S. Hopman uit Heiloo werd winnaar Minister In Veld sprak in Haarlem vergaderde Goede Tempelieren toe Moord in Wenen Maandag 25 September 1950 Muiier- veldloop Het wandelpark „Velserbeek" was Za terdagmiddag het domein van de athleten, die naar Velsen waren gekomen om deel te nemen aan de nationale Muiier-veldloop, de oudste veldloop in ons land, Behalve de beschermheer van „Suomi", de heer W. H. J, Muiier en de ere-voorzitter burgemeester mr. M. M. Kwint waren aan wezig de eorpschef van de politie commis saris J. P. Weyburg, majoor H. Haitsma Muiier en graaf en gravin Van Limburg Stijum. Hoewel veel voorbereidend werk was Verricht moe>t „Suomi" vaststellen, dat de Velserbeek-parkloop voor E-klassers, die vorig jaar zoveel deelnemers trok, niet kon doorgaan. Aanvankelijk stond de wedstrijd over 3000 meter open voor alle sportbe oefenaars en voor militairen. De Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie heeft alleen openstelling mogelijk gesteld voor militai ren, doch dezen hebben niet ingeschreven. Door de vorig jaar toegezegde medewer king van militairen, waardoor dit sport evenement inplaats van op Zondag naar Zaterdagmiddag was verplaatst, had de deelneming van junioren en senioren ook enigszins te lijden. Na het startschot van burgemeester mr. Kwint ving even na vier uur een dertig tal junioren de strijd aan op de ongeveer 1500 meter-loop. De eerste 500 meter bleven zij groten deels in het peloton, doch toen maakten enkelen zich los om met geringe onder linge afstanden elkander te bekampen. Vrijenhoek van AV '23 nam de leiding om deze niet meer af te staan, doch ondervond van de junior Ebbeling uit Haarlem flinke tegenstand. Op de laatste meters moest een sprint de beslissing brengen. De uitslag was: Junioren: 1 L. Vrijen hoek, AV '23, Amsterdam, 3 m. 52.7 sec. 2 F. Ebbeling, Haarlem, 3 m. 54.2 sec.; 3 C. de Zwager, Holland, Haarlem 3 m. 58 sec.: 4 H. Meyboom, Haarlem, 4 m. 0.8 sec.; 5 H. Halderman, Haarlem; 6 C. Koster, Haarlem: 7 J. v. d. Bogaard, DEM, Bever wijk; 8 B. Bosman, Doves, Heiloo; 9 G. Stuyfzand, Suomi, Velsen; 10 G. Stblvoort, Haarlem. De verenigingsprijs kwam onbetwist in het bezit van de A.V. „Haarlem". De grote Mulier-loop over ongeveer 4000 meter was een handicaprace. Na de D-klas- sers startten 20 seconden later de C-klas- sers, die weer 20 sec. later werden gevolgd door de B-klassers en nog eens met 15 se conden verschil door de A-klassers. De bekerhouder J. Hoogschagen uit Heiloo liet verstek gaan. Het eerste startschot loste de heer Muiier. Daarna was de vice-voorzitter, de heer H. J. Klaver de starter. De loper van Holland Van Wees plaat ste zich spoedig aan de kop. direct gevolgd door Hopman van Doves. De A-klassers Van Wijngaarden en Smit (beiden Suomi) liepen van meet af goed. Zij werden ge volgd door Tromp (B) van Olympus. Smit vergde echter in het begin te veel van zijn krachten. Dekker (B) van Doves verloor na 500 meter zijn schoen en nog later zijn sok. Het pleit voor deze athleet, dat hij desondanks moedig volhardde. Even na de eerste ronde (ongeveer 2000 meter) nam Hopman de leiding over en kreeg Tromp, achter zich. Van Wijngaarden haalde uitstekend in, maar 400 meter voor de eindstreep bleek de handicap te groot. Hopman had op dit ogenblik een voorsprong van 40 meter op Tromp. Deze liep nog meer in en bracht na een fraaie race het ver schil op ongeveer 15 meter in een fel ge vecht om de titel. De uitslag werd: 1 S. Hopman (D) Doves, Heiloo, 12 min. 6.3 sec.; 2 P. Tromp (B), Olympus, Alkmaar 12 min. 11.4 sec.; 3 U. v. Wijngaarden (A), Suomi, Velsen, 12 m. 17 sec.; 4 H. Groeneveld (C) WVGV, Weesp, 12 m. 35.2 sec.; 5 H. Adrichem (A), DEM, Beverwijk, 12 m. 53.8 sec.; 6 J. de Boer (A), AV '23, Amsterdam, 12 m. 56.6 sec.; 7 W. Geusenbroek (A), Haarlem, 12 m. 58.9 sec.; 8 J. Post (B), DEM, Bever- I wijk; 9 H. Veldhuizen, (D), WVGV, Weesp; I 10 G. v. 