Bijzondere Raad van Cassatie behandelde de „Silbertanne"-moord op A. M. de Jong OUDS Kinawijn De radio geeft Vrijdag Bakkers richten scherpe verwijten tot de regering Tumult in Concertgebouw te Amsterdam PANDA EN DE MEESTER-GEMASKERDE Donderdag 21 September 1950 Twee gewezen SS'ers kwamen in beroep tegen de hun opgelegde straf van 20 jaar De moord op de sehrijver A. M. de Jong in de avond van 18 October 1943 in zijn woning te Blaricum is Woensdag voor de Bijzondere Raad van Cassatie wederom ter sprake gekomen. Het was het voornaamste punt van de tenlastelegging tegen de 36-jarige D. B. en de 34-jarige L. T. van G., beiden uit Am sterdam. B. trad in 1941 in Duitsland als vrij williger in dienst bij de Waffen SS, vocht in Rusland, werd gewond en keerde in 1942 terug naar Nederland. Hier werd hij vol gens zijn verklaring ingelijfd bij de Ger maanse SS. Ook Van G. trad in 1941 in Duitsland in dienst van de Waffen SS, werd naar Rusland gestuurd, keerde na gewond te zijn in Nederland terug en zag zich ge plaatst bij de Germaanse SS in Utrecht, waar hij een functie kreeg bij de inlich tingendienst. Na in Mei 1945 te Groningen te zijn gearresteerd wist hij te ontsnappen en naar Spanje uit te wijken, waar hij in 1948 werd aangehouden. Lages, Blumenfhal en Oehlschlager, die allen behoorden tot de „Aussendienststelle" van de Sipo en de S.D. te Amsterdam, had den in October 1943 aan Van G. en B. opdracht gegeven, A. M. de Jong van het leven te beroven. Met zijn vijven reden zij in de avond van 18 October 1943 in een auto naar Blaricum. Van G. en B. belden aan en toen me vrouw De Jong de voordeur opende, ver klaarden zij, van de politie te zijn. Zij beweerden, dat er een venster niet goed verduisterd was. Beiden werden binnen gelaten, spraken met de heer De Jong en veinsden belangstelling voor de platen, die in de hal hingen. Mevrouw De Jong bood de „heren" een kopje thee aan en ging naar de keuken om water op te zetten. Op dat ogenblik klonken er twee schoten. Zij snelde naar de hal en vond daar haar man stervende. De twee „politiemannen" waren verdwenen. Van G. ontkende voor de Bijzondere Raad van Cassatie, dat hij geschoten had. B. verklaarde, dat niet hij maar een andere SS'er met Van G. naar Blaricum was ge gaan. Van G. bevestigde dit: zijn metgezel was niet B. geweest. De president van de Bijzondere Raad, mr. Haga, hechtte geen geloof aan deze verklaringen en herinnerde aan de ver klaring van Lages, dat hij Van G. en B. met een auto naar Blaricum had gebracht en hun opdracht had gegeven, A. M. de Jong dood te schieten. Aan B. was voorts ten laste gelegd, dat hij in opdracht van Lages naar Beverwijk was gegaan om een aanslag te plegen op de directeur van de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken aldaar, de heer Spaan. Deze aanslag mislukte doordat de heer Spaan die dag zijn kantoor door een andere uit gang dan gewoonlijk verliet. ADVERTENTIE Bij regen of zonneschijn Smakelijk en opwekkend Koortswerend en versterkend De oude fles vervingen wij om practlsche redenen door een handiger model. I 5.30 por '/l L fle» L 2.75 per 1/2 I- Des HILVERSUM I, 402 m, 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Alt en piano. 11.10 Voordracht. 11.30 Orgel en zang. 12.00 Populair concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportpraatje. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro menadeorkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Lichte muziek. 16.00 Trio. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Klein koor, 17.20 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.35 Celloconcert. 18.00 „Denk om de bocht". 19.15 Piano. 19.30 ..Wat met de kerk?", causerie. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Orgel. 20.35 Causerie. 21.00 Platen. 21.40 Voordracht. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Verzoekprogramma. 