I (^Uit de gemeente Velsen Visserij-varia j Kort en Bondig Ceen Blijvende Stad Zaterdag 30 September 1950 Nufsbibliotheek opent haar deuren In October achtste lustrum De bibliotheek, de lees- en studiezaal van het Nut aan de Heidestraat in IJmui- den-Oost zullen Maandag: 2 October weer voor het publiek toegankelijk zijn. Het is te hopen dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken om httn ontwikkeling op hoger peil te brengen. In October 1910 werd de Nutsbibliotiheek opgericht en zo bestaat deze nuttige in stelling Maandag veertig jaar. In die da gen van 1910 wer>d begonnen met een zo genaamde „reizende bibliotheek", die uit driehonderd boeken bestond. Daarnaast was een eigen bezit van zeventig delen. De bibliotheek was gevestigd in de con sistoriekamer van de kerk van de Neder landse" Protestanten Bond aan de Helm straat in IJmuiden. In deze veertig jaren is door een aantal trouwe Nuts vrienden geheel belangeloos gewerkt aan de „uitbouw" van de biblio theek, zodat Maandag het nieuwe seizoen wordt ingezet met 2700 boeken. Het Nuts- bestuur in Velsen zegt, niet te Magen te hebben over de belangstelling van het pu bliek, toch zou er, gezien het aantal, inwo ners van de gemeente, nog veel meer van deze instelling kunnen worden gepro fiteerd. Boeken, die in de kast blijven staan, zo merkt men van bestuurszijde terecht op, doen geen nut. Als straks de Jange winteravonden no pen tot huiselijkheid, is „een goed boek" zeker op zijn plaats. Het is te hopen, dat de „openbare lees zaal" zodanig zal worden bezooht dat de gemeente een speciaal gebouw zal moeten zetten, zoals in elke grote stad gebrui kelijk is. Wie kon de soep niet opscheppen? In de gemeente Velsen werden verschei dene voorwerpen gevonden in de afge lopen week. De „eigenaren" kunnen in lichtingen bekomen aan het hoofdbureau van politie, Tiberiusplein no. 1, kamer 4, iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 lot 17 uur, met uitzondering van Za terdagmiddag. Porlemonnaie, autoped, rozenkrans, shawl,, hoofddoek, collier, zakmesje, rij wiel, armband, soeplepel, overjas, gym schoen. hond, muisje, ceintuur, sleutel, bril in étui en zaklcam. windjack, hand fietspomp, ballpoint, halssnoer, hoepel, babyschoentje, handschoen, capuchon, schoentje, fietstas, paar damesschoenen, paar regenpijpen, regencape, ring met twee sleutels, haarstrik, herenhoed, schop met metalen steel, portiersleutel, auto slinger, bril, laarsje. VOETBALELFTALLEN Spartaan—Stormvogels. De Stormvogels komen uit met: Kraak: v. d. Oever, Broek huizen: H. Snoeks, Laan, Goedhart; Deuling, Venus, Van Onseien, De Boer. J. Snoeks. Blauw Wit 3Stormvogels 2. De Stormvogels-reserves beschikken over: Ve nus; Van Vliet. Admiraal; Schuit, Tvvisk, Glas: Meyer, Hamers, Angenent* Van Dok- kum. Tol. Velsen 2Stormvogels 3. De ÏJmuide- naren komen als volgt uit: Rechsteiner; Blinkhof, Lampers; Borst, Zwemmer Sr., De Boer; Siebbelis, Smit, Zwemmer Jr., Groet en v. d. End. Zaandijk—Terrasvogels. In de volgende opstelling trekt Terrasvogels naar Zaandijk: Akkerman Sr.; Nederlof, Akkerman Jr.; Siegerist. Dortmundt, Zaal; Schol,-v. d. Lin den. Röbken, Cobben, Wijnen. Velsen is Zondag voor de competitie vrij en speelt nu op eigen terrein een vriend schappelijke wedstrijd tegen Alcmaria Victrix. NU OOK LICHT IN DE HEERENDUINEN Nadat de IJsselstraat in de IJmuidense Heerenduinen als eerste in het nieuwe hui zencomplex haar bewoners heeft gekregen, is de gemeente er Vrijdagmiddag ook met de straatverlichting gereed gekomen. De lampen zijn ingedraaid, zodat de IJssel straat nu compleet begint te raken. Agenda voor Velspn ZATERDAG 30 SEPTEMBER Thalia 19 en 21.15 u.: Cagliostro de Magiër. Rex 18.45 en 21.15 uur: Secretaresse na kantoortijd. Gebouw voor Chr. Belangen 20 uur: Chr. Hist. Jeugd: Propaganda-avond. Weyman en Flora: Cabaret