't Hoff (C), DEM; 11 J. Smit (A), Suomi; 12 J. Wortel (B), Tempo, Bussum; 13 R. Hoffmans (B), Suomi; 14 P. Dekker (B), Doves; 15 R. Stam (C), Doves; 16 M. Hoogschagen (D), Doves; 17 H. Engelhardt (D), Suomi: 18 A. Koet (C), Suomi; 19 T. Luttik (B), Suomi; 20 J. v. Wees (D), Hol land, Haarlem. De verenigingsprijs, de wisselbeker van Hoogovenstaten, viel deze keer opnieuw ten deel aan Suomi, Velsen met 38 punten, ge volgd door DEM, Beverwijk, 40 punten en Doves. Heiloo, 42 punten. Bij de prijsuitreiking heeft de heer Kla ver namens Suomi hulde gebracht aan de heer Muiier. De heer Muiier beantwoordde de toespraak en haalde herinneringen op van zijn jeugd. Hij dankte burgemeester mr. Kwint voor diens vriendschap en ver der allen, die tot het welslagen van de loop bijdroegen. Motorzesdaagse Roeien ADVERTENTIE Als Uw maag in lichtelaaie staat of brandend zuur U naar de keel stijgt dan brengen een paar Rennies tabletten dadelijk uitkomst. Geen wonder, dat tien duizenden verbruikers in alle beschaafde landen van de wereld zweren bij dit prettige middel. Rennies zijn nog smakelijk ook en simpel om in te nemen. Gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. Nu zijn de Rennies ook één voor één verpakt, om de mensen te gerieven, die zo graag altijd Rennies bij zich steken om altijd en overal gewapend te zijn tegen de verschrikkingen van brandend maagzuur. Rennies zijn ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Agenda voor Haarlem MAANDAG 25 SEPTEMBER Frans Hals: „Oom Willy wint de derby, alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Nep- iunus dochter", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het jolige weeuwtje", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bagdad", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Wilde pracht", alle leeft. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wraak van een cowboy", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 26 SEPTEMBER Frans Hals Theater: Haarlems Kunstge meenschap „Filmkomieken", 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur Bioscopen Middag- en avondvoorstellingen. Engeland won hoofdprijzen De vijf en twintigste internationale zes daagse motorwedstrijd in Wales heeft grote successen voor de Britse rijders opgeleverd. Zowel in de wedstrijd om de Trophy als in die om de Zilveren Vaas heeft het Engelse team de wedstrijd van zes dagen geëindigd zonder straf pun ten. In de Trophy-wedstriid eindigde Oostenrijk als tweede met 1125 strafpunten en Italië werd derde met 2582 straf pun ten. Voor de Zilveren Vaas werd het Britse A-team eerste met 0 strafpunten, met Ne derland op de tweede plaats met 300 straf punten, Zweden derde met 308 strafpunten en het Britse B-team vierde met 600 straf punten. Ierland werd vijfde in deze rang schikking met het verlies van 773 punten. Groot Brittannië heeft de internationale trophy voor de 14e maal gewonnen en de vaas voor de elfde keer. Piet Knijnenburg en Jaap Roest bleven op B.S.A. zonder strafpunten. Zij wonnen een gouden medaille. B. Olie en W, Waayenberg behaalden respectievelijk 2 en 5 strafpunten op Tri umph en ontvingen een zilveren medaille. Piet Bestebreurtje en Flip Haaker reden op C.Z. en Jawa deze zesdaagse geheel uit met 171 en 110 strafpunten. Tachtig deelnemers reden de zesdaagse uit, hetgeen op zichzelf al een bijzondere prestatie betekent, omdat men het er una niem over eens is, dat deze internationale motorzegdaagse zwaarder is geweest dan ooit te voren. Hockey Deense elftal tegen Nederland Het Deense elftal, dat Zondag 8 October te Amsterdam tegen Denemarken speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Poul Nielsen (Slagelse). Achter: Erik Frandsen (Orient) en Robert Hansen (Kalundborg). Midden: Henrik Soerensen (Kalundborg), Eigil Hansen (Kopenhagen) en Egon Johan- sen (Kalundborg). Voor: Bernt