Tante Els Nieuwe levensvreugde voor het „fabriekskind" Aetherstem uit Afrika voor IJmuiden Inschrijvingen voor Muiier en Velserbeek-loop vallen niet mee Nieuwe inspecteur van het L.0. voor het district Zaandam Moord in Wenen Donderdag 21 September 1950 MITS DE WERKGEVERS HELPEN De ondernemer kan er wel bij varen, al zal het offers vragen „De verruiming van het levensinzicht, de levensmoed en de vorming tot de ware vol waardigheid van het mens-zijn kunnen als de grondbeginselen van dit werk gelden". In deze woorden vatte mej. A. van Keulen voor een kiein gehoor Woensdagavond samen, wat zij eerder aan de hand van de practische ervaringen had verteld over het op gang komende sociale werk voor ate lier- en fabrieksmeisjes en de vrouwelijke jeugd, die de kantoren bevolkt. Het werd de quintessence van een avond, die door het comité tot voorbereiding van een over koepelende stichting op dit gebied in de gemeenten Veisen en Beverwijk in het Beverwykse Arbeidsbureau was belegd. Uit deze kracht der overtuiging sprak meer moed voor de toekomst der jonge vrouw dan uit de volledige afwezigheid van de werkgevers, voor wie deze instructieve bijeenkomst was bedoeld. Dr. A. J. Stakenburg, de secretaris der Scheepvaartvereniging-Zuid had daarvoor zijn visie gegeven op de ideeën, welke reeds elders tot ontwikkeling kwamen en die er toe leidden dat op diverse grote onderne mingen vormingscursussen voor de jonge vrouw de toekomstige huisvrouw en moeder worden gegeven. Hij was tot de overtuiging gekomen, dat de gezinsopvoe ding vaak te kort schiet in het grote-stads- leven, dat zo gauw de jonge mens meezuigt in een vervlakkende stroom, welks bestand delen men dan met de term „massajeugd" pleegt te betitelen en dat er dus iets gedaan moet worden om vooral de jonge vrouwen in fabrieken, ateliers en kantoren terug te brengen naar hun fundamentele roeping: „vrouw en moeder". Een analyse van het begrip „massa" voerde hem terug tot de ontwikkeling van een stad als Rotterdam, die tomeloos snel gegroeid is en wier uit breiding geen rekening hield met de per soonlijkheid der bewoners: de eenvormig heid der huizenblokken bijvoorbeeld werkte de vorming van een „massamens" in de hand. Deze fout van een vorig geslacht moet nu uitgeroeid worden: het meisje dat van de schoolbanken in een atelier verzeilt mag niet in een nieuwe „massa" terecht komen, wil haar arbeidsliefde niet volkomen ten gronde gaan. Er is hier al eerder aan ge dokterd, vertelde de heer Starkenburg, maar in de twintiger jaren werd er meer naar het technisch-vormende element dan naar een werkelijke karaktervorming ge keken: als er maar een goede naaister of kookster klaargestoomd kon worden, was de kous af. Maar er moet meer teamgeest bij de jonge vrouw worden aangekweekt, meer verant woordelijkheidsbesef ook en in dit opzicht kunnen cursussen van hoogstens 1.6 meisjes, die in de tijd van de baas of in hun eigen tijd werken aan de scholing voor hun latere taak, prachtig werk doen. Deze plannen mogen niet beschouwd worden als een „sociaal vliegertje", meen de de Rotterdamse inleider: de resultaten in de mijnstreek en in Rotterdam hebben bewezen, dat zij behalve morele resultaten voor de meisjes zelf ook gunstige gevolgen voor de werkgever hebben en de kosten van 100 per meisje per jaar worden ge deeltelijk goedgemaakt door meer arbeids vreugde en minder verloop