|:'ö0r het bouwplan, is fl 10 millioen uitgetrokken dan vorig jaar tf S jaten - 1950 «W«kend - te Doos 45 In Haarlem arriveerden reeds 1924 gedemobiliseerden Ai September 1950 Bedrag voor scholenbouw verhoogd van f48 tot f70 millioen 1951 sMlt "P een totaal Tien on gaat met f 110 mil- LïJnW Bouwplan 1950. »r woningbouw ad. 1 500 mil- P"1de grootste. Daarbij is V 6 M in 19.' ongeveer 50.000 «•-"""nvoningwet en andere traamen) komen. Door het bouwen van „retdnlil zal het. aantal gezinnen «ïS h» worden groter ,ün dan J* „„telling van de begroting is er dat het bedrag van f 560 té freveer als' volgt over de diverse P'ÏÏCden verdeeld: herbouw 10* 7,0 millioen: wonïngwetwonm- TE taifoen: particuliere bouw met Jg?» millioen en vrije sector f 80 •fwrag van f 65 millioen zal moeten „ïf. de gehele boerdenjenbouw ThJriP van de wederopbouw van s:;. boerderijen. Het s reven is, de ïfite van de boerderijen in onge- ""Sm van f 220 millioen is bestemd &SrWd. voorop is gesteld, dat filiatie niet wegens ontoerei- T ran M bouwvolume in de nij- SLic™ mag worden geremd: Ede sector handel en verkeer is f 105 uitgetrokken. Hieronder valt ook Slboutv in de getroffen stadskernen, ijlere urgente en minder urgente L" ken als garages, hotels en amuse- okwtriiven zullen hun volume aan deze '£S5. Het laat zich aanzien, dat sector nog geruime tijd beoordeling Ïfïttoginjfvan™"4 millioen (1950) ,'!5 millioen (1951Beoogt de uitvoe- j'vsn het bouwprogramma voor zieken- psychiatrische inrichtingen en sa- sioria' te versnellen. Scholenbouw ni grote verhoging in de sector scholen- te* van f 48 millioen tot f 70 millioen is ïdakelük wegens het buitengewoon L geboortecijfer van de na-oorlogse '1 Over slechts enkele jaren zullen de Leidingen voor het eerste leerjaar der ÏO scholen sterk in aantal toenemen, «aanvragen om deze stoot op te van- mzullen voorrang moeten hebben. Daar- Z zullen andere, tot de scholensector Philips ral binnenkort via enkele Eindho ut® radiohandelaars de eerste Neder- iiüdsa televisie-ontvangers op de markt «rangen die 375.— per stuk zullen kosten. Jfeil kan er uiteraard alleen de program- MÏvan de Eindhovense experimentele Ifleuisieomroep mee ontvangen mits men 'et verder dan plm. 40 kilometer hemels- kei van de Brabantse lichtstadwoont. Foto: een der televisietoestellen. Ds. A. L. Broer jubileerde Ds. A. L. Broer, Doopsgezind predikant ie Hilversum, vierde zijn zilveren ambts jubileum. Ds. Broer stond, voordat hij in 1938 te Hilversum kwam, achtereenvolgens in Hin- deloopen en Harlingen. Hij is een op de voorgrond tredende figuur uit de Neder landse Mennisten-gemeenschap. Hij werd fP 28 December 1900 te Giethoorn ge boren, bezocht het gymnasium in Den Haag «n studeerde vervolgens aande Amster damse Universiteit. Op 20 September 1925 wed hij zijn intrede bij de Doopsgezinde gemeente van Hindeloopen. De jubilaris «Hit vooral ook grote bekendheid verwor- a-s natuur- en kunstbeschrijver. Hij is bewerker van verscheidene dag- erf ücüoladen en andere periodieken. Voorts sfflreef hij enige gedichtenbundels. On- ffs, verscheen van zijn hand een boek ^er net paleis Soestdijk en zijn omgeving, «d boek over het Gooi zal eerlang het ast zien. ^Broer 's bestuurslid van de Algemene "■•gezinde Sociëteit en secretaris-pen- -«"ïeester van de Doopsgezinde predi- BMenvereniging. Ook als radio-spreker ^algemene bekendheid. Verder is blfj1 "ar'st°chtelijk strijder voor het van natuur- en landschapsschoon. 