jttiyn cdcs \7 Twee Canadezen in de Noordersluis C. W. Bëttges? Sport in het kort VeRtASINöj to Geen Blijvende Stad Woensdag 11 October 1950 Torpedoboot jagers „Huron" en „Micmac" naar Amsterdam Om vijf voor half negen en om half negen voeren twee Canadese torpedoboot- jagers, de ..Huron" en de „Micmac" door de pieren IJmuiden binnen, nadat zij zich voor de kust van het Canadese vliegdek- schip, „Magnificent", dat doorvoer naar Rotterdam, hadden afgewend. Deze drie oorlogsbodems zijn van het „Canadian Special Service Squadron", dat onder com mando van Rear Admiral Edmond Rollo Mainguy, die zich boord van de „Mag nificent" bevindt, reeds enige tijd bezoe ken brengt aan Europese havens. Na Ier land, Schotland, Engeland, Noorwegen en Zweden bezocht te hebben, komt dit smal deel van vandaag tot Maandag in Neder land. De „Huron", onder commando van Lieutenant Commander Edward T. C. Madwick en de „Micmac", waarover Lieu tenant Commander Frederick T. Viewer het bevel voert, worden gemeerd aan het „Stenen Hoofd" in Amsterdam. Het vliegdekschip „Magnificent", dat uitgerust is met „Seafury"- en „Firefly"- jagers en een bemanning heeft van 753 koppen, meert naar verwacht wordt nog hedenmiddag aan het Willemsplein in Rot terdam. Na het bezoek aan Nederland zal het smaldeel ook Antwerpen, Cherbourg en Lissabon aandoen. De twee torpedobootjagers zijn na onge veer een uur in de Noordersluis te hebben gelegen om 9.40 uur doorgevaren naar Amsterdam. VERONTWAARDIGDE BRIT SLOEG CAFéRUIT IN Dinsdagavond om half tien ontstond er een vechtpartij tussen een Engelsman en vier Zweden in een café aan de Zeeweg. De eerste kreeg een „uitsmijter", waarna de deur voor hem gesloten werd. De Brit toonde zijn ongenoegen hierover door de spiegelruit van het café stuk te slaan. Hij is met een bebloed hoofd door de politie meegenomen en zal de schade moeten ver goeden. AANHOUDING WEGENS DIEFSTAL De Velsanse politie heeft twee Haarlemse arbeiders aan de Hoogovens aangehouden. Een van hen wordt ervan verdacht, dat hij een aantal bronzen lagers uit het bedrijf heeft ontvreemd, de ander werd wegens medeplichtigheid gearresteerd. ADVERTENTIE Wij brengen U een fraaie collectie Dames- en Heren-Pyama's Dames-Nachthemden Kinder-Pyama's en Hansoppen Pyama-Flanel 1.45 - 1.78 Trainingsbroeken Trainingspakken Telefoon 5664 - Driehuizerkerkweg 81 Een der twee Canadezen in IJmuiden. leder kind viert „Sinte Maarten" Wanneer in vorige jaren in de avond van de elfde November de kinderen van de speeltuinvereniging „Vrij en blij" met lampions en eigen gemaakte versierde „Sintere Maartens" door de straten van IJmuiden trokken, werd dit met lede ogen door de anders- en niet-„georgandseerde" peuters aangezien. Het bestuur van de IJmuider Harmonie ging dit zeer ter harte. Sinte-Maarten is een feest voor kinderen en daarom mag geen worden uitgesloten, zo zei het. Dinsdagavond heeft de IJmuider Harmo nie de besturen van alle speeltuinvereni gingen in de gemeente bij elkaar geroepen en hier is besloten om alle kinderen in IJmuiden en IJmuiden-Oost de gelegen heid te geven zich dit jaar bij de optocht aan te sluiten. Ongeacht of hun ouders lid zijn van een speeltuinvereniging of niet. De plannen over opstelling en route zul len nog in details worden uitgewerkt. VOOR EEN KERSTFEEST Donderdagavond heeft in de IJmuidense Leger des Heilszaal een padvindstersde- monstratie plaats. Gedemonstreerd zal worden het werk van de Leger des Heils padvindsters, bestaande uit gymnastiek oefeningen, volksdansen, recitatie, zang en andere zaken. Het doel van de avond is om voldoende financiën te krijgen waarvoor zieken en ouden van dagen met Kerstmis een ver rassing bezorgd kan worden. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 10 op 11 October De eerste 21 schepen hadden tot nu toe hun vangst uit halve vleet. Het waren de KW 25 met 2 k.; KW 23 met 2 k.; KW 5 met 2 k.; KW 86 met 50 1c.; KW 83 met 5 k.; KW 67 met 3 k.; KW 48 met 50 k.; KW 20 met 34 k.: KW 29 met 25 k.: KW 39 met 42 k.: KW 40 met 5 k.: KW 33 met 4 k.; KW 85 met 20 k.; KW 123 met 2 k.; KW 50 met 12 k.; KW 175 met 12 k.; KW 170 met 2 k; KW 151 met 2 k.; KW 70 met 2 k.; IJM 283 met 2 k.; IJM 75 met 2 k Totale vangst hadden de KW 32 met 8 k.; KW 49 met 60 k.; KW 78 met 20 k.: KW 176 met 5 k.; KW 110 met 5 k.; KW 129 met 70 k.: KW 56 met 5 k.; KW 161 met 30 k.; KW 42 met 5 k.; KW 15 met 50 k.; KW 22 met 30 k KW 168 met 30 k.; KW 167 met 10 k.; KW 19 met 10 k. De volgende schepen moeten de netten nog halen: KW 147. KW 138, KW 3, KW 2, KW 140, KW 38, KW 18, KW 41, KW 173, KW 163. Gemiddelde vangsten konden nog niet worden opgemaakt, daar de Vlaardingers. en Scheveningers nog moesten halen. Het weer is zeer slecht. Beverwijk LEZING AMATEURFOTOGRAFEN Op Vrijdag 20 October zal in het Vereni gingsgebouw aan de Schans voor de Bever- wijkse vereniging van Amateurfotografen een lezing worden gehouden door een ver tegenwoordiger van de N.V. Philips. AFRIKA'S ONBEGRENSDE MOGELIJKHEDEN Voor de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen zal de heer K. Junius Ingerman heden avond in het Kennemer Theater te Bever wijk een lezing houden over „Afrika's onbe grensde mogelijkheden". LEZING VROUWENBOND In het gebouwtje naast de Gereformeerde kerk aan het Moensplein zal ds. Kalff op Maandag 16 October voor de Christelijke Vrouwenbond een lezing houden over het onderwerp: „Dienst aan God in het gezin". Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 11 OCTOBER Kennemer Theater, 7 en 9 uur. Road to Zanzibar. Nut van 't Algemeen, 8 uur: Lezing over Afrika's onbegrensde mogelijkheden. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Night Stop in Dakar. DONDERDAG 12 OCTOBER Kennemer Theater, 8 uur Arbeiders toneel fonds „Buster 't Schoffie". Veilinggebouw „Kennemerland", 8 uur: Operaconcert „Zang en Vriendschap". Raadhuis Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken. EEN UUR VAKONDERWIJS MEER Het aantal lesuren voor vakonderwijs aan de openbare lagere school voor voort gezet gewoon lager onderwijs in Beverwijk is met ingang van 1 September gewijzigd. Er is namelijk een lesuur aan toe gevoegd, zodat nu inplaats van tien uren elf uur vak onderwijs per week wordt genoten. Castricum OP DE 64 VELDEN De uitslagen van de onderlinge competitie van de Castricumse Schaakclub „De Pion" waren Zondagavond: C. Menke—C. J. Heeck 0—1; Th. de Smaa- len—dr. A. de Jongh 1—0; W. Klardie—not. H. v Cranenburgh 0—1; P. Bouwen—D. Keetbaas 1—0; J. BosS. v. Weeren 1—0; J. van RavenzwaayB. Beentjes 01. VEILINGNIEUWS De Castricumse veiling betaalde Maandag de volgende prijzen aan de tuinders: sla 2!