lenen verleden van „d'Ever" te Lisse fa I860 nog een „romantisch geval", 0 een onaanzienlijke ruïne Beverwijkse derde klassers Kennemer Abdij en schatten tussen huidtoneel'' i October 1950 s(i geleden Melt hei rijk het f^echt van de ruïne „d Ever even het dorp aan de rijksweg overgedragen.; Een be- «tani W» dit met De ge- nn niet anders doen dan de die eens een toren is geweest, ïttk tegen verder verval be- dat zal nog met meevallen, éls de muren dik (bier en daal- meter!) het afbrokkelen gaat «el ir uitgesloten dat het schamele Wl\ toren door restauratie tot fceiijke bezienswaardigheid wordt rit beeft het geschikte ogenblik 2 laten voorbijgaan. En dat met «at d'Ever" betreft, maar ook i Teijlingen" onder Sassenheim- Als tijdig was ingegrepen, zou- ruines er nu heel wat aantrek- yUben uitgezien. En dat zou een tkt de streek Haarlem-Leiden tws; die in zijn sombere eento- 6(aileen in de weken van de bloei "bóllen door kleurenrijkdom ver- zo iets best had kunnen ge- fc slot Teijlingen aangaat, de ruïne frran over is, is in menig opzicht L3i, Er is aan te zien hoe in de Ebtijd de kastelen waren, want is vee! vroeger gebouwd dan het T predercde's. Het is evenwel 1; de ruïne vrijwel is ingebouwd, .het nodig was het omliggende "ie offeren en alle bomen te kap- lfe nu rond de buitenste muur van Jfejlot wil wandelen, moet oppassen p prikkeldraad der aangrenzende femen. Toen het rijk in het laatst iftuw de ruïne van Teijlingen kocht gelegenheid ook de naaste fc „veilig te stellen". Keilde tijd was het ook nog moge- sst veel van d'Ever te redden, de 15de eeuw was de streek tus- ;!em en Leiden vrijwel geheel bedekt. Nu resten daarvan nog enkele stukken, o.a. de Haarlem- Rfcit, Groenendaal en Meer en Berg pmstede, en Keukenhof bij Lisse. J.Craandijk in 1888 zijn „Wande- ooor Nederland" maakte kon hij [jevagen van vrijwel aaneengescha- atiurschoon tussen Haarlem en t Xu is het, slechts enkele punten fecffd, overal kaal, want zelfs aan ■e rijksweg, die vroeger zc mooi was k zware geboomte, heeft de hout- weinig gespaard, fcer" ligt ongeveer honderd meter |t rijksweg af, zij is bereikbaar door lig oprijlaantje van populieren, de boer, die het omliggende land vraagt, mag de ruïne van nabij [ïtel is er evenwel niet te bewon- Wie een studie van oude bouwwer- [fcef! gemaakt, ziet wel enkele tref- Hizonderheden, maar die ontgaan se bezoekers. Ook al hebben die er fcftcatische toeren voor over om, door [iir afgebrokkelde raamopeningen, in endige van de toren te komen., het oorspronkelijke slot, waartoe t behoord heeft, is weinig bekend pd wordt dat de toren, die een psie vorm heeft, met de platte zijde bt slot gestaan heeft. Er waren in ra zelf ook enige woonvertrekken, Mn de restanten van schouwen af fc- De toren had twee verdiepingen, fcüen was er een kelder. Nu bergt de ■sarin zijn voorraad aardappelen en 'Mr de winter, maar vroeger zullen ttler het sterk getraliede venstertje Kangenen gezucht hebben, het bedijken van de Lisserpoel is a het fundament gevonden van een &ige toren, van oude „kloostermop- ittouwd. Men hield het voor een -.•se! van het oude huis d'Ever. geslacht Ever of de Ever is al be- -! het begin der 14de eeuw. Gherit «was in 1315 een der edelen van van Holland. Hij bracht 107 ge- met zich mee. was, ook bekend onder de naam te Lisse. Craandijk schreef in 1888: f "Uls d'Ever voor 25 jaar ge- Het Huis „d'Ever" in de 17de eeuw. kend heeft en 't sedert niet zag, voelt zich onaangenaam verrast. Hij is geneigd te geloven, dat hij zich vergist. Want deze ruïne herinnert hem volstrekt niet aan wat hij toen had gevonden. Toen leidde een laan van de straatweg naar een stenen brug, die over een brede gracht was ge bouwd en bij wier opgang statig houtge was prijkte, gelijk de ganse gracht door hoog geboomte was ingesloten. Aan de overzijde der brug lag een vierkant huis, met vier ronde