Het Hek van de Dam 4^ jaar moeten 245.000 arbeidsplaatsen Je industrie geschapen worden In 1951 wordt wel begonnen aan de tunnel in Velsen maar Wijdere mazen en minimum-vismaten worden nu gauw werkelijkheid v: 5 jfi -y.? 27 September 1950 .^liiatienota Arbeidsproductiviteit over enkele jaren waarschijnlijk op vooroorlogs peil van Economische Zaken hoging van de industrie tot 1952/ wee de nota inzake de indus tuur" dat de rammsen' ^CftodustrialiMtienota het vorige ..iriike punten herzien moeten versnelde omvangrijke '<r- éan het inter-Europese han- ':.;ivaarblJ 0ok de totstandko- Europese Belalingsunie en de St .In de West-Duitse industrie op «ïSwtde markt worden genoemd), «Bsiïingen in de opbouw en om- ■'1 - t l militaire apparaat, waardoor iti'*;" jjenst weer meer arbeids- 'cfnl opeisen. Op dit punt zijn de nog zeer groot. ?H van de ramingen in de eerste ftitienota zou in de periode 1948 'fm id de ld per kwartaal .r dan f 320 millioen moeten wor- rawsleerd. Volgens de nieuwe '1'L dit bedrag thans iets meer mimoen. De investeringen van fjiïid bedragen ongeveer 1/5 van het ftt bedrijven, waarin 10 ef meer per- i3011 ,.,.1 „am Hp. nersoneelsbezet- 'verkten, nam de personeelsbezet 55 r-n midden 1948 tot einde Maart 1950 b"jaar) toe van 793 000 op 860.000 ":.2r De arbeidsproductiviteit steeg in jfitdvJ' ,.„nnf.n4 kotirnnn n pon jSode met 10 procent, hetgeen naar •lina 35 000 arbeiders in hun oorspron- Bnctie overbodig moet hebben ge- ,'u Deze 35.000 arbeiders zijn echter Industrie werkzaam gebleven, zodat - -snlfll nieuw geschapen arbeidsplaat- r (Tzeveer 100.000 (de 35.000 plus de der personeelsbezetting met 0) heeft bedragen. Arbeidsproductiviteit is gestegen rif minister raamt, dat een derde deel fdeze nieuwe arbeidsplaatsen (30 a r«, ie danken is aan nieuwe inves- Het resterende deel is verkregen, "^t 'het reeds in 1943 aanwezig pro- apparaat blijkbaar nog ruimte bood opneming van een groot aantal tftoeneming van de werkgelegenheid bijzonder sterk geweest in de textiel- IMngindustrie. V verloop van de arbeidsproductiviteit -•danig, dat het vertrouwen gewettigd ,'k omstreeks 1952/53 weer het voor- fa» peil bereikt zal worden. 0-,-er de vergroting van de productie de nota verklaard, dat er in l'/s jj (van 1948 tot 1949/50) een stijging is psit van 14 procent. i eerste industrialisatienota achtte een tnroductiestijging in 4>/ï jaar van 31 af nodig. Dit percentage is in de Hire nota verhoogd tot 34 procent, is industriële uitvoer was in volume in i 53 procent hoger dan in 1948. Hier over staat echter, dat de absolute om- j van in- en uitvoer, dus ook het saldo Iside, belangrijk steeg. Daar de prijzen lis invoerproducten stegen in verhou dt die van de uitgevoerde industrie- licten was het effect dat het invoer- in waarde nog sterk is gedaald. Herziene ramingen at vorige jaar was geraamd, dat het e-i in de industrie werkzame arbeiders :ft» jaar met 95.000 zou moeten worden rgroot. Dit aantal is thans op 125.000 rcimd. Daarbij komt, dat als gevolg van noodzakelijke stijging der arbeidspro- siiriteit naar schatting voor 120.000 rxiders, die al in de industrie werkzaam een nieuwe arbeidsplaats beschikbaar sK komen, omdat deze arbeiders in hun c.rïoronkelijke functie kunnen worden jaist. Volgens de nieuwe raming mochten cos 245.000 nieuwe arbeidsplaatsen in de 'idustrie geschapen worden. Aangenomen, dat 80.000 arbeiders in het staande apparaat nieuwe werkgelegen- kunnen vinden, zal voor 165.000 ar- ëaers werkgelegenheid moeten worden jonden door nieuwe investeringen. Dit st voor 1952/53 een bedrag aan nieuwe wateringen van roncl 2900 