£; bloemkool 12—31; dubbele bonen 54—71; andijvie 7—10; groenekool 5—8'i; stokbonen 64; pronkbonen 21—27; uien 5^; bospeen 10—12; appelen 7; peren 11; augurken 13—38; spruiten 34—60; peen 58, INENTING TEGEN POKKEN Woensdag bestaat er voor de Castricumse zuigelingen, niet ouder dan 1 jaar, de ge legenheid tot gratis inenten ten huize van de doktoren. Zwemmen Vijfduizendste gediplomeerde van „De Watervrienden" Ter gelegenheid van het uitreiken van het vijfduizendste vaardigheidsdiploma aan een lid van de Haarlemse zwemvereniging „De Watervrienden" zal Zondagavond in het Sportfondsenbad een familiezwemfeest wor den gehouden. Ongeveer twintig jaar geleden begon de vereniging als zwemgroep van de Nederlandse Arbeiders Sportbond haar werk. In die periode bestond acht en zestig maal gelegenheid deel te nemen aan de proef voor een diploma eerst van de Nederlandse Ar beiders Sportbond en na de bevrijding van de KNZB. Instructeurs der vereniging heb ben belangeloos de leden leren zwemmen. De leeftijden varieerden van zes tot acht en zestig jaar. Het programma voor Zondag is van ge noeglijke aard, waaraan alle leden kunnen deelnemen. Wedstrijden voor zwemmers en polospelers worden gehouden en ook worden demonstraties zwemmend redden en figuur- zwemmen gehouden. NEDERLANDSE HOCKEYPLOEG NAAR BARCELONA. Aan de reis naar Barce lona, waar begin November het internatio naal hockeytournooi wordt gehouden nemen deel de elf spelers, die Zondag tegen Dene marken speelden. Het gezelschap zal 29 October per auto vertrekken. Omstreeks 7 November is men in ons land terug. WILLY SCHAGEN BOKSTE ONBESLIST. In een gevecht over tien ronden bokste de Nederlandse halfzwaargewicht kampioen Willv Schagen te Birmingham onbeslist tegen de Engelsman Jimmy Carroll. TRAGISCHE NASLEEP VAN VOETBAL WEDSTRIJD. Tijdens de Zondag ge speelde voetbalwedstrijd SVVMBelfeldia te Maasniel liep de Belfeldse speler H. Douben na een botsing een beenbreuk op. Nadat hij vervoerd was naar het ziekenhuis in Tegelen heeft zich later een complicatie voorgedaan, tengevolge waarvan hij is overk leden. WATERPOLO-UITSLAGEN. De uit slagen van de Dinsdagavond in het Sport fondsenbad gespeelde waterpolo-competitie- wedstrijden heren, luiden: HPC 3VZV 3 5—0; DWT 3—HVGB 4 2—4. W. P. VAN BEEK OVERLEDEN. Op 28-jarige leeftijd is in het Academisch zie kenhuis te Utrecht overleden W. P. van Beek. linksbinnen van de Assense voetbal club Achilles. Voordat hij bij de maréchaus- sée in Assen werd geplaatst, speelde Van Beek in GVAV. Vele malen werd hij opge steld in vertegenwoordigende Noordelijke elftallen en het Nederlands politieelftal. Voetbal Bondselftal voor Assen De samenstelling van het Bondselftal, dat Zondag 15 October te Assen tegen het Drents KNVB-elftal zal uitkomen, is als volgt: Doel: Landman (Sparta). achter: Metselaar (Alkmaarse Boys) en Meines (Frisia) Midden: Van den Wassenbergh (Longa), Massuger (Longa) en Schenk (Sparta). Voor: Hendriks (Vitesse), Mangelmans (ADO), Willems (ADO), Van der Weerd (Wageningen) en Groeneveld (Haarlem). Reserves: Hofkamp (HSC), Van Eist (Heracles), Van Hout (Longa) en Barends (Haarlem) EDODe Volewijckers begint om twaalf uur De voor Zondag vastgestelde wedstrijd EDO—De Volewijckers in het Noorder Sportpark voor de competitie eerste klasse begint om twaalf uur. De ontmoeting DIO—TYBB op het terrein achter de Kleverparkweg begint om halfeen. Haarlem tegen Stormvogels Donderdagavond wordt op het terrein aan de Jan Gijzenvaart een wedstrijd bij kunst licht gespeeld tussen Haarlem en Storm vogels. Politie Sportvereniging E. H. Tencklnck-beker De sabeléquipe van de Haarlemse politie, bestaande uit G. J, Endlich, C. van Rijswijk, E. Holtslag en K. Wieldraaier, heeft in de gisteravond te Leiden gehouden dualmeet LeidenHaarlem met negen gewonnen tegen zeven verloren partijen beslag gelegd op de E. H. Tenckinck-beker. Een belangrijk aandeel in dit succes had E. Holtslag die met vier gewonnen partijen de prijs voor de schermer met het grootste aantal gewonnen partijen de zijne kon noemen. Wandelen De wandelploeg van de Haarlemse Politie Sportvereniging die in de afgelopen zomer zoveel successen boekte, nam voor het laatst in dit seizoen aan een wandeltocht deel. Met 16 man liep de ploeg mee in een 30 km. tocht uitgeschreven door het „Rode Kruiskorps" te 's Gravenhage. De opbrengst van deze tocht was bestemd voor de wederopbouw van het Rode Kruis ziekenhuis aldaar. Voetbal Dinsdag speelde het eerste elftal van de Haarlemse Politie Sportvereniging een wed strijd om de N.P.S.B.