Umuider Courant »-196,9 Haarlems Dagblad jnisfer gaaf heen Laatste bolwerk voor Pjongjang, Koemtsjon, door Amerikanen bezet Snelle wapenleveranties toegezegd De Amerikaanse plannen voor het bestuur van Noord-Korea „Memerlaan 154. Telef. Adm. 5437. 0* 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), ■- ^ifsantP- - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, P'ti fdredactië en alle afdelingen 15295 HAdv tarieven op aanvr. bij de Admin. 1^)' Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, LImuiden, Santpoort en Omstreken van m ©ptrtjtc TtortaroïSsc iourmit dtrara 1676) Zaterdag 14 October 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom „EEXGAAN van de minister S' en Marine, mr. W. F. men al sinds '.•eken meer jS*ï5 Z sulk geval gebruikelijk i» oa° ne critiek, op zijn beleid Jse zu,0- uitgestelde behande- («'"."ÜSg-for het jaar 1950 .ai fflf 'vforal het Kamerlid overste deskundige van de K.V. '•""S haar in zeer duidelijke 5* «achting dat minister Schok- iÉïBng-1951 wel ten val zou 5 sen niet bewaarheid. Zijn s »'"ss die voorlopig door de beraad is gehouden, blijkbaar Zt niet over zijn opvolger 1*1 is gevolgd door gelijke ver- beide staatssecretarissen tifcn Marine, de heren Fockema P* Moorman. Dit moet men niet Éi K dat de critiek op de ÏSli hfeenf noch het ander Maar toen het nieuwe instituut 't oretarissen werd ingesteld heeft ««ident Erees al de opvatting ff functionarissen, in de Kamer f - ,l< olaatsvervangende ministers, f ct bet kabinet (of met de betrok- gu zouden aftreden De beide Garissen die hun ontslag hebben - hebben daarmee dit staatsrech- u h-uik ingeluid. Te verwachten :s «Man hen door de.Koningin op v:fn ontslag zal worden verleend. raker van minister Schokking Lv -baar in de eerste plaats in de ac Christelijk-Historische Unie li omdat hij tot deze partij behoort, git is zulke overeenkomst m in dit geval evenwel niet. schijnt ook aanwezig, bij baandepolitieke regerings-even- ncnnomr nu vóatmen m iiiwi een minister benoemt die I qc partijpolitiek staat, ttijdstip van minister Schokkmg s Lf is vervroegd door nogal voor publicaties in een paar dagbladen. "s'C welker hoofdredacteur de voor- pin de Federatie van Nederlandse Psten is, heeft daaromtrent de vraag fofdit niet voorkomen had kunnen oor een voortvarend voorlich- 1 van de zijde van het kabinet. Ut C. is „vooralsnog geneigd deze Cbevestigend te beantwoorden." Dat rij ook. Wij geloven dat dit door wat ii- stroefheid van opvatting bij de Sler-presicient verhoed had kunnen i®, Het is jammer dat dr. Drees zich fdchte van de voorlichting niet bij ien, door zijn onmiddellijke voor- met succes toegepast, heeft willen ■ei Misschien zal hij dit geval als leiding beschouwen om het alsnog 'jet optreden van de minister van •er. Marine geen succes is geworden, zeker geen verwijt in aan minister :ng's betrouwbaarheid, die boven twijfel verheven is. Deze Amster- jurist, die zich in de hoofdstad als px wethouder heeft doen kennen, is iier van een zo omvangrijk complex (twee departementen van Defensie nrelniet op zijn plaats gebleken. Maar weinig mensen hebben de qualiteiten rspëeii taak. Zijn opvolger zal, in- i'aij de typische ministers-qualiteiten 'Kilt, buitendien ervaren dat de hui- Kustandigheden deze post bijzonder Öjï maken. De Westelijke samenwer- 'j juis' op het gebied der Defensie in «diurn van acute ontwikkeling ge- e. Omtrent de eigen landsverdediging t iet parlement en hebben ook zi Europese parlementen nog maar ês beperkte mate medezeggenschap. 