schoorstenen op het hoge dak. De zijgevel met vijf ramen rees op uit de gracht en vóór het huis lag een groot plein, aan fraaie bomen rijk- Het huis was blijkbaar sinds lang onbe woond en deerlijk in verval. Maar met het wilde hout en de half begroeide gracht er om heen, met zijn verweerde mimen, zijn bemost dak, zag 't er uitermate schilder achtig uit. De kamers der benedenverdie ping waren nog in tamelijk goede staat. Aan de linkerzijde van de lange gang in het midden van het gebouw, vond men drie in elkander lopende vertrekken; aan de rechterkant een grote zaal met een sierlijk gebeeldhouwde, op cariatiden rus tende, schoorsteenmantel. Daar achter was een trap en eindelijk de keuken. Aan het einde der gang was een deur die naar een bouwvallig uitbouwsel (de oude toren) leidde. De bovenverdieping van het huis kon niet zonder gevaar betreden worden. Nu staat er alleen de gehavende toren, met grote raamgaten en zonder dak. Het romantische woonhuis is gesloopt, de gracht is gedempt en de brug afgebroken. Tot zover Craandijk. Uit zijn opgaven blijkt, dat omstreeks 1860 d'Ever nog in betrekkelijke welstand was. Toen was er meer te redden geweest aan het povere restantje dat nu is over gebleven! Het huis dat er in 1860 stond dateerde vermoedelijk uit de 17de eeuw. Er is des tijds een tekening van gemaakt die in de verzameling van Teijlers museum is op genomen en die wij hierbij reproduceren. Er is op te zien dat het huis bij de oude toren was aangebouwd. Ongetwijfeld was bij krijgsgeweld- een groot deel van het oude kasteel verwoest, maar was de toren nog de moeite waard om een deel te wor den van het later gebouwde nieuwe huis. Beverwijk Operaconcert van grootse allure Op Donderdag 12 October zal het Bever- wijks gemengd zangkoor „Zang en Vriend schap", onder leiding van- dirigent Stephen Jansen, evenals vorig jaar een operaconcert in de Veilinghal „Kennemer- land" aan de Breestraat geven. Uitgevoerd zullen worden onder meer koren uit Caval- leria Rusticana, Faust, Carmen, der Meis- tersinger en het machtige triomfkoor uit Aida voor gemengd en mannenkoor. Aan dit laatste nummer werkt het Rooms Ka tholieke Kerkkoor van de parochie Arends- weg mede, waardoor het aantal uitvoe renden tot 130 stijgt. Een drietal van de bekendste solisten van de Nederlandse Opera namelijk Greet Koeman, Chris Reu- mer en Theo Baylé brengen een keur van graag gehoorde soli-duetten en een terzet uit bekende operas. De begeleiding van het koor en solisten is in handen van de heer L. Tervoort en het geheel staat onder leiding van de heer Stephen Jansen. Het programma bevat in totaal 18 nummers. Wie loopt er op één schoen? Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Maandags tussen 17 en 19 uur en des Zaterdags tussen 13 en 15 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: Een rekenboek, een paar re genpijpen, herenrijwiel, fluitje, dubbeltjes armband. vier kleurenpotlood, rechter schoen, jongensregenjas, sleutels, dames- rijwiel, vier portemonnaies met inhoud, een paar glacé herenhandschoenen, één rechter dames handschoen en twee paar dameshandschoenen en een poesje. „Watervliet" vierde het eerste lustrum Het eerste lustrum van „Watervliet" is op plezierige wijze gevierd. Het Kennemer Theater was daartoe Zaterdagavond tot in alle hoeken bezet en de stemming was als op een groot familiefeest. Men had ook niet anders verwacht want „Watervliet' neemt in de harten der in deze woonwijk gevestigden een belangrijke plaats in. Op deze bijeenkomst gaf de toneelgroep een opvoering van de veelgespeelde Ame rikaanse klucht van Robert SmileyPeple „Een partijtje poker". Toen dit partijtje, een goede dertig jaar geleden voor het eerst door het Hofstad toneel werd gespeeld, gold het als „je van het" van het seizoen. Vele keren is er sindsdien gepokerd en al is veel van de inhoud intussen danig verbleekt, voor