IJmuider Courant L „Bewijs dat ge de vrede wilt" President Truman tot de Sovjet-Unie Haarlems Dagblad Geen enkel vredelievend land heeft enige reden om de Verenigde Staten te vrezen Britten en Zuid-Koreanen voor Pjongjang, de slag gaat beginnen Tweehonderd millioen Amerikaanse dollars voor de Franse defensie 19682 S' ^nemerlaan 154. Telef. Adm. 5431 - >-'•^5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), ^7 Santp- - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, fdredactie en alle afdelingen 15295 J HAdv.tarieven op aanvr. by de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom - nORLOG zijn in Engeland x Dt u landhuizen en 3' ..rlie oude landhuizen en historische waarde, af- - ?Het aan°aiehewoonde ver- ar Lord de la Warr heeft ?5':e: i wp'ze staat van zaken ge- ondien betoogd dat alleen "I™ afbraak en zelfs het é'~i'«bouwen niet genoeg is. s bezit moet, in de termen Engelsman die Goodhart- ■fthospitable and gracious karakter niet te verhezen. J# a eracious gastvrij en be- «''S woorden die de bcdoe- mgelijk naderen. Sommige kastelen worden goed ge- fe«£gen van verschillende Sere hebben er hun wezen --5 is vooral gebleken als - verdere have en goed, die "ireeveild en dus naar alle S «Awenen zijn. De „Natio- Sf L zulke zaken behartigt, en Jaarvergadering deze woorden iprden is dan ook van mening g-SSr« meubilair behouden als een dergelijk gebouw in it komt. „lanzs gebeurd toen de regering oud kasteel aankocht, maar "Sals regel willen zien en streeft féievSnlopditpunt ssart van deze Engelse er- te nemen. Met het vraag- jS Oude dat verdwijnt hebben «tand niet minder te kampen dan Te kampen, waar er schoon- teloor dreigt te gaan. Vorige ge- Jvooral „de negentiende eeuw", "ach daar veelal weinig van aange- l later wel beter geworden, maar er Xmin in ons land nog schnk- Li teloor omdat de belangen voor- 5 verkeer dikwijls zo eenzijdig i worden. Dat geldt niet alleen iwen, wier architectonische fejd en historische betekenis in het Wen maai- in nog meer gevallen thoon,'dat met gemak wordt opge- ,r mensen, die er blijkbaar wei- n gevoel voor hebben. Als Engel- -'nch zorg' over maken, dat een oud lof landhuis zijn karakter zowel in- als uiterlijk zal bewaren zullen r nuchterlingen dat wel schrome- sdreven vinden. Maar het is eigen- eisend. Wie het overkomt dat hij sdhuis betreedt, waarin de een of [lofwaardige instelling zich na- ine tbescheiden geldmiddelen: het voelijk genoeg! „nieuw" heeft installeren zal zich moeilijk aan een m triestheid kunnen onttrekken. Leid van goedkoop modern meubi- vloeren-met-linoleum, in schrille iliing met oude wandbetimmeringen mooie schouw (waarvan de afbraak oidelig geweest is) zal hem pijnlijk i. Door hoge ramen-zonder-gor- wordt dit interieur meedogenloos L Het is treurig en levenloos; het 5b de sfeer zijn heengegaan. De be- die er aan een conferentie der nut- ïïtêlling komt deelnemen, of mis- :er een lezing houden, beseft dat hij L- werd toen hij door de oprij- -netjes onderhouden, maar toch een aarloosde indruk gevend naar het sag. Het heeft hem beklemd. Het is msr een lege huls. Engelsen, die dit ook ervaren hebben streven zoveel mogelijk te red- da daar hard voor moeten werken rails in ons land het geval is, heel stbegrip ei-varen. Hun land is rijk aan adelandhuizen; de weinige Hollan ds er meer van gezien hebben dan b en zijn onmiddellijke omgeving 1 hoe prachtig zij zijn in het zo he idelandschap van Engelands schoon beken. In menig geval zal het uiterst Ijk zijn ondergang of verwording te tomen, Maar het doel is waard dat er zich inspanning en offers voor ge er, Als wij mensen der twintigste eeuw op meer bedacht zijn dan die van de Kiende dient erbij erkend te worden, foor ons ook meer op het spel staat, t het