Arbeidersbond voor Cultuur, respectievelijk 19.45 en 20.45 uur. ZONDAG 1 OCTOBER Thalia 15 uur: De kampioen-melkboer; 19 en 21.15 uur: Cagliostro de Magiër. Rex 15, 18.45 en 21.15 uur: Secretaresse na kantoortijd. MAANDAG 2 OCTOBER Thalia 20 uur: Moord in de Tour de France. Rex 20 uur: Als Zaterdag. Propaganda-avond van Christelijk Historische Jongeren De groep Velsen van de Christelyk- Historische jongeren houdt heden Za terdag een propaganaa-contactavond in het gebouw voor Christelijke belangen. Als spreker treedt op ds. D. C. van Wijn gaarden. Medewerking verlenen de mond- accordeonclub „Monica" van Velsen-Noord, een groep jongeren met de opvoering van een schets en mevr. Van Dongen, zang. Goed weer, meer haring Het was vannacht voor de haringloggers goed visweer, zoclat alle schepen aan schot gingen en vanmorgen vangst boekten. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvisserü Dinsdag 19 September: st. Catharina Duy- vis IJM 60 (in Huil gemarkt). Donderdag 21 September: mt. Antje RO 15. Vrijdag 22 September: st. Assan Reis IJM 42; De Hoop IJM 73. Mt. Claesje RO 46. Zaterdag 23 September: st. Simon de Dan ser IJM 43; Herman SCH 92. Mt. Alkmaar IJM 31. Maandag 25 September: st. Haarlem IJM 9; Flaminga IJM 25; Mary IJM 61; Sumatra IJM 62; Bloemendaal IJM 71. Mt. Allan Water IJM 34; Excelsior III KW 76. Ml. Arie Nico KW 17; De Verwachting KW 28; Floris KW 59; Elizebeth KW 64; Saturnus KW 69; Jan KW 84; Willempje KW 89; Alida KW 91; De Vrouw Dirkje KW 104; Petronella KW 125; Arie KW 155; De Vier Gezusters KW 162; Gebroeders KW 166; Aleida KW 169. Dinsdag 26 September: st. Bergen IJM 16; Claes Compaen IJM 41 Mt. Shamrock IJM 129; Dirkje RO 53. Woensdag 27 September: st. Zeelandia IJM 38: Abraham SCH 91. Mt. Eveline IJM 116. Donderdag 28 September: st. Norma Maria TJM 6; Vios I IJM 24. Mt. Thorina IJM 33; Medan IJM 57. Vrijdag 29 September: st. Petten IJM 49; Tzonne SCH 93. Mt. Maria van Hattem IJM 10; Batavia IJM 99. Zoutharingvissery Dinsdag 29 Augustus: ml. Onderneming KW 175. Woensdag 30 Augustus: ml. Sakina KW 32. Maandag 4 September: ml. Margaretha en Maria KW 23: Sumatra KW 86. Dinsdag 5 September: ml. Mr. Dirk Don ker Curtius KW 2; Henk KW 56. Woensdag 6 September: ml. Rijmnond IV KW 15; Grietje KW 20: Bertha KW 38; Jan KW 50; Huiberdine Gijsbertha KW 85 (29 Sept. binnen). Donderdag 7 September: ml. Hubertha Gerarda KW 9 (29 Sept. binnen). Vrijdag 8 Sepiemebr: ml. Everdina Jaco- mina KW 173. Zaterdag 9 September: ml. Martenshoek IJM 283; Helena KW 39. Maandag 11 September: ml. Hollandia KW 18; Dirk KW 19; Wilhelmina I KW 25; Boorneo KW 127; Janna KW 163. Dinsdag 12 September: ml. Rijnmond 'II KW 43; Annie KW 54. Woensdag 13 September: ml. Anna en Cornelia KW 14. Maandag 18 September: ml. Rijnmond III KW 44; Margrielha Maria KW 29. Woensdag 20 September: ml. Nederland VI KW 37; Everard Christina KW 40; Volhar ding KW 65; De Vrouw Jacoba KW 122; Voorwaarts KW 140; Fierman Eduard KW 5; Vooruit KW 151; Zeemeeuw KW 170. Donderdag 21 September: ml. Eendracht KW 168; Noordster KW 67. Vrijdag 22 September: ml. De Arend KW 7 naar Vlaardingen. Maandag 25 September: ml. Martha IJM 74; Vertrouwen KW 6; Kees KW 124; Java KW 159; Elizabeth KW 49; Wilhelmina V KW 144. Dinsdag 26 September: si. Robert William KW 123. Ml. Cornells Marinus KW 48; Rijn- monud V KW 110; Karei Doorman KW 227; Van der Duijn van Maasdam KW 97. Woensdag 27 September: ml. Gorredijk IJM 75; Willem Cornells KW 16; Aafke Jaco ba KW 41: Noordzee KW 47; Zeezwaluw KW 83. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staat tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië, m.s. „Oranje" (3 October); naar Nieuw Guinea: m.s. „Modjokerto" (31 Oc tober); naar de Nederlandse Antillen: m.s. „Willemstad" (10 October) en naar Suriname: s.s. „Cottica" (11 October). Reserve visknechts vergaderen. De reserve visknechts van de zogenaamde A- lijst zijn deze week bijeen (geweest om hun nieuwe C.A.O. te bespreken. De Unie-ver keer kreeg goedkeuring over haar beleid en toestemming de besprekingen met de Vakgroep Groothandel voort te zetten. Slecht en goed. De afgelopen week was voor de haring uitgesproken slecht. De grote aanvoer, waartegen de handel welke uitsluitend op de binnenlandse afzet is aangewezen, nog niet is opgewassen, de nog beperkte uitvoer en de vaak inferieure kwaliteiten (brachten grote hoeveelheden op het hellend vlak, dat in de vismeelfa- brïeken eindigt. Wel herstelden de prijzen zich lichtelijk tegen het eind van de week als gevolg van de teruglopende aanvoer maar er zat toch nog niet voldoende „vast heid" in de markt. De aanvoerders van de verse vis troffen het beter: vrijwel alle soorten gingen vlot van de hand en wat de vissers door de mindere visserij als ge volg van het slechte weer misten, werd vaak in de markt door de noteringen dub bel en dwars vergoed. De tong zakte zoals gewoonlijk tegen het weekeinde iets maar verwacht mag worden dat de exportvoor uitzichten haar er wel weer bovenop zul len helpen. De garnalen vissers tenslotte hadden een schrale week, doordat de mees ten genoopt waren met het slechte weer lange dagen binnen te blijven. Geld. De Johannes Polderman be- somde Vrijdag voor een reis van 6 dagen 11.800. de Alkmaar voor een 6 daagse reis 19.580 en de Assan Reis 20.185 voor een 8 daagse reis. Van de loggers was de Rijnstroom (Katwijk 44) de hoogste met 6.440. Bij de kotters ging de Wierin- gen 67 met 2.235 met de hoogste besom ming strijken. - Vandaag. Behalve enkele haringlog gers en visloggers en het restant der kot ters waren vandaag van de trawlers nog aan de afslag de Antjer met 960 manden makreel en 40 manden diversen. De ha ringtrawler Simon de Danser bracht 2415 kisten haring, 10 kisten makreel en een tonyn. - Binnen. Op 29 September kwamen binnen (tot 17 u.) UK. 1, 243, 234, 22, 105; IJM. 204; KW. 40, 44, 43; HD. 37. Traw lers Allernaar, Assan Reis, Simon de Dan ser en Antje. Van de Poolse vissersvloot kwam binnen de S.W. 1, 102. Op 29 September vertrokken (tot 17 u.) UK. 70, 81, 161. 4; WR. 7, 119, 18; n.z. KW. 189, 28; IJM. 249, 226, 202; VD. 60, 9; Urk. 114, 85, 86, 90, 75, 105; H.D. 37, 51, 163. 15, 141, 61, 244, 1, 243. 234, 22; IJM. 240; Eh. 20: UK. 19; WR. 67 (UK. en WR. schepen gingen allen naar binnen). - Tref. De Herman welke Vrijdag aan de afslag was te Hull met 1900 kitt haring en wat bïjvis trof een puike markt. De totale besomming bedroeg ruim 28000. Vertrokken. Vrijdag gingen naar zee de trawlers Tzonne, Batavia, Maria van Hattum en Schoorl. Van de loggers vertrok de Bruinvis die enige dagen voor reparatie heeft binnen gelegen. Bunkie klemde zich stevig vast aan de tak; het 'water kon hem niet meer meesleuren. Toen klom hij naar boven uit het water. De tak zwiepte wel heen en weer, maar Bunkie hield zich vast. De takdie hem gered had, behoorde bij een boom, die aan de kant van de beek groeide. Bunkie werkte zich al hoger en hoger, en eindelijk zat hij schrijlings op een dikkere tak. Nu hing hij nog wel boven het water, dat bruisend en schuimend onder hem door stroomde, maar hij was buiten gevaar. Nu kroop hij voorzichtig naar de stam van de boom. De tak werd steeds dikker en Bunkie kon al rechtop er overheen lopen. Nu moest hij nog langs de boomstam afdalen; hij liet zich voorzichtig zakken en zette z'n voetjes op elk uitsteekseltje van de ruwe bast. Zo kwam hij eindelijk weer veilig op de begane grond terecht. Op de vliegbasis Deelen had de overdracht plaats van het commando Luchtvaartopleidingen. Op de linkse foto de van het commando. Links de scheidende commandant luitenant-kolonel W. J. Reynierse en rechts de nieuwe s' kapitein-ter-zee P. Vroon. Tussen