1 dat niettemin in het landsbelang be- san worden, hangt van de minister (halve leider van een grote instelling, tëtd met het inzicht om een juist ge it te maken van de raadgevingen van militaire adviseurs, moet hij bovendien klernationale besprekingen de eigen sapen van de diplomaat bezitten. Een 2 punt is door de N.R.C. in hetzelfde wven al geciteerde hoofdartikel ge- ui' defensie eist niet minder dan een .1 van de gehele staatsbegroting. „Het slandse volk, dat de nodige belasting- ka met de zwaarste moeite opbrengt, h moet verlangen, dat dit grote de- tibednjf met de uiterste doelmatigheid zuinigheid wordt beheerd." aurdaad. Met de uiterste doelmatigheid aiinigneid. Wie in dienst is moge dit 1 en bepeinzen. Wij hebben het ook Uin en bepeinsd. Wij hebben gezucht, minister Schokking's opvolger dit tot id mocht brengen zal hij voorwaar een Kraan zijn, die een standbeeld tenvolle verdienen. In brons, op een paard. R. P. Spreekkoor in Blackpool: willen 300.000 woningen per jaar" kfaeede dag van de jaarlijkse confe- van de Britse conservatieve partij •^kenmerkt door bittere critiek op de teood in Engeland. Er was een reso- ïgediend, die „het trage bouwtempo hoge huren" betreurde en aandrong •r armslag voor particuliere woning- C'e 'ndiening van de resolutie T"v ,.eafgevaardigden in koor: „Wij C^izen per jaar). Het ru- ^„•7 «niet eer^er °P dan toen de «rzit.er, Lord Wooltonu, opstond ►.frf accoord ging, dat het cijfer in de «««tel genoemd. (Het streef- vponn u Urregerin'g is °P het ogen- s»3 n per ïaar)- Slechts één ^.stemde tegen de geamen- {lf werd uitgejouwd. ^'h^rklaarden' dut het grote aan- ^tenn-i n van de afgelopen jaren as aan de woningschaarste. Van de Britse conserva- bjX 'Ig Blackpool werd de invoer Kcomv Van de moeilijkheden voor «"fi in Engeland. Het ^rewHn' Zljn wens uit, dat de j|f°.°P de tarievenconferentie, fel te Torquay wordt ge- verlaging der rechten op zou weigeren. Volgens 'faen werd door de aanvoer VprA« V?s een crisis in de Britse crzaekt- Het congres sprak 'e van ^et principe van fctta erde markt voor landbouw- Zuid-Koreanen rukken eveneens op naar de Noord-Koreaanse hoofdstad Volgens in het hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger ontvangen be richten bevinden Zuid-Koreaanse voorhoe den, op weg naar Pjongjang, zich thans op 100 kilometer afstand van de Noord- Koreaanse hoofdstad. Zij zijn 8 kilometer voorbij Intsjon getrokken naar het gebied ten Zuid-Oosten van Pjongjang. Ten Westen van Wonsan trekken de Zuid-Koreanen naar het Noorden om de zijweg naai- Pjongjang af te snijden. De Amerikaanse 1 Divisie heeft de stad Koemtsjon veroverd, die door Amerikaanse militaire kringen „het kleine Stalingrad" genoemd werd, omdat daar de Noord- Koreaanse tegenstand geconcentreerd was ter bescherming van de hoofdstad Pjong jang. Men gelooft, dat een duizendtal Noord- Koreaanse soldaten nog in Koemtsjon is ingesloten. Zij trachtten tevergeefs zich strijdende naar Pjongjang uit de voeten te maken. De Zuid-Koreanen, die Pjongjang uit het Oosten naderen, zijn tot 29 kilometer ten Westen van Wonsan gekomen. (Reuter). Een niet geïdentificeerd vlieg tuig heeft twee kleihe bommen laten vallen op het vliegveld Kimpo bij Seoel. Indien dit een Noord-Koreaans vliegtuig was, zou dit de eerste Noord-Koreaanse luchtaanval zijn geweest sinds de landing der UNO- troepen te Intsjon, die: verleden maand gedaan werd. Te Tokio circuleren geruchten, dat Mac Arthur van plan is ver naar het Noorden op de Noord-Koreaanse Oostkust een nieu we grote landing te doen. In het uiterste Zuid-Westen van Korea, bij de haven Mokpo, zou een grote Noord- Koreaanse troepenmacht zich gereorgani seerd hebben. Thans wijzen drie „speerpunten" in de richting van de Noord-Koreaanse hoofd stad. De eerste wordt gevormd door de troepen van Amerika en het Gemenebest in het gebied van Koemtsjon, de tweede door de Zuid-Koreaanse troepen die zich van het gebied van Intsjon uit naar