4 nvRRru.VTlE ■«s behorende groepen zoals gymnastieklokalen en lokalen voor kleuteronderricht min of meer in het gedrang komen. In de afgelopen tijd is gebleken, dat het bedi-ag van f 55 millioen voor verbouwin gen te laag is gesteld. Het is daarom ver hoogd tot f 70 millioen. Bij de verwezenlijking van dit bouwplan zal gestreefd worden naar een zo groot mogelijke vrijheid van handelen voor de opdrachtgevers van bouwwerken. Daar naast zal het oogmerk zijn de bouwkosten te verlagen, teneinde de exhorbitante sub sidiëringen, welke in verschillende sectoren van de bouwnijverheid noodzakelijk zijn, te verminderen. Binnenlandse Zaken Hoe het staat met de voor bereiding van verschillen de wetten In de begroting van Binnenlandse Zaken wordt o.a. medegedeeld: Herziening Zondagswet Aan de herziening der Zondagswet is voortdurend gewerkt. Met de kerkgenoot schappen is overleg gepleegd. Verwacht mag worden dat het ontwerp spoedig aan de Ministerraad kan worden overgelegd. Begrafeniswet De herziening der Begrafeniswet vordert. Het ontwerp is tot advies toegezonden aan de colleges van Ged. Staten en ,de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Leesbibliotheken Het is de bedoeling het wetsontwerp op de leesbibliotheken door een nieuw te ver vangen, waarbij rekening is gehouden met de bezwaren der Tweede Kamer. Woonruimtewet Een wetsontwerp tot herziening van de Woonruimtewet 1947 op het punt van rechtsmiddelen tegen woonruimte- of ge bouwenvordering, alsmede op een aantal punten van meer technische aard, zal bin nenkort bij de Staten-Generaaï kunnen worden ingediend. De nieuwe Kieswet Over het door het centraal steihbureau voorbereide ontwerp ener nieuwe kieswet is aan een groot aantal instanties advies gevraagd. Nagegaan wordt thans in hoe verre aan deze adviezen gevolg ware te geven. De minister zal trachten te bewerk stelligen, dat het ontwerp omstreeks de jaarwisseling bij de Tweede Kamer wordt ingediend. Openbare orde en veiligheid Met betrekking tot de openbare orde en veiligheid merkt de minister op, dat zijn streven er op gericht is de totstandkoming van verschillende nieuwe wettelijke voor zieningen op dit gebied zoveel mogelijk krachtig te bevorderen, Dit geldt in de eerste plaats de politie. Nu het rapport der commissie Langemeijer is verschenen en uit dit rapport nog eens duidelijk blijkt hoe veel aspecten aan dit vraagstuk verbonden zijn zal de regering zich over de oplos sing van dit probleem nader moeten bera den, zij zal in deze naar een spoedige con clusie dienen te streven. De organisatie van de burgerlijke ver dediging vordert gestadig. 18.000 gezinnen uit Indonesië Het aantal reeds aangekomen en te ver wachten gezinnen kan op dit ogenblik aan de hand van de verkregen inlichtingen ge steld worden op rond 18.000. Vuilafvoer Aan de V.A.M. zal een jaarlijkse subsidie worden gegeven om het tekort te dekken dat ontstaat 'uit de exploitatie van twee nieuwe vuilverwe'rkingsinrichtingen. De voorbereidingskosten zijn geraamd op 500.000, het exploitatie tekort voor 1951 op 86.500. Het Zuiderzeefonds Werkzaamheden in 1951 Op de kapitaaldienst voor 1951 wordt 79.164.214,aangevraagd, tegen een be drag van 78.320.885,voor 1950. Wat de N.O. polder betreft wordt ver wacht, dat in 1951 nog ongeveer 25.000 ha in tijdelijke staatsexploitatie zal zijn. In ronde getallen zullen hiervan 5000 ha als grasland worden geëxploiteerd, waarop 18.000 stuks jong vee kan worden inge- schaard, 5000 ha met lucerne en rode klaver zijn bezet, en de overblijvende 15000 ha in hoofdzaak met granen zijn in- Verbetering der rijkswerkplaatsen Drie millioen Marshall guldens beschikbaar Van de tegenwaarde der Marshall-schen kingen in dollars zal 3 millioen gulden j gebruikt worden ten behoeve van