IJmuider Courant No-19669 Haarlems Dagblad halve eeuw Zuid-Koreaanse troepen rukken op in de richting van Wonsan Westerling wil niets meer te maken hebben met de heer J. Thiessen 'redactie Santp- f na 5 uur: 8061 <K 2560>, .7 Sarw'-Haarlem: Gr- Houtstr. 93, Idredactie en alle afdelingen 15295 tarieven op aanvr. bij de Admin. Hoofdredacteur: Kobert Peereboom .g^eiKrlaan 154. Telef. Adm. 5431 Editie voor Velsen, Umuiden, Santpoort en Omstreken van cn<Sprctl)tc'(9aarintBïl)ctfourantCXltnoiéï65 Dinsdag 3 October 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- on Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom iïi ..c ZONDAG precies een halve *kf Lm dat Winston Leonard J f ou® WH voer het eerst tot luibuis «erd gekozen. Op zal bij 76 jaar oud zijn; F*' intrede in het parlement - l i dus nog 25. Erg jong. Niet- •rt™, «n stormachtige ervaring **55» bü sterk de publieke etSen Als jeugdig ofti- (t r,?!„orlog bad hij het bestaan, '^respondent van de Morning sii en in zijn artikelen in dat («ïn generaals geducht te enti re ainvaai'ëëen zij niet; het was te *.ïïr5 Entin, hij kwam door die Sindsdien is hij ook nog andere moeilijkheden heen r „ntreden in het Lagerhuis Sn van Winston Churchill Deze verwachting werd be- de herinnering aan zijn vader, S„h Churchill, die in de tach- ..„Heer jaren een markante SSmet de eigenschappen van S.Sn was geweest. Hij was dan ff'geworden, eerst voor Brits- als kanselier van de_sehat- "1 ministerschap duurde in ,.janderhalf jaar. Lord Randolph 'fit omdat hij niet wenste te vol- [W. ;hio oiqpn van de mi- I de financiële eisen van de mi- L™ Oorlog cn Marine en omdat hij FÜ was dat een verstandiger bui- Edeid moest worden gevoerd, om ■l ie voorkomen. Dat gebeurde in Protest tegen militaire uit- Ke, kenmerkend gebleken v oor de -van zijn zoon, maar die zou wel een Se tijd beleven. De vader stierf fS 46 jaar oud. Hij had steeds met moeten kampen. Daar roon geenszins aan lijden. Overi- cr' niet geringe overeenkomsten -.jheid en politieke strijdwijze. En fl. steeds grote eerbied voor zijns iBjeedachtenis heeft getoond, heeft iljif diens biografie het licht doen 1 voortreffelijk en zeer boeiend I «1 eens betiteld is als een van iix politieke biografieën, ooit in de «taal verschenen. Winston Churchill op 1 October a Tin het Lagerhuis werd was de ■alary Labour Party juist opge- maar enkele maanden. ltuv„ valt op. Na vijftig jaar de indruk, alsof het Engeland iïirjjn Dolitieke schaakstukken voor pre eeuw met voorbedachten rade gefield. ChurchiH was voor het 'Oldham als conservatief lid geko- (in 1906) zou hij naar de liberale uizen en daar lang tot in de laren een der leiders van To; hij weer naar de conservatie- ikeerde. Zijn eerste politieke jaren in nog niet kennen als de brillante die hij later zou worden. Lord i van hem, dat hij in het debat maar niet zeer bewegelijk ge- :te", Later is het juist bijzonder $!ijk geworden. zijn dertigste jaar was Churchill al staatssecretaris van Koloniën. Hij j in die positie zijn naam gevestigd zijn beleidvolle verdediging van de der Boeren. Als strijder voor de Zuid-Afrika verdedigde hij de- zaak als Smuts, vier jaar ouder dan ie nu pas gestorven is. Dit leidde tot snte ministerschap, toen hij 33 was. j ils minister van Handel, later van rr-amisp Zaken onderscheidde hij !ot hij in 1911 door Asquith werd splaatst naar het ministerie van Ma- Dar leidde het Ag'adir-ïncident toe. chül zag de oorlog naderen en in op is van zijn premier hield hij als First of the Admiralty een geduchte oprui ender de leiders van de >loot en van departement, welles organisatie hij irx- i-ad herzag. Hij is als minister altijd voortreffelijk administrateur geweest: mdere