c Beverwijk en Omstreken) Voorlopig Nederlands elftal- Middlesex Wanderers 41 SANATOGEN VULPENHOUDERS Castricum Heemskerk Visserij.^ w Geen Blijvende Stad Donderdag 5 October 1950 Voetbal Zwakke plekken in de voor- en achterhoede Een overwinning van 4-1 te behalen betekent, vooral in een competitiewedstrijd, waarin ploegen van ongeveer gelijke krachten elkaar ontmoeten, een gunstig resul taat cn de uitslag geeft reden tot gerustheid. De zege, welke het voorlopig Nederlands Elftal Woensdagmiddag in het Stadion Feyenoord met deze cijfers behaalde op het elftal van Engelse amateurs Middlesex Wanderers, is misschien bemoedigend, maar geeft nog lang geen reden tot juichen. De tegenpartij beschikte weliswaar over spelers met technische kwaliteiten; zij vormde evenwel geen geheel en was over het algemeen niet gevaarlijk te noemen. Dc nieuwe technische en keuzecommissie zal ook niet juichen, misschien is zij wel tevreden met het resultaat. De com missie wist vooruit, dat zij er niet terstond in zou slagen een elftal te formeren dat de in de eerste helft van dit jaar geleden ne derlagen kon doen vergeten. Daarvoor moest het elftal te radicaal worden ge wijzigd. Er was een kern aanwezig en wel een goede. Kraak, Terlouw en Lenstra zijn prima krachten. Dan zijn er nog Stoffelen en Rijvers die best mee kunnen en Van Schijndel verdient na zijn herstel weer een plaats in het vertegenwoordigend elftal. Moeilijkheden had de commissie ech ter met de middenvoorplaats en met het samenstellen van de verdediging. Na de fraaie successen, welke Roosenburg in zijn club Sneek in de afgelopen weken heeft geboekt, staat hij, nu er weer een ver tegenwoordigende ploeg samengesteld moest worden, in 't middelpunt der belang stelling. Velen zijn van mening, dat hij nu een plaats in de voorhoede verdient. De keuzecommissie had gemeend een proef te moeten nemen met Van Melis van Eind hoven. Het spel van deze middenvoor is Woensdagmiddag tegengevallen en een ge ducht concurrent van Roosenburg was hij niet. Van Melis heeft niet voldaan. Hij toonde geen doorzetter te zijn, vocht te weinig om zijn doel te bereiken en loste een gering aantal schoten. De kwaliteiten van een middenvoor heeft hij niet ten toon gespreid. Toch heeft de commissie besloten aan Van Melis voor de strijd in Bazel de voorkeur te geven. In de strijd in het Rotterdamse stadion hebben drie achterspelers een kans gehad en wel Van Tuyl van Eindhoven (voor rust), Van der Klink van HDVS (na rust) en Mesman van Blauw Wit. De Eindhove- naar was de minste van de drie. In zijn club speelt hij gewoonlijk spil en mogelijk voelde hij zich als rechtsachter minder goed °P zijn gemak. De andere spelers hebben het er beter afgebracht, doch dat wil nog niet zeggen, dat zij in een internationale wedstrijd goed voor de dag zullen komen. Een geluk was het voor hen, dat zij twee spelers in hun omgeving hadden, die tot de beste van ons land behoren en deze middag weer uitstekend op dreef waren, namelijk Terlouw en Kraak. Terlouw on derbrak menige aanval der Engelsen, die met hun kort spel verwarring stichtten, maar niet over schutters beschikten. Toch werd het Kraak, vooral na de hervatting verscheidene keren lastig gemaakt. Dan sloeg hij er zich prachtig door heen. De keuze is gevallen op Mesman en Huy- bregts. Laatstgenoemde heeft reeds eerder met het Nederlands elftal meegespeeld en was Woensdag reserve van de ploeg. Zorgen over het bezetten van de plaats in het doel en over het kiezen van een spil behoefde de commissie niet te