Taxi tel. 4333 Tel. 5563 Kennemer Lantaarn OLD CLOTHES KEI De „Watergeus" werd als „Verwachting" een veelzijdig avonturier Predikbeurten Velsens jeugdraad zet zijn werk voort Verse zeevis kan straks niet meer geheel „door de markt zakken" AUTO-RIJSCHOOL REIJM Dry Cleaning only Zaterdag 30 September 1950 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Logger met vrachtvaardersneigingen en een „oorlogsverleden" ADVERTENTIE TAXI! TAXI! DENNENSTRAAT 12 RUIM DRIE MAANDEN terug is op deze plaats de stoomtrawler „Ecliptica" (IJM. 63) behandeld, die als „Juliana" een poos de visserij uit is geweest om de vrachtvaart te beoefenen. Er zijn er echter meer geweest, die een tijdlang de netten voor een andere vracht hebben verruild en ook onder de loggers treffen we zulke „deserteurs" aan. Er is echter een flinke stap terug voor nodig in de geschiedenis van IJmuiden, naar de tijd dat hier de haringvisserij begon op te komen. Er ont stonden vele zogenaamde haringrederijen, dié orders plaatsten voor de bouw van nieuwe loggers. Verschillende werven wer den ermee belast en zelfs in de provincie Groningen stonden ze op stapel. Zo vonden wc in 1916 een logger in aanbouw bij G. van der .Werff in Hoogezand voor rekening van de Maatschappij „Watergeus", directeur de heer J. Visser in IJmuiden. In 1916 werd het vaartuig overgenomen en onder de naam Watergeus en de merken IJM. 314 verscheen de nieuwe aanwinst in IJmuiden. In 1917 staat D. Roest als schipper vermeld en een jaar later is N. Lodder schipper op de Watergeus. De naam hield de logger tot in 1919, want toen vond al de eerste verandering van eigenaar plaats. De rederijnaam bleef ge handhaafd, doch de heer Job Gouda werd directeur, terwijl het schip zelf van Water geus veranderde in Dirk Job. Na enige jaren aan de visserij te hebben deelgenomen kreeg het echter een andere bestemming. Men ging er mee ter vracht vaart na het eerst van een motor te heb ben voorzien. Overigens was dit geen zeldzaamheid. Men had al eerder met log gers de vrachtvaart uitgeoefend en vele loggers, die in de jaren 19281930 naar Duitsland en Zweden werden verkocht, kregen ook deze bestemming. Tot nu toe zijn er zelfs nog in de vaart, die hoofd zakelijk de Oostzee als hun arbeidsveld hebben. Maar ae Dirk Job bleef in IJmuiden en het was voornamelijk vis en haring die werden vervoerd voor Engelse en Duitse havens. Terug naar de oude liefde Evenals de reeds eerder genoemde trawler Juliana is ook de Dirk Job weer in de visserij teruggekeerd en wel in 1932. De heer Gouda had evenwel afstand van het vaartuig gedaan. Deze naam verdween als rederij in IJmuiden en er zijn jaren mee heengegaan voordat de naam Gouda weer in het rederij bedrijf terugkeerde. Dit ge beurde pas in 1946 toen in samenwerking met de heren De Groot de Medan en de Batavia werden aangekocht. De nieuwe eigenaar van de Dirk Job, ex- Watergeus, werd in 1932 de heer J. Plug. die er de trawlvisserij mede ging uitoefe nen. Evenals de zogenaamde Katwijkse schipper eigenaars, die ook het gehele jaar trawlen, kreeg IJmuiden toen ook een vaste trawllogger en wel onder de naam Ver wachting IJM 204. Temidden van de zoveel grotere trawlerrederijen in IJmuiden heeft deze ene logger altijd een bescheiden plaats ingenomen. Maar toch heeft men dit bedrijf draaiende kunnen houden. Alleen tijdens de oorlogsjaren werd het enige bezit van deze rederij afgenomen en in dienst gesteld van de Kriegsmarine. Na vrachtschip heeft het dus ook nog als oorlogsschip dienst gedaan. We mogen aan nemen dat de verwachting niet hoog ge spannen was, althans heeft het vaartuig niet onder de naam Verwachting in dienst der Kriegsmarine gevaren. Onherkenbaar verbouwd en geheel grijs geschilderd voer de de logger het nummer B. 42/1262. Een geluk bij een ongeluk was. dat het schip in Augustus 1945 al in IJmuiden terug was en hoewel er lange tijd