de rijks- werkplaatsen. Het bedrag zal worden besteed voor de verbetering van de uitrusting der rijks werkplaatsen, waardoor het mogelijk word', do opleiding van vakarbeiders door scho ling en herscholing te bevorderen. Ook de mogelijkheid voor gedemobiliseerde mili tairen, zdch door scholing en herscholing ■n een vak te bekwamen, wordt hiermede vergroot. Zo spoedig mogelijk zullen bij de Staten- Generaal de desbetreffende zakelijke bud- getaire voorzieningen aanhangig worden gemaakt. Twee Amsterdamse raadsleden voor het gerechtshof Wegens het verstoren van de orde in de zitting van de Amsterdamse gemeenteraad op 13 Juli 1949 zijn de communistische raadsleden J. B. en L. S. op 14 Juni 1950 door de Amsterdamse rechtbank respectie velijk veroordeeld tot 1 maand voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van 100, Donderdag diende deze zaak in hoger beroep voor het Amsterdamse gerechtshof. Eerst werd de zaak tegen B. in behandeling genomen. Hem was ten laste gelegd, dat hij geweigerd had tijdens de raadszitting van 13 Juli 1949 op last van de politie de zaal te verlaten en voorts, dat hij nader hand een der agenten met een stoel had geslagen. B. bleef bij zijn verklaring die hij voor de rechtbank had afgelegd, dat hij wel een stoel had beetgepakt, doch er niet mede had geslagen. Een als getuige opgeroepen stadhuis bode verklaarde gezien te hebben, dat ver dachte inderdaad had geslagen. De procureur-generaal achtte het bewijs geleverd, dat verdachte inderdaad de agent met de stoel had geslagen. Hij vroeg bevestiging van de door de rechtbank op gelegde straf. Verdachte S. had volgens de tenlaste legging geweigerd de zaal op last van de voorzitter, te verlaten. Hij bleef bij zijn voor dé rechtbank afgelegde verklaring, dat de voorzitter niet het recht had hem toegang tot de zaal te weigeren. De procureur-generaal was het met deze opvatting niet eens en vroeg ook tegen deze verdachte bevestiging van het vonnis van de rechtbank. De verdediger, mr. H. P. C. de Balbian, ging1 uitvoerig in op de achtergrond van het incident in de raadszaal. Hij conclu deerde na een juridisch betoog dat de voorzitter in strijd had gehandeld met het reglement van orde toen hij aan S. de toegang tot de zaal ontzegde. Ten aanzien van verdachte B. zei de verdediger, dat B!s beroep op noodweer aanvaardbaar is. Er kwam politie binnen, gewapend met gummistokken. Eén politieman had zelfs een revolver in de hand. De verdediger achtte het volkomen begrijpelijk, dat ver dachte B. een stoel beetpakte om zich er mede te verdedigen. Hij vroeg voor beide verdachten vrijspraak. Het hof gal op 5 October uitspraak doen. Kruisen op graven van in Duitsland gestorven Nederlanders De missie van de Nederlandse Oorlogs gravenstichting, die onlangs naar Ohlsdorf bij Hamburg vertrok, heeft daar in de af gelopen dagen op de graven van Nederlan ders de eerste zeshonderd kruisen geplaatst. Honderdzeven urnen met as van gestorven landgenoten werden in een gemeenschap pelijk graf bijgezet. Jos. de Klerk 25 jaar hoofdleraar fluitspel witoiHoofdpijntabienen. Koker 75 et. Agenda voor Haarlem SIH..I 1AG 22 SEPTEMBER W «?£pTbu,'?: "De Verrader" (Come- 8 uur v j eiöiïterrein: Circus Mullens, fcoSCl^e5 396: Tentoonstelling in Hals; Onm in-,, ot ?n met Zondag). Frans 2J0.7 en q 1- y wint de derby", alle leeft., ■w, 7 cn QK UC1 u-v c"IC iccj-t., dochter'' lp - o Rei»brandt: ,,Neptunus Sioii'r! J" 2' 415- 7 en 9-!5 uur. Palace: eeuwtje", 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 Utv 14 3" 2' 415- 7 en 915 7 en ,'i de pracht", alle leeft., 2.15, ten ójttfanv" ,^u?