Joergensen (Orient), Ernest Bohr (Orient), Erling Nielsen (Kalundborg), Preben Blach (Kopenhagen) en Joergen Bjerregaard (Orient), Hockeyuitslagen Eerste klasse Westen: Laren—H.D.M. 0—1. Gooi—Be Fair 10. Tweede klasse D: Zandvoort—Hurley II 30. Andere wedstrijdtn van Haarlemse en Bloemendaalse clubs zijn uitgesteld. De dames-hockeydag te Heemstede is niet door gegaan. Wood wereldkampioen van de skiffeurs Mervy Wood, de Olympische kampioen der skiffeurs, behaalde in de race voor het officieuze wereldkampioenschap een over winning op Jack Kelly, de Amerikaanse kampioen en Anthony Rowe, de Engelse sculler. Wood legde de VA mijl op de Schuykill-rivier bij Philadelphia af in 7 minuten 14.2 sec. De roeiers hadden de wind in de rug en stroom mee. Rowe nam na de start de leiding en na een kwart mijl had hij een kleine voorsprong. Kelly spurtte bij, nam de leiding van Rowe over. De Australiër kwam vrijwel gelijk met de Engelsman te liggen. Op de laatste 400 meter kwam Wood naar voren en won met twee lengten verschil op Kelly. Het verschil tussen Kelly en Rowe bedroeg een lengte. Wedstrijd voor veteranen De laatste jaren worden onder leiding van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" roeiwedstrijden voor vetera nen gehouden. De belangstelling neemt echter af. Dat bleek Zondagmiddag. Er waren veertien nummers op het programma geplaatst, doch er schreven alleen maar drie ploegen in voor de achten. Amstel, ZZV en Het Spaarne namen deel. In de voorwedstrijd tussen Amstel en Het Spaarne waren de Amsterdammers het beste op dreef en wonnen met een verschil van drie kwart lengte. De baan was 1400 meter lang. De finish ging tussen Amstel en ZZV. De Zaandammers versloegen Amstel met twee lengtes in 5 min. 21 sec. Het programma werd aangevuld met onderlinge wedstrijden mixed-wherry voor leden van Het Spaarne. Elf ploegen namen deel en het resultaat was dat mejuffrouw H. Lobel en L. Maier zegevierden. Jeugdkampioenschappen Zaterdag werden op het Hilversumse kanaal de nationale jeugdkampioenschap pen verroeid. Elf verenigingen met in to taal zeven-en-veertig ploegen namen aan deze wedstrijden deel die georganiseerd werden door de H.R.V. „Cornelis Tromp" op verzoek van de Nederlandse Roeibond. Door het grote aantal insch ij vingen moesten de meisjes- en jongensnummei's op verschillende banen geroeid worden. De wedstrijden hadden een vlot verloop. De uitslagen luiden als volgt: Jongens. Oefengiek 17 en 18 jaar: 1 Ric. I, 2 Spaarne; overnaadse vier: 1 Ric, 2 Spaarne I; overnaadse skiff: 1 Schie, 2 Spaarne; oefengiek 1416 jaar: 1 Ric I, 2 Ric II. Meisjes. Oefengiek 17 en 18 jaar: 1 Vi king 100 punten: 2 Viking II 78 punten; 3 Tromp 74 punten: overnaadse vier: 1 Tromp 101 p., 2 Spaarne 100 p., 3 D.D.S. IT 75 p.; overnaadse skiff: 1. Viking 102 p., 2 Spaarne II 95 p.; oefengiek 1416 jaar: 1 Spaarne 95 p., 2 Tromp I 89 p., Viking I 86 p. WEDSTRIJDEN VOOR SCHOLIEREN Zaterdag 30 September en Zondag 1 October worden op het Zuider Buiten Spaarne door de Koninklijke Roei- en Zeil vereniging „Het Spaarne" interscholaire roeiwedstrijden gehouden. Zes-en-tachtig ploegen hebben ingeschreven. Wandelsport Geen uitvallers in de tocht Brussel—Rotterdam Zondagavond arriveerden te Rotterdam de zestien deelnemers aan de prestatie wandel tocht BrusselRotterdam over een afstand van 150 km., welke tocht voorbereid was door de Rotterdamse Wandelsportvereni ging. De wandelaars, onder wie een Frans man, waren Zaterdagmiddag om twee uur te Brussel gestart en kwamen 's avonds om elf uur te Antwerpen aan, al waar een korte rust werd gehouden. Het verdere deel van de tocht heeft het vrijwel onafgebroken gestortregend, maar niettemin kwamen de wandelaars in goede conditie aan. De Nederlandse Oorlogsgraven-Stichting heeft een begin gemaakt met de verzorging der graven van Nederlanders, die in Duitsland zijn