et Hek van de Daim. Een verregend vaderland ontvangt dertienhonderd zonen Alleen een architect mag ontwerpen voor bouwwerken maken E 32! H October 1950 lien-Amsterdam voor de „Sturgis" het wd aan a's we ^ans krijgen" Jurvcn mie cMreis een van de laatste troepenschepen uit Indonesië, vaart langs I! de 'grijze: regen. Bucky uit New York City, de oppas van de kapitein «koffie bezig, maar langs de reling turen honderden paren jonge klimmende landen. Ze hebben een grote mond over het Hollandse klimaat, ie batlle-dress heenkruipt tot je bibberende botten, die een maand f* „Soerataja lagen te stoven. B1*8i van dit vaderland is niet best, vinden ze. Op de sluis in IJmuiden niit een degelijke, dikke wolk en nu stróónit het. jjj Jst 3'1 ieten, de films Bloembollenexport naar Duitsland stopgezet Ingaande 18 October Reeds Maandag deed op de beurs in het Krelagehuis het bericht de ronde, dat de invoer van geliberaliseerde goederen, waar onder ook bloembollen, naar Duitsland met ingang van Zaterdag zou worden stop gezet. Dientengevolge hebben de exporteurs op Duitsland, voorzover ze met de verzending nog niet gereed waren, met koortsachtige haast de expeditie van de nog te leveren bollen ter hand genomen, om in ieder geval voor de fatale datum hun bollen over de grens te hebben. Thans is van het Bedrijfschap voor Sier teeltproducten de officiële mededeling binnengekomen, dat met ingang van 14 October de invoer van bloembollen in Duitsland tot nader order is stopgezet. ie brieven K,,?kinnen en bij weet dat zij Sfbamren bunnen opwerpen, <*t kii niets dan warme plekjes f,01 mannen in zijn hart. K Nearing is het lang met l"111 'nvarte verzorger eens, maar 'harte wel, „Reuze lui. Ze heb- '*:van 'iiuiilis m'n voordek in de rf «zet. *aar als ik de verzor- ootje vergelijk met de troepen- "1 Je vorige oorlog, waar ikzelf m Sim ten zou ik onder deze om- Kn 'toen ook een reuzevent zijn e!"„m» zelf doen onmiddellijk ffn open over de reis op de v£reis „Het aten was niks" zegt 'immer, „Geef mij maar een ot inpiaats van die Ameri- 'iïii.rtes" „En de films waren ook valt een stadgenoot hem hij. beneden in het rutagaan daar kan ie jctirijven." de reis uit Priok de niet eens rustig een de critici niet en er is ook niets aan te merken op dit troepen- dat door de Nederlandse regering L Amerikaanse marine gecharterd is. Jzaken waren in orde: we k schip bijvoorbeeld zo'n ideale ziekenboeg jgUceukens, een operatiezaal en zelfs geestelijk-gestoorden in zijn lèeetzaal zet de boy de stoelen om- ■i op de tafels. De oliehaven van Ham komt in zicht en de luidspre- dilen de laatste instructies uit. pakketten afhalen, iairmaken voor de debarkatie. Reina uit Paja Bakong w-erin de ziekenboeg staan twintig iHjes en dokter M. C. van Duyn uit Kii'gaa'.' nog even naar Reina van Os i«-' Tivee-en-een-'half jaar en een n van een ontsteking op haar voor de, Ze kijkt plaatjes in een oud tijd- I jiterd geboren op Paja Bakong, een Btnlijke tabaksplantage op Sumatra ïisKNIL'er. De eerste bestemming »ia van het gezin wordt huize Gau- j Bilthoven. En daarna? Vader weet het nog niet precies en me- L. Evertsen van Binnenlandse afdeling Maatschappelijke Zorg, die üriëringsschip in IJmuiden opvangt ju lijst van de terugkerende gezinnen, •fie nog geen onderdak gevonden is, Shet ook niet. 8tt is een moeilijk probleem" zegt ze. nis Sturgis zijn weer 61 mensen, repa- •flide bestuursambtenaren of leden van [voormalige KNIL, voor wie nog een Hak gezocht moet worden. Voorlopig p we ze onder in Wijk aan Zee, ra of Kootwijk in kampen, pensions Éls, waarmee een contract loopt en wordt er verder gezooht. ioierland heeft een coördinatiecommis sie de arbeidsbureaux inschakelt, voor in'l ieven geroepen en sommigen val-. mmr Os, jaar, kleine patiënte aan de „Sturgis". De dokter (rechts) weden over haar, maar moeder zag liar dochter liever gezond naar Bilthoven gaan. Begrafenis C. Warnier !w8vt0le Mistelling is Dinsdag op ffl ^°,°r?.erbegraafplaa!ts teraarde be- stoffelijk overschot van de heer C. -Uepensionneerd onderwijzer bij het onderwijs te dezer stede en y'7,'aris van de Koninklijke Lieder- gjen Y^ndschap". 