- Spaarne: „De wraak van SWnl'2"30' 7 en 9-15 uur. »»dï£2?i?' 23 september ;°af, s uur ."Je bent eens bollens t en koenixterreïn: Circus Jos. bontvoorstelling "n.' BioscoPen: Middag- en Teneinde de uitgifte van gronden en de kolonisatie in niet te traag tempo te doen verlopen, zal zowel de bouw van boerde rijen als die van woningen voor landarbei ders buiten de dorpen en van woningen en winkels in de dorpen krachtig moeten worden voortgezet. De ervaringen met de bouw van geprefabriceerde landbouw- schuren zijn dermate gunstig, in het bij zonder wat de bouwtijd betreft, dat hier mede zal worden voortgegaan. Van de ongeveer 1600 boerderijen, die volgens de plannen in totaal gebouwd zullen moeten worden, zal aan het eind van 1950 ongeveer een derde gedeelte ge reed zijn; hetzelfde zal het geval zijn met de ongeveer 2600 woningen, die in de dor pen zijn voorzien, terwijl van de ongeveer 1200 nodige landarbeiderswoningen buiten de dorpen er dan ongeveer 500 gereed zullen zijn. In 1951 zullen in totaal 53 akker- en weidebedrijven, met een gezamenlijke oppervlakte van 1456 ha, in exploitatie zijn, alsmede 3 tuinbouwproefbedrijven met een gezamenlijke oppervlakte van 31 ha en 1 fruitteeltdemonstratiebedrijf van 10 ha. De toeneming van het aantal akker- en weidebedrijven leidt uiteraard tot ver hoging van het totaal der exploitatiekos ten. In de becijfering daarvan is een ge middeld jaarlijks pachtbedrag van 150, per ha opgenomen. Voor indijking en droogmaking van de Oosterpolder zal in 1951 en 1952 nog een bedrag nodig zijn van 18.000.000, terwijl het in het voornemen ligt in 1951 nieuwe aanbestedingen te houden voor: dijkwer ken, grondverbeteringen, enz. (inclusief materialen) tot een bedrag van ongeveer ƒ24.000.000, en voor de bouw van kunst werken tot een bedrag van ongeveer 6.000.000. In totaal dus 48.000.000, waarvan naar raming in 1951 zal worden verwerkt 28.000.000,—. Een recent portret van Jos. de Klerk. Zaterdagmiddag zal onze muziekrecen sent, de heer Jos. de Klerk, in de Muziek school van de afdeling Haarlem der Maat schappij tot bevordering der Toonkunst gehuldigd worden ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als hoofdleraar in het fluitspel. Hij werd in Februari 1925 als zodanig benoemd. Jos. de Klerk werd in 1885 te Merxcem bij Antwerpen als zoon van Nederlandse ouders geboren. Op 15-jarige leeftijd kwam hij op het Koninklijk Vlaams Conservato rium, waar achtereenvolgens de bekende fluitist Th. Anthoni, de baszanger Heinrich Fontaine en den tenor Ernest van Dijk zijn leraren waren. Bij professor Heinrich Zöl- ler voltooide hij zijn contrapuntische stu die. Aanvankelijk maakte hij carrière als liederenzanger, werkte hij zelfs aan enige opera-voorstellingen mede. Voorts speelde hij in verschillende orkesten, trad op als dirigent en begon al spoedig naam te krij gen als componist. Doch gaandeweg ging het paedagogische element in zijn werk overheersen. In het begin van de eerste wereldoorlog vestigde hij zich met vrouw en kind in Haarlem, waar hij zich onder meer deed kennen en waarderen als leraar en criticus. Zijn Zaterdagse rubriek „Muziekleven" in de Oprechte Haarlemsche Courant kan. naar een uitspraak van Frits Schuurman, worden beschouwd als de muziekgeschie- denisc dezer stad van enkele tientallen jaren. Als componist trekt speciaal de volks muziek zijn aandacht en voorliefde, ter bevordering waarvan hij nog steeds be langrijk werk verricht. Talrijke van zijn liederen werden bekroond en maken, even als menig arrangement van oude zangwij zen, deel uit van het répertoire van onze koren. Nog deze zomer heeft