-beker tegen de Ko ninklijke Maréchaussée Amsterdam. Of schoon de ploegen in het veld weinig voor elkaar onderdeden was de uitslag 71 in het voordeel van de Maréchaussées. De voor hoede van de Amsterdammers maakte enkele malen gebruik van te ver opdringen van de Haarlemse achterhoede. ADVERTENTIE Prins Bernhard maakt het goed Het secretariaat van Prins Bernhard deelt mee dat de lichte operatie, die de prins dezer dagen in het Academisch zie kenhuis te Utrecht heeft ondergaan, is ge slaagd. De toestand van de prins is zeer goed. Verwacht mag worden dat hij het ziekenhuis tegen het einde van de week kan verlaten. Huurders kunnen huiseigenaars worden In Nijmegen is de eerste steen gelegd van een complex van 145 woningen van de woningbouwvereniging Kolping. Deze woningen worden met beperkte overheids steun gebouwd. Er wordt gebruik gemaakt van het extra bouwvolume. Het ligt in de bedoeling voor de toekomstige huurders het zogenaamde spaai-systeem toe te passen, waardoor zij binnen afzienbare tijd huis eigenaren kunnen worden. „Gelukkig, dat jullie me gevonden hebt!" fluisterde Bunkie. „Doet je arm erg pijn?" vroeg Rick bezorgd. ,,'n Beetje wel!" zei Bunkie. Toen vertelde hij, hoe hij aan die gewonde arm was gekomen. Weldra verscheen de Kabouterdokterdie door Pilon was gewaarschuwd. Het was 'n vriendelijke dokter; hij vroeg alles, keek Bunkie's arm na en deed er een nieuw en beter verband om. Toen lachte hij geruststellend. „Het valt erg mee, hoor! Een paar daagjes in bed en je bent er weer bovenop. Ik zal 'n lekker drankje voor je maken!" Rick voelde zich erg opgelucht, toen hij dat hoorde. Hij verzorgde zijn vriendje alle dagen, dat die nog in bed moest blijven. En de dokter had het bij 't rechte eind. Vier dagen later kon Bunkie weer op en mocht hij buiten wandelen. Hij moest alleen z'n arm nog in een draagdoek houden. Macaroni p. 250 gram los nü 2j Vermicelli p. 250 gram los nü I9cl. Tomatenpurée per blikje 29ct. HAKA -Thee Roodmerk 86 Groenmerk 78 ct Bruinmerk 72 ct. nog steeds voor oude prjjs. 6 ct. 8 c» Per 100 9ram ln lid - - ="ueze Pr|jsverlagjngen voor iedere I B "u'svrouw; 9 bubbel voordeel I "I i Coöperatie „KENNEMERLAND" te Beverwijk: Torenstr. 30, Alkmaarseweg 44; |e33 Watervlietstraat 56; te IJmuidcn-Oost: Zeewtg Witbrood in Haarlem Maandag nogmaals een cent duurder Loonsverhoging verdisconteerd De plaatselijke bakkerij commissie voor het saneringsrayon Haarlem en omstreken deelt mede, dat in een te 's-Gravenhage gehouden vergadering, die onder leiding stond van de Nederlands Bakkerij stichting, is besloten om wegens de sterk gestegen bedrijfskosten en de wijzigingen in de bloemprijzen de prijzen van het witte brood, het veredelde brood en van melk- brood met ingang van Maandag 16 October met een cent per brood te verhogen. De bakkers tekenen daarbij aan, dat on danks deze prijsverhoging Haarlem nog steeds de laagste broodprijs van ons land heeft. Het „volksbrood" blijft in prijs onver anderd. (In deze broodprijsverhoging is onder meer de 5 -loonsverhoging voor de ge zellen begrepen. Deze was nog niet ver disconteerd in de broodprijsverhoging van