hebben. Ook was er reden Stoffelen en Van Schijndel uit te nodigen als kanthalfs te fungeren. Laatstgenoemde was weliswaar nog niet in die vorm van het vorig jaar, doch zal er langzamerhand weer beter in komen. Productieve voorhoede door te geringe tegenstand Vier maal heeft de voorhoede van het Nederlands elftal gedoelpunt, twee maal door Abe Lenstra, een maal door De Graaf van Limburgia en een keer door v. Melis. Een gunstig resultaat zou men dat kunnen noemen, maar hier tegenover staat, dat de tegenstand der gasten niet te groot was. Als men de Nederlandse voorhoede aan het werk zag, dan was de indruk niet ongun stig. Snel ging de bal soms van man tot man. De Engelsen waren echter niet in staat in te grijpen door hun zwak optreden. Dat de voorhoede in die perioden zo snel Slagersoorlog in Castricum Toen vorige week Maandag de vleesprij zen gingen dalen, werden de Castricumse slagers opgeroepen ter vergadering, waar men, naar later bleek, een resolutie wilde aannemen, dat men de vleesprijzen niet zou verlagen. Een der slagers echter verklaarde zich hiermee allerminst accoord en annonceerde de volgende dag een drastische prijsverla ging. Zijn collega's waren hierover niet te spreken en verlaagden nog verder. Maar nummer één liet het er niet bij zitten en ook zijn prijzen tuimelden wederom. Zo ging het nu al ettelijke malen, ten voordele van de gebruiker, maar tot schade van de slagers. ADVERTENTIE Haal gezondheid in huis, een reserve aan gezondheid, waaruit gij putten kunt na dagen van inspan ning of zorgen, om Uw vermoeide lichaam en zenuwgestel weer snel te versterken en te herstellen. Het Zenuwsterkende Voedsel Drie debutanten naar Zwitserland Het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Zwitserland op 15 October te Basel, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Huybregts (B.V.V.) en Mesman (Blauw Wit). Midden: Van Schijndel (S.V.V.), Ter- louw (Sparta) en Stoffelen (Ajax). Voor: De Graaf (Limburgia), Rijvers (N.A.C.), Van Melis (Eindhoven) Lenstra (Heerenveen) en Clavan (A.D.O.). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), Van der Klink (Hermes D.V.S.), Bies- brouck (R.C.H.) en Röhrig (H.B.S.). In het elftal zijn drie debutanten opge nomen. MesmanDe Graaf en Van Melis zullen voor de eerste maal de Oranjetrui dragen. Met een prachtige kopbal heeft Lenstra het eerste doelpunt gescoord. was dankte zij speciaal aan Abe Lenstra die een uitstekende wedstrijd achter de rug heeft en met een fraai doelpunt zijn ploeg de leiding gaf. Wij schreven, dat de keuze commissie voor een probleem stond wat de bezetting van de middenvoorplaats betreft. Zij had evenwel ook moeilijkheden met enkele andere plaatsen. Van Melis was wel iswaar de zwakste van de vijf, maar De Graaf en Clavan bereikten lang niet het peil van een internationale speler. Toch heeft de rechtsbuiten van Limburgia niet slecht gespeeld en hij heeft een kans ge kregen mee naar Zwitserland te gaan. Rij vers was deze middag weer een speler, die handig werk liet zien en op andere ogen blikken het was kalm opvatte. Te ver wachten was zijn verkiezing en op de linksbuitenplaats is Clavan weer opgesteld. Hofma heeft dus weer afgedaan. Een voorsprong van 2-0 met rust De Engelsen waren terstond met hun korte spel het meest in de aanval en de Nederlandse achterhoede moest alle zeilen j bijzetten, om het gevaar te keren. Terlouw was terstond ingespeeld en onderbrak de aanvallen. Langzamerhand werd het spel naar de andere zijde verplaatst. Een ge vaarlijk ogenblik ontstond