millioen. Mening is gehouden met afvloeiing Vtj werkkrachten door emigratie (gemid- Ct'i 10,000 per jaar). Berekend wordt, dat de productiever- D!er"Gftonaal congres over micros- Wer<^ ook deze n^uwe elec- ■•jj,-.." ..Osco,0-D van Zwitsers fabrikaat f'n»« Jo waaTmee vergrotingsmaat- Mn 150.000 X lineair bereikt kunnen worden. Agenda voor Haarlem t»!SSDaG 2' SEPTEMBER Siefafi Askfinn ^oncertgebouw: Concert Wfflv wift S' luur' Frans HaIs: »°om 'JÏS leeft-; 2;3?' I e» 2,4.15 7 «Toic" 1R4 o .V!?r- palace: „Het jolige -ügdad" 'u io' 1 en 9-15 uur. Luxor: praehpi"' in V en 9,19 uur. City: SpS! IMt, 215. 4.30, 7 en 9.15 Ui.. 5™ wraak van ppti pmirhnv" „Neptunus dochter", 18 hUnen 915 UÜT t«Ke2^riDA? 23 SEPTEMBER Concert?^, «ert' 2 uur- Gemeen- S ««It9<W. Koi ■ri'.-Oo van --De ia «"SftJwunïS: Bl0S,:0I"",: hoging van de industrie tot 1952/53 ƒ250 a 300 millioen hoger zal moeten en kunnen zijn dan het vorig jaar werd geraamd. Berekend wordt, dat in 4'/« jaar in totaal aan nieuwe investeringen 2900 millioen zal moeten worden besteed (oude raming 2700 millioen). Voor vervanging en mo dernisering van het reeds aanwezige pro ductie-apparaat wordt eveneens 2900 millioen geraamd (dit is 100 millioen minder dan cle oude raming), zodat in totaal 5800 millioen geïnvesteerd zal moeten worden. De minister acht het van groot belang, dat onze industrialisatie leidt tot een veel- zijdiger structuur van de Nederlandse in dustrie, waartoe voor ons land geheel nieuwe terreinen zullen moeten worden betreden. Het grootste deel van de vergroting van de industriële productie zal in het buiten land moeten worden afgezet of importver- vangend moeten zijn. De nota maakt melding, van vergelijkin gen omtrent de stand der arbeidsproducti viteit en de stijging der arbeidskosten in Nederland en enige andere landen. Ge concludeerd wordt, dat wat de arbeidspro ductiviteit betreft, de achterstand in Neder land groter is dan in andere landen (be halve West-Duitsland). De nota waarschuwt derhalve tegen op timisme omtrent het huidige Nederlandse kostenpeil. Naast het kostenpeil is de vrij heid van het internationale goederenver keer van groot belang voor het afzet- vraagstuk. De minister verklaart het op den duur moeilijk aanvaardbaar te achten, dat de buitenlandse industrie vrij op de Benelux- markt kan concurreren, terwijl de Bene- luxindustrie omgekeerd op de markten van de betrokken uitvoerlanden door hoge tarieven wordt geweerd. In een slotbeschouwing verklaart de mi nister het vertrouwen te hebben dat de grote nog voor ons volk liggende taak in zake de industrialisatie met succes kan en zal worden volbracht. Dit zal echter een grote zelfbeheersing en krachtsinspanning van alle lagen van ons volk vergen. Zou de bereidheid daartoe ontbreken, dan zal het doel niet worden bereikt, waardoor het welvaartspeil duurzaam aanzienlijk zal dalen. Ds. Zandt 25 jaar Kamerlid Na de middagvergadering van de Tweede Kamer is Dinsdag een bijeenkomst gehou den ter gelegenheid van het feit, dat ds. P. Zandt gedurende 25 jaar deel van dit college heeft uitgemaakt. De jubilaris is toegesproken door de Kamerpresident, dr. Kortenhorst, die opmerkte, dat de jubilaris en hijzelf aan de uiterste zijden van een gedaohtenwereld staan. „Maar wij zijn geen vijanden in de Kamer, gewoonlijk zijn dat degenen, die het dichtst bij elkaar staan", aldus dr. Kortenhorst, die ds. Zandt het voorbeeld van een goede verliezer noemde. Ds. Zandt zei in zijn antwoord, dat ieder er voor staat voor zijn eigen overtuiging uit te komen. Namens de Parlementaire Pers heeft dr. E. van Kaalte nog het woord gevoerd. Het is nog niet