dilettanten blijft het nog altijd een ge liefd stuk, waarvan het succes verzekerd is. De spelers van de toneelclub hebben zich met grote animo gekweten van hun voornemen deze klucht nu eens op een ge zellige, huiselijke manier uit te voeren. De wel zo ongeveer gelijkwaardige krachten waren goed op elkaar afgestemd, hoewel hier en daar nog wat onzeker. De dialogen hadden, vooral in de disputen tussen de beide compagnons der „Digestive Pill Company" scherper, flitsender, kunnen zijn. Er werd te lang gerekt tot sohade van het tempo. Niettemin vermaakte het publiek zich kostelijk en hebben regisseur G. Jansen en zijn groep terecht na afloop van de voor stelling een warme huldebetuiging van het Watervliet-bestuur in ontvangst mogen nemen. A. J. VAN DER WEIJDEN. OUDERAVOND „HERCULES" De Bever wij kse gymnastiekvereniging „Hercules" organiseert op Woensdag 11 October in het verenigingsgebouw aan de Populierenlaan te Beverwijk een ouder avond. Behalve dat er een gesprek over de be langen van de kinderen wordt gehouden, wil het bestuur ook nog een gymnastiek- filmpje' laten draaien. HelderBeverwijk 31 Beverwijk heeft zich in Den Helder niet van zijn beste zijde laten kennen. De ploeg heeft er een slap spelletje vertoond, waar mede de energieke ploeg uit de marinestad weinig moeite heeft gehad op zijn weg naar de zege. Reeds na acht minuten scoorde linksbinnen Van der Meulen voor de thuisclub het eerste doelpunt. De Heldena ren waren technisch zeker niet beter dan hun gasten, maar zij zaten feller op de bal, waardoor zij, telkens wanneer zij in het Beverwijkse doelgebied waren binnenge drongen uiterst gevaarlijk waren. Onge veer een kwartier na het eerste ontstond het tweede doelpunt, waarvan wederom Van der Meulen de maker was. Toen Beentjes in de laatste minuten voor rust er bij een doelworsteling in slaagde een tegen- punt te scoren, waardoor de ruststand 2-1 werd bereikt, scheen Beverwijk nog tot een herstel in de tweede helft in staat ge acht te mogen worden. Na de hervatting is er inderdaad lang van spanning sprake geweest, hoewel de bezoekers hun zaak met weinig overtuiging bleven behartigen. Na bijna een half uur scoorde Krab voor Helder een derde maal. Dit betekende voor Beverwijk de genade slag. Daar ook Helder er toen genoeg van scheen te hebben gekregen, eindigde de wedstrijd in een sfeer waarin alle span ning ontbrak. Weer een zege voor De Kennemers Kennemers heeft in Bussum een verdien de zege behaald op Allen Weerbaar. Ge durende de gehele strijd hebben de Bever- wijkers een overwicht op hun tegenstan ders gehad. Reeds in de eerste minuut echter moest Nieuwenhuis handelend op treden bij een fraai schot van een dei- aanvallers der gastheren. Het overwicht van de Kennemers leverde pas na dertig minuten resultaat op, toen Stek uit een hoekschop van Bleeker doelpuntte. Hieruit putte De Kennemers de kracht voor een zeer fel offensief, dat evenwel niet in doel punten tot uitdrukking kwam. Rust 0-1. Na de hervatting waren er twintig minu ten verlopen, toen Stek Bleeker een voor zet gaf, waaruit de laatste het doel der thuisclub voor de tweede maal doorboorde. De spanning keerde echter terug na een tegenpunt van Tolhoek, uit eer. hoekschop gescoord. Dit succes ontketende een gewel dig offensief van Allen Weerbaar, waarbij stopperspil Schaaper zijn goede kwa liteiten kon demonstreren en bij ver schillende benauwde situaties voor het Beverwijkse doel handelend optïad. Tien minuten voor het einde sprong de bal van de doelman van Allen Weerbaar voor de voeten van H. v. d. Sluijs, die dankbaar van de kans gebruik maakte en De Kenne mers in veilige haven bracht. D.E.M. speelde gelijk tegen Hollandia DEM heeft het tegen Hollandia niet tot een overwinning gebracht, hoewel moet worden toegegeven, dat het DEM niet be paald meeliep. Aanvankelijk had Hollandia het beste van het spel. De Beverwijker