enkele weken geleden. Het witbrood in Haarlem is thans genoteerd op 36 cent, in de overige delen van het land bedraagt de prijs als regel 38 cent. Red. H.D.) „De bajes is zo groot" De documentaire film „De bajes is zo groot", welke onlangs voor de regerings voorlichtingsdienst door Multi film, Haar lem is vervaardigd ten behoeve van het twaalfde internationale strafrechts- en ge vangeniscongres en welke een beeld geeft van de vernieuwing van het Nederlandse gevangeniswezen, wordt Woensdagmorgen 18 Octobervertoond in het Passagetheater in Den Haag. Deze vertoning zal worden bijgewoond door de leden der Staten- Generaal. SCHEEPVAART Abbedijk, 9 v. Rio de Janeiro na Baltimore. Alcinous. pass. 9 Perim. Alderamin. pass. 9 Kanarische eil. Alioth, 9 v. R'dam n. Porto Alegre. Altair, 9 dwars Recife. Andijk, 9 v. Mobile n. Houston. Ariadne, pass. 9 Ouessant. Amarapoora, 9 v. Djakarta n. R'dam. Ardea, 9 v. Catania n. Algiers. Arnedijk, 9 v. Mobile n. Houston. Asturias, 7 v. Sydney n. Djakarta. Almkerk, 9 v. Melbourne te Sydney. Alwaki, 10 te New York v. Buenos Rires. Arendskerk, 9 te Cochin. Alnati, 10 v. Buenos Aires n. R'dam. Arkeldijk, pass. 10 Str. Florida. Averdiik, 10 te R'dam v. New York. Aagtedijk, 9 300 m. N.t.O. Flores. Aardijk, 9 670 m. W. Flores. Alcyone. 9 te Hamburg. Algenib, 9 150 m. W. Kp. Blanco. Alphard, 9 te Antwerpen v. Bremen. Alwaki, 10 verw. New York v. Buenos Aires. Amsteldijk, 9 400 m. ZO. Kp. Race. Annenkerk, 10 verw. Sydney. Arundo, pass. 9 Lissabon. Aalsum, 10 v. Bremen n. Hamburg. Blommersdijk, 9 te Antwerpen v. Norfolk. Boschfontein, 8 v. Port Amelia n. Mozambique. Bloemfontein, 9 100 m. W. Freetown. Bontekoe, 9 v. Makassar n. Menado. Bengkalis, 10 verw. Port Said. Caltex The Hague, 19 te R'dam v. Rastanura. Caltex Utrecht (t), pass. Kp. St. Vincent. Chama, pass. 9 Azoren. Cleodora, pass. 9 Gibraltar. Cheshire, pass. 10 Finisterre n. A'dam. Caltex Leiden, 10 te R'dam v. Rastanura. Camphuys, 10 v. Menado te Makassar. Cistula (t), 9 300 m. Z. Bahia. CariJla (t). 9 120 m. Z. Korfu. Diemerdijk, 8 te Seattle. Delfshaven, 9 bij Bahia. Dicto (krl), 11 verw. 12 u. te R'dam v. Makassar. Eemland, pass. 9 Casquets. Etrema, 6 te Takoradi v. Port of Spain. Elmina. 10 v. Le Havre n. Antwerpen. Enggano. 9 nog te Basrah. Esso Amsterdam (t), 9 525 m. W.t.Z. Flores. Esso Den Haag (t). 9 600 m. W. Flores. Gaasterkerk, 9 te Barcelona. General Sturgis, pass. 9 Guernsey n. A'dam. Grootekerk, 10 v, Genua n. Port Said. Gemma (t), 9 te Purfleet v. Heysham. Hera, pass. 9 Ouessant. Hydra, 9 te Cartagena. Hercules, 9 v. Gibraltar n. Tunis. Hestia, 10 te Porto Barrios v. Belize. rcbe r( scli Hersilia, 9 110 m. N. Finisterre Ino, 4 v. Laguaira n. Curacao Japara (krl), 10 te Djakarta." Jagerfontein 9 v. A'dam n. Zuid Air«I"met E Keilehaven, 9 dwars Monrovia 5 ln Klipfontein, 9 dwars Burlings Kertosono. pass. 9 Minicoy 9 190 m. N.NO. Finistem Lieve Vrouwekerk, 9 v. Damman n kJ Lutterkerk, 10 te R'dam v. Calcutb Laagkerk, pass. 10 Perim. Laurenskerk, 9 te Genua, Leerdam, 10 te New York v. NewMrt' Loosd recht. 9 v. Colombo n. Bombav Larcnberg, 9 pass. Z. punt Sardinië Leersum, 9 v. Antwerpen te Bremen Langkoeas. 9 100 m. Z. Kp. Comorin, Macuba, 9 v. Suez n. Bandirmashur. «»-■• Marpessa, 9 v. Tenerlffe n. Punta Ctój «ing Merwede, 9 v. Charleston n. Jacksom! f Mataram, 6 te Singapore. Meliskerk. pass. 9 Guardafui. Midas, 9 v. Malaga n. Cadiz Mitra (t), 9 v. Stanlow te Southart*- Molenkerk, 9 100 m. Z. Teneriffe Malea (t), 6 v. Miri te Yokohama" Nigerstroom. 