I De zagende pijnen 17 October 1950 ,j0Ssale Zandvoortse bunker e slechts een brok puin jet slopen werd voor de aannemer een grote tegenvaller ,013 werd even ten Noorden door de „Organisatie „MerWcht van een Beiers frSaclitige bunker gebouwd. „Viedde zoveel mogelijk in de 70 geheim mogelijk. Als de fëlnóvMrt was gedaald, gingen ie lichten aan en werd bij fj r1" zware electrische lampen pSjdf-poslen stonden op de r,schuwden voor vijandelijke ma werden de lichten ge- werk gestopt, totdat het ge- we' Niemand, die er iets r*!fniet toen het gevaarte gereed h t la" ceheel bedolven onder Tjit slechts een zeer nauwe in- het eind van een steil naar om- ""."nfi'dat de kolos er was en »r rekking van de Boulevards liïworden werd het nodig hem I1'omdat de grond ter plaatse nr vier meter moest worden af- teveer - - - p va a|ioesel te Zwolle nam !'rnia Reeds méér dan 15.000 fteter'bunker, verspreid over ons 1nd werd door haar tot nu toe ...In opgeruimd. r Aoril van dit jaar begon men met Vi Men had een opleverings-ter- o viifttó dagen bedongen, zodat Juni gereed dacht te zijn. Men /inor tot 12 Augustus. Toen moest 0 van het Zandvoortse gemeente- het werk stopzetten, omdat het ÜB bleek in het drukste van het Emet het opblazen door te gaan. Op Sber werd het werk hervat, en 2 October, rekent men nog op on- week ot drie voor het gevaarte „verdwenen zal zijn! vhebben al heel wat meegemaakt op p-gebied" vertelde ons de aan- die ondanks deze tegenslag geen van zijn optimisme verloren bleek L maar zoiets hebben we in ons land nog niet aangetroffen. ^Deze i- blijkt een „munitie-bunker" ge ile zijn. Hij heeft een inhoud van 450 ie meter en bevindt zich ruim acht [onder de grond. Dak. muren en vloer I een dikte van twee meter en het igevaarte, en dat is het ergste, heeft kubistische wapening", d.w.z. dat Mftgevlochten is als dat van een U steeds weer door het gehele wk uiterst kleine kubussen, ge- prima beton-ijzer van twaalf „ele" dikte. Het is haast ondoenlijk, beton, dat bovendien hard is als j) galen ie boren om de explosieven j te brengen. Steeds weer stuiten onze i op het ijzer en ontelbare zijn reeds apt. Al het losgekomen ijzer na de sei moeten we bij kleine stukjes smet een tang afknippen. rkomt nog bij, dat deze kolos ge- op vijf meter afstand van pavil- sndevoerde" en heel dicht bij dicht- e woonwijken, zodat we met het slechts lichte ladingen kunnen die tóch nog genoeg schade Paviljoen „Sandevoerde" heb- we rondom met hoge kunstmatige moeten omgeven en verder geheel inpakken in strobalen, om het ge- der explosies zoveel mogelijk te Elk week-einde gaat deze zaak in de nnantlen open, zodat we die obsta- steeds moeten verwijderen om ze dan aandaginorgen weer opnieuw aan te en, Ondanks al deze voorzorgsmaat- fe veroorzaken we nog heel wat scha- Onze verzekeringsmaatschappij heeft üe kennen gegeven, niet langer ver- wrde'.ijk te willen blijven", zo zei de ■ï.Hoesel. „De totale schade bedraagt simeer dan tweeduizend gulden aan de geilde huizen. Het is wel gebeurd, dat stukje steen door een ruit vloog i Burgemeester Engelbertstraat, het ■enhet overgordijn wegscheurde, over tafel ging, waar een diepe groef werd. reiken in het blad, in de achterkamer ace deursponning sprong en daar ten- Ie nog twee grote ruiten verbrijzelde. zijn persoonlijke ongevallen tot loe uitgebleven. We schieten nog een week of drie en dan is óók ding verdwenen en hopen we de scha- die we hier hebben opgelopen, elders I weer te kunnen inhalen, want we heb- o naast tegenvallers óók nog wel eens trailers." ve hebben met de aannemer het werk eens zo kolossale bunker is nu üelig brek puin geworden, gelegen in tzrote krater van bergen puin en brok ken ijzer. Als een venijnig uitziend mon ster steken aan alle kanten de scherpe pun ten omhoog van afgeknipt betonijzer, waar tussen de werklieden met houwelen