c Auto-leraren brachten vele hunner oud-leerlingen tot wanhoop Minister Rutten (O.K.W.) vraagt ruim ioen meer dan in 1950 f 38+ mil Gezond èn lekker! De radio geeft Dinsdag Functioneel gebruik van kleuren WEK DE GAL IN UW LEVER OP Tuberculosebestrijdin onder het vee Maandag 25 September 1950 Originele „stemt" door Haarlems omgeving trok karavaan van 80 wagens Het leek allemaal zo simpel, Zater dagmiddag bij het Heemsleedse sport park, toen de tachtig deelnemers aan de „Autorijschooltocht 1950" hun rou tebeschrijving vluchtig doorkeken en het driemanschap in en op de kleine rode sportwagen startte dan ook met een overmoedig „Even een prijsje halen". Want de organiserende auto instructeurs hadden zoiets nog nooit eerder bij de hand gehad, zodat het wel te kinderachtig zou worden om zelfs later na te vertellen. Maar het drietal heeft nadrukkelijk ken nis gemaakt met de slimheid van de lieden, die sinds jaar en dag argeloze Haarlem mers in handige autobestuurders omhak ken, want de kleine rode wagen miste tenslotte met radeloos-kokende radiateur controle op controle en de prijzen gingen naar andere, voorzichtiger chauffeurs. Het is Zaterdagmiddag een genoeglijk geval geworden. De route van ongeveer 85 kilometer was met vernuft in onze om geving uitgelegd en menigeen, die dacht dat hij stad en ommelanden behoorlijk kende, moest ervaren dat er weggetjes zijn, die speciaal ontworpen schenen om een seconde van onoplettendheid met een flinke pluk strafpunten af te straffen, want in het struweel langs zo'n achteraf-pad stond meestal een controlepost te glimlachen in de kou. De twee uitgekookte controles in Velsen bijvoorbeeld hebben vele tientallen zenuw- achtig-zoekende volantridders tot wan hoop gebracht; de lief-grijnzende official bij de kerk van Halfweg zag verscheidene auto's met het oranje herkenningsbordje aan zijn post voorbij stuiven en wat het „viezigheidje" in de Haarlemmermeer een plezier heeft opgeleverd, kan slechts naar waarde worden geschat door degenen, die er in trapten: de routebeschrijving gaf aan „linksaf na boerderij Meerzorg", maar de controlepost stond listig voor deze hoeve opgesteld, zodat slechts enkele nauwkeu rige uitkijkers tegelijkertijd Meerzorg en de controle in het vizier kregen en de anderen rustig doortuften tot het verre verschiet van de Ringvaart, waar ze naar stig naar de kluts zochten, die hen zo plot seling ontvallen was. En zo waren er meer vondsten van degenen die de route uit stippelden, om de handen van de deelne mers van hun stuur naar hun haardos te doen verhuizen. Een Vauxhall-berijder gaf het tenslotte maar helemaal op en kwam met slechts één van de dertien contrölestempels ter finish en de „poedelprijs" werd hem dan ook spontaan en onder uitbundige vreugde geoffreerd. Deze plezierige tocht heeft vele van de na-oorlogse rijbewijsbezitters bijeen ge bracht en het heeft hen allen wat geleerd: een sterrit is nog zo makkelijk niet en de genen die „Monte Carlo" al eens aarzelend over de lippen hadden laten komen, bogen zich in „Kraantje Lek" beschaamd onder de regen der strafpunten. Zij hebben echter ook geleerd, dat een rallye niet altijd ten koste van hun automobiel hoeft te gaan, want een gering aantal deukjes en lekke banden daargelaten hebben de tachtig wa gens niet meer voor de broek gehad dan ze in normaal ggbruik van hun baas ge wend waren. En de algemene tevredenheid over deze rit heeft de organiserende Auto rijscholen dan ook doen besluiten, haar het volgend jaar te herhalen. Behalve de poedelprijs voor de heer A. J. Stam met 450 strafpunten werden de volgende prijzen uitgedeeld: Algemeen klassement: 1 B. Stals, 44 strafpunten; 2 J. Schijf en echtgen. 