gemeente houdt voet bij stuk jn het „meningsverschil" met VSV auto-rijschool reijm Manchester Jongens Plusfours Gerard van Praag AUTO-RIJSCHOOL REIJM Olie uit bunkers van scheepswrakken op de zeebodem komt vrij K11 October 1950 raad bijeen V >r Hebeurzen geaccepteerd, zachte dwang" voor de terugbetaling heeft de was, neen ae vt i K rf een «uwetesenheH, d: vsV" Zij vloeide voort mi Velsense Gemeenteraad Dinsdagavond vele die steeds scherper kanten begint te krijgen: tfr'"J"'VGV" vioeiae vuur» uit een agendapunt, dat de verhuur van het jKfjlie V .tpark „Schoonenberg" omvatte en bracht tenslotte voor en na een ,^|{Iük sp° van' de heer R. Verbeek (Arbeid) een zeer duidelijke, zij het ^flin?sP0s' van het standpunt der gemeentelijke overheid bij monde van -jjere 1>8P* (cultuur- en sportzaken). Deze had al eerder een omstreden f4#r t college van B. en W. verdedigd, dat in feite een veel blijvender tjtt!t Lmeentclijk leven drukt, namelijk de instelling van studiebeurzen voor Ogende jongelui tot een bedrag van f 5000,— per jaar. veel gepraat in de Zelfs over een aantal [de montagebouw-wijk van „nn de vroedschap het niet zon- !ip eens wordende heer Ver- 'd- niet veel voor de aan de y voelde archipel ontleende straat- B tad in di' lnndeli.ik deel der wel liever de herinnering aan H"*, "!nen buitens als Middelloo, Ha- vSburg levend gehouden, te- B eens eerder zelfs de lang- bezitters van buitenplaatsen in &en vernoemd werden. De heer BTOeke (C.H.) gooide zijn bezwaren andereboeg^de^St S^s^atlusstraat jrrBgenwatAe±indermond p brouwen moet, was hem een raad- namen van buitens ge- j j, 0 antwoord, om de hele meuwe ai wethouder ijn antwoori Waatnamen te voorzien en bo- feian achtte hij zulke kwesties in de 5™ ij onbelangrijk; er valt immers al- te redetwisten. Geen der -beide af zich gewonnen tot de hamer voorzitter mr. M. M..Kwint het onvruchtbare debat ontferm- ,io nieuwe nomen zonder hoofdelijke L« werden aangenomen. Sf je lot ondergingen, achtereenvol- grondverkopen en -aan- m. .„jtest van een' hüïseigènaar, ïnriehuis zijn schuur laat vervallen door het gemeentebestuur de node neus wordt gezet, de aankondi- de herziening van het uitbrei- Ett'an voor „Noord" en de stichting van iuwe O.L. school in datzelfde ge- jjêdeel. Tot het staccato van de hamer Ie bij de studiebeurzen. ik nee „ualthérie van. We.e- 1 (V.V.D.) bracht het debat direct op hoog niveau door er een princi- zaak van te maken; naar zijn tot moet het particuliere initiatief de financiering der studiebeurzen j ruimte worden gegund. Hij had ook de Stichtingsvorm geprefe- i omdat in zo'n geval de interesse de burgerij gewekt kan worden en 'overheid niet alle consequenties de steun aan minder gesitueerde begaafde aspirant-studenten op neemt. '„subsidiëring" van veelbelovende aren zou in zo'n geval ook op een s basis komen te rusten. Bovendien shij zich af, of de jongelui, die voor tours in aanmerking gaan komen, bij M niet wat sterker gewezen moeten Éi op de morele plicht tot teruggave :de som, indien hun dit althans na vol ste studie mogelijk is. Een Stichting dit morele besef volgens de heer van «el aanwakkeren omdat de gesteunden liet gevoel zouden hebben, voor geld ce gemeenschap te studeren en zij (is doordrongen zouden raken van de (easehap, dat van het aldus terugbetaal- $d nieuwe aspiranten geholpen konden to, voorzitter van de P. v. d. A.