tempo waarin dit alles zich vol- is verhoogd; techniek en organisatie hun snelheids- en nuttigheids-over ga sleuren ons mee en van die tsheid des lands, die voor zovelen een ran hun levensvreugde is, dreigt bit— öüg over te blijven. Wij moeten dat «gijpen, waakzaam zijn en weten te R. P. and wenst Indiër isecretaris der UNO «Sovjet-Unie heeft voor vandaag bij— pist van de Veiligheidsraad verzocht, w verwacht, dat zij zal voorstellen woior tot secretaris-generaal van de u k benoemen, Editie voor Yelsen, Umuiden, Santpoort en Omstreken van en ©ptctfitt Vteartanstöc iaitmt (Jtano lécff) Woensdag 18 October 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Uamiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom SAN FRANCISCO, 17 October (Reuter). President Truman heeft onmiddellijk na zijn terugkeer van het eiland Wake te San Francisco een radiorede tot het Ameri kaanse volk gehouden, waarin hij mee deelde, dat de Noord-Koreancn spoedig niet meer in staat zullen zijn doeltreffende tegenstand te bieden aan de verbonden troepen. President Truman deed een beroep op de Sovjet-Unie om „concrete en positieve bewijzen te geven van haar voornemen om voor de vrede te werken". In het bijzonder noemde hij vier dingen, die de Sovjet-Unie zou kunnen doen als zij wilde bewijzen, dat zij werkelijk de vrede wil, namelijk: handelen overeen komstig de beginselen van het handvest der UNO; zich voegen bij de andere leden der UNO door een beroep te doen op de Noord-Koreanen om de wapenen onmid dellijk neer te leggen; het ijzeren gordijn optrekken en vrije uitwisseling van in lichtingen en gedachten mogelijk maken en tenslotte, deelnemen aan de pogingen van de UNO om een uitvoerbaar stelsel van collectieve veiligheid te vestigen, waar door „het mogelijk zou worden de atoom bom buiten de wet te stellen en alle andere wapenen en strijdkrachten ingrijpend te verminderen en aan internationale regelen te onderwerpen". De president voegde hieraan toe: „Zolang de Sovjet-Unie dit niet doet, zolang zü geen werkelijke bewijzen van haar vredelievende bedoelingen geeft, zijn wij vastbesloten de gemeenschappelijke verdedigingskracht van de vrije wereld op te houwen. Geen land ter wereld dat werkelijk vrede wil, heeft echter enige reden de Verenigde Staten te vrezen". Truman verklaarde, dat „de Sovjet-Unie en haar koloniale satellieten door haar reusachtige legers zowel in Europa als in Azië een voortdurende bedreiging van de vrede vormen. De vrije landen moeten echter kracht tegenover kracht stellen", zo zeide hij. „Dit is niet de taak van de Verenigde Staten alleen, doch van alle vrije landen tezamen. Geen keus Amerika gaat voort in dodelijke ernst met de opbouw van zijn eigen verdedi ging niet omdat het dit wenst, maar omdat de Sovjet-Russische politiek ons geen andere keuze laat", aldus Truman. Hij gaf uiting aan de vastbeslotenheid van de Verenigde Staten om aggressie Ie weerstaan. „Wij zijn ons bewust van de gevaren, waarvoor wij staan", zo zeide hij. „Wij zullen ons erop voorbereiden om deze gevaren bet hoofd te bieden. Laat geen aggressor ons op dit punt misverstaan. Wij hechten waarde aan onze onafhankelijkheid en zullen alles geven wat wij bezitten, om haar te behouden". Vertrouwen Tevoren had de president verklaard, dat hij van zijn bespreking met generaal Mac Arthur was teruggekeerd „met groter ver trouwen in ons vermogen op lange termijn de wereldvrede te handhaven". „Als gevolg van de strijd in Korea is de b - zitting van de Veilig' wad had de Sovjet-Unie eerder haar '"gesproken over een herverkiezing Jri'gve Lie. sBussische verzoek kwam 24 uur -c.ce Algemene Vergadering tot ver- svan een secretaris-generaal voor 17 ambtsperiode zou overgaan. T1 Werd verwacht, dat Trygve Lie *ou worden. L'üwacht, dat de Sovjet-Unie zal Tf Sir Benegal Rau, het hoofd foiase delegatie bij de UNO, tot generaal te benoemen. Zou deze rü 'ur willen aanvaarden, dan tmi j.aan' dat de Sovjet-Unie een b» ïase candidaat, die door Pandit V benoemd, zal steunen. 