beide in staan generaal-majoor A. Baretta, plaatsvervangend chef Luchtmachtstaf f A. S. PinkeRechts: het escorte vliegtuigen dat tijdens de plechtigheid over de vliegbasis vloog kapitein-ter-zee P. admiraal Kinderen werden vergiftigd door een „doornappel" Zij maken het nu goed Nader blijkt, dat de ernstige vergiftiging van drie Velsense jongens, waarvan wij Vrijdag melding maakten, is veroorzaakt door de hoogst giftige „doornappel", een plant uit de familie der Nachtschaden, die veel op een tomatenplant lijkt en waarvan de vruchten veel overeenkomst vertonen met een kastanje. De Velsense Plantsoendienst heeft na het geval onmiddellijk de omgeving afgezocht naar meer van deze gevaarlijke planten. Er werd een vrachtwagen voi gevonden! De beide knapen, die er het ergst aan toe waren J. v. Z. en A. D. O. H., zijn nu beiden buiten gevaar en maken het goed. Een onzer lezers deelde de politie mede, dat de kinderen zijns inziens hadden ge geten van het zaad, dat met een bolster is omhuld, die veel een tamme kastanje weg heeft. De plant groeit vooral op puin en in de zon. Noordhollandse damcompetitie begint voor D.C.I3. met spanning De volgende week zal de damcompe titie om het clubkampioenschap der hoofd klasse aanvangen. D.C.IJ. speelt Dinsdagavond de eerste wedstrijd thuis tegen de Christelijke Dam club Amsterdam. De opstelling der beide tientallen is: D.C.IJ. I: B. Dukel, H. Laros, T. Postma, K. de Jong, J. v. Straaten, L. Koetsier, G. Postma, L. C. Vooys, H. Swier, J. Smit. C.D.A.: J. F. Moser, H. Smit, J. J. de Jong, H. v. d. Linden, J. D. F. Langhenkel, D. Broerse, A. G. F. van 't Schip, J. G. Sil- ;vius, J. F. Koehler, R. C. v. Dijk. Het tweede tiental van D.C.IJ. speelt Donderdagavond een uitwedstrijd tegen damclub Halfweg. Santpoort TIMMERMAN VIEL DOOR HET DAK Donderdagmiddag is de 24-jarige tim merman C. G. uit Santpoort door het dak van een bij-loods van de bollenschuur van de heer Nijssen gevallen. Dokter A. de Groot Lzn. constateerde een bloeduitstorting in de rechterheup. De man is naar zijn woning vervoerd. BIJZONDERE KERKDIENST In de Nederlands Hex-vormde Kerk wordt Zondagavond een bijzondere dienst gehou den, waarin ds. F. Oberman, jeugdpredikant te Rotterdam, zal spreken over „een ver smeten hart". Het Kapel-koor zal aan deze dienst medewerken. Nieuwe film over Walcheren: „EilaiJ(l van vertrouwen" Vrijdagmiddag werd te Middelburg voor een gi-oot aantal genodigden de wereldpre mière gegeven van de door de Nederlandse cineast Jahn Ferno vervaardigde documen taire „Walcheren, eiland van vertrouwen". Tot de aanwezigen behoorden de leden der Gedeputeerde Staten van Zeeland, de Wal- eherse burgemeesters, hoofden en ambte naren van talrijke diensten, die op Wal cheren werkzaam zijn, leden van de E.C.A.- missie in ons land en talrijke anderen. De film van Ferno geeft een impressie van Walcherens herrijzenis en van het grote werk der herverkaveling, dat thans wordt uitgevoerd en dat over een aantal jaren gereed zal komen. Het camerawerk is van "3". Lettelier en de muzikale illustra tie van de Franse filmcomponist Kosma. De rolprent, die in de eerste plaats voor het buitenland is bestemd, zal ook in de Nederlandse bioscopen rouleren. BINNENLAND In het Rai-gebouw te Amsterdam zal van 9 tot en met 18 Februari de eerste na-ooi-logse tentoonstelling worden gehou den van motorrijwielen en hulpmotoren voor rijwielen. In Breda woedde de laatste dagen een broodoorlog doordat een bakker zijn brood 8 cent goedkoper verkocht dan zijn collega's. Hij heeft zich echter bereid verklaard om met ingang van Maandag weer te verkopen tegen de prijzen welke zijn vastgesteld door de Rayonale Bakkerijcommissie van de Ne derlandse Bakkerijstichtihg. By de heer P. van Beek te Putten draagt een appelboom voor de tweede maal vruch ten. De appels zijn reeds tamelijk