Pjongjang richten en de derde door de Zuid-Koreaanse troepen die zich aan de Oostkust bijna op dezelfde hoogte als de hoofdstad bevinden. Hatta vice-president van de R.I.S. DJAKARTA, 14 October (Reuter) Het Indonesische parlement heeft met grote meerderheid van stemmen de voormalige minister-president Mohammed Hatta tot vice-president van de republiek gekozen. De communistische leden verlieten uit pro test de vergadering, daar naar hun mening het ambt van vice-president overbodig is. Westerling mag blijven De Belgische vreemdelingenpolitie heeft de verblijfsvergunning van Westerling met drie maanden verlengd. Hij zal thans voor onbepaalde tijd in België mogen blijven, doch zal om de drie maanden zijn verblijfs vergunning moeten laten verlengen, een maatregel, die voor alle vreemdelingen geldt. Ambonezen richtten zich tot Koningin Juliana ,'s-GRAVENHAGE, 13 October (A.N.P.) Het bureau Zuid-Molukken deelt mede: „Op 10 October landden in Namlea 5 Da- kota's met een compagnie R.I.-troepen aan boord. Op 14 October zal de R.I. een com plete batterij artillerie op het Toelehoe- front trachten aan te voeren. Vertegenwoordigers van verschillende kerken en humanitaire verenigingen op Ambon hebben aan Koningin Juliana de volgende boodschap gezonden: „Wij roepen hierbij eerbiedig de hulp van Uwe Majesteit in, opdat het vuren in de Zuid-Molukken"gestaakt wordt en een justitieel en rechtvaardig onderzoek kan plaats hebben. Moge God, de Almachtige, Uwe Majesteit kracht en wijsheid schen ken om in onze strijd de beslissende stap te nemen in belang van rust en vrede en ook als blijk van waardering en bewondering voor een volk, dat evenals het Uwe boven alles vrijheid van' godsdienst, land en volk bemint". De Radja's van Soja en Moesa Nive zon den het volgende telegram aan Koningin Juliana: „Namens radja's van Ambon ver zoeken ondergetekenden Uwe Majesteit eerbiedig hulp voor het door aardbevingen en oorlogsgeweld getroffen Ambonse volk". Wetsontwerp in Frankrijk voor nieuw kiesstelsel Om communisten en Gaullisten uit te schakelen PARIJS (Reuter) Het Franse kabinet heeft op een Vrijdag gehouden bijeenkomst besloten het parlement, zodra het de vol gende week weer bijeenkomt, een wets ontwerp voor te leggen tot wijziging van het parlementaire kiesstelsel. Het wetsont werp houdt een compromis in tussen het bestaande stelsel van evenredige vertegenwoordiging en het vooroorlogse stelsel van verkiezing bij meerderheid met een tweede stemming ingeval geen enkele candidaat bij eerste stemming een absolute meerderheid heeft behaald. In een communiqué zegt de regering, dat herziening van het kiesstelsel nodig is „om de republikeinse instellingen te redden". Dit betekent volgens Reuters correspon dent, dat men door het nieuwe stelsel, waarbij partijen bij de tweede stemming' samen kunnen gaan, een groot aantal com munisten denkt te kunnen uitschakelen. Bij het huidige stelsel van evenredige vertegen woordiging behaalden de communisten in de assemblée 181 van de 621 zetels. Het nieuwe voorgestelde stelsel zou ook kunnen dienen om Gaullistische candidaten uit te schakelen. Krachtens het voorgestelde nieuwe kies stelsel zou iedere partij een candidatenlijst voor elk van de 90 departementen moeten indienen. Elke lijst, die 50 van het totaal aantal stemmen in een departement bij eerste stemming zou halen, zou alle zetels in het departement krijgen. In. geval van een herstemming zou 40 van het totaal aantal stemmen in een departement vol doende zijn voor de candidaten van de be trokken lijst. Als geen enkele lijst de 40 zou behalen, zouden de zetels worden toe gewezen volgens het stelsel van even redige vertegenwoordiging. Volgens de grondwet moeten nieuwe al gemene verkiezingen over