-fractie zie de heer Verbeek zich onomwon- dankbaar voor dit raadsstuk, dat na jaren wachten tenslotte ter wereld is ken. Ook hij vond de Stichtingsvorm iezen, maar kon zich voorstellen, ïuidige werkwijze vlugger is. „Wij vooral oppassen om met. de ene ad ;e geven en met de andere direct lemen" vond de heer Verbeek, „elk be- fiijk mens zal de verplichting over een gelijke teruggave zelf voelen". De nieuw knoemen adviescommissie voor de stu- ïeurzen wilde de heer Verbeek behalve icconderwijzend personeel ook door aca- Éch gevormden, die de moeilijk- er lelijkheden van de hogere studie ken- zien aangevuld. De heer Ten Broeke (CH.) viel de er Van Weezei eveneens af in diens prin ten aanzien van de terubetaling; hij èe het leed te kennen dat een „morele Md" met zich brengt wanneer de studie blopen is maar de heer Lips (A.R.) "het weer wel met de V.V.D.-afgevaar- le eens. Pandjesbaas Het communistische raadslid de heer -Hollander betoogde, dat hij „het -■terughalen van de centen en de mo- cruk voor de afgestudeerden" niet ple- ®SVond, dat hij het niet eens kon zijn •as clausule, die de onberispelijkheid ■ivenswandels van de beurs-candidaat joonvaarde stelde en in het algemeen «hij de gemeente maar een ordinaire ■«as, die haar geld uitleent, maar jf£°P een snelle terugbetaling. Hij ^dan ook een voorstel in, om al deze uit de ontwerp-verordening te «vervallen. Tenslotte kwam de heer [?'s (Kath.) aan bod met een schouder en voor wat hij noemde de onmoge- betoogtrant van de communisten, zo- De Boer (Arbeid, sport, ADVERTENTIE 'Cro'R IJL E s t 134 - Tel. 8930 (K 2560) cultuur en onderwijs) in zijn wederwoord jegens de communisten kort kon zijn. De .morele schuld" van de afgestudeerde-met- gemeentehulp vond hij wel wat zwaar aan gedikt; elke afgestudeerde zal de gemeen schap ongeveer op 30.000 komen en dan is er toch ook geen sprake van een moreel .schuldgevoel?" Het karakter van degene, die voor een beurs in aanmerking wil ko men, zal ook worden beoordeeld en deze jonge man of vrouw zal waarschijnlijk wel bereid zijn, op zijn beurt een collega-stu dent te helpen door het geld terug te geven, ook zonder dat zulks hem nadrukkelijk wordt ingeprent. De stichtingsvorm kan volgend jaar verwezenlijkt zijn, vertelde de wethouder, maar om nu op te schieten, is er een overgangsvorm gevonden. Nadat de diverse standpunten in de twee de ronde nog eens duidelijk tegen elkaar waren afgewogen kwam tenslotte van de zijde van de eenmansfractie der V.V.D. een voorstel om in te lassen „de verwachting, dat de begunstigde zelf naar eer en gewe ten zal proberen het verstrekte terug te be talen", een voorstel, dat met 14 stemmen voor werd aanvaard. Een communistisch amendement, dat het tegengestelde inhield, namelijk het schrappen van de eerder door deze fractie gewraakte artikelen, sneefde met alleen de drie C.P.N.-stemmen voor. Het gehele voorstel behoefde na deze ene wijziging daarna geen hoofdelijke stem ming, zodat het werd aanvaard. Op een vraag van de heer N u y e n s (Kath.) repli ceerde de wethouder van onderwijs, dat de ingewikkelde situatie in de „Casembroot- school", waar vele instellingen van onder wijs een onderdak hebben gevonden en dus vele belangen door elkaar lopen, via een rapport van de Dienst van O.W. naar een oplossing zoekt en ook ten aanzien van het punt der verlaging van de salarissen voor niet-gediplomeerde kleuterschoolonderwij zeressen een wapen tegen de onjuiste toestanden in het voorbereidend lager on derwijs is een stimulans voor de studie dezer leerkrachten werd de heer N u y e n s tevreden gesteld: als een leer kracht inmiddels al aan haar studie bezig is, wordt er geen cent in haar salaris ge kort. De communisten hadden daarvoor kans gezien een voorstel in te dienen, waar mee volgens hen „de dreigende salaris verlaging voor de niet-gediplomeerden" werd weggenomen, maar dit had geen schijn van kans. Gemeente doet kleedhokjes op VSV-terrein afbreken Op het onlangs aangelegde VSV-terrein