toen Rijvers de bal tegen de lat schoot. Lenstra trad actief op'en ha enkele vergeefse schoten boekte hij na twintig minuten succes. Clavan zette een hoekschop prachtig voor en de onge dekt staande Lenstra kopte de bal hard in de rechterbovenhoek (1-0). Na een Engels overwicht, dat geen doelpunt opleverde, gaf Clavan een voorzet. Lenstra trachtte de bal vallende in te koppen, evenwel zonder succes. Het leer kwam bij De Graaf, die een boogballetje gaf. Via de handen van de te ver uit doel gelopen Bennet ging de bal achter de lijn en de stand was 2-0. De Nederlanders kregen nog en kele kansen. Schoten van Lenstra, Van Melis en De Graaf gingen naast. In de tweede helft was de strijd het aan zien meer waard dan daarvoor. De Engel sen waren beter dan voor rust en vele ma len trokken zij ten aanval. Kraak kreeg het drukker dan in het eerste deel van de strijd. De linksbinnen kwam eens van rechts vlak bij doel. De IJmuidenaar liep op tijd uit en redde ten koste van een hoekschop. Uit deze hoekschop volgde weer een hard schot, maar Kraak was op zijn hoede. Na zeventien minuten spelen werd hij toch verrast. Na een goede aan val van de linkervleugel kwam de bal bij de rechtsbuiten Major die hard langs de grond in de rechter hoek schoot (2-1). Toen de Nederlandse voorhoede een over wicht niet in doelpunten had kunnen uit drukken werd Kraak weer op de proef ge steld. Opnieuw toonde hij zich een uit nemende doelwachter en liet zich niet pas seren. De laatste tien minuten van de strijd hebben nog twee doelpunten opgeleverd. Eerst bracht Van Melis de stand op 3-1 en daarna scoorde Lenstra opnieuw. Zwitsers elftalBern 44 In tegenwoordigheid van 3000 toeschou wers heeft het voorlopige Zwitserse elftal Woensdag een oefenwedstrijd gespeeld tegen een vertegenwoordigende stedelijke ploeg van Bern. De eindstand was 44, nadat de rust met een 20 voorsprong voor het voor lopige Zwitserse elftal was ingegaan. Athletieh Succes voor Fanny Blankers Fanny BlankersKoen heeft Woensdag avond deelgenomen aan de wedstrijden bij kunstlicht in Birmingham. Zij won de 100 meter, een invitatienummer, in 11.8 sec. Fanny won met vijf meter voorsprong op het Britse meisje Jean Desforges die tweede werd. Ze bleef 0.1 seconde beneden het be staande Britse record voor dames, maar haar tijd zal wellicht niet als record erkend wor den omdat zij de wind in de rug had. Verder toonde de Nederlandse zich ook een klasse beter dan al haar concurrenten -op de 80 meter horden, die ze won in 11.4 sec. Jean Desforges werd ook in dit nummer tweede, maar Fanny ging al door de finish voordat het Engelse meisje de laatste horde genomen had. Sport in 't kort P. E. M. VAN DER LINDE OVERLEDEN. Te Nijmegen is in de ouderdom van 85 jaar overleden de heer P. E. M. van der Linde, een van de oude garde die mede de vierdaagse afstandsmarsen heeft groot ge maakt. Hij was ook jaren drager van het gouden kruis en heeft tot zijn 82e jaar aan de marsen deelgenomen. DAMCOMPET1TIE DERDE KLASSE. De competitie in de derde klasse van de Noordhollandse Dambond vangt 18 October aan. In district Kennemerland nemen deel: Ver. Kath. Dammers III, DOS II, Hin II en „Kijk Uit" II (allen Haarlem); Hillegom II, „Diagonaal" (Santpoort); Halfweg II en Be- verwijkse Damclub IV. ADVERTENTIE STRIJLAND SCHOTERWEG Het Leger des Heils komt naar Beverwijk Opnieuw zullen de klanken van de Leger des Heils-straatzang Zaterdag en Zondag door Beverwijk weerklinken. Een grote groep Heilsofficieren, allen verbonden aan het Nationaal hoofdkwar