IJmuider Courant Bespreking over „slotfase" van de Koreaanse oorlog Haarlems Dagblad De Noord-Koreaanse premier wijst capitulatie van de hand Truman naar MacArthur Djakarta wijst verzoek der LJNO-commissie van de hand ^jrgang I.; Ston« fain» No. 19676 „«daan 154- Telef- Adm- 543'- 5389, aa 5 uur: 8061 (K 256())• 3t^ctlC lp'_ Haarlem: Gr. Houtstr. 93, dadie en alle afdelingen 15295 °P aanvr- W1 de Hoofdredacteur; Robert Peereboom Editie voor Veisen, Umuiden, Santpoort en Omstreken van nK&tmisalSaatitnMïte^oirantCïnnoiéTe) Woensdag 11 October 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie; P. W. Peereboom en Robert Peereboora „„[VEN naar politieke één- SIBEVW ,s kans op her_ i'ïïV Engelsen nog steeds fStor "P, Het iS PS! WSer W' hipken uit een rede van 0* 8 het Plan-Schuman, p8alj. hoofdpunten hebben ver- Si .Mische instrument be- tt w1® ïuds bekende stijl, heeft ieï'nouds dKing taten S "iet Wie \B nvachtige mijn- en staal- £;oV,i?n land, over de stijging ^"frfie en de nationalisatie die ten te bereiken en dan l,Hen WÜ buitenlanders daar w. over geven, kan op ap- s>! Maar de werkelijke zaak »i!Dibeschouwing gelaten. In- '5 buiten k een aantal gebleken en een ze s» ahlad "als de Manchester Kn scherp-gesteld kort s,Tm»on aangevallen. Hetgeen 1,4 Sl dat de Manchester Guar- K deelneming aan een Euro- TTnie zou zijn. Zover gaat ook Zulk' een houding kan 4 ft moment evenmin bij de En- MtS conservatieven en libe- Sftij de regerende Labeur Party 1 -.nt niet, Maar het is daarom '5 da' het Engelse standpunt d mst - misschien m een nabije zich «ehcel zou kunnen wijzi- telolseling. Dat is eerder in de wie vertoond. Men kan lang aan fhistone afwijzende Van Wonsan uit rukken Zuid-Koreanen naar het Westen voor omsingelings-manoeuvre Een Amerikaanse patrouille die een pas-veroverde sector in Korea van achtergebleven vijandelijke strijdkrachten moet zuiveren, heeft succes gehad en brengt thans haar „oogst" aan sluipschutters en saboteurs naar een krijgsgevangenenkamp. NEW YORK, 10 October (Reuter). De 1 Noord-Koreaanse minister-president Kim Ja Soeng heeft generaal MacArthurs twee de eis tot overgave van de hand gewezen, aldus radio Pjongjang. Hij heeft zijn troe pen opdracht gegeven „tot de dood toe te vechten". De eerste Amerikaanse cavaleriedivisie, die Zondag over de 38ste breedtegraad is getrokken, is Dinsdag meer dan zes kilo meter gevorderd op de weg naar Pjong jang, de Noord-Koreaanse hoofdstad. De divisie, die 800 meter over de breedte graad hardnekkige Noord-Koreaanse tegen stand ontmoette, kon Maandag slechts 1600 meter vooruitkomen. Meer naar het Westen stiet een Brits- Amerikaanse strijdmacht door tot voorbij Paektsjon op weg naar de haven Haedjoe aan de Westkust. Zij ondervond tegenstand van 150 Noord-Koreanen, die drie tegen aanvallen ondernamen. Het woord is aan. Montaigne: Het verstand beveelt ons wel al tijd dezelfde weg te gaan, maar niet altijd in hetzelfde tempo. (Uit: Essais). JC houding tegenover het Europa vasthouden. Men mven vastklampen aan zijn ffigenover dat vasteland, dat in Sn nuttig is gebleken, en met nncn dat de tijden veranderd J,a kan ook blijven genieten van de Mening over een „wereldrijk dat Zön voegen geschokt is. Maar Kjkheid dan feilcn drin?f di toch steeds sterker op. Er zijn „dit zich daar reeds bewust van 3 voelen ongetwijfeld onrust van zaken. Maar het zelf- rrten is groot en men schrikt niet zo 1 het voeren van verkeerd beleid, overtuiging dat Engeland tenslotte si weer de juiste koers zal vinden, .muddle through" wij modderen •«I doorheen is een Engelse zegs- die'niet geringe zelfverzekerdheid 1-Dfi Engelsman is wezenlijk over al hij alleen langs de weg van tekortkomingen tot de goede kan komen. Maar daarbij rekent „steeds op zulk resultaat. Graag "hij, met ironie, het woord van teerde mensen uit zo menige critieke i-e country is going to the dogs", is het toen mis gegaan met het Neen immers. Men is er weet gekomen; men is er in