waren twee keten gebouwd, een grotere en een kleinere. Ieder die in de gemeente bouwt, heeft zo men weet een vergunning van B. en W. nodig. De voetbalvereniging VSV heeft nimmer een dergelijke vergun ning aangevraagd. Toen het college hierop attendeerde werd van bestuurszijde gezegd, dat deze gebouwtjes werkketen van de aannemer waren. Nadat het werk op de terreinen was beëindigd heeft het college de aannemer aangeschreven deze houten huisjes weg te halen, dit op grond van de bouwverordening. Inmiddels, hoewel VSV volhield niets met deze zaak te maken te hebben, bleken de keten volledig tot kleed kamertjes te zijn ingericht. Twaalf vaste wastafels, kleerhaken, 6 voetballen en het ontbreken van aannemersgereedschap wa ren hiervan het duidelijk bewijs. De aan nemer werd gesommeerd de gebouwtjes voor 30 September te doen verwijderen. Indien hij in gebreke bleek, zou de ge meente op kosten van deze aannemer de zaak doen afbreken. Op dit schrijven is niet gereageerd, zodat Dinsdag tot afbraak van gemeentewege werd overgegaan. Het bestuur van VSV meldt, dat de voorgeno men voetbalmatch VSV-Zeeburgia ondanks alles Zondagmiddag om half drie op het terrein aan de Hagelingerweg wordt ge speeld. SchoonenbergV.S.V. De V.S.V.-kat werd door de heer J. V i s- s er (A.R.) van de (luide) bel voorzien. Hij vroeg of het college het thans gerezen con flict met deze Velsense eerste-klasser nader wilde toelichten en haalde daarmee een probleem binnen de raadzaal, dat eigenlijk naast het voorstel tot verhuur van het sportpark „Schoonenberg" staat, maar er tegelijkertijd toch wel zeer nauw aan ver want is. Zijn partijgenoot de heer VanDongen pleitte als V.V.IJ.-man voor lagere huren voor het terrein en goedkopere trainings avonden, verlichting op de bijvelden en het openen van de consumptietent ook wanneer het hoofdveld niet en alleen de bijvelden gebruikt worden. De heer L ij n (A.R.) notuleerde de No- vember-vergadering over de kwestie Schoonenberg ei> wees op de tariefsver- schillen tussen V.S.V. en Stormvogels en wethouder De Boer hoefde dus in eerste instantie weinig van het raadsstuk af te dwalen. Dat de huur van de terreinen te hoog zou zijn voor een club als V.V.IJ. kon de wethouder niet aanvoelen: de vereniging prefereert dit sportpark boven haar oude veld aan de Driehuizerkerkweg en heeft de iets hogere maar toch nog zeer matige huur graag geaccepteerd. Een beperkte trainings verlichting zou acht a tienduizend gulden per jaar kosten, en dat wordt wel wat al te gek, meende de heer de Boer en „goed koper trainen" kon hij ook al niet volgen, want van een trainingsavond heeft het veld minstens even veel te lijden als van een gewone wedstrijd. Dat er een conflict tus sen gemeentebestuur en V.S.V. zou zijn, deed de wethouder in verbazing de wenk brauwen optrekken. „Alleen maar een meningsverschil" verduidelijkte hij en hij releveerde de gang van zaken, zoals ze zich sinds de aanleg van V.S.V.'s eigen terrein aan de Hagelingerweg heeft voorgedaan. V.S.V. heeft desniettemin evenzeer de sympathie van de Velsense overheid als de andere clubs, maar V.S.V. moet geen aperte onjuistheden in haar clublad gaan publice ren, meende wethouder De Boer; „wanneer men zich als opvoeder van de jeugd be schouwt, moet men de waarheid betrach ten en als V.S.V. nu op haar dwalingen terugkomt en zakelijk blijft, is er nog best een oplossing te vinden." Bemiddeling plan Velserbeek De heer J. Visser zag geen makkelijke taak voor de wethouder in het verschiet, die dan misschien de zaak niet direct als een conflict wilde voorstellen maar dan toch wel als een dreigend conflict. Dat orde en recht worden gehandhaafd vond volledige steun