nodig is geweest om het wederom voor de visserij te verbouwen, is de Verwachting (IJM. 204) toch weer in haar oude bedrijf, de visserij, teruggekeerd. Bij voor de oorlog te vergelijken heeft Twee extra „Kijk Uit"-ploegen voor de bondscompetitie De IJmuidense schaakclub „Kijk Uit" zette haar wedstrijdenreeks voort met het spelen van een aantal competitieontmoetingen. Dat de onderlinge krachtsverhouding heel gering is, blijkt wel uit het feit, dat na de tweede ronde niemand meer zonder verliespunten was. De voornaamste uitslagen van Donder dag zijn: Groep I: J. HillecampP. de Boer 01; J. A, SteelsR. Visser ti; P. Lanser—J. Plugboer 10; P. ScheurkogelW. L. Hart 01; A. KistemakerH. Hendriks afgebr.; P. LanserR. Visser ViVi\ J. A. StalsP. Lanser 01. Groep II: J. A. Kroon—J. Verlaak 0—1; W. DeelderC. Muntz 10; J. M. Heykoop J. v. Stekelenburg 1—0; S. Kistemaker A. de Ruiter 10; W. BakkerM. Lanser afgebr.; S. Kistemaker—M. Lanser Vj14; D. H. Spuls Sr.—A. Zeylmans afgebr. Groep III: J. SibumH. Aarsen 01; P. de GrootI. Post 0—1; A. v. d. PlasA. J. Korff 0—1; I. Postr-J. Sibum 0—1. Door de grote toevloed van nieuwe leden heeft het bestuur gemeend nog met een tic ntal in te schrijven voor de competitie het vaartuig een paar kleine veranderingen van de Noordhollandse Schaakbond, zodat ondergaan. In de eerste plaats is er een nieuwe brug opgekomen en vervolgens is de 150 p.lc. Kromhout vervangen door een 175 p.k. M.W.M. Met een inhoud van 113 bruto- en 62 netto reg. ton bij een lengte van 25,51, breedte 6,72 en een holte van 2,90 meter, is het tegenwoordig een kleine logger, maar dat neemt niet weg, dat het schip geregeld aan de visserij deelneemt. s ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) nu met vijf tientallen aan deze competitie deelgenomen wordt. Op de terugweg De toneelvereniging „Advendo" in IJmui- den-Oost geeft Zaterdag 14 October de eerste uitvoering van het winterseizoen in het St. Fidelisgebouw aan de Zeeweg. Zij zal het toneelstuk in vier bedrijven „Op de terug weg" van Albert van Waasdijk opvoeren. ADVERTENTIE ZEEWEG 275 DAG EN NACHT ZONDAG 1 OCTOBER IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk Kanaalstraat, 10.30 u.: ds. J. van den Berg; 17.30 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Geref. Kerk, Kanaalstraat, 9 uur: ds. R. D. Beukema, 19.30 uur: ds. C. W. Thijs (intrede). Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 11 en 17 uur: ds. Meester van Haarlemmermeer-. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: Leesdienst; 15 uur: ds. Maris van Haarlem. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 15 uur: gemeentemïddag in Driehuis, bij slecht weèr in de koffiekamer van Wes- terveld. Oud-Katholieke Kerk, 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Vespers; Dinsdag 9 uur: Heilige Dienst; Donderdag 10 u.: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingssa menkomst, 12 uur: Zondagsschool; 20 uur: Verlossingssamenkomst. Leidster: kapitein Hemmink. IJMUID EN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. J. van der Wiel (Heilige Doop). 19 uur: ds. K. H. Kroon, van Amsterdam. Geref. Kerk, Goede Herderkerk, 9 uur: ds. J. van Buuren, 16.30 uur: candidaat G. Rïphagen. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer A. Vis- scher, van Rotterdam; Woensdag, 19.45 uur: ds. Waardenburg van Gorinchem. Vergadering van Gelovigen, 10 uur: ge bouw Wiilemsbeekweg 78. Ver. v. Vrijz. Herv., 10.30 uur: prof. dr. M. A. Beek van Amsterdam. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Westerveld, 9 uur: candidaat G. Riphagen. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink; 19 uur: de heer W. Roggeveen, hulppre diker. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10.30 uur: candidaat G. Rip hagen; 17 uur: ds. R. D. Beukema. BEVERWIJK: Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, 10 uur: ds. P. C. Willekes (Heilige Doop); 7 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Kerk, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Maranatha, 10 uur: I. Kuiper van Amers foort; 11.45 uur: Zondagsschool. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. J. D. Jan- sen. Extra collecte Kerkbouwfonds. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. G. Lans Jr., van Amsterdam; 6.45 uur: ds. F. Ober man, jeugdpredikant te Rotterdam. De Toorts, 10 uur: ds. R. Bijlsma van Amsterdam. Kapel: Geen dienst. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 15 u.: ds. N. Bruin. Velsens politie schoot twee eerste prijzen Ter gelegenheid van de jubilerende P.S.V. (politie-sportvereniging) in Haarlem wer den in Overveen schietwedstrijden gehou den. Hieraan namen deel elf vijftallen. Het weer werkte niet mee, een kille vochtige mist hing over de schietbanen, zodat het zicht slecht was. Vooral bij de schietpartijen met het geweer, waar een afstand van 100 meter voor staat, speelden de weersomstandigheden een belangrijke rol. Het Velsense vijftal wist nochtans beslag te leggen op de eerste prijs met 218 punten. Ook met het pistool bleek Velsens corps zich te kunnen weren en eigende zich de eerste prijs toe (226 punten). Bij de personeelsprijzen waren het op perwachtmeester De Groot uit Santpoort en hoofdagent D. Bosman, die ieder een tweede prijs behaalden. De eerste op pistool de tweede met het geweer. Velsens corps heeft getoond weerbaar te zijn. MARKTBERICHTEN 29 September 1950 Prijzen Heilbot 3.10; gr. tong 3,60—3.25; gr.m. tong 2,451.84; kl.m. tong 1,621,25; kl tong I 1.40—1,08; kl. tong II 0,90—0,61; tarbot I 1,921,56, per kg. Tarbot III 54; tarbot IV 42; kl. schol II 4520,50; schar 2713,50; v. haring 13 10,60; makreel 2116,50; gr. schelvis 40,50; gr.m. schelvis 42.50; kl.m. schelvis 4335; kL schelvis I 33,5029,50; kl. schelvis II 23,5020,50; wijting 144,50; gr. gul 36,50 27; midd. gul 31.50—29,50; kl. gul 23—16,50, per 50 kg. Gr. kabeljauw 176114, per 125 kg. Aanvoer 210 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 180 kisten schol, 25 kisten schar, 4375 kisten haring, 375 kisten makreel, 250 kisten schel vis, 225 kisten wijting, 75 kisten kabeljauw en gul, 20 kisten diversen. Totaal 5736 kisten. Besommingen IJM 20 Polderman f 11.800; IJM 31 Alkmaar f 19.500; IJM 42 Assan Reis f 20.185; IJM 43 S. de Danser f444 (gedeelte). IJM 204 f3788; KW 40 f2755; KW 108 f2440; KW 44 f6440. WR 7 f 1429; WR 67 f 2253. In Hoofddorp werd Donderdag de fruitteelttentoonstelling van de krin Amstelland" van de Nederlandse Fruitteeftorganisatie geopend Voor de hield deze in 1947 opgerichte vereniging een tentoonstelling in Hoofdde™?1'rj fraaie inzending van een teler uit Hoofddorp. 0: SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 29 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Julia van Newcastle. Almirante Saldanna van Newcastle. Niobe van Rotterdam. Egina van Stettin. Aktjo v. Colchester. Gooiland van Porto Allegro. Mar Terso van Bona. Vertrokken zijn: Solskin naar Rotterdam. Arran naar Rotterdam. Antaris naar Oslo. Kitty naar Wilhelmshaf en. Hestor naar Em- den. Jacoba naar Rotterdam. Wikla naar Rot terdam. Arnolde naar Hamburg. Aufbau naar Ramsgate. Thomas M. naar Rouaan. Sarpen naar Newcastle. Pieter Geertruida naar Ko penhagen. Nereidia naar Le Havre (met ponton). H. K. S. de Hoop naar Noordzee. Bestevaer naar Rotterdam. Molenkerk naar Antwerpen. Dotterel naar Liverpool. Na een blik over het afgelopen jaar De minimumprijzen komen Bindende regeling wordt zeer binnenkort gevolgd door de prijzen zelf De minimumprijzen voor verse vis zullen niet lang meer op zich laten wachten: de verordening is al van kracht geworden en het Bedrijfschap voor Visserijproducten heeft de vissers en de reders een circulaire gezonden, waarin de stadhuistaal van déze ver- ordening