46 strafp.; 3 Haarlems Dagblad en IJmuider Courant 66 strafp. (buiten mededinging); 4 J. P. v. Balen Blanken, 106 strafp. Klasse A „grote" equipes: 1 B. Stals, 45 strafp.; 2 J. P. v. Balen Blanken, 3 P. v. Brakel. Klasse B gemengde equippes: 1 echt paar Schijf-Dal 46 strafp.; 2 mej. H. Neute boom en partner; 3 mej. C. v. Asselt en partner. Klasse C Dames-equipes: 1 mevrouw I Sevink 98 strfp.: 2 mej. T. Heemskerk; 3 mej. M. E. de Rode. Klasse D Heren-equipes: 1 H. Kruyer, 90 strafp.; 2 M. Schendstok, 3 H. Beyhof. De woorden „Veilig Verkeer", die de startkaart vertoonde, als alle controles gepasseerd waren, zijn ongetwijfeld ge diend met dit experiment der auto-instruc teurs, want er is Zaterdagmiddag met op vallende nauwkeurigheid op verkeersregels en -borden gelet. Tijdens het hippisch feest waarmede Zaterdag te Zaltbommel de viering van het 1100-jarig bestaan der stad werd ingezet, kwamen de prinsesjes Beatrix' en Irene de verrichtingen der ruiters, onder wie zich ook Prins Bernhard bevond, gadeslaan. Aandachtig volgen de prinsesjes de gebeurtenissen op het sportterrein. tri- en uitvoer in Augustus De in- en uitvoercijfers over Augustus 1950 geven, vergeleken met die over de voorgaande maand, slechts zeer geringe verschuivingen te zien. Volgens de door het centraal bureau voor de statistiek samengestelde voorlopige gegevens be droeg de waarde van de in Augustus in gevoerde goederen 626 millioen (v.m. 627 millioen) en de hoeveelheid 2,55 mil lioen ton (v.m. 2,47 millioen ton). De uitvoer bereikte in Augustus een waarde van 436 millioen (v.m. 444 mil lioen) en een totaal gewicht van 1,34 mil lioen ton (v.m. 1,33 millioen ton). De invoer van granen, die in Juli be langrijk verminderde, steeg in Augustus weer tot boven het peil van de daaraan voorafgaande maanden. Daarentegen viel een aanzienlijke daling te constateren voor de importen van suiker en ruwe katoen (van 22,4 millioen in Juli tot 10,2 millioen in Augustus). Bij de uitvoer vertoonde de post vervoer- materieel (vaartuigen) de belangrijkste vermindering, welke voor een gedeelte werd gecompenseerd door de hervatting van de bloembollenexport. Alcoholbestrijding bij snelverkeer Dinsdagmiddag 26 September zal in het Kantongerecht te Haarlem een bijeenkomst gehouden worden waarin een plaatselijke commissie van de vereniging voor Alcohol bestrijding bij Snelverkeer wordt opgericht. Leden van deze commissie zullen zijn: I. B. Brauckman, inspecteur van politie; J. J. Jurrissen, directeur N.Z.H.V.M., L. A. Kleijn, directeur van het filiaal Haarlem der A.R.M., F. E. de Nijs Bik, secretaris Ver. v. Veilig Verkeer, mr. Th. F. Raedt, kantonrechter, W. Renne, directeur Gem. Reiniging, dr. W. B. Smit, directeur G. G. en Gez. Dienst, P. Kruyne, assuradeur en D. Verbaan, secretaris Unie v. Chauffeurs Haarlem. Ontwerp voor wettelijke regeling van het omroep bestel nadert zijn voltooiing ADVERTENTIE roosendaal holland - turnhout belgië HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Populair concert. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Volks-universiteit. 11.30 Voor zieken. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 16.30 Voor kinderen. 16.50 Kin derkoor. 17.15 De stem van Amerika. 17.50 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Volks universiteit. 19.00 Fanfare-orkest. 19.25 „Paris vous parle". 19.30 Musetteorkest en soliste. 20.00 Nieuws. 20.05 Reportage. 20.15 Promenade orkest en soliste. 21.00 Voor dracht. 21.15 „1001 Melodieën". 22.00 Buiten lands overzicht. 22.15 Platen. 22.30 Piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 10.40 Schooluitzending. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schooluitzending. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.50 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunch concert. 14.00 Dubbelkwartet. 14.25 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sport. 