groot. De boom draagt meer vruchten dan na de eerste bloei. Bij de heer A. van der Meen te Putten staat een pruimenboom voor de tweede maal in volle bloei, die zelfs al kleine vruchtjes draagt. Hr. Ms. „Evertsen" ontmoette tijdens een patrouilletocht bij Korea een prauw met twee vluchtelingen, die zeer verheugd waren een schip van de Verenigde Naties aan te treffen. Zij werden aan boord genomen en te bestemder plaatse afgeleverd voor nader onderzoek. Na deze patrouille volgde een periode van onderhoud en reparatie op de basis. De bemanning maakte het zich beha- gelijk door in een schuur een cantine met bioscoopje in te richten, die al spoedig „Dutch club" werd genoemd. De stemming was uitstekend en men maakte onder elkaar grote plannen voor de route van de thuis reis wanneer de tijd daarvoor mocht komen. Het schip bevindt zich- thans voor verdere reparaties in Hongkong. De Philipsfabriek te Eindhoven gaat een apparatenfabrielc vestigen in Drachten, waar 750 arbeiders en arbeidsters werk zul len kunnen vinden. De gemeente Smallin- gei'land waarvan Drachten de hoofdplaats is, heeft aan Philips het recht van koop ver leend op een industrieterrein ter grootte van ongeveer 5 ha. voor f75.000. De gemeente zal daarop een industriegebouw vestigen. Twaalf leerlingvliegers van de Neder landse luchtmacht zijn gisteren naar de Verenigde Staten vertrokken, waar zij op het Randolph-vliegveld bij San Antonio in Texas opgeleid zullen worden tot jachtvlie- gei". De groep staat onder leiding van de eerste luitenant J. B. P. G. Doedens. Zij zal ongeveer een jaar in de V. S. vertoeven. Daar in Londen de zilverprijs nog steeds stijgt, is ook te Amsterdam met ingang van 29 September de zilverprijs gestegen tot f 97,25—f 99.50 bij een vorige notering van f 96,70—f 98,95 per kg. (fijn)De goudprijs is met f4300—f4350 per kg. (fijn) ongewijzigd gebleven. De gemeenteraad van Zaandam besloot f 195.000 te betalen als schadeloosstelling aan de N.V. houthandel v/h. D. J. Verwey te Zaandam, voor het afbreken van twee hout- loodsen en een botenloods, die op de plaats staan waar een weg aangelegd en een brug gebouwd moeten worden. By K. B. van 15 Augustus is met ingang van 1 September 1950 aan vice-admiraal A. S. Pinke op zijn verzoek eervol ontslag uit de Zeedienst verleend, onder dankbetuiging voor de zeer gewichtige en langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen. Begin November zal Hr. Ms. vliegkamp schip „Karei Doorman" voor oefeningen naar. de Middellandse Zee vertrekken. Twee onderzeeboten, waarvan de namen nog niet officieel bekend zijn, en een volgschip zul len de Karei Doorman op deze oefentocht vergezellen. De basis van het Nederlandse smaldeel is Malta. Naar verluidt zal ook de Amerikaanse vloot in November oefeningen in de Middellandse Zee houden. Of de Ne derlandse oefeningen echter gecombineerd met de Amerikaanse en Engelse vloot gehou den zullen worden, is nog niet officiëel be kend. Het Nederlandse smaldeel zal vóór Kerstmis in Nederland terugkeren. Aan de heer H. W. Tilanus is met in gang van 1 Januari 1951 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris van de Onderwijsraad. De Duitse coaster „Hanna" bit Ham burg, metende bruto 148 ton, wordt sinds 16 September, nadat hét schip Terschelling was gepasseerd, vermist. Het voer onder ge allieerde vlag en was met stukgoed op weg van Antwerpen naar Hamburg. SCHEEPVAART Abbekerk, pass. 28 Lissabon Alamak, 28 te Rott. v. Basrah Alcyone, 28 te Antwerpen Almdijk, pass. 28 Ouessant Almkerk. 28 v. Adelaide n. Melboum» Arendsdijk, 29 te Santos. e'D0Jrne- Arendskerk, 29 venv. te Port Said Algorab, 29 te R'dam v. Buenos Alri»= Aalsdijk, 28 te Brake. Alhena. 28 150 m. NO. Tenerlffe Amstelpark, 28 v. Makassar n. Bandierms* Annenkerk. 29 verw. Melbourne v Ade^M Armilla (t). 