een jaar gehou den worden. Sommige politici echter, on der wie vele socialisten, wensen deze reeds in Mei of Juni. Einde staat van oorlog met Duitsland op komst Volgens welingelichte kringen te Lon den verwachten Engeland, Frankrijk en de Verengde Staten in Januari of Februari a.s. officieel een einde te kunnen maken aan de staat van oorlog met Duitsland. Intussen hebben de drie regeringen aan de andere Westelijke landen die in staat van oorlog met Duitsland zijn, voorgesteld de nodige maatregelen te nemen om, samen met de Westelijke grote drie, een einde aan de staat van oorlog met Duitsland te maken. Overeenstemming in Libye De Libysche commissie van een-en- twintig, bestaande uit vertegenwoordigers van Cyrenaica, Tripolitanië en Fezzan. is het eens geworden over de samenstelling van een nationale vergadering voor Libyë van zestig leden. De Hoge Commissaris voor Libyë, de Nederlander A. Pelt, heeft dit meegedeeld aan de UNO. De Libysche commissie heeft haar werk bijna beëin digd. Zeven landen, waaronder Indonesië, dienden in de politieke UNO-commissie een resolutie in waarni wordt verzocht de onaf hankelijkheidsverklaring van Libye te be spoedigen. De resolutie vraagt op één Januari een nationale vei-gadering te vor men, die de politieke stromingen op juiste wijze weerspiegelt. Twee maanden later zou dan een voorlopige regering moeten worden gevormd, die onmiddellijk in functie moet kunnen treden. De Verenigde Staten en de Europese betalings-unie Naar Vrijdag te Londen vernomen werd, hebben de Verenigde Staten nog niet de 350 millioen Marshall-dollars betaald, die de Europese betalingsunie in staat moeten stellen haar werkzaamheden uit te voeren. In plaats van het geld ter beschikking te stellen als „bankkasgeld" voor deze valuta unie der Europese Marshall-landen, zou Washington het geld vasthouden en zou de unie er telkens wanneer dit nodig mocht blijken, over kunnen beschikken. Daardoor zou het bedrag onder toezicht van Wash ington blijven. In niet-officiële kringen zag men deze wijziging als een concessie aan het Amerikaanse ministerie van financiën en het internationale monetaire fonds, die nooit het vermoeden hebben verheeld, dat door de unie het gebied van discriminatie tegenover de dollar, door middel van niet- inwisselbare valuta, vergroot zou worden. Het woord is aan. iilÉXHPP HkSMt De Franse en Vietnamese strijdkrachten, die in Indochina een harde strijd voeren tegen de communistische troepen van Ho Tsji Min, zagen zich genoodzaakt hun stellingen in en om de stad Caobong te verlaten. Franse soldaten tijdens hun moeilijke terugtocht uit Caobong naar andere stellingen. Taxile Delord: De staat moet terugtreden tegen over het individu naarmate dit in beschaving vooruitgaat. OORLOG EN MARINE Mr. H. L. 's Jacob wordt als opvolger genoemd Onze parlementaire redacteur seinde vanmiddag: Naar ik verneem zou voor minister van Oorlog en Marine, als op volger van mr. W. F. Schokking. die zijn ontslag gevraagd heeft, ernstig in aanmer king komen mr. H. L. 's Jacob, secretaris generaal van het departement van Finan ciën. Hij staat bekend als een man van grote bekwaamheid, werkkracht en door zettingsvermogen en een brede visie. Ge durende enige tijd heeft hij met een re geringsopdracht als financieel adviseur in Indonesië vertoefd. Mr. 