Tante Els U CLOTHES NEW krijgt elsen-Noord een tweede nieuwe school Bakkerij Manten tu. Dierendag bracht Velsen de derde „Hondenparade" „Aaneensluiting tot federatie gewenst voor actie tegen vervoersverbod" Dry Cleaning only De „Lichthoeve" in een nieuw licht aquarium De kleine wereld ■J I 5 October 1950 !"t hierdoor eveneens belans- Men kan in de ir. L. V<*X\£inderdaad spreken van 'renrffSf'11 a. Ho PP1 oners van Velsen ten "t' kanaal is in de jaren na der openbare school daar een Het wordt nog erger 'j^frscfi00' De eerste klasse van S b» het herin van het Jïh« 'r.1951 niet minder dan re ik11' en splitsing van deze fe'Sh-e noodzakeiijk. t ««i clechts zes lokalen bezit, Ü"iï! k" elders ivorden onderge- V 21 kerkbestuur van de Parochie WJS bereid gevonden een lo- j R K Jongensschool af te i738 vonden de leerlingen van de T-On a-atl-ioaI rtoar oran Jtlisi fcose» „eentebestuur van Velsen ziet er - 1 Zie toekomst van komen, dat i schoolruimte nog sterker f n Steeds meer kinderen be- •T£blichtige leeftijd en zo is de "r„™ een tweede openbare school jitn?van ^geworden. hpt herbouwplan is voor dit gebouw 1 ...ansewezen op de hoek van de Stiver het Stratingplantsoen. ine ""l" H*10 gelijkvloerse school, „uc«e van burgemeester en wet- vraagt thans toestemming aan de oo bovengenoemde plaats een rlflssige school, bestaande uit een ".edeelte en een verdieping te "w«en Voor de uitvoering van dit werk wordt een crediet verlangd van 153.000, zodat de begroting 1950 een kleine wijziging moet ondergaan. SCHERPERE POLITIE-CONTRöLE OP DE PRIJSAANDUIDING Naar aanleiding van het bericht van het Ministerie van Economische Zaken, dat er door de Economische Controledienst in samenwerking met de rijks- en gemeente politie een verscherpte controle zal worden uitgeoefend op de prijzen, deelt de ge- meente-politie te Velsen mede, dat zij in de komende weken de controle op de prijs aanduiding van de winkeliers in deze ge meente zal intensiveren. AFSCHEID VAN DS. J. V. D. WIEL Ds. J. v. d. Wiel, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente in IJmuiden-Oost zal op Zondag 5 November afscheid nemen. Op 12 November wordt hij te Leiden bevestigd. UITSTEKEND WEER EN GOEDE VANGST Het weer was vannacht zeer goed en slechts één logger had geen vangst. De eerste haring werd vannacht gevangen onder de Engelse wal. markante boekplaats is echter een ^ln ..hoogboiiwplan" te verkiezen ADVERTENTIE Is verschil tussen SPECULAAS I Ut'IZERKERKWEG verliest eerste hoofd je-ontmoeting van C.D.A. Dukel-Moser gestaakt kdoktersadvies werd tijdens het tweede lLr in een negen-om-negen-stelling de L-"m het eerste bord tussen Dukel en Moser (CDA) gestaakt, doordat [CDt-speler zich niet goed voelde. y 'incident kreeg grote invloed op het in het verdere verloop van de wed- fTer werd aan geen der borden nog een partij gespeeld. ïVins het late uur moest T. Postma zijn rUeïen Langhenkel afbreken, doch de staat in het eindspel verloren. jCDA-ers hebben nu 11 punten tegen pï', De partij DukelMoser kan dus op jcaduitslag geen invloed meer hebben. gedetailleerde uitslag is: ,ECIJ - CDA kel-Moser afgebr. ros—H. Smit 20 'ostma—Langhenkel afgebr. Jong—B. Broese 0—2 straten—Koehler 1-^1 Ta—K C. v. Dijk 2—0 -A, Verhoeven 11 [lïiéi'-S. Wind 11 [Smit—Bakker 02 [t, d. SteenJ. R. Smits 02 Voorlopige uitslag voor CDA 7 De uitslag wordt 12—8 voor de AmSter- cmers. DC!J speelt op Woensdag 11 October te ssstede tegen St. Bavo. Onderlinge competitie Toor de onderlinge competitie won de ie van Nieuwenhuizen. „Opa" v. d. Bos iv, Wortt van de gebr. Binkhorst. Een 'dge partij speelde Heime Langbroek pc de sterke eerste klasser J. Visser, na drie uur moest Langbroek zich toch ïrcsen geven. A Post en H. Leeuw deelden de punten, ik stand in de hoofdklasse is nu: gesp. gew. gel. verl. pnt. [Patina i Steen STc'.en Patina ADVERTENTIE THALIA (het theater met de beste films) Vertoont HEDENAVOND 8 uur in één speciale voorstelling Een ontroerend pleidooi voor Waarheid en Recht „HET LEVEN VAN Dr. EHRLICH" met EDWARD G. ROBINSON De dramatische strijd van één man tegen de domheid der massa. Toegang 18 jaar. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 4 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Cottica v. Paramaribo. Bogota van Bangkok. Prinses Margriet van Geffle. Quick van Ronneby. Oud-Beïjerland van Hudixvall. Iris van Gothenburg. Jans van Londen. Pretril van Soreham. Venus v. Geffle. Vertrokken zijn: Sigvard naar Antwerpen. Hr. Ms. Pieter Bitter naar Den Helder. Ra- denau naar Hamburg. Hans Herman naar Ostende. Sea Minstrel naar Liverpool. Ma- tar N naar Rotterdam. Ara naar Rotterdam. Dula Ursula naar Rotterdam. Magdalena n. Rotterdam. Madoera naar Hamburg. Vader land naar Kopenhagen. Lissekerk naar Ham burg. Wibold Böhmer naar Savona. Ary Scheffer naar Gdynia. Ariadne naar Rotter dam. Sea Devil naar Vlissingen. DRIE UUR HONDEN Woelige schare op het HBS-terrein KENNEMER SUPPORTERSVERENIGINGEN: „De tijd, waarin we alléén modderden moet nu voorbij zijn. Het is noodzakelijk dat de supportersverenigingen in Kenne- merland zich aaneensluiten om in groter verband deel te nemen aan de actie tegen het ongemotiveerde vervoers-verbod voor supporters", zo zei de voorzitter van de supporterverenigïng „De Stormvogel", de heer A. van der Berg Woensdagavond op een vergadering, die door deze vereniging in samenwerking met de supportersvereni ging „Rood-Wit" in de bovenzaal van café „Bellevue" was belegd. Hierbij waren tevens de besturen van de supportersver eniging „Rood-Zwart" (van „De Kenne- mers") en „Geel-Blauw" (van de „Voet- balvereniging Velsen") aanwezig. Op deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door cle voorzitter van de Federa tie van Haarlemse Voetbalsupporters, de heer P. de Nijs. Hij gaf een uitvoerige uiteenzetting over het wezen en doel van supportersvereni gingen, de noodzaak voor deze verenigingen om federaties te stichten en de actie, welke reeds enige tijd wordt gevoerd tegen het vervoerverbod voor supporters, hetgeen hij beschreef als „een aantasting van de rechten van een groot deel van het Neder landse volk" Deze maatregel, die het bus vervoer van gezelschappen op trajecten, waarvoor een geregelde openbare vervoers dienst bestaat, verbiedt voor andere dan „touristische" doeleinden, is genomen, toen de Haarlemse supporters-federatie reeds enige tijd bestond. Zij was echter aanlei ding tot de oprichting van meer federaties en wel in Amsterdam, Schiedam, Rotter dam en Dordrecht. Dit voorbeeld zal bin nenkort nog worden gevolgd door Tilburg, Eindhoven, Limburg, Zwolle, Sneek, Lei den en naar spreker hoopt ook door Ken- nemerland. De actie, die tegen het verbod werd ondernomen op initiatief van de Haarlemse federatie, begon met. een request aan minister Spitzen, waarover evenwel afwijzend is beschikt. Inmiddels is er een tweede request verzonden, door 27 sup portersverenigingen en 20 voetbalclubs over het hele land. Dit komt op tafel bij de be handeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat, in gezelschap van enige andere requesten, en wel van de Vakorga nisatie Horecaf, de Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-personeel, de bedrijfs- unie voor Chauffeurs, waarin