achterhoede kreeg het in het begin zwaar te verantwoorden en reeds vrij spoedig namen de bezoekers door Groot een voor sprong, welke korte tijd daarna werd ver groot tot 2-0. Hierna begreep DEM dat het ernstig diende aan te pakken. Na een goede combinatie scoorde Dekker uit een voorzet van Appel het eerste tegenpunt. Toen kort voor rust een hard schot van De Boer door een der Hoornse spelers van richting <werd veranderd, kwam DEM vrij gelukkig aan de gelijkmaker. Met 2-2 werd gedraaid. In de tweede helft was het een vrijwel gelijkopgaande strijd, maar DEM was tech nisch toch wel de sterkste ploeg. De strijd bleef een uitermate spannend karakter dragen. Hoe er aan beide kanten ook ge zwoegd werd, doelpunten bleven tot de vrome wensen behoren en met een gelijk spel mochten de partijen zich tevreden achten. Wijk aan Zee werkte met grof geschut LANGS LEVENDE HISTORIE Excursie van het Genootschap „Midden-Kennemerland" üon het kasteel Niet meer dan dertig leden van het I Historisch genootschap „Midden-Ken nemerland" grepen Zaterdagmiddag de kans, hun door het bestuur van het genootschap geboden, om plaatsen achter de duinrand te bezoeken, waar de geschiedenis zo menigvuldig haar sporen achterliet. Met Beverwijks burgemeester mr. H. J. J. Scholtens als toegewijd en deskundig leidsman hebben de dames en heren niet alleen deze plaatsen, gedrenkt in de herinne ring door geestelijke of profane hoog tij den uit de Kennemer historie, ge zien, maar zij hebben er ook het ver haal bij gehoord, dat telkens weer teruggrijpt tot de vroege middel eeuwen. Met verwondering en lichte ergernis heeft men in het oude kerkje van Castri- cum gestaan, waar de kerkdiensten bij regenweer niet kunnen doorgaan omdat de gelovigen er dan kletsnat worden. De groen-uitgeslagen binnenmuren van dit neo-romaanse bedehuis, dat in feite ge grondvest werd door de Romeinen die een uitkijktoren in Castricum bouwden waar later de kerktoren op doorgebouwd is, spreken duidelijke taal over de schrome lijke verwaarlozing door het voorgeslacht. Ds. Cannegieter, de Hervormde predi kant, vertrouwt het wrakke dak van de kerk, waarvan de steunbalken het molm met handenvol op de vliering laten vallen, eigenlijk niet eens meer boven zijn kleine kudde. De kerkvoogdij is het er wel over eens: er moet iets gebeuren of er komen onge lukken van. Maai de restauratie die zo moedgevend met de toren begon en later het koor in zijn oude pracht herstelde, is wegens geldgebrek blijven steken. De wind blaast door de gaten in de muur. Het kabinetorgeltje een van de laatste drie die Nederland rijk is begeleidt de diensten met verkouden geluiden en een van de oudste kerkjes van Kennemerland houdt zich met moeite overeind. De rest van de restauratie is voorlopig tenminste drie jaar uitgesteld En als het gezelschap dan later de hechte deur van de Egmondse abdij bin nengaat is de tegenstelling volkomen: hier de bereidheid om een duizendjarige ne derzetting van de Benedictijner monniken <n oude glorie te herstellen, nadat Span jaarden en Geuzen tezamen de oude abdij zorgvuldig platbrandden tijdens en na het beleg van Alkmaar. Al heeft architect Kropholler dit massieve en architectonisch eerlijke gebouw niet in de oorspronkelijke middeleeuwse stijl willen herbouwen, de eenvoudige, bijna boerse sierlijkheid van deze geestelijke burcht is ongetwijfeld een der juwelen van Kennemerland ge worden. De kerk van Castricum vervalt inmid dels tot een wellicht onherstelbare ruïne. Na de vespers, die in de kapel van de Abdij met oude, Gregoriaanse zang wor den omspeeld is een bezoek gebracht aan de slotruïne van Egmond aan de Hoef, het vroegere stamhuis van de heren van Eg- mond, dat in 1574 door Sonoy werd ver woest en waarvan later door het P.W.N., de huidige eigenaar van het terrein, de fundamenten weer zijn blootgelegd. Deze rij van kostbare plaatsen op de