tier van het Leger des Heils te Amsterdam zal dan Beverwijk bezoeken. Bijna allen zijn verbonden aan het middernachtwerk dat reeds vele jaren door hen verricht wordt. Zaterdagavond halfacht zal allereerst de zo traditioneel geworden straatzang ge houden worden. Zondag beginnen de bij eenkomsten in het Leger-gebouw aan de Kerkstraat en bovendien zal 's middags bij gunstige weersomstandigheden een belang rijke openlucht-samenkomst plaats vinden op het Stationsplein, gevolgd door een jeugclsamenkomst weer in de zaal. Al deze samenkomsten zullen staan on der leiding van mevrouw majoor Van Dalen-^Taat. SAMENKOMSTEN VAN HET LEGER DES HEILS. Op Donderdag 14 October zullen in het gebouwtje aan de Kerkstraat te Beverwijk een tweetal bijeenkomsten van het Leger des Heils worden gehouden: des middags van de Gezinsbond, des avonds een Heili- gingsdienst. Een kermis en twee naijverige gemeentedelen Zondag en Maandag is er weer kermis in Castricum en speciaal in dat gedeelte, dat aangeduid wordt met Bakkum. Bak- kum en Castricum zijn vroeger twee afzon derlijke gemeenten geweest, zelfs is het in lang vervlogen tijden zo geweest, dat Cas tricum slechts met de grootste eerbied tegen de superieure buurgemeente Bakkum op durfde te zien. In de loop der jaren veranderde dat ech ter en Castricum overvleugelde Bakkum, wat tenslotte leidde tot een annexatie van Bakkum door Castricum. De Bakkumers hebben dat echter nooit goed kunnen zetten en een geboren en getogen Bakkumer wordt zeer ongaarne als „Castricumer" aangeduid. Een frappant voorbeeld hiervan is het misnoegen dat de gemiddelde Bakkumer toont over een weg wijzer-, waarop te lezen staat: „Castricum aan Zee". Dit moet volgens hem zijn „Bak kum aan Zee". Nu is het jammer dat de scheidslijn veelal gemarkeerd wordt door velschillen de officiële instanties. Zo zijn er in Cas- ti'icum twee postkantoren, een te „Castri cum" en een te „Bakkum". Wanneer een briefschrijver de toevoeging: „Post Bak kum" op een brief vergeet, scheelt dat de „Bakkumer" tenminste een postbestelling, en de kans bestaat dat drukwerken, waar eenzelfde fout op voorkomt, geretourneerd worden. Zo hebben ook Castricum en Bakkum hun eigen kermis behouden. Nu schijnt het vroeger op die van Bakkum nog al eens warm toegegaan te zijn, als de Bakkumers op „hun" kermis Egmonders en Castricu- Inmiddels waren Rick en de Kabouters nog steeds in de boot en ze zochten naar het verloren beertje. Rick was erg bedroefd, want hij begon de hoop al op te geven, dat ze Bunlde heelhuids zouden vinden. Hij stond voor in de boot en bleef maar roepen, maar hij kreeg geen antwoord. Hij was er al helemaal schor van. Met grote snelheid schoot de boot door de beek. Ze hadden al 'n hele tijd gevaren. „Bunkie!.Bunkieriep Rick telkens weer. Maar geen stem antwoordde hem. „Zouden we hem niet meer vinden?" vroeg Rick telkens weer aan de Kabouters. Maar die konden hem ook weinig hoop meer geven. Het water stroomde zo snel en was zo gevaarlijk. En toen, opeensWat zag Rick daar, op de oever?.... Daar stond Bunkie! Ja, hij was het! Hij wenkte met z'n arm. mers ontmoetten, want men duidt deze ge beurtenis veelal aan met de „Bakkumer Oorlog". Tegenwoordig wordt er niet meer ge vochten dan op andere kermissen, maar wel meer gedronken. Zondag en Maandag gaat de Bakkumer kermis haar poorten openen. Verschillende trailers en trucks met materiaal zijn al gearriveerd en Vrijdag en Zaterdag zal met de opbouw aan de v. d. Mijleweg worden begonnen. De echte „Bakkumers" beschouwen deze kermis