men zich daarvan kunnen overtuigen op de concer ten, gewijd aan de vocale en instrumentale kunst van ons land in vorige eeuwen, in het Holland Festival, waar vele bewerkin gen van Jos. de Klerk afkomstig waren. Niet alleen in België, maar ook in Ne derland heeft hij de mogelijkheid bewezen van massale uitvoeringen,, zoals in 1936 met de Rubenscantaie en in de. volgende jaren met de cyclus „Zo zong de Gouden Eeuw" op de Grote Markt te Haarlem. In het bijzonder moeten nog genoemd worden zijn mysteriespel „De Goddelijke Verlos ser" en zijn komische opera „Baas Gan- sendonck" (voor het eerst vertoond te Antwerpen in 1919). Ter kenschetsing van zijn persoonlijk heid heeft Anton van de Velde eens ge schreven in het tijdschrift „Muzïek-Wa- rande": zielekracht, geloof en het warm gevoel voor zomerse levensliefde, dat draagt De Klerk in zich. Nog 400 a 500 worden er verwacht In Haarlem kwamen zo vernamen wij van de secretaris van de Demobilisatieraad reeds 1924 gedemobiliseerden uit Indo nesië aan. Gespecificeerd zijn de cijfers: 1948: 366; 1949: 573; 1950: 985. Hieruit blijkt de sterke toeneming. In de 9 maanden van 1950 die thans verstreken zijn kwamen 70 meer gedemobiliseerden dan in het gehele jaar 1949. En in 1949 was de stijging, bij 1948 vergeleken, reeds be langrijk geweest. Er worden nog 400 a 500 gedemobili seerden in Haarlem verwacht. Dit aantal berust op een schatting want zekerheid be staat er niet. Er komen gedemobiliseerden naar Haarlem die hier niet ingeschreven staan. Daartegenover staat weer dat bier ingeschrevenen niet hierheen komen. Volgens de officiële berichten zullen de laatste gedemobiliseerden in October scheep gaan. In dat geval is hun aankomst in ons land dus eind November te verwachten. Er moet evenwel rekening gehouden wor den met de mogelijkheid dat enige ver traging niet is uitgesloten. Wat de tewerkstelling van de gedemobili seerden betreft is het bestaan van de De mobilisatieraad niet ontevreden. Het aan tal ingeschrevenen die nog aan werk ge holpen moeten worden is gedaald beneden de 100. (1 September was het 91). In de maand Augustus werden 89 gedemobili seerden ingeschreven „maar daartegenover staat dat er 147 konden worden afgevoerd, de meesten omdat zij werk gekregen had den. Daar de maand Augustus valt in de pe riode, die, zoals ieder jaar weer blijkt, moet worden gekarakteriseerd als voor de be middeling „de slappe vacantietijd", is het resultaat deze maand des te opmerkelijker. In September begonnen 20 gedemobili seerden een studie-opleiding. Tevoren wa ren zij wel ingeschreven, maar er kon voor hen voor die korte tijd natuurlijk geen werk gezocht worden. 16 gedemobiliseerden werden op de Rijkswerkplaats toegelaten voor een vak opleiding. Voor 67 gedemobiliseerden werd werk gezocht; 26 slaagden er zelf in werk te vinden. Eind Juli stonden 46 personen langer dan 2 maanden ingeschreven. Deze zouden eind Augustus langer dan 3 maanden tot de categorie werkzoekenden hebben behoord. Op het ogenblik evenwel telt deze groep slechts 17 demobilisanten, zodat 29 der. langstingeschrevenen hun weg vonden. Dan het aantal plaatsingen. Op 1 Sep tember zochten 91 gedemobilieerden werk; 26 waren korter dan 1 maand ingeschre ven, 25 van 1 tot 2 maanden, 23 van 2 tot 3 maanden en 17 van 3 tot 6 maanden. Geen enkele heeft langer dan 6 maanden gezocht. Minder gunstig verloopt de bemiddeling van de Demobilisatieraad wat het verschaf fen van woonruimte aan gedemobiliseerden aangaat. Er staan op dit ogenblik niet minder dan 176 gedemobiliseerden ingeschreven die behoefte hebben aan woonruimte. Daaronder zijn zo