18.30 Strijd krachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19,25 „Dit is leven", causerie. 19.40 „Contact niet verbroken", hoorspel. 20,00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Philharmonisch orkest en solist; in de pauze: actualiteiten. 22.20 Piano, 22.40 Godsdienstige causerie en avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Zang. 13.30, 14.00, 14.45 en 15.30 Platen. 17.15 Voor kinderen. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.25 Financiële kroniek. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Spotvogels. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkest en solisten. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. Op de begroting van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen voor 1951 wordt op de gewone dienst aangevraagd 386.284.647, dit is 38.620.035 meer dan in 1950. In gevorderde staat van voorbereiding is een wetsontwerp tot wijziging van de Hoger- en Middelbaar Onderwijswet. Ver der worden voorbereid een nieuwe wet op het Hoger Onderwijs, met de samenstelling waarvan de commissie-Van der Pot is be last, een nieuwe wet tot bescherming van leerlingen tegen de gevaren van besmette lijke ziekten van personeel der scholen en enkele wettelijke voorzieningen betreffende het particulier handelsonderwijs. Als aangelegenheden, welke in deze tijd van bijzondere betekenis zijn en waaraan alle aandacht wordt besteed, noemt minis ter Rutten de bevordering van het nijver heidsonderwijs in het belang van de in dustrialisatie, het onderwijs in de avond uren aan degenen, die overdag beroeps werkzaamheden moeten vervullen, de ver gemakkelijking van omschakeling voor hen, die genoodzaakt zijn een ander beroep te kiezen, de sociaal-economische omstandig heden van en het toekennen van beurzen aan studerenden, de verlichting van de kosten voor hen, die zich aan een staats examen onderwerpen door decentralisatie uer examens en de hoge kosten van het drukken van proefschriften. Ten aanzien van de onderwijsvernieu wing zegt de minister dat naar zijn over tuiging vernieuwing uit het onderwijs zelf dient voort te komen. Hij heeft de vernieuwing van het onder wijs bevorderd door het leggen van con tacten tussen Nederlandse en buitenlandse leraren, door het subsidiëren van de „ver- nieuwings- en verfrissingscursussen", uit gaande van de onderwijzersverenigingen en de paedagogische centra. In enkele rijksleerscholen worden proeven met een andere onderwijsmethode genomen, even als in experimenteerklassen, in de eerste klassen van enige lagere technische scho len en in enkele scholen van voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs. Resultaten van enige betekenis kunnen pas na enkele jaren worden verwacht. Bij het vaststellen van de orkestpolitiek, die een onderwerp van ernstige studie en besprekingen uitmaakt, zal overwogen worden of door een hergroepering der or kesten beter voldaan zou kunnen worden aan de vraag naar symphonische muziek in de gewesten, waar deze tot nu toe op onvoldoende wijze werd geboden. Een soortgelijke kwestie is er op het gebied van het toneel. Ten aanzien van de vorming buiten schoolverband is een wet op de Raad voor Jeugdzaken optworpen. De raming van de uitgaven van de af deling lager onderwijs is met 14.175.767 gestegen. Van deze stijging komt 8.321.800 ten laste van de algemene salarisverhoging. Verder is er rekening mede gehouden, dat in 1951 uit hoofde van de toeneming van het aantal leerlingen der lagere scholen ruim 1000 onderwijzers meer nodig zullen zijn dan in 1950. Het totale bedrag van de afdeling hoger onderwijs vertoont een stijging van 5.231.437. De verhoging moet voorname lijk worden toegeschreven aan de voorzie ningen ten behoeve van de Technische Hogeschool en aan de salarisherziening, waarvan