eigenschap bij een man, wiens gaven in de eerste plaats schijnen in zijn kracht om gedurfde, soms ei onverwachte besluiten te nemen en 'tezetten. Als ge u herinnert dat deze waardige man tijdens de eerste we- korlog opnieuw als officïer-te-velde is streden, dat hij zich in zijn talloze bladartikelen als een journalist van Kdere begaafdheid heeft doen kennen at hij (ten overvloede) als aquarellist i niet zonder verdienste is gebleken ge reden genoeg om u over een man zulke veelzijdigheid te verbazen. !fi is niet de bedoeling zijn gehele èwaardige loopbaan hier nog eens in trekken op te halen. Er zij wel aan ®nerd, nu het een halve eeuw geleden tót hij Lagerhuislid werd, dat hij niet Pg|ar onafgebroken in het parlement eten, In de eerste wereldoorlog liep hem ondernomen strijd bij de ftaellen op een mislukking uit. Dat stehem zijn ministerschap. Eind 1915 kj af en ging als officier naar het Frankrijk, Wel riep Lloyd George sa 1917 terug en werd hij daarna eerst van Munitie, daarna van Oorlog "Katie nog van Koloniën, maar in !~-e.\Oos het district Dundee hem niet, ^3 ten a"der district evenmin en hij •f^een paar jaar in „de politieke ®|jir eer Epping Forest hem, nu als opnieuw in het Huis bracht. t Was de bedachtzame Brit nog v-Jan mening dat deze stormachtige nimmer premier zou worden. Hij (Me na vele nieuwe ministeriële ja- °P10 Mei 1940 en bleef het tot Juli W net hoogtepunt van triomf van e'eid in oorlogstijd, toen de Britse nem wegstuurde en labour Party W i nd Lraclit» Hetgeen men on- noemen maar ook uit een zien: namelijk dat de vrede eiste dan hij sinds jaren had der Het Noord-Koreaanse leger bezuiden de 38ste breedtegraad verloor zijn gehele uitrusting TOKIO, 3 October. (Reuter en United Press). De opmars van Zuid-Koreaanse troepen der „capitooldivisie" en de derde divisie ten Noorden van de 38ste breedte graad wordt in snel tempo voortgezet. Vol gens de laatste berichten zijn deze troe pen, die weinig tegenstand ondervinden, ruim 66 kilometer in Noord-Korea door gedrongen en marcheren zij op naar Wonsan aan de Oostkust, waar waarschijn lijk Noord-Koreaanse eenheden een defen sieve positie hebben ingenomen. De Ame rikaanse mariniers ten Noorden van Seoel leveren zware gevechten tegen Noord- Koreaanse bataljons die de aftocht van de naar het Noorden vluchtende, gedesorga niseerde troepenmacht dekken. Een Ame rikaanse officier heeft verklaard, dat ook de Amerikaanse troepen de breedtegraad zullen ovei'schrijden, wanneer zij deze be reikt hebben. Amerikaanse officieren, die bij de Zuid-Koreaanse eenheden zijn ge detacheerd, zijn met deze Noord-Korea binnengegaan. Deze troepen hebben in- middels Tsjoentsjon, Tsjetsjon en de kust plaats Kansong veroverd. Tot nu toe zijn de troepen die in Noord- Korea binnentrekken op weinig tegen stand gestuit. Amerikaanse vliegtuigen hebben echter een colonne waargenomen die zich in Zuidelijke richting bewoog. Een aanval uit de lucht dwong de colonne dekking te zoeken en veroorzaakte zware schade. Noord-Koreaanse gevangenen hebben verklaard dat zij opdracht hadden ontvan gen naar Wonsan terug te trekken. Amerikaanse mariniers zijn bij Oeid- jongboe op zwaré tegenstand gestoten. Deze plaats ligt ongeveer 32 mijl ten Zui den van de breedtegraad en neemt een sleutelpositie in. Ondanks steun van lucht macht en tanks kon men hier slechts ge ringe vorderingen maken. De strijdkrachten der UNO in Korea hebben thans 25 a 35.000 krijgsgevangenen gemaakt, zo verklaarde een hoge Ameri kaanse stafofficier te Tokio. „Ale tanks, zwaar geschut en de meeste automatische wapens, die de Noord-Ko- reanen op hun veldtocht ten Zuiden van de 38ste breedtegraad hebben meegeno men, zijn voor hen verloren", zo