9 v. Luanda n. Lobl'to Napoli, pass. 9 Perim. irijonge er z< éenvf itn vat ciers pZr ,Voe belet en Nieuw Amsterdam, 10 16 u, v. R'darn r Noordwijk, 9 250 m. N. San Salvafe Notos. 7 v Port au Prince n. New Ytn Oranje, pass. Kp. de Gata. Oranjestad, 8 te Christobal. Orion, 9 v. R'dam n. Gibraltar. Parkhaven, pass. Beachyhead. Polydorus, pass. 9 Gibraltar, Poelau Laut, 9 te A'dam v, Djakarta Prins Willem IV, 5 v. Toronto n Chhr Prins Fred. Hendrik, 9 880 m. W. Pj-'-S Zm Prins Joh. W. Friso, 9 370 m. O. Beïa Prins Willem III, 9 680 m, O. Belle, Raki. 8 te Panarukan v. Probolinggo, Rotula, pass. 9 Rasfartak. Roebiah, 10 v. Aden n. Belawan. Rijn, 9 v. IJmuiden te Stockholm. Stad Dordrecht, pass. 9 v. Palermo e,! Stad Haarlem, pass. 9 Gibraltar. Streefkerk, 9 v. Suez n. Aden, Salatiga, pass. 8 Gardner. Samarinda, 10 te Calcutta v. SeaWe. Skaugum, 360 m. ZD. Dondraheaö. Scherpendrecht (t), 10 dwars Main Singkep, 10 verw. pass. Finlsteire. Slamat,, pass. 10 Gibraltar. wH Soestdijk, 9 v. Savanna n. Newport! i'n Saiaja (t), 9 te Mulburry Harbour. Salland, 9 100 m. N. Kp. Blanco. J! Samarinda, 9 anker Hooghlyrlvier. Slamat. 9 200 m. W. Gibraltar. Stad Arnhem, 9 bij Kp. Palos, Stanvac Talang Akar, 10 te Port Sv... Swartehondt, 9 v. Menado n. Makagii, Sarpedon, 6 v. New York n. Pampata Schie, 7 te New Orleans v. Houston. Straat Malakka. 9 550 m. NO. DiegoEU Sunetta (t), 9 520 m. NW. Minicoy. Stad Alkmaar, 11 te Narvik verw. Sandenburgh, 9 te Hamburg. Tabian, 9 te Aden. Tamo, 9 te Rio de Janeiro. Titus, pass. 9 Guernsey. Tosari, 9 v. Port Said n. Halifax. Taria (t), 9 75 m. O. Bonaire, Tiberius, 9 290 m. Z. Kp. Hatteres. Tjitjalengka, 9 v. Soerabaja n. Maiis: Trompenberg. 9 960 m. W. Flores, Tabinta, 9 450 m. W.NW, Engganoeil Tjimenteng, 6 te Yokohama v. Djakarta Tjisadane, 9 600 m. W.ZW. Sabang. Themisto, 12 verw. Sharpness v. Montrtil Utrecht, 7 v. Trinidad n. Cristobal Vulcanus, 9 v. Volos n. Izmir. Van Riebeeck, 10 v. Makassar te Sorecf Vrijburgh, 8 te Casablanca v. Bord Willem Barendsz, pass, 9 Ouessant. Weltevreden, pass. 9 Gibraltar, 13MU.T r.„ iran WVillnnrl 'Q-1 IVölg 5? aft lot bet SOS bus «3ZU maat {ais i to ïïioi •ops dat ligbf ta he itsti idiC lend ijoo! iesC bit u opdi itsni wat van Holland, Waterland, 7 te Buenos Aires v, Westland, 9 te Santos. Waal, 10 verw. Curacao. Woensdrecht (t). 9 340 m. N. San SalraS 'u|' Zijpenberg, pass. 10 Kp, St. Vincent Zeeland (ssm), 9 dwars Texel. KLEPJE li Blue Boy, 10 v. Boston te Birmingham, 9 te Goole v. Harlingen. Caland, 9 te Fowey n. Liverpool, Carpo, pass. 10 Lizard n. R'dam. Elisa. 7 v. Casablanca te Marseille. Echo, 9 v. R'dam te Dublin. Houtman. 10 te Antwerpen. Hagno, pass. 10 Lizard n. Dublin, Haskerland, 9 v. Leith n. Kingslynn. Java, 9 te Holbeek, v. A'dam. Leny, 9 te Stockholm. Merak, 8 v. Bordeaux, te Loctuay. Marietje Bohmer 8 v. Portlvautey te Cis- Marne. 9 v. Rouaan n. R'dam. Rose Marie. 9 v. Goole n. R'dam. Sambre, 9 v. Le Havre n. Parijs. Seaham, 9 v. Kingslynn n. Grangemoutt Tromp, 9 v, Ornskolsvik n. Zaandam. Tyro, 9 v. Par n. R'dam. Viking. 10 v. Den Bosch n. Brussel Volkerak, 9 v. Emden n. Hamburg. Vrede, 9 te Par v. Kragero. Veenenburgh, 9 te Middlesbro. Wim, 9 v. Gefle n. A'dam. r. !t FEUILLETON Oorspronkelijke feuilleton door Herman van Hattum 12) Dat deze mens ver en ver uitsteeg boven het nor male. Dat hij in het hart van het leven had leren zien en, hoewel onmiskenbaar verbitterd en verstrakt, toch een levens kunstenaar was geworden met een grote innerlijke rijkdom. Wat hem zoëven nog slechts vaag en onbewust trof in de diepe aangrijpend warme ondertoon in de zang van deze eenzame, toen