in enigszins gebruikelijk Ne derlands is vertaald. Men zal zich herinneren, dat de IJmuidense reders reeds een onder linge „opvangprijs" voor de verse vis in het leven hebben geroepen, die in feite dus gelegaliseerd dient te wor den, wat niet zeggen wil dat dezelfde prijzenschaal wordt aangehouden. Het wettelijk vastleggen van een „bo dem" in de markt heeft tal van voordelen: eventuele ontduikingen kunnen voortaan met de wet in de hand bestreden worden en bovendien is onder de nieuwe veror dening ook het gehele gilde der importeurs van vis begrepen, zodat dumping door bui tenlandse vis voortaan onmogelijk zal zijn: om helemaal zeker te zijn vallen ook de buitenlandse reders en vissers onder de bindende bepalingen. Wat dus in de praktijk betekent, dat Deense scheepjes niet langer de kans krij gen „onder de markt door te kruipen". Door voorafgaand contact ook met de handel is in alle opzichten geprobeerd, de minimum-prijsregeling op een zo breed mogelijke basis te bouwen. Natuurlijk aldus deelde men ons van de zijde van het Bedrijfschap in Den Haag mede zullen de prijzen voor de verschil lende producten uiteenlopen speciaal de vis, die gauw „door de knieën gaat", wordt er door gedekt. De opvangprijzen gelden uiteraard al leen voor de menselijke consumptie-vis; puf en nest vallen er dus buiten. Geen achterdeurtje Wanneer de verordening eenmaal een feit geworden is, verdwijnt de „opgevan gen" vis uit de markt. Het Bedrijfschap heeft naar de grootst mogelijke zekerheid gezocht dat dit ook inderdaad gebeurt en .opgevangen vis" dus later niet meer door een achterdeur wordt binnen gesmokkeld. De opgehouden partijen mogen alleen ter beschikking gesteld worden aan de Stich ting voor de Nederlandse Visserij of het Centraal Aan- en Verkoopbureau. Tussen deze beide organisaties moet de reder kie zen binnen 4 weken na een bepaalde da tum, welke dezer dagen bekend wordt ge maakt. Vandaar gaat de vis naar een vis- meelfabriek, die de verkoopsom minus de kosten uitkeert de reder dient zich aan de eenmaal gekozen bemiddelingsinstan tie te houden met dien verstande, dat een eventuele overgang naar de „andere groep" door een opzeggingstermijn van 3 maanden voorafgegaan moet worden. Het is evenmin toegestaan wijting via de Stichting en schol via het C.A.B.V. af te leveren. De prijs, die de vismeelindustrie voor de vis gaat betalen, is voorlopig af hankelijk van de totale hoeveelheid die Stichting en C.A.B.V. tezamen le veren in een bepaalde periode: deze fabrieken kunnen een hogere prijs ge ven als zij gestadig doordraaien dan wanneer er voortdurend „leegloop"- perioden tussen komen. Niet alle opgehouden vis verdwijnt in de toekomst evenwel in de vismeelfabrie- ken. De partijen, die geschikt zijn voor industriële bewerking zullen, evenals de haring, naar de conservenindustrie gaan en de mogelijkheid om eventuele „op- vangkabeljauw te doen diepvriezen en later op de markt te brengen, wordt even eens open gehouden. ARBEIDER GEWOND DOOR VALLENDE PLAAT Een arbeider van de K.N.H.S., de heer A. E. Nan uit Velsen-Noord, die Donder dagavond bij de duowals III in de Wal ser ij-Oost bezig was een plaat van de hef- tafel naar de vouwmachine over te bren gen kreeg deze plaat tegen het linkerbeen, doordat de tang, waarmee hij het voorwerp vasthield, los schoot. De heer N. werd aan de hiel gewond en moest in het Rode Kruisziekenhuis worden opgenomen. DE „RAPID" HAD MOTORSTORING De coaster „Rapid" van de rederij Wil liam A. Muller en Co. uit Rotterdam kreeg gisteravond ter hoogte van Texel motor storing waardoor de kapitein de reis niet verder aandurfde. Hij alarmeerde de wal en in Den Helder werd de sleepboot „Stor- temelk" klaargemaakt, die de „Rapid", een oud bootje van 191 ton, oppikte en haar naar de rede van Den Helder heeft ge bracht. Nadat het mankement verholpen was, is de kustvaarder weer vertrokken. De