29 v. Saigon te Ltenchla Arnedijk, 29 200 m. N. Terceira Baarn, 28 v. Curacao n. Cristobal Barendrecht (t), 28 v. St. Vincent Beverwijk, pass. 28 Kaap Roea Blltar, 28 v. Djakarta n. Belawan Borneo, 28 v, Makassar n, Soerabaia Boschfontein, 28 van Tanga, Bloemfontein, 29 v. A'dam n. Beira Baud, 28 v. Djakarta n. Singapore' Bonaire. 28 1080 m. O.NO. Barbados Breda, 28 760 m. NO. Sombrero. Chama, 28 v. Rott. n. Yarrow Corilla, pass. 28 Kaap Si. Vincent. Coryda. pass. 27 Ceylon. Cheshire (rep.). 28 in Rode Zee d\v. Maw Clavella, 28 in Golf van Oman. Cleodora. 28 in Rode Zee dwars Port Soedi» Chitral (rep,), 28 v. Colombo. Caltex Utrecht (t), 28 100 m. N.NW. Per- Cottica. 28 280 m. NO. San Muguel. Duivendijk, 28 v. Rott. n. Vancouver. Drente, pass. 28 Str. Banlca. Delft, 28 300 m. N.NO. San Michel. Edam, pass. 28 Sciilies. Esso Rotterdam, 28 te Rott. v. Aruba. Eemland, 28 verw. Hamburg v. A'dam, Esso Den Haag (t), 28 775 m. O.WO. Barbajoi Friesland, 27 v. Alexandria. Gooiland, pass. 28 Casquets. Groote Beer, 29 te Djakarta. Gaasterkerk, 28 verw. Port Said. Helena, 28 v. Barbados, 29 te Trinidad, Hoogkerk. 28 dwars Burllngs. Hecuba. 28 450 m. N.t.O. St. Helena. Heemskerk, 28 550 m. N.t.O. St. Helena. Hestia. 28 te Santiago de Cuba. Ittersum, 26 v. Jacksonville te Mobile. Johan van Oldenbarnevelt, 28 160 m Fremantle. Jupiter, 29 v. Brindisi te Palermo verw. Helbergen, pass. 28 Kaap Palos. Kota Agoen'g, pass. 27 Gibraltar. Klipfontein, 28 380 m. W. Kp Frio. Langkoeas. 28 nog te D.ieddah. Leersum, 29 verw. Le Havre. Lievevrouwekerk, 28 te Dubal. Lissekerk, pass. 28 Finisterre. Loenerkerk, pass. 29 Gibraltar. Loppersum, pass. 22 Malta. Lutterkerk, 28 v. Barcelona,, Lucita (t), 28 anker Morecambebay. Maashaven, 28 dwars Vitoi'ia. Meliskerk, 28 te Penang. Mentor, pass. 28 Ouessant. Mataram, pass. 29 Minicoy. Melampus, 26 te Soerabaja. Maas, 28 v. New Orleans te Curasao. Maaskerk, 28 160 m. NO. Tenerlffe. Marpessa (t), 28 975 m. O.NO. BarbaS* Nigerstroom, 27 v. Lagos n. Matadi. Napoli (rep.), 28 100 m. Z. Penang. Omala (t), 28 v. Miri te Colombo verw. Ophir, 29 te Singapore v. Medan. Poelaulaut. 29 v. Port Said. Prins Willem IV, 28 te Montreal. Papendrecht, 28 375 m. W.t.N. Finisterre. Plancius, 28 v. Makassar n. Buleleng. Poseidon, 28 v. New York n. Aruba. Prins Alexander, 28 22 m. ZW. Belle Isle. Prins Maurits, 28 730 m. O. Belle Isle. Prins Willem v. Oranje, 29 275 m. 0. Belle lil Pygmalion, 28 850 m. NO. Martinique, Raki, 29 te Penang. Ruys, 29 v.m. te East London. Radja, 26 te Vancouver v. Buenos Alrei Reael, 29 v. Mutong n. Makassar, Riouw. verw. 28 pass. Malta. Rotti, 28 240 m. W. Sabang. Rufina (t), 28 v. Grenada n. Barbados. Saparoea, pass. 28 Ouessant. Sarangan, 28 v. Bombay n. Colombo. Soestdijk, 28 v. Lake Charles n. New Orleia Stad Maastricht, pass. 28 Kp. St. Vincent. Stad Schiedam, 28 dwars Oporto. Streefkerk, pass. 23 Kp. Villano. Sibajak, 28 te Suez verw. Straat Malakka, 27 te Singapore. Saidja (t), 28 anker rede Muntok Schiedijk, 28 600 m. O.t.N. Bermuda. Siberoet, 28 rede Selakan. Sigli, 28 v. Djakarta n. Singapore, Silindoeng, 28 rede BolontiO. Sommelsdijk, 28 750 m. O. Kp, Race. Stad Breda, 28 150 m: O. Madeira. Sumatra, 29 verw. Singapore. Tero, pass. 28 St. Vincent. Tjikampek. 28 v. Port Elizabeth n. Durban. Tabinta. 28 in Rode Zee dwars Port Soedan. Tomini, verw. 30 v. R'dam n. Djakarta. Tamo, 28 435 m. ZW. Porto Praya. Tankhaven II (t). 28 n. Tj. Uban en Singapore Tankhaven III (t), 28 te Soerabaia. Tjitjalengka, 28 v. Hongkong te Singapore. Trajanus. 27 v. New Orleans n. Laguaira. Volendam, 29 te R'dam v. New York. Van 't Hoff. 29 verw. Probolinggo. Veendam. 