1»"*! komt hedenmiddag feu 2lttinS kÜeen om de nieuwe F- en voor de post van bespreken. C'En W verzoekt opnieuw tot de UNO «feStflCommunisti^he radio heeft itffa-ri t?* bekend gemaakt van een ^Elsndto 7 i°e En Lai' de minister van a^en van de Chinese volks- KïLw voorzitter van de Algemene ïsxht g?n Vai\ de UNO opnieuw heef' TiVn v.eriegenwoordiger van com- ;wn China tnf ai„ tililsoh nu- -Oouruigti van euui- ^UoPtl'w 1 de gemene Ver- Wrek-m 1 voor deelneming aan l> A»et,'len over de Chinese klacht '„aa"Se aggressie en over ï;ise lucfatru' ^mer^tanen van het UNO thans sterker dan ooit", zo zeide de president, die herhaalde, dat de Ameri kaanse troepen niet langer in Korea zullen blijven dan noodzakelijk is voor het doel, dat de UNO zich heeft gesteld". Over zijn onderhoud met MacArthur zei Truman, dat hij met de generaal had willen spreken, omdat „niets beter is dan een persoonlijk gesprek met de bevelhebber te velde, die de problemen daar uit de eerste hand kent". Truman zeide naar Wake te zijn geko men, omdat hij de generaal in deze snel verlopende fase van de strijd in Korea niet te lang van zijn werk af wilde houden. „Op Wake is gesproken over de toe stand in het Verre Oosten en zijn betrek king tot de problemen van de wereldvrede en ook over de noodzakelijkheid van een vroegtijdig vredesverdrag met Japan", zo zeide Truman. In zijn overzicht over de betekenis van de UNO bracht de president in herinne ring, dat deze organisatie vijf jaar geleden in hetzelfde gebouw, waar hij nu sprak, was opgericht. Hij beschuldigde de Sovjet-Unie ervan, dat deze het vredeswerk van de UNO steeds had gedwarsboomd door obstructie en weigering om met de andere landen samen te werken. Tenslotte verklaarde Truman, dat de internationale communistische beweging, verre van revolutionnair te zijn, de reac- tionnairste beweging ter wereld is en hij waarschuwde de Aziatische volken even als de andere volken der wereld tegen „de valse revolutie van het communisme", dat er „ten onrechte aanspraak op maaktde vooruitgang van het mensdom te vertegen woordigen". Over de gehele wereld Nog nooit zijn voor de uitzending van' een rede van een Amerikaanse president zoveel radiozenders ingeschakeld als dit maal. De „Stem van Amerika", de inter nationale zender van het ministerie van Buitenlandse Zaken, relayeerde de rede naar alle delen der wereld over 25 zenders. Hierop volgden samenvattingen in 26 talen. De volledige tekst werd in het Russisch vertaald voor een onafgebroken uitzending van 48 uur uit München, Tanger en Ma nilla. Toenadering? Voorafgaande aan een normale bijeen komst van de politieke commissie der UNO hebben de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, de perma nente Russische vertegenwoordiger bij de UNO, Malik en de raadgever van minister Acheson, Foster Dulles, gedurende een half uur in besloten kring beraadslaagd. Het onderhoud werd mede bijgewoond door Bancroft, directeur van de afdeling UNO- zaken van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, welke zich speciaal bezig houdt met politieke en veiligheids aangelegenheden Een Amerikaanse woordvoerder beves tigde later dat het drietal alleen van ge dachten had gewisseld over het voorstel van de Verenigde Staten om strijdkrachten ter beschikking van de Algemene Verga dering te stellen ten gébruik© tegen aggres sors, ingeval de Veiligheidsraad door een veto tot machteloosheid is gedoemd. Het Amerikaanse voorstel was paragraaf voor- paragraaf besproken, zo zeide