zeide hij, „Van Mandsjoerije beweegt zich een voort durende stroom voertuigen naar het Zui den, doch niets wijst op een uitgebreide herbewapening van het uiteengeslagen Noord-Koreaanse leger". „Een zware aanval van superforten op Pjongjang, de Noord-Koreaanse hoofdstad, is Zondag afgelast, omdat de Amerikanen de Noord-Koreaanse hoofdstad niet al te 4-' beleid ïpwï u "AJ auit-iö vo°rbeeld van werking •jcraüe was het zonder twijfel een in- Sr? ?ebeurtenis, die al diegenen gaf die meenden, dat de menigte J*"" slechts vatbaar voor het succes- (Ogenblik zou zijn. m .ater is Churchill's partij bij de opnieuw verslagen, ofschoon if£vf*aar,met beel ktein verschil. Een 4>.n 5 huidige Huis wel niet «ha i! hi onzekerheid en ifteaani uitgesloten dat Churchil'l "het bewind terugkeert. Al is Mijnen in de Koreaanse wateren; twee ongelukken WASHINGTON, 2 October. (Reuter). Admiraal Forrest Sherman' heeft ver klaard, dat Amerikaanse oorlogsschepen een groot aantal drijvende mijnen van Sovjet-Russisch type in de Koreaanse wateren hebben gevonden. Admiraal Sherman deelde verder de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden mede, dat „de mijnen onlangs waren gelegd en niet lang geleden de opslagplaats hadden verlaten". De mijnen waren van Russisch standaard-type en voorzien van genoeg ontplofbare stoffen om kleine schepen te beschadigen. De Amerikaanse torpedobo'ot jager „Brush" is Woensdag op een drijvende mijn gelopen. Negen personen kwamen om het leven, vijf worden vermist en tien gewond. De „Brush" kon een Japanse haven bereiken. Een tweede Amerikaanse torpedoboot- jager, de „Mansfield" is Maandag voor de kust van Noord-Korea op een mijn gi lopen. Zeven personen werden gewond. veel schade wilden toebrengen, alvorens zij haar zouden bezetten", aldus de staf officier. De Amerikaanse sterkte Admiraal Forrest Sherman, hoofd van de Amerikaanse vlootoperaties, heeft, ver klaard, dat zich op het ogenblik 90,000 Amerikanen de mariniers inbegrepen in Korea bevinden. Tijdens de uiteenzetting voor de com missie der strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden vroeg men hem naar het tonnage van de ingezette eenheden. Hierop antwoordde hij, dat vier grote vliegdekschepen, twee kleinere vliegdek schepen, een aantal vliegtdekbegeleidings- schepen, het slagschip „Missouri" een kruiser van de Stille Oceaanvloot en een kruiser van de Middellandse Zeevloot als mede een aantal torpedobootjagers, mij nenvegers en verscheidene escorteschepen aan de operaties deelnemen. Britse functionarissen te New York heb ben Maandag het gerucht tegengesproken, dat de Britse minister voor Economische Zaken Hugh Gaitskell, tijdexxs zijn bezoek aan de Verenigde Staten de herwaardering van het pond sterling zou bespreken. Minis ter Gaitskell brengt van 8 tot 15 October een bezoek aan de Verenigde Staten en Canada. Prins Bernhard moet lichte operatie ondergaan Prins Bernhard is heden voor het on dergaan van een lichte operatie in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht opge nomen. Het verblijf in het ziekenhuis zal vermoedelijk slechts korte tijd duren. In Helsinki kregen de linksen stemmenwinst In Finland zijn gemeenteraadsverkie zingen gehouden. Uit de voorlopige uitslag voor Helsinki blijkt dat de volksdemocraten een fusie van communisten en linkse socialisten winst hebben behaald. Zij kregen 37.317 stemmen, tegen 34.917 bij de vorige verkiezingen van 1947. De Conser vatieven kregen 36.451 stemmen tegen 47.635 in 1947. Voor de andere partijen zijn de voorlopige cijfers van Helsinki: sociaal-democraten 45.679 tegen 45.842 in 1947. Zweedse volks partij 31.159 (36.291). Liberalen 18.888 (17.304). In Oostenrijk dreigt algemene