22.40 „Vandaag", cau serie. 22.45. Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Zang en piano. 11.45 Sextet. 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Vocaal ensemble en solist, 13.00 Nieuws. 13.15 Zigeunerkwintet. 13.30 Platen. 14.10 Metropole-orkest. 14.40 Voordracht. 16.00 Gemengd Koor. 16.30 Mili taire kapel. 17.00 Wetenswaardig allerlei. 17.30 Gemengd koor. 17.45 Nederlands Bij belgenootschap. 18.00 Zangkoor. 18.15 ,,Ons plan voor de arbeid", causerie. 18.30 Strijd krachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuit zending. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerkoor. 20.30 Reportage van Gereformeerde jeugdavond. 21.30 Ka merorkest en solist. 22.10 Platen. 22.25 Amu sementsmuziek. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Trio en solisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en zang. 14.00, 15.00, 15.45 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Relais van de B.B.C. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Pianoduo. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Filmrevue. 20.15 Symphonie-orkest en orgel. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. De raadsvrouwe van B., mej. mr. Boon, achtte niet bewezen dat B. in de woning van A. M. de Jong is geweest. Mr. R. S. Vos, de verdediger van Van G., vroeg eveneens vernietiging van de senten tie van het Hof, omdat zijns inziens niet vaststaat dat Van G. geschoten heeft. In dien de Raad een andere mening is toe gedaan dan verzocht pleiter er rekening mee te houden dat Van G. een bevel moest uitvoeren. De procureur-fiscaal achtte de aan beide requiranten opgelegde straf van 20 jaar gerechtvaardigd en requireerde tot ver werping van het door beiden ingestelde be roep in cassatie. Op 18 October zal de Bijzondere Raad van Cassatie uitspraak doen. Prins Bernhard onthulde monument in Terneuzen Regering komt tegemoet aan bezwaren der bakkers Prijsverlaging voor A-bloem maakt de loonsverhoging met mogelijk Wegens de bezwaren van het bakkerij- bedrijf tegen uitbetaling van de 5 loons verhoging heeft de regering besloten de maximumverkoopprijs van het brood van gewone samenstelling te handhaven, maar de prijs van de bloem, waaruit dit brood wordt gebakken (de zg. A-bloem) met ne gentig cent per honderd kilogram te ver lagen: De prijs van ongcbuild tarwemeel bluft onveranderd. Om te voorkomen dat de subsidielast door verlaging van de bloemprijs toeneémt wordt de prijs van de bloem, waaruit het zg. luxe wittebrood wordt gebakken (de zg. W-bloem) met 1 per honderd kilo gram verhoogd. De vrije prijs van dit zui ver wittebrood zal daardoor enigszins stij gen, naar verwachting met één cent per 800 gram. De prijzen van de andere blanke bloem soorten zullen aan de veranderde verhou dingen worden aangepast. Met deze wij zigingen in de bloemprijzen meent de re gering, dat de bezwaren van het bakkerij - bedrijf tegen de uitbetaling van de laatste 5 loonsverhoging kunnen vervallen. Verwacht kan worden dat de bakkers patroons hun verzoek om dispensatie van de uitbetaling der loonsverhoging, dat 15 September bij het college van Rijksbemid delaars werd ingediend, zullen intrekken, aldus verneemt het A.N.P. van bevoegde zijde. Massale protestvergadering tegen voorgenomen verhoging der omzetbelasting o p banketbakkerswaren Ongeveer 11.000 bakkers en banketbak kers hebben Woensdag in de Apollohal, het Concertgebouw en in Bellevue te Am sterdam protestvergaderingen gehouden te gen het voornemen van de regering, de Omzetbelasting op biscuit, koekjes, gebak en. ander banketbakkerswerk te verhogen tot 8 V: Talrijke Tweede Kamerleden woonden deze vei-gaderïngen bij, waaraan werd deelgenomen door besturen en leden van alle landelijke bakkers- en banket bakkersorganisaties. Nadat de voorzitter van het landelijk actiecomité, de heer P. Pool, in de Apollo hal ae vergadering had