onder het vrou welijk personeel. „De doorsnee-cursiste in Rotterdam zal onmiddellijk de duim in de hoogte steken, bij wijze van spontane instemming met deze soort scholing. Subsidie op komst Bovendien is er volgend jaar voor dit werk, dat de Katholieke Mater Amabilus- scholen in het Zuiden startten en de „neu trale" „Zonnebloem" benoorden de Moer dijk overnam, rijkssubsidie te verwachten en de gemeenten kunnen 30 procent in de kosten bijspringen als de noodzakelijk heidsverklaring verkregen kan worden. Dat na de eenjarige dagcursussen en de anderhalf jarige avondlessen het Jeugdwerk de nazorg op zich moet nemen, om het een maal in het positieve gareel lopende meisje verder te leiden naar een actieve ontwik keling en recreatie stond voor de heer Star kenburg vast en hij besprak tenslotte hel wel eens aangevoerde bezwaar, dat de jonge meisjes die de cursussen hebben ge volgd, hun eigen milieu met critische blik gaan bekijken. Wanneer dit voorkomt, mag het toch niet het verder-doorwerken tot in latere geslachten van een betere levenshou ding verhinderen, aldus deze eerste spre ker. Mej. v. Keulen ging nader in op de prak tijk der lessen, hoewel ook zij de princi piële achtergrond meermalen belichtte: het gewone gesprek met de jonge vrouw, ge voerd door ter zake kundige opvoedsters is bijvoorbeeld een der cursus-taken en dan komt zovaak aan het licht, hoeveel zorg en verdriet er voorkomen kunnen worden, wanneer de simpele grondbeginselen van bijvoorbeeld de paedagogiek gekend wor den. Dat de meisjes na 1 jaar cursus nog geen volleerde huisvrouwen worden, was voor mej. v. Keulen niet het'belangrijkste: dat er echter een fundament voor een nieuwe toekomst wordt gelegd en dat er nieuwe belangstelling wordt gewekt, is voornamer. De heer P. Barbiers, die als voorzitter van de commissie ter voorbereiding van de Stichting voor karakter vormend onderwijs aan jonge meisjes in Midden-Kennemer- land de sprekers inleidde, bedankte hun na afloop voor de toelichting op het probleem en stelde na de pauze de gelegenheid tot vragen open. Wij vernamen, dat er inmiddels reeds verscheidene werkgevers hun sympathie met de plannen van de Stichting hebben betuigd. MARKTBERICHTEN 20 September 1950 Prijzen Gr. tong 3,40—3,30; gr.m. tong 2,40—2,30; kl.m. tong 1.74—1,70; kl. tong I 1,59—1,52; kl. tong II 1,521,40; tarbot I 2,021,89, per kg. Kl.m. schol 62; kl. schol I 60—57; kl. schol II 5529; v. haring 1610,70; makreel 175,08; kl. schelvis I 5451; kl. schelvis II 50,37—40; wijting 29—16; kl. gul 35, per 50 leg. Gr. kabeljauw 188, per 125 kg. Aanvoer 103 kisten tong en tarbot, 160 kisten schol, 5 kisten schar, 4355 kisten haring, 765 kisten makreel, 45 kisten schelvis, 15 kisten wijting, 10 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten diversen. Totaal 5965 kisten. Besommingen SCH 93 Tzonne f23.590; RO 15 Antje f13.740; IJM 99 Batavia f 19.480; IJM 73 Hood f 10.710. HD 79 f7870; KW 72 f354; IJM 213 f599. VEM EN FRIGO Men maakt ons er op attent, dat het bezoek van minister S. L. Mansholt aan de Zuidzij niet gold een diepvriesbedrijf an nex ijsfabriek, dat ontstaan is door samen werking tussen de VEM en „IJsvries" maar tussen de VEM en de Frigo. Morgenavond de Hoogovenmars op de 30.71 m. SlfSïiAI De twee omroepers van radio-Leopoldville, wier stem Vrijdagavond speciaal tot IJmuiden gericht zal zijn. Als Vrijdagavond