voor deze afdeling de algemeen nodig geachte verbetering van de salarië ring van het wetenschappelijk personeel de kern uitmaakt. Zowel op het terrein der monumenten zorg als op dat der natuurbescherming ziet de minister zich door de beperkingen, die de toestand van 's lands financiën hem op legt, voor grote problemen geplaatst. Zeer vele monumenten hebben een herstel drin gend nodig, waarmede grote sommen ge moeid zijn. Er kan echter geen sprake van zijn, dat voldoende gelden uit 's rijks kas beschikbaar worden gesteld om de op dit gebied ontstane achterstand binnen korte tijd in te lopen. Ten aanzien van de natuur- en land schapsbescherming bevindt ons land zich evenzeer in een critielce periode wegens de steeds voortschrijdende aantasting van de natuur ten behoeve van economische belan gen: woningbouw, ontginning en industrie vestiging. Getracht wordt de belangrijkste natuurterreinen, welke niet op andere wijze kunnen worden gered, voor de staat in eigendom te verwerven. Voor het onderhoud en de instandhouding van historische gedenktekenen en van ge bouwen, die oudheidkundige- en kunst waarde hebben is een bedrag van ƒ2.000.000 uitgetrokken. De radio-omroep De minister deelt mede, dat een wets ontwerp tot regeling van de omroep en een algemene maatregel van bestuur met de nodige uitvoeringsmaatregelen, hun vol tooiing naderen. Een voorontwerp van beide regelingen is enkele maanden geleden aan de Radioraad om advies gezonden. De minister zal er voor waken, dat on danks de stijging van het prijspeil de uit gaven voor de omroep de netto-opbrengst der luisterbijdrage niet overtreffen en dat binnen de kortst mogelijke tijd het tekort, dat in 1947 door een andere wijze var. vast stelling van de opbrengst der luisterbij drage door het staatsbedrijf der P.T.T. is ontstaan^ wordt ingehaald. Ten aanzien van de Wereldomroep zul len alleen die uitzendingen kunnen ge schieden, waarvan redelijkerwijze kan worden aangenomen, dat de daaraan ver bonden kosten doeltreffend worden be steed. De afdeling pers, die hoofdzakelijk tot taak heeft de uitvoering der werkzaam heden, voortvloeiende uit de wet Nood voorziening Perswezen, zal in 1951 niet worden gehandhaafd. Er zullen echter ver schillende werkzaamheden op het gebied der pers nodig blijven. Niet alleen moet er een contactpunt zijn met de Persraad, die in het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp wordt gehandhaafd, maar ook blijft de voorbereiding van een Perswet op het programma. Bij een tot standkomen van de Wet op de Journalistieke Verant woordelijkheid zullen ook uit dien hoofde verschillende werkzaamheden van het de partement worden gevraagd. Burgemeester van Rijswijk overleden Zondagmorgen is de burgemeester van Rijswijk (Z.H.), de heer Th. P. J. Eisen, in zijn woning plotseling overleden. De heer Eisen bereikte de leeftijd van 63 jaar. Van zijn acht-en-twintigste jaar af was hij burgemeester, achtereenvolgens van Montfoort, Harmeien en Naaldwijk en sinds October 1946 van Rijswijk. Hij had voor de KVP zitting in de Provinciale Sta ten van Zuidholland. Hij heeft deel uitge maakt van de Commissie Langemeijer. Er zitten belangrijke voordelen in ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Tot 1947 was het functioneel gebruik van kleuren in ons land vrijwel onbekend. Toen werd er belangstelling voor gevraagd in een tijdschrift dat Sikkens Lakfabrieken te Sassenheim aan haar relaties stuurt. Het was getiteld: „Invloed van kleuren op de arbeidsprestaties, vergroting van de veilig heid in fabrieken en werkplaatsen." Daarna is er interesse gekomen voor deze wetenschap. De wetenschappelijke staf van Sikkens zocht contact met de Amerikanen die zich reeds langer aan de studie van dit onderwerp wijden en ontwierpen daarna een systeem dat aangepast is aan de toe stand in Nederland. Kleuren hebben zo vertelde de heer L. v. d. Plas ons drie functies. Ie de physische, het min of meer absor beren van licht. (De ene kleur reflecteert het licht sterker dan de andere. Vermoeid heid van de ogen moet worden voorkomen. De ruimte waarin men zit of werkt mag niet te licht, maar ook niet te donker zijn). 