het losgeslagen puin trachten weg te hakken, een uiterst vermoeiend werk. waartegen geen enkele plunje bestand is, omdat deze scherpe, ruwe massa scheur op scheur in zelfs de sterkste kleding veroorzaakt en de zwaarste werkschoenen in enkele weken om zeep helpt. Met grote luchtbeitels worden gaten ge boord voor de explosieven. Met hun gehele gewicht hangen de werklieden op de boor, die telkens weer op het ijzer afglijdt. Dan moet een nieuw gat worden gemaakt. Als de ladingen zijn aangebracht, wordt de ï'ode vlag gehesen. Een wirwar van draden hangt over de puinhoop, die eens die mach tige bunker was. Een groot ijzeren net wordt er overheen getrokken om zoveel mogelijk de kracht van de ontploffing te breken. Dan verdwijnen we in de schuil hut, waarin het ontstekingsapparaat staat opgesteld. „Alles veilig?" De voorman gluurt nog even voorzichtig om een hoekje, dan wordt de handle omlaag gedrukt. Een daverende knal springt uit de krater om hoog. Brokken ijzer en beton worden hoog de lucht in geslingerd. Het regent stenen om ons heen. Dat gaat zo tien, twaalf maal per dag. Bij iedere knal komt de vurig ge wenste Noord-Zuid-verbinding wat dichter bij haar verwezenlijking. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo thekers en drogisten 0.83, 2.08 en 7.94 Moord op de Botermarkt wordt op 9 November behandeld Naar wij vernemen zal de zaak tegen dc Haarlemse kellner J. Th. IV. A., die op Maandagmorgen 31 Juli op de Botermarkt de haringkoopman A. Schraal neerstak, op 9 November door de Haarlemse rechtbank worden behandeld. Er is thans een psychia trisch rapport over de dader uitgebracht. De kellner wordt verdedigd dcor mr. J. A. van der Waerden, een Amsterdamse, advo caat. NIEUWE SALARISVERORDENING VOOR VLEESKEURINGSDIENST De minister van Binnenlandse Zaken heeft B. en W. van Beverwijk ter kennis neming toegezonden een exemplaar van het door de Commissie van Advies inzake de bezoldiging van het gemeente- en water- schapspersoneel uitgebrachte rapport over de bezoldiging van de gemeentelijke hulp- keurmeesters van vee en vlees, met welk rapport de Minister zich heeft verenigd. De op grond van dit rapport mogelijke wijzigingen van de plaatselijke salaris regeling is inmiddels verwerkt in een ont- werp-besluit, dat ter vaststelling aan de raad wordt aangeboden, zulks met terug werkende kracht tot 1 Januari 1948. „„r-v - - Ipp! „k"«ffflit - Deze foto werd kort na het begin van het slopen van de bunker genomen. Het dak van de betonnen kolos ligt blootgegraven. Werklieden zijn bezig het losgeslagen puin na de eerste explosies te verwijderen. Op de achtergrond paviljoen ..Sandevoerde". omgeven door een beschermende wand van kunstmatige duinen en hoog opgestapelde strobalen. Jan Oudegeest overleden ^"dernemende Zwitser heeft een ^•automaat geconstrueerd die a rai- nSat eUlhle centimes drie kubieke X. brandstof in uw sigaren-aan- S13UI'- Het minidtuur-t ank station hiïitVef 9 worden uitgebreid met Wonderlijke automaat die vuur steentjes levert. tyenda voor Haarlem DINSDAG 17 OCTOBER &l&"'Kbomv: Concert HOV. 8 uur. tk van Gelder spreekt over ^r'p»,VanT. arlems Jeugd is uw aller 'Ji' 'J5 ,!s Van Looy: Kunst Zij Ons gwwonstellmg (tot 29 Oct.) 10—5 uur. ciiv ewiduivels'''18 j-2- 4-15- 7 en lli, ij, - -^hisky als water", alle leeft., w Ui v!!, 5 uur- Spaarne: „Jungle- 7 en 9.15 uur. Frans Hals: kaWj,. luidt". 18 j.. 2.30. en 8 uur. 'ttïK Iin'rJv?de Donau". 18 j., 2. 