geslaagd Ie through". Als jongste indruk- voorbeeld geldt natuurlijk de a in het jaar Juni 1940—Juni 1941, ai alleen stond tegenover de over- Ms macht van Hitier en zijn bondge- V En nog steeds, ook tegenover de Mge nieuwe ontwikkeling van het fepen, voelt men zioh in een bijzon- op zijn eiland, beschermd door der natie; de vloot. Ms de naties van het vasteland de van hun aaneensluiting afhan- stellen van het Engelse tempo en handelen, zullen zij achter- Ma een uiterst gevaarlijke positie ?i:. Met alleen bezitten zij niet de js geestesgesteldheid, die een soort P-wig vertrouwen in de uitkomst van hbeleid meebrengt, maar zij leven ook [op een eiland, zij hebben ook geen fev'ooten veel minder internationale pingen. Al schieten deze middelen kalis men op het vasteland overtuigd Je Engelse kortzichtigheid omtrent mogelijkheden en eigen kracht.... op het vasteland dan toch ook Men heeft niets om op terug taen, ligt in de eerste linie en is het kwetsbaar. Men moet een eigen be- En juist dat eigen beleid, ten gebracht, zou het middel zijn om hgelse houding te doen veranderen, dat zou bewijzen dat het oude En- k beleid ten aanzien van het vasteland 9 afgedaan. Dat zou Engeland isoleren pth van eigen kleinheid tussen reuzen nst doen worden. R. P. beroofde zijn van het leven Levenslang geëist «vlicier van Justitie bij de rechtbank 'naag eiste wegens moord met voor- tojrade levenslange gevangenisstraf -v 28-jarige tuindersknecht J. W. van oosduinen, die in de nacht van j™" vtan dit jaar zijn 26-jarige met bijlslagen en dolksteken van het J*eft beroofd. Machte verklaarde voor de recht- J kJ herhaaldelijk onenigheid had vrouw, die hem onder meer zijn ^.,'a"£e ieyenswijze verweet. In Fe- "ij bij een kennis gaan inwonen. bruari heeft hij in Den Haag een geK°cht. 's Avonds l^at is hij naar en gegaan en heeft zich door een k» snilden toegang tot de woning Sv0Tjerschaft. Volgens zijn ver- t hij uren lang met haar ge- Öutóia vrouw niets van een ver- ÖBinï'Weten wei"d hij kwaad en is !%aan met een hijl en een mes te Van juötitie achtte bewezen I-,'.)..'met voorbedachten rade Vernietigingsslag in Indochina Vrees voor regelrechte oorlog „De opstandelingen van de Vietminh- beweging hebben een Franse strijdmacht van ongeveer tweeduizend man in het Noorden van Indochina overweldigd", zo is te Saigon door het Franse legerhoofd kwartier meegedeeld. Er zijn aan beide zijden enkele duizenden doden. De Franse strijdmacht, die de ontrui ming van Coabang had gedekt, werd van alle kanten door guerrillastrijders van de Vietminh overvallen. Vertegenwoordigers van de Fransen en de Vietminh zouden Dinsdag bijeenkomen om op verzoek van de Vietminh over een wapenstilstand te onderhandelen. De Vietminh had per radio een beroep op de Fransen gedaan om „om zekere humani taire redenen" na de vijfdaagse vernieti gingsslag ten Noord-Westen van de Franse grenspost Thatkhe over een wapenstil stand te onderhandelen. De Fransen heb ben hierin toegestemd. Woordvoerders der Franse regering te Parijs verklaarden Dinsdag dat, hoewel de militaire tegenslag die de Fransen geleden hebben ernstig is, de omvang ervan niette min van plaatselijke aard is en geen in vloed heeft op de algemene militaire posi tie in Indochina op het ogenblik. Men be seft evenwel te Parijs, aldus een corres pondent van Reuter, dat Frankrijk.zich thans geplaatst ziet tegenover een geor ganiseerd leger van de Vietminh en. niet enkel guerillagroepen. ïn enkele gezag hebbende militaire kringen te Parijs vreest men, dat gevechten van een omvang als op Korea zich in de komende maanden in Indochina zullen kunnen ontwikkelen. Het Franse kabinet, dat Dinsdag bijeen is geweest, heeft de minister van Defensie, Jules Moch, verzocht de Amerikaanse autoriteiten te doordringen van de nood zaak van het zenden van het beloofde oorlogsmaterieel. Moch zou Dinsdag naar New York vertrekken voor een bijeen komst van de Atlantische Raad. De Franse ministerraad heeft