2e de signalerende, waarbij sprekende kleuren worden gebruikt, zoals rood, blauw, groen, geel, wit en zwart. (Rood voor brandblusapparaten, geel voor bewegende voorwerpen, zoals rijdende kranen, wagen tjes, enz. oranje voor scherpe machine delen waaraan de werkman zich verwon den kan, openstaande schakelborden of raderkasten). 3e de aesthetische. De kleurenleer is aan wetten gebonden, die men moet kennen om een harmonisch geheel te kunnen ont werpen. Tenslotte is er de psychologische invloed die de kleuren op de mens uitoefenen. Geel, oranje en rood zijn actieve, warme kleuren. Violet, indigo en blauw zijn daarentegen passieve, koude kleuren. De eerste groep kleuren hebben een activerende, een stimu lerende werking, de tweede een passi- verende werking, zij kalmeren en geven rust. Algemene richtlijnen voor het functio neel gebruik van kleuren te geven is moei lijk, omdat de situatie in vrijwel ieder ge val anders is. Het is bijvoorbeeld een groot verschil of men te doen heeft met een machine-, textiel- of zuivelfabriek, een bakkerij, chemisch bedrijf of garage. Bij een school ligt het probleem weer geheel anders dan bij een ziekenhuis of theater. Bovendien zijn de volgende punten van belang: 1. Bevindt zich de ruimte op het Noorden, Zuiden, Oosten of Westen? 2. Is de ruimte hoog of laag? 3. Zijn de vensters groot of klein? In fabrieken en werkplaatsen dient men ervan uit te gaan, dat het geheel een rus tige, maar toch prettige indruk moet ma ken. De ogen moeten zo weinig mogelijk worden vermoeid. In gangen en recreatie zalen zijn stimulerende kleuren op hun plaats. Door een juist gebruik van kleuren zijn in bedrijven de volgende resultaten te be reiken: 1. Vermindering van ongevallen; 2. ver betering van het royement; 3. verhoging der kwaliteit van producten; 4. meer orde en zindelijkheid in de lokalen; 5. beter onderhoud van de machines; 6. verminde ring van afval, bevuiling, enz.: 7. minder vermoeidheid van de ogen; 8. verbetering van de mentaliteit van het personeel en tenslotte 9. vermindering van diverse ver wikkelingen, min of meer te wijten aan het werk en betrekking hebbend op de gezond heid (bogklachten, migraine en andere kwalen). Aan de kleuren, in het geheel gezien, is in de meeste bedrijven tot nu toe vrijwel geen aandacht besteed. Het vaststellen ge schiedt uitsluitend op gevoel, waarbij al leen op het aesthetische wordt gelet. Er wordt niet gewerkt volgens een plan, ter wijl met het functionele gebruik van kleu ren in het geheel geen rekening wordt gehouden. Het gevolg hiervan is. dat het geheel rammelt en onrustig wordt. Grijs in werkruimten geeft veelal een grauwe indruk, het werkt deprimerend op de arbeiders. Ordelijkheid en netheid wor den daardoor niet bevorderd. Het is moei lijk in zo'n kleurloos bedrijf met pleizier te werken, waardoor de arbeidsprestaties on gunstig worden beïnvloed. In de moderne bedrijven heeft het ver langen naar meer licht en lucht dikwüls tot overdrijving geleid. Zeer vele voorbeelden zijn hiervan te vinden. Grote vensters, witte plafonds en bijna witte wanden zorgen ervoor, dat men zich als het ware op een sneeuwveld be vindt. In sommige bedrijven heeft deze fout zo zei de heer v. d. Plas zo danige vormen aangenomen, dat men het bij zonnig weer prettig zal vinden een zon nebril te kunnen opzetten. Door de juiste tinten op de juiste plaat sen aan te brengen kan dit euvel worden vermeden, waardoor het verschijnsel van