4.15. ■'in2 4li >7 „ace:..Misdadig zwijgen", ffnvllcr» uur- Stt- &AG 18 OCTOBER «aiaaag. en avondvoorstellingen. Oud-voorzitter van de S.D.A.P. en het N.V.V. In het Diaconessenhuis te Leiden is Maandag overleden de heer Jan Oudegeest, oud-voorzitter van de S.D.A.P. en een van de pioniers der Nederlandse vakbeweging. De heer Oudegeest was 80 jaar. Hij be hoorde tot de twaalf apostelen van dc oude S.D.A.P. In brede kring droeg men hem grote achting toe voor hetgeen hij in het belang van de arbeiders heeft verricht. De heer Oudegeest werd op 5 Augustus 1870 te Utrecht geboren. Hij ging tot zijn 12de jaar naar school en werd vervolgens geplaatst op de administratie der spoor wegen. Zijn vrije tijd besteedde hij aan de studie voor het examen voor surnu merairs, dat hij, evenals dat voor derde klerk, na verloop van enige tijd aflegde. Na verschillende rangen te hebben door lopen, verliet hij in 1903 de dienst om zich geheel te kunnen wijden aan de orga nisatie van het spoorwegpersoneel. De naam Oudegeest is onafscheidelijk verbonden aan de spoorwegstaking van 1903, welke staking hij grotendeels orga niseerde. Enkele jaren later werd het Ne derlands Verbond van Vakverenigingen opgericht, waaraan Oudegeest actief deel nam. Hij werd benoemd tot secretaris en volgde in 1908 dr. Henri Polak als voor zitter op. In 1919 werd het Internationaal Verbond van Vakverenigingen opgericht. De heer Oudegeest werd toen secretaris generaal. In 1927 werd hij tot voorzitter van de S.D.A.P. gekozen, voor welke func tie hij in 1934 bedankte Oudegeest was van 1899 tot 1906 lid van de gemeenteraad van Utrecht en van 1908 tot 1913 gemeenteraadslid van Amsterdam. Van 1913 tot 1922 was hij lid van de Tweede Kamer en van 1929 tot 1936 lid van de Eerste Kamer, waarna hij zich uit het politieke leven terug trok. Zijn voornaamste werken zijn „Naar den opgang", en „Geschiedenis der zelf standige vakbeweging in Nederland", respectievelijk verschenen in 1924 en 1926. De begrafenis is vastgesteld op Donder dagmiddag om half drie op de begraaf plaats Rhijnhof bij Oegstgeest. Huldiging 3ac. Bonset in Haarlems Concertgebouw Ook in Haarlem zal, zoals wij reeds eer der berichtten, de te Zandvoort woonach tige toonkunstenaar Jac. Bonset worden gehuldigd ter gelegenheid van zijn gouden jubileum. Op Maandag 23 October wordt in de gemeentelijke Concertzaal een uit voering gegeven van enkele der tweehon derd koorwerken, waarmee Jac. Bonset het répertoire van de Nederlandse zangvereni gingen heeft verrijkt. Medewerking verle nen het Koninklijk mannenkoor „Caecilia" onder leiding van Nico Hoogerwerf, het gemengd koor „Zanglust" en het gelijk namige kinderkoor onder leiding van Wil lem Hespe, het gemengd koor „Polyhym nia" onder leiding van Henk Arisz, Schoorls gemengd koor onder leiding van Corn. Jonker, de declamatrice Riek Bon setHorst en de pianist Henk Duinker, die de begeleidingen verzorgt. Het concert wordt evenals dat van kort geleden in het Concertgebouw te Amsterdam geopend met de Marche Triomphale, door de componist zelf op het orgel gespeeld. Verder worden onder meer uitgevoerd de suite „Kenne- merland" en „O gulden hoofd" op tekst van Guido Gezelle. De koren zullen zich zowel j gezamenlijk als afzonderlijk laten horen. Tegenslag bij de bouw van de Zandvoorfse rotonde Dikke schelpenlaag veroorzaakt stagnatie Maandagmorgen om elf uur zou Zand- voorts burgemeester de eerste dam-plank inspuiten van de fundering, waarop aan het einde van de Strandweg de rotonde met politie-post, toilet-gelegenheid en EHBO- post gaat verrijzen. De aannemer, de firma D. Berkhout, had hiervoor een drietal pom pen laten slaan, die het voor het inspuiten benodigde water onder een druk van 5 atmosferen moesten leveren. Dit inspuiten van deze „dam-planken", betonnen balken van 3y2 meter lengte en 330 kg zwaar, ver vangt bij dit buitengewone werk, vlak aan zee en op het strand, het normale heien van palen. Bij het proefspuiten bleek men echter te stuiten op een zéér dikke schelpenlaag op ongeveer zeven meter onder de begane grond. Bovendien bleek de druk op het water onvoldoende om door deze zware schelpenmassa heen te spuiten,zodat in de morgen-uren het werk niet vlotte en men er 's middags mee doorging. Om twee uur