Dinsdag besloten, dat de minister voor de verbon den staten in de Franse Unie, Letourneau, en de resident-generaal in Marokko, gene raal Juin, Zondag per vliegtuig naar Indo china zullen vertrekken. Koningin Juliana woonde ballet-avond in Den Haag bij Dinsdagavond werd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Graven- hage als onderdeel van de Haagse kunst- maand een programma uitgevoerd onder de titel „Nederland danst". De voorstel ling werd van het begin tot het einde bij gewoond door Koningin Juliana, vergezeld door haar particulier secretaris W. J. baron van Heeckeren van Molecaten, door de minister en de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, door burgemeester Schokking en talrijke andere autoriteiten. De zaal was geheel uitver kocht. WASHINGTON, 10 October (Reuter). President Truman zal het komende weekeinde op de Stille Oceaan een bespreking hebben met generaal Mac Arthur, de bevelhebber van de strijd krachten der UNO in Korea. Dit zal de eerste maal sinds de be spreking van de „grote vier" te Pots dam zijn, dat president Truman het Amerikaanse continent verlaat. De president zal met MacArthur „de slotfase van de actie der UNO op Korea" bespreken, aldus heeft hij ver klaard. De president zal worden vergezeld door generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs en Averell Harriman, zijn speciale medewer ker voor Buitenlandse Zaken. Verder nog door Philip Jessup, reizend ambassadeur en Dean Rusk van het ministerie van Bui tenlandse Zaken voor aangelegenheden be treffende het Verre Oosten. Truman zal Donderdag met zijn vliegtuig „Independence" uit St. Louis naar Hawaï vertrekken. Het bericht over de voorgenomen bespre king van Truman met MacArthur was voor Washington de grootste verrassing van het jaar. In vroegere verklaringen over de toe komst van Korea legde Truman er herhaal delijk de nadruk op, dat de kwestie die hij volgens zijn aankondiging van Dinsdag met MacArthur zal bespreken in diens kwaliteit van opperbevelhebber der UNO door de organisatie der UNO te New York moest worden beslist, die dan ook ver leden week een commissie voor Korea heeft ingesteld. De Zuid-Koreanen gaan in snelle opmars naar het Westen na de verovering van Wonsan, de op een na grootste stad van Noord-Korea. De Noord-Koreaanse troe pen worden door een nieuwe omsingeling bedreigdt. In tegenstelling tot de verwachting, dat de Noord-Koreanen Wonsan krachtig ver dedigen zouden, lieten zij de stad in de steek. De opmars van de strijdmacht der UNO wordt krachtig gesteund door de lucht macht. Elk half uur komt een golf duik bommenwerpers van het vliegveld Qimpo bij Seoel en bestookt de verschanste Noord- Koreanen met bommen en raketten. Volgens inlichtingen uit kringen van het hoofdkwartier van het Amerikaanse acht ste leger hebben de Noord-Koreanen, die hardnekkige tegenstand bieden op het cen trale front, bevél gekregen niet terug te trekken en tot de dood toe te vechten. Het schijnt dat de meesten van hen dit bevel opvolgen, gezien de weinige gevangenen die worden gemaakt. Volgens deze bronnen hebben de Ameri kanen slechts betrekkelijk weinig Noord- Koreanen tegenover zich. Wel bevinden deze zich in gunstige posities. Op sommige plaatsen liggen de verdedigingslinies achter de 38ste breedtegraad 40 km diep. Volgens de Amerikaanse bronnen con centreren de troepen van de UNO een massa tanks en artillerie. De Amerikaanse marine deelt mede," dat een hefschroefvliegtuig gisteren een veld van 61 mijnen heeft waargenomen in de zee ten Zuiden van de havenstad Wonsan, welke door Zuid-Koreaanse troepen is ver overd. Het mijnenveld was het grootste waarvan totnogtoe door de marine melding is gemaakt. Passagierslijst van de „Chifral" Op onze kantoren ligt ter inzage de •passagierslijst van het troepentransport- schip „Chitral", dat op 22 September uit 1 Tandjong Priok is vertrokken. Het schip j wordt op 17 October in Amsterdam ver- wacht. Deze foto, gemaakt door de