4mL!!!!<l het spelen van „Ecce quo- iJi' Van Handl Gallus de kist fclwVas ge^raSen. sprak de heer A. ifabM V voorz'tter van de Koninklijke Ök I1 en Vriendschap". Spreker HMu j °.yei'ledene bijna een halve 4 Ijjtgemaakt van de vereniging; b-id& f v, bestuurslid geweest en ifibivan de redactie-commissie ko m?,-' In hem, die een voor- feïS1 innerlijke en uiterlijke be- "'Jm de liedertafel een kracht tota betekenis. Groot is Cfearh -a°Z zijn jarenlange Wcj^r^h^d, aldus speker. tid ^N.V.-Kremer's Koffie en Thee- ^admin i!,feer- Warnier verscheidene -* IT ailiici VClüUICfUCllC KlTSi^iN528® was geweest, voor 7if Langeveld woorden van de seneuze arbeid. Hij memo- fcsd vonr"gnname 0msang met het per- een vrwT"iarvan de overledene J woord over had. JS& W?ord' dat ds- J- M. Leen" 'iionhlan ??gen richtte, zeide deze si van die tijdens zijn leven zo- was oit en zanS had gehouden, ■Als eenu/Ur ?en naar de plaats, waar ivy ge> hemelse muziek klinkt. W lL'J -n00r in gebed. ï;- 'aad Sülwi van Fr- Schubert op het ®ktt slniifi??, werd onder het spelen J, s nil? de „Matthaus-Passion" itsfwaari ander bloemen bedolven Sf Hier bad dS' leralng.bracht dank voor de blijken Met de zorgen van een moeilijk verleden nog op het gezicht en de weinig optimisti- sche verwachtingen voor de toekomst voor ogen wachten deze repatriërende gezinnen op hun débarkatiepapieren. len onder het vervroegd pensioen of wor den overgeheveld naar de Koninklijke Landmacht. Maar voor de rest? We weten het niet. De Sturgis schuurt inmiddels al tegen de kade van de Maatschappij Nederland. „Mooie Antje" schalt door de luidspreker en er wordt een goedbedoelde, maar on verstaanbare toespraak gehouden. Amsterdam glimt van de regen. Achter de hekken van het emplacement staat de familie te hunkeren naar het eind van deze lange 18 maanden scheiding. In de regen wachten cle autobussen, die straks over Nederland uitzwermen met de jon gens van 4-25 R.I., 42 R.V.A. (het Rad van Avontuur, volgens de mannen zelf), sub bataljon K.L., 42e brugpeloton en een ex- KNIL-détachement. Overste Detiger, die nu zijn achtste reis als commandant over thuisvarende troe- peilonderdëlen achter de rug heeft, zegt: „We hebben ze alle 1301 weer aan de Hol landse wal. Gode zij dank". En dat meent hij ernstig. Even ernstig als de moeders en vrouwen, die hun zoon of man zagen thuiskomen. Gode zij dank. Na achttien maanden thuis. J. F. Eerste Kamer Nieuw-Guinea-debat in comité-generaal (Van onze parlementaire redacteur) Ook de Eerste Kamer zal zich in comité- generaal met het vraagstuk Nieuw Guinea, onder meer naar aanleiding van het daar aan door de Nederlands-Indonesische Com missie gewijd rapport, bezig houden. Mr. Kropman (K.V.P.) voelde er eigenlijk niet veel voor, omdat hij een dergelijk debat in de Eerste Kamer niet bijster op zijn plaats achtte. Maar als men zich zou bepalen tot vragen aan de regering naar aanleiding van het rapport en zij harerzijds daarop inlichtingen zou willen verschaffen, kon hij zich tenslotte met een bespreking in een vergadering met gesloten deuren verenigen. Anders stond het met mr. Jonkman (Arb.), die wel op zulk een behandeling gesteld was en de gelegenheid wilde openhouden om bij de openbare be handeling van Hoofdstuk XIII toch nader over Nieuw Guinea te praten. Nadat de heer Van Santen (Comm.) bespreking in het openbaar had verlangd, verenigde de Kamer zich zonder hoofdelijke stemming met het voorstel van voorzitter Kranenburg inzake een gedachten wisseling over Nieuw Guinea in comité-generaal; alleen de Com munisten lieten hun „tegen" aantekenen. Het wetsontwerp inzake beperking van aansprakelijkheid van de overheid voor handelingen, verricht tijdens of tengevolge van de bezetting, ontmoette tegenstand bij prof. Molenaar (V.V.D.), omdat zijns inziens de overheid zich hier wil onttrek ken aan een aansprakelijkheid, die volgens het burgerlijk recht wel op 'haar zou rusten. Dit is geen vergroting van de rechtszeker heid, maar verschuiving van het risico van de overheid naar de burgers, zo zei prof. Molenaar. Dr. Witteman (K.V.P.) deelde mee, dat zijn fractie, hoewel zonder geestdrift, zou voorstemmen. Minister Struyken zal vandaag in zijn beantwoording der gemaakte opmer kingen vermoedelijk wel duidelijk maken, dat die senatoren, die hoopten dat hij als nieuwe minister van Justitie dit reeds oude wetsontwerp wel zou willen terugnemen, zich aan een illusie hebben overgegeven! Strekking van het ontwerp-Architectenwet, waarvan gunstige invloed op het welstandsbeeld van stad en land verwacht wordt. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Den Bosch krijgt een nieuw station De burgemeester van 's-Kertogehbosch, mr. H. J. M. Loeft', maakte Dinsdagavond in de gemeenteraadsvergadering bekend, dat er overeenstemming is bereikt tussen het college van Burgemeester en Wethou ders en de directie van de Nederlandse Spoorwegen over de bouw van een station. Het oude station, dat in 1895 door de ar chitect E. Kuypers werd gebouwd, werd tijdens de gevechten in 1944 verwoest. Restauratie bleek onuitvoerbaar, omdat de spoorwegen een, dergelijk groot gebouw niet meer nodig hebben en ook omdat de restauratie veel te kostbaar zou worden. Er is een plan voor een nieuw stationsge bouw ontworpen. Dit jaar of begin vol gend jaar zal met de bouw worden begon nen. Boiiw 28 woningen Hillegom uitgesteld in Landelijk contingent is overschreden De bouw van 28 woningen in het Vosse- laan-complex, welke onlangs is aanbesteed, zal dit jaar niet kunnen plaats hebben. De vergunning tot deze bouw is door het departement niet verleend, daar men lan delijk reeds over het maximum heen is en men ook in andere plaatsen heeft moeten inkrimpen. Wellicht bestaat de mogelijkheid dat de bouw in 1951 kan doorgaan, hoewel men nog geen zekerheid heeft omtrent de voor waarden waaronder zulks eventueel zal kunnen geschieden. Stuk Slaperdijk afgesloten Het deel van de Slaperdijk tussen Vergier- d'èweg en Nieuwe Rijweg te Haarlem zal morgen voor alle verkeer ook voor voet gangers afgesloten zijn wegens militaire oefeningen. Dinsdagmorgen omstreeks half negen heèft een van de bewoners' van de zólder- ruimte van een perceel aan de Derde Óósterparkstraat te Amstei'dam een bran dend petroleumstel omgegooid, met als gevolg dat in korte tijd de vlammen om zich heen grepen. Met drie stralen heeft de brandweer het vuur bestreden. De schade aan de zolderruimte is aanzienlijk. Iemand moet gestudeerd hebben voor hij als dokter mag trachten zieke mensen te genezen; aan een apotheker wordt de zelfde voorwaarde gesteld, voor hij pillen en drankjes mag klaar maken. Maar ieder een al heeft hij zelfs geen diploma van een ambachtsschool in zijn zak mag huizen en gebouwen ontwerpen en die plannen ook laten uitvoeren of zelf uit voeren, als er bouwvolume voor is en de gemeentelijke instanties van Bouw- en Woningtoezicht geen technische bezwaren hebben. Er zijn gemeenten die een Schoon heidscommissie hebben en de deskundigen die daarin zitten trachten bij de behande ling der plannen zoveel mogelijk ook de eisen van welstand der omgeving te doen gelden. Dit verloopt niet altijd vlot. Inte gendeel, er zijn soms heel wat besprekin gen voor nodig om de ontwerper er van te overtuigen waarom zijn plan niet ongewij zigd kan worden geaccepteerd. 