geopend, betoogde de secretaris van de R.K. Middenstands bond, drs. K. Samson, dat de voorgenomen verhoging der Omzetbelasting tot gevolg zou hebben, dat honderden bedrijven, die nu mede tengevolge van de door de rege ring gevoerde politiek ten aanzien van de broodprijzen nauwelijks een bestaan op- ^veren, ten ondergang gedoemd zijn. Zijns inziens zal deze belasting eveneens tot ge volg hebben, dat het voor grote delen der bevolking onmogelijk zal zijn het leven in huiselijke kring te veraangenamen met iets „van het goede der aarde". Drs. Sam son betoogde, dat verhoging der Omzet belasting geen verhoging van de opbrengst Politie sloot bijeenkomst, waarin de heer Thiessen sprak over Westerling In tegenwoordigheid van leden van het Provinciaal bestuur van Zeeland en burge meester en schepenen van de stad Gent onthulde Prins Bernhard gisteren aan do Westsluis te Terneuzen het hierbij afge beelde monument, dat is opgericht ter nagedachtenis aan allen, die vielen in de strijd tegen de bezetter. Het monument is opgerioht op de plaats, waar tot nu toe een houten kruis herin nerde aan de vijf leden van het personeel der Rijkswaterstaat, die op Dolle Dinsdag het leven verloren bij een poging om ver nieling der zeesluis door de Duitsers te voorkomen. „Laagvlieger" krijgt f200.- boete Duizend gulden boete,subsidiair 4 maanden hechtenis, benevens ontzegging van het recht een vliegtuig te besturen voor zes maanden heeft de ambtenaar van het O.M. mr.H. Lagerwaard in de zitting van 't Haar lemse kantongerecht tegen de sportvlieger M. H. P. uit Haarlem geëist. Het betrof het geval van de sportvlieger,die grote conster natie had teweeg gebracht op Zondagmid dag 2 Juli op het Bloemendaalse en Zand- voortse strand. Van zee komend cirkelde het sportvliegtuig enige malen lager dan tweehonderd meter boven het strand en de duinenrij, aldus vermeldde de dagvaarding. Met grote angst volgde het publiek het vliegtuig, totdat het naar zee terugkeerde. Verdachte ontkende het ten laste gelegde. Hij gaf wel toe boven het strand gevlogen te hebben, maar zeker niet lager dan twee honderd meter. De Bloemendaalse wachtmeesters J. van Kasteel en J. B. Leiten, die op de kop van de Zeeweg de capriolen gevolgd hadden, verklaarden, dat het vliegtuig laag gevlo gen had. De ambtenaar van het O.M.. mr. Lager waard. sprak zijn afkeuring over 't gebeur de uit.De rust van het publiek op een derge lijke manier te storen, noemde hij schan dalig. De kantonrechter mr. C. W. F. Pot, achtte de feiten bewezen en legde de sportvlieger een boete van tweehonderd gulden, subsi diair een maand hechtenis op. Eén week suikerschaarste Er is schaarste aan suiker, maar deze is van tijdelijke aard door de overgang van de oude op de nieuwe oogst. Deze schaarste doet zich ieder jaar voelen, maar nu ten gevolge van een ongemotiveerde hamster woede nog meer. Op 26 September gaan de fabrieken draaien en is er weer suiker genoeg. Een openbare vergadering in het Con certgebouw te Amsterdam, waar de heer Johan Thiessen uit Den Haag sprak over Westerling en zijn nieuw programma", is op last van de politie na een uur gesloten. Tegenstanders en voorstanders van Wes terling, die in de zaal zaten, waren reeds kort na het begin, toen mevr. Westerling 't woord voerde, slaags geraakt. Een hoofd inspecteur van politie die reeds tegen orde verstoring gewaarschuwd had, besloot om negen uur dë bijeenkomst te doen eindigen. De heer Thiessen, die midden in zijn betoog was, verklaarde bij Burgemeester en Wethouders van Amsterdam tegen dit op treden van de politie te zullen protesteren, daar volgens hem de politie de ordever stoorders had moeten verwijderen, in plaats van het voortzetten van de bijeenkomst te verbieden. Des middags had het communistisch raadslid L. Seegers in de gemeenteraad een motie ingediend, welke in de avond vergadering var. de raad zou worden' be sproken en