als hun enig verzet; immers, de oogst is dan binnen en het kan er „even ai". Revue van de K.A.B. Woensdagavond vond in hotel Borst te Bakkum de revue „Herwonnen Levens kracht" plaats, die voor een stampvolle zaal door de „Meer vi-eugde kern" van de KAB werd gegeven. Wethouder P. de Vries, voorzitter van de afdeling Castricum van de KAB opende de avond. Het gebodene stond op een hoog peil. Het zou ons te ver voeren elk nummer afzon derlijk te bespreken, maar het verdienste lijke spel van de KJB-band „De Tschiou- nezen", versterkt door L. Commandeur van de Heemskei-kse „Marquette-boys", het aceordéonspel van mejuffrouw A. Groot en de heer C. Huiberts en verschillende schetsjes zoals „Het rapport" en „Jansen heeft telefoon" door verschillende leden der MVK dienen hier toch even aan de vergetelheid ontrukt te worden. De belichting tenslotte gaf verschillende aardige effecten en deze werkte in niet geringe mate mee tot het welslagen van de avond. Nadat wethouder P. de Vries alle mede werkers, ook de „stille", zoals de heer Borst, die de zaal gratis beschikbaar stelde, be dankt had, bleef men op een gezellig bal bijeen. De „Winkelbeurs" begonnen Woensdagavond opende de Casti'icumse Winkelbeurs haar poorten en reeds van de opening af mocht deze beurs, die in de zaal van P. Roozendaal gehouden wordt, zich in een grote belangstelling verheugen. Veel zorg is er besteed aan de stands, die allen het aanzien ten volle waard zijn. Woensdagavond moest er weliswaar nog aan diverse stands getimmerd worden, zo dat het geheel een nog enigszins rommelige indruk maakte, maar naarmate de avond vorderde nam het storende lawaai af, zodat de eerste avond al geslaagd genoemd mag worden. Verschillende standhouders deden goede zaken. VEILINGNIEUWS De Castricumse veiling betaalde Woensdag de volgende prijzen aan de tuinders: sla 22Vt', bloemkool 1028; dubbele bonen 2164; peren 15; pronkbonen 12; trosbonen 47; uien 5; tomaten 10—31; spruiten 57—68. Belastingvoorstellen in Heemskerks raad Op Vrijdag 6 October komt de Heems- kerkse gemeenteraad in openbare vergade ring bijeen. De volgende agendapunten zullen worden behandeld: 1. Vaststelling der notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Vaststelling verordening, regelende de registratie en exploitatie van Volkstui nen. 4. Voorstel tot het aangaan van een annuïteitslening bij de N.V. Bank voor Ne derlandse gemeenten te Den Haag. 5. Vaststelling suppletoire begroting 1949 6. Vaststelling suppletoire begroting 1950. 7. Voorstel tot vaststelling van de ver goeding voor het Bijzonder Lager Onder wijs over het jaar 1949. 8. Voorstel tot wijziging van de Algemene Politieverordening. 9. Voorstel tot gewijzigde vaststelling van a. verordening op de heffing van opcenten van de hoofdsom der grondbelasting in de gemeente Heemskerk; b. verordening op de heffing van opcenten op de perso nele belasting in de gemeente Heemskerk. voor DONDERDAG 5 OCTOBER. Luxor Theater, 8 uur: Toonkunst. Piano concert van Gerard Hengeveld. VRIJDAG 6 OCTOBER. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Road to Zanzibar". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Night stop in Dakar". W. B. Theater, 8 uur: „De superman". Toch gevist. i kwam na een reis van de vishal de kotter van vier aan het hoofd had een .C5 platvis. Ook de rederij Hamers, was Jl 'ter aan de Woensdagmarktet 'kiste»' een Deen, was tien dag'Jppei Deze beide scheepjes jes van de kustvloot vertelden dat zij 'ft B, weer toch nog geïjsl h™ 1«m» pnjsJ in u T1 «Wiel-ïï',Etn '«i werd de beloning. Steeds beter. Met 1 haringaanvoeren gaan dTi.r®1 de dag iets omhoog. De aam, J2en M dag nil ruim «of gg'SSJ.JfcS Z stond, kreeg grage kopers tv®1?