Amerikaanse luchtmacht boven een leg er-vliegveld in Arizona, demonstreert duidelijk het grote verschil in snelheid tussen een conven tioneel propellertoestel dat 240 km. per uur vloog en een moderne straaljager die 720 km. maakte en die tengevolge van die veel grotere snelheid geheel onscherp is afgebeeld. Ambon meldt op handen zijnde nieuwe aanval van Makassar uit jtou, De verdediger, nar. A. K. tku i rde doodslag en be- het mes voor zijn r?Shad gekocht. doen Zal de rechtbank uit- ^ÖEFENINGEN bij ijmuiden October zullen van tien "fens tot drie uur 's middags L. ngen worden gehouden bij zyn twee onveilige gebieden elf en een halve kilo- e'hge hoogte is 5000 meter. DJAKARTA, 10 October (Aneta) De UNO-commissie heeft hedenmiddag in een communiqué medegedeeld, dat zij antwoord heeft ontvangen op haar schrij ven van 6 October aan Moh. Roem. In zijn antwoord verklaarde mi nister Roem, dat de Indonesische regering tot haar spijt niet in staat is in te gaan op het beroep van de UNO-commissie. De UNO-commissie overweegt thans welke stappen zij verder zal ondernemen, aldus het communiqué. Reuter bericht, dat in welingelichte kring hedenavond werd medegedeeld, dat de commissie deze aangelegenheid naar de Veiligheidsraad zou kunnen verwijzen. De regering van Ambon meldt het vol gende: Na de gevechten op Ceram liet de vijand honderden gesneuvelden achter, terwijl in onze handen een aantal mortieren, jeeps, brens en radiotoestellen vielen. Op Ambon, ten Noorden van Hitoe, vin den hergroeperingen van de vijand plaats. Op 7 October (Zaterdag) zijn schepen met ex-KNIL-militairen uit Makassar ver trokken. Bij deze versterkingen bevindt zich onder andere een volledige batterij artillerie. De regering van Ambon is bezig zicK voor te bereiden op deze nieuwe aanval, die van Makassar uit onderweg is. Ook de Nederlandse regering is van deze nieuwe op handen zijnde aanval op de hoogte gebracht. Daarbij is gevraagd, een oorlogsschip te willen zenden om deze schepen tegen te houden. Onrust op Celebes De correspondent van Aneta te Makassar seint, dat het militaire commando van Zuid-Celebes een optreden tegen gewa pende groepen in Zuid-Celebes heeft aan gekondigd, nu de pogingen, om een vreed zame oplossing te bereiken, faalden. Het militaire, commando heeft het vol gende bekendgemaakt: „Gebleken is, dat gewapende groepen de laatste tijd wegen en bruggen in Zuid-Celebes vernielen, bomen omkappen om wegversperringen aan te leggen, telefoondraden doorsnijden, moor den plegen, enzovoort, hetgeen tezamen het karakter van georganiseerd stichten van onrust draagt. Zij, die verantwoordelijk zijn voor de veiligheid in Zuid-Celebes, kunnen deze toestand niet langer laten voortbestaan. Tegen de onruststokers zullen militaire maatregelen worden genomen". De bekendmaking, die Dinsdagochtend gepubliceerd werd, geeft onruststokers als nog gelegenheid, zich met hun wapens over te geven aan de bataljonscommandanten van de APRI (Indonesische strijdkrachten). Spaak brengt „hartversterking" In een toespraak te Menen heeft de Bel gische socialistische leider Paul Henri Spaak in verband met de internationale toestand verklaard, dat hij aan zijn toe hoorders „een hartversterkende en opti mistische boodschap" wenste te brengen. „Telkens wanneer de UNO krachtdadig heeft gereageerd op de pogingen van de Sovet-Unie om wanorde te stichten, zijn de vrede en de orde hersteld", zeide hij. Spaak geloofde niet in een spoedige oorlog, omdat „de Sovjet-Unie andere binnenland se taken te .vervullen heeft en de voorbe reiding van een avontuur de Sovjet-Unie zeer duur te staan zou komen". „Mocht de Sovjet-Unie er evenwel toe besluiten een oorlog te ontketenen, dan zou zij wellicht West-Europa kunnen verove ren, doch zij zou zich daarna tegenover Amerika geplaatst zien, en dit wenst zij niet, zolang zij niet de zekerheid heeft, de Verenigde Staten eveneens te kunnen ver overen. En daarvan is zij nog een heel eind verwijderd", aldus