bij de heer Visser, maar een minnelijke schikking ware hem toch ook niet onwelgevallig. De heer Verbeek vond de „con flictsontkenning" van de heer De Boer ook wat erg zonnig: er steken nu zo langzamerhand onverkwikkelijke con sequenties de kop op. De realiteit is nu eenmaal, dat V.S.V. een nieuw veld rijk is en dat de gemeente een ernstig tekort aan sportvelden heeft. De heer Verbeek vroeg de wethouder of er nu met wat inschikkelijkheid geen wapen stilstand zou zijn te bereiken: laat V.S.V. de gemeente tegemoet komen in haar sportveldengebrek en laat de ge meente V.S.V. binden voor de toe komst. De overheid heeft immers al gelijk, laat zij het nu niet willen forceren. Het verkeerstechnische bezwaar tegen de sportvelden aan de Hagelingerweg kon de socialistische fractievoorzitter ook niet helemaal onderschrijven; in de grote ste den wordt het verkeer aangepast bij de situatie wanneer interlandwedstrijden veel volk op de been brengen en zoiets zou toch op de Hagelingerweg ook in het klein te doen zijn? De heer Verbeek was zeker niet blind voor de V.S.V.-gebreken, („men is er wel eens doof aan één oor") maar hij bleek toch wel voorstander te zijn van een „handrei king" (mits de puntjes dan duidelijk op de i's worden gedeponeerd. Deze persoonlijke ontboezeming van de heer Verbeek vond geen grein waarde ring bij de w e t h o u d e r, die bemiddeling niet zo eenvoudig vond als zijn partijgenoot het voorstelde, wanneer deze volkomen doorkruising van het uitbreidingsplan voor Santpoort wordt getolereerd, raakt het ge zag van de gemeentelijke overheid op het hellend vlak, want welke kracht zal dan later een verbod tot eigenmachtig wijzigen van dit plan nog hebben? Deze zaak, die de raad zelf heeft vastge steld, zou in zulk een geval worden over gelaten aan de willekeur van elk persoon lijk bezwaar. De kwestie V.S.V. zou, wan neer de gemeente het been niet stijf houdt en haar juridisch en moreel volledig ver antwoorde houding niet handhaaft, een pracht van een precedent worden voor vol gende „inbreuken"- op het uitbreidingsplan. Wethouder De Boer zeide vurig op een op lossing te hopen, maar de situatie van dit moment ontoelaatbaar te achten. Hij deelde voorts mede, wat reeds ter loops uit de raad werd opgemerkt, dat de gemeente op grond van de politieverorde ning is overgegaan tot het afbreken van een aantal gebouwtjes op het nieuwe V.S.V. - terreïn. Nadat bij acclamatie nieuwe leraren aan de Umuidense visserij school waren be noemd sloot de voorzitter de vergadering. NAAR DE BELGISCHE CONGO Lode van Gent spreekt Donderdag 12 October des avonds in het vergaderlokaal aan de Abeelenstraat in de cyclus „Wat weten wij van de wereld", welke door het departement Velsen van de maatschappij tot Nut van het Algemeen is georganiseerd. De heer Van Gent neemt zijn hoorders mee naar het hart van de Belgische Congo. SCHOOLUITBREIDING VORDERT De uitbreiding van de Da Costa-school aan de Noorderlaan met drie nieuwe leslokalen is thans zover gevorderd, dat de optrek vrij wel gereed is. Dezer dagen heeft men een aanvang ge maakt met het stellen van de dakspanten en verwacht wordt, dat het nieuwe gedeelte met enkele weken onder de kap komt. Ijspaleis Na een arbeid van ongeveer achttien maanden heeft men thans bijna de ver bouwing voltooid van het koelhuis der N.V, „Fylde Ijsfabriek en Koelhuismaat schappij" in Fleetwood tot de grootste diep vries-inrichting in geheel Noord-West Engeland, zo meldt het internationale visserij-orgaan „Fishing News". Er zijn proeven in genomen en men verwacht, dat het gebouw binnen enkele weken gereed zal zijn. De nieuwe installatie voor de ijs- productie kan zo worden ingesteld, dat