hij. „Wij hebben enige onzer geschillen be sproken betreffende de vredesresolutie. Er- had een volledige en openhartige uitwis seling van zienswijzen plaats met als c-nig positief resultaat een beter begrip voor onze respectievelijke posities",aldus het offi ciële communiqué dat .door de woord voerder werd voorgelezen. Botsing tussen Vampires Twee „Vampire"-jagers van de Britse luchtmacht zijn met elkander in botsing gekomen en omlaag gestort. Beide bestuur ders kwamen om het leven. Het brandende wrak van een der toestellen kwam op slechts tien meter afstand van een dorpsschool neer. Geen der kinderen bekwam echter letsel. Het andere vlieg tuig kwam enige kilometers verder in een open veld neer. Britse Dakota bij Londen neergestort Eén Nederlander onder de achtentwintig slachtoffers Een Dakota van de „British European Airways" met 29 inzittenden is gistermid dag ten Noorden van Londen omlaag ge stort en in brand gevlogen. Slechts één der inzittenden, de steward, overleefde de ramp. Het toestel was uit Londen naar Prestwick in Schotland vertrokken. Het moest echter wegens motorstoring weer naar zijn basis terugkeren. Er is één Nederlands slachtoffer te be treuren, de heer J. van Eik, die als la dinginspecteur werkzaam was bij C. A. van Wankum's scheepvaartmaatschappij te Rotterdam. Hij was gehuwd, maar had geen kinderen. Dinsdagochtend is hij voor een dienstreis naar .Engeland vertrokken, waar hij te Glasgow een ladinginspectie I van een schip zou verrichten. I Kort na de start deelde de piloot per radio mede: „één der motoren weigert. Keren terug naar Northolt". Totdat het ten Noorden van Londen neerstortte, werd niets meer van het vlieg tuig vernomen. Het kwam neer in de tuin van een woning in het Londense voorstadje Hoghwood Hill. Naar de B.E.A. mede deelt, is het toestel volkomen uitgebrand. Brandweerauto's waren spoedig ter plaatse en bespoten het brandende wrak om te voorkomen dat het vuur zich aan de om liggende woningen zou mededelen. Bliksem-opmars naar de stad, die door veteranen wordt verdedigd Het woord is aan. Buxton: Met gewone begaafdheid bui tengewone volharding is alles te bereiken. Ten Noorden van Londen is Dinsdagmiddag een Dakota van de British European Airways omlaag gestort en in brand gevlogen. Drie en twintig passagiers en vijf leden der bemanning zijn bij deze vliegramp om het leven gekomen. Het wrak van het- vliegtuig op de plaats van de ramp. Brandweerlieden zijn bezig met het blussingswerk. Wapenleveranties aan Indo-China krijgen bijzondere voorrang (Reuter). De strijdkrachten van de UNO, die gisteren voor Pjongjang, de hoofdstad van Noord-Korea, kwamen, zijn vanochtend de buitenste verdedigingslinie van Pjongjang binnengedrongen en daar mee heeft de slag om deze stad een aan vang genomen. Men verwacht, dat zij nog vandaag de buitenwijken van Pjongjang zullen binnenrukken. De troepen, die bij deze snelle opmars het spits hebben afge beten, bestaan uit Britse en Zuid-Kore- aanse eenheden. Zij rukten op uit het Zui den en het Oosten. Men weet niet hoe krachtig dc Noord-Koreanen hun hoofd stad zullen verdedigen, maar in de afge lopen week is herhaaldelijk gemeld dat zij alle beschikbare in de strijd geharde troepen naar de stad hebben terugge trokken. De brigade van het Britse Gemenebest, die Pjongjang uit het Zuiden naderde trok met grote snelheid voort. Zij bezette gister avond Hwangjoe op 30 km van Pjongjang. Achter dé Britse troepen rukt een regiment van de eerste Amerikaanse cavalerie-divisie op. De Britten drongen eerst nog Sariwon, op 56 km ten Zuiden van Pjongjang, 'bin nen. Van de Oostkant stootte de befaamde Zuid-Koreaanse Kapitooldivisie door en zij marcheerde al even snel op als de Britse troepen. Zij bevond zich gisteravond in