wordt betoogd, dat het vervoersgebod ook in deze branches van de maatschappij schade lijke gevolgen heeft. De Haarlemse fede ratie heeft bij de actie bovendien de medewerking verworven van de K.N.V.B., die in een onderhoud met de directeur- generaal van Verkeer reeds enig resultaat voor deze zaak heeft geboekt. Wanneer voorts de vele supportersverenigingen van ons land adhaesie betuigen met het request is er volgens de heer De Nijs goede kans, dat het, voor een deel althans, wordt ingewilligd. Spreker adviseerde de aan wezige besturen tenslotte om een „offi cieuze" federatie met een voorlopig be stuur op te richten. Daarna moeten de besturen op ledenvergaderingen van hun verenigingen de machtiging trachten te verwerven om aan de federatie een vaste vorm en een vast bestuur te geven. k spelers ontmoeten elkaar ieder één Mei behoud van punten spelen de zes 3 iïplaa-.sten om de clubtitel. ze; onderste spelen om de degradatie strijden waarvoor twee spelers wor- i aangewezen te ontlopen. DE PLAATS DIE DE PLANTSOEN DIENST INNEEMT. Aa de raad van Velsen zal ter goedkeu- borden voorgelegd een verordening, Brio de technische dienst van het ge melijk Plantsoenbedrijf is vastgelegd. e Plantsoendienst heeft de zorg voor de b en instandhouding van parken en poenen, van het onderhoud van de pnene begraafplaatsen en van de be dingen. Het bedrijf wordt beschouwd als een zelfstandig lichaam en het beheerd door burgemeester en wet- ?;ï3i die daarin worden bijgestaan Sf vast? ?on"nissie de raad. De T-se leiding is in handen van de van de Reinigings- en Ontsmet- Wnst en het Plantsoenbedrijf. de verordening is een instructie ;^enen, zodat zowel de raadsleden als flte dienst werkzaam zijnde ambtena- :,*elen; Waar ze na 1 December 1950 zullen zijn. advertentie i&lSKro DE TIJD uw KLEDING TE LATEN REINIGEN J^PLEIN 10 - TELEFOON 4886 l^nda voor Velsen Donderdag 5 October ijr: Speciale voorstelling „Het Ehrlich". voorstelling, fëcïs ^'•idag 6 October I 0 tot *1-30 uur: Spreekuur wethouder van Financiën. ,u uur: „Jolson sings again'*. Een paar keer nam de hond de lei ding over, maar overigens stapten toch de bijna honderd-twintig vrouwtjes en baasjes als pauwen zo trots met hun viervoeters door het carré, dat de Vel- sense Dierenbeschei'mmg gisteren op het H.B.S.-terrein had afgepaald: de dierendag werd weer gevierd met de traditionele „hondenparade". De woelige schare, die tuk op de prijzen en de eer voor de jury verscheen, is om twee uur toegesproken door dr. P. C. de Weerdt in diens kwaliteit van voorzitter der Velsense afdeling van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren en daarna nam de redacteur van ons blad de microfoon van hem over om de lange lijst van Jannies met Teddies en Wimmen met Beertjes af te lezen, terwijl er achter het lijntje gegncrven werd als zo'n hond plot seling een goeie kennis ontdekte of de doelpalen op het terrein nadrukkelijk als zijn privé-boom beschouwde. Het is wel eens moeilijk geweest, de deelnemers en hun aanhang binnen en vooral buiten de perken te houden, maar dank zij een wat steviger organisatie dan verleden jaar, de politieagenten-met-ple- zier-in-het-geval en de hulpvaai'dige disci pelen van Baden Powell, is de middag vlot verlopen. Zestig prijzen en prijsjes zijn er uitge deeld en alle viervoeters hebben luid smak kend een schijf worst verorberd met een koekje toe voor vrouwtje of baas, zodat er weinig teleurgestelde gezichtjes waren, toén de laatste der derde prijzen om vijf uur uit de bus kwam. De elfjarige H. Koeman kreeg de zilve ren lauwertak, die als wisselprijs bedoeld is, voor