1-Iet zijn geen uitzonderingen dat de deskundige van een Schoonheidscommissie zover moet gaan met zijn aanwijzingen omtrent de veranderingen, dat er van het oorspronke lijke ontwerp weinig is overgebleven. In zulke gevallen is dan althans een dreigend gevaar nog afgewend. Maar er zijn ook Schoonheidscommissies die minder veel eisend zijn. En ook zijn er nog tal van ge meenten die het zonder Schoonheidscom missie doen. En dan verrijzen er bouwsels die een omgeving ontsieren. Vooral op het platteland zijn daarvan veel bewijzen te vinden. Nu kan men zeggen dat daarmee geen mensenlevens gemoeid zijn, zoals bij het optreden van een kwakzalver, er staan toch grote belangen op het spel: de welstand van het beeld van stad en land. Een cul- tuurbelang dus van de eerste orde! Het is daarom te verklaren dat de archi tecten reeds lang een actie voeren om in een wet vastgelegd te krijgen dat alleen vakbekwame mensen ontwerpen mogen maken. Niet alleen om daardoor tc berei ken dat mislukkingen geweerd worden, maar ook omdat het peil der bouwwerken zal stijgen als alleen bevoegden plannen mogen maken. Een Schoonheidscommissie kan slechte ontwerpen van de allerergste smetten reinigen, maar het product dat dan verkregen wordt kan toch nooit op één lijn gesteld worden met ontwerpen die geheel het werk zijn van een man die zijn vak beheerst. Als zo zei ons de heer B T. Boeijenga, de secretaris van de Maatschappij tot be vordering der Bouwkunst Bond van Neder landse Architecten wij ijveren voor de bescherming van het. architecten-beroep, dan doen wij dit omdat wij overtuigd zijn, dat wij daardoor het algemeen belang dienen. Zo het alleen zou zijn om onze eigen stand te beschermen, zou geen onzer voormannen daarvoor op de bres willen staan. Het gaat er ons niet om, om con currentie van eigenbouwers en andere onbekwamen uit te schakelen, maar te be reiken dat het peil der bouwwerken op een behoorlijk niveau komt. Er is, nadat wij langdurig daarvoor ge pleit hadden, op 27 Januari 1949 bij cle Tweede Kamer een ontwerp-Architecten- wet ingediend. Persoonlijk en velen met mij be treur ik het dat in deze Architecten wet alleen bepaald is, dat het ontwerp van een bouwwerk door een architect gemaakt moet worden. Niet voorgeschreven is, dat ook de directie over de uitvoering Jantje lacht De bladeren die nog geen half jaar geleden in prille frisheid aan de Am sterdamse bomen verschenen, teneinde de stedelingen te bewijzen dat het leven voortgaat zulks in verrassende tegen stelling met andersluidende berichten vallen momenteel weer mét de grootste welwillendheid naar beneden en ver schaffen daardoor de stad een enigszins weemoedig karakter, dat er zich uit nemend toe leent om door schrijvers van sfeer-stukjes even geknipt en geschoren te worden. Het vervaardigen van der gelijke nostalgische litteratuur heet bij ons „seizoen-werk" en allerwegen ver neemt men op de redactie-bureaux de- uitroep „Ha, Herfst". Men slijpt de pot loden, schakelt het ontvankelijkheids- potentieel in en trekt er op uit. Er zijn uiteraard verschillende wegen waarlangs men het onderwerp kan be naderen. De eerste daarvan loopt over de Keizersgracht, de Leidsestraat en het Leidsebosje naar het Vondelpark. Men begint dan, zo gauw men buiten de deur is, de prikkelende herfstlucht met wel behagen op te snuiven. Al snuivende gaat men met fikse pas langs de gracht en kijkt dan naar de statige patriciërs huizen, die zich grillig spiegelen in het