arriveerde Zandvoorts burgemeester, doch ook toen bleek het niet mogelijk de ceremonie te doen plaats heb ben, daar de betonnen damplank ongeveer halverwege op de schelpenlaag bleef staan en er onmogelijk viel te spuiten. Men zal vandaag het. werk voortzetten en dan bij het spuiten tevens een heistelling inschakelen, waardoor men hoopt met voortdurend spuiten en tevens licht heien de hardnekkig weerstand biedende schel penlaag te kunnen doorboren. Ds. P. Riemersma te Vijfhuizen heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk van Bergen (N.H.) bedankt. Pierre Monteux leidde het Concertgebouw-orkest Evenals verleden jaar organiseert het Amsterdamse Concertgebouw Orkest enige buitengewone concerten speciaal voor be zoekers „van buiten". Zondagmiddag had de eerste uitvoering in deze serie van dit seizoen plaats. Het orkest stond onder leiding van Pierre Monteux. de 75-jarige Franse dirigent, die pittig en paraat, met energie en met delicate geest, als dc incar natie van de eeuwige jeugd onder muzikale leiders, de stok voerde om zijn wil aan het ensemble op te dringen, precies zoals der tig jaar geleden om niet van langer te praten dan onze ervaring in dat opzicht reikt. Hij kent het orkest en het orkest kent hem. Het is bovendien merkbaar hoe prettig, zonder overspanning, de Amster dammers onder hem musiceren: ze kunnen op zijn feilloos geheugen rekenen (hij diri geert nog steeds alles uit het hoofd!), zijn aanduidingen zijn zakelijk correct, zijn ge baren alleen bestemd voor het orkest en voor de muziek die hij dient. Van effect- jagerïj om het publiek te overbluffen is geen spoor te merken. Dit alles is niet al leen sympathiek, maar het getuigt van een hoogstaande beschaving en een fijne geest, die wars is van modern dynamisme, van aanstellerij en buitenissigheden. En toch heeft Monteux pas weten te houden met de stroom van de tijd: er is niets ouderwets aan zijn interpretaties. Dit merkt men het best als hij romantische muziek onder handen heeft; deze zal hij zomin tot mechanische formules herleiden als versuikerd sentimenteel opdissen. Frisse tempi, gezonde klank en vooral een duide lijke tekening zijn de kenmerken van deze vitale geestesgesteldheid. Wij konden het deze middag ervaren aan een levendige vertolking van Weber's „Euryanthe"-ouverture, aan een stemming- wekkende „Prélude a l'après-midi d'un faune" van Debussy, aan de geraffineerde Enigma-variaties van Elgar en waarlijk niet het minst aan de begeleiding van het Klavierconcert no. 1 van Beethoven. Solist in dit werk was Theo van der Pas, die zijn aandeel niet alleen technisch gaaf, maar ook bijzonder delicaat, in Mozart- stijl vertolkte. Monteux deed met het orkest (tot een kleine bezetting teruggebracht) hetzelfde. Er werd een wonderlijk fijn musiceren bereikt in het Largo, dat een innige conversatie werd tussen de piano en de klarinet; hier brak een klein tikje ge voeligheid door, precies genoeg om de sfeer van distinctie ongerept le houden. En wat kan die muziek dan mooi zijn! JOS. DE KLERK. J. W. Hofstra sprak over de Rooms-Katholieke roman Na afloop van de buitengewone alge mene ledenvergadering van de Rooms- Katholieke openbare leeszaal en biblio theek, welke Maandagavond in het bis schoppelijk museum werd gehouden, heeft de schrijver J. W. Hofstra een interessan te beschouwing gegeven over de Rooms- Katholieke roman in Nederland. De heer Hofstra, die de roman een versierde ge schiedenis noemde, gaf als zijn mening te kennen, dat de Rooms-Katholieke auteurs de taak hebben zich meer en meer in de sociale problemen van de maatschappij te verdiepen. Spreker wees er op dat in de na-oorlogse litteratuur andere normen zijn gaan gelden, als gevolg van de men taliteitsverandering die de mensheid heeft ondergaan. De Rooms-Katholieke roman, aldus de heer Hofstra, moet verheffend en stichtend