waarin hij de raad verzocht zijn afkeuring uit te spreken over het hou den van deze bijeenkomst. Voor het begin der vergadering werden pamfletten ver spreid, waarin het optreden var. Westerling in Indonesië werd veroordeeld. Bij de zaal stond een groep mensen met spandoeken, waarop stond te lezen „Weg met Wester ling". De 'bijeenkomst werd omstreeks kwart over acht geopend door de vroegere po- litie-ambtenaar in Indonesië G. de Lang, die mededeelde dat het comité, dat deze bijeenkomst had georganiseerd, zich ten doel stelt, het Westerling mogelijk te ma ken naar Nederland terug te keren. Hij wees dë beschuldiging van de hand, dat Westerling en zijn vrienden fascisten zou den zijn. Vervolgens sprak mevrouw Westerling, ADVERTENTIE die de hoop uitsprak, dat haar man en haar kinderen spoedig naar Nederland zouden kunnen komen. Plotseling riep een der toe hoorders „40.000 doden op Zuid-Celebes", waarna een vechtpartij ontstond tussen voor- en tegenstanders van Westerling. 'Toen de rust enigszins hersteld was nam de heer Thiessen het woord. Hij bracht hulde aan de Belgische regering, die Wes terling gastvrijheid verleende. Westerling zo betoogde de heer Thiessen is een nationaal, zelfs een internationaal probleem geworden en het zal moeilijk zijn een op lossing voor dit probleem te vinden. Spre kende over de gebeurtenissen op Zuid- Celebes zeide hij: „Men schuift Westerling in de schoenen dat hij in twee maanden tijds 48.000 doden zou hebben gemaakt. .Een eenvoudig rekensommetje wijst uit, 'dat.dit niet kan.. Bovendien hebben wij en het Hof in Singapore zestig ci igen gewacht op een rapport over deze gebeurtenissen van de Indonesische regering. Het is nooit gekomen". „Westerling", zo zeide spreker, „was volkomen bereid de besluiten der R.T.C. te eerbiedigen. Toen hij zag dat de federale gedachte werd losgelaten heeft hij in over leg met de Wali Negara hiertegen gewaar schuwd en voorspeld dat het mis zou lopen. Na de actie te Bandoeng, toen Westerling een gevreesd man was, is hij met mede- weten van Hatta en de sultan van Djokja per vliegtuig naar Singapore gebracht''. Over het eigenlijke „programma" van Westerling kon de heer Thiessen, naar hij zeide niet uitweiden, „omdat dit aan een buitenlandse mogendheid is voorgelegd". De heren Thiessen en De Lang hebben in een telegram aan- de minister-president geprotesteerd tegen het sluiten der ver gadering door de politie. Zij noemen dit optreden „een grove schending van het democratisch recht van vergaderen". Millioenenplcm voor de Westkapelse zeedijk Het dagelijks bestuur van de polder Wal cheren heeft aan de algemene vergadering een nota gezonden over een millioenenplan ter beteugeling van stroming en golfslag langs de Westkapelse zeedijk... Stroming en golfslag zijn ooFzaak, dat de diepte vóór de dijk ook ver uit de kust ge leidelijk toeneemt. De ingenieur van de polder Walcheren heeft twee plannen ontworpen. Het eerste voorziet in een oeverbekleding van stort- steen met een asfalt vulling en het aan brengen van hoofden, het tweede in het plaatsen van paalhoofden van duurzaam tropisch hardhout, dat speciaal geïmpor teerd zou moeten worden. Daar men nog weinig ervaring heeft met de asfaltcon- structies, geeft de ingenieur de voorkeur aan het tweede plan. De kosten van het eerste worden begroot op 6.800.000, die van het tweede op 5.900.000. Ook aan het strand tussen Zoutelande en Westkapelle moeten voorzieningen worden getroffen. De geul van het Oostgat dringt hier jaarlijks ongeveer 1.50 m. landwaarts in, waardoor gevaar bestaat voor aantas ting van het strand en de ter plaatse zeer smalle duinenrij. De kosten der werken voor verbetering worden op ƒ500.000 ge schat. 