bewogen grachtwater, waarover een windvlaag de gevallen bladeren voort stuwt als kleine scheepjes met een on bekende toekomst. Dit is een gedachte, die niet zal nalaten de lezers tot naden ken te stemmen over de ongewisheid van het lot. Eenmaal in de Leidsestraat gearriveerd, vangt men aan met het opmerken van „onbestemde" zaken. Er hangt een onbestemd waas over mensen en dingen, de atmosfeer bevat een onbe stemde, licht-tintelende verwachting en de forellen in de étalage van Dikker en Thijs wachten met onbestemde treurig heid op de braadpan. Dat laatste is ech ter een observatie, die niet in het kader van het Ha, Herfst-programma past en derhalve gaat men met rappe tred ver der naar het Leidsebosje, spelend be licht door het late herfstzonnetje, dat Kiekeboe speelt met de statig voort- zeilende wolken. Een aardige combinatie van ernst en luim. In het Vondelpark begint de herfst pas goed. Daar in de vrije natuur zet men zich systematisch aan het wandelen door de góud-bruine weelde der geval len blaaren, waarin men en dat wor de nauwkeurig genoteerd tot aan de enkels dient te verzinken. Slaagt men daar door de voortvarendheid der park- vegers op een paadje niet in, dan be- geeft men zich naar een bos-perceel. Er kan niet genoeg de nadruk op worden gelegd, hoe belangrijk het is de blade ren speels op te schoppen en daarbij uw gedachten te zenden naar de blije paden van „Wat is het schoon te leven". Nadat men dan nog goedkeurend de blik heeft laten weiden over het inzamelen van beukenootjes door peuters en van laat ste zonnestralen door op een bankje gezeten bejaarden, begeeft men zich spoorslags naar de schrijfmachine en hamert er een fors stukje proza uit, dat weliswaar niet zonder treurigheid mel ding maakt van de naderende Koning Winter, maar toch. besluit met een krachtige boodschap van moed en ver trouwen, omdat achter de wolken cle zon schijnt en na de winter de lente komt, een stelling waarvoor de kalen der een eenvoudige bewijsvoering levert. Jantje huilt Dit nu is de blijmoedige benadering van de taak, die niet zozeer wordt in gegeven door dè geaardheid van de auteur, als wel door de vraag of het voorafgaande jaar niet het trieste pro cédé is aangewend. Dit gaat namelijk veelal om en om. Heeft Jantje vorig jaar gelachen, dan is het nu tijd om het kereltje eens tot het plengen van enige tranen te bewegen. Nu, dat kan ook heel mooi. al vereist het wat meer voorbereiding. Men begint het te laten regenen, dat het giet. Ver volgens verzoekt men de wind, het hemelwater met enige kracht tegen de ruiten te doen kletteren. Tenslotte voegt men aan de gemoedsgesteldheid van de auteur enige droefenis toe, door hem een mooi gevoel op te laten vatten voor iemand van de andere kunne en dat niet te laten beantwoorden. Zijn weg voert dan niet over de Keizersgracht en door de Leidsestraat, waar hij mogelijk onverhoeds een broodjeswinkel of één der ter plaatse aanwezige cafés zou kunnen binnenschieten, maar hij moet door de trieste straten achter-af, waar wind en regen met animo het speciaal- gearrangeerde concert aan het uitvoeren zijn. Het is nu zijn taak iedereen de lust tot verder leven te ontnemen, door te wijzen op de mistroostigheden, die zijn zorgvuldig uitgestippelde weg bevat. Het is donker en een razende storm veegt langs de hemel, waar sombere wolken langs de sterren ijlen. Een kat zit nat-geregend klaaglijk te miauwen in een portiek. In een hei-verlichte slagers-étalage schijnt het marmer,' waar hier en daar nog een bloedvlek rood afsteekt, wit en koud en troosteloos. De huizen rijen zich aaneen en staren uit hun vensters in cle stille straat, waar hier en daar een lichtvlek valt van een gaslantaarn. En iedere nieuwe rukwind jaagt weer