's Jacob is geen lid van de Christelijk Historische Unie, zoals mr. Schokking. Natuurlijk zou de nieuwe minister, als hij spoedig benoemd zou worden, deelnemen aan de conferentie van minister van Defensie der landen van het Atlantisch pact, die op 26 October te Washington zal bijeenkomen. De Commissaris der Koningin in Noord holland zal aanstaande Donderdag geen audiëntie verlenen. De Nijmeegse kermis heeft dit jaar aan pachtgelden, belasting op vermakelijkheden, en gas-, water- en electricitcitsverbruik ruim f 1,20.000 in de gemeentekas gebracht. Dat is f 14.000 meer dan vorig jaar. Franse ministers te Washington Truman en MacArthur op het eiland Wake Gezag der Zuid-Koreaanse regering „nier over de breedtegraad" WASHINGTON, 13 October (Reuter) Frankrijk heeft Amerika Vrijdag dringend verzocht om met de meeste spoed mili taire uitrusting naar Indo-China te zen den, nu de Franse troepen onder zware druk van de Vietminh moeten terug trekken. De Franse minister van Defensie, Jules Moch, heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Marshall een nota doen toekomen, waarin 'hij verzoekt het Amerikaanse versche pingsprogram voor de zendingen wapens, uitrusting, landingsvaartuigen en voer tuigen te versnellen. De Franse minister voor de verbonden staten van Indo-China, Jean Letourneau, heeft na een kabinetsvergadering ver klaard, dat men de militaire toestand „goed in handen heeft". Er is geen aan leiding te spreken van een paniek of cata strofe, hoewel de verliezen bij Caobang „een belangrijke, wrede en pijnlijke tegen slag" vormden. Binnen een paar weken zullen versterkingen, zowel manschappen als materiaal, van Frankrijk en elders naar naar Indo-China worden gezonden, aldus Letourneau. Washington heeft de Franse regering verzekerd, dat al het mogelijke zal worden gedaan om de militaire uitrusting aan de Franse strijdkrachten in Indo-Ghina snel te leveren, aldus werd Vrijdag officieel te Washington medegedeeld na besprekingen over het Franse hex-bewapeningsprogram tussen Franse en Amerikaanse ministers. In gezaghebbende kringen te Washing ton wordt medegedeeld, dat Frankrijk van President Truman is Vrijdag te Hono- loeloe aangekomen waar hij verklaarde, dat de ontmoeting tussen generaal Mac- Arthur en hem zelf zal worden gehouden op Wake, een klein koi-aaleiland in het Noorden van de Stille Oceaan, aldus meldt de New Yorkse radio. Wake ligt ongeveer halverwege' Hono- Ioeloe en de Philippijnen. De afstand die Truman voor dit onderhoud moet afleggen, bedraagt 11.000 kilometer. Men verwacht, dat Truman Maandag weer uit Honoloeloe naar San Francisco zal vertrekken en Dins dag aldaar verslag zal uitbrengen van zijn onderhoud met MacArthur. Te San Fi-ancisco werden alleen de noodzakelijkste formaliteiten verricht en te Honoloeloe wees hij een „lei", de bloe menslinger van Hawaii die als welkom dient, van de hand. Zijn veiligheidsgai-de verbood een Hoela-dans van de eilandbe woonsters. Dit alles wordt door Reuter uitgelegd als een teken dat de president ernstig gestemd was. Vrijdagochtend hebben de Verenigde Staten voor de tussentijdse commissie voor Korea de beginselen belicht, die naar hun mening ten grondslag moeten liggen aan de bezettingspolitiek ten aanzien van Noord-Korea door de troepen der UNO. Deze algemene gedachten zouden door president Truman en generaal MacArthur worden besproken. Drie fasen Volgens de mening van de Amerikaanse regering', die werd toegelicht door John Ross, lid van de Amerikaanse delegatie, moeten er „zo weinig mogelijk verande ringen" worden aangebracht in de funda mentele structuur van Noord-Korea, voor dat de commissie der UNO een beslissing heeft genomen. Dit is een hoofdbeginsel, aldus Ross, maar het zal misschien nodig zijn het gezag van de centrale Ncord- Koreaanse regering tijdelijk te vervangen en een zekere controle te oefenen op de bestaande plaatselijke autoriteiten. Ross noemt drie fasen in de bezettingsperiode voor Noord-Korea. In deze drie fasen zal de Zuid-Koreaanse regering geraadpleegd worden over practische kwesties indien haar medewerking in nauwkeurig bepaalde en technische aangelegenheden nuttig mocht blijken, maar