WINTERS Twaalf millioen vluchtelingen verkeren in nood Dertien jongens en hun nieuwe winkel Vijf mille per jaar van gemeentewege voor studiebeurzen Visserij-, varia Geen Blijvende Stad Dinsdag 3 October 1950 Bittere ellende vlak bij de Nederlandse grens: ook Velsen kan helpen De besturen van het Nederlands Comité „United Nations Appeal for Children" (UNAC) en de Nationale Commissie voor vluchtelingenhulp in Den Haag hebben een schrijven ge richt tot de Velsense sub-comités van dezelfde naam. Op initiatief van de UNAC, zo staat in deze brief, heeft zich een Nationale com missie voor vluchtelingenhulp gevormd, die tot doel heeft een materiaalinzameling te houden, waarvan de opbrengst verdeeld zal worden onder de kinderen in de vluch telingenkampen in West-Duitsland. Hoe bitter de ellende is, die, vlak over de Ne derlandse grens, door de vluchtelingen in deze kampen wordt geleden, schrijft men, onder welke hemeltergende omstandig heden deze kinderen opgroeien, is slechts 'n kleine groep Nederlanders duidelijk. Onge veer twaalf millioen mensen, van huis en haard verdreven of gevlucht, zijn in West- Duitsland neergestreken en in barakken leven hele families in uiterst povere om standigheden in één, soms twee hokjes te zamen. In grote zalen, door zakken, oude doeken of karton willekeurig in vakken van enkele vierkante meters verdeeld, leven mannen, vrouwen, kinderen en ouden-van-dagen zonder enig comfort. Dat een kind een bed voor zich alleen heeft komt practisch niet voor. De bevolking in deze kampen is zeer uiteenlopend, vrijwel alle standen en be roepen vindt men er vertegenwoordigd. Apathie en verbittering zijn de gevolgen van dit leven. De kerken in Nederland, de stichting Humanitas, het Rode Kruis en de UW hebben de handen ineengeslagen en uit dit contact ontstond de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp. Deze commissie richt zich hierbij mede tot de inwoners van Velsen en wekt hen op kleren voor de jeugd af te staan. Speciaal wordt gedacht aan baby's en „opgeschoten jongens". Wie zelf van die opgroeiende kna pen heeft, weet dat elk jaar weer de verzuchting: och, die jongen groeit ook zo hard, over moeders lippen komt. Straks als het plaatselijk comité zover is, dat de goederen kunnen worden opgehaald, hoopt het dat velen die „twijfelaartjes" zullen willen afstaan, om kinderen die het nodig hebben er mee te verwarmen. Met het comité ter behartiging van de belangen van de gerepatriëerden is even eens contact opgenomen. Men is doordrongen van de armoede, die in eigen land heerst. Maar wie de zwarte ellende kent van de kampen over de grens, mag hiervoor de ogen niet sluiten. Het is een wonde plek in de Europese samen leving. Doctor L. S. Limborgh Meyer en de heer P. Waardenburg, beide mensen die weten wat „nood in een gezin" betekent, zijn van mening dat het comité ten spoedigste tot activering moet overgaan. TWEE FIETSEN BOTSTEN Een 17-jarige Overveense jongen liep Zondagmiddag op de Ver Loren van The- maatlaan te Velsen een hersenschudding op, toen hij door een aanrijding met een andere fietser met zijn rijwiel tegen de grond sloeg en bewusteloos bleef liggen. De heer A. P. Bakker heeft hem eerste hulp verleend en de jongen is per auto naar huis gebracht. De politie heeft de zaak nog in onderzoek, want de andere fietser is nog niet geïdentificeerd. MARKTBERICHTEN Gr. tong 3,40—3,10: gr.m. tong 2.12—2; kl.m. tong 1.37—1,22; kl. tong I 1,22—0,97; kl. tong II 1,04—0.75; tarbot I 2,16—1.84, per kg. Tarbot II 6158; tarbot III 