gestorven. Op het kerkhof in Hamburg-Ohlsdorf zijn thans 600 witte kruizen geplaatst, waarop de Nederlandse kleuren boven de namen der overledenen zijn aangebracht. Plons! deed het water. „Help!" riep Bunkie. De Kabouters en Rick schrokken geweldig. Rick zwaaide onthutst met z'n armen in de lucht. „O, help!.... Bunkie is in 't water gevallenschreeuwde hij. De Kabouters snelden naar de plaats, waar Bunkie in de geul was gevallen. Maar het was niet zo eenvoudig hem eruit te halen. Want de kracht van de stroom was zo groot, dat de arme Bunkie terstond werd meegesleurd, zonder dat hij zich kon verzetten! Met 'n geweldige vaart werd hij meegetrokken door het bruisende water. „Help!. Help!" jammerde hij. Maar het water kwam in z'n mond en toen kon hij geen geluid meer geven. Radeloos holde Rick langs de kant, maar de stroom was vlugger. Bunkie werd weg gesleurd en verdween om een bocht van de geul Korfbal Slechts twee wedstrijden zijn gespeeld Watervliet I heeft tegen Olympia I een fraai resultaat bereikt door haar tegen partij een gelijk spel af te dwingen. Het is natuurlijk geen goede wedstrijd geweest, daarvoor waren de weersom standigheden te slecht. Opemerkelijk was. dat mejuffrouw Smittenaar zeer goed werd verdedigd door mevrouw v. d. Giezen: De internationaal was technisch beter dan de Watervliet-speelster, doch veel gevaar heeft zij toch niet voor Watervliet opge leverd. Watervliet heeft steeds met een doel punt achter gestaan, doch wist evenzo vele malen eelijk te maken. Via 0-1 werd het door Möhlman 1-1, met welke stand ook de rust inging. Na de rust nam Olympia weer twee maal de leiding, doch nu konden Velthuys en mevrouw Broeksma de stand nivelleren. Animo Ready stelde zeer teleur door de competitie met een 3-2 nederlaag te be ginnen; en dat nog wel tegen het zwakke Altius. dat reeds twee nederlagen had ge leden. o.a. verloor het met 13-4 van Aurora. Animo Ready zal het dit seizoen zeer moeilijk hebben om zich in de K.N.K.B. te handhaven. Deze wedstrijden waren de enige, welke in het district Noordholland en Utrecht werden gespeeld; de overige werden we gens de weers- en terreingesteldheid afge last. Courses te Duindigt De uitslagen van Zaterdag gehouden dra verijen te Duindigt luiden: Metropoleprijs (afstand 2100 m.), eerste afdeling: 1. Nelly Scott (W. Leeuwenkamp) k.m. tijd 1.35.5: 2. Ortolaan S. (B. U. de Jong) ,km. tijd 1.37.8; 3. Nicolette (H. C. ten Hagen) km. tijd 1.37.7. Totalisator: winnend f5.30, plaats fl.60. f 1.60. f3. gekoppeld f7,90, covercall f2,30. Metropoleprijs (afstand 2100 m.), tweede afdeling: 1. Olivia Havilland (L. Ensing) km. tijd 1.36.6: 2. O. Mc. Gregor (T. van den Veen) km. tijd 1.35.2. Totalisator: winnend f 4,50, plaats f 1,80, f 3, f 3,50. gekoppeld f 10,50, covercall f 9,80, Madeiraprys (afstand 2040 m.): 1. Nurmi H. (W. H. Geersen) km. tijd 1.31.8; 2. Nellie O. (N. Oosting) km. tijd 1.32.7; 3. Monty's Boy (K. Kramer) km. tijd 1.31.9. Totalisator: winnend f 2,70, plaats f 1,60, f 2,60. f 9. gekoppeldf 5,70, covercall f 7,40. Madrigalprys (afstand 2100 m.): 1. Otella (J. de Vlieger) km. tijd 1.29.5; 2. Non Plus Ultra (K J. van Leeuwen Jzn.) km. tijd 1.29; 3. Judge Scott Jr. (W. Leeuwenkamp) km. tijd 1.29.4. Totalisator: winnend f 1,70, plaats f 1,60, f 3.50, f 5.50, gekoppeld f 4,50, covercall f 12,60. Matadorenprijs (afstand 2460 m.): 1. Lord Henv (J. de Vlieger) km. tijd 1.27.4; 2. Keen witted (K Hoorsma) km. tijd 1.31.3; 3. Louise de la Maire B. (Th. Ponsen) km. tijd I.29.1. Totalisator: winnend f 4, plaats f 1,70, f 3,70, f 3,40, gekoppeld f 6,60, covercall f 14,20. Magnoliaprys (afstand 200 m.) handicap a: 1. Great Girl (H. Pije) tijd 2.19.2; 2. Tara- gas (L. Rance); 3. Arienne (H. J. v. d. Kraats). Totalisator: winnend f6,50, plaats f2,50, f2,10, gekoppeld f9,50, covercall f3,60. Bliskemprys (afstand 1200 m.) begrensde handicap: 1. Taxiol (J. Vóórhaar) tijd 1.20; 2. Etoile du Nord (G. J. Riem); 3. Zephyr (L. Rance). Totalisator: winnend f 20,90, plaats f 4,20, f 1,80, covercall f 4,40, gekoppeld f 13,80. De totale omzet bedroeg f37.434. Sport in 't kort HANS HARTING WINT TE VLISSINGEN. Te Vlissingen werd Zondag onder leiding van de Vlissingse athletiekclub „Marathon" de vijftiende internationale Boulevardloop gehouden. Bij de senioren, die een afstand van 3600 meter moesten afleggen nam een groep van acht lopers de leiding, maar na 1800 meter liepen Hans Harting (AAC, Am sterdam) en Janssens (La Gantoise, Gent) uit de kopgroep weg. Spoedig begon Harting uit te lopen en hij won in de nieuwe recordtijd van 10 min. 35.9 sec. Het oude record be droeg 10 min. 40.9 sec. Muziek Een artistieke verrassing in „De stompe toren" Duo Han Holsbergen en Gesina Popping In de duisternis van een regenachtige herfstavond werd Zaterdag voor de laatste maal in dit jaar de zware deur van „De Stompe Toren" te Spaarnwoude geopend om bezoekers toe te laten tot de intieme ruimte van het oude kerkgebouw. Hun aanwezigheid daar gold een avond van kamermuziek, die gegeven werd door de violiste Han Holsbergen en de pianiste Gesina Popping, twee jonge kunstenares sen, die te Haarlem nog onbekend zijn. Dit optreden in de onmiddellijke omgeving van onze stad kon men daarom beschou wen als een debuut, dat zeker gevolgd dient te worden door een officiële Haar lemse muziekavond. Want de resultaten, die op dit concert verkregen werden, schonken over het al gemeen veel voldoening en meer dan eens kon men spreken van een artistieke ver rassing, die dan speciaal het individuele spel betrof. Weliswaar kon men waarde ring hebben voor ogenblikken van goed samenspel; maar de noodzakelijkheid tot verdere vervolmaking hiervan, tot het streven naar hechtere eenheid inzake con structieve opbouw en uitdrukkingskracht, liet zich nog nadrukkelijk gelden. En bij deze vervolmaking zal het geladen tem perament van de pianiste vaak terug moeten treden voor de eisen gesteld door Op onze kantoren li» passagierslijst van <je S« jj schepen „Sibajak" J Deze schepen, die in con™*"11»' ;op 13 September uit liiti vertrokken. Zij komen ?*™8 PW i op 10 October in Rotterd^ !ci! de muzikale stijl. Dit z™ direct voor de ter inleiding J""?*11 p gespeelde nobele Sonate in n d( av"r. en piano van G. F. Handel v?' «w: geworden zijn. Nu benaderde ping te weinig de ideale iwS, V De vleugel klonk vooral in te hard, ten koste vanhët«O de vioolklank. Het Larghetto S" werd bijzonder mooi d„or Snel™*8® Over het algemeen sprak 0X!n een voorliefde van de nianist. klank, voor een ma4aa? dat voor de miniatTOnwlT pSft van Robert Schumann, noch voor nÏ!11 sy's „La soirée dans Granële™° joyeuse", welke composities Gesira'ii ping als soliste speelde, SWsUg bl™ paste dit uitvoermgsprinelpe voort* voor „Cubana" en „Andaluza" van li 1 Falla, fel bewogen muziek, waarmeS* pianiste zich m haar element voelda waarmede zij haar muzikaliteit en l,- belangrijke technische scholing uitnerrS kon demonstreren. De violiste Han Holsbergen heelt ra haar optreden bewezen, dat de prijs -Z uitnemendheid, dit ;aar bij haar solisK examen aan het Rotterdams ConservsK rium behaald, volkomen terecht werd t« gekend. Han Holsbergen bezit een opval lende violistische dispositie, die mede a haar techniek een grote hoogte van on*, wikkeling heeft gegeven, Daarbij bi een verheugend stijlbegrip en een n lijke muzikal teit, die zuiver reage de schoonheid en op de innerlijke gt,^ waarde van gespeelde werken, een ver. houding, die onbevangen, zelfs nog obisc. tief van aard lijkt. De keuze van het Preludium en Fuga e kleine terts voor viool-solo van mT Reger was in dit opzicht typerend, L moeilijke werk, met zijn strakke met*, stemmigheid, verkreeg een verrasseri knappe vertolking, gaaf en duidelijk vz lijn en hecht van structuur. En