Spaak. Spaak geloofde in de mogelijkheid van het „naast elkaar bestaan van het kapita lisme en het communisme, althans indien men er in slaagt een daar toe geëigende wereldpolitiek ingang te doen vinden". „Wij moeten een systeem opbouwen, dat aan ieder land de mogelijkheid biedt, in de vergaderingen te stemmen volgens zijn grootte en zijn verantwoordelijkheden". Spaak besloot zijn toespraak met zijn vast geloof uit te spreken in „de schone perspectieven, welke nog openstaan voor een wereld, die bereid is een verstandige en opbouwende politiek te voeren". In Zeist is gearresteerd de 41-jarige magazijnmeester van het gemeentelijk gas bedrijf, die er van verdacht wordt artikelen uit het magazijn ten eigen bate verkocht te hebben. Televisie-schermbeeld wordt aanzienlijk vergroot Op het terrein van de televisie wordt in de laboratoria van de Philipsfabrieken te Eindhoven sedert geruime tijd geëxperi menteerd. Reeds lang voor de oorlog hielden tech nici zich bezig met het vraagstuk van het draadloos overbrengen van het beeld, naast het draadloos overbrengen van het geluid. Televisie scheen in veler ogen een utopie, maar de ontwikkeling d'er techniek heeft er een realiteit van gemaakt. Binnen niet al te lange tijd zal de tele visiezender te Lopik in werking treden. In een straal van veertig kilometer rond Eindhoven, een straal die in de loop dei- maanden kon worden uitgebreid tot 65 kilometer, plaatste Philips bij zijn hande laren een kleine honderd ontvang-toestel- len die behoren tot het zogenaamde direct- zicht-type. Het is een klein toestel met een diameter van 22 centimeter. De vraag naar televisie is zeer groot en klachten omtrent slechte ontvangst of sto ringen zijn miniem. De bezitter van een toestel in Groningen kon zelfs, toen alle. factoren gunstig waren, het programma dat uit de Philips studio werd uitgezonden, duidelijk volgen, on danks de 250 kilometer die hem van Eind hoven scheidden. Over enige tijd zal ook een groter toe stel in de handel worden gebracht, waarvan het beeldoppervlak 31 vierkante centimeter zal zijn. Hiermede is het terrein echter niet af gebakend. Tijdens een demonstratie bij de Philips-fab rieken in Eindhoven werd op een scherm van drie bij vier meter en een scherm van 34 bij 46 centimeter, het pro gramma uit de studio vertoond. Speciaal het scherm van drie bij vier nieter is uniek, niet alleen voor Nederland doch ook voor geheel Europa. Voor de huiskamer is uiteraard het scherm van de direct-zicht-ontvanger groot genoeg, 'doch voor speciale doeleinden kan een groter beeld worden vereist. Daarom heeft men een oplossing gezocht in een uiterst lichtsterk beeld dat door een op tische combinatie sterk wordt vergroot. Men maakt hierbij gebruik van een pro jectiebuis van geringe afmetingen, waarbij spanningen tot 50.000 volt worden toege past. Zuid-Afrika industrialiseert koortsachtig Delegatie van Afrika Instituut rapporteert Het bestuur van het Nederlandse Afrika Instituut te Rotterdam heeft op 5 Augustus een delegatie voor een economische studie reis naar de Unie van Zuid-Afrika gezon den die opdracht kreeg door dit bezoek uit drukking te geven aan de grote belangstel ling wélke in Nederland bestaat voor de brede vlucht, clie het Zuid-Afrikaanse eco nomische leven in de laatste jaren geno men heeft. De delegatie bezocht in Kaapstad en om geving Port Elizabeth, Durban, Pretoria, Bloemfontein en Johannesburg verschillen de grote en middelgrote industrieën. Zij voerde besprekingen met de hoogste rege- rings-autoriteite, met de Kamers van Koop handel en met de leidende figuren uit het Zuid-Afrikaanse bedrijf. Daaruit bleek, dat de industrialisatie van de Unie verder is voortgeschreden dan men zich buiten Afri ka realiseert. Voor Nederland betekent dit, dat vele goederen van verschillende aard, welke het vóór de oorlog naar de Unie exporteerde, thans niet meer gekocht worden, omdat de Unie deze thans zelf produceert. Bovendien worden deze goederen