57; tarbot IV 4137; scbartong 75—72; gr. schol 6760; gr.m. schol 6057; kl.m. schol 5852; kl. schol I 48—44; kl. schol II 40,508,50; schar 27—20; v. haring 13—10,30; makreel 19—12; gr. schelvis 61; gr.m. schelvis 60; kl.m. schel vis 43,5031; kl. schelvis I 34,5028; kl. schelvis II 2014; wijting 178; gr. gul 42—28; midd. gul 39—26.50; kl. gul 21,50— 13,50; kl. haai 25,50. per 50 kg. Gr. kabeljauw 224—136; gr. koolvis zw. 98—86, per 125 kg. Aanvoer 490 kisten tong en tarbot, 5 kisten tong schar en schartong, 400 kisten schol, 25 kisten schar. 4590 kisten haring. 710 kisten makreel. 1120 kisten schelvis, 370 kisten wij ting. 445 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten haai, 10 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 8195 kisten. Besommingen IJM 73 Hoop 16.000. IJM 74 6180; KW 17 3780; KW 84 7160; KW 64 2250; KW 28 2510; KW 59 2230; KW 69 4340; KW 104 3510; KW 159 5640; KW 91 2760; KW 89 2840; KW 155 3840; KW 169 2320; KW 125 2560; KW 162 4520; KW 7 5000; VL 71 4000; IJM 52 1330; IJM 228 1710; IJM 277 1710; IJM 276 1840; KW 210 1700; KW 27 2010; KW 77 2440; KW 99 1610; KW 72 1490; KW 92 1210. In September voeren 868 schepen in of uit In de maand September werden 430 zeeschepen naar binnen geschut: 340 met bestemming Amsterdam, 6 voor de Papier fabriek in Velsen, 24 voor de Hoogovens, 42 voor Zaandam, 14 als „bijleggers", 3 voor de P.E.N.-centrale en 1 voor de staal- haven. Er zijn 424 schepen naar buiten* geschut, 351 uit Amsterdam, 6 van de Papierfabriek in Velsen, 24 van de Hoog ovens, 25 uit Zaandam, 14 als „bijleggers", 3 van de P.E.N.-centrale en een uit de staalhaven'. Veertien schepen voeren de buitenhaven binnen, waarvan 13 voor de Hoogovens 10 met ladingen erts en 3 met ijzer en één kolenschip. In het totaal zijn dus 868 schepen IJmui- den in- of uitgevaren. Welkom thuis Met de troepenschepen „General C. C. Bal- lou", „General S. D. Sturgis" en „Cheshire" komen de volgende personen uit onze om geving naar huis: General C. C. Ballou. Velsen: soldaat le klasse N. v. Egmond, Van Rijswijkstraat 17. Beverwijk: soldaat J. W. Langendijk, Hob- bestraat 7. Santpoort-dorp: J. C. v. d. Neut, Beek- vlietstraat 13. General S. D. Sturgis. Santpoort-dorp: sol daat W. M. A. J. Jansen, Rijksweg 496; sol daat W. T. v. Westerop, Broekbergenlaan 17. IJmuiden: korporaal H. v. d. Molen, v. d. Heistraat 13, korporaal A. Koster, Linnaeus- str. 3, korporaal T. Scholder, Snelliusstr. 32. Velsen-Noord: korporaal J. R. A. v. Eyden, Van Diepenstraat 16. Beverwijk: soldaat I. J. Konijn, Visser straat 14. Cheshire: geen Kennemers. Receptie van „De Kennemer Jagers" Ter gelegenheid van het vijf tien-jarig bestaan van de IJmuider WancTèlsportver- eniging „De Kennemer Jagers" wordt Za terdagmiddag in de bovenzaal van het hotel „Kennemerhof" aan de Kennemer- laan een receptie gehouden. Een aantal jongelui is in Hamburg gestart voor een 2500 km. lange fietstocht cloor Duitsland, op rijwielen met cardan-aandrijving. De pedalen van dit nieuwe type fiets zijn excentrisch geplaatst en de constructeurs hebben berekend, dat hun uitvinding voor de fietsers een krachtsbesparing van 50 procent betekent. Eén van de jongelui toont voor de start het rijwiel aan belangstellenden. „VVZZ" timmert wat meer aan de Houtmanstraat Als er een klant komt voor een cocosmat of een degelijke stoffer, kan werkmeester Timmermans haar want een man kóópt zoiets niet ten minste te woord staan achter een nette toonbank en hij haalt de producten van zijn dertien jongens van de