hkry schonk Han Holsbergen voortreffelijk indrukken met haar aandeel in de voer- dracht van de Sonate voor viool en pias; van Claude Debussy. Met drie karakteris tieke werkjes, Melodie van S. Prokoliefl Bourrée en Farandole van Delvincoaii voor viool en piano werd de avond, v voor ruime belangstelling werd geti besloten. Verlaten, te midden van weilanden ea boerenhofsteden, ligt nu „De Stompe To ren" te wachten op het warme voorjaar, dat weer een nieuwe reeks kunstavond# mogelijk zal maken. P, ZWAANSWIJS In het afgelopen weekeinde had in „De Leeuwerik" de Groot-Loge-zitting der Internationale Orde van Goede Tempelie ren plaats, waarbij de Haarlemse loge „Vereend van zin" als gastvrouwe optrad. Zaterdagmorgen werden de zusters en broeders door het gemeentebestuur ten stadhuize ontvangen; Zaterdagavond was er een gezellig samenzijn, waarbij het „Boru'ensemble", de blokfluitgroep van de Haarlemse Volksmuziekschool, het man- nenkwartet van Nico de Zwager en mevr. A. KroonKuneker met voordracht hun gewaardeerde medewerking verleenden. Zondagmiddag sprak de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, de Groot-Loge toe. Minister In 't Veld spreekt De minister herinnerde eraan, dat hij zijn maatschappelijke loopbaan was begon nen in de I.O.G.T. Verre van gemakkelijk werk: hij moest als jong broekje een kwar taaldrinker in het gareel houden. Hij begreep toen duidelijk, dat de drank bestrijding niet alleen reddingswerk be hoort te zijn, doch gericht dient te worden op het voorkomen van drankmisbruik. Op grond van eigen pijnlijke ervaringen waarschuwde de minister zijn gehoor niet te fanatiek te worden, daar dit het „blauwe ideaal" meer zou schaden dan goed doen. Vervolgens kv.-am de spreker tot de kern van zijn betoog: heeft drankbestrijding in deze tijd nog wel zin? Daartoe herinnerde spreker eraan, dat jaarlijks in ons land een 500 millioen gul den aan drankbestrijding wordt uitgegeven, dat is evenveel als de woningbouw van de overheid vergt. Dit op zich zelf zou reeds voldoende reden zijn de strijd voort te zet ten. Maar bovendien is er de toenemende mechanisatie van verkeer en industrie, waardoor het tempo van het leven belang rijk is versneld en grotere eisen aan de mensen worden gesteld. In dat verband wees mr. In 't Veld erop, dat ook buiten de kringen der drankbe strijders acties worden gevoerd voor „al coholvrije chauffeurs" en voor een doel treffender bestraffing van hen die be schonken achter het stuur zaten. Ook de bediening der machina in 4 fabrieken maakt het noodzakelijk ir. ii arbeider nuchter op zijn werk komth- langrijker echter vond mr. In 't Veldht', argument van het verantwoordelijkheids besef, dat van ons allen wordt geëist Ik oplossing van de grote vraagstukken dit ons in het huidige tijdsgewricht bezighou den. Spreker meende, dat vooral vele jongerer. ten onrechte geloven, dat op de loop de dingen in de wereld bijvoorbeeld di verstoring van de wereldvrede door ds individuele mens of door kleine organisa ties geen invloed zou kunnen worden uit geoefend. Wil West-Europa geen voedingsbodc worden voor politieke onrust en daardcc een bedreiging voor de wereldvrede, da: dient ernst gemaakt te worden met ds sociale gerechtigheid. Dat wil echter tevens zeggen versterking van het verantwoorde lijkheidsbesef en van de burgerzin. „Denk; gij, dat het verantwoordelijkheidsbesef be vorderd wordt door de bitterfles, dat he- heldere denken zijn hoogtepunt vindt aac de borreltafel?" vroeg spreker, die meende dat de leuze: „Sterke drank maakt w® zwak volk" nog steeds geldt Tot de jongeren zei de minister dan oos. wilt gij ernst maken met de strijd voor de oorlog, neem dan ook uw plaats in m de rijen der drankbestrijders. De strijd, die „Het blauwe leven nrt- te voeren is niet van weinig betekenis. is een onderdeel van de grote strijd \oc- een beter en blij der leven, zo besloot ffl- dr. In 't Veld zijn toespraak. Enige Tempelieren, die het met - tieke opvattingen van de spreker niet ee^ waren, verlieten onder protest de zaai. De Groot-Tempelier, de heer Hessin deelde tijdens de behandeling van agenda mee. dat ter gelegenheid van hd honderdjarig bestaan van het l.u.u.