deze met de ac- coorden van zijn gitaar opklonk naar Gods wijde hemel, werd hem langs een andere weg opnieuw duidelijk, nu deze man daar voor hem stond, zonder enige gespannen heid of nervositeit, zonder enige schatting te betalen aan de geldende etiquette, zon der enige inachtneming van beleefdheid of voorkomendheid. Het werd hem in één slag duidelijk: Japik was een persoonlijk heid! Van de zelfverzekerdheid, de hardheid en het cynisme van de kluizenaar was na het vertrek van zijn gasten weinig meer terug te vinden. Japik was een man van uitersten. Zolang hij hard was, was hij hard als graniet, onbewogen als de pyra- miden, raadselachtig als de sphinx. Maar als hij eenmaal was gebroken niet door toedoen van anderen, o neen, want Japik kende de mensen door en door en niemand van deze sterfelijke wezens zou in staat zijn hem van zijn stuk te brengen maar als hij eenmaal gebroken was, dan was hij ook totaal gebroken. Dan kwamen de opwellingen van zijn gemoed als stortzeeën aanrollen en overspoelden al zijn verstan delijke bedenkselen; dan was even totaal in zijn zachtheid en geroerdheid en in zijn uitingen van ontroering, als hij op andere ogenblikken de ijzeren zich-zelf-beheer- sende was, de mens, die zichzelf volkomen in de macht had en hield. Het avonddonker had de predikant en diens schoonzuster al opgeslokt. Het zach te krassen van hun voetstappen op 't zand paadje was al lang verklonken. Maar nog stond Japik geleund tegen de posten van de lage deur van zijn woning en nog steeds staarden zijn ogen ver weg, naar waar de donkere bosruggen schenen te reiken tot aan de besterde hemel. Hij was aan een hevige ontroering ten prooi. De steen, die, even al, van zijn hart wilde vallen, toen hij, met een schok ge wekt uit de droomwereld van zijn muziek, de predikant ontwaarde en een ogenblik meende in de ranke figuur naast hem diens vrouw te hei-kennen, deze steen was nu weggerold. Zijn hart zette zich uit. Verlan gen en herinnering in een nimmer falend bondgenootschap liepen storm op zijn ziel. Verleden en toekomst zetten het heden in lichterlaaie. Er was niet meer de koele verstandelijkheid, de beheerste, fijnzinnige spot, de haast onnatuurlijke kalmte. De gletscher was ontdooid. Een razende berg stroom stortte zich in de diepte En het verwijt, dat de predikant zich zelf maakte, doof voor het lichte gesnap van zijn gezellin, op de terugweg naar de pastorie, was volkomen onverdiend: Japik voelde en wist, dat het zijn eigen schuld was, dat deze ontmoeting een bittere te leurstelling was geworden; voelde en wist, dat, onder andere omstandigheden tussen de predikant en hem zich een gesprek zou kunnen ontwikkelen, waarvoor de een de ander nog lange tijd dankbaar zou zijn ge weest; voelde en wist, dat hij, hij zelf en hij alleen, zich met een ruk had afgesloten, dat hij, hij zelf, zich innerlijk had gepant serd, om niet, door zich gedeeltelijk te laten gaan, zichzelf tenslotte helemaal bloot te geven en zijn verdriet, zijn verscheurdheid, de grote pijn van zijn hart, uit te snikken tegen deze man, de man, die als geen ander dit verdriet en deze pijn zou begrijpen. Maar ook de enige mens, voor wie deze pijn een pijn zou oproepen, wellicht erger en onverdraaglijker nog dan die van hem zelf. Japik had zich nooit iets laten voor staan op zijn sociale gevoelens. Menig maal had hij verondersteld deze gevoe lens totaal te missen en van alle ge meenschapszin te zijn gespeend. Ditmaal wist hij, dat het zelfbedrog was geweest; dat het arglistige verstand het hem had ingefluisterd. Wat raakte hem het leed van