Zo, en wat deed ze daar? Vermoede lijk wilde ze weten, hoe je op de meest aangename wijze een grote, ver-re reis kunt ondernemen? Mühlenkamp lachte. Inderdaad! Ze wil heel ver.weg..Ze heeft plannen om via Genua naar Alexandrië te reizen en van daar verder naar Luxor. Wat zeg je daar? Er kwam een don kerrode blos op Helbiixg's gezicht. Mühlen kamp, heb je het goed verstaan: heeft ze het er wex-kelijk over gehad, dat ze naar Luxor zou willen reizen? Op het voorhoofd van de jonge politie man kwam een boze rimpel. U weet toch, meneer Helbing, dat u op me aan kunt. Ik heb nog nooit verkeerde inlich tingen meegebracht. Kerel, Mühlenkamp. Helbing hijg de als had hij een eind hard gelopen, dit reisdoel.Luxor.is onzegbaar be langrijk. Ze reist vanzelfsprekend niet aUeen Ze had het slechts over één biljet. Dat is van geen belang. Ze wordt natuurlijk aan boord bpgewacht. Was er verder nog iets, dat je opviel? Ja, het viel me op, dat ze een voor stel van de reisbureau-employé om over Triest te reizen met enige heftigheid van de hand wees. Ze spx*ak met nadruk haar voorkeur voor een route via Genua uit. Ik zal onmiddeUijk dr. Wickenberg van dit alles op de hoogte stellen, riep Helbing met zichtbare opgewondenheid uij. Heb je me verder nog iets mee te delen? Ja, op de terugweg van het reis bureau, ging ik opnieuw langs het post kantoor. Het schijnt echter bij die ene brief gebleven te zijn. Waarschijnlijk werden daarin alle plannen voor de toekomst reeds vastgelegd. Het is wel jammer, want een tweede brief, die dan in onze handen ge komen zou zijn, zou ons werk waarschijn lijk heel wat vergemakkelijkt hebben.... Enfin, het zal zo ook wel tot resultaten leiden. Met het voorwendsel van antiquitei ten te willen kopen, viel ook niet veel te bereiken, voegde Mühlenkamp eraan toe. Het dienstmeisje van mevrouw Rothe ver klaarde, dat er helemaal geen bijzondere antiquiteiten in het huis aanwezig wax-en. En als die er wel zouden zijn, zou mevrouw Rothe ze toch niet verkopen, meende ze. Het meisje was nogal kortaf en merkte op, dat ze niet begreep, waarom zovele mensen plotseling op het idee waren ge komen, dat de heer Rothe antiquiteiten gehad zou hebben, die nu vex-kocht zouden worden. Mevrouw Rothe was natuurlijk weer eens niet thuis. Ik had dolgraag met haar zelf gesproken om haar te vra gen, of ze het beeldje van Amara niet wilde vex-kopen. Dat was eigenlijk het doel van de hele opzet. Ze zal er wel voor oppassen met een vreemde over het Amara-beeld te spreken, antwoordde Helbing en verliet het vertrek. Die dag kwam Mariene Rothe later dan anders thuis terug. Hanna Ehx-hart, die zat te lezen, keek eens op, toen Mariene ach ter haar stond. Excuseert u mij, zei ze op de noncha lante toon, die ze zich de laatste tijd tegen over haar werkgeefster aangewend had, ik had uw auto niet horen aankomen. Mariene begon de pakjes, die de chauf feur binnen had gebracht, na te kijken. Zeg in de keuken, dat ze me thee en wat cake bx-engen. Ik had vandaag zoveel te doen, dat ik geen tijd vond onderweg wat te eten of te drinken. Hanna verdween zonder veel haast. Ik wil er zo gauw mogelijk tussenuit tx-ekken, dacht Mariene. Ik houd 't een voudig niet uit hier nog langer te blijven. Waarom was Hanna toch zo vergeetachtig en had ze de lichten weer niet aangesto ken? Ze draaide enige schemerlampen aan en wierp een blik in de aangrenzende ka mer. Natuurlijk was het ook daar donker. Ze belde, maar toen het meisje op haar hei-haalde bellen niet verscheen, ging Mar iene het aangrenzende vertrek zelf binnen. Grote genade.riep ze eensklaps uit en deinsde terug. Haar ogen leken on natuurlijk groot en ze keek naar iets wits, dat van uit een van de kamerhoeken op haar toe scheen te komen. Als verlamd bleef ze staan. Ze was plotseling niet meer in staat zich te verx-oeren. Alleen haar vin gers, die de knop van het electrische licht omvat hielden, draaiden deze knop auto matisch om. Het vertrek werd overstroomd door hel licht en de ontsteltenis van Mar iene bleek vei-oorzaakt te zijn door een van de wittte tulen gordijnen, die voor het half openstaande raam op en neer bewogen. Er kwam een hard lachje om Marlene's mond. Ze moest wel hyper-nerveus zij als ze zich door iets dergelijks z wijs liet brengen. Stel je voor. niet meer dan een wapperend go* Maar hier trof Hanna schuld. 't haar vei'boden, dat venster °P ten.... Met triUénde handen maakte meT,rWdf£|fh^i het geluid van breikend glas no° zette het blad op de tafel e als haar dikke gestalte het toeliet, Mariene toe. Io.i. Mevrouw Rothe zag godaj Er is niets bijzonders aan antwoordde ze, terwijl ze zo -g. lijk trachtte te spreken. brak raam wat onhandig dicht ^n.dat er een ruit. Wil je de hij morgenochtend dadelijk a om de schade te W* ÏÏ.I duizendkunstenaar, dat hij di kunnen repareren, denk ,e wet HOOFDSTUK 30V. Dr. Wickenberg zat met een e ie voorhoofd achter zijn bikeau en lego telefoonhoorn op de haa*\ Een koppige, eigenzinnige Nordmann, dacht hij. Hu vo]hOT4ai, enige malen verhoorden6 netree. dat hij Valentin IWhe met" schoten en dat hij Djrk.iïLjareijd)' aangetroffen. 'Y

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6