haken, waar ze in aanzienlijke partijen op kopers hangen te wachten. De werk inrichting aan de Houtmanstraat in IJmuiden, die als instituut al sinds 1929 zorgt voor de geestelijk misdeel de Velsenaren en hun een eerlijke en zelfs vaak stevige boterham verschaft, is dan toch eindelijk aan een echte winkel gekomen. De matten, de borstels en de matten kloppers zijn het waard, want wat hier door dertien paar handen in de werkplaats geweefd, geknoopt of op een andere wijze vervaardigd wordt, doet niet onder voor het mooiste fabrieksproduct. Nieuwe levensvreugde Deze „gedrukte" mensen vonden er een nieuwe levensblijheid, die de bezige maat schappij hun beslist zou hebben onthouden en directeur A. P. Stolk van de V.V.Z.Z.- werkinrichting, kan dan ook oprecht dank baar zijn voor elke uitbreiding van het werk, dat voor - hem goed twintig jaar geleden op een zolder aan een zijstraatje van de Zeeweg begon en sindsdien een stuk van zijn leven werd. Een paar van de jongens uit de aller eerste begintijd, toen er nog geen sprake was van overheidssteun, zijn nog steeds in de huidige werkplaats te vinden en zij verdienen een mooi weekgeld, omdat ze het waard zijn. Want het zijn vaklui ge worden, die de stugge cocosvezel tot een onverslijtbare mat weven of de zitting van een stoel repareren, zodat een stoelenmat- ter er niet dét aan kan ontdekken. Of de Velsense middenstand niet een oogje op deze „handel" van de V.V.Z.Z. heeft? „Allerminst", zegt de directeur tevreden, „we leven broederlijk naast elkaar en de winkelier weet, welk een onmisbare schakel de werkplaats'is geworden in het opvoedingssysteem van de jonge mens, die zich in de ge meenschap niet op zijn plaats weet." Omdat dit werk zo diep-humaan is, kan er ook eigenlijk geen enkel be zwaar tegen ontwikkeld worden. Toch is het geen charitas zonder meer aan de Houtmanstraat. De Verenigde Touwfabrieken bijvoorbeeld weten de IJmuidense werkplaats heel goed te vinden als ze een gaaf product kunnen gebruiken en de houthandel stapt er eveneens graag naar toe, om er de houten bestanddelen van,borstelwerk te slijten. Deze volkpmen normale, -bijna zakelijke sfeer van in- verkoop geeft ook de werklui achter het getouw of aan de werkbanken dat onmis bare ruggesteuntje van „wij horen er bij". Is het wonder, dat zowel het bestuur van de V.V.Z.Z. als directeur Stolk en de dertien jongens dolblij zijn met de laatste uitbreiding van hun zaak: de nieuwe, pas geopende winkel? En is het wonder, dat zelfs de gelijksoortige zaken deze „concur rent" graag mogen? Studiefonds op komst Velsen gaat bovendien de particuliere interesse wekken Op de Velsense begroting voor 1950 is „pro memorie" geraamd een subsidie aan de stichting „Studiefonds Velsen". Bij de behandeling van deze begroting in de afdelingen wensten enige leden te vernemen waarom deze post steeds pro memorie wordt geraamd. Zij meenden, dat er alle reden was een bedrag uit te trek ken voor studerenden, die niet bij machte zijn de studiekosten op te brengen. B. en W. antwoordden hierop, dat een regeling ter zake nog niet was getroffen, zodat geen bedrag kon worden geraamd, doch dat deze zaak hun aandacht zou behouden. Bü nadere overweging van deze aange legenheid is het college tot de conclusie ge komen, dat het voorshands heter is, geen stichting in het leven te roepen, doch voor de toekenning van studiebeurzen een fonds te stellen, dat de naam zal dragen „Stu diefonds van de gemeente Velsen". Ten behoeve van dit fonds zal door de raad jaarlijks, bij het vaststellen