28 775 m. O. Kp. Race. Weltevreden, pass. 28 Kp. GuardafUL FEUILLETON Oorspronkelijke feuilleton door Herman van Hattum 3) Aan de andere kant van de suitedeuren speelde zijn vrouw piano. Vaag drongen de klanken tot hem door. Debussy of zo iets meende hij. „Misschien de „Rêverie", daar hield ze nogal van, of misschien ook v/as ze aan het inproviseren. In ieder ge val: het stemde vredig en rustig. Van uit de keuken kwamen geluiden van pannen en schalen, die werden neergezet. Het meisje was bezig met het middagmaal. Nu eerst bemerkte hij dat hij honger had. In gepeinzen verzonken staarde hij nog enige tijd door de vensters. Thans had hij dan zijn eigen gemeente, een bezit, waar naar hij jaren, als student zelfs al, had gehunkerd, dat hem het meest begerens waardige op de hele wereld had toegesche nen. En ofschoon hij echt blij was, was zijn vreugde om deze vervulde wens toch niet zo groot als hij wel had gedacht. Hij had het onbestemde gevoel, dat hem in zijn nieuwe gemeente nog veel strubbelingen en moeilijkheden te wachten stonden. De klanken van de piano, zacht en me lodieus, nog getemperd door de gesloten deuren, drongen weer tot hem door en haalden hem uit zijn mijmeringen. Niet bezorgd zijn, vermande hij zichzelf, bijna hardop. Wie God aan boord had én een zuiver hart bezat, koerste onder een wijze loods en in een betrouwbaar schip. In gedachten zag hij weer de akkers buiten het dorp. Waar nu nog slechts hier en daar een polletje winterrogge zijn sprie- terige scheutjes schriel omhoog zond, daar zouden straks de volle aren wuiven in de Zuidenwind. En de maaiers zouden komen met hun sikkels en ruisend zou het graan ter aarde vallen. Nijvere handen der bind- sters zouden zich reppen om het te verga ren en feestelijk zou het in de schuren worden gehaald. De piano zweeg. De bedeesde stem van het nieuwe dienstmeisje kwam vragen of er kon worden opgediend. De ,gek van de hoogte" heette eigenlijk Jap ik. Zijn achternaam kenden maar wei nigen. Kinderen en ouden noemden hem „Japik" en iedei-een wist wie Japik was. Hoe hij er aan kwam, wisten zij niet. Maar het was ook niet nodig. Mocht er nog een klein risico van misverstand overblijven, dan was de toevoeging „de gek van de hoogte" voldoende. Als hij met zijn trage tred door de Dorps straat schoof, het kale jasje om zijn hoe kige schouders slobberend, het petje zo goed mogelijk op zijn veel te lange haren gedrukt en op schoenen, waarvan niemand de leeftijd zou kunnen bepalen, was hij het toonbeeld van menselijke gemoedelijkheid en onverschilligheid tegelijk. Niemand had hem ooit vlugger, langzamer of anders zien lopen, niemand hem ooit gehaast gezien. Mooi weer of storm, regen of zonneschijn-, Japik was altijd dezelfde. Hij groette nie mand en werd door niemand gegroet. Hij had zijn boodschappen gekocht (meestal bracht hij slechts ééns per week een bezoek aan zijn vaste leveranciers), dan sjokte hij, zijn grauwe jutezak tot aan de rand toe gevuld, weer even onverstoorbaar terug naar zijn huisje op de heuvel, een meer dan eenvoudige woning, waarin hij nu al sedert jaar en dag woonde. Niemand in het dorp kon ooit een woord uit hem krij gen en als de straal jongens hier en daar eens probeerden om hem te treiteren, liep hij zwijgend verder totdat het schelden vanzelf ophield of het dreigende grommen van Kazan, de onafscheidelijke viervoetige metgezel van de zonderling, hen tot de orde riep. Boos werd hij nooit en reageren op welke spottende opmerking ook- deed hij nimmer. Te oordelen naar de reeds grijzende ringbaard, kon hij vijftig jaar zijn, maar wie hem goed in de kristalhelden; ogen zag, gaf hem niet meer dan veertig. De vrouw van de kruidenier, die hem eens, in een overmoedige bui, naar zijn leeftijd had gevraagd, had hij met deze haviksogen zó doordringend aangezien, dat zij het voor alle geld van de wereld niet nog eens zou hebben gedurfd. Japik had niets geantwoord. Dat was zo zijn gewoonte. Zonder een spier te vertrek ken zei hij eenvoudig niets, wanneer ie mand hem naar iets vroeg, dat niet recht