de kortegolfzender van „De Vriendschapsbode", de Wereldomroep der Belgische N.R.I., uit Leopoldville in de Belgische Congo in de aether komt, wordt dat voor een programma speciaal voor het grote IJmuidense Hoogovengezin. Deze zender, die speciaal beoogt de vriendschapsbanden tussen de diverse na tionaliteiten te verstevigen, zendt van tijd tot tijd een programma uit, verzorgd door personeelsleden van grote industrieën. Door de heer J. C. Zuurbier van de IJmui dense Hoogovens is, zoals wij reeds eerder meldden, in samenwerking met de alge mene personeelschef de heer G. S. K. Blaauw, een programma samengesteld dat op Velsens grootste industrie geïnspireerd is. Het bestaat een uur en wordt van 19 tot 20 uur uitgezonden op de 30.71 meter golf. De diverse onderdelen zijn: een in leiding over het Hoogovenbedrijf voor de Belgen en de niet-IJmuidenaren, een hul diging van drie zilveren jubilarissen die in de maand September hun 25-jarig dienstverband vierden. De Hoogovenhar monie speelt als omlijsting de „Hoogoven mars", die op een plaat is opgenomen en naar Leopoldville werd gezonden. Vervol gens wordt er een groet aan alle werkers, aan de 34 personeelsleden die langer dan een half jaar ziek zijn en aan de Hoog ovenemployés die hun militaire dienst vervullen zowel in Indonesië als in het vaderland ingelast. Ook de gepensionneer- de personeelsleden worden niet vergeten en als wij goed zijn ingelicht, wil men de groeten aan deze categorie mensen laten omlijsten met de klanken van „Zilv'ren draden tussen 't goud...." De heer Blaauw houdt vervolgens een korte causerie over de O.T.C.-club, die min of meer de draagster is van het ideaal van de Afrikaanse zender en als dank voor de genoten aether-gastvrijheid wordt er vervolgens een groet uitgezonden van het Agenda voor Veisen DONDERDAG 21 SEPTEMBER: Rex, 8 uur: Operafilm „Paljas". Thalia: geen voorstelling. VRIJDAG 22 SEPTEMBER: Raadhuis 10.3011.30 uur: Spreekuur wethouder van financiën. Thalia, 8 uur: „In donker Afrika". Rex. 8 uur: „Verloren jeugd". Hoogovenpersoneel aan alle Belgen, ge volgd door een groet aan de Nederlandse luisteraars. De 50 K.W.-zender van Leopoldville is in onze omgeving op een normaal toestel uitstekend te ontvangen. „Nesltje" voer weer vergeefs Botter kreeg een net in de schroef en riep direct om hulp Vannacht is de IJmuidense reddingboot „Neelije Jacoba" tevergeefs uitgevaren als reactie op noodseinen, die. de UK 48, een botter, op twee mijl voor Castrïcum uit zond. Daardoor dacht men aan de wal, dat er iets ernstigs aan de hand was en in allerijl stoomden zowel de Neeltje als de sleepboot Stentor naar de UK 48. Toen men daar arriveerde bleek er alleen maar een net in de schroef geraakt te zijn, wat .op zichzelf erg vervelend is voor de schipper, maar ons toch niet voldoende reden lijkt om het hele reddingsapparaat en een kostbare sleepboot aan het werk te zetten. De motorkotter IJM 240 heeft de UK 48 in de loop van de nacht in IJmuiden bin nengesleept. „VELSEN-NOORD VOORUIT" VERGADERT De vereniging „Velsen-Noord Vooruit", de overkoepeling van de vier buurtvereni gingen, zal Dinsdagavond 26 September in café Sloot aan de Koningsweg een verga dering houden. Behalve dat de door de voorzitter, de heer J. W. L. Scherpenhuizen, gevoer de correspondentie over belangenkwesties van „Noord" besproken zal worden, zal in déze bijeenkomst