van de gemeentebegroting, een bedrag beschik baar worden gesteld en voorts zullen aan het fonds ten goede komen: geheel of ge deeltelijk terugbetaalde studiebeurzen, eventuele giften, donatiën of andere gelden en gekweekte rente. De toekenning van de studiebeurzen zal door B. en W. geschieden, na door een commissie van advies te zijn voorgelicht. Deze commissie zal bestaan uit zeven le den. De wethouder van Onderwijs zal lid en voorzitter dezer commissie zijn en de overige leden zuUen door de raad worden benoemd. Het door de gemeente jaarlijks in het fonds te storten bedrag zouden B. en W. bepaald wensen te zien op f 5000. „Varia" geeft een „thriller" De IJmuidense toneelvereniging Varia geeft 23 November voor haar donateurs de Engelse thriller „De grote race" („Grand National Night"een verhaal over de sfeer rond de jaarlijkse paardenrennen op de Britse eilanden. De regie berust bij de heer L. W. Boeree, die inmiddels is afgetreden als secretaris en als zodanig werd opge volgd door de heer A. H. Holtslag, Edison- straat 20, IJmuiden. „DE KLEINE RUDOLF" BIJ DE VELSER HUISVROUWEN De heer J. Duinker, leraar aan de Rijles H.B.S. in Velsen, zal Donderdag 19 Octo ber voor de afdeling Velsen-IJmuiden van de Nederlandse vereniging van huis vrouwen in het Patronaat weer een lezing houden. Het onderwerp van bespreking is „De kleine Rudolf" van Aart van der Leeuw. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 2 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Aktinia van Oskarsham. Berkelstroom van Hull. Sigvard van Helsing- borg. Strabo van Lissabon. Bomma van Oslo. Deo Favente van Kopenhagen. Seeteufel v. Surto. Dagfrid van Hudixvall. Ary Scheffer van Bremen. Michel Swinden van Sundsvall. Vertrokken zijn: Zijpenberg naar Rotter dam. Londonpride naar Aruba. Skaraborg •naar Antwerpen. Norma naar Rotterdam. Frisian Coast naar Rotterdam. Gordias naar Hamburg. Luna naar Hamburg. Opeens hoorde Bunkie een verdacht gerucht Hij verborg zich snel achter een zandhoop, want tussen de bomen ontdekte hij een mens. Vlak daarop ritselde het in de struiken en een konijn kwam met grote sprongen aangerend, vlak langs Bunkie. „Wat heeft die een haast", dacht Bunkie, „het lijkt wel of hij achterna gezeten wordt!" Maar toen klonk er een knal.en Bunkie gaf een verschrikte kreet, terwijl hij naar zijn rechterhand greep. Een hagelkorrel uit het jachtgeweer van de jager had hem getroffen! Dat schot was natuurlijk voor het konijn bedoeld. Bunkies arm deed erg veel pijn. Toch durfde hij geen geluid meer te geven, want de jager mocht hem natuurlijk niet vinden. Hoewel hij wel kon huilen van de pijn, hield Bunkie zich stil achter zijn schuilplaats verborgen. Het ligt in het voornemen de belangstel ling van particulieren en particuliere in stellingen voor dit doel op te wekken en alsnog te trachten met inspanning van ge zamenlijke krachten te komen tot de in stelling van een stichting, in welke de revenuen van het fonds (dus ook het ge meentelijke subsidie) zonder bezwaar kunnen worden ingebracht. Jan van Zutphen komt in „Concordia" voor „Zonnestraal" Ten behoeve van het werk der bestrij ding der Tuberculose bestaat in „Noord" een uit enkele personen samengesteld pro- paganda-comité voor hulp aan de bekende inrichting voor t.b.c.-patiënten „Zonne straal". Dit comité gaat op Vrijdag 13 October in gebouw „Concordia" een propaganda- avond houden, waar als spreker zal optre den de in ons land algemeen bekende pro motor van „Zonnestraal", de heer Jan van Zutphen, die Zaterdag de leeftijd van 87 jaar hoopt te bereiken. Het eerste gedeelte van deze avond zal de heer Van Zutphen vullen met het onder werp „Zonnesti-aal en de t.b.c.