zijn „Teddy", die van ondefinieer baar ras, maar puike verzorging getuigde (en om dat laatste ging het Woensdagmid dag) en hij pikte gauw een pracht van een voetbal van de prijzentafel plus een zilve ren lepeltje als extra prijs. Waar moeder blij mee was. Kleine schaduwen Het begin van het feest werd even over- schadigd door een ongelukje dat de as sistent van Radio Kooi, de „geluidsverzor ger", overkwam. Hij gleed tijdens het leg gen van de electrische verbinding namelijk uit en ontwrichtte zijn linker elleboog dus danig, dat dokter Oepts observatie in het Antonius-ziekenhuis nodig achtte. Later is de heer A. J. van Oostveen met de arm in een doek weer op het slagveld vei-schenen, zodat alles nogal goed bleek af te lopen. En hij heeft net zoveel vreugde aan de Hondenparade 1950 beleefd, als de andere volwassenen, die vertederd door heel kleine peuters met opgepoetste hondebeesten imponeerd door kalveren-van-doggen heb ben staan toekijken. „Da Costa"-kleuterschool heeft een nieuw hoofd Reeds sedert begin Februari j.l. was de „Da Costa"-kleuterschool aan de Noorder laan zonder schoolhoofd, daar mej. J. W. Reyneveld op dat tijdstip naar Amsterdam vertrok. Het bestuur van de schoolvereniging heeft thans in de vacature voorzien door de benoeming van mej. L. van Immerzeel uit Melissant (Z.-H.), die per 1 October j.l. is aangesteld en Maandag, 2 October, haar functie is begonnen. MARKTBERICHTEN 4 October 1950 Prijzen Heilbot 2,25; gr. tong 3,55—3,30; gr.m. tong 2,34—2,16; kl.m. tong 1,40—1,27; kl. tong 1,38—1,22; tarbot I 2,36—1,96, per kg. Tarbot II 84; tongschar 82; kl.m. schol 67—63; kl. schol I 67—57; kl. schol II 52—20; schar 25,5023; v. haring 1410,70; makreel 2421; gr. schelvis 73; gr.m. schelvis 7,50 74,50; kl.m. schelvis 5446,50; kl. schelvis I 42,5036,50; kl. schelvis II 29,5016; wijting 16,50—12,50; gr. gul 62—49; midd. gul 55—46; kl. gul 36—23, per 50 kg. Gr. kabeljauw 308224; gr. koolvis 'zw. 116—114; gr. koolvis wit 166, per 125 kg. Aanvoer 100 kisten tong en tarbot, 2 kisten tong schar en schartong, 145 kisten schol, 10 kisten schar. 4780 kisten haring, 475 kisten makreel, 375 lusten schelvis, 95 kisten wijting, 435 kisten kabeljauw en gul, 65 kisten koolvis, 5 kisten diversen. Totaal 6487 kisten. Besommingen IJM 57 Medan f 16.300; IJM 71 Bloemen' daal f17.800. KW 76 f8270; KW 124 f4550. HD 79 f 6060; IJM 23 f 1420; KW 72 f 97. Twee trawlers besomden f36.700. GEREFORMEERDE MANNENVERENIGING De Gereformeerde Mannenvereniging heeft in haar laatste vergadering de aftre dende voorzitter, ds. A. C. van Nood als zodanig herkozen. Daar de heer P. Koelmans als bestuurs lid en lid der vereniging heeft bedankt is voor de vacature in het bestuur gekozen de heer J. van Balen. Met assistentie van de winnaar zelf mag 't vrouwtje een prijs uitzoeken op de vierde October, die in Velsen ook dit jaar xoeer gevierd is met een „Hondenparade". Schoonenberg en V.S.V. Dinsdag in de raad De agenda van de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen op Dins dag, 10 October 1950, te 19.30 uur, luidt; 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststellen van straatnamen. 3. Verkoop van grond. 4. Aankoop van tuingrond, met opstal, te Velsen (Noord). 5. Schrijven van C. van Proosdij te Amsterdam, waarbij voorziening wordt gevraagd van een aanschrijving ingevolge artikel 23 van de woningwet. Bepaling, dat de herziening van de plannen van uitbreiding voor een gedeelte van de gemeente, gelegen ten Noorden van het Noordzeekanaal, wordt voorbereid. 7. Stiohting van een openbare school voor gewoon lager onderwijs te Velsen (Noord). 