geheel zeker of die in 1956 of 1957 in gebruik genomen kan worden V- _i)ii|j|ii'i-ï De nieuwste service voor de badgasten aan de Franse Riviera is een helicopler-dienst die alle oorden des vermaaks aan de Cöte d'Azur met elkaar verbindt en die u des gewenst zelfs op het terras van uw hotel aflevert. Foto: een der hefschroefvliegtuigen boven het strand in Nice. „Zeevisserij levert verlies op" zegt minister Mansholt In de Memorie van Toelichting op de Landbouwbegroting 1951 deelt minister S. L. Mansholt over de visserij mede, dat de noodzakelijke wettelijke voorzieningen om het in 1946 te Londen tot stand geko men verdrag, houdende vaststelling van een maaswijdte voor visnetten en minimum- maten voor sommige vissoorten, voor ons land toepassing te doen vinden, in voorbe reiding zijn. Het is van betekenis, dat de Permanente Internationale Raad voor het onderzoek van de zee het haringvraag- stuk in onderzoek heeft genomen. Op ver zoek van Nederlandse zijde zal deze Raad aandacht aan het schaal- en schelpdieren- probleem schenken. In nauwe samenwerking met het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten - en We tenschappen wordt een reorganisatie van het visserij onderwijs voorbereid. Een wets ontwerp tot herziening van de Visserijwet, waarbij in het bijzonder de huur van vis recht moet worden geregeld, is in een ver gevorderd stadium van voorbereiding, evenals een ontwerp van wet tot ver- i vanging van het Besluit Bijdragen Verbe tering Binnenvisserij. Het onderzoekingsvaartuig „Antoni van j Leeuwenhoek" wordt thans gebruikt voor een onderzoek op het gebied van de schol visserij. Tevens wordt beproefd hoe het echolood dienstbaar gemaakt kan worden aan het opsporen van vis en haringscholen. De totale aanvoer van visserijproducten beliep in 1949 261 millioen kg. tegenover 258 millioen kg. in 1948. Ondanks het grotere aantal schepen waren de vangsten van de zeevisserij in 1949 geringer dan in 1948. De zeevisserij bracht 30 millioen kg. minder aan de wal, de kustvisserij 30 mil lioen kg meer en de IJsselmeervisserij drie millioen kg. meer. De teruggang in de vangsten van de zeevisserij kan geheel op rekening van de haringvisserij worden ge schreven. De mindere vangsten gingen bo vendien gepaard aan een prijsdaling. Voor de verse haring kon deze prijsdaling wor den beperkt door een vrijwillig door de reders overeengekomen vangstbeperking en prijsregeling. Een grotere prijsdaling voor gezouten haring moet worden toege schreven aan het feit, dat de trawlnetvis- serij ruim 74.000 kantjes gezouten haring meer aan de vangsten van de drijf net vis serij toevoegde dan in 1948. Zowel de aanvoer als de besomming van verse zeevis in 1949 verschilden weinig van die in 1948. Lijken dus de uitkomsten van de trawlvisserij zonder de haring- trawl niet onbevredigend, in werkelijkheid ligt cle toestand anders. Deze tak van be drijf levert in het algemeen verlies op, een verlies, dat vroeger kon worden goedge maakt door de haringtrawlvisserij, aldus de minister. Aangezien de uitkomsten van deze vis serij niet gunstig waren, was de trawlvis serij dermate verliesgevend, dat in Decem ber 1949 de schepen aan de kant moesten. Dit werd mede veroorzaakt doordat de verre visserij in grotere omvang werd uit geoefend dan in voorgaande jaren. Bij de verre visserij is de verhouding tussen vaar- en vangstdagen ongunstiger en de exploitatie van het schip derhalve duurder. Commissie De minister roept een commissie in het leven voor een onderzoek naar de vraag, op welke wijze de moeilijkheden, waar mede in het bijzonder de zeevïssex'ij te kampen heeft, tot een