werd ons verzekerd vele schrijnende gevallen. Er wordt ge daan wat mogelijk is, maar het blijkt he laas zeer moeilijk en dikwijls zelfs on mogelijk voor urgente gevallen, woon ruimte beschikbaar te stellen. Professor Pootjes weer voor de rechtbank Mr. B. Kist, officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, heeft tegen de 59-jarige „professor" J. W. Pootjes een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan 6 maan den voorwaardelijk en met aftrek van 6 van de bijna 10 maanden, die de verdachte in voorarrest heeft doorgebracht. De offi cier wenste deze straf te zien opgelegd met een proeftijd van 3 jaar en verbond er bovendien nog de eis aan, verdachte voor waardelijk ter beschikking van de regering te stellen, eveneens met een proeftijd, tij dens welke de vei"dachte zich zou moeten schikken naar de aanwijzingen van de Centrale Vereniging ter Behartiging van de Belangen van Geestelijk Gestoorden in de Maatschappij. De verdachte werd er van beschuldigd Nederlandse militairen, die naar Indonesië zouden worden uitgezonden, te hebben aangezet tot desertie. Verdachte was van mening dat de uitzen ding van militairen naar Indonesië in strijd zou zijn met de Nederlandse grondwet. De verdediger, mr. B. J. Stokvis, keerde zich in zijn pleidooi vooral tegen de eis van de officier verdachte voorwaardelijk ter beschikking van de regering te stellen. Plij betoogde voorts, dat kans op herhaling is uitgesloten, aangezien geen militairen meer naar Indonesië worden gezonden. Op 5 October zal de rechtbank uitspraak doen. Wordt de grens voor de loonsverhoging niet verhoogd? Naar het ANP in doorgaans goed inge lichte kringen verneemt heeft de Raad voor Economische Aangelegenheden in zijn vergadering van gisteren besloten de grens van 180 gulden loonsverhoging per jaar te handhaven. Voorts wordt vernomen, dat in het bestuur van de Stichting van de Ar beid, die op een ruimer standpunt had aangedrongen, nog deze week dit besluit onderwerp van bespreking zal uitmaken. Tegen ex-partijsecretaris van de N.S.D.A.P. 20 jaar geëist Voor de bijzondere strafkamer van de Utrechtse rechtbank stond voorts terecht de 41-jarige W. G. Lensink uit Den Haag, die tijdens de bezetting tot September 1941 partijsecretaris was van de N.S.D.A.P. Hem was het voeren van propaganda in het strijdblad van de N.S.D.A.P. ten laste ge legd, welke propaganda was gericht op het breken van het Nederlandse verzet tegen Duitsland, nauwere aansluiting van Neder land aan Duitsland en erkenning van Hitier als leider van het Nederlandse volk De officier van justitie, mr. L, W. M. M. Drabbe, noemde de verdachte een politiek warhoofd. Bijzonder zwaar rekende mr. Drabbe het verdachte aan, dat door zijn invloed vele politiek ongeschoolden in de handen van de vijand zijn gedreven. De verdedigster, mej. M. A. C. Viëler, achtte verdachte niet veel schuldiger dan verschillende N.S.B.-kopstukken die nu weer op vrije voeten zijn. Zij drong aan op clementie. Op 5 October zal de bijzondere strafkamer uitspraak doen. Ongewenste toestanden in psychopaten-inrichting Voor de Zwolse rechtbank heeft een man die in Juni van dit jaar uit de psychopa- then-inrichting le Avereest ontsnapte, een betoog gehouden tegen de daar heersende toestanden. Hij verklaarde het niet langer te kunnen uithouden in „die zedelijk ver woeden omgeving". „Ik ga liever de gevan genis in dan terug naar Avereest" zo riep deze 40-jarige verdachte«J. L. uit. De officier van justitie verklaarde, clat hij kon begrijpen, dat er voor J. L. redenen waren om uit Avereest te vluchten. „Er is daar een overvloed van mensen