staking WENEN, 2 October (Reuter) Een „comité van actie" van Oostenrijkse win kelbedienden en stakingsleiders heeft he den aan kanselier Figl een ultimatum ter hand gesteld, waarin gedreigd wordt met een algemene staking, welke Woensdag zou beginnen, wanneer de regering niet aan de gestelde eisen ten aanzien van lonen en prijzen tegemoet zou komen. In het ultimatum wordt geëist: Terug brengen van de prijzen op het peil van kort geleden of dubbele loonsverhoging, waarborg dat er niet opnieuw prijsstij gingen zullen voorkomen en waarborg dat de Oostenrijkse shilling niet verder deva lueren zal. Het plan-Schuman in een critieke fase Het woord is aan. Het komt thans op compromissen aan PARIJS, 2 October (Reuter). De be sprekingen over het plan-Schuman tot het vormen van een „pool" der Europese kolen- en staalindustrieën, waaraan door zes landen wordt deelgenomen, zijn Maan dag gekomen in wat door enkele gedele geerden „de critieke fase" wordt genoemd. Er is die dag een begin gemaakt met het vaststellen van de bevoegdheden van de verschillende lichamen, die toezicht op de organisatie zullen houden. Een Franse afgevaardigde zei, doelende op de vele punten, waarover verschil van mening bestaat: „De zes delegaties zullen thans moeten onderhandelen over compro mis-oplossingen of zij lopen de kans, dat het plan-Schuman mislukt". In een rapport dat door de leider der Franse delegatie. Jean Monnet, aan elk der deelnemende landen werd overhandigd, wordt uiteengezet waarover reeds overeen stemming werd bereikt. Daarvan werd een afschrift via de Britse ambassade te Parijs aan de Engelse regering toegezonden. Vol gens kringen, die in nauw contact met de conferentie staan, was men het reeds eens geworden over de volgende punten: 1. Het super-nationale hoge gezags orgaan zal zes tot negen leden tellen, die door de regeringen gezamenlijk benoemd worden. Zijn voornaamste taak zal zijn het beheren van het prïjs-egalisatiefonds er leiding geven aan coördinatie- en produc tieprogramma's, die het in sommige geval- len verplicht kan stellen. 2. De zes landen Frankrijk, Duits land, Italië en de Beneluxlanden zijn overeengekomen, dat het hoge gezags orgaan in bepaalde opzichten onder toe zicht zal staan van een soort „pool"-kabinet of raad van ministers, die zal bestaan uit een minister van elk der landen. 3. Er zal een gemeenschappelijke of „pool"-vergadering zijn, die bestaan zal uit 30 of 40 parlementsleden uit de aange sloten landen. 4. Er zal een speciaal gerechtshof komen, waarbij men in beroep kan gaan tegen besluiten van het hoge gezagsorgaan. Het uiteindelijke economische doel van het plan is het scheppen van één enkele markt, vrij van alle douane-belemmeringen of quotabeperkingen tussen de aangesloten landen. Verwacht wordt dat het ontwerp-ver- drag, waarin opgenomen zijn de bepalin gen omtrent het hoge gezagsorgaan en de controle-organen, tegen het einde van het jaar gereed zal zijn en dat het hoge gezags orgaan zijn werkzaamheden in Januari 1951 zal kunnen beginnen. RobertLouisStevenson: Een beetje gezelschap is nodig om een mens zijn gebreken te tonen. (Uit: Ethical Studies). Friesland is nog één tol rijk en wel in het stadje Slotenwaar men niet binnen kan komen zonder tolgeld betaald te hebben. 