* bewogen zich in stijgend» £ote-"aj, f, delde noteringen variSeiden ,E f 12.50 en de mooie SS. -"W de f 14 te halen. Enkele r,.o !-5ter' -■ i veer 400 kisten) dCf „slappe" kwaliteit naar de vismj?? k': De kabeljauw haalde Woenvb risi de kisten van 125 kg brachïï 191 op dan f 308. Ook djZa ten opzichte van do kaVmi; der gewild is, mocht tg'k» voor f116 per kist. Een enkefe w koolvis bracht zeits f l66 per fjJ** vert°°"=ta voora f P.6.™?.'.8. so;rten ™»T «n kon voor de grove slips wes worden geboekt van t1,38 per kj" Kleine schol varieerde van e 20 per kist naar gelang de sorterbe au! een echte Woensdagmarkt. De opbrengsten. Door de bete„ zen waren Woensdag de de schepen hoger dan de daT£X Medan besomde voor een - reis f 16,300, de Thorina (als ho«, voerder) voor een c J- - h ■35 - f19.000 en de Mary v daagse harmgreis. Van de visbot somde de Bloemendaal f 17.800 vc 8-daagse visreis. Ook de Katwijk 76- een mooie besomming met f 8.270 voon 9-daagse reis. De HD. 79 deed het ook met f 6.060. Voor vandaag. De verminderde sten doen zich nu reeds voelen in de te? lopende aanvoeren. Drie trawlers vandaag aan de afslag waren gezamenlijke aanvoer van ruim kisten haring. Van de visboten low Claesje 550 k. makreel, 150 k. scheivhi f* piepers, 35 k. wijting en 35 kisten Voor Vrijdag. Voor Vrijdag wori verwacht de Eveline met 450 kisten i kreel, 150 schelvis en piepers, 30 su] haring en 10 kisten diversen. Van d?i ringvloot worden binnen verwacht Maria van Hattum en de Herman i vangstopgaven nog niet doorkwamen. Toch vertrokken. De Limburgia,, enige weken voor reparatie binnerdagj gisteren weer naar zee vertrokken. We een defect aan de machine moest 1 echter weer rechtsomkeert maken, tweede reparatie kon de trawler la vertrekken. Haring duur in Huil. Ook de Va'J welke Dinsdag te Huil marktte heelt bdJ goed afgebracht. Voor een aanvoer 1390 kits werd ruim 2622 besomiig haring was er weer peperduur. Zola^ Schotten de Engelse markt niet overiji is een goede notering voorlopig"' ge| deerd, daar de Engelsen zelf niet c;il verse haring vissen. Binnengekomen. Woensdag kro> binnen van de visserij: de Katwijk 1H IJM. 27, IJM. 23, IJM. 72 en de Katy 43 met 651 kantjes drijfnet haring. Vertrokken. Van de trawlers gicga Woensdag weer naar zee: de Flank» de Limburgia, de Schoorl en de Thorisi Verder gingen nog naar zee KW. 39, 23,2', 210; VD. 9; IJM. 213; VD. 60; KW. 92,33. 77; IJM. 277, 240, 316 KW. 167; UK. 81.71; KW. 189; UK. 91; KW. 44; IJM. 276; c.G.1; IJM. 52; UK. 90 IJM. 226; UK. 85,111; EH. 20; UK. 105, 161. 7; IJM. 228; UK. 25; IJM. 211, 261, 239, 215; UK. 4, 18,119, li 194, 86, 19; ZA. 21; IJM. 249; HD. 72,23; IJM. 202, 318. ADVERTENTIE FEUILLETON Oorspronkelijke feuilleton door Herman van Hattum V Afleiding moest hij hebben; méér werk in plaats van minder. Met hartstocht wierp hij zich op de studie van diepzinnige theo logische werken zichzelf met ijzeren wils kracht dwingend tot opmerkzaamheid. En zoetjes aan vond hij zijn oude veerkracht terug. Hetty was altijd overgevoelig geweest. Als kind een zeer moeilijk wezentje, dat als een schuw meisje in elkaar kromp, wanneer men haar een hard woord toe voegde, maar als een bloem openbloeide, zodra iemand iets hartelijks tegen haar zei. Nimmer kon ze zijn als de andere meis jes; aan de wilde spelletjes van de buurt genootjes deed ze nooit