meer bladeren van de tak ken. Vallende bladeren (zo denkt de schrijver en op zijn gezicht ligt een moede glimlach), zijn wij niet allemaal vallende bladeren? Hij gaat heen, een licht-gebogen fi guur op wiens regenjas druppels glin steren, wanneer hij langs een lantaarn loopt. In zijn hart lcrampt de pijn om het afscheid. Het afscheid van de blije zomer en van.Ach, wat geeft het je te martelen met een herinnering? De weg gaat naar het donker. Wordt dit procédé met vaardigheid ter hand genomen, dan beginnen de lezers pas tegen Sinterklaas weer belangstel ling voor de luchtiger zijde van het be staan aan de dag te leggen. Jantje wordt ivijs Naast deze twee hoofdmethoden, de blijmoedige en de trieste, onderkent men in het H.H.P. ook nog tussenvor men, zoals de stil-weemoedige, die ech ter een grotere en jarenlange routine vergt, reden waarom wij haar voors hands de beginnende jaargetijden-litte rator niet willen aanraden. Eén van de onmisbare talenten, die men hiervoor moet bezitten, is de bereidwilligheid om tot tranen geroerd te worden door zo op het oog geheel on-emotioneel schijnende zaken, als daar zijn een vuilnisbak, een pleintje, een huiskamerlamp, een ver welkte aster, een hond met één oor en een pond gesmolten boter. Allemaal din gen waarlangs u en wij ons voortspoe den onder het fluiten van „Valencia" of een andere uiting van geestelijke onbe- zorgdh'eid. Zo niet de stille opmerker, die, wanneer hij zéér ver gevorderd is, zijn weemoed niet in tranen maar in een glimlach de vrije loop laat, die hem héél oud en héél wijs doet schijnen. Buiten deze psychische eigenaardig heid past bij deze methode een stijl procédé, dat andere werkwoordsvormen dan „wij keken" en „wij dachten" te enen male uitsluit en dat bovendien voorschrijft, dat om de andere zin met „En" begint. Zo'n stukje gaat zo: „Herfst, dachten wij. We keken naar buiten op het stille pleintje. Een vuilnisbak met een ver welkte aster er in. En een hond met één oor. Vreemd zo'n hond met één oor. En in het huis aan de overkant een lamp boven een tafel. Een goede ver trouwde tafel. En een schijnsel in de schemering. Burgerlijk, dachten wij, maar o zo veilig. En op die tafel vis met gesmolten boter. Goudgeel en warm en een symbóól van huiselijkheid. Voor ons geen huiselijkheid en geen boter bij de vis. Voor ons cle storm in de herfst van het leven. En een glimlach om wat late zon." Ziedaar, lieve lezer, een drie-in-de- pannetje van uw eigen Boeda, dat in cleze herfst zo veelvuldig op het menu voorkomt. Wij waren al eens blijmoedig en al eens triest en al eens stil-wéémoe- dig geweest. En nu wisten we niets meer, hoewel het toch weer herfst ge worden was. En over herfst in Amster dam moét je schrijven. Dat is altijd ge weest. Maar we wilden niet naar de gracht en niet naar het Vondelpark en niet naar de donkere straten en niet naar het stille pleintje. We hadden geen Het Amsterdams Toneelgezelschap^ geeft Donderdag en. Zaterdag in de Stadsschouwburg reprises van het kluchtig blijspel De getemde feeks" van Shakespeare, wiens comedie der gerechtigheid „Leer om leer" nog steeds dagelijks in de Kleine Komedie wordt vertoond. Hedenavond wordt door de Haagse Comedie voor de Kunstkring ver toond de comedie „De fluwelen hand schoen" van Rosemary Casey onder regie van Paul Steenbergen met on der anderen: Ida Wassermann, Willy HaakHeieen Pimentel en Anton Roemer. De Nederlandse Opera brengt Vrij dagavond „La Traviata" van Verdi ten uitvoer en Zondagmiddag „Hoff- ynann's Vertellingen" van Jacques Offenbach. Het Concertgebouw-Orkest speelt hedenavond onder leiding van Pierre Monteux de ouverture „Die Weihe In de hoofdstad uit des Hauses" van Beethoven, het Vioolconcert van Brahms, de Pré lude