- 1951 in Nederland hoogstwaarschijnlijkeec congres zal worden gehouden. Een speciale commissie zal zich met vredesvraagstuk bezighouden. De I.O.G.T. is er in geslaagd bij Rben een eigen kampeerterrein té huren. FEUILLETON door Cisela Furtmüller (Vertaald uit het Duits) 28) Dat komt wel meer voor, antwoord- dr. LÖndal. We moeten het in de kranten bekend maken, dat een ongeveer 45-jarige man, groot en mager, gekleed in een don ker, afgedragen costuum, vlak bij het zie kenhuis een hartaanval heeft gekregen en hier binnen is gedragen. De verpleegster nam de kleren over haar arm en hierbij voelde ze opeens iets in de voering van de mantel zitten. Wat is dat? vroeg ze met een verwon derd gezicht, terwijl ze de mantel nader bekeek. Een andere verpleegster, die na derbij was gekomen, merkte op: Hij heeft zeker iets waardevols in de voering van zijn mantal willen verbergen. Ze haalde een schaar en knipte een naad open. Enige zorgvuldig in elkaar gevouwen pa pieren kwamen le voorschijn. Ze wenkte dr. Löndal. Merkwaardig, vindt u niet, dokter? De patiënt droeg zyn papieren in zijn mantelvoering Dr. Löndal nam de papieren van haar aan en liep ermee naar het raam, dat uitzag op een grote tuin vol bloemen. Het zijn inderdaad identiteitspapieren. Zuster, u hebt daar werkelijk een ontdek king gedaan! Kijk eens! De andere dokter en de beide verpleegsters bogen zich over de papieren heen, waaruit ze konden vast stellen, dat de patiënt Aage Houlberg heet te, in Tromsö geboren was en momenteel geen betrekking had. Het komt me verdacht voor je papie ren op een dergelijke geheimzinnige ma nier bij je te dragen, merkte dr. Löndal op. Het lijkt me, dat deze Aage Houlberg wat op z'n kerfstok heeft. Waarschijnlijk leefde hij onder een valse naam. meende zijn collega, terwijl hij een onderzoekende blik op Houlberg's gezicht wierp, waarvan de kin door een korte donkere baard bedekt was. Löndal vouwde de papieren weer in el kaar en gaf ze aan de verpleegster. Ik heb er zo'n idee van, dat hij die baard met opzet liet groeien om zijn voor komen te veranderen. Iemand, die zijn identiteitspapieren in zijn voering genaaid heeft, zou wel eens een gegronde reden kunnen hebben om zijn uiterlijk te ver anderen, iets wat met een baard altijd vrij aardig gelukt wanneer hy tenminste vroeger gladgeschoren was. Het zou niet de eerste keer zijn, dat we zo iets mee maakten. Er ging een deur open en de geneesheer directeur met enige assistenten kwam bin nen. Löndal en zijn collega zetten in korte woorden het geval uiteen. Hoè heet die man? Aage Houlberg? De directeur streek zich over zijn borste lige haar. Ik herinner me die naam kortgeleden nog in de krant gelezen te heb ben. Die man is onlangs in 'n weinig fraaie geschiedenis verwikkeld geweest. In ver band met de moord op een zekere Svensen werd hij gezocht. Aage Houlberg begon zachtjes te kreu nen. Zijn adem kwam moeilijk. De dokter gaf orders voor een injectie en de directeur ging verder. Aan .de zware zieke werd alle zorg besteed, doch het scheen een hopeloze opgave hem in leven te houden. Aage Houlberg's lippen openden zich langzaam. Waterwater! fluisterde hij. Ik verbrand De verpleegster bracht een glas water aan zijn lippen. Hier is water. Langzaam wist de zieke iets naar binnen te krijgen. Een van de dokters voelde zijn pols en gaf een tweede injectie. Houlberg kwam hierdoor iets bij en opende de ogen. Met een doffe beruster.de, eindeloos moede blik keek hij om zich heen. Waar ben ik? Hoe kom ik hier?, fluisterde hij. U ligt in het ziekenhuis, antwoordde de