-bestrijding" en na de pauze spreekt hij over de inrich ting van het herstellingsoord, aangevuld met lichtbeelden. Ten slotte bestaat het voornemen nog enige culturele films te ver tonen. De toegang tot deze propaganda-avond waarvoor de directie der papierfabriek belangeloos haar ontspanningszaal heeft afgestaan is voor ieder vrij. Het is wel gewenst, dat toegangskaarten worden afgehaald bij de heer J. de Boer, Meerweidenlaan 36rood, Velsen-Noord. Iets meer over de gevaarlijke „doornappel" Deze plant zou in IJmuiden een goede grond kunnen vinden Misschien zijn er onder onze lezers die de plant op het plaatje reeds herkenden, voor zij de tekst lazen. Het is de inmiddels in IJmuiden berucht geworden Doorn appel, die enkele dagen geleden door drie Velsense kinderen gegeten werd. Naar aanleiding van dit. ernstige geval heeft de plantsoenendienst al de exem plaren van de Doornappel uit de omgeving van de „tunnel" verwijderd, op zichzelf een .prijzenswaardige daad. Maar is dit een maatregel, die zonder meer verdere onge lukken voorkomt? Als wij onze kinderen willen beschermen tegen de gevaren, die de buitenwereld hun biedt, zullen we hen goed moeten voor lichten over deze gevaren. Op school wordt weinig of niets over plantkunde onderwezen. Wel leert zij wat van een plant de kelk was en wat de kroon en hoeveel tanden die kelk kan heb ben, enz. Nu over de plant zelf. De naam „Doorn appel" heeft zij te danken aan de vorm van het omhulsel van haar zaadjes, dat in derdaad op de bolster van een kastanje lijkt. De zaadjes zelf zijn pl.m. 3 mm lang, bruin, plat en rond. De bloem is wit. In het plantensap zitten verschillende stoffen, onder meer een sterk gif, dat na het eten van de plant met het bloed naai de hersenen wordt getransporteerd. Niet voor niets luidt de volksnaam „Dolappel". Een ander ziekteverschijnsel is hier tijde lijke blindheid. Het gif zit bij de Doornappel in de ge hele plant, dus niet alleen het eten van het zaad is gevaarlijk. Zij groeit bij voorkeur op ruige plaatsen. Waar bijvoorbeeld eens de huizen van IJmuiden-Oost stonden en waar nu zoveel onkruid groeit, kan de Doornappel voorkomen en verder kunnen we hem vinden in tuinen en op bouwland. In de polders komt de plant zeer zelden voor. Verder groeit de gevaarlijke gast waar hij maar kan, dus ook achter uw huis in 't poortje, tussen de stenen. Soms komt hij voor met een violette bloem, maar dat is een zeldzaam exem plaar. Bij de afbeelding staan lettertjes die de kleuren aangeven: a: groen, b: wit. Kolenkitten, mooi em-in Kolenscheppen m'llle -... 3* £»J$ÏÏS5i'Ï!5 Pasta voor blanke haam. fornuisplaten danien Sinteltangen 0.45 Schuurlinnen en sehuuroanie, Schuurblaadjes per p&01?. 0.05 Aszeven Rijdende Winkel Geprolongeerd. Er was Maand., veel vraag naar verse vis Wel dl v5 voor sommige soorten de notering opzichte van de vorige week door f, ruimere aanvoer, maar de nriizen w *1 redelijk. Vooral de kabeljauw™ h <2 in een warme belangstelling verheul^ - er werden puike prijzen gemaakt in hoofozaak voor de export werd S De prijzen varieerden van 200 lot 5 per 125 kg. De tong bleet vrijwel op de oudeb, staan. Grove slips werd weer ie'- betaald met 0.80 tot 1.04 per er grove tong bracht het tot 3 40* Met de haring was het weer het o-a liedje: de vismeelfabrieken moesten .J ding brengen. Uiteenlopend. De trawlers die dag aan de afslag