zijn, zij moet ook leiden en on derwijzen. Tijdens de buitengewone ledenvergade ring werd onder meer voorzien in de be- stuursvacatures die zijn ontstaan door het overlijden van de oud-voorzitter ir. P. C. van der Heyden en het vertrek naar een andere gemeente van de vroegere pen ningmeester de heer J. Bergman. Door het bestuur waren de heren drs. H. W. M. van Run en J. van Velsen candidaat gesteld. De leden droegen de heren drs. H. W. M. van Run. mr. J. C. H. A. M. van Son en P. W. Assrnan voor. De heren Van Run en Van Velsen werden gekozen. De waarnemend voorzitter de heer G. Roeland maakte gewag van een voortdu rende stijging van het ledental: de katho lieke leeszaal telt op het ogenblik 833 leden tegen in 1949 643. Spreker drong er bij de leden op aan om door een vrijwil lige contributieverhoging er toe bij te dra gen dat de zware financiële lasten van het leeszaal-werk zouden verminderen. De deken van Haarlem, J. Kuilman, riep de aanwezigen op het katholieke leeszaalbe- zoek te blijven steunen en te propageren. Het Vaticaan geeft een overzicht: Ruim 1 1.000 priesters geliquideerd in Oost-Europa VATICAANSTAD (Reuter). Het Vati caan heeft een overzicht uitgegeven over „de vervolging van de katholieke kerk in de communistische landen van Oost- Europa". In deze staat wordt verklaard, dat ongeveer 11.000 geestelijken zijn terecht gesteld, gevangengezet of gedeporteerd, drie bisschoppen terechtgesteld, een kardi naal en twee bisschoppen in de gevangenis en een aartsbisschop in huisarrest, Roemenië: Alle nog levende priesters in Voetbal Derde klassers In de derde klasse A van district II be haalde HBC het derde gelijke spel en wel togen Blauw Zwart. Twee maal verkreeg de Heemsteedse club een voorsprong en rust ging in met 2—1. Na do hervatting zetten de gasten de achterstand in een voorsprong van 32 om. waarna Vogel de partijen op gelijke voet bracht. Dc linksbinnen van Blauw Zwart viel de doelman van HBC zodanig aan. dat deze met een hoofdwonde het veld moést verlaten. De aanvoerder van Blauw Zwart stuurde de linksbinnen het veld af. I-Iet succes van DIO betekende de eerste nederlaaag van TYBB. Rust ging in met ,.„0 e1i. In de tweede helft was DIO beter op de gevangenis. Tenminste 700 ter dood dreef en Veen en Hendriks brachten de stand gebracht. Alle betrekkingen met het Vati- °P 3—1 caan afgebroken. Bulgarije: Alle kerkelijke instellingen1 buiten de wet gesteld en de betrekkingen met het Vaticaan afgebroken. Tenminste 120 priesters of andere religieuzen in de gevangenis of in ballingschap. Albanië: Alle bisschoppen en 715 pries ters gearresteerd, twee bisschoppen terecht gesteld en de aartsbisschop van Durazzo tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Oelcraine: Meer dan 3600 priesters ter dood gebracht, negen ordes ontbonden, alle seminaria. 100 scholen en meer dan duizend kerken gesloten. Polen: Tenminste 7000 priesters „gemo lesteerd" door de politieke politic, van wie duizend in concentratiekampen ter dood zijn gebracht. Tsjechoslowakije: Alle katholieke orga nisaties ontbonden, aartsbisschop Beran in huisarrest en ten minste 300 geestelijken in de gevangenis en alle katholieke scholen gesloten. Hongarije: Tot begin Juni waren 538 priesters terechtgesteld, gevangengezet of gedeporteerd. Een bisschop terechtgesteld door de Russische legerautoriteiten „omdat hij vrouwen, die door soldaten onteerd waren, had verdedigd". Kardinaal Mind- szenty tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. In de maand Juni zijn ongeveer duizend kloosterlingen naar concentratie kampen overgebracht. Ongeveer tachtig priesters hebben uit het land kunnen vluchten. Estland, Letland en Lithauen (thans Rus sische provincies): ongeveer duizend gees telijken terechtgesteld of gevangengezet. Joegoslavië: Tenminste 1954 priesters te rechtgesteld. gevangengezet of gedepor teerd. 