reeds nu de ko mende St. Nicolaasviering worden voorbe reid. GRONDSTOFFENAANVOER Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Woensdagmiddag aangekomen het Zweedse s.s. „Normandia", dat van Gothen burg een gezamenlijke lading van 830 ton houtstof en cellulose aanvoerde. STREMMING VAN EEN UUR. Een zware vrachtauto met aanhnager, die Woensdagmiddag op de Wijkerstraat- weg in Velsen-Noord het linkervoorwiel kwijt raakte, welk wiel onder de laadbak klem raakte, heeft een uur het verkeer daar gestremd. Zaterdagmiddag wordt tussen 4 en 5 uur gestart De oudste Nederlandse veldloop, de „Mulierloop", genoemd naar de bescherm heer van de Velsense Atletiekvereniging „Suomi", zal Zaterdagmiddag door deze vereniging in het park „Velserbeek" wor den gehouden. Sedert enkele jaren is aan deze atle tiekwedstrijd door „Suomi" de Velserbeek- parkloop gekoppeld, waarvoor het ge meentebestuur van Veisen een wisselbeker beschikbaar stelde. De deelneming aan deze wedstrijd over ongeveer 3 kilometer stond tot vorig jaar open voor alle sport beoefenaars, alsmede voor militairen en politie die niet bij de K.N.A.U zijn aan gesloten. De inschrijving voor deze E- klasse is nu teruggebracht tot militairen en om aan de vorig jaar geuite bezwaren tegen het lopen op Zondag tegemoet te komen, heeft „Suomi" thans deze veldloop op Zaterdagmiddag georganiseerd, maar ondanks dit alles was de inschrijving van militairen voor de Velserbeekparkloop Woensdagavond nog zeer gering. Wel staat vast, dat de bekerwinnaar van 1949 C. van Geroen uit Oss, nu de trophee niet zal verdedigen. Dit is evenmin het geval met de Zee lander J. Rootsaart van „De Gazelle" uit Aardenburg, die verleden jaar bij de junioren-loop over 1500 meter de persoon lijke wisselbeker bemachtigde. De verenigings-wisselbeker kwam te recht bij de R.K. A.V. „Holland" te Haar lem, die nu weer met een flinke groep junioren het kleinood zal komen verdedi gen. In totaal waren Woensdagavond 33 junioren ingeschreven voor de 1500 meter loop. Onder hen bevinden zich de bekende K. Ebbeling van „Haarlem", P. Majoor en Vrijenhoek van A.V. '23 Amsterdam en van „Suomi" starten W. Deenik, A. Kist, B. v. Niekerken, H. Olthoff, E. Schik en G. Stuyfzand. Nog een tegenvaller De grootste belangstelling gaat uit naar de Muliersloop over ongeveer 4 kilometer. Hoewel ook hiervoor wellicht vanwege de Zaterdagmiddag de inschrijving niet zo groot is als wel werd verwacht, zullen in deze handicap-wedstrijd voor A, B, C en D-klassers toch ruim veertig senioren starten. De handicap bestaat uit een start van de A-klassers, die 55 seconden volgt op die van de D-klassers. De C en B-klassers worden respectievelijk 20 en 40 seconden na de D-klassers van start „weggescho ten". In deze groep voor de Muliersloop ko men onder andere uit W. Geusenbroek van „Haarlem" en de bekende „Suomi"- lopers U. van Wijngaarden en J. F. Smit, die zullen trachten de Muiier-beker over te nemen van de winnaar van 1949 J. Hoogschagen, die toen voor Doves", in Heiloo, uitkwam, maar nu overschrijving heeft aangevraagd naar A.V.A. in Alk maar. Daar deze overschrijving nog niet is verkregen zal Hoogschagen eventueel de beker als Doves-lid nog kunnen verde digen. Van „Suomi" starten behalve de genoem de A-klassers ook nog J. Weenink (A.), R. Hoffmans en T. Luttik (B); A. Koet en H. Koning (C); H. Engelhart, W. Kok en