zij genoeg aflevert om aan iedere vraag te voldoen. Daardoor is de noodzaak om ijs op te slaan vervallen. De opslagruimte, die daar tot dusver voor gereserveerd moest worden kan nu worden benut voor de nieuwe koel-installaties. Het bedrijf, dat eigendom is van de visserij-industrie van Fleetwood, voorziet de gehele haven van ijs, maar tot nu toe had het slechts een beperkte koelruimte. Dit is in het verleden veel betreurd, want in tijden van over voering van de markt was er geen opslag, ruimte en daardoor moest eetbare vis naar de vismeelfabrieken worden gezonden. On verkoopbare vis kan nu naar het nieuwe koelhuis overgebracht en bevroren worden tot er vraag naar is. Het invriezen gebeurt volgens het koude lucht-systeem. De twee bovenverdiepingen zijn bestemd tot vries- ruimte en krijgen een temperatuur van 20 gr. Fahrenheit. De benedenverdieping zal dienst doen als laadruimte. De hoeveelheid vis, die in het gebouw opgeslagen kan worden, schat men gemid deld op elfhonderd ton in normale om standigheden en ongeveer tweeduizend ton bij zeer grote drukte. MUZIEKAVOND IN GEBOUW VOOR CHRISTELIJKE BELANGEN In het Gebouw voor Christelijke Belan gen te IJmuiden wordt Woensdagavond een „internationaal muziekprogramma" uitgevoerd door de „Rooiroks", een jeugd, club, die een onderafdeling is van de Christelijke Jonge Mannenvereniging. NOORDHOLLAND OP DE THUISREIS De sleepboot Noordholland van de firma Wijsmuller, die met twee hoppers op weg is van Kaapstad naar noordelijker gewes ten, zal Donderdag in Dakar aankomen. Het is nog niet bekend of de zeesleper zijn sleep naar Genua, dan wel naar Ne derland zal brengen. MARKTBERICHTEN 10 October 1950 Prijzen Gr. tong 3,25—3.10; gr.m, tong 2,28—2,12: kl.m. tong 1,43—1,31; kl. tong I 1.02—0.90; kl. tong II 0,78—0.66; tarbot I 1,98—1,76, per kg. Tarbot II 57; tarbot IV 42—38; tongschar 77—62; kl.m. schol 87—64; kl. schol I 5450; kl._ schol II 444,80; schar 27; v. haring 14,5011,30; makreel 28,50—23; gr. schelvis 8569; gr.m. schelvis 86—67; kl.m. schelvis 5441,50; kl. schelvis I 4533,50; kl. schelvis II 30,50—19; wijting 20—8; gr. gul 67—56; midd. gul 44—40; kl. gul 27—23; poontjes 15,508, per 50 kg. Gr. kabeljauw 300—196, per 125 kg. Aanvoer 85 kisten tong en tarbot, 5 kisten tongschar en schartong, 265 kisten schol, 5 kisten schar, 2475 kisten haring. 230 kisten makreel, 375 kisten schelvis, 140 kisten wijting 150 kisten kabeljauw en gul. 25 kisten poon, 10 kisten diversen. Totaal 3765 kisten. Besommingen IJM 20 Polderman f 17.800; IJM 49 Petten f 10.100. KW 227 f 1790; KW 37 f 4940; KW 159 f 9300; WR 7 f 1780; TX 19 f 2050. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 10 October kwamen de volgende schepen de haven van IJmuiden binnen: Poelo Laut. van Djakarta. Citadel van Swan sea, Skerner van Karlhavn. Aslog van Söderhavn. Wart van Bremen, Appingedam van Kopenhagen. General Sturgis (troepen schip) van Djakarta. Mercurius van Stettin. Bucklaw van Lit. Van Brakel van Hernosand. Timmy van Glasgow. Vertrokken zijn: Jagersfontein naar Southamtpon, Zelo naar Newcastle. Delft naar Bremen. Oud Beijerland naar Antwer pen. Merel naar Middletown. Cerce naar Antwerpen. Citadel n. Antwerpen. Baosund naar Hamkgol. Capella naar Rotterdam. Alice naar Malmö. Berkelstroom naar Huil. Falcon naar Londen. Wota naar Oslo. Rother naar Goole, Marsdiep naar Londen. ADVERTENTIE OOSTERDUINWEG 29 IJMUIDEN Telefoon 5501 VRAAGT ZICHTZENDING ADVERTENTIE OOK VOOR VERKEERSTHEORIE Hagelingerweg 134 Tel. 8930 (K 2560) Voor de werkzaamheden in de Oosterpolder is een drijvende asphaltfabriek gebouwd, die op het ogenblik bij Kampen ligt. Wanneer de proefnemingen een gunstig verloop