d l'après-midi d'un faune" van Debussy en de Enigma-variaties van Elgar. De violist Nathan Milstein ver leent solistische medewerking. Don derdag wordt dit programma her haald. In de kleine zaal van het Con certgebouw geeft de Amerikaanse pianiste Eunice Podis een recital van werken door Beethoven, Mozart, Brahms, Chopin, Bernstein en Shepherd. Zaterdagmiddag wordt in de zalen van de maatschappij Arti et Amici- tice aan het Rokin een tentoonstel ling geopend van werken door Lizzy Ansingh, ter gelegenheid van haar 75ste verjaardag. Van Vrijdag af is er in het Stedelijk Museum een ex positie van „Het affiche als spiegel van de tijd". Bij Ina Broerse in de Nieuwe Spie gelstraat heeft de étaleur Lucas uit Leiden een kleine tentoonstelling in gericht van accessoires voor avond kleding en cocktailparties door Ré Doja en van gravures, tekeningen en ingelijste bouquetten van gedroogde bloemen door Tia Worm. zin in snuiven, tegen de bladeren schop pen, gebogen voortworstelen of glim lachen. We hadden zin in een uitsmijter met Pils. Die hebben we besteld in een klein en gezellig ouderwets café, waar de regen, geheel uit de kunst door de storm voort gestuwd, tegen de ramen kletterde, om ons aan onze taak te herinneren. „Laat maar waaien," dachten wij en sneden heel voorzichtig onze uitsmijter aan, zodat de dooier niet kapot ging. BOEDA. van het bouwwerk cloor hem moet worden gevoerd. De minister meent dat blijkt uit de memorie van toelichting dat de uit voering „veelal wel kan geschieden zonder dat een architect daarover de directie voert". Wel is in het ontwerp vastgelegd dat in het architectenregister niet mogen worden ingeschreven architecten-aanne mers en architecten-bouwers. De B.N.A. heeft reeds sinds 1945 (vanaf 1938 voorbereid) een architectenregister. Iemand die daarop ingeschreven wil wor den, moet op zich nemen dat hij zich de vertrouwensman van de opdrachtgever ge voelt en nergens meer geld aan verdient dan het vastgestelde percentage Vcfn de aannemingssom. Die erecode wordt ook nagekomen, bij afwijkingen volgen er dis ciplinaire maatregelen van de raden van orde. Wy hebben gemeend zo vervolgde de heer Boeijenga dat wij niet konden vol staan met alleen de bescherming van de architect te vragen, maar dat daarnaast door ons maatregelen genomen moesten worden om te bereiken dat er voldoende architecten kwamen. Vandaar dat reeds metèen bij de invoering van het architec tenregister besloten werd de opleiding ter hand te nemen. In negen plaatsen worden cursussen ge geven voor opleiding van architecten. Die cursussen duren drie jaar. zodat aan genomen kan worden dat iemand die voor zijn diploma slaagt ook in staat is een be hoorlijk ontwerp voor een eenvoudig bouwwerk te maken. Daarnaast is de oplei ding voor hogere bouwkunst in Amsterdam en Tilburg, die nog twee jaar vordert. Daar worden de mensen opgeleid die, met de afgestudeerden der Technische Hogeschool I te Delft, bij voorkeur bestemd zijn voor bijzondere opdrachten. Bij wijze van overgangsmaatregel zijn in het architectenregister ook wel vakgenoten ingeschreven die geen speciale opleiding hebben gehad, maar die in een praktijk van tenminste vijf jaar bewezen dat zij over de voldoende bekwaamheden be schikken. Op dit ogenblik zijn ongeveer 2600 vak genoten in het architectenregister van de B.N.A. ingeschreven. Als de Architecten- wet wordt aangenomen en dus het voor schrift geldig wordt dat alleen ingeschreve nen in het register bouwontwerpen mogen indienen, zal alsnog als overgangsmaat regel de mogelijkheid geopend worden voor vakgenoten om zich te laten inschrijven onder bovengenoemde bepalingen. Na het verstrijken van de overgangstijd kunnen alleen personen ingeschreven wor den