afdeling IJmuiden-Velsen-Santpoort van de O. J. R. is haar wintercampagne begonnen. In de kerk van de Doopsgezinde Gemeente aan de Helmstraat in IJmuiden zijn gisteravond de jongeren van onder scheidene kerkgenootschappen bij elkaar gekomen, om een blik te slaan in dat, wat verleden jaar de Oecumenische beweging in Nederland tot stand bracht. Tevens heeft men zich bezonnen op de taak die wacht. De afdeling heeft in haar gelederen Ge reformeerden, Oud-Katholieken, Neder lands Hervormden, Doopsgezinden en Lu- thersen. Al deze jonge mensen, verschil lend van aanleg, met uiteenlopende me ningen, trachten elkander te vinden op de basis van de Wereldraad der Kerken. Die grondslag is opgenomen in deze ene for mule: Jezus Christus, God en Zaligmaker. De uitingen van dit geloof mogen voor iedere groep verschillend zijn, de cursus sen welke worden gehouden en waar spre kers van alle kerkelijke richtingen het woord voeren, zijn er om de jongens en meisjes waardering en begrip bij te bren gen voor anderer inzicht. In het practische winterplan worden deze cursussen in groter verband gehouden dan tot nu toe het geval was. Men hoopt in de Adventsweken weer een dienst te kunnen houden in de Oude Kerk van Velsen. Afzonderlijk hiervan staat de opvoering van een Kerstspel. De bijbelstudiekring zal onder leiding staan van een der plaatselijke predikanten. Eens per maand denkt men bijeen te komen. Hoewel de landelijke O. J. R. haar con tacten met het buitenland onderhoudt en verstevigt, moet IJmuiden-Velsen beken nen dat men hier zover nog niet is. Op de duur hoopt men echter „mee te kunnen doen". Momenteel is er in de afdeling nog te weinig organisatorisch verband. De O.J.R. is in Januari toegetreden tot de N.J.G. (Nederlandse Jeugd Gemeen schap). Hierbij hebben de Rooms-Katho- lieken en de Moderne Jeugdraad zich eveneens gevoegd. Afdeling hielp mee aan Hoogovenkamp Toen in de zomer van dit jaar de Hoog ovens ter gelegenheid van het jubileum een jeugdkamp voor 1300 kinderen in richtte, heeft de directie ook de afdeling ADVERTENTIE A UTO-R IJL E S Hagelingerweg 134 Tel. 8930 (K 2560) van de O.J.R. om medewerking gevraagd. Protestanten en Oud-Katholieken hebben in dit werk metterdaad een aandeel gehad. Verder bereikte de Raad een verzoek om, in samenwerking met de Gereformeer de en Christelijk Gereformeerde kerken een predikant aan te wijzen voor de su pervisie van de geestelijke verzorging van de Protestantse deelnemers en hét perso neel van de Rijkskampen en internaten voor de Sociale Jeugdzorg. Dit alles kwam ter sprake op deze eerste avond in IJmuiden. En nadat de Oud- Katholieke kapelaan J. R. Roosjen een lezing had gehouden over „de Apostolische Successie", werd dit onderwerp in kleinere groepen besproken. Lezing over zenuw- en geestes zieken in „Christelijke Belangen" Uitgaande van de stichting voor zenuw en geesteszieken „Zon en Schild" te Amers foort is Vrijdagavond in het gebouw voor Christelijke Belangen een filmavond be legd waarbij tevens gesproken werd over het werk van deze stichting. Mr. J. v. Ha- selen, een van de leiders van de stichting zette in zijn inleiding het verschil uiteen tussen de verpleegmethoden van vroeger en nu: de hedendaagse verpleging is ge heel overeenkomstig het verplegen van zieken naar lichaam, vroeger werden de verpleegden in afzondering opgesloten. Hoewel spreker zeide geen medicus te zijn, noemde hij verschillende geneesmethoden, waarvan de electro-shockkuur-, die een korte, totale bewusteloosheid veroorzaakt, verrassend genoemd mag worden. Onge veer 60 procent van alle patiënten kunnen na verblijf van kortere of langere tijd vol ledig geschikt aan de maatschappij worden teruggegeven. In „Zon en Schild", de eerste inrichting op Christelijke grondslag, kunnen regel matig 1000 patiënten verpleegd worden. Het stichten van een inrichting op Christe lijke