196 van hen waren zonder proces ter dood gebracht en 32 na een „oppervlakkige procedure voor een volkstribunaal". Einde 1949 hadden nog slechts 400 paro chies hun eigen priester. Ongeveer 409 priesters hebben uit het land kunnen vluchten. Treinbotsing bij Best Hedenmorgen is te Best een kolentrein in botsing gekomen met een goederentrein. Vair de kolentrein ontspoorden zes wagens, van de goederentrein één. Tussen Boxtel en Best moest op enkel spoor gereden worden, waardoor enige vertraging in de treinenloop ontstaan is. Romeinse soldaat verloor een munt, Zandvoorter raapte hem op Een inwoner van Zandvoort heeft bij graafwerk in de duinen een Romeinse ko peren munt, ter grootte van een gulden, gevonden. De voorzijde vertoont het beeld van een Romeinse keizer met het randschrift „Nero Cesare". Aan de achterzijde is een vrou wenfiguur uit de Romeinse oudheid uit gebeeld. Men vermoedt dat men hier te doen heeft met een muntstuk uit de Lijd van keizer Nero, 50 tot 76 na Christus. In de oudheid diende het strand de Romeinse legers tot 'heirweg, zodat hei voor de hand ligt dat een van 's keizers krijgers het muntstuk onderweg heeft verloren. De vinder houdt de plaats waar nij het geldstuk vond angstvallig geheim in de hoop nog meer van dergelijke vondsten te doen. De munt is nog gaaf, heeft een fraaie geelkoperen kleur en een opvallend zwaar gewicht. Amateurtoneel Gymnastiek Turners-parlement bijeen In "s Gravenhage heeft het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond vergaderd. Ruim 120 afgevaardigden uit de bij het K. N. G. V. aangesloten turnkringen en van de diverse commissies waren onder voorzitter schap van de heer A. van Wieringen bijeen gekomen om kennis le nemen van het wel en wee van het Verbond over het jaar 1949, neergelegd in talrijke verslagen. Het algemeen verslag van de bondssecreta- ris werd zonder enige discussie aanvaard. Hierin werd o.m. de aandacht gevestigd op de gestadige groei van het Verbond, hetgeen wel duidelijk blijkt uit dc volgende aantallen werkende leden: per 1 Januari 1946 89.800, per 1 Januari 1947 115.500, per 1 Januari 1948 118.000. per 1 Januari 1949 120.100 en per 1 Januari 1950 124.700. terwijl sinds 1 Januari 1950 tot aan 1 Juli 1950 de toename weer ruim 4100 werkende leden bedroeg. Een voorstel van het bondsbestuur tot wijziging van enkele artikelen van het Huis houdelijk Reglement, werd na enkele op merkingen hierover teruggenomen. Daaren tegen nam de vergadering met algemene stemmen aan het voorstel tot het instellen van een turnpaspoort, waarin alle antece denten van de turner(-ster) op tcchnisch- en/of organisatorisch gebied zullen worden aangetekend. Eveneens werd met algemene stemmen aangenomen het voorstel tot het houden van een landelijke verloting voor het bijeen brengen van de ontbrekende gelden voor de aankoop van een eigen bondsgebouw, het aanschaffen van toestellen en ter ondersteu ning van verenigingen. De vaardigheidswimpels 1949 voor gym nastiek en athletiek werden uitgereikt aan de Limburgse Turnkring en aan de Turn kring de Graafschap. Mededelingen werden r.og gedaan over bet in 1952 in 's Gravenhage te houden dertigste bondsfeest, over de ir. 1953 in Nederland te houden internationale demonstratie door bij de Federation Internationale de Gymnastiek aangesloten landen en over het in Maart 1951 vermoedelijk weer te Utrecht te houden bondscongres, voor welk congres reeds enige zeer prominente Dersonen hun medewerking hebben toegezegd. In het bestuur verwisselde na eeri zestien jarige ambtsperiode de bondspenningmeester de heer J. H. v d. Burg zijn functie met het bondsbestuurlid B. L. van Verre. In de vaca ture van de heer J. M. Berrevoets werd be noemd tot technisch bestuurslid de heer W. Rosenboom te Middelburg. Besloten werd de bondsvergadering 1951 wederom in Den Haag te houden. ADVERTENTIE o>yocnxr/™ca»»'r'xceeaca(«xccoe( Lauwe Permanent wave Glanzend, soepel en houdbaar SALON HOFFMANN Middenweg 126, Haarlem-N., Tel. 22202 ADVERTENTIE Dat zuurbranden op Uw maag kunt ge blussen in enkele minuten met één of twee Rennies. Laat ze gewoon smelten op de tong, zonder water of wat ook en die brandende pijn wordt sneller gestild dan ze gekomen is. Iedere Ren-nie is apart verpakt en zo kunt ge ze bij U steken om dadelijk Uw pijn te blussen, bij iedere voor komende gelegenheid overal en altijd. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. Vierde tafel-ronde der O.R.G. De Open Religieuss Gemeenschap te Haarlem bereidt haar vierde ronde-tafel samenkomst voor op 28 en 29 October. De inleiders en hun onderwerpen zijn de vol gende: dr. J. G. Stridiron, organisatie-advi seur en accountant te Utrecht: „De mens als gemeenschapswezen versplinterd en de weg tot zijn metamorphose"; A. Soesman, arts te Den Haag: ,,De stof als religieus vraagstuk. (Alchimoe, atoomleer, homoeopathie)"; ds. C. Aalders, Ned. Herv. Pred. te Den Haag: „Godsdienstige orthodoxie of kosmisch- religieuse bewustwording"; dr. F. W. Zeyl- mans van Emmichoven, psychiater, Den Haag: „Kosmische en a-kosmische kunst". Het batig saldo van het klaverjasclub- tournooi „Haarlem-Noord", gehouden in het café-rastaurant „Du Nord", Rijksstraatweg, ten bate van de Vereniging tot behartiging der belangen van t.b.c.-patiënten afdeling Haarlem, is f287,14. Maandagavond is met een optocht door Amsterdam de actie ingezet voor een loterij '.en bate van het Amsterdamse Kind in nood". Door vier jongedames in de oude klederdracht der Amsterdamse weesmeisjes werd aan de ambtswoning van de burge meester aan mevrouw d AillyFritz het eerste lot (no. 000001) aangeboden en natuurlijk vlot verkocht. „Als de klok waarschuwt" „De Ramplaanspelers" zijn hun zevende seizoen begonnen met twee opvoeringen in het gebouw Domi te Overveen van het zo genaamde vrolijke mysterie „Als de klok waarschuwt.door R. en C, H. Feenstra, dat een kleine tien jaar geleden door Cor van der Lugt Melsert op het beroepstoneel ten doop werd gehouden en tegenwoordig op het répertoire van een groot aantal amateurvereniginigen voorkomt. Dit laatste is geen wonder, want het bevat zowel hu mor als spanning en behaalt dan ook altijd succes. Bovendien biedt een vertoning be trekkelijk weinig moeilijkbeden omdat men voor het grootste gedeelte met nogal grove en eenzijdige typeringen kan vol staan, hoewel er in het laatste bedrijf wel wat meer wordt gevraagd. Op de verdiensten en gebreken van het stuk behoef ik nu niet meer nader in te gaan, daar ik er alleen dit jaar reeds vier of vijf besprekingen aan heb moeten wij den. De voorstelling bereikte, na een bij zonder zwak begin, een bevredigend niveau. De Ramplaanspelers. onder leiding van Jaap vaind er Veldt. hebben het ge lukkige vermogen om sfeer te scheppen, maar dat alleen is toch niet voldoende, al kwam men er ook in dit geval wedei-om een eind mee in de goede richting. Aan de voordracht van de tekst ontbrak dynamiek. Te vaak liep het rhythme van de zinnen vast in een gelijkvormigheid, die hinderde door een steeds eendere na druk. Daarbij kwam nog dat men door gaans teveel acteerde en reageerde zoals de tekst het letterlijk voorschreef, in plaats van zich geheel in de situatie te verplaatsen en daaruit de woorden en gebaren te laten voortkomen. Dit gold echter zeker niet voor Cees Stroosnijder, die als de eigen aardige poortwachter Sinne (althans in het gedeelte van de opvoering dat ik heb kun nen bijwonen) met een opvallende prestatie de uitblinker was. Maar natuurlijk was er ook van de an deren veel goeds te zeggen, speciaal van Herman Langerveld als kapitein Brouwer en van Jos Koning als zijn rechtgeaarde dochter. Cas Helwes speelde de geaffec teerde dokter Van