8. Vaststelling van een verordening re gelende detoekenning van studiebeurzen in de gemeente Velsen. 9. Vaststelling bijdrage, toe te kennen aan de bijzondere scholen voor voorberei dend lager onderwijs. 10. Wijziging van de verordening, re gelende de voorwaarden, waarop ten be hoeve van het bijzonder voorbereidend lager onderwijs een bijdrage uit de ge meentekas kan worden verleend. 11. Verhuur van het hoofdterrein en van de bijterreinen van het Gemeentelijk Sportpark „Schoonenberg" en van andere sportterreinen, (de „kwestie VSV"). 12. Benoeming van leraren aan de Ge meentelijke Vissei-ijschool te IJmuiden. De naam „Lichthoeve" heeft in Sant poort een uitermate bekende klank. De wandelaar, die voor de oorlog de Kwe kerslaan doorliep, werd daar vaak verrast door een heldere kinderlach of vrolijk gezang. Want de kinderen van de „Licht hoeve" groeiden op in de sfeer van een echt thuis en daardoor vervaagden de som bere beelden, die een gebroken gezins leven in de kinderziel achterliet. Twaalf Augustus 1923 heeft zuster J. Th. Kuyck, bijgestaan door zuster Verkerk de deuren van het huis aan de Kwekerslaan opengezet om kinderen, wier ouders waren gescheiden, of waarvan een der ouders on geneeslijk ziek was, op te nemen en ze in gezinsverband op te voeden tot volwaar dige leden van de maatschappij. Op de 9de Mei van 1942 sloten zij op last van de Duitsers de deur achter zich, maar tevens sloten deze beide vrouwen hiermee een periode van hun leven af. Het werd hun verboden kinderen mee te nemen en de acht, die zij meesmokkelden naar Garde ren, moesten daar dan ook, als alle onder duikers, de eerste tijd worden verborgen. In 1945, na de bevrijding, werd over wogen het oude huis in Santpoort weer te betrekken, maar dit was in een zo desolate toestand, dat men besloot het werk in Garderen voort te zetten. Thans reeds drie huizen Zuster Kuyck heeft gisteravond van haar werk verteld voor een talrijk en aandachtig publiek in het Jeugdhuis in Santpoort. Hoe het vroeger was, behoefde geen uitweiding, daarvoor hebben in de vooroorlogse jaren de Santpoortenaren te veel meegeleefd. Maar het gehoor was be nieuwd hoe het „de tantes" verder was vergaan. En met blijdschap vernamen zij, dat het aantal kinderen is uitgebreid tot 48, die in drie grote villa's wonen en dat men in 1951 denkt klaar te komen met de bouw van een nieuw „jongenshuis", dat plaats biedt aan twintig knapen. De tekening hiervan is momenteel ter goed keuring bij het ministerie van Justitie. De bouw zal minstens 10.000 kosten. Geen voogdijkinderen, alleen particulieren Zuster Kuyck deelde ons mede, dat zij alleen die kinderen opneemt, die niet on der de voogdijraad of maatschappelijk hulpbetoon ressorteren. Dus uitsluitend particulieren. Behalve de drie reeds ge noemde categorieën komen ook nog kinde ren in aanmerking voor wie in een tweede huwelijk geen plaats meer is. Wij gaan van dit beginsel uit: Wanneer er twee aanvragen komen, voor het ene kind kan volledig worden betaald en voor het andere niet, dan geniet het laatste de voorkeur. Want deze mensen moeten het eerst worden geholpen. Dit vertelde de directrice ons in een persoonlijk gesprek, waaruit onder meer bleek, dat de vereni ging niet zo maar op eigen houtje werkt, maar wel degelijk is aangesloten bij de Bond van Philantropische instellingen en derhalve zich heeft te onderwerpen aan het gewone toezicht van deze bond op haar werk. Men geniet echter geen rege ringssubsidie. Op boeiende, vlotte manier heeft zuster Kuyck verhaald, hoe, toen de nood op het hoogst was, iemand een leegstaande villa kocht en het huis