15. Toen Panda en Joris Goedbloed ont dekt hadden, dat Panda's beurs verdwenen was, waren zij diep-verslagen, maar Joris nam Panda aan de hand en ging hem voor over de donkere landwegen. „We moeten slapen vannacht," sprak hij ernstig, en bo vendien zullen we ons moeten onttrekken aan het spiedend oog der wet! Gelukkig weet ik hier in de buurt een uitstekende schuilplaats.Panda was ontroostbaar. „Al mijn geld kwijt!" zuchtte hij. „Ook het geld dat. ik voor mijn taxi had. gekre gen. wat verschrikkelijk! En het was alles wat ik in de wereld bezat!" „Tja. antwoordde Joris schouderophalend, terwijl hij hem voorging over een vlondertje, dat hen over een brede sloot voerde, „tja dan vioet. ge maar beter oppassen! Soms vrees ik wel eens, dat al mijn wijze lessen vergeefs aan uio domme oorkens voorbij zijn gegaan, en dat gij voor galg en rad op zult groeien. Zo zult gij nimmer iets berei ken in de maatschappij, manneke!" Zo sprekend bereikten zij tenslotte een oude en verlaten boerenschuur, waarvan Joris de deur ontsloot met een houding, alsof hij er de eigenaar van was. „Ziehier ons on derdak!" sprak hij. „Hier zal zelfs de politie ons niet zoeken, en op gindse hooiberg kunt ge uw rustig slaapke doen!" „De politie ik had dat geld maar aan de politie moeten geven," pruttelde Panda. „Ik heb het direct al wel gezegd, dat dal beter loas.maar Joris, wat is dit hooi hard!" „Hard hooi?" vroeg Joris. „Wel verbaasd! Gij, die er van spreekt om goed geld aan de politie te geven beklaagt u over de hardheid van dit frisse hooiKom liu! Het is aanmerkelijk zachter dan de stenen vloeren van gevangenissen en armenhui zen, waar gij nog stellig kennis mee zult maken wanneer ge zo voort gaat!" Ja, om kort te gaan; Joris Goedbloed was zeer on aangenaam gestemd. voor de fiscus tengevolge zal hebben, om dat zij tot een daling van het gebruik zal leiden. De juridisch adviseur van de Amster damse Christelijke Middenstandsvereni ging, mr. dr. A. Zeegers, zeide, dat de voorgenomen verhoging der Omzetbelas ting een maatregel is, die alle kenmerken vertoont van een verkeerde economische denkwijze, waaraan zij ontsproten is. Hij zeide, dat de na-oorlogse sociaal-econo mische politiek in hoofdzaak twee kenmer ken heeft: willekeur en achteruitzetting van de middenstand. „Volkomen willekeu rig wordt uitgemaakt wat luxe is. Biscuit, een belangrijk kindervoedsel. is luxe. Aan de arbeiders wordt een bescheiden vreug de ontnomen door hen, die zich op de borst slaan vanwege het vele, dat zij voor de arbeiders doen". Met verheffing van stem zei spreker: „Van vandaag af moet het vaststaan, dat elke regering of partij of persoon, die zich geroepen acht een aanslag te plegen op de middenstand, in welke vorm ook, te reke nen heeft op een verbeten weerstand". Bakkers uit verschillende delen van het land voerden hierna nog het woord. Toen de heer Th. J. te Kaath uit Almelo de 7000 aanwezigen in de Apollohal vroeg wat gedaan moest worden, indien het adres, dat het landelijk actie-comité heeft gezonden aan de leden van de Tweede Ka mer, zonder uitwerking zou blijven, rie pen de toehoorders: „staken". Tot slot van de vergadering werd een motie aangenomen, waarin gezegd wordt dat de rentabiliteit van het brood- en banketbakkersbedrijf als gevolg van reeds getroffen regeringsmaatregelen zodanig is, dat elke verzwaring van lasten onduldbaar moet worden geacht en waarin met klem geprotesteerd wordt tegen het voornemen van de regering tot verhoging van de Om zetbelasting tot SA procent op banket bakkersartikelen. Ongeveer een half jaar geleden had de 25-jarige mejuffrouw J. Tijsterman uit Amstelveen het ongeluk, een speld in te slikken. In verschillende Nederlandse zie kenhuizen heeft men sindsdien getracht de speld te verwijderen, evenwel zonder succes. Toen werd de foto van haar linker long, waarin de speld zit, naar dr. L. Jack son, hoofd van de bronchoscopische kliniek der Temple Universiteit te Philadelphia gezonden, die verklaarde de speld te kun nen verwijderen. De K.L.M. bood mejuf frouw Tijsterman een heen- en