Samdoeng op 25 km van Pjongjang. Andere Zuid-Koreaanse troepen drongen Jonpo, 5 km ten Zuid-Westen van de haven Hoeng- nam, binnen. Overal verflauwde de Noord- Koreaanse tegenstand terwijl de UNO- troepen hun bliksem-opmars voortzetten. De Zuid-Koreaanse inlichtingendienst on derschepte een radio-boodschap van de Noord-Koreaanse opperbevelhebben, Kim il Soeng, waarin deze zijn troepen bevel gaf, om alle voorraden, die zij niet kunnen mee nemen, te vernietigen. De Zuid-Koreanen slaagden er later op de dag in om Hamhoeng en Hoengnam te bezetten. Volgens een officier van de Amerikaanse inlichtingendienst vallen vele verzetshaar- den, zowel in Noord- als in Zuid-Korea op het ogenblik uit elkaar. In het Zuid-Westen plunderen duizenden Noordelijken echter de dorpen, omdat zij dringend voedsel en kleren nodig hebben. Waarnemers in Tokio voorspellen, dat na de slag om Pjongjang de strijd in Korea zal verlopen in een reeks zuiveringsacties, zoals die momenteel al in het Zuiden gevoerd worden. Andex-e Britse vliegtuigen hebben een spoorbrug vernield, die werd gebruikt door op Pjongjang terug trekkende troepen. De twee Amerikaanse mijnenvegers „Pi rate" en „Pledge" zijn voor de Noord-Ko reaanse Oostkust ter hoogte van. Wonsan op mijnen gelopen en gezonken. Eeix lid van de bemanningen kwam om het leven en elf worden vermist. Beide schepen zonken op 12 October, doch het bericht is pas gisteren door het Amerikaanse departement van marine be kend gemaakt. Vandaag nog (Reuter) In militaire kringen te Tokio verwachtte men vanmorgen, dat Pjongjang vandaag nog zal vallen. Volgens onbeves tigde frontberichten hebben de Zuid-Kore anen de buitenwijken al bereikt. De Ameri kanen maken ten zuiden van Pjongjang vele krijgsgevangenen. Zuid-Korea protesteert De Zuid-Koreaanse minister van Buiten landse Zaken, Ben C. Limb, heeft bij de interim-commissie voor Korea van de UNO geprotesteerd tegen het plan om verkie zingen in geheel Korea te houden. Naar zijn mening zou hierdoor het prestige van de regering van dr. Syngman Rhee ge schaad worden. Pi-esident Syngman Rhee heeft vijf gou verneurs benoemd voor de provincies van Noord-Korea. Zijn regering is echter niet voornemens haar wil aan Noord-Korea op te leggen zonder instemming van de bevol king, zo deelde hij mee. Indien de Noord- Koreaanse bevolking aparte verkiezingen wil houden, zal de Zuid-Koreaanse rege ring haar niet tegenhoudexx. Volgens Syng man Rhee wordt Korea automatisch één, wanneer de „marionettenregering" in het Noorden is onttroond. Zijn regering stelt voor het volgend jaar in Noord-Korea een landhervorming in te voeren. De V.S. hebben besloten Frankrijk 200 millioen dollar te geven als bijdrage in de kosten van het uitgebreide herbewapenings- programma. Dit is bekend gemaakt in een te Washington uitgegeven gemeenschappe lijk communiqué van Amerika en Frank rijk na besprekingen tussen regerings functionarissen van beide landen. Dit be drag wordt op voorlopige basis verstrekt uit de reeds door het Amerikaanse Congres toegewezen gelden voor het boekjaar 1951 op grond van de wet op de wederzijdse hulp bij de verdediging. Van deze gelden was ongeveer 5 milliard dollar bestemd voor militaire uitrusting van de Europese leden van het Atlantisch Pact. „Aan Frankrijk is verreweg het grootste afzonderlijke deel van dit bedrag toegewezen", aldus het com muniqué. Het congres had voor militaire hulp in het Verre Oosten ongeveer 500 millioen dollar uitgetrokken. „Met het oog op het belang van de ope raties in Indo-China zal het grootste ge deelte van dit bedrag gebruikt worden voor het verstrekken van militaire uitrusting, waaronder lichte bommenwerpers- aan de gewapende strijdkrachten van Frankrijk en de Verenigde Staten van Indo-China. Volgens