waren, maakten de vo' gen de besommingen: de Hoop voor ee-1 daagse visreis 16.000, de Sumatra y» een 6-daagse haringreis 22.300 (behah de opgehouden partijen) en de Haaf=' 6400 voor een reis van zes dagen ev& eens zonder de opgehouden partijen Van de besommingen der loggers, voor de weekreizen varieerden van 3ft» tot 5000, was ditmaal de KW 84 deiar;! riet: de opbrengst bedroeg mede door h aanvoer van 500 stuks stijve kabeljauw maar liefst 7160. Onder de kotters was de VL 71 de brt. ste met 4000. Meer dan genoeg. De reizen van k haringtrawlers die gemiddeld niet langer zijn dan vijf en zes dagen, brachten, door. dat er verscheidene schepen op dezelfe dag naar zee vertrokken, een overvloed^ aanvoer door gelijktijdige binnenkomrei Zo waren Zondag en Maandag reeds nen voor de Dinsdagmarkt de Schoort ré 1800 kisten haring, de Allan Water a 1800 kisten haring en de Flamingo ré, 1450 kisten haring. Voor Woensdag ij ft Mary met 1450 kisten haring binnen eri Medan met 1350 kisten haring plus deC- tharina Duyvis (die vervroegd binrs- kwam wegens een ongeval van eeaj opvarenden) met 1400 kisten haring Thuisstomende. Indien mogelijk, i- len Woensdag lossen de Claesje met 2 manden makreel, 150 manden schelvis c piepers, 35 manden gullen en 35 macfe v/ijting. Verder is nog thuisstomende Bloemendaal met makreel. Naar Hull. De Vios 1 welke Donce- dag naar zee vertrok en Maandag ea vangst aan boord had van 1500 kisten, vandaag te Huil. Omzet. De omzet van het Staats* vissershavenbedrijf in de maand Septem ber van dit jaar bedroeg 2.739.608$ tegen 2.088.649,53 in dezelfde maand vt het vorige jaar. De totale omzet over 193 bedraagt hiermede 15.137.045,11 tegsj 14.494.857,37 over dezelfde periode n; 1949. De verhoging in de omzetcijfers aiE in hoofdzaak te worden toegeschreven aa de verhoogde visprijzen van de afgelopen maanden. Ingedeukt. Toen Maandagmorgen d; bestuurder van een personenauto op dt strandweg reed in de richting van IJmui den, slipte de wagen ter hoogte van de vissershaven in de bocht op de glafè „kinderhoofdjes". De auto, die over te linkerweggedeelte schoof, botste tegen ee; ijlings stoppende vrachtauto-tegenligge; Hoewel een en ander met matige snelheid gebeurde werd de hele voorzijde van di slippende wagen in elkaar gedrukt. R vrachtauto kwam er met een paar schram men af. Persoonlijke ongelukken deden22 niet voor. Vrije invoer. De Zweedse Handels a Industrie-commissie heeft een aantal pi» ducten op de lijst van goederen geplaats welke onbeperkt zonder invoervergutvn® uit de O.E.E.S.-landen naar Zweden kun nen worden ingevoerd. Van de vissen; producten staan viskuit en oesters op lijstje. FEUILLETON Oorspronkelijke feuilleton door Herman van Hatfum 3) Terwijl zij de deuren sloot en omzichtig de gordijnen opzij hield, opdat zij niet tussen het kozijn en de deur zouden wor den geklemd, kon ze het nieuws al niet meer voor zich houden. „Japik!" zei ze. Met een stem alsof ze wie weet wat had te zeggen. „Japikkwam hij, dromerig, ter wijl zijn vingers morrelden aan het knopje van het electrisch kacheltje, „wie is Japik?" „Ach doe niet zo dom. Japik, van de hoogte, je weet wel, die rare man uit het oude huisje op de heuvel!" „O ach ja, ik dacht minstens, dat je de president van Amerika of Jozef Stalin had ontmoet. Is het anders niet. Ik heb zelf al een paar keer de twijfelachtige eer gehad hem te ontmoeten, heb ik je dat niet verteld?" „Nee, dat had je dan wel eens kunnen doen. Misschien had het mij dan niet zo wonderlijk aangegrepen als nu. Ik