T. v. d. Werff (D-klasse). De Hoog- ADVERTENTIE VOOR VOETVERZORGING Volkomen pijnloos BA TA Oosterduinweg 25, IJmuiden - oven Staten-wisselbeker berust thans bij „Suomi". De start van de veldlpop is weer in de hoofdlaan van het park voor het vroegere hotel „Velserbeek" en wel om 4 uur voor de junioren, te half vijf voor de Velser beekparkloop en te vijf uur voor de Mulierloop. Het is waarschijnlijk, dat de heer Pim Muiier, die verschillende prijzen schonk, als starter voor „zijn" veldloop optreedt en burgemeester mr. M. M. Kwint, ere voorzitter van „Suomi" de andere lopers zal starten. KIN HEI.M SPEELT In afwijking va„ het tor Zondag ft 4 Sn voor Zondag vasigcstlyf ft gramma zal de VMtbXS®*»! Kinheim niet doorgaan i Dry Wegens een kerkelijk...., uitstel van deze scheepvaart irj. i Woensdag 20 Septem^^R van IJmuiden binnen' m«ftk„ Hasting van Abb. Texelstroom van jSSSf XiiT Londen. Grev Stok. rf,?' l».'twf'i Deo. O»"» Hamburf 5«'!.-4ï Gothenburg. Coolhav.n v!' ricade van Otterbaeken ft? i' vik, Mutiafides van Norrt'"1 8- Gothenburg. Lake BaBn?WS bestroom van Fowey. Huek? Hu!1- Gaï Vertrokken zijn: NijiX ,Jt WC naar Delfzijl. SvangeÏÏS TP* «tfe lem Barents naar Wi,Z A??«=t Rotterdam. Berbi naar Rv„. "b':t S Odense. Helfrid naar iVBS» Rotterdam. Rosa Schmidtïi» Uso naar Amerika. ar je Hoofd van de ULO in Spijkenisse komt naar Veisen in deze functie waarschi Naar wü vernemen kan dezer dagen het Koninklijk Besluit worden ver wacht waarbij tot inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Zaan dam, waaronder ook Veisen valt, wordt benoemd de heer S. P. Veldhuyzen, thans hoofd van de ULO-schooI in Spij kenisse. Hij volgt de heer Th. Brouwer als zodanig op, die de pensioengerech tigde leeftijd heeft bereikt. De nieuw te benoemen inspecteur is thans hoofd van de ULO in Spijkenisse en voor- ULO. Hij is 40 jaar oud Veisen te vestigen, opdat hij pSïfiJ ber m functie kan treden. De scheidende inspecteur kaa te,,,.., op een lange loopbaan in het aSS" Niet alleen werkte hij geruime tiM school in Zuid-Engelln™ maaï Handelsonderwijs en de Gorkui™ m. telden hem onder hun leerkraM 1941, toen hij m Gorkum afschew bekleedde hij de functie van S ,5 het district Zaandam. ^KWItk Het hoekje van «f ïiè IJmuiden, 21 September Beste kinderen, Zoals GEORGE FORMBY deze keer terecht zegt: „het zou leuk zijn als een door een nicht of neef gemaakte rebus in de krant kwam". Maar dan moeten jullie ook allemaal insturen, want de tien inzendingen, die ik tot nu toe ontvangen heb, kunnen nog geen „maandwedstrijd" heten. George is niet erg tevreden met de slechte zomer en het natte najaar. Ja, jong, als we het weer zelf konden maken, zou het zonnetje altijd schijnen, maar daar zou ook weer ruzie van komen, denk ik. Wees maar een beetje tevreden met wat we krijgen, want de boeren hebben er een hoop gras door kunnen maaien en dat is prettig voor van de winter. En straks komt er misschien wel een ijswintertje, zoals jij zo graag wilt. Een oude bekende, LATHYRUS, komt ook weer eens op bezoek. Inmiddels is ze al naar de ULO verhuisd, zodat het al een hele 'dame is geworden, denk ik zo. Wat jij instuurt, is geen rebus hoor, denk je daar om. Een rebus is een zin of een naam in tekeningen weergegeven. Het raadsel, dat je me stuurde, geldt deze week als weekraadsel. Bedankt voor de „Wist je datjes", maar ze moeten compleet zijn, hoor en