het communiqué is de Ameri kaanse regering van oordeel, dat eey mili taire inspanning van de algemene omvang en aard als de Franse regering voor heeft een belangrijke bijdrage zal zijn voor de verdedigingssterkte 'van het Atlantisch ge bied. Frankrijk zal nu de uitrusting van vijf divisies kunnen voltooien en uitrusting kunnen verschaffen voor vier nieuwe divi sies in Europa. In het Franse herbewape ningsprogramma wordt om tien divisies verzocht. Naar verluidt zal de tiende divisie geheel door de Franse productie worden uitgerust. De uitrusting voor Indo-China zal in het bijzonder voorrang krijgen. Over het definitieve bedrag van de Ame rikaanse hulp voor het Franse herbewa- peningsprogramma zal later in algemene besprekingen van de Atlantische raad be slist. worden, waarna het Congres zijn goedkeuring hieraan moet hechten. Het is mogelijk, dat Frankrijk en Indo- China 30 a 40 pet. van het gehele Ameri kaanse wapenhulpprogramma zullen ont vangen, te weten 1,8 a 2 milliard dollar. Alarm toestand De Franse Hoge Commissaris in Indo- China, Leon Pignon, heeft volgens een be richt van Agence France Presse.uit Hanoi, de alarmtoestand afgekondigd in Noord- Vietnam. Volgens mededelingen uit Franse bron nen te Saigon zullen misschien binnen tien dagen Amei-ikaanse lichte bommenwerpers uit Korea naar Indo-China gevlogen wor den om de Franse troepen te steunen ^tegen de troepen van de Vietminh. De Franse luchtmacht zou over voldoende Ameri kaans-getrainde piloten beschikken om de bommenwerpers terstond in gebruik te kunnen nemen tegen de naar schatting der tigduizend manschappen van Ho Tsji Minh in Nooixl-Tonkin, bij de grens met China. Een Franse missie onder leiding van Letourneau, minister voor de verbonden staten, en de resident-generaal van Ma rokko, generaal Juin, is heden te Saigon aangekomen om een onderzoek naar de toestand in de grensstreek in te stellen. De Fransen evacueren hier burgers uit de laatste grote vesting, Langson. Rusland geen lid van de commissie voor hulp aan Korea De Sovjet-Unie heeft Dinsdag de uit nodiging om deel te nemen aan de com missie voor hulpverlening aan Korea van de hand gewezen. In plaats van de Sovjet-Unie werd Dene marken tot zevende lid van de commissie gekozeix. De Russische afgevaardigde, Aroetioe- nian, verklaarde de uitnodiging niet te kunnen aanvaarden, omdat de raad zijn voorstel om afgevaardigden van Noord zowel als Zuid-Korea aan de commissie te laten deelnemen, had verworpen. Laat West-Duitsland het plan-Schuman los? Nieuwe minister kantte zich er tegen PARIJS (Reuter). In Frankrijk is ern stige ongerustheid ontstaan door aanwij zingen, dat de West-Duitse regering mis schien niet langer haar steun zal geven aaix het plan-Schuman. Tot op heden hebben de onderhandelingen, die in Juni begonnen, goede voortgang gehad, maar er hebben de Franse regering berichten bereikt, dat dé West-Duitse staalindustrie zich gaat or ganiseren om oppositie tegen het plan te voeren. De nieuwe West-Duitse minister van binnenlandse zaken, Lehr, de president van de Vereinigte Stahlwei-ke, waarin 40 procent van de productiecapaciteit voor staal in het Ruhrgebied verenigd is, noemde het plan-Schuman in een rede, die hij kort voor zijn toetreden tot de regering-Ade- nauer uitsprak, „een politieke manoeuvre op economisch terrein". Deze rede ver- schéen destijds niet in de Duitse pers, en eerst dezer dagen bereikte er de Franse regering een verslag van. Volgens de afdruk in het blad van de Düsseïdorfse industriëlen, de „Industrie Kurier" van 14 October zeide Lehr, dat de Franse staalproductie te groot was om in Frankrijk gebruikt te worden en dat de prijzen te hoog waren om het staal in het buitenland te kunnen verkopen. Het doel, dat Frankrijk trachtte