grondslag werd noodzakelijk geacht, want volgens de heer v. Haselen zal een buitenkerkelijke psychiater niet altijd het contact met een patiënt kunnen verkrijgen, dat er in een positief-christelijke inrichting wordt verkregen door mensen met een religieuse overtuiging. Vervolgens sprak dr. A. J. v. d. Graaff over „Christus en de geesteszieken". Spreker noemde het Humanisme alleen een zeer wankele basis om er mee op het gebied van geesteszieken te werken. De taak van de predikant op dit terrein is immers zeer groot. Hoewel hij de verple ging in een „neutrale" inrichting zeker niet minder wilde noemen, achtte hij de verpleging in een Christelijke inrichting toch wel zeer belangrijk. Hierna werd een film vertoond die een goede indruk van het werk van de stichting gaf. De avond werd geopend door ds. v. Wijngaarden. Zie ginds komt hij al weer. Nauwelijks is de poolzomer overgegaan in echte regenval of slimme zakenlieden slaan aan het peinzen over de na kende winter en zijn verma kelijkheden. Nog een flinke twee maan den en de stoomboot uit Span je ligt alweer voor de wal, denken zij, laat ons dus plan nen smeden om de goedheilig man waardig in te halen. Dat is schoon en goed gedacht. Een hunner wilde echter alle records breken en Sinter klaas al op 15 November door IJmuiden laten rijden. Maar daar heeft een hogere macht een stokje voor gestoken, want op die manier kan Sinterklaas maar beter de zomer over blij ven en wat houden de kinders eigenlijk nog over in hun hartje, waar ze zo tegen vijf December geheimzinnig mee kunnen doen? Unificatie van de sinterklazerij zou geen overbodige luxe zijn in Velsen met al zijn Heiligman-apart- jes. Eén per gemeentedeel is ruimschoots voldoende om het geloof nog net brandende te houden. Pingalk Er zijn van die constema- ties in 's mensen leven, die hij nimmer vergeet. Een bewoner van de IJmuidense Prins Hendrikstraat dacht er een te ondergaan, toen hij Za terdag een klein soort pinguin door zijn straat zag wandelen en hij berekende een koene sprong om dit uitheemse stuk wild voor het nageslacht te bewaren. Een zelfgevangen pinguin op een penantkastje is te allen tijde een sensatie en daar kan men verhalen bij denken als men oud en stram geworden is om aan de kleinkinderen te vertellen zo van „En dat bees- sie liep in de eigenste straat recht voor me voete" Eilacie, de pinguin ging in rook op toen de politie uitrukte om het natuurverschijnsel te beschou wen want het bleek een alk te zijn. Ook niet onaardig, maar toch niets voor de kleinkinde- ren en het kastje. Velserbeek" heeft de alk gekregen,waar hij aan de liefderijke zorgen van de voogd der levende have is toevertrouwd. Niet voor de pot Een konijn, dat de komende „Dierendag" in dankbaarheid zal vieren, woont aan de Driehuizerkerkweg, waar deze eigenlijk anders moet heten omdat hij afgebogen is in het oude dorp van Velsen. Als de vrouw „Hansje" roept komt hij met flapperende oren en een wit achterspatbordje on der de divan vandaan, waar hij alleen maar heeft liggen slapen, want de dropjesfabri- cage wordt elders beoefend: dit konijn is namelijk hoogst zindelijk, het luistert naar alles en doet een moord voor gries- meelpap. Op een echt bordje. Bij de familie G. Verhoef. En het mooie, het innige zouden wij bijna zeggen, is dat „Hansje" indertijd aange schaft is ter versiering van de Kersttafel. Loodsafhalertje de vaart uit Dik twintig jaar heeft de „Junior" zijn kleine neus in de haven van IJmuiden laten dansen en vele jaren is het bootje bezig geweest met het afhalen van de loods. Daar is een stukje historie gewrocht op de „Junior", maar nu komt er toch een eind aan het pit tige schuitje, want nieuwe tij den vragen nieuwe schepen en nu zullen de schippers Maar ten Koster en Freek v. d. Wie len twee vissen onder zich krijgen: de „Walvis5' en de „Geep". De Walvis is al in IJmuiden aangekomen en de