oplossing kunnen worden gebracht. Hierbij zal in het bijzon der moeten worden nagegaan, hoe een Wij hebben medegedeeld dat op de kapitaalsaienst van de Staatsbegroting voor 1951 een bedrag is uitgetrokkem van 2.500.000,„voor het weder aanvatten van de Tunnelbouw in Velsen". Er werd in de Memorie van Antwoord aangetekend, dat de bouwkosten 36 millioen gulden zullen bedragen en dat met een bouwtijd van 5 a 6 jaar rekening moet worden ge houden. Wie met Bartjes heeft leren rekenen, zal zich over die mededeling wel enigszins verbaasd hebben. Wanneer de uitvoering van een werk over 5 of 6 jaar verdeeld wordt, is het de gewoonte het daarvoor benodigde bedrag over die jaren gelijke lijk te verdelen. Dat is hier niet gedaan, want dan zou het bedrag voor 1951 immers 6 a 7 millioen moeten zijn. Toen wij aan iemand die het weten kan de vraag stelden waarom voor 1951 met 21/? millioen volstaan wordt, was het ant woord: „er was niet meer beschikbaar!" Een bescheid dat niets aan duidelijkheid te wensen overlaat. Maar het bleek ons ook, dat, al zou er voor 1951 meer geld beschikbaar zijn, daarmee toch niet veel gedaan kan worden. Dit komt door het feit dat, als het crediet eenmaal ter beschikking is (dat wil zeggen als de Kamers over enige maanden de be groting hebben goedgekeurd) nog begon nen moet worden met het voorbereidende werk. Er is, nadat de tunnelbouw in 1940 is stopgezet, niets meer aan het werk ge daan. De technische staf van het bureau „Sluizen en Stuwen" van de Rijkswater staat te Utrecht, waaronder de tunnelbouw ressorteert, was in die tijd met ander werk belast. Voor nu weer begonnen kan wor den met de tunnelbouw, moet, er zijn immers 10 jaar verlopen, het gehele plan v/eer worden doorgewerkt. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS sanering van de visserijvloot zal kunnen worden bereikt. Dit vraagstuk zal niet alleen op de trawlvloot betrekking heb ben, maar de positie der loggers, kotters en andere vaartuigen zal eveneens hierbij in beschouwing dienen te worden geno men. Ter ondersteuning van de prijs is in aansluiting op de ervaringen opgedaan bij de in 1949 vrijwillig tot stand gekomen regelingen der reders in overleg tussen het Bedrijfschap voor Visserijproducten eu de Stichting van de Nederlandse Visserij een opvangregeling gecreëerd, waarbij een gedeelte van de aanvoer uit de markt ge nomen zal worden. De uit de markt geno men consumptievis zal worden geconser veerd, dan wel naar de vismeelfabrieken worden geleid. Gehoopt wordt, dat door deze regelingen een juiste exploitatiereke ning voor de trawlvisserij kan worden be reikt. De regering draagt hiertoe bij door middel van een toeslag op de vismeel- prijzen, welke ten volle tot uiting komt in de door deze industrie voor hun grondstof aan de reders te betalen prijzen. Stro geen mode meer Gistermorgen hebben wij even in de Herenmodebeurs getast. Deze wordt gedurende vier dagen in het gebouw Frascati aan de Nes gehouden onder auspiciën van de Federatie van hoofd bekleding en mode-artikelen. Daar er in hetzelfde gebouw ook vaak dekblad wordt geveild, leek ons de plaats uit nemend gekozen. Men heeft uitsluitend Nederlands fabrikaat tentoongesteld hetgeen aan de buitenlandse namen ook zeer duidelijk te merken viel. Zo was er een manchetknopen-industrie die „slippers" maakte. De directeur zag er olijk uit. Deze beurs wordt overigens niet gehouden voor mannen die één hoed willen kopen, maar voor hen die er duizend tegelijk afnemen. Beleefde heren dus, die hun vak „branche" en hun koopwaar „van het betere genre" noemen. Toen wij binnenkwamen was het al een geweldige