mee; zij was altijd de zwijgende toeschouwster, die van op een afstand het gejoel gadesloeg. „Wat dat toch voor kind is.had haar moeder vaak gezegd. „Het is net of de hele wereld aan haar voorbij gaat. Ze staat maar aan de kant te dromen met een paar grote, afwezige ogen. Ze drentelt op en neer als ze zich moet verstoppen voor de anderen. Zit ze thuis op haar stoeltje, dan kan ik haar nog het beste met een haak- of brei werkje laten prutsen. En hoe vaak is ze ook dan niet in zulke diepe gepeinzen ver zonken, dat haar handen stil staan en geen enkele vraag tot haar doordringt." Ja, Hetty had het niet gemakkelijk ge had in haar jeugd. Materieel had het haar aan niets ontbroken. Maar geestelijk kon zij moeilijk haar weg vinden. De wereld en het leven vielen haar tegen. Het leven was een gruwelijke teleurstelling. Zij had gemeend in haar naïveteit, dat de maat schappij er op was ingericht om iedereen gelukkig te maken; ze meende aanvanke lijk, dat alles terwille van haar bestond en kwam tot de ontdekking, dat de wereld dom en hard was, de mensen gevoelloos en huichelachtig. Niemand was „echt". Men deed maar wat en praatte maar wat, maar wat men eigenlijk wilde doen en eigenlijk wilde zeggen, daarmee kwam men niet naar voren. Kinderen nam men niet au sérieux; die streek men langs de kin, vroeg „een handje", zei een aardigheidje en be gon dan weer over de grotemensen-dingen te kwezelen. Bah mispunten waren het allemaal. En toen ze van meisje tot vrouw rijpte, toen vreemde stemmen in haar gingen spreken en lokkende verten open vielen, toen gang en gebaren sierlijker, haar pas veerkrachtiger en de uitdrukking in haar ogen zelfbewuster werd, toen waren de moeilijkheden eerst recht gekomen. Uit gaan deed ze niet. Sport was haar te ruw, uitgezonderd tennissen, wat ze dan ook veel deed. Toneel en film vond ze aan stellerig, opera helemaal. Slechts af en toe ging ze naar de concertzaal, waar ze, naast haar moeder of een vriendin, stil in een hoekje weggekropen, zat te luisteren, de handen in de schoot gevouwen, geheel op genomen in de wondere wereld, die de klanken voor haar opriepen. Maar als dan na afloop, buiten, de regen in haar gezicht striemde en haar begeleidster de mooie droomkastelen, waarin zij van binnen zich waande, verstoorde door allerlei lichtvaar dig gesnap over onbenulligheden, was het schone weer voorbij, stuk, aan flarden. En met een brok in de keel en een grote leegte in haar hart, zocht ze haar kamertje op. Met Dolf had ze eigenlijk min of meer door een toeval contact gekregen. Ze waren alle twee op een partijtje gevraagd en Dolfs fijne intuïtie had hem doen weten, dat zij zich in deze sfeer niet erg thuis gevoelde en dat het haar moeilijk viel met de anderen mee opgeschroefd vrolijk te doen. In een nis van het kleine zaaltje had hij met haar gesproken, terwijl om hen heen de stemmen roezemoesden, de glazen klonken en de kurken knalden. Hij zou die avond niet licht vergeten. Zij had den elkaar toen geestelijk gevonden. Om elkaar nooit meer los te laten. Niet dat er geen strubbelingen waren geweest die eerste maanden na hun ver loving. Hetty had buien van onvernietig bare melancholie en apathie, waarin ze onhandelbaar en onredelijk was, onge naakbaar voor iedereen. En ze was onbe grensd eerzuchtig, bij ziekelijk af. Aan merkingen duldde ze niet; ze kromp er onder ineen alsof men haar had geslagen. Musiceren deed ze alleen als ze er zin in had. Op verzoek kwam ze niet achter de piano. Ze kon niet op bevel spelen, zei ze altyd. En dat gaf