Geep wordt nieuw' „uitge haald". Dag Junior. We zullen je blauwe schoor steentje missen. LAMPENIER. BEPERKING EN SANERING pijlers van de Memorie van J trng op de oegroting voor de vis« zullen onvoorkoombaar overheii regelen met zich gaan breiige„ king lil mindere mate iveliicht 6- sanering, want deze toch is visserijmogendheden rond de Noord,» de vergroting der maaswijdte is geworden, die toen al algemene it mms verwierf. Vreemd, dat zulke d» dan toch nog jaren moeten duren in feiten worden omgezet. In dat uüa« liggen de voorbeelden in de visserfa tiek voor het opscheppen: de meest de hand liggende zaken hebben ia nodig voor ze eindelijk en dan vajj laat tot werkelijkheid worden. De sanering heeft jammer „front" van de visserij tegenover de oii, heid kunnen opleveren; dit bedrijf iji zeer verdeeld, dan dat een organic sche instelling als de Stichting v«- Nederlandse Visserij elke keer wjv, dit nodig is meer opbrengt dan zwak geluid. Het is geen wonder, data ministerie en speciaal minister Majiï niet altijd weten, waar ze zich ar houden hebben, hoewel geenszins ii'v oog verloren mag worden, dat deze ter blijkens zijn uitlatingen wel v® bronnen put, die het bedrijf trouwbaar acht. Inmiddels is er een egalisat .r... steld, waardoor de prijzen aan^de niet langer afhankelijk zijn van ce~ van afslag. Of het een ideale mettoj en of het individualisme van de ti er niet alweer een kopje kleiner dwj maakt wordt, moet de tijd leren, |j inmiddels al heel wat kopjes dus och.... ADVERTENTIE HET IS NU DE TIJD UW KLEDING TE LATEN REDT.G3 KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON a Hoogovens leveren aan Amerikaanse fabrieken Zowel ruw ijzers! stalen platen In de te Amsterdam gehouden algera vergadering van aandeelhouders der ft ninklijke Nederlandse Hoogovens en Sul fabrieken N.V. is de balans per 31 Maai 1950, alsmede de verlies- en winslreit ning over het boekjaar 1949/1950 goeia keurd. Besloten werd de volgende uifr ringen te doen: op de prioriteitsaandei 4 op de preferente aandelen 7%,opi gewone aandelen 8 en op de oprichterr bewijzen 72,93 per stuk. De heren dr. ir. W. Hupkens en Kl Bronsing, die als commissaris aan de ba van aftreden waren, werden herbenoed In de daarna gehouden buitengewat algemene vergadering van aandeelhoudrt werd het voorstel tot vaststelling van js* wijzigde statuten goedgekeurd, inhoudöf een verhoging van het maatschappij kapitaal met 25 millioen tot f 15 ra- boen, voorts intrekking van de prefer# aandelen en het sanctionneren van de tificatie aan het personeel, indien dividend wordt uitgekeerd. Ook certificaathouders kwamen in v? gadering bijeen. Namens een groep eer:: caathouders in Indonesië werd hulde I bracht aan het bestuur der vennootsffi en de hoop uitgesproken, dat de veras ontwikkeling even succesrijk zal zp totdusver. De vraag werd gesteld, of de Bene-a nog van invloed zal zijn op het product»- schema der Hoogovens. Hierop antwoorat. ir. A. H. Ingen Housz, dat dit niet W geval behoeft te zijn, aangzien dit schw- niet bij een internationale overeenkok- is bepaald. Wel kan het worden bemvice- door de economische samenwerking Europees verband, maar dit heeft Amen toch niet belet om in het kader van Marshall-hulp aan de uitbreiding van ce< bedrijf te IJmuiden mee te werken. Op de vraag of Amerika hier plaatst, antwoordde de directie b gend. Dc Hoogovens plegen '"HL, leveren aan Amerikaanse rfmBrtrae» en stalen platen aan stadvOT" !ffl dernemjngen m de Sinds enige tijd worden ook stalen- aan de Amerikaanse staalfabriek geleverd, hetgeen een volkomen figuur is. -lotte mee* De Hoogovens, zo werd ten me gedeeld, zijn fan een vlotte aW jt ducten voor dit jaar verzeker ,en toekomst zijn weliswaar geen gesloten, maar de directie ,zeI rstvolgend« de afzetmogelijkheden in de jaren geen zorgen te maken.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 8