in steeds betere kwa liteiten en in zulke hoeveelheden gefabri ceerd, dat het uitermate moeilijk zo niet onmogelijk wordt om daartegen te con curreren. De delegatie heeft in de Unie fabrieken gezien, die tot de modernste ter wereld ge rekend moeten worden. Men heeft geput uit elders in de wereld opgedane ervarin gen en zowel outillage als inrichting dezer fabrieken tonen overduidelijk aan dat aan de oprichting een grondige studie van ar- beids- fabricage- en afzetproblemen is voorafgegaan. De traditionele export van Nederland naar de Unie ondergaat thans een wijziging. Deze wijziging behoeft echter geen ver mindering te betekenen indien de Neder landse fabrikant zich weet aan te passen. Producten waarvoor eertijds geen of wei nig belangstelling in de Unie bestond, wor den thans in steeds groter mate gevraagd, juist omdat de industrialisatie zoveel ver der is geschreden. Het is de industrialisatie zelf, die om nieuwe producten vraagt. Mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van het Afrika Instituut, die deze mede delingen Dinsdag op een persconferentie in het Rotterdamse Beursgebouw deed, vestigde ook de aandacht op de emigratie mogelijkheden in Zuid-Afrika. Voor emi grerende Nederlanders is Zuid-Afrika een ideale bestemming. Zij bespeuren in dit land de nog steeds bestaande stamverwant schap en ontmoeten er een bevolking die hen gaarne ziet komen. Mr. van der Man- dele waarschuwde in dit verband voor voorbarige,en uit ondeskundigheid voort komende critiek op de bestaande situaties in de Unie vooral wat betreft de verhou ding tussen de rassen en de regeringspoli- tiek ten opzichte van de kleurlingen. Men moet de omstandigheden kennen en de ont wikkeling der problemen nauwlettend vol gen om daarover te kunnen oordelen. De Nederlands-Zuidafrikaanse Vereni ging. gevestigd Keizersgracht 141 te Am sterdam belast zich gaarne met voorlich ting omtrent emigratie naar Zuid-Afrika. Post voor de „Groote Beer" en de „New Australia" Post, bestemd voor naar Nederland teugkerende militairen aan boord van de troepenschepen „Groote Beer" en „New Australia", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op }5 October in Nederland ter post worden bezorgd. De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Het adres moet behalve de gebruikelijke ge gevens de mededeling bevatten: „Aan boord van het troepenschip „Groote Beer" (of „New Australia") op thuisreis naar Neder land". Wegens vertraging van het troepenschip „Skaugum" kunnen brieven aan opvaren den aan boord van dit schip nog worden gepost tot uiterlijk 12 October. HET WEER AFGEBEELD ll OCT. 1950 IUUR De kleine storing die met een gemiddelde snelheid van 100 km. per uur over de Oceaan is getrokken, passeerde in de loop van de nacht ook ons land, plaatselijk enige regen veroorzakend. Aan de Waddenkust bracht zij tijdelijk harde wind. Boven de Britse eilanden ontwikkelde zich een krachtige rug van hoge luchtdruk die hedenmorgen nog i?i betekenis toenam. Deze rug beweegt zich in Oostelijke richting voort en was oorzaak van de weersverbetenng die vandaag in ons land optrad. Midden op de Oceaan bevindt zich een depressie die grote hoeveelheden war mere lucht naar het Noordoosten trans porteert. Weerbericht KANS OP NACHTVORST Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Koude nacht met weinig bewol king en op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag toe nemende bewolking, maar overwe gend droog weer met dezelfde ot' iets hogere temperatuur als van daag. Meest matige wind. krimpend van West naar Zuid-West of Zuid. 12 October: Zon op 6.58 uur, onder 17.54 uur Maan op 8.15 uur, onder 17.55 uur Hoog en laag water te Ijmuiden Woensdag 11 October Hoog water: 3.12 en 15.32 uur. Laag water: 11.16 en 23.35 uur. Donderdag 12 October Hoog water: 3.49 en 16.06 uur. Laag water: 11.55 uur. MIST -X- SNEEUW v REGEN 9 MOTREGEN.':- A HAGEL V BUIEN K ONWEER SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1