niet eindigen met „meer weet ik er niet van". HEEMSKIND stuurt me een foto van zijn nieuwe" broertje. Een gezonde wereldburger, geloof ik. Hoe heet hij wï dat schrijf je maar helemaal niet. Hij «1-. straks ook wel een van onze klantjes w«! -:;0 den! Je vraag vind je beantwoord in - Je dat". MARIANNEKE, trouw als een honit komt met een heleboel gedroogde d£ planten aandragen. Die lange blauwe ii „Slangenkruid", de andere is een tali* van de gele brem en het derde (waar i: een 3 bij gezet hebt) is een duindowt! Nummer vier is een Smeerwortel; heb die ook in de duinen gevonden? vijfde heet „Heggewinde" Waarmee onze correspondentie weer. uitgeput is, zodat ik, dit keer al gauw fo zeggen: Tot de volgende keer! TANTE Gi De volgende morgen waren alle Kabouters al vroeg uit de veren. Ook Pïlon was al spoedig bij de hand. Maar ivij gaan ook mee!" zei Rick kordaat. Wij kunnen ook 'n schop vasthouden, en alle beetjes helpen, nietwaar?" „Flink zo", zei Pïlon. „Zo mag ik het horen. Zoek maar 'n schop en kom gauw mee!" Alle Kabouters verzamelden zich, en ze gingen met bootjes naar de plaats, waar die boom over de beek lag. Aan de andere kant van de boom stond de beek bijna droog, omdat hij 't water tegenhield. Hier gingen de Kabouters nu aan 't werk. Ieder had 'n schop. De burgemeester wees ze allemaal hun plaatsen aan, en toen begon het grote karwei. De Kabouters schepten de grond weg, zodat er langzamerhand een geul ontstond. Het ging moeilijk, maar het werk vorderde toch. Rick en Bunkie, hun gasten, lieten zich van de beste kant zien. Ze zwoegden even hard mee als de Kabouters. fit Wist je dat...; Herfstdraden, die je nu weer veelvuldig tegen het lijf loopt", gesponnen worfe door kleine spinnen, die op een we de omgeving uitstekend voorwerp 'is men, daar hun draden spinnen, dit iz. uitwaaien? Als een draad sterk gencej is, om zijn maker te dragen, stapt het diertje in zijn luchtschip, dat het dan soms hele afstanden laat afleggen, Bol! het spinnetje, dan komt het ergas terecht, waar het gemakkelijk overwin teren kan. Herfstkleuren van jaar tot jaar ver schillen? De vochtigheid van de lucht i! een van de dingen, die er grote invloed op heeft, maar in „gunstige" jaren kan door de verkleuring van bladeren ea prachtig kleurenspel ontstaan. De Herfsttekens de tekens van de die renriem zijn? Het zijn: Weegschaal, Schorpioen en Schutter. Voor jonge hersens 1 x een jongensnaam 2 X. een meisjesnaam 3 x deel van je gezicht 4 plaats in Limburg 5 Zwitserse bloem 6 x een dier met stekels 7 x een zangnoot 8 rookt je vader 9 x stad in Italië in hoofdstad van Drent! 11 x een windstreek 12 naam van een redding boot, genoemd naar bekend redder 13 x Duitse stad aan Oe Dollart 14 Indische vrucht 15 x een kleur 16 - sterrenbeeld 17 meer in 't Gooi 18 x eiland in Zeeland Als de woorden goed zijn ingevuld ver schijnt er op de kruisjes van boven naar beneden een jullie allen goed bekenoe naam. (Ingezonden door LATHYRUS) FEUILLETON door Gisela Furtmüller (Vertaald uit het Duits) 25) Ik zal hem morgen zelf een verhoor af nemen, besloot hij. Hij drukte op een knop van de huistelefoon en liet zich met Hel- bing verbinden. Ik wil graag even met je spreken, zei hij. Kun je hier komen? Enige ogenblikken later trad Helbing by hem binnen. Is er iets bijzonders? Aangezien Nordmann nog steeds niet heeft willen bekennen, ben ik van plan