haar aanbood voor haar werk. Zodat men zelfs in deze moderne tijd nog aan sprookjes kan geloven! Na de causerie werd een film vertoond, die betrekking heeft op het werk in Gar deren en las de directrice een gedeelte uit het door haar geschreven boek: „Par- tisanenvrouwen". VLAM IN DE PAN De brandweer van Velsen-Noord rukte Woensdagmorgen uit voor een alarmkreet uit de Heïrweg. Toen de rode wagen arri veerde bleek hulp niet meer nodig. De vlam, die in het perceel Heirweg 17 in do bijkeuken een operatiegebied in een pan met vet had gevonden, was inmiddels in de kiem gesmoord. Het hoekje van IJmuiden, 5 October BESTE KINDEREN. Met genoegen heb ik uit jullie brie ven gelezen, dat er belangstelling is voor een. verhaaltje over het aquarium: een paar neven en twee nichten schreven me, dat ze het eens gaan proberen en van andere zijde kwam het verzoek om ook eens iets over andere liefhebberijen te schrijven. Met plezier, maar stuk voor stuk hoor! BLAUWDRUIFJE doet me enigszins ver baasd staan: twee van haar brieven zijn spoorloos verdwenen. Dat gebeurt niet vaak, meiske. Heb je ze zelf in de bus ge daan aan de Kennemerlaan? Stuur me het boek maar terug, dan zal ik zien wat ik er voor dit speciale geval aan doen kan. Jij treurt nog over het slechte weer, maar het lijkt nu toch wat beter te willen worden in elk geval hebben we wel een verschrik kelijk slechte nazomer gehad tot nu toe. Leuk, zo'n paddenstoelengeval, alleen vind ik het altijd een beetje zonde om die prach tige „edelsteentjes" van het bos van hun natuurlijk plaatsje te halen. Was die plant uit Zuid-Afrika gedroogd? Je kunt nog net meedoen met het maandraadsel, want ik laat de inzending wat langer open, omdat er nog maar een stuk of twintig inzendin gen zijn binnengekomen. Maar je moet op schieten. Je kans is er overigens des te groter door. HEEMSKIND gaat Zater dag een tocht maken langs de historische plekjes van Midden-Kennemerland. Ik heb er iets over gelezen in de krant het lijkt Jtie een pracht gelegenheid eens iets meer aan de weet te komen over je eigen om geving! Krijg ik er nog een „verslag" over? POPEYE scheept me deze week met een pietepeuterig briefje af, maar „iets is beter dan niets" (niet „als iets", zoals er zoveel gezegd wordt, Popeye!) schrijft hij zelf. Jouw schelpenpoppetjesliefhebberij is dus nog verder gegaan dan de vorige maand- wedstrijd, merk ik Je kunt er inderdaad heel aardige dingen uit fabriceren, als je maar wat fantasie en geduld hebt. Wanneer krijg ik eens een „echte" brief van jou? MARIANNEKE zegt, dat ze zo vaak „op haar kop" krijgt in de krant. Niet zo som bei', hoor, ik bedoel het goed en wie een standje verdient, moet het ook hebben, vind je zelf niet: daar zijn we allemaal groot bij geworden. En jij vergiste je vroeger zo vaak in je brieven, dat ik er wel over moest struikelen. Deze brief telde zowaar geen enkele taalfout. Tevreden over dit complimentje? BIJ is de schuilnaam van een nieuwelingetje uit Castricum. Dus jij kwam ook al op mijn aquariumartikeltje af? Ben je inmiddels al aan het werk ge togen? Houd je me op de hoogte van de vorderingen? Tot schrijvens, hoor! Tot slot is hier GEORGE FORMBY. Hij gaat ook al enthousiast op de vissen in. Een gedeelte van het antwoord op zijn brief, vindt hij terug in mijn tweede aquarium- verhaal. Ruilen zal een toer worden, jong, want zwaarddragers zijn niet erg in trek bij de meeste mensen, omdat ze zo wild zijn. Aan een mannetjes-blanke-zwaard- drager kan ik je over een poosje wel eens helpen, want de mijne worden nu snel groter. En daarmee zijn we weer uitgepraat. Dus: Tot de volgende