vind het een heel rare man met zijn lange lokken en zijn vreemde grijze ogen, waarmee hij dwars door je heen kijkt zonder je te zien. Bepaald netjes ziet hij er ook niet uit met zijn onverzorgde kleren." „Tja, hij maakt een wat groezelige in druk „Groezelig? Griezelig meen je. Ik althans vind hem een griezel en ik hoop, dat hij hier nooit een voet binnen de deur zet, want dan loop ik subiet het huis uit „Tut-tut, niet zo hard van stapel lopen vrouwtje. Japik zal heus geen behoefte hebben om bij de pastorie aan te bellen. En mocht hij bij vergissing toch komen, dan ben ik er ook nog." Hoewel de haard niet brandde gingen zij toch, uit gewoonte, elk aan een kant zitten met het gloeidraadje van het kacheltje tussen hen in. De dichte zijkanten van de lage, brede, leren fauteuils sugge reerden een warmte, die er niet was. „Wat is nu jouw indruk van deze man? Je doet net of je zo'n dorpsgek een heel gewoon iemand vindt". Weer was zij het, die het gesprek begon. Ze had haar beide knieën opgetrokken en verwarmde haar handen daartussenin, de palmen en de ge spreide vingers tegen elkaar gehouden, terwijl haar hoofd, dat even tegen de bo- venleuning van de stoel had gerust, bij de laatste woorden met een kleine, driftige rule aggressief naar voren kwam. De predikant had begrepen, dat hij er ditmaal niet zonder een min of meer uit voerig commentaar af kwam. Moeizaam werkte hij zich los uit de gedachtenwe- reld, waarin voor de zonderling en zijn gedrag geen plaats is. „Ik vind hem geen gewoon iemand. Althans hij is anders dan wij en dan alle andere mensen. Maar wat zegt dat? Wie is normaal? Wat is normaal? Wij menen, dat iemand normaal is, wanneer hij in geen enkel opzicht gekke dingen doet. Maar wat is gek? Is normaal soms een vaag iets, dat men verkrijgt door twee uitersten bij elkaar op te tellen en de som door twee te delen? Normaal zou iemand zijn die de juiste houding gevonden had in alle din gen; in de liefde, de vriendschap, de om gang met ander-en, met God, met de natuur en ga zo maar door. Aangezien zo'n mens niet bestaat en wij allen dat ideaal slechts min of meer benaderen, kan ik niet zo spoedig iemand abnormaal noemen. Want normaal is eigenlijk hetzelfde als ideaal en van ideaal is alles wat zich op het hori zontale, menselijke vlak beweegt nog maar al te ver verwijderd". Rijpstra zuchtte. Maar zijn vrouw was nog lang niet uitgesproken. Fel opende ze opnieuw de aanval met typisch vrouwelijk gebrek aan logica een bijzaak aanvattend in plaats van de hoofdzaak. „Ik kan je soms niet uitstaan. Jij trekt allerlei alledaagse gewone dingen zonder overgang in de sfeer van het philosophi- sche. Als je praat over een gekke kerel hoef je toch geen wijsbegeerte te gaan doceren over ideaal, noi-maal, horizontaal en weet ik wat voor al!?" „Kalm toch, kindje. Wind je niet zo op. Ik bedoel het goed. Ik hou vol, dat al het gewoon-menselijke slechts gradueel ver schilt van het buitengewone. Niemand kan zéggen wie goed is en wie niet. En wie tot in de allerdiepste diepte van zijn eigen hart heeft kunnen doordringen, die ver gaat alle lust tot oordelen. Die ontmoet daar zoveel gedachten en wensen, zoveel verlangens en begeerten, waarvan hij moet erkennen dat ze grondig en slecht en ver dorven zijn, dat hem de lust vergaat over anderen te oordelen. Heeft ook Christus ons niet geboden niet te oordelen?" „Je begrijpt me verkeerd", zei Hetty, terwijl ze wat geprikkeld de kopjes klaar zette voor de koffie. „Ik veroordeel die man niet. Ik vind hem alleen zielig en