1 Januari 1951 zal ook dit laatste verkeersobstakel van deze aard in Friesland verdwijnen. Hij spreekt diens uitlatingen op propagandavergaderingen tegen Twee Amerikaanse geleerden. W. H. Sewell en W. L. Glenn, hebben een toestel ver vaardigd dat het hart enige tijd zou kunnen vervangen als motor en regulator van de bloedsoinloop. Met dit apparaat zou men het „natuurlijke hart" tijdelijk buiten werking kunnen stellenwaardoor weer tal van hartoperatiesdie tot nu toe onuit voerbaar waren, mogelijk worden. De foto toont het Amerikaanse kunsthartdat reeds met succes op een hond beproefd is en datin serie vervaardigd, niet meer dan 15 dollar per stuk aan productiekosten zou vragen. hij 76. Maar het zou wel een bijzondere crisis moeten zijn, die ertoe leidde. Hij is altijd de grote man voor crises geweest. Ook om deze reden kan ik geen aanleiding zien om erop te hopen. De mensen van de twintigste eeuw zijn al zo vermoeid van de crises. Als de tweede helft eens beter en rustiger werd? R. P» Een verslaggever van „Trouw" heeft in België een onderhoud gehad met Wester ling, die daarbij de berichten, dat hij finan cieel in moeilijke omstandigheden zou ver keren, uit de lucht gegrepen noemde. Hij betreurde het ten zeerste dat er voor hem in Nederland collectes worden gehouden. „Bovendien heb ik van dat geld nog nooit iets gezien en ik wil er ook niets van zien" zei Westerling. Hij noemde het merendeel van de uitlatingen van de heer Thiessen op propagandavergaderingen onwaar eix ver klaarde met nadruk, dat hij in Nederland één gemachtigde heeft, de Haagse advocaat jhr. rar. C. H. Beelaerts van Blokland. Mevrouw Westerling verklaarde aan de verslaggever van „Trouw", dat zij niet de brief heeft geschreven die de heer Thiessen op vergadering in Den Haag heeft vpM®$£zen en die van haar afkomstig zijn- jcWeStéTling zei, dat hij de heer Thiessen inobflirvgapore juwelen had gegeven ter WEtardgovan 8000 Straits-dollars. Deze had derdièeVvThiessen beleend voor 2500 Straits döTteatèr1 Van dit geld had Westerling, naar hij verklaarde, slechts 225.en 10.000 Belgische francs teruggezien. „Het Parool" heeft de mening van de heer Thiessen over deze uitlatingen van Westerling gevraagd. De heer Thiessen zei: „Dit is vuil gestook van mensen, die nooit iets voor Westerling hebben gedaan, hem zonder meer in de steek hebben gelaten, en nu een wig tussen onze vriendschap wil len drijven. Ik zal Westerling met een aan tal getuigen opzoeken en een tegenspraak van hem vorderen." De heer Thiessen ontkende, dat hij te Singapore juwelen van Westerling ter be lening heeft ontvangen. Westerling zou die hebben gegeven aan een vriend, wien: naam de heer Thiessen niet bekend is. Voorts zei de heer Thiessen met nadruk dat er geen collectes voor Westeiding zijn gehouden; er was alleen sprake van vrij willige bijdragen. In de Dierentuin hebben die 580.74 opgebracht, welk bedrag me-' behulp van een deviezenvergunning, welke de heer Thiessen zegt reeds in zijn bezit te hebben, zal worden overgemaakt. Het geld is echter niet voor Westerling, maar voor zijn vrouw bestemd, aldus de heer Thies sen. Jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland heeft aan het A.N.P. verklaard, dat Wester ling aanvankelijk met de heer Thiessen in contact heeft gestaan, maar dat hij thans niets meer met hem te maken wil hebben. „De propagandastunts van de heer Thies sen. in Nederland ten bate van Westerling worden door Westerling ernstig betreurd en het collecteren van gelden laakt hij ten zeerste," aldus mr. Beelaerts van Blokland. „De belangen van Westerling worden het beste gediend wanneer er zo min mogelijk rumoer om zijn naam wordt gemaakt". Mr. Beelaerts van Blokland voegde hier aan toe dat thans nog niet is vast te stellen in hoe verre Westerling's eer en goede naam door de publicaties en uitingen van de heer Thiessen zodanig zijn geschaad dat aan zijn cliënt in belangrijke mate materieel schade is berokkend. Westerling's echtgenote zal voorlopig in de ballingschap van haar man in België blijven delen. Haar kinderen worden in Indonesië als gijzelaars vastgehouden, daar mevrouw Westerling niet binnen