en de ruimte is beperkt en zo ontstaan inderdaad zeer ongewenste toestanden, al doet de directeur alle moeite de situatie te ver beteren." De officier eiste tegen deze verdachte, clie na zijn vlucht uit de psychopathen- inrichting een fiets gestolen had, een ge vangenisstraf van zes maanden. Voetbal Elftal van Middlesex Wanderers speelt tegen Bondselftal Het elftal van dc Middlesex Wanderers, dat op Woensdag 4 October om halfvijf in het stadion Feijenoord tegen het Voorlopig Nederlands elftal dat onder de naam bonds elftal speelt, zal uitkomen, ia als volgt samengesteld: Doel: E. Bennet. Achter: E. Sellwood, aanvoerder en L. Rowland. Midden: L. Topp, C. Fuller en W. Shep herd. Voor: J. Major, D. Kelleher, C. Holmes, W. Slater en G. Robb. Bennet, Topp, Fuller en Robb namen in de afgelopen zomer deel aan de tour van het Engelse elftal naar Scandinavië. Sport in 't kort SLIJKHUIS WON TE MALMö. Slijk huis nam deel aan een avondwedstrijd te Malmö en won de 1500 meter in 3 min. 56.8 sec. BINNENLAND Een der persorganen uit dc voormalige illegaliteit, „Het Kompas", dat na de bevrij ding als weekblad werd voortgezet, heeft zijn zelfstandigheid opgegevéh. Het blad is overgenomen door en samengesmolten met het weekblad „De Prinsestad". Het aantal hoenders in de geregisteerde bedrijven bedroeg in Mei van dit jaar ruim 23.443,000 stuks, een vooruitgang met 16 vergeleken bij Mei 1949 Ook de eenden stapel geeft een belangrijke uitbreiding te zien, hoewel het peil van 1939 nog lang niet is bereikt. Vergeleken met 1949 bedraagt de uitbreiding ruim 35 Het ligt in de bedoeling van het ministerie van financiën een film te doen vervaardigen, die een beeld zal geven van hetgeen er gebeurt tussen aangiftebiljet en de besteding der belastinggelden. De eerste opnamen zijn gemaakt tijdens de indiening van de Millioenennota in de Tweede Kamer. De viormaster „Almirante Saldanha", het opleidingsschip van de Braziliaanse Marine, komt naar de hoofdstad en wel van Zondag 24 tot en met Donderdag 29 Septem ber. De Koningin zal de commandant, kapi tein ter zee Oswaldo de Alvarengo Gaudio. Donderdagmorgen 28 September op het paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. He gemeentebestuur van Delft heeft aan de Rijnlandse Betonbouw Mij. te Delft op dracht gegeven tot het bouwen van 44 1-gezinswoningen. 120 étagewoningen, 26 middenstandswoningen en 12 garages, alles z.g. montagebouw, in de Bieslandse Boven- p'older te Delft. Met de bouw is in totaal een bedrag van f 2.228.793 gemoeid. Op uitnodiging van het Bouwcentrum te Rotterdam zullen buitenlandse bouwkun digen van 25 tot en met 30 September de wederopbouw in Nederland bezichtigen. Aan de rondrit door Nederland wordt door ruim 30 architecten en bouwondernemers uit Duitsland, Engeland en Zwitserland deel genomen. In October zal dc directeur van de zee- en luchthavens van New York, de heer Austin J. Tobin, een bezoek brengen aan Amsterdam. Tot burgemeester van Texel is met in gang van 1 October benoemd de heer C. de Koning, oud-resident van Banka en Billiton. De hoeveelheid vrij geld in Nederland bedroeg per 31 Juli totaal 7.138 millioen gul den, waarvan 2.949 millioen chortaal en 4.189 millioen giraal. Per 31 Juni 1950 was de hoe veelheid totaal 7.204 millioen gulden, waar van 2966 chartaal en 4238 giraal. Men moet teruggaan tot April 1948 om een stand te vinden die lager was dan die per 31 Juli 1950. HAARLEM EN OMGEVING De wethouder van Financiën der ge meente Haarlem, de heer W. C. Bakker, zal op Dinsdag 26 September geen spreekuur houden. In het O.R.G. Centrum, Westerhoutpark, wordt op twee Donderdagen een samenspre- king gehouden over de betekenis van Chris tus: op 28 September door prof, dr. G. C. v. Niftrik vanuit de visie van Karl Barth; op 5 October door de heer H. D. v. Goudoever vanuit de Geesteswetenschap van Rudolf Steiner. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 114S5 Nieuwe bruggen voor Wèst-Duitsland. Twee geweldige drijvende kranen tillen een ijzeren bruggeraamte van 340 ton boven de pijlers van de in constructie zijnde Vredesbrugover de Rijn in Frankfort. Ook in andere Rijnsteden vordert de vervanging van de tijdens de oorlog vernielde bruggen. Motorzesdaagse Nederlands a-team uitgeschakeld voor de vaa» De vierde dag van de zesdaagse in Wales is de zwaarste geworden. Vele rijders, te aronder Nederlanders, moesten de strijd staken. Het vaasteam-A, dat Donderdag ochtend met 0 strafpunten kon starten, om dat het ene strafpunt van Rozenberg werd kwijtgescholden, is in de loop van deze dag kansloos geworden voor de zilveren vaas. Op een zeer slecht weggedeelte geraakte Rozenbergmet zijn been bekneld tussen de voetrust van zijn motor en een stuk steen waardoor hij in het hospitaal te Wrexhem moest worden opgenomen. Zijn ploeggenoten Knijnenburg en Roest eindigden wederom zonder strafpunten. Ook is hef. Engelse B-team uit de strijd door het uitvallen van de rijder Stocker wegens machine-pech. Engeland-A heeft met nul strafpunten de leiding, gevolgd door Zweden met twee strafpunten- De overige ploegen hebben zoveel strafpunten opgelopen, dat zij voor de vaas practisch zijn uitgeschakeld. Over het algemeen was het voor de Ne derlanders een ongunstige dag. Olie en Waayenberg brachten het er na Knijnen burg en Roest neg het beste af. Jaap Haaker, Pellikaan en Flinterman moesten wegens niet te herstellen machine- defecten opgeven. Het is zeer twijfelachtig of Bestebreurtje de zesdaagse zal kunnen uitrijden, omdat hij wederom een behoor lijk aantal strafpunten incasseerde. Flip Haaker heeft eveneens enige tientallen strafpunten opgelopen. Automobilisme Ir. W. H. Visser verbeterde toch een uurrecord Naar wij van de zijde van de KNAC ver nemen moet de Woensdag op het circuit van Zandvoort gedane poging van ir. W. H. Visser (Amstelveen) met een MG het be staande uurrecord in de 750—1100 cc.-klasse te verbeteren, als geslaagd worden be schouwd. Zoals reeds eerder werd bericht eindig de de poging van ir. Visser met een ongeluk, doordat zijn wagen wegens een defect in de versnellingsbak over de kop sloeg. -»Op dat ogenblik echter was ir. Visser voor de laatste maal de streep gepasseerd en de laatste ronde ingegaan. Nog ongeveer 20 sec. moest worden gereden toen de rit met een buiteling in de berm eindigde. Ir. Visser had toen reeds 96,438 km. afgelegd, waarmee het oude record, met 94,882 km. op naam staande van A. S. P. van Houten met Fiat, was ge broken. Hoewel dus geen vol uur is gereden, kan het record volgens het internationale sportreglement worden erkend. Schaken Tournooi voor de jeugd Het vierde tournooi voor de jeugd van de schaakclub „Rolland" zal gehouden worden op de Zaterdagen 30 September en 7 en 14 October aanstaande. Er wordt gespeeld in gebouw „Irene" aan de Elswoutslaan te Overveen. Er wordt gespeeld om de wisselbeker, aan geboden door Haarlems Dagblad, die thans in het bezit is van Rob den Boeft. Evenals het vorige jaar wordt in kwar tetten gespeeld; de winnaars van de kwartet ten spelen in twee of meer groepen al naar gelang van het aantal deelnemers om de wisselbeker en andere prijzen. Wedstrijd leider is de teer F. F. Groos.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5