geestgronden werd ingeleid door het i „huidtoneel" aan de Rijksweg onder Heemskerk, de kleine heuvel met de foei lelijke steen erop, die herinnert aan de hulde door het Kennemer platteland aan de nieuwe graven van Holland. Er is nog maar een gering terpje overgebleven van wat eens een imposante verhevenheid ach ter de duinen geweest moet zijn: de tuin ders gebruikten de grond voor him privé- doeleinden en toen de archeologie nog in de kinderschoenen rondstapte, zijn er door ondeskundige onderzoeken wel eens zeer ondeskundige dingen gedaan, die thans de naspeuringen aanzienlijk bemoeilijken. „WESTERMAN EN Z.OON" DOOR „NIEUW LEVEN" De geheelonthouders toneelvereniging „Nieuw Leven" zal op Dinsdag 17 October in het Kennemer Theater een toneelspel in drie bedrijven van Christien van Bom- mel-Kouw en Henk Bakker voor het voet licht brengen. Opgevoerd zal worden „Westerman en zoon". TOONKUNST-AVONDEN Voor de afdeling Beverwijk van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst zal op 9 November de violist Theo Olof optreden. Op 15 Februari 1951 geven Bodi Rapp en Felix de Nobel een liederen- avond. Beide concerten hebben plaats in het Luxor Theater. Het oratorium „De Messias" van G. F. Handel, dat de afdeling in studie heeft, zal op 15 Maart in de Nederlands Hervormde Kerk worden uitgevoerd met medewerking van het Toonkunstkoor, een volledig orkest en solisten van naam. Gelijke spelen voor Watervliet Watervliet was door het voordeel van de wind sterker. Het juiste schot ontbrak. De aanvallen van Groen Geel waren niet on gevaarlijk en na zes minuten doelpuntte een dame van achter de paal. Na 25 minn ten strafte Möhlmann een verdedigingsfout af (1-1). De vakverwisseling werd met Velthuys en Broeksma, goed gesteund dooi de dames, gunstig voor Watervliet. Met twee doelpunten van Velthuys een schouderschot en een afstandschot bracht deze de stand na 35 minuten op 3-1. Na de vakwisseling was de aanval van Watervliet niet zo best. De tweede helft bracht een licht over wicht van Groen Geel, maar de verdedi ging der Velsenaren weerde zich, zodat de gasten niets konden uitrichten. Het Water- vliet-middenvak was echter in deze perio de heel zwak en de aanval kreeg wéinig te doen. Later werd dit over het geheel wat beter en de weinige Velsense aanvallen waren vrij gevaarlijk. Berghuis miste enige kansen en ook mevrouw Gieze had geen geluk. Na 25 minuten doelpuntte Gieze uit een fraaie doorloopbal (4-1). Maar toen kwam Groen Geel opzetten en een minuut later was het door een afstandschot 4-2. De beginopstelling van Watervliet kreeg het zwaar te verantwoorden en de gasten na men het met de spelregels niet zo nauw. Het gevolg was, dat de stand 4-4 werd. In de laatste vijf minuten werd de verhouding er niet beter op. Velthuys miste nog een strafworp en ook de Watervlietkorf ont snapte nog aan gevaar (4-4). Luto 2Watervliet 2 4-4 Deze ontmoeting te Amsterdam is in een gelijk spel geëindigd. Weliswaar behaalde Luto binnen tien minuten een voorsprong van 2-0, maar even na de vakwisseling slaagde Heistra er in tegen te scoren (2-1). Een felle strijd ontstond en Heistra maakte met een afstandschot gelijk (2-2). Het werd zelfs 2-3 voor Watervliet, toen Van Langen even voor de rust doelpuntte. Meteen na de hervatting'ging de strijd in een hoog tempo voort en Luto bracht de stand op 3-3. Een prachtige doorbraak be zorgde de Amsterdammers weer de leiding (4-3). Watervliet spande zich tot het uiter ste in. De Vries scoorde opnieuw (4-4), met welke stand het einde kwam. Dames-elftallen van IJmond op de goede weg Het programma van de handbalvereni ging „IJmond" werd verminderd met de voornaamste ontmoeting IJmond I heren tegen Bato. Deze wedstrijd werd afgelast wegens het ontbreken van een scheids rechter. De dames-elftallen van IJmond zijn op de goede weg, want de drie vastgestelde competitiewedstrijden