streeks betrekking had op zijn dagelijkse behoeften. Alleen de alles- en nietszeggen de blik uit zijn ogen Over zijn afkomst en jeugd deden in het dorp wel een aantal verhalen de ronde. De ouderen herinnerden zich nog goed de tijd dat hij was gekomen. Maar al die ver halen en legenden kon niemand ernstig weerleggen of onmiskenbaar bevestigen. En zo werd Japik met de jaren een zonder meer aanvaarde figuur in het dorp, een vanzelfsprekendheid gelijk de bomen en de weiden. Bezoek ontving hij vrijwel nooit, op reis ging hij slechts zelden. Eenmaal per week kwam vrouw Geurts, de vrouw van de ouderling, die het dichtst in de buurt van de heuvel woonde, alles in zijn kleine huisje een goede beurt geven. Maar ook zij wist verder niets te vertellen, dan dat hij veel schreef en verder uiterst sober en eenvoudig leefde, bij armoedig af. Tegen haar was hij steeds vx'iendelijk en welwil lend. Hy gaf haar vaak wat extra geld voor het werk, maar niet zodra trachtte zij via een omweg iets van zijn leven ge waar te worden of hij zweeg als het graf. En zijn ogen schenen te zeggen: Ik begrijp u niet. Wat bedoelt u eigenlijk? Over anderen of over zichzelf sprak hij nim mer. Dat scheen hem niet de moeite waard. Natuurlijk had ook de jonge predikant van hem gehoord. Zijn collega had hem ingelicht, nadat zijn belangstelling al min of meer was gewekt door de wel wat ge kleurde verhalen van het dienstmeisje. „Een wonderlijke kerel", zei Laersi. „Be moeit zich met niemand en niets, leeft daar alleen met zijn hond en zijn gitaar een kluizenaarsbestaan. Toch lijkt hij niet bijster ongelukkig en dom is hij zeker niet. Van sterrekunde heeft hij meer verstand dan ik. En van verschillende andere, half- occulte dingen eveneens. Eén keer, toen ik dat zal een jaar of zes geleden zijn hem eens opzocht in zijn huisje, heb ik hem even gesproken. Daarna ben ik er niet meer geweest. Met die man is niet te pra ten. Hij geeft antwoorden, waaraan nie mand kop of staart kan vinden." „Wat zegt hij dan bijvoorbeeld?" wilde Rij pst ra weten, die met meer belangstelling had geluisterd, dan hij zichzelf wel wilde bekennen. „Aoh, ik weet het zo niet meer. Allerlei vaags en dubbelzinnings. Het is met mijn herinnering de laatste jaren bijster slecht gesteld. De dingen zijn mij gauw ontscho ten." „Hoe komt hij aan de kost?" had zijn collega opnieuw gevraagd. „Ja, nu je het zegt: dat heb ik hem ook gevraagd. Weet je wat hij mij antwoord de? „In ieder geval eet ik de huizen der weduwen niet op". Is dat nu een ant woord van een redelijk denkend mens: had de grijze predikant schamper uiige roepen. Rijpstra had geglimlacht en niets gean«- woord. Hij dacht na. Een paar dingen wa ren hem uit dat ene, wonderlijke antwooa- al wel duidelijk geworden. In de eer plaats werd het hem zonneklaar, dat v, collega niet de rechte man was om ae toe gang tot Japiks hart te ontsluiten; das voor ontbrak hem ten enenmale de tact, a fijngevoeligheid. Laersi was veel te vrv postig. Kwam hij bij iemand op nuisoe" zoek, dan moest hij onmiddellijk aLes w ten en was niet eerder tevreden oi^-- huisgenoten moesten stuk voor stuk af hebben opgebiecht, wat in de binnenxain van hun hart besloten lag. Deed men stortte men zijn hart uit voor de gw j herder en leraar, schonk men zyn J vertrouwen, dan was hij de goedheid «w en bracht hij met alle welsprekend waarover hij beschikte, de boodschap^ genade en verlossing voor be^u» zondaren. Maar sloot men zich ai, een stugge natuur, die zich met ge kei ijk kon uiten en een pogmgom aan het spreken te krijgen opvatte inbreuk op zijn persoonlijke vrijhei. was Laersi van zijn stuk g1ebracn hij niet onmiddellijk met zijn te manier van uitvragen tot hart van de mensen doordringen; dan hij de kluts kwijt en vond de go» niet terug. (Wordt tienw

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6