hem morgen zelf onder handen te nemen. Ik geloof niet, dat dat u veel verder zal brengen, antwoordde Helbing. M'rt beste Helbing, ik ken nog heel wat doortraptei-e misdadigers dan Wilhelm Nordmann, die tenslotte toch tegenover mij een bekentenis aflegden, merkte dr. Wickenberg met een zeker ongeduld op. Hij wist wat de ander dacht en vervolgde: Ik kan jouw opvatting, dat het hier slechts om een ongelukkige samenloop van omstandigheden gaat, nu eenmaal niet delen. U weet, dat ik, samen met Urban, een ander spoor volg. Wickenberg lachte. Ik weet dat in derdaad. Er is die geheimzinnige man met het glanzend zwarte haar en de zeshoekige hoornen bril. Ik zou u willen vragen mij toestem ming te verlenen met Urban naar Italië te reizen en de Italiaanse politie terzake in te lichten. Vol verbazing keek zijn superieur hem aan. Hoe kom je daarbij? Ik kan u verzekeren, dat ik dit ver zoek niet dan na ernstig overleg tot u richt, antwoordde Helbing ernstig, maar vastberaden. Ik heb na moeizaam speuren vastgesteld, dat de draden van de zaak Rothe en Svensen in een geheel andere richting lopen dan u aanneemt. Ik vertrouw niet alleen op mijn ervax-ing en mijn ver stand, maar ook op mijn instict. Ik voel, dat ik het bij het rechte eind heb en der halve heb ik mijn verzoek tot u gericht. Wickenberg luisterde met een gespan nen uitdrukking op zijn gezicht. Goed, zei hij na een ogenblik stil zwijgen, goed..ik vertrouw op je scherp zinnigheid. Helbing bedankte Wickenberg voor zijn verti'ouwen en toen hij deze na een lang durige bespi-eking tenslotte verliet, was er een tevreden uitdrukking op zijn gezicht. Het is veel beter vei-lopen, dan ik durfde hopen, dacht hij. Urban zal niet weinig verbaasd zyn, wanneer hij hoort, dat we naar Italië gaan. Op de trap liep hij tegen Urban aan, die net van een of andere tocht terugkeerde. Dag Helbing, groette deze zijn collega. Hij zag er mismoedig uit en verkeerde kennelijk niet in een goede stemming. Hallo Ux-ban, groette Helbing terug. Hij bleef staan en stak met een tevreden gezicht een sigaret op. En? Is er nog nieuws? Urban nam zijn hoed af en streek met een vermoeid gebaar over zijn vooi-hoofd. Vooxdopig is er niets te melden. Ik ben nu eenmaal niet zo'n tovenaar als jij, Hel bing! Bedankt voor je erkenning van mijn uitzonderlijke gaven, zei Helbing met een glimlach. Overigens heb ik wèl een inte ressante mededeling voor jou. Het is, hoop ik, niet iets onaange naams! Nee, dat is het zeker niet, stelde Hel bing hem gerust. Dr. Wickenberg stuurt ons op dienstreis naar Italië. Urban's gezicht klaarde op. Allemen- sen, dat is schitterend. Hoe heb je dat voor elkaar gekregen? Ik xxeem tenslotte aan, dat jij hem daartoe aangezet hebt! Inderdaad. Ik heb een zeer dringende zaak in Genua te behandelen. Zonder de nodige beroering zal de zaak wel niet af gehandeld worden. Aha, reageerde Urban veelbeteke nend, ik begrijp het. Betreft het de zaak- Rothe of de zaak-Svensen? Helbing aarzelde even met z'n antwoord. Of het misschien beide zaken betreft, kan ik momenteel nog niet met zekei-heid zeggen, waaruit je kunt opmaken, dat wat ik weet, ook nog maar gebouwd is op ver moedens en lapwerk. Maar in ieder geval weet ik zeker, dat er daar zeer veel licht in de duistere Rothe-affaire gebracht zal kunnen worden. Een dienstauto bracht Helbing naar de Kronos-fabrieken, waar het raadsel van