Gendt lang niet on aardig en Cor Linthout hielp freule Van Sminia in ieder geval aan een paar ken merkende eigenschappen, ofschoon gezegd moet worden dat er van deze dankbare rollen meer was te maken. Maar hoe dan ook, de zaal heeft zich uit stekend vermaakt en naar behoren gegrie zeld. De technische commissie van de ver eniging heeft zich veel moeite getroost het toneel naar de eisen van het spel in te richten, maar het was, de gegeven omstan digheden in aanmerking genomen, onmo gelijk daaraan geheel te voldoen. D. K. Handbal Concordia (dames) speelde gelijk tegen DES De dames van Concordia hebben DES in eigen huis dusdanig partij gegeven, dat de gastvrouwen blij v/aren met het resultaat: een selijk spel (3—3). Toch heeft het er voor de Haarlemse dames donker uitgezien. Met de reis naar Eindhoven nog in de benen wisten zij niet direct te antwoorden op de felle aanvallen van DES met het gevolg, dat er na nauwelijks tien minuten spelen reeds een achterstand van 20 was ont staan. Pas toen mejuffrouw Lody Stuy het eerste tegennunt maakte, ging alles op volle toeren draaide. Nogmaals doelpuntte DES. Kort voor rust ontstond het tweede doel punt voor Concoi'dia, geboren uit een mooie snelle aanval, die door een onhoudbaar schot van mejuffrouw Tine Handgraaf werd be sloten (3—2). De partijen wogen inmiddels tegen elkaar op en ook na de rust werd het evenwicht in krachten niet ongedaan ge maakt Mejuffrouw Stuy bracht de partijen kort na de hervatting op gelijke voet 3—3. Het verdere verloop bracht veel spanning, doch noch DES. noch Concordia slaagde er in het winnende doelpunt tc maken. In de eerste klas heren bleef Aalsmeer door de wel wat geflatteerde 82 zege op AHC nog ongeslagen, terwijl Concordia cn Attila ieder een punt moesten afstaan door het gelijk spel. Een uitstekende wedstrijd was dit. gespeeld in een zeer hoog tempo. Zoals de uitslag 1—1 al doet vermoeden waren de verdedigingen het beste op dreef. Prachtig werk leverde C. van Arem, de doel man van Concordia, die ook in deze zware wedstrijd weer volkomen voor zijn taak be rekend was. Hoepman doelpuntte in de eerste helft na een fraaie combinatie voor Concordia. Na de hervatting doelpuntte Vanacek voor Attila. De eerste ploegen van HOC stelden teleur Zowel voor de dames als voor de heren waren er kansen voorspeld in de wedstrijden tegen Amersfoort. De heren echter, die tot de rust goed partij gaven, konden er in de tweede helft niet meer tegenop en zagen met 7—2 het vonnis over zich voltrekken. De dames waren ook zeer slecht op schot en verloren de punten door een 2—1 nederlaag. Rapidïtas '31. vorig seizoen kampioenspreten dent. liet een 5—2 voorsprong op BHC, Bussum verloren gaan en verloor de wed strijd nog met 6—5. Overigens was de zege van BHC volkomen verdiend. De dames van Gita en Bato behaalden goede overwinningen respectievelijk op Nieuwe Niedorp en Rood Zwart. Opmerke lijk goed was de doelverdedigster van Rood Zwart en het heeft Bato dan ook heel wajt moeite gekost het in dit geval zeer kostbare doelpunt te maken. IJmond (heren eerste klas afd.) blijft door de 12—9 overv/inning op I-IOC 2 nog ongeslagen en daarachter komt BGV, dat. op AVA de volle winst be haalde, met slechts een verliespunt. Bato leverde een uitstekende prestatie door in de laatste minuten een achterstand van 4—2 tegen Concordia 2 om te zetten in een zege van 54. Bij de dames vervolgde BGV de goede resultaten door IJmond met een 2—0 neder laag huiswaarts te sturen. Heemstede moest in CSV haar meerdere erkennen met 50. Sport in 't kort VOORZITTER VAN HBC VERLAAT HEEMSTEDE. De heer G. J. Athmer, voorzitter van de R.K. Sportvereniging HBC is benoemd tot directeur van een textiel fabriek in Eindhoven en zal Heemstede verlaten. Daardoor moet hij zijn functie bij HBC neerleggen.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5