anderen? Hadden zij, konden zij ooit meer hebben geleden dan hij? Was het mogelijk, dat het hen harder had gesla gen, meer had geschroeid, dan hem? Dat zij dieper waren gegaan door de hel van angst en vrees, van stukgeslagen idealen en verstoorde illusies dan hij? Maar nu met zijn handen tegen de deurposten geleund en het gelaat naar de hemel gewend, terwijl hij met lang zame ademteugen de koele nachtlucht in de longen zoog, nu ruiste uit de vre dige stilte van het landschap de eeuwig heid op hem aan; nu werd zijn ziel op haar ..beurt als een snaren-instrument bespeeld door de Grote Kunstenaar; was er diep van binnen die vreemde menge ling van pijn en geluk, van worgende wan hoop en blinkende blijheid, die vreemde mengeling, die daar al zo vaak was ge weest, wanneer hij zich volkomen open stelde en voor één ogenblik zichzelf losliet. Toch stemde het hem dankbaar, dat hij daareven zichzelf had kunnen beheersen, al had de halsstarrigheid van zijn pogen de conversatie dan doen mislukken. Wat nut kon het hebben in het bijzijn van deze vrouw zich uit te spreken? Wat zou zij, als nauwelijks meerderjarig stadsmeisje, heb ben kunnen bevatten van de grootte van zijn eenzaamheid, de diepte van zijn lijden en tegelijk de onontkoombaarheid daarvan? Wat wist een mens vóór zijn dertigste jaar? Hoeveel begreep hij van de ingewikkeld heid van binnen- en buitenwereld en van de conflicten, die daaruit konden voort vloeien? Niets immers. Weg dwaalden zijn gedachten. Ontspan nen vielen beide armen langs zijn lichaam. Zijn schouder steunde nog tegen de lage deur. Hetty Hetty Verhaer. Vijftien jaar lagen achter hem. Vijftien jaren van onafgebroken worsteling waren voorbijgegaan. Vijftien lange jaren van poging om te verstikken, wat nimmer ver stikt en vergeten kon worden; om te bre ken, uit de waanzinnig-makende cirkel gang van eigen denken, van pogingen om met anderen te beleven wat hij met haar beleefde, pogingen om surrogaat voor het echte te nemen, om van idealist realist te worden, om het alles-eisende gevoelsmens om te scheppen tot een weinigeisend ver standswezen. Nu er was een wrange lach om zijn mond, als hij de deur sloot en na de lamp te hebben uitgedraaid in zijn kamer zich liet zinken in een stoel in dat laatste was hij ongetwijfeld wel gevorderd. De Grote Meester mag niet zeggen, dat hij zijn lesje slecht heeft geleerd. Uitgenomen de schaarse, zeer schaarse momenten van uit barstende gemoedsvolheid was hij de laat ste jaren een mens geweest met weinig werkelijke ups en downs. Er was vrijwel niets, dat hem van zijn brengen; geen krantenverhaal over zó-veel duizend kinderen, die erge" honger zouden zijn omgekomen: V& richt over omlaag gestorte vliegtuig^ tientallen doden of gezonken lui met vele opvarenden; geen praaue kwebbelende schoonmaakster, dat die man altijd dronken was en zijd beestachtig behandelde; niec nietsHij was voor zyn g< duizend doden gestorven. Wat aee laatste, feitelijke dood er toe. He de het einde van de strijd, het het verlangen. Het kon niet j dan een verlossing, een emdeüjze' Wéér zag hij zichzelf achter jnöj zitten, lang en lang gele(]eiV" studio van Gida in Amsterdam v hij de deur opengaan, als zo aanvang van een les en no moeder vragen naar de V00j* v£fe- inschrijving voor een meisje jaar. Hetty Hetty Verhaer. a0r Ach, die eerste les mW0 normaal geweest. ^ij zenuwachtig, hield zich acn niet helemaal te geven. En chologe die ze was, bad nas begaan schijnbaar zonder jaj aan haar te besteden. ^4 werkelijkheid haar r(rci$h

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6