hebben, zal deze drijvende werkplaats misschien deze week nog vertrekken nacir de plaats waar Flevostad zal verrijzen. Op de foto: het gereedmaken der dakbedekkingen op de drijvende werkplaats. VUIL STRAND IJmuiden-Oost Snelle groei van nieuwe Oranjevereniging Al plannen voor April 1951 De onlangs opgerichte „Oranjevereniging IJmuiden-Oost" telt al 640 leden. Een be wijs, dat het Oranjehuis in dit gedeelte van Velsen vele trouwe aanhangers heeft en dat het initiatief, om deze „Oranjeklan ten" met elkaar in nauwer contact te bren gen, nog zo kwaad niet was, In drie weken tijd heeft het dames comité 350 leden geworven, een werk dat veel vrije uren heeft gekost. Waarvoor het voorlopige bestuur bij monde van de presi dente mejuffrouw E. Vfjlbrief Dinsdag avond dank zegde. De eerste ledenvergadering werd gehou den in de gemeentelijke vergaderzaal aan de Abelenstraat. Burgemeester en wethou ders hadden voor ditmaal de zaal belange loos beschikbaar gesteld en het was daarom te betreuren dat dit sympathiek gebaar niet door groter opkomst werd gewaar deerd. Het zijn in het verenigingsleven in de gemeente Velsen meestal dezelfde per sonen, die het spits moeten afbijten en de leiding nemen. Toch is men op deze avond, ondanks de lege plekken in de zaal, erin geslaagd ver schillende commissies te vormen, die elk hun taak in het grote geheel zullen ver vullen. Daar is in de eerste plaats het nieuwe bestuur gekozen. Dit wordt gevormd door de dames E. Vijlbrief, A. H. Drenth-Wol- sink en de heren W. Gravemaker, C. Ha mers, J. P. van Megchelen, M. D. Spuls en M. Tijl. Zij worden terzijde gestaan door een herenwerkcomité, waarin zitting heb ben J. de Korte, L. Meyer, J. Strijker, H. Klees en A. M. Haringa, Dit comité is voor uitbreiding vatbaar. Voor het samenstellen van reglementen en statuten verklaarden de heren J. P. van Megchelen en L. Schaap zich bereid. Men is reeds zover gevorderd, dat een voorlopig programma is samengesteld ter viering van de Koninginnedag op 30 April 1951. In dit programma is een plaats ingeruimd voor kinderen en volwassenen. De rijpere jeugd, die meestentijds op feestdagen naar elders trekt, heè'ft de bizondere aandacht van het bestuur. Wanneer de volgende week het Overkoepelend Comité in Velsen bijeenkomt, zal het programma van IJmui den-Oost ter tafel worden gebracht. Dit comité opent de mogelijkheid dat, hoewel de feestviering in verschillende delen van de gemeente plaats heeft, er niet temin van saamhorigheid kan worden ge sproken. Alle plannen zijn nog in een pril stadium, worden ze echter verwezenlijkt, dan zal IJmuiden-Oost zeker geen slechte beurt maken. Naar aanleiding van de vele klachten, die deze zomer bij „IJmuidens Bloei" binnenkwamen over de onreinheid van het strand, heeft deze stichting zich tot de Algemene Nederlandse Vereniging van Vreemdelingenverkeer gewend, welke laatste betreffende deze klachten contact opnam met het ministerie van Verkeer en Waterstaat; Het ongerief was, naar men veronder stelde, te wijten aan het spuien van afge werkte olie tussen de sluizen door binnen komende schepen. Uit het antwoord van de minister is echter af te leiden, dat, zo dit de oorzaak mocht zijn, het niet de enige is, waaraan de vuilheid van het strand toegeschreven moet worden. Het ministriële schrijven luidt aldus: „Niet alleen te IJmuiden en omgeving maar ook op andere plaatsen langs de Ne derlandse kust is verontreiniging van het strand door het zich vastzetten van een kleverige substantie geconstateerd. De bad plaatsen langs de Engelse kust hebben eveneens zeer veel hinder van dit ongerief ondervonden. De oorzaak is naar alle waarschijnlijkheid niet gelegen in het uit pompen van olie, of water vermengd met olie, door uitgaande of binnenkomende schepen, hoewel deze mogelijkheid niet ge heel kan worden uitgesloten. Tengevolge van de tweede wereldoorlog bevinden zich in de Noordzee vele wrak ken van gezonken schepen. Na verloop van enige tijd gaan deze wrakken uiteen slaan, waarbij de bunkers geopend worden en de zich daarin bevindende olie vrij komt. Het vermoeden bestaat, dat aan spoelen van olie op het strand hierdoor voor Velseo lil Ti??