dan wel eens onenig heid. omdat men haar niet begreep. Dolf moest zich dan altijd erg inhouden en haar partij kiezen om haar daarna, met veel tact en liefde, over haar obstinate buien heen te helpen. Hij was de enige, van wie ze tenminste nog iets kon verdragen, omdat hij haar het beste begreep, het verst in haar straatje kon komen, met haar ogen de dingen zien en haar reacties meegevoe len. Anderen vonden haar alleen maar vreemd, hysterisch, gewild-interessant en aanstellerig. De weken van eenzaamheid en studie werden voor Rijpstra een bron van steeds nieuwe ontdekkingen. Nu hy zijn vrouw niet om zich heen had en Liane, haar jongere zuster, die tijdelijk het huishouden waarnam, óf aan het werk, óf het dorp in was, dan wel in een luie stoel bij de radio zat, ging hij het dienstmeisje ook meer waarderen. Het was een eenvoudig kind, dochter van een boer even buiten het dorp. Hij kwam dichter bij haar staan en de ontdekking, dat hij haar verlegenheid en bedeesdheid niet aan slaafse onderda nigheid of gemakzuchtige volgzaamheid moest toeschrijven, maar dat zo haar na tuur was, betekende voor de predikant heel veel. Nimmer drong ze zich op de voorgrond. Dienen en nog eens dienen was haar enige verlangen. Daarin ging ze op en onder. Andere behoeften had ze niet. En voor hem, de verstandelijke man, die uit hoofde van zijn beroep alles behoorde te weten en in alles strakke lijnen behoor de te trekken, was het een verademing af en toe de wonderlijke zwenkingen en wis selingen in haar gemoedsleven te obser- verenen er zich helemaal in te verdiepen. Het deed hem goed te merken, dat de in zinking van zijn vrouw ook haar diep had aangegrepen. Ze babbelde veel meer, nu ze met hem alleen was, dan toen Hetty nog de schepter zwaaide. Op een morgen, aan 't ontbijt, kwam het gesprek op het weer. Het was een heerlijke Meidag. De zon was juichend aan de hemel verschenen en Rijpstra had al vroeg de tuindeuren wagenwijd open gezet. „Als het zulk weer blijft zal Japik wel gauw gaan zingen", zei Rika. „Wat zeg je?" mompelde de predikant, tussen twee happen brood in en zijn kopje aan Liane reikend voor wat thee, „Japik zingen?" „Ja, Japik is zo'n beetje het weerbericht. Als hij 's avonds met zijn gitaar tegen de heuvel gaat zitten spelen en zingen, zeggen de mensen, dat het een heel poos mooi wtB blijft". j. „Dus hij is ook muzikaal?" kwam 8 predikant, wat meer geïnteresseerd. „Dat weet ik niet. Ik heb er geen ver-1 stand van. Hij speelt erg raar, nooit psa* men of gezangen. Altijd van die rareiiM- jes. Ik denk dat het Engels of Duitsj hen en dan gaan ze maar gauw weer w$ Want Japik zegt haast nooit iets tego want je kunt er haast nooit iets van ver staan. Kinderen zitten vaak aan zijn voe te luisteren. Lang blijven ze meestal mei. Kleine kideren zijn bang voor de hona, die altijd naast hem in de hei lip. blijven helemaal onder aan de heuv Rijpstra schoof zijn bord achteruit ffl staarde zwijgend voor zich. Weer d het beeld van Hetty voor hem op, zoais j die avond als een geestelijk SesC^° w gespeeld. Was het mogelijk, dat enkel h beeld van die man haar zo overs gemaakt? Zou er dan tooh waardoor „astraallichaam" kunnen ?]Jn' pn kon? de ene mens de andere beïnvloed Hetty had gezegd, '°ey haast telefonisch ontboden ""y-- weer was weggegaan, dat ze )oen beeld van Japik voor ogenhadg ze speelde. Wat er echter de taWy»™ ten met haar was gebeurd meer. Het was geweest als onzichtbare macht boven en die haar dwong tot spelen.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6