werden gewonnen. IJmond I was vrij, maar daarentegen boek te IJmond 4 het eerste succes in de com petitie, door Rood Zwart 2 met 4-0 te ver slaan. De dames van IJmond 2 namen met een doelpunt minder genoegen tegen Rapi- ditas 2 (3-0) en de derde damesploeg van IJmond bracht Heemstede een nederlaag van 2-0 toe. Door deze resultaten blijven het tweede en derde elftal met vier punten ut twee wedstrijden in de kopgroep van de afdeling. De beide herenelftallen deden het minder goed en vooral de nederlaag van IJmond 2 tegen BGV viel tegen. Het was overigens een gelijk opgaande strijd, waarin om beur ten werd gedoelpunt. Speciaal de Bloemen- daalse linksbinnen was een gevaarlijke schutter en nam vijf van de zes doelpunten voor zijn rekening. IJmond 2 stelde er vier tegenover. In de uitwedstrijd tegen het Haarlemse Rapiditas 2 had IJmond 3 met een sterke tegenstander te doen. De IJmonders misten door blessure en ziekte twee spelers. Met tien man werd gespeeld. Met de rust was de achterstand 7-1, welke stand in de tweede speelhelft regelmatig werd opge voerd. Dank zij het moedig volhouden kon ook IJmond nog twee maal doelpunten (15-3). Met niet minder dan 7-1 heeft Wijk aan Zee kans gezien de volle buit in Oud Kar spel weg te halen tegen een zwak spelend DTS. Wijk aan Zee was in deze ontmoeting op dreef en vooral de voorhoede speelde een prima partij voetbal, waartegenover de achterhoede van DTS vrijwel machteloos stond. Reeds binnen een kwartier stond de zege voor de bezoekers vast, want toen reeds hadden de kustbewoners een voor sprong van 3-0. Schellevis had de score geopend en Snijders doelpuntte hierna twee maal. De jeugdige De Boer op d^ linker vleugel wilde hiervoor niet onderdoen en zorgde er voor, dat met 4-0 voor Wijk aan Zee gedraaid kon worden. Aanvankelijk gaf DTS in de tweede helft beter partij dan daarvoor. De middenvoor maakte het eerste doelpunt in de compe titie. Verder liet de verdediginv van Wijk aan Zee het niet meer komen »i aan de andere kant ging men er weer lustig op los scoren. Vrijburg nam twee doelpunten voor zijn rekening. Tenslotte bracht Schellevis de stand op 1-7. STRAATZANG „LEGER DES HEILS" Onder leiding van luitenant L. E. J. Veeninga zal het „Leger des Heils" te verwijk op Zaterdagavond 14 October weer straatzang geven. Castricum Vitesse kon het niet bolwerken tegen R.K.V.V.A. A. v. d. Valk, de rechtsbinnen van Vi tesse. die vorige week in de wedstrijd tegen Beverwijk zodanig gewond raakte, dat hij Zondag tegen R.-K. WA eigenlijk niet kon spelen, zal wel spijt hebben dat hij zijn zin toch doorzette en speelde. Want deze speler speelde nog niet op halve kracht en wij vermoeden dat J. Glorie het er veel beter afgebracht zou hebben. Nu was de gang uit de voorhoede, A. v. d. Valk schoot niet en liep niet hard genoeg, waardoor de anders zo actieve voorhoede er weinig van terecht bracht. Toch nam Vitesse de lei ding, toen na ongeveer tien minuten spelen H. Eickhoff de bal van F. Zonneveld via A. v. d. Valk kreeg toegespeeld en de ach terspeler van R.-K. WA en de doelman passeerde. (01). R.-K. WA gesteund door de krachtige wind, zette het Castricumse doel onder zware druk, hetgeen vijf minuten voor rust leidde tot de gelijkmaker, toen er uit slecht wegwerken een doelworsteling ontstond, waaruit de bal in het net verdween. (11). Na de hervatting was Vitesse het meest in de aanval, maar tót resultaten leidde dit niet en een kwartier voor het einde maakte de middenvoor van R.-K. WA met een hard schot het winnende doelpunt. Eerst nu liet A. v. d. Valk zich vervangen door J. Glorie, maar het was te laat. R.-K. WA trok zich in de verdediging terug en daar konden de Castricummers niet door heen komen. Andere elftallen BINNENLAND Dc politie te Bussum heeft ccn inval gedaan in een huis aan de Statenlann. De provisiekast bleek te bevatten: 134 dubbele stukken huishoudzeep. 