drukte. Tientallen heren stonden gebukt en bij informatie bleek ons dat zij zich bezighielden met het opnemen van orders, die zojuist binnen gekomen waren. Het zag er allemaal goed verzorgd uit, alleen ergenden wij ons 'aan een paar bijzonder morsig ge klede knapen, die schril afstaken tegen de fleurige accessoires. Toen wij ons hoofd tegen de spiegel hadden gestoten, dachten we: „Ach het zijn toch wel aardige jongens". In totaal stonden er twaalf heren braaf stand te houden. Zij waren voort durend gereed om alle bezoekers onder een hoedje te vangen. Zo was er één die ons uitvoerig gelijk mevrouw Dorbeen uit de Camera het nut der regen hoeden bezong. Zou men hem geloven en waarom zou men dat niet doen dan waren deze hoeden uitstekend ge schikt om gedragen te worden door jongelieden van 18 tot 28 jaar, die voor dien blootshoofds door het leven plach ten te gaan. Onze vraag waarom die grens juist bij 28 viel, beantwoordde hij uitputtend door op te merken dat het mooi weer was vandaag. Wel deelde hij nog mee, dat deze hoofddeksels bij vochtig weer regen-afstotend waren. Bij droog weer zijn ze alleen maar af stotend, dachten wij en gingen onder het zingen van „Turf in je ransel, stro dat is geen mode meer" naar de vol gende stand, waar een bijzonder fraaie partij knoopsgaten op een koper lag te wachten. Ook zagen wij daar linksge- weven kousen om op de kop te krijgen. Hoe gevarieerd de handel in heren lingerie wel is, kwam duidelijk tot uiting bij de afdeling sportkleding. „Heeft u ook badpakken?" vroegen wij daar. „Jazeker meneer, we verdrinken erin", zei de verkoper bereidwillig. In de sectie ondergoed sloeg de schrik ons om het hart bij het zien van een keurig manspersoon die helemaal van kant was gemaakt. Het leeuwendeel van de expositie wordt ingenomen door de dassen- galerij en we zagen daar vele monsters over de toonbank hangen. Er waren dassen die een pak een tikje ophalen en dassen die een costuum een takje neerhalen, dassen met een fantasie-motiefje en dassen met een streep-patroontje, dassen met een spikkeltje en dassen met een spakkeltje. Ach, ach, wat kon men zich daar lekker de das om laten doen. Men deelde ons tenslotte mede dat er ook allerlei snufjes waren. We hebben ze wel gezocht, maar niet gevonden. We zouden trouwens niet weten op welke plaats we een snufje zouden moeten aantrekken. Alles van wanten weten We voelen ons verplicht hier enige algemene principes neer te leggen over de herenmode. Dan hebben we er ten minste geen omkijken meer naar. Waar om bij voorbeeld zyn er nog steeds geen pantalons met ingenaaide tabaks zakken? Of anti-slobkousen? Daar is behoefte aan. De mannen schreeuwen er om. Zij willen ook eens alles van wanten weten en niet altijd van ge voerde handschoenen. Zij kunnen bo vendien het leven niet langer dragen als er niet ten spoedigste verbetering in de sehoudervullingen - komt. Doch daar denken de fabrikanten niet aan. Laten ze liever eens met nieuwe denk beelden komen in plaats van steeds maar orders aan te nemen! Eigenlijk hadden wij verwacht dat er aan deze beurs ook een show ver bonden zou zijn. We vroegen ons reeds af hoe men dan de mannequins zou noemen: mannekens of harlequins, maar wij zullen nog vele keren ons hoofd moeten stoten alvorens wij hier achter komen. Het zou anders een mooi gezicht zijn geweest, al die wande lende reclameplaten met de pink aan de naad van de broek en de manchetten een centimeter uit de armsgaten ge stoken, daarbij een strak-gevouwen dagblad achteloos onder de elleboog en een cigaret tussen de ferme lippen. Doch helaas, de stoere knapen met ge borduurde vesten of