vermoeidheid van de ogen en daardoor dikwijls van de gehele constitutie van de mensen tot een minimum wordt terugge bracht. Er moet een juiste verhouding zijn in de contrasten tussen plafond, muur, grond, machine en werkvlak om de concentratie op het werk zo goed en zo natuurlijk mo gelijk te doen zijn. Te veel contrast geeft vaak een onrustige indruk, waardoor men wordt afgeleid. In moderne gebouwen heeft men wel de gewoonte nergens lambrizeringen aan te brengen. Van nature heeft de mens be hoefte aan een zekere beschutting, intimi teit, waarvoor het aanbrengen van een lam- brizering in bijna alle gevallen aan te be velen is. Zet de mensen dus niet op een presenteerblad; dit geeft een onbehaaglijk gevoel. In schouwburgen is een matte grijze kleur niet gewenst. In een omgeving van vermaak passen vrolijker kleuren. In do laatste tijd zo besloot de heer Van der Plas tonen de grote bedrijven in ons land belangstelling voor het functio neel gebruik van kleuren en hebben daar mee gunstige resultaten. Tien. Zaterd; fdJeraag jg den) een r,:eu,«,e neernesfo» ®«st 1 bra, p.ioot en negen «-,„7 de vlammen o- -*■»»< dag was ADVERTENTIE Heringa Wathrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Schoolgebouw in Eerbeek gedeeltelijk uitgebrand Zaterdagavond om kwart voor acht brak brand uit in het gebouw van de openbare school te Eerbeek. De brand liet zich direct ernstig aanzien, zodat ook de brandweren uit Brammen, Apeldoorn en Loenen wer den gealarmeerd. Om half negen was men het vuur meester. Het nieuwe gedeelte van de school, vier lokalen omvattend, werd volkomen verwoest. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. ADVERTENTIE U aalt 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjea. ZOU met neeen n -acï Zweedse hoofdstad l ongelukte echter ju .de start «££5** Geen. Het wrak E-50 van de Amer£nb°m,mtn^> dm sedert mist op een vlucht va r lVCij Tucson (Arizona V s i 1 ca^Ü na geen doden le '?»™den ien inzittenden van hi „v™' ten er onverlet het w iegtu'gbr; Onderduiker. Tijden, h af heden in de fjord ^J6g«Wh, een Deense aannemer S onderzeeër gevonden de oorlog ter beschikkTn. ni!!> levensgroot horstbeeid Luxe-dief. Toer. rr,„ Luik gisteren" thuiskwam, vond zij mS3*5* slaap in haar bed. Toe?* maakte, sloot de inb-eke. keuken en ging s Morgens dwone hu mn tin zijn ontbijt klaar VS nam hij mee wat van fflïï&h en verdween toen 2 1 Groen-wit. De groe'n-witte ,l„ Europese Beweging werd X a| een onbekende uitgehangen Sj" douw van het parlement l" Ei bet personeel geen vergunning h? kregen om de vlag daar™?!,'1.1 peren, werd zij na enkele Siïr gehaald. Van de stadhuC 2 chen Frankfort, Keulen Ki.i f, 1,1 berg, Stuttgart en andere steden^ bondsrepubliek, evenals in Sïïï hebben aanhangers van de Ew 2 Beweging m de afgelopen JH witte vlaggen uitgehangen „Mi „hun wil tot oprichting ,an eJ° enigd Europa kenbaar te make Nazomer. Bij Calais is in deSJ Vrijdag op Zaterdag sneeuw IJver,g. Zaterdagochtend is de 2 Asama, 150 km ten Noord-Westt» Tokio, m werking getreden. In h«j gelegen Karoeizawa werden ruitens brijzeld, doch er is geen ernstig aangericht. Operatie. In October zullen in Entó» de grootste luchtvaartoefeningen b oorlog worden gehouden,waaraan sa deelgenomen door in Engeland res tionneerde Amerikaanse bommen pers, en gevechtsvliegtuigen en F:a» Belgische, Nederlandse, Noorse i Deense vliegtuigen. De operatie 2! a naam dragen „Emperor". Kammen. Indiase soldaten, gewapend 3 geweren en dynamiet, zijn Zondagk gonnen met het „uitkammen" van a beboste hooglanden van de verenig provincies, op jacht naar kngrj wolven en hyena's, die in de afeelopnt weken 47 kinderen hebben veiskvk Sommige wolven hebben ook volwaj senen aangevallen. EN DE MEESTER*GEMASKERBE 18. „Bah, wat een hard hooi is dat!" dacht Panda. „Joris