ziekelijk. Het lijkt mij verschrikkelijk moederziel alleen altijd in zo'n klein hutje te wonen; nooit een ander geluid te horen dan de geluiden, die je zelf maakt. Nooit eens tegen iemand welterusten te zeggen en nooit door iemand anders goeden nacht te worden gewenst. Geen enkele liefde- warmte om je heen te voelen, nooit een gezellige avond of andere gezelligheid te ondervinden. Steeds maar weer, elke dag, triest en eenzaam in je bed te kruipen, na dat je het licht hebt uitgedraaid en de deuren gesloten, om dan tenslotte te gaan liggen luisteren naarja, waarnaar eigenlijk? Naar de stilte en de spookgelui- den om het huis heen. Naar de storm of de regen. Jakkes, ik vind Japik een enge man en ik hoop, dat ik hem nooit weer tegen kom!" Nu schoot haar man in een gulle lach. Hij klopte zjjn pijp leeg in de kolenkit en nadat het meisje, dat de koffie binnen bracht, weer dóór de deur was verdwenen nam hij haar zonder verder een woord te zeggen, demonstratief in zijn armen en droeg haar naar de voorkamer, waar de piano stond. Toen ging hij haar kopje koffie en het zijne halen en zei: „Kijk eens, vrouwtje. Dit is jouw trouw ste vriend, na de dominee. Zou je hem niet eens opzoeken en met hem praten? Speel nu maar eens naar hartelust, dan gaan al die dwaze gedachten wel uit je hoofdje. Ik kom bij je zitten om nog wat aan mijn preek te werken. Speel dan wat rustigs voor me, wil je, Chopin of zo? Afijn, zie zelf maar, als het maar niet van die geweldenaar Beethoven is. Of het moest een wat mildere schepping van hem zijn, de „Mondscheinsonate" of het rustige gedeelte uit de „Pathétique" Eerst stribbelde ze tegen. Maar nu lachte ze al weer en draaide de kruk met haar linkerhand hogerop, terwijl haar rechter achteloos naar de muziek tastte op de standaard. Aan de tegenovergestelde kant installeer de Rijpstra zich, opzij van het grote raam, dat uitzag op de reusachtige hongerden van het dorp. Hij dronk zijn kop koffie in kleine teugjes leeg en peinsde intussen nog wat. Een eigen studeerkamer had hij nooit willen hebben. Man en vrouw moes ten een zodanige eenheid vormen, dat de een de ander bij zijn of haar werk niet hinderde, eenvoudig niet hinderen kon, omdat er harmonie was en begrip, omdat men rekening hield met eikaars verlang®* en wensen. En de gezellige geluiden, ai Hetty met brei- of haakpennen maasi het papiergeknister, wanneer zij m lezen of zelfs haar pianospel stimuleer hem eerder bij zijn werk, dan nat z afleidden. Het was allemaal een we* van wennen en van op elkaar aiges^ zijn. Tenslotte waren er mensen, die café met keiharde radiomuzidr no* w goeds konden schrijven en zou dani die met hart en ziel bij zijn werk in het bijzijn van zijn levensgezel geestelijke spijze voor het aan hem trouwde volk kunnen toebemdem Hoofdzaak was voor hem een raam een ruim uitzicht. In Amsterdam niet anders dan daken en nog ee met daarboven slechts een miniem stukje van de blauwe hemelkoepel. dit uitzicht verkoos hij du.zendrnaa dov^ de hinderlijke wirwar van de stiaie» hun tjingelende trams, t0®tejf§ {jere, joelende en vechtende kinderen lierende draaiorgels. Toen ze d P voor het eerst bezichtigden, plaatsje onmiddellijk uitgez0^ -en^ou; het raam, Hetty", had hij dadelij siast gezegd, „daar moet ik zit er Sjasi gezegd, „uadi n— {aan e moet de boekenkast komen daar de schemerlampm je be- zicht, ruimte en rust, dat w ffer- langrijke dingen voor de f*®?, - ^euze ker. Veel belangrijker dan al.e meubelen en dure

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6