die het einddiploma van een der op leidingscursussen hebben behaald. Het zal op die manier nog wel enige tijd duren voor bereikt is, dat alle architecten in Ne derland een volledige opleiding kregen, maar in elk geval is dan toch al bereikt dat van stonde af aan alleen personen bouw ontwerpen maken die getoond hebben de bekwaamheden daarvoor te bezitten. Op dit moment is van de 2600 ingeschrevenen niet meer dan de helft opgeleid, maar elk jaar komen er ongeveer 50 bij die voor het einddiploma der cursussen slagen. Am sterdam en Tilburg leveren per jaar onge veer 15 gediplomeerden voor hogere bouw kunst af en Delft ongeveer 20 a 30. Minister Ringers heeft bij het treffen van de eerste maatregelen voor de weder opbouw van ons land zulke bepalingen ge maakt dat alleen vakbekwame mensen ontwerpen konden indienen bij de Weder opbouw. Feitelijk was dit dus al beroepsbe scherming van de architect. Wie nu in streken komt waar na de oorlog veel ge bouwd is, o.a. in Zeeland, merkt dat het peil der bouwwerken belangrijk gestegen is. Dit is een sterk argument voor de Ar- chitectenwet. Het ontwerp van de Architèctènwet ligt al sinds 27 Januari bij de Kamer. Blijkbaar is er geen streven om tot een spoedige be handeling te komen. Onze organisatie, die dit natuurlijk betreurt, heeft daarom een persconferentie belegd om de grote bete kenis van dit wetsontwerp in de publieke belangstelling te trekken. Deze persconferentie is heden in het Bouwcentrum te Rotterdam gehouden. Er stonden o.a. de volgende inleidingen op het programma: Ir. J. J. M. Vegter: „Architecten en hun organisatie". Ir. A. J, van der Steur: „Bouwen, archi tecten, aannemers en archileetenwet". W. J. Gerretsen: ..Korte wandeling door de schone tuin der bouwkunst". ADVERTENTIE Bij rheumatiek: R 12 bestrijdt rheumatische ontste kingen en werkt snel pijnstillend. Met R 12 is het mogelijk het voor een doeltreffende behandeling van rheuma tiek benodigde aantal tabletten zonder bezwaar in te nemen. Het preparaat werkt snel, daar de actieve stof in een korte tijd in het bloed wordt opgenomen en daar zon der onaangename of schadelijke neven verschijnselen de ontstekingshaarden bestrijdt en de ziektekiemen langs na tuurlijke weg uit het lichaam verwijdert. R 12 wordt aanbevolen tegen spier-, zenuw- en gewrichtsrheumatiek, ischias, spit, lumbago, verkoudheden en pijnen, Kuurvecpaklcing, inh. 48 tabletten, Gld. 3.20- Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Agenda voor Haarlem WOENSDAG II OCTOBER Vleeshal: Hildebrand-bazar, ten bate van de Nederlands Hervormde Diaconie 25 en 710 uur. Huis Van Looy: Kunst Zij Ons Doel, tentoonstelling (tot 29 Oct.) 10—5 uur. „Het Luifeltje": Tentoonstelling van schil derijen, tekeningen en poppen van Marga- retha Verheus 10—4 (tot 16 October). Frans Hals: „Voor wie de klok luidt", 18 j„ 2.30 en 8 uur. Palace: Bud Abbott en Lou Costello in het „Wilde Westen", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vulcano", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 liur. City: „Whisky als water", iedere leeft., 2.15, 4,30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De vrouw uit het volk", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The big lift", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Heemstede: Sportparkrestaurant, vertoning A.N.W.B.-film, 8 uur. DONDERDAG 12 OCTOBER Concertgebouw: Concert koor „Katholiek Haarlem", „Die Jahreszeiten", 8 uur. „Stad Haarlem": Openbare bijeenkomst met als spreker een lid van de Nederlandse vredes- raad, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. Vleeshal: Hildebrandbazar ten bate van de Nederlands Hervormde Diaconie 2—5 en 710 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5