terugreis naar Philadelphia aan. Op de foto: de patiënte met een verpleegster in het zie kenhuis te Philadelphia, voor de operatie. Raming der belasting opbrengst in 195 1 De minister van Financiën .geeft in een toelichting op de Wet op de Middelen de volgende raming der belastingopbrengst: Inkomstenbelasting, na aftrek van voor heffingen en van de aandelen toekomende aan het Gemeentefonds en aan het Pro vinciefonds, 543.120.000. Vermogensbelasting van natuurlijke personen 56.940.000. Vennootschapsbelasting na aftrek van de aandelen 306.600.000. Loonbelasting 534.360.000. Dividendbelasting 43.800.000. Commissarissenbelasting 5.694.000. Vereveningsheffing 235.000.000. Motorrijtuigenbelasting 45.000.000. Invoerrechten 350.400.000. Accijns op gedistilleerd 91.158.749. Accijns op bier 8.760.000. Accijns op suiker 41.172.000. Accijns op tabak 189.216.000. Omzetbelasting 871.620.000. Vermogensaanwasbelasting 50.000.000. Vermogensheffing ineens 20.000.000. Deze ramingen zijn vastgesteld na af trek van het aandeel voor het Gemeente fonds en het Provinciefonds. UNO-vergadering koos commissie-voorzitters Woensdag zijn in de Algemene Verga dering der UNO de voorzitters gekozen voor de verschillende commissies. De Nederlander dr. G. J. van Heuven Goedhart werd gekozen tot voorzitter van de sociale commissie. Dr. Robert Urdaneta Arbalaez van Columbia werd voorzitter van de politieke commissie met 52 van de 58 geldige stemmen. De Oost-Europese groep stemde voor professor A. M. Bara- nofsky (Oekraine). Dr. Gustavo Gutierrez (Cuba) was de enige candidaat voor de economische com missie en werd bij acclamatie gekozen. Prins Wan Waithayakon (Thailand) werd met 53 stemmen gekozen tot voorzitter van de trustschapscommissie. Venezuela en Australië werden door de vergadering, aangewezen als de landen, die naast de „grote vijf" vice-voorzitters moe ten leveren. Dr. Frantisek Outrata, de Tsjechoslo- waakse ambassadeur te Washington, de enige candidaat voor het voorzitterschap der juridische commissie, werd bij acclama tie gekozen. In de Vrije Universiteit te Amsterdam heeft prof. dr. G. Ch. Aalders het rectoraat overgedragen aan prof. dr. H. Dooyeweerd. Wereldj «leun,s .1^ rl Genoeg. De Tsjechn-si* te Zürich, contact met zijn rPBJ^ W '"l de Zwitserse autori,S.V'tr«»kit banneling om asyl Mil, Neergestort. Een AmeÏÏ sd' rige „Privateer" boord is op een r,0f! ?ev^ i&an Puget Sound 65 kt1UrhU'ïff Westen van Seattle, nSe^ geen overlevenden gesto^ Er Brandelmgen, Bewonets Triton aan de hï! tiiK -ï Newfoundland hebben if moeten vluchten. Zij uSUE"®**! het vasteland gebracht 5 -te Ondergronds. De HoneaL. S heeft besloten tot aa£ ""«mat %>t dergrondse spoorlij,, te et» P behulp van de modnïL at bij de aanleg dergrondse zijn gebruikt 0UK Herinnering. Volgens het Buito, bureau ADN (Russische si; massagraf met het stoflela van ongeveer 30 oud-S. een concentratiekamp en va„ <tT' soldaten ontdekt te Banblf - waar tijdens de oorio. Z /e: Russen, Polen en Tsjechosfi? ren te werk gesteld wét ken*J- voegt er aan toe dauffe iS^ dragen van een neksSo^ !pt:t f Regen. Honderden vierkante i-;i van Noord-Pendsjaab <IndK™£ onder water tengevolge va/SmS die twee dagen achtereen is jS5- waardoor drie grote rivieren8 "®5 der de Ravi, buiten haar oever, ïb getreden. Waarschijnlijk ziin nW een half aiillioen personen^S 5 schade is geweldig groot. Het JïVÏ de Ravi blijft stijgen Verrassing. Britse en Duitse politie hebb- Dinsdag bij verrassing een oven.u daan op het hoofdkwartier van de i,L Duitse communistische partij teDSsï dorf. „Een radio-apparatnur voo- w zondere doeleinden" werd in beslui nomen, aldus de politie. Bij fe iï trof de politie een aantal cmn«3 in conferentie bijeen. De namen ml, deelnemers werden genoteerd Boemerang. President Truman 'heeft feta Congres in een brief aan de voonltteik! van de commissies voor de toewnzinsjp* van