de vast gestelde tijd, namelijk veertien dagen, in Indonesië terugkeerde. Mr. Beelaerts van Blokland deelde nog mede dat een procedure tot het terug krijgen van Westerling's kinderen op juri dische gronden alleszins verantwoord zou zijn. Jaarcongres van de Labour Party De voorzitter van de Labour Party, Sam Watson, heeft Maandag op het jaar congres van de partij verklaard, niet te ge loven aan een nieuwe wereldoorlog. „Wij koesteren geen vijandschap jegens Rusland of het Russische volk", zo verklaarde hij in zijn openingsrede. „Alles wat wij vragen is, met rust gelaten te worden om onze taak te volbx-engen". Volgens Watson zouden alleen twee dingen de oorlog kunnen uitbannen: De verlossing van de in ontwikkeling ach ter gebleven volken van verschrikkelijke armoede en de verspreiding van de werke lijke democratie over de gehele wereld. De voorzitter verdedigde krachtig de internationale en defensiepolitiek van La bour, die door verscheidene afgevaardig den gecritiseex-d werd. Verscheidene gedelegeerden wensten kwesties van de buitenlandse politiek te bespreken. Hugh Dalton, woordvoerder voor het bestuur, vex'klaarde in antwoord op een desbetreffende vraag, dat het partij bestuur en de regering met kracht streven naar zo prettig mogelijke betrekkingen met Joego-Slavië. Waarschuwingsstaking in het Saargebied De mijnwerkers in het Saargebied zijn Maandag niet op het werk verschenen om gevolg te geven aan de oproep van de vak verenigingen tot een waarschuwingssta king van 24 uur om de eisen voor loons verhoging kracht bij te zetten. Heden verkiezingen in Brazilië Vandaag worden in Brazilië verkiezingen gehouden voor het presidentschap en het parlement. Voor de px-esidentsfunctie zijn vier candidaten gesteld. Aangezien de hui dige president, generaal Dutra, volgens de grondwet niet herkiesbaar is, heeft de sociaal-democratische partij in zijxx plaats als candidaat gesteld Cristiano Machado. Candidaat van de Nationaal-Democrati- sche Unie is de generaal der luchtmacht Eduardo Gomes, die bij de verkiezingen in 1946 door Dutra werd verslagen. Beide partijen zijn conservatief georiën teerd en tussen haar programma's bestaat vrijwel geen verschil, aldus schrijft „Le Monde"; het gaat in wezen om een kwestie van personen. De derde candidaat is de oud-president Getulio Vargas, die van 1930 tot 1945 aan het hoofd van het land stond. De twee eerstgenoemde partijen hebben getracht zijn steun te venverven, doch Vargas wilde die alleen geven als een candidaat door de partijen gezamenlijk zou worden gesteld. Toen dit niet mogelijk bleek kwam hij voor zijn eigen Arbeiderspartij als candi daat uit. De vierde candidaat is Joao Mangabeira, broer van de gouverneur van de staat Bahia die zich als socialist presenteert doch geen kans schijnt te hebben. Voorts zijn er nog een tiental kleinere partijen in Brazilië, wier leden voorname lijk op een van de drie eerstgenoemde candidaten zullen stemmen. AFP meldt, dat het hoogste kiescollege candidaten voor het parlement heeft gedis kwalificeerd die, hoewel communist, zich op de lijsten van andere partijen hadden laten inschrijven. De politie heeft vier-en- vijftig stembureaux gesloten en driehon derd communisten aangehouden. Het aantal ingeschreven stemgerechtig den bedraagt 11.299.692. Russisch voorstel in de politieke UNO-commissie „Staakt het vuren" in Korea en vertrek van buitenlandse troepen In de politieke commissie van de Alge mene UNO-vergadering heeft Wysjinski (Rusland) een voorstel inzake Korea ter tafel gebracht, waarin wordt opgeroepen tot onmiddellijke staking van het vuren en en terugtrekken van alle buitenlandse troepen uit het land. Wysjinski's resolutie werd gezamenlijk ingediend