kan zeggen wat hij wil, maar daar zit vast iets onder, en ik ga uitzoeken wdt!" En omdat Panda nu eenmaal een flink ventje is, voegde hij de daad bij het woord en begon hij in het hooi te graven. Nu hij had zich niet vergist! Al heel gauw kwam er iets te voorschijn! „Maar dat is.... dat is.... de bovenkant van een auto!" dacht hij verbaasd.. „Een auto onder het hooihoe kan dat nu?" En hij groef verder en verder, en wat er toen te voor schijn kwam staat hierboven duidelijk af gebeeld, zodat ik het hier niet hoef te be schrijven. „Mijn. taxi!" riep Panda uit. „Mijn eigen taxi! Met de koffers van Joris Goedbloed er boven op.Wat een vondst! D&t is nog eens iets vinden! Dat is heel wat belangrijker dan die beurs, die ik ver loren heb. Ik moet eens even goed naden ken, want dit is belangrijk. De Gemaskerde heeft die taxi van me gestoleneh ik bedoel gekocht. Toen is hij er mee weg gereden, en toen heeft hij hem zeker hier verstopt. Maar.... maar.... maar dan is de Gemaskerde hier zelf in de buurtDat was hij ook, dat had Panda heel goed bedacht. Graaf Iscn Grim en Hertog Bruno konden er van mee praten want die stonden daar nog maar steeds met hun handen in de lucht op dat vlondertje te balanceren, terwijl de Gemaskerde ijse- lijk lachend de plank vast hield. „Komt, komt, teuteraars!" riep de Gemaskerde. „Werp me de geldbuidel toe, die ge daar met u voert! En onmiddellijk!" Daarbij doelde hij natuurlijk op Panda's beurs, die Hertog Bruno nog steeds in de sidderende hand geklemd hield. Resultaten over 1949/ffl In Nederland werden in het boekja; lopende over 1949 en 1950, 2.344.534 ra deren onderzocht, die verdeeld waren era 203.045 bedrijven. 411.548 dieren reageer den, hetgeen neerkomt op 17.55 108.313 bedrijven waren vrij van tul» culose. Er werden 4.826 dieren, die aan of( t.b.c. leden, afgemaakt. Voor Noordholland zijn de cijfers: 1941' dieren onderzocht, verdeeld over 113 bedrijven. 49.325 reageerden, dat wil 24 gen 25.4 Daaruit blijkt, dat de tuberculoze ocz het vee in Xoordholland hoog is. Mur 1 Zuidholland was het nog hoger, namdS 40.8 In Noordholland werden 354 lijders 22 open t.b.c. opgeruimd. Het aantal t.b.c.-vrije bedrijven in da provincie is 5180. In Friesland is het percentage reactiedieren slechts 1.59, waaruit b!i;s dat de veehouders in die provincie e: geslaagd zijn het t.b.c.-gevaar vrijwel 9 heel te bedwingen. Ook Drenthe maakt op dit gebied vor deringen, daar was het percentage sleets 8.7. Auto na botsing met trein in het water geduwd .Gewonde bestuurder wist zwemmend de wal te bereiken Zondagavond omstreeks halt negMj een personenauto, bestuurd door de n S. Medema uit Winsum, op de onbewaan spoorwegovergang te Winsum door - trein aangereden. De auto werd enss tientallen meters meegesleurd en dij w brug in een kanaal geduwd. De neesr dema wist, hoewel hij vrij ernstig g was, uit de auto te komen en naar kant te zwemmen. Hij moest m een kenhtiis opgenomen worden. De aui totaal vernield werd, is later uit het gehaald. Onderzoek naar gedragingen van een justitieel ambtenaar Het ministerie van Justitie heeft aan A.N.P. de volgende mededeling „Naar aanleiding van berichte". regelmatigheden zouden zij" een justitieel ambtenaar m he^ van het land, wordt van bevoegde J vernomen, dat reeds een uitgebreid ondy zoek is ingesteld naar de ge<dr 8 bedoelde functionaris, welk ondeizoe niet geheel is voltooid JierW bleken van strafbare feiten, I van de resultaten van Jet on func. bedoelde autoriteit voorlopig met "He? A.N.P. tekent hierbü doelde autoriteit is desub van justitie te Utrecht zekere vermaardheid heef -J veesmofc. zijn energiek optreden teDe m <jê kelarij tussen Nederland en vaa tijd, dat hij als subsütaut-ott.o justitie te Breda werkzaam w»

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2