meeslepende ka merjassen zijn onze neus voorbij ge gaan of niet voorbij gegaan, net zoals men het noemen wil. Hoe gevaarlijk het paraderen met mode-artikelen overigens kan zijn, wordt treffend geïllustreerd door het voorbeeld van de Ierse fascisten, die zich voor de oorlog verenigd hadden in een organisatie, waarvan de leden ver plicht waren blauwe hemden te dragen als uitroepteken achter hun politieke overtuiging. De zogenaamde blauwe frontjes. Hun leider heette (als wij ons wel herinneren) O'Dinges en werd op de handen gedragen door zijn blauw- kielen, totdat deze lieden er achter kwamen dat hun aanvoerder niet alleen aan het hoofd van de partij stond, maar ook aan dat van een overhemden- fabriek. Wees gerust, deze modebeurs is strikt neutraal. Maar het viel ons wel op dat geen van de heren er een hoge muts van op had, hoewel dat toch zeer flat teus staat. Sommigen zaten er zelfs nogal kaal bij. Dit heeft echter meer te maken met de stand van het hoofdhaar dan met die van zaken en deze gaan wel goed. Hup met de geit Wij. zaten rustig achter een glaasje recht-op-en-neer in de bar, toen er ineens een paard binnenkwam. „Eén koffie", zeiden wij geschrokken, want nu dachten we toch héus, dat het zo ver was. Het paai'd voerde enige sierlijke danspassen uit, maar als u nu denkt, dat het vervolgens een Martini bestelde zonder olijf of langs het plafond ging lopen, dan heeft u het mis, want hei was werkelijk een écht paard en niet een nachtmerrie uit de stal van de heer Lucas Bols. Om u nu maar meteen uit de boze droom te helpen, vertellen wij dat het de merrie Mignonne was, die met madame Zanelli op haar rug een stukje uit de Hogeschool kwam klappen in het hoofdstedelijk Caramella, een lokaal van kostbare gezelligheid. De dames maak ten Spaanse pas maar geen galop, want dan hadden zij hun eigen glazen inge gooid. Wij vonden het een heel mooi num mer, maar toch niet zo mooi als hetgeen wij zelf ééns ontdekten in een klein boerenherbergje, waar je heel wat kon meemaken. Wij waren daar gestrand en stonden ons net te amuseren met het tellen der overbodige levensstoffen die door vliegen op het tafellaken waren afgeworpen, toen de deur open ging en er een paard binnentrad, vergezeld door een geit. De dieren begaven zich naar de tapkast en gebruikten een pilsje. Nadat zij zich een tijdje hadden onder houden over de heffing-ineens keek het paard op zijn horloge en zei: „Acht uur, tijd voor de muziek". De fraaie schimmel begaf zich naar de piano sloeg enige accoorden aan en sprak toen: „Allee Kees, zet 'em op". De geit, die in achteloze houding tegen de piano was gaan leunen, zette daarop de aria „La donna mobile" in met een tenor stem die klonk als een Vroons. Wij hadden al die tijd met ongemeen stomme verbazing zitten kijken, maar toen werd ons commerciële instinct toch wakker. „We bieden je een ton voor dat span" zeiden we tegen de waard, ,,'t Is ongelofelijk". De waard verschoof zijn pruim en zei gemelijk: „Vind je dat nou zo bij zonder?". „Bijzonder", zeiden wij, „bijzonder? Een paard dat piano speelt en een geit die aria's zingt? Is dat soms niet bij zonder?" De toneelgroep Puck geeft heden avond in het Theater de la Mar de 25ste voorstelling van „Gevecht met de zoon" door Cas Baas onder regie van Egbert van Paridon eu van Vrij dag af de eerste openbare vertonin gen van Joseph in Dothan" door Joost van den Vondel onder regie van Johan Fiolet. De Nederlandse Opera komt Donder dagavond met een première in de Stadsschouwburg en wel van De Vliegende Hollander" van Richard Wagner onder gastregie van Heinz Tietjen en muzikale leiding van Paxil