door de Sovjet-Unie, de Oekrai- ne, Polen, Wit-Rusland en Tsjechoslowa- kije. Zij stelt een regering van een Ver enigd Korea voor op basis van verkie zingen voor een Nationale Vex-gadering. Deze verkiezingen zouden moeten wor den voorbereid en geleid door een ge mengde commissie, gekozen door een ge zamenlijke zitting van het Noord- en Zuid-Koreaanse parlement. Volgens de resolutie, zoals Wysjinski die heeft voorgesteld, moeten beide parle menten in gezamenlijke zitting een interim- „commissie voor geheel Korea" kiezen, die het land hangende de verkiezingen moet besturen. De vei-kiezingen zouden moeten woxxlen gecontx-oleerd door een commissie van de UNO, waarin ook alle buurlanden van Korea vertegenwoordigd zijn. Voorts moet de economische en sociale raad van de UNO plannen voor economische en technische hulp aan Korea opstellen. Ten slotte wordt in de Russische resolutie ge- eist, dat de „regex-ing van geheel Korea" tot de UNO wordt toegelaten. Een incident deed zich voor, toen Wy sjinski zijn rede van anderhalf uur plotse ling onderbrak om commentaar te leveren op een gesprek, dat de Britse minister van Staat, Kenneth Younger, met een adviseur voerde. „Het schijnt dat ik de heer Younger in zijn conversatie stoor", zo merkte Wysjinski ijzig op. Hij wendde zich daarop tot minister Younger en zeide: „Mogelijk stoor ik u, mijnheer. Ik kan heus wel even wachten". De Russische minister verzette zich tegen de Britse resolutie die hij in strijd achtte met de beginselen van het Handvest en die er volgens hem toe stx-ekte „de bezetting van Korea door buitenlandse troepen te verlengen, onder de dekmantel van de UNO en de aggressie te verhelen onder economische maatregelen. Een ongekend hevige regenval heeft in het Marokkaanse stadje Sefrou en zijn omgeving grote schade aangericht. De kleine Oued-rivierdie door het stadje stroomt, veranderde in een woeste bandjir die vele huizen langs de rivieroever deed instorten en tal van slachtoffers onder de bevolking maakte. Een deel van de ver nielde huizen, enkele uren na de rampspoed. HET WEER AFGEBEELD De diepe depressie die voor de Noorse kust lag en daar zware stormen veroorzaakte, trekt langzaam in Noordelijke richting en vult zich nu vrij snel op. Een randstoring van deze depressie trok gisteren over ons land Oostwaarts. Deze bracht vrijwel overal enkele buien en vrij veel wind. Over de Britse Eilanden nadert een zwakke rug van hoge luchtdruk. Op de Oceaan bevindt zich een nog in activiteit toenemend gebied van lage drukdat grote hoeveelheden betrekke lijk zachte en vochtige Oceanische lucht naar West-Europa stuwt. Het opdringen van dit gebied gaat ver gezeld van regen. MIST SNEEUW. REGEN 1 MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN K ONWEER t* I* N M i iTPfiT-r l^TEMPESArtJUR IOOS ISOBAAR i/n, eELANGPU* NEERSLAG- GEBIEO CENTRA: H HOGE OftUK L LAGE_PRUIC| SCHEIDINGSLIJN-FBONT-TOSSEN LUCHT VAN 1 VERSCHILLENDE HERKOMST KV - STAND VAN OITiTEXEN GEEFT DE WINDRICUTIBGI AAN- IEDERE HELE OWARSSTREEP IS EEN^WNP- <jNELHEJjWAN^J|^J^|P^5E^ECOND|^jV^I Weerbericht TOENEMENDE BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Toenemende bewolking met tijdelijk enige regen of motregen, voorna melijk in de Noordelijke helft van het land. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde Zuid-Westelijke wind. Morgen overdag iets zachter. 4 October: Zon op 6.45 uur, onder 18.12 uur Maan op 22.23 uur, onder 15.41 uur (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 October: Hoog water: 7.39 en 19.59 uur. Laag water: 3.09 en 15.23 uur. Woensdag 4 October: Hoog water: 8.31 en 20.58 uur. Laag water.' 3.49 en 16.05 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1