®40 11 OCTOBER uur: „Schaduw uit het ver- li», k!0;\r"~"y OCTOBER i in..?, ^aal, 20 uur: Uitvoering ^«orde; :onvereniging. In de Deense vissershaven Esbjerg worden de vissersvaartuigen alle op dezelfde werf gerepareerd. Op deze werf kunnen vele tientallen schepen gelijktijdig worden hersteld. Waterloo werkte hard en behaalde gelijk spel Dank zij de Waterloo-verdediging, waar in doelman Kok een uitstekende partij speelde, heeft deze club op verdienstelijke manier een gelijk spel geforceerd. De wed strijd was tien minuten aan de gang, toen Holman de IJmuidenaren een 10-voor- sprong gaf. Doordat HFC technisch beter was, werd het spel verplaatst en een hard schot van de HFC rechtsbuiten was doel man Kok te machtig. HFC bleef sterker, maar gedoelpunt werd er niet meer en zo kwam de rust met een 11 stand. Na de pauze had Waterloo voordeel van de wind en de aanval die het team opzette en die prima gesteund werd door de rechtshalf Schaap, beukte op het HFC doel. HFC kreeg de kans de leiding te ne men, maar een penalty werd door doel man Kok gestopt. Waterloo bleef de ster kere ploeg. Door een mooie pass van Schaap kreeg De Haas een schietkans, maar zijn hard schot ging rakelings naast. Zo gingen nog vele kansen verloren en eindigde de wedstrijd met de stand waar mee de rust inging, Waterloo 2 won van Stormvogels 6 met 4—3. Waterloo 3Kinheim 4 eindigde in 15 en ook Waterloo's Junioren A, die tegen VVB A te velde trokken, legden het loodje met 15. wordt veroorzaakt. Het zal u duidelijk zijn, dat hiertegen geen maatregelen kun nen worden genomen. Om echter de ver ontreiniging van het strand door handelin gen van zeeschepen zo veel mogelijk als doenlijk tegen te gaan, heb ik de Neder landse Redersvereniging verzocht, haar le den te wijzen op de wenselijkheid, geen olie uit te pompen binnen vijftig zeemijlen van de Nederlandse kust". DAG VAN OVERWINNINGEN VOOR SVIJ Door een 5-2 zege op VSV 4 kon SVIJ zijn ongeslagen positie handhaven en gaat zij zelfs mede aan het hoofd van de ranglijst. De goede aanvallen waren direct gevaar lijk voor de tegenpartij. Voortdurend sneed men door de VSV-verdediging heen en al spoedig werd de score met een pracht doelpunt van Kramer geopend. VSV had echter het antwoord klaar en het werd direct daarop 11. In snel tempo werd gespeeld, waarbij het goede werk van de voorhoede opviel. Toen een hoge bal door de linksback van VSV verkeerd werd beoordeeld, was Kra mer er als de kippen bij om er 21 van te maken, maar wederom maakte VSV met een goede kopbal van Luppens gelijk. Nog voor de rust maakte SVIJ door Buis 32, een goal die uitstekend was voorbe reid door de linkervleugel. Wie gedacht had, dat VSV na de rust toen het wind mee had, de SVIJ-verdedi- ging zou overrompelen, kwam bedrogen uit. Wel werd er veel geschoten, maar te on doordacht en onbesuisd, waardoor de bal over of naast het doel ging en geleidelijk nam SVIJ het initiatief over. Eenmaal, toen de VSV-verdediging niet beter wist te doen dan de bal uit het doel te slaan, maakte Kistemaker uit de toegestane straf schop 42. Zelfs de oud-eerste elftalspeler Van Gelder kon niet verhinderen dat Buis de stand opvoerde tot 52. SVIJ kon hiermee op een zeer