Huis en Senaat verzocht het d«? de Senaat aangenomen v'oórM tol h*' intrekken van economische hulp an landen, die oorlogsmateriaal aan 0j«v Europese landen verkopen, te verve, pen. Truman noemt het voorste! wi gevaar voor de Verenigde Staten er'ie wereldvrede". Het zou de vrije nabij meer verzwakken dan het Russisch blok, aldus de president, Content. Franz Blücher, de West-buil» vice-kanselier heeft Woensdag'op persconferentie te Bonn uiting gegeri: aan de tevredenheid van de Duitserar". ring over de te New York genomen bi» sluiten. „Hoewel niet al Duitslandswen. sen zijn'vervuld", zo zeide hij, „ziet de regering toch aanzienlijke vooruilgaij op de weg van oen bezet land naar se vrije natie." „De onderhandelingenas: de hoge commissie zullen aan 'wHa zijden veel goede wil vereisen en ra den", zo zeide hij. Bijzondere re loopt eind 1951 af In de Memorie van Toelichting, op rijksbegroting van Justitie deelt minister. Struycken mede, dat overwogen wordtow wijziging van de nationaliteitswetgeviy het aantal vreemdelingen binnen de lancs- grijzen'te verminderen, waarbij in de eer ste, plaats* gedacht wordt aan hier te lande geboren en getogen staatlozen. Hij overweegt ook het arbeidsrecht de plaats en de vorm te geven, die het als be langrijk onderdeel van ons maatschapp# j en juridisch leven in de wetgeving toekomt Indiening van een door de Hoge Raad ontworpen voorstel tot wijziging der cas satieprocedure,- van een ontwerp tot ver- betex'ing van de kantongerechtsprocedure en het getuigenverhoor en van enkele klei nere ontwerpen is te verwachten; voorsta len tot verbetering van de rechtspraak in j belastingzaken zijn in voorbereiding. Het laat zich aanzien, dal de werkzaam heden van de Bijzondere Raad van Cassa tie, van de Bijzondere Strafkamers bij ds arrondissements-rechtbanken, alsmede vaa de kantongerechten, die de taak van de voormalige tribunalen hebben overgeno men, in de loop van het begrotingsjaar-lSJl geëindigd zullen zijn. Het vraagstuk inzake de taken en be voegdheden van de rijks- en de gemeente politie wacht nog. steeds op een oplossing Het overleg daaromtrent wordt vooiig®- Maatregelen zijn in voorbereiding os tot een intensiever en efficiënter controle op het verkeer, in het bijzonder op ttè intercommunale wegen, te komen. Het gerechtelijk laboratorium bij de al- deling politie zal nog in 1950 door ver bouwing worden uitgebreid, waarna o» afdelingen voor gerechtelijke toxicologie en voor-gerechtelijke geneeskunde daarin kunnen worden opgenomen. Het streven is er op gericht, dat de al- wikkeling van het Directoraat-Generaal voor Bijzondere Rechtspleging tegen na- einde van 1951 haar beslag zal hebben. Zo spoedig mogelijk moet naar liquidaue van de Raad voor het Rechtsherstel worde gestreefd. Het ogenblik daartoe is echt naar het de minister voorkomt, nog ni aangebroken, daar de verschillende ame lingen nog tienduizenden zaken te behan delen hebben. Een „Vaderlandse kring" Te Utrecht is opgericht de „Vaderlandse kring", die zich ten doel stelt „verstakM van de Nederlandse volkskracht ia meest algemene betekenis van het wo en „inzonderheid een einde wil make de regeringspolitiek der laatste lare daarvoor in de plaats te stellen „eenomhooj strevende nationale politiek' Het voorlopig hoofdbestuur van derlandse kring" is samengesteld m van de Anti-Revolutionnaire parnj- van de Anti-Kevoiuuuimu"- Christelijk Historische Unie, ae v.v.ia, K.V.P., de K.N.P. en uit «"MejrtftJ te weten de heren: luitenant-gen lair buiten dienst M. L. F. Bajetto, L. H. N. Bosch ridder van dr. ir. J. Coops, A. de Groot, admiraal buiten dienst C. .,ieU. J. Kalff te Heiloo, dr. G'^ Roeiants wenhuis, J. Reijers, mr^H' TrnnDnelhout- algemeen secretaris), ®urg,W de savorflin straat 32 ie Schiedam, jhr. f Lohman, ir. F. J. M. Schiüe, o» v en mr. dr. A. Seegers.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2