Pella. De solisten zijn Gré Brouwen- stijn. Jo van de Meent, Otakar Kraus, Gerard GrootJan van Mantgem en Johaxi van der Zalm. Décors en cos- tuums werden ontworpen door de schilder Charles Roelofsz, die ook de aankleding van Philomelaver zorgde. Het Amsterdams Philharmonisch Or kest zal een Herfstfeesthouden, waarvan de baten dienen „tot de vorming van een foxids om de cultu- In de hoofdstad uit rele taak te kunnen voortzetten". Het wordt Donderdagavond geopend met een concert in de Apollohal onder leiding van Nico van der Linden met medewerking vaxx de pianist Maurice van IJzer. Het programma bestaat uit de Achtste Symphonic van Beet hoven, het Pianocoxxcert in A-moll van Grieg, de ouverture Oberon van Weber en het symphonisch gedicht „Les Préludes" van Liszt. Vrijdag en Zaterdag xvordt er een fancy-fair ge houden, opgeluisterd met muziek en cabaret. In het Concertgebouw wordt Don derdag eexi buitengewoon concert gegeven onder directie van Eduard Flipse. De solist Stefan Askenase speelt het Tweede Pianoconcert in f van Chopin. In de kleine zaal voeren de violist Gunnar Knudsen en de pianist Robert Vetiesen die avond sonaten van Schubert, Grieg en Brahms uit. Vrijdag verzorgt de acteur Maarten Kapteyn in de kleine zaal van het Concertgebouw een voordrachtavond en Zaterdagavond houdt het journa listen-cabaret „De Inktvis" er een nieuw programma ten doop. Zaterdagmiddag wordt in museum Fodor aan de Keizersgracht een ten- tooxistelling geopend vaxi werken van leden van het Nederlands Kun st enaarsgenootschap opgericht Fe bruari 1949). „Ach loop heen", zei de waard en hervatte zijn misnoegde bespiegelingen over het lot dat hem zo deerlijk tekort had gedaan. „Die geit zingt helemaal niet. Dat paard is een buikspreker". BOEDA Het is daarom wel zeker dat er in 1951 in Velsen nog niet veel gemerkt 2al worden van een hervatting van het werk. De 2Vt millioen zijn voor de voorbereiding en de koop van materialen nodig. Alleen als het zeker is dat voor 1952 een belangrijk be drag op de begroting beschikbaar gesteld kan worden, is het waarschijnlijk, dat in het laatst van 1951 nog in Velsen het eigen lijke werk van de tunnelbouw hervat zal worden. Het is natuurlijk niet te voorzien hoe over een jaar, als de begroting voor 1952 moet worden opgemaakt, de financiële toe stand van ons land is. Er zijn zoveel on zekerheden die daarop invloed hebben, dat elke voorspelling achterwege moet blijven. Wil de tunnel dan in 4 a 5 jaar gebouwd worden, dan moet (als het prijsniveau in die tijd gelijk blijft) elk jaar daarvoor 6 k 7 millioen beschikbaar kunnen worden gesteld. Twee moten van de tunnel zijn reeds in 1940 gelegd. De bouwput is evenwel onder water gelopen en eerst als die weer ge maakt is, kan een onderzoek ingesteld worden hoe die moten zich gehouden heb ben. Dat wordt dus een verrassing. Het is de bedoeling het tunnelplan in hoofdtrekken uit te voeren zoals het voor 1940 werd opgesteld. Dat wil dus zeggen, dat eerst de Zuidelijke helft wordt ge maakt, daarna de Noordelijke. De scheep vaart kan dan doorgang vinden, omdat het Noordzeekanaal ter plaatse verbreed wordt. De spoorwegtunnel Er is door ons reeds medegedeeld dat beslist is dat de verkeers- en de spoorweg tunnel naast elkaar komen, zodat met één bouwput volstaan kan worden. Ook wat dit betreft blijft dus het oorspronkelijke plan gehandhaafd. De directie der Neder landse Spoorwegen heeft wel getracht daarin alsnog wijziging te brengen,, omdat zij het, van de kant der Spoorwegen gezien, beter vond alsnog te bepalen dat de spoor- wegtunnel zou komen op de plaats waar nu de spoorbrug ligt, omdat