zij zal niet deelnemen aan de vaststelling van de politiek. De eerste fase van de bezetting, aldus de Amerikaanse regering, zal tamelijk kort zijn en samenvallen met de laatste fase van de militaire operaties. De opperbevel hebber van de strijdkrachten der UNO is verantwoordelijk voor het verzekeren van de binnenlandse veiligheid, de burgerlijke maatregelen voor de hulpverlening aan de bevolking en het herstel van het bestuur van het land. De tweede periode loopt tot aan de verkiezingen, waardoor een nieuwe plan is het aantal divisies tegen het einde van 1951 van vijf op tien te brengen. De Franse minister van Defensie, Jules Moch, had dit op bovenbedoelde conferentie medegedeeld. Frankrijk zou aan het eind van dit jaar zeven divisies in actieve dienst hebben. De besprekingen werden gevoerd tussen de Franse ministers van Defensie en Financiën, Moch en Petsche, en de Ameri kaanse ministers van Buitenlandse Zaken, Financiën en Defensie, Acheson, Snyder en Marshall. Volgens het communiqué zette Petsche de financiële toestand van Frankrijk uiteen in verband met het ont worpen Franse herbewapeningsprogram. Acheson verzekerde Moch en Petsche, dat de Amerikaanse autoriteiten goede nota zullen nemen van de verstrekte gegevens. Chinese dreiging Volgens Chinese kringen te Hongkong worden 150.000 Chinese manschappen samengetrokken aan de grens tussen China en Indo-China. Te Lioetsjou, 325 kilometer van de grens, bevinden zich 470 vrachtautos om wapens en munitie naar het grensgebied te brengen. Ook zouden Chinese autoriteiten 12.000 mannen en vrouwen in dienst genomen hebben om met spoed een nieuwe spoorweg aan te leggen van Lioetsjou naar de grensstad Tsjennankwan. Het werk zou aan het eind van deze maand voltooid moeten zijn. Het aftreden van regering zal kunnen worden gevormd, die haar gezag zal kunnen doen gelden over het gehele land. Het zal noodzakelijk zijn, dat de opperbevelhebber blijft instaan voor de binnenlandse rust, maar hij zal rekening houden met het advies van de commissie der UNO. Alles zal worden gedaan om het bedrijfsleven opnieuw op gang te brengen. Ook het politieke leven zal zijn belangstelling hebben. In de derde periode zal een nationale regering voor geheel Korea het gezag uitoefenen. Een minimum aan troepen der UNO zal ter plaatse blijven totdat de doelstellingen van de UNO een democratische regering en binnenlandse orde verwezenlijkt zullen zijn. Daarna zullen de strijdkrachten der UNO Koi-ea verlaten en zullen Koreaanse eenheden hun taak overnemen. Op een besloten bijeenkomst vaxx de intex"im-commissie van de UNO voor Korea is een resolutie ingediend door de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Spendex-, goedgekeurd. In deze re solutie wordt bepaald, dat het gezag van de regering van Syngman Rhee alleen tot Zuid-Korea beperkt is. De resolutie is Vrijdagavond bekend ge maakt en generaal MacArthur is er van op de hoogte gesteld. Manifest tot de mensen achter het IJzeren Gordijn Met het oog op de verkiezingen die Zondag in Oost-Duitsland worden gehou den, heeft de internationale van ex-poli tieke gevangenen, waarin vex-zetsstrijders uit België, Frankrijk, Luxembui'g, Neder land en West-Duitsiand zijn vertegenwoor digd, een manifest gericht tot de mensen aan gene zijde van het IJzeren Gordijn. Het manifest laakt in felle bewoordingen het gevangen houden van al diegenen, die xxiet met het communistische regiem sym pathiseren. Aan degenen, die, zoals het manifest zegt, in Oost-Duitsland lijden onder een systeem van geweld en onder drukking, wordt de verzekering gegeven, dat zij in hun strijd niet alleen staan. Meer dan 30.000 exemplaren van het ma nifest zullen over Oost-Berlijn worden verspreid. Neen. Duizenden gele