verpleegster kalmerend. U moet hier enige tijd bij ons blijven om weer helemaal gezond te worden. Gezond worden, zei de zieke man bitter, dat word ik nooit weer. Ik voel dat ik dood ga. Mijn hart is op, dat weet ik. Stilzo mag u niet spreken, ver maande dr. Löndal hem. U hebt vóór alles rust nodig, veel rust. Houlberg sloot de ogen weer. Er kwam iemand binnen, die de verpleegster riep: Zuster, u moet even hiernaast bij prof. Brygg komen. Hij wil door u zelf over het geval-Petersen ingelicht worden. De verpleegster knikte en verliet de zaal. Terwijl ze bezig was professor Brygg uit voerig in te lichten, hoorde ze in de aan grenzende ziekenzaal een hevig steunen, dat steeds erger werd. Nadat ze van de professor toestemming had gekregen om te gaan kijken, wat er aan de hand was, frof ze Houlberg in hoge koorts ijlend aan. Houd z'n hoofd vast, dan geef ik hem nog een injectie, zei dr. Löndal. Alle energie, die er nog in het uitgeteer de lichaam was, uitte zich in een hevig verzet. Neenee, riep de doodzieke man uit. Laat meik kan niet ster ven, voordat ik mijn schuld bekend heb. Zijn woorden trokken de aandacht van de hele zaal. Houlberg wees met zyn hand in een bepaalde richting. Daardaar, zien jullie hem ook? Zodra ik mijn ogen opsla, zie ik hem daar weer staan.daar komt hij op me toe. hij komt op me afZijn handen ge baarden wild. Jaja, ik beken het. Dr. Löndal en zijn collega traden op het bed toe en bogen zich over de patiënt. Wat bekent u? vroegen ze als uit één mond. Dirk Svensenfluisterde Houlberg, het hoofd onrustig op en neer bewegend, Dirk Svensenja, ja, ik beken het. ik heb hem vermoord. Hij was mij geld schuldig.veel geld, dat ik nodig had om mijn kinderen naar buiten te sturen. En hij wilde me met een bedelaarsbedrag afschepende ellendeling! Moeilijk kwam Houlberg's adem en met doffe ogen keek hij de doktoren aan. Een van hen maakte ijverig aantekeningen. De stervende man probeerde zich op te rich ten: Ik heb het gedaan, dat is waar. hij tergde me tot het uiterste, hij dreigde me, dat hij me als afperser aan zou geven. hij had een in snippers gescheurde brief van me Opnieuw hield hij even op. Hij werd ieder ogenblik zwakker. Hij liet me de snippers zien.... en toen, toen hij me opnieuw afwees, toen verloor ik m'n zelf beheersing en sloeg ik hem met een zware lineaal, die ik ergens vond, neer hij was onmiddellijk dood.het was een goede klaphij was een schoftmet z'n eigen lineaal heb ik hem neergeslagen. Ik gooide het ding naderhand in de Isar. Die aan snippers gescheurde brief nam ik mee.niemand zou iets merken. Ik wilde leven voor mijn vrouw en kinderen. De zieke hijgde en zijn stem was niet meer dan een fluisteren. De doktoren moes ten zich over hem heen buigen om nog iets te verstaan. Overal gezocht.overal zat de aan.maar ik heb me verborgen ge houden, leefde onder een valse nu is alles ten einde.... alle®: Na nog een wanhopige poging o. op te richten, viel hy Plotsej^g lo0t rijn de kussens terug. De verpleegster ogen en legde een laken ove vallen dodenmasker. op - We moeten onmiddellijk de piJMJ de hoogte stellen, zei dr. Londal tot dJ collega, die opmerkte: „ftn,ent we! - Misschien boet op dit een onschuldige voor hem. D cvensen tige moord van de chemicus D heeft veel stof doen °Pwaa'e"'van zelfs, dat er iemand, onder v die moord, gearresteerd werd. HOOFDSTUK XVI. Genua lag te baden in een w De hemel was helderblauw, gj^. water in de haven, waar zflU schip „Elga" wachtte op vertrek, over enkele uren plaats vin van De tijd verliep en hoe me« jt. vertrek naderde, des tedrmesmeer rondom de landingssteige onde" passagiers begaven zich aa" ach ooi deze mensenmenigte be drie betrekkelijk jonge m 'ffarÊn ic onmiddellijk nadat ze aan komen, tot een van de eieren wendden met het v veTvolgil tem te mogen spreken, (wow

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6