keer! TANTE ELS. De vorige keer heb ik in vogelvlucht en zonder al te diep op de detatils in te gaan iets verteld over de bouw en de inrichting van een tropisch aquax-ium. Sommige kleine lezers vragen me of een warmwater- bak niet veel meer onderhoud vraagt dan een koudwater-aquarium en hoe je „zo'n ding" nu moet verwarmen. De eerste vraag kan ik direct met „nee" beantwoorden: een aquarium voor tropische vis eist zelfs wei nig zorg, mits het in orde is mits er. om het maar eens deftig te zeggen „een biolo gisch evenwicht" ontstaan is. Want de vissen hebben zuurstof nodig, die wij ook gebruiken als we ademen. De waterplanten maken die zuurstof en nubegrijp je wel, dat er niet teveel vissen in een dun-be- plante bak mogen zwemmen, want dan krijgen ze het heel gewoon benauwd. Dit is echt een kwestie van aanvoelen. Voor de verwarming van een aquarium kun je een heleboel wegen bewandélen. De ouderwetse bakken hebben in de bodem een koperen bol, waar een petro leumvlam in bran den kan, maar omdat petroleum altijd een beetje ruikt en het brand gevaar niet geheel denkbeeldig is, vind je deze ma nier van verwar men niet zo vaak meer. Electrische verwarming is veel veiliger en schoner. En het hoeft niet duur te zijn. Voor een kleine bak kun je vaak volstaan met een paar lampen er boven, maar zodra er meer water op temperatuur gehouden moet worden, gaat dat niet zo gemakkelijk. Er zijn heel veel kostbare toestellen in de handel, die werkelijk „af" zijn en zelf de temperatuur regelen, maar wie er niet al te veel geld aan wil spenderen, kan heel gemakkelijk een „zoutbuis" of „pekelver- warming" maken. Je hebt er een U-vormig gebogen glazen buis voor nodig (elke handelaar in labora tor iumglas1werk kan je helpen), die met de beide einden net even boven de opper vlakte van je aquarium uitsteekt. Daar laat je vader twee koolstofstaven uit een oude zaklantaarnbatterij in maken, die door een rubberen kurk geboord worden. De beide draden van een gewoon snoer soldeer je aan die staven vast en je giet de buis vol zout water. Als je dan de stekker van het snoer in het stopcontact steekt, zul je merken dat de buis warm wordt, natuur lijk wanneer de koolstaven in het zoute water hangen. Door meer of minder zout toe te voegen kunt je deze „kachel" net zo warm of koud laten worden als je aquarium nodig heeft. Ik heb zelf dit systeem verwarming in mijn aquarium en het bevalt mij prima. Alleen is het in het begin even ..zoeken". GEORGE FORMBY heeft veel zwaard dragers en wil daar graag wat van tegen andere vis ruilen. Als er iemand onder jullie is, die dit visje wil hebben, moet hij maar eens via ons hoekje naar George schrijven, dan komt het wel in orde. Volgende keer zullen we eens een paar soorten vis onder de loupe nemen! TANTE ELS. Buskruit Als een zoon, die te nauwer nood op school gaat, zijn vader vraagt wat buskruit is, dan kunt ge er van op aan dat de mees ter hem gezegd heeft: Gij hebt ook het bus kruit niet uitgevonden. Dat is voor een vader een droeve gedachte, ook al is hij niet erg gesteld op gevaarlijke uitvindin gen die de wereld van aanschijn doen ver anderen. Want een zoon die het buskruit niet heeft uitgevonden, heeft geen toe komst. Hoe moet ge hem dat nu duidelijk ma ken? Het zou prettiger zijn als de meester klare taal zonder symboliek gesproken had. Buskruit, mijn jongen, is een ongeluk kige samenloop van omstandigheden. Het is een combinatie van drie onschuldige dingen, die elkander tot duivelse dingen opzwepen. Zwavel, houtskool en salpeter, kunt ge u drie stoffen denken die minder kwaad doen? Maar als ge ze bij elkander