109 stukken toiletzeep, 98 pakken zeeppoeder, 50 pakken lucifers, 210 rol closetpapier, 90 kilo rijst. 20 kilo suiker, 35 pakken thee, 24 blikken conserven en 10 blikken slaolie. De gehele voorraad werd in beslag genomen. Tegen de bewoner is proces-verbaal opgemaakt. Het gemeentebestuur wan dc stad Har lingen in Texas heeft de burgemeester van Harlingen, de heer A. E. Hanncma, uitgeno digd de jubileumfeesten van deze stad in November bij te wonen. Harlingen in Texas werd 50 jaar geleden gesticht door daarheen geëmigreerde inwoners van de Friese haven stad. De douane in de grensstreek zal voor het geven van een stopteken aan het rijdend verkeer met ingang van 1 November geen gebruik meer maken van de douanevlag De douaneambtenaren zullen het teken tot stop pen geven door de rechterhand op te steken en bij duisternis een lantaarn met rood licht rechtstandig op en neer te bewegen. Voor Canada bestemde postwissels kun nen weer tot verzending worden aangeno men. De herleidingskoers wordt vastgesteld op 1 Canadese dollar 3.68. Het toegelaten maxlmiim blijft 28.60 Canadese dollar. Iïet personeel van dc Alkmaar Packet heeft per 14 October ontslag gekregen. Met ingang van die datum zullen de vier salon boten, waarmee een halve eeuw de dienst Amsterdam—Zaandam is onderhouden uit de dienst genomen worden. De rechtbank te Middelburg heeft een vordering van de kerkeraad der Gerefor meerde Kerk van Axel. welke ten doel had de door de Gereformeerde Kerk onderhou dende nvt. 31 K. O. aldaar in bezit genomen onroerende en roerende goederen van eiseres weer terug te krijgen, afgewezen. Dit bete kent dus, dat deze goederen, waartoe ook het kerkgebouw behoort, nu zijn toegewezen aan de nieuwe gemeente, welke zich bij besluit van 1 Augustus 1945 losmaakte van het synodaal verband der Gereformeerde Kerken in Nederland Het spookte in café „De Zon" De toneelclub van de buurtvereniging ,,Da Costa" uit Velscn-Noord heeft Zater dagavond in de concertzaal van café „De Zon" te Heemskerk voor haar leden opge voerd het bekende toneelstuk „Het spook van de Vrijburcht", waarin een opvliegen de eigenaar van een internationaal kaas- bedrijf het zich in het hoofd zet om zy"n dochters uit te huwelijken aan de door hem geselecteerde mannen. Zijn dochters en zijn pleegzoon huldigen echter een an dere opvatting, waardoor een ingewikkel de' situatie ontstaat met een verrassende ontknoping. De heer P. Harst vertolkte de rol van de korzelige door jicht geplaagde vader en dit karwei was bij hem in goede han den. De kalme, rustige bedaarde „Oma" van mevrouw Van Baar bleef iets aan de jonge kant, maar mevrouw Huider als „Peggie", de jongste dochter, gaf „Cecile", haar oudere zuster (mevr. Beentjes) les in het reageren op de complimentjes van een huwelijkspretendent. Heel goed was ver der het spel van de butler (P. Persijn) die later de zoon bleek te zijn van een kaas-concurrent. De overige medespelen den completeerden het spel op behoorlijke wijze. Wij kunnen echter niet nalaten de leden van de toneelclub „Da Costa" er op te wij zen toch vooral de Nederlandse taal goed uit te spreken en niet al te zeer op de souffleur te bouwen. Nadat de prijzen van de verloting wa ren uitgereikt bleef men geruime tijd bij elkaar voor. een dansje. COLLECTE VOOR MISSIONARIS De collecte in de gemeente Heemskerk, gehouden voor de jonge missionaris pater J. Beentjes, die op 12 October aanstaande naar Brazilië zal vertrekken, heeft ruim ƒ850 opgebracht. VitesseR.-K. WA 12, Vitesse 2H. S. V. 2 6—2, Uitgeest 3—Vitesse 3 0—1, Vitesse jun. AUSVU jun. A 42, Kol- ping Boys jun. AVitesse jun. B 23, Vi tesse adsp. CR.