te bereiken door het plan-Schuman, was verhoging van de Duit se staal prijs tot het Franse niveau teneinde de Duitse export te bedreigen en West- Duitsland ïxaar het risico van inflatie te drijven. In Franse regeringskringen acht men het van betekenis, dat kanselier Adenauer Lehr tot minister van binnenlandse zaken heeft gekozen, twee weken nadat deze zijn tegen het plan-Schuman gerichte rede had uit gesproken. Men ziet er een waarschuwing in, dat de Duitse staalindusti-ie zich voor bereidt om oppositie tegen het plan te voe ren, dat dr. Adenauer tot dusverre zo ge steund heeft. Het is waarschijnlijk, dat de Franse regering binnenkort aan de rege- ï-ing te Bonr. langs diplomatieke weg zal laten vragen wat haar bedoelingen zijn. Staatssecretaris Moorman treedt niet af Schout bij nacht H. C. W. Moorman, die ontslag had gevraagd als staatssecretaris van Mai'ine, is met ingang van 11 October 1950 benoemd tot vice-admiraal. Naar het A.N.P. verneemt zal vice-admi raal Moorman niet aftreden als staatssecre taris van Marine. Het zou de bedoeling zijn hem voorlopig ook te belasten met de func tie van staatssecretaris van Oorlog, met in gang van de datum waarop het ontslag van mr. W. C. Fockema Andreae ingaat. Medici veroordelen het doden uit medelijden Het intei-nationale medische genootschap heeft het doden uit medelijden (euthanasie) veroordeeld. In de desbetreffende resolutie wordt gezegd, dat euthanasie in strijd is met het' openbaar belang, met de medische principes en met de natuurlijke en burger lijke rechten. Aanbevolen wordt, dat de medische genootschappen in de afzonder lijke landen onder alle omstandigheden euthanasie afwijzen. De Franse afgevaardigde verklaarde, dat euthanasie alle mogelijke misdaden en misdadige praktijken mogelijk zou maken. Met 33 tegen 3 stemmen werd besloten dat de nodige maati-egelen zouden worden genomen voor de opneming van Duitse en Japanse artsen in het genootschap. Israël was van mening, dat Duitse artsen pas na een proeftijd moesten worden toegelaten. De delegatie verwees naar de „onmenselijke experimenten" van Duitse artsen tijdens de oorlog. Havenstaking in Australië In alle Australische havens ligt vandaag het werk stil. 26.000 havenarbeiders sta ken als protest tegen de hoge kosten van het levensonderhoud. De staking wordt ge steund door de Labourpartij. HET WEER AFGEBEELD Na de frontpassage van Dinsdagdie van vrij veel regen vergezeld ging, kwam ons land tijdelijk aan de Noordzijde van dit front te liggen, in van oorsprong koude re lucht-.'*Midden op de Oceaan beweegt een vrij diepe depressie naar het Noord- Oosten, deze storing stuwt zachtere oceanische lucht in de richting van de Britse eilanden en het bovengenoemde front beweegt in die streken dan ook weer naar het Noorden. Aangezien bo ven Frankrijk hoge luchtdrukwaarden aanwezig zijn, zal de kern van de de pressie niet dicht langs ons land komen. Weerbericht OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijke op klaringen en overwegend droog weer met in het Zuiden van het land in de ochtend hier en daar regen of mist. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend ma tige wind uit Westelijke richtingen. 19 October: Zon op 7.11 uur, onder 17.39 uur. Maan op 15.53 uur, onder 23.10 uur Hoog en laag water te IJmuidën Woensdag 18 October Hoog water: 8.36 en 21.12 uur. Laag water: 3.57 en 16.25 uur. Donderdag 19 October Hoog water: 10.05 en 22.50 uur. Laag water: 5.12 en 17.46 uur. i'OONBOVOLKï 0LICHT BEW 3 HALFBEW 9 ZWAAR BEW 6 GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE ORUK STAND VAN.DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWABSSTREEP IS EEN WIND- S^ELHEI^AN^UfMETER^ER^ECOND^^^^

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1