anders de stations Driehuis-Westerveld en IJmuiden- Oost niet meer aan de lijn HaarlemAlk maar komen te liggen, maar aan de zij lijn naar Oud-IJmuiden. Er is evenwel van die wijziging afgezien, o.a. uit de over weging dat een spoorwegtunnel op de plaats van de spoorbrug het werk onge veer 20 millioen duurder zou maken. Waarom geen personentunnel? De verkeerslunnel zal alleen bestemd zijn voor auto's. Bespannen voertuigen, fietsers en wandelaars zullen van de pont gebruik moeten blijven maken. Die beslis sing is genomen omdat men anders voor technische moeilijkheden had gestaan. De op- en afritten van de tunnel zijn nu tamelijk stijl geworden, hetgeen voor auto's geen bezwaar oplevert. Zou men ook een tunnel voor bespannen voertuigen en fiet sers maken, dan zouden de op- en afritten veel langer moeten zijn ontworpen. Daar tegen bestonden bezwaren. Die zouden ondervangen kunnen worden door het bouwen van liften, maar ook daarin werd niet de juiste oplossing gezien. Als de tunnel in gebruik genomen wordt, zullen de ponten verlegd worden naar de plek waar nu de spoorwegbrug gevonden wordt. Voor vele mensen (fietsers en voet gangers) die bii de industrieën werken, die in deze omgeving gevestigd zijn, wordt dit een voordeel geacht. IJmuiden Inbraak op „De Olmen" opgehelderd De I-Iaagse recherche pakte dezer dagen de 35-jarige Scheveninger J. D. in de kraag daar hij er van werd verdacht in de resi dentie een aantal fietsen te hebben gesto len. Omdat deze D. ook voor de Velsense recherche geen onbekende is, werd deze instantie gewaarschuwd. Een diepgaand verhoor volgcle en na enig speuren kwam vast te staan dat de Sche veninger de inbraak van enige maanden geleden in het hulpverleningskamp „De Olmen" in de IJmuidense duinen had ge pleegd. Hij bekende en zal aan de justitie worden overgegeven. De gestolen goederen, een fiets, een leren jas, toiletbenodigdheden en een costuum zijn op de eerste twee na teruggevonden: de fiets was al verkocht en de jas heeft de Scheveninger na de inbraak als peluw ge bruikt om er de nacht op het IJmuidense strand op door te brengen. Hij heeft het kledingstuk daarna op het strand laten Oplichter weer aan het werk „Schiet mij even voor De Velsense politie heeft sinds lang een oogje op een zekere J. van W„ die in zijn onderhoud voorziet door bij diverse IJmui dense winkeliers bestellingen te plaatsen voor ravitaillering van een of ander fictief schip. Even later komt hij terug om te ver tellen, dat hij een andere boodschap moet doen, maar geen geld genoeg heeft. In vele gevallen schiet de winkelier geld voor, dat dan later met de grote afrekening „verrekend" kan worden, maar Van W. is daarna even onvindbaar als het te foura- geren schip. De man is Dinsdag weer „aan het werk" geweest en uit confrontaties door getuigen met een foto van deze oplichter is komen vast te staan, dat het Van W. moet zijn geweest. NIEUW IJKMERK VAN KRACHT. Ook in de gemeente Velsen vervalt de letter R als ijkmerk. De letter S komt er voor in de plaats. Per 1 Octobei- gaat deze wijziging in en op 1 Januari wordt de letter T van kracht. IJmuiden-Oost Cabaret-avond ten bate van de T.B.C.-bestrijding Het Masker-Show-orkest „The Dio's" geeft op Zondag 8 October samen met de toneelgroep „Het Masker" onder leiding van Ton van der Braak een cabaretvoor stelling in het Sint Fidelis-gebouw in IJmuiden-Oost. De avond, waaraan door velen is medegewerkt zal bij een volle zaal een belangrijk saldo opleveren, dat dan ten goede komt aan de t.b.c.-bestrijding van de stichting „Herwonnen Levenskracht".

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5