brengt, rijst de duivel zelve er uit omhoog. Zie. ik ken drie vrouwen in onze straat, die pronte huismoeders zijn. Zij vegen de vloer en snijden de boterhammen en ma ken de bedden op, ge zoudt ze een vrij- biljetje voor de hemel geven met alle rechten inbegrepen. Maar zet ze eens bij elkander. Laat ze eens op een voormiddagje bij elkaar op de koffie gaan. Dan zoeken zij samen, tussen de teugjes in, naar de ongerechtigheden van alles en allen. Dan breken zij reputaties en slopen zij huwe lijken. Dan slaan zij met haar moraal por- celeinen zielen aan gruizels met devote gezichten, clan zijn zij buskruit geworden. Kijk, dat is nu hetgeen ge niet uitgevon den hebt volgens de meester. Ik kan daar niet rouwig om zijn. Er was eens een groot man, Marco Polo heette hij. Dat was een flierefluiter van karaat, hij trok de wereld in met het vro lijke gemak waarmee wij op een zomerse dag in ons achtertuintje wandelen. En hij vond er de vreemdste dingen, genoeg om duizend jaren over te denken. Hij vond het buskruit ook. Hij vond het in een land waar de men sen staarten droegen en hun grootmoeders op de rug meesjouwden als zij des Zondags gingen wandelen: In China. Marco Polo werd daar in het begin wat scheef aange keken. De mensen in China konden het niet verkroppen dat hij zijn grootmoeder had thuisgelalen. Maar dat scheef aan kijken, zie. dat was toch meer zo een manier van doen, dat hoefde niets te be tekenen. En mijnheer Polo had er aanleg voor om zijn potje op andermans kachel te koken, om zo te zeggen. Hij gaf handjes en knikjes en het duurde niet lang of hij stak zyn benen onder de tafel van de kei zer, die daar zelfs vereerd mee was. En waar zou ik nu eens mijnheer Polo een plezier mee kunnen doen, zegt de keizer, ge zijt ook alleman niet en ge moet het er hier maar van nemen. Wat zou mijnheer Polo van een partijtje ploeng- pong-pang denken? Mijnheer Polo denkt er niets van, want hij weet niet wat ploeng- pong-pang voor plezierigs zijn kan. Maar de keizer smiespelt wat met zijn huis knechten en zie: Daarbuiten in het duister spuiten plots lichtfonteinen uit de grond naar de hemel, het patst en spettert en sprankelt van vonkend lawaai in alle kleuren van de regenboog. Het is een vurig feest van gloeiend zilver en smeltend goud, waarnaar Marco Polo zit te staren met ogen als spiegeleieren. En als de laatste vuurpijl zoevend naar de sterren is gesnord en barst heeft gezegd ergens in de hoogte, heeft mijnheer Polo gezien wat die Chinezen met het buskruit wisten klaar te spelen. Zij maakten er een vrolijk feest van, en knepen er hun knoops gaten bij dicht van plezier. Kijk jongen, als ge het buskruit uitge vonden had, zoudt ge er ook alleen maar een feest van hebben moeten maken. Meer niet. Toen Marco Polo moe van zijn reizen en voldaan van het schoons der wereld met een laatste zucht ten hemel was gestegen, heeft het buskruit zijn tocht over de aarde gemaakt. Het heeft metersdikke stads muren vergruisd, het heeft tronen voor despoten gebouwd en tronen van despoten tot splinters doen ineenvallen, het heeft mensen tot elkander gebracht en volken uiteengejaagd, het heeft slaven gemaakt en slaven bevrijd, jongen, het is niet te zeg gen wat buskruit niét gedaan heeft. En het is minder te zeggen wat het wel licht nog doen zal. Voor ons geluk of on geluk, jongen, dat moeten wij aan het buskruit overlaten. e c Vraag uw meester eens of h ij misschien het buskruit heeft uitgevonden. Hei is niet kwaad bedoeld, moet ge er bij zeggen. En of hij er geen spijt van heeft, als haren op zijn hoofd.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5