ballonnetjes, waarop met grote letters „Nein" staat, dreven gisteren op de Westenwind over de grens van de Sovjet-zone van Duits land. Aan de ballonnen, die waren op gelaten door de leden van het anticom munistische verbond van de Duitse jeugd, hingen kaartjes, waarin op de^ Oost-Duitsers een beroep gedaan wordt om het gedrukte ,ja" op de stembiljet ten door te schrappen en te vervangen door een geschreven „neen". Kleurlingen in parlement van Zuid-Afrika? De Zuid-Afrikaanse premier, dx\ Daniël Malan, en de Zuid-Afrikaanse minister van financiën, Havenga, hebben respectievelijk als leider van de nationalistische partij en leider van de Afrikaanse partij een over eenkomst bekend gemaakt aangaande een aparte pax-lementaire vertegenwoordiging van de kleurlingen in de Kaapprovincie. Volgens de overeenkomst zullen de kleur lingen voor het eerst vier vertegenwoordi gers krijgen in de volksraad, één in de se naat en twee in de Kaapse provinciale raad. De gekleurde bevolking van de Kaap provincie, die voldoet aan de eisen met be trekking tot eigendom en inkomsten, en de blanke bevolking hebben op het ogenblik een gemeenschappelijke verkiezingslijst. Daar de wet bepaalt, dat slechts blanken zitting mogen hebben in het parlement wordt de gekleurde bevolking in de senaat en de volksraad door blanken vertegen woordigd. minister Schokking 's-GRAVENHAGE, 14 October. Naar aanleiding' van het bericht, waarin „van welingelichte zijde" nadere mededelingen werden gedaan over de motieven, die mi nister Schokking tot zijn aftreden hebben bewogen, stelt de minister het op prijs te verklaren, dat deze mededelingen niet van hem persoonlijk afkomstig zijn en dat hij het betreurt, dat daarin zijn verhouding tot zijn ambtgenoten in het geding is ge bracht - Onze parlementaire redacteur meldt nog, dat er geen sprake van is. dat het kabinet niet accoord zou gaan met de op 26 Sep tember door de te Washington gehouden bijeenkomst van ministers van Buiten landse Zaken genomeix besluiten. Aan die bijeenkomst hoeft de Nederlandse minister mr. Stikker deelgenomen. Met stelligheid kan worden vex-klaard dat het kabinet alles zal doen om hetgeen ten aanzien van Ne derlands aandeel in de verdediging van het Westen is besloten, te verwezenlijken. HET WEER AFGEBEELD I40CT0BER'50 lUUR MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER /^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR i/ll/ BELANGRIJK I//// NEERSLAG- GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJS-PRONT-TOSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN OiT TEKEN GEEPT CE WINDRICHTING AAI.- IEDERE HELE DWARS STREEP «S EEN WIND- SNELHclO VAN VIJF MSTSP peg SECONDE Het hoge drukgebied boven Oostenrijk neemt nog verder in betekenis af. Het kouaefront van de depressie bij IJsland is in de afgelopen 24 uur langzaam over Engeland getrokken en bracht vanmor gen al enige regen op de Engelse Oost kust. Het bewoog zich verder in de richting van ons land. Wanneer dit front gepasseerd is, komt ons land mor gen onder invloed van wat koelere lucht. Weerbericht AANVANKELIJK OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door hel K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk enkele opklaringen, later half tot zwaar bewolkt met kans op enige regen. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. 15 October: Zon op 7.04 uur, onder 17.47 uur Maan op 12.56 uur, onder 19.26 uur 16 October: Zon op 7.06 uur, onder 17.45 uur Maan op 14.08 uur. onder 20.27 uur Hoog en laag water te IJmuiclcn Zaterdag 14 October Hoog water: 5.05 en 17.25 uur. Laag water: 0.56 en 13.10 uur. Zondag 15 October Hoog water: 5.48 en 18.09 uur. Laag water: 1.38 en 13.50 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1