goede wedstrijd terugzien, vooral Kistemaker als stopperspil blonk uit. Het was in het geheel een goede dag voor SVIJ, want ook het 2e en het 3e elf tal boekten fraaie overwinningen. Het 2e versloeg Kinheim 4 met 30 en het 3e team overwon ADO 5 met 94. De adspiranten deden niet voor de gro ten onder en versloegen Kinheim B met niet minder dan 61, waardoor ook zij aan de kop van de ranglijst staan. GRONDSTOFFENAANVOER De 101e boot binnen Het Zweedse s.s. „Aslog", dat Dinsdag voor de papierfabriek Van Gelder Zonen van de Zweedse haven Söderhamn binnen kwam met een lading van 700 ton cellulose, bestemd voor een zusterfabriek, meerde binnen de sluizen. De lading werd ter plaatse gedeel telijk in lichters overgeslagen, waarna het restant voor het bedrijf zal worden gelost. Wij vermelden hierbij nog, dat het Zweedse s.s. „Patria" met een lading hout- stof, dat Zondag arriveerde, het honderdste zeeschip van dit jaar voor de papierfabriek was. De „Aslog" is dus no. 101. Weer duur. De rondvis bracht Dinsdag weer goede prijzen op; de schelvis, die wat ruimer aan de markt was, noteerde erg hoog. Voor de gevraagde klein en groot middel soorten werden prijzen gemaakt van f 55 tot f 86 per kist en de grove kabeljauw deed het nog beter voor f 300 per kist. De makreel waarnaar een grote vraag was, gold f 23 tot f 28,50 per kist en ook de gul bleef door de dure schelvis dik aan de prijs. Grote gullen varieerden van f56 tot f67 per kist. De verse haring haalde f 11,50 tot f 14,50 per kist. Voor de kleine tongen trad tenslotte een kleine verbetering op en er konden weer noteringen worden geboekt van f 0,78 per kilo. De opbrengsten. De Johannes Polder man, welke Dinsdag aan de afslag was, boekte voor een 9-daagse harin-greis f 17.890, de Petten besomde voor een 10- daagse haringreis f 10.000. Schipper v. d. Plas was met de Java de hoogste besommer onder de loggers met f9.350. De kotters besomden gemiddeld f 2000. Voor vandaag. De Norma Maria en de Bruinvis, welke Maandag reeds binnen wa ren gaven de voorkeur aan de Dinsdag- markt. Hun gezamenlijke aanvoer bedroeg 1150 kisten vis. Van de haringboten waren present de Thorina met 1400 kisten haring, de Assan Reis met 1300 kisten haring en de Simon de Danser met 1350 kisten haring en 100 stuks stijve kabeljauwen. En Donderdag. Voor de afslag van Donderdag is alleen gemeld de Hoop, welke Dinsdag een aanvoer had van 700 kisten varia. Verwacht worden nog de Antje en de Vios. Binnengekomen. Dinsdag kwamen binnen de VD. 9, 28; KW. 47: UK. 68, 120, 70, 81, 114, 105, 161, 119; IJM. 239, 203, 213, 43, 42, 241; HD. 72, 220; CG. 1; ZA. 21. Vertrokken. Naar zee vertrokken weer de Katwijk 168. 84; IJM. 203, 226. 261, 318, 215, 202, 249; VD. 68, 28, 9; HD. 72; CG. 1; HD 220; IJM. 206, 241, 203, 283; UK. 4, 81, 76, 114, 105, 161; ZA. 21; WR. 7; IJM. 283, 62; KW. 59, 14. 151, 123, 18, 6. Ook de Vikingbank, die een paar maanden voor grote survey binnenlag, is Dinsdag weer naar zee vertrokken. Te bar. Vele kotters, die Dinsdag morgen naar zee vertrokken brachten het niet verder dan tot even buiten de pier. Door het slechte weer werden ze weer ge noodzaakt naar binnen te komen. AntonI van Leeuwenhoek. De visserij- onderzoekingskotter Antoni van Leeuwen hoek kwam binnen wegens het slechte weer. Dit oponthoud werd tevens benut voor het aan boord nemen van nieuw visserij-tuig. Slechte vlsserü. De vangstberichten van de trawlers, voornamelijk van de schepen die de haringvangst beoefenen, zijn bijzonder slecht. Elke dag trekken de schippers Noordelijker, in de hoop betere visgronden te vinden. Ook het weer wordt weer hard slechter.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3