-K. AFC adsp. J 33, CSV—Velsen 2—3, Uitgeest 2—CSV 2 2—0, GVO 3—CSV 3 3—1. CSV adsp. A—Fo resters adsp. A 35, CSV adsp. BAlkm. Boys adsp. D 25. OPSTOPPING Door de Bakkumer kermis wordt het verkeer in de richting Egmond tijdelijk door de Poelvenstraat en de Brederode- straat geleid. De eerstgenoemde straat is erg smal en zo kon het Zondagavond ge beuren, dat drie auto's, twee motoi-rij- wielen en een fiets elkaar zodanig in het vaarwater zaten, dat een botsing onver mijdelijk was. Gelukkig hadden de bestuurders het ongeluk zien aankomen, zodat men elkaar met geringe snelheid raakte en men er met enige verbogen bumpers en knalpotten afkwam. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Heemskerk ADO '20—IJ-Boys 1-0 In een zeer matige wedstrijd heeft ADO '20 Zondagmiddag twee puntjes veroverd door Y-Boys met een 10 nederlaag naar huis te sturen. Het spel van beide partijen stond niet op een hoog peil en juist het slechte plaat sen, het onnadenkend afgeven en de afwer king zorgden er - voor dat er niet meer doelpunten zijn gescoord buiten het ene. dat de linksbuiten van ADO '20. C. de Wit na ruim een half uur spelen maakte. De enkele frisse en goed opgezette aanvallen werden door de backs of door slechte afwerking teniet gedaan. Na de rust kregen de toeschouwers weer hetzelfde beeld te zien. Y-Boys kon niet doelpunten zelfs een strafschop werd niet ingeschoten. Op het einde van de wedstrijd kwam ADO aardig in vorm doch de stand bleef 1-0. 'T NUT EN DE A.N.W.B. Donderdag 12 October wordt voor de leden van de vereniging voor 't Nut van het Algemeen, departement Heemskerk, in de concertzaal van café „De Zon" een lezing gehouden over doel en werken van A.N.W.B. en Wegenwacht, welke cau serie zal worden verduidelijkt met de nieuwe A.N.W.B.-kleurenfilm „De horizon wijkt". Laatste groet van de walvisvaarders Willem Barendsz naar „de Zuid" vertrokken Toen de Willem Barendsz Zaterdagmid dag omstreeks half een door de Anna Cor nelia Goedkoop de Noordersluis ingetrok ken werd, riep een kind niet zonder bezorgdheid: „Wat hangt'ie scheef!" Alle opvarenden hingen namelijk over stuur boord om een duidelijke laatste indruk van kennissen en familieleden tot zich te nemen, die in dichte drommen aan de rechterkade van de sluis dc lange rij kop pen afzochten naar een bekend gezicht. Over en weer werden fototoestellen gericht en bedenkelijke gebaren naar de wolken en naar de zee gemaakt, die beide de onrust van het najaar overduidelijk kenmerkten. Toen de loopplank voor de douane was neergelaten glipten enkele mannen uit deze drijvende traanfabriek onder groot gejoel van hun gezellen de kade op om vrouw en kroost nog even ferm, tc omsluiten. De scheepsradio uitte allerlei liederen van de Zuidzee, wellicht bij gebrek aan muziek van de Zuidelijke IJszee. Een lid van de bemanning vertoonde zich met een zots masker, op aan de wuivende menigte waar promt een grote hilariteit van de ouderen en een huilbui van een paar kinderen op volgde. De loopplank werd weer ingetrok ken, de tros los gerukt en onder het toe nemende geschreeuw van afscheidsgroeten trok de „Nestor" Nederlands walvisvaarder de sluis uit, het ruime sop tegemoet. De „Willem Barendsz" keerde de wuivende mensen zijn gapende „slipway" toe, als een gulzig openhangende muil. Het walvisseizoen 1950-'51 is weer be gonnen. Vrijdagmorgen is het grote vangst schip uil IJmuiden voorafgegaan door de „Albert W. Vinke", een van de twaalf ja gers, die voor een druk walvisverkeer door de „slip-way" moeten zorgen. Wij wensen Willem een behouden vaart en een goede vangst. Op sleep. De Katwijk 92 welke Zater dagmorgen binnenkwam had op sleeptouw de IJM 277 die met een warmloper had te kampen. Ook de Katwijk 14 moest terug keren vanwege een warmloper. Agenda voor Beverwijk MAANDAG 9 OCTOBER Kennemer Theater 7 en 9 uur: Road to Zanzibar. Luxor Theater 7 en 9.15 uur: Nightstop in Dakar. W.B. Theater 8 uur: Dc Superman. DINSDAG 10 OCTOBER Kennemer Theater 7 en 9 uur: Road to Zanzibar. Luxor Theater 7 en 9.15 uur: Nightstop in Dakar.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7