Valentin Rothe's dood begorxnen was. Reeds van heel ver zag hij de rookpluimen uit de hoge fabrieksschoorstenen opstijgen. Het lawaai uit de enorme ijzergieterij klonk hem tegemoet. De auto hield stil voor het directiegebouw en de portier begroette de politieman op eerbiedige wijze. Waarmee kan ik u van dienst zijn, meneer Helbing? vroeg hij beleefd. Weet u de naam van de jongeman, die een week voor de dood van meneer Rothe, tijdens de ziekte van Weber, diens dienst heeft waargenomen? Ja zeker, meneer, ik weet de naam van die jongeman heel goed, maar hij is niet meer hier. Hy was hier slechts enkele- dagen, om even in te vallen, in dienst. Helbing keek teleurgesteld. Weet u, waar hy nu wei-kt? Voorlopig is hij thuis bij zijn moeder. Waar woont die? Hier vlak in de buurt, meneer. Als u het wilt, breng ik u er even heen. Gi'aag, antwoordde Helbing, het aan bod aannemend. Maar ik zou eerst nog even met Hanna Erhart willen spreken. Met Hanna? vroeg de portier en er klonk iets van verachting in zijn stem. Ik weet niet, of die thuis is. Mevrouw Rothe gaat iedere dag naar de stad en dan heeft Hanna natuurlijk de tijd aan zich om niets uit te voeren en zich te vermaken. Hij liep de trap op en riep tot een knecht, die bezig was de rode lopers van het trappenhuis schoon te maken: Hallo, Fritz, weet jy of Hanna aanwezig is? Het zoemend geluid van een stofzuiger hield op en over de trapleuning werd het gezicht van de knecht zichtbaar. Hanna? Ja, die is er. Ze is net een paar minuten geleden terug gekomen. Gelukkig, dacht Helbing, blij dat hij niet op het meisje behoefde te wachten. Met vlugge sprongen rende hij de trappen op. De knecht, die hem nog van de eerste verhoren kende, was een en al onderdanig heid. Zal ik Hanna voor u roepen, meneer? Nee, dank je. Dat is niet nodig. Ik ga zelf wel naar haar toe. Zo zacht mogelijk opende hij de deur, daar hij de reactie op zijn plotseling ver schijnen wilde constateren. Hanna Ex-hart stond, in coquette houding, voor de spiegel om haar haar in orde te brengen. Toen ze Helbing plotseling achter zich ontwaard- de, stootte ze een kreet uit en maakte met haar handen een afwerend gebaar. Heb ik je aan 't schrikken gemaakt?! vroeg Helbing x-ustig, doende alsof hy haar verwarring niet bemerkte. Neenatuurlijk niet, hoe bedeel. u? Ze lachte en probeerde kalm te sPrepjj Ik moest deze spiegel schoonmatcen, loog ze om haar houding wat aanvaardbaar maken. Gaat u zitten. U wx!t zeka mevrouw Rothe spreken? Ze is hela niet thuis. Ik weet ook niet, wanneer terug zal zijn. Als ik met mevrouw Rothe zou wü- len spreken, dan had ik van |evore" een afspraak met haar gemaakt, w dat ze veel afwezig is. Ik wil echter em met jou praten, Hanna, voegde hij een zekere nadruk aan toe. Het meisje plukte aanhaar h?3S. schortje en richtte een schijnbaar de blik op de politieman. - Met "r zou niet weten, wat u nog aan my willen vragen! j„w0ihiP2 Met een tevreden gezicht leunde achterover ixx de diepe leren stoe eruit, alsof hij van plan was hier eerst niet weer op te staan. - Wil je niet gaan zit ten HamaMg